5,- 10,- 12,50 STEEMAN Drukkerij VAN DEN DOOL 10.- 20,— NU 25,— nu 450, ONBEKENDE DIERSOORTEN SUBTROPISCHE REKREATIE IN SCHEVENINGEN Algemene Bijstandswet Dezer dagen is het halfjaarlijks over zicht (1 juli 1979) over de bijstands normen en rijksgroeparegelingen van de Algemene Bijstandswet verschenen. Het vouwblaadje is verkrijgbaar in de gemeentehuizen, bij gemeentelijke so ciale diensten en de provinciale bu reaus van het ministerie van CRM. Deze instellingen geven desgewenst ook nadere inlichtingen. LANGE KERKSTRAAT 44 GOES WEEKEND-MENU Autorijschool Nog tot 31 juli a.s. Maar voor Inl. en opgave: Tel. 01131-2815. 1 extra: heel voordelige coupons van 28 juli t/m 20 augustus uw.- IMS 11.75 I 11,75 Kamperen bij de boer komt relatief weinig voor Ornament on miniatuur in Meermanno Wegens vakantie GESLOTEN Lange Vorststraat 3 GOES Tel. 01100-16730 SelMKlttw in oen handomdraai Uw eerste 10 rijlessen van 90 min. per les niet voor 537,50 HOTEL RESTAURANT CAFÉ Terminus to. station GOeSTol 01100- 27501 DERDE FESTIVAL SCHILDERKUNST Van 3 tot 16 september 1979 zal In Aix-en- Provence het dorde Festival voor Schil derkunst worden gehouden, waaraan en kele geldprijzen zijn vertoonden. Aan dit festival kunnen Schilders In alle werkwij zen deelnemen door het inzenden van drie doeken. ONDER DE DEKENS TUSSEN DE LAKENS Volgens gegevens van gemeenten zijn in Nederland in 1977 op 1058 boerenerven in totaal 3156 karavans en tenten (kampeermiddelen) geplaatst. Op kampings met akkomodatie voor 20 of meer personen stonden volgens voorlopige CBS-cijfers in 1977 bijna 300.000 kam peermiddelen. Het kamperen bij de boer komt dus relatief weinig voor. Dit blijkt uit een inventariserend onderzoek naar het aantal kampeer middelen op boerenerven in 1977, verricht door het ministerie van CRM. Aan dit onderzoek werkten 98 procent van alle Nederlandse gemeenten mee. Donderdag 26 juli 1979 31e jaargang no. 30 plmtr. Geen wonotfi dat de. OPCUiMiNG ïn OPPUiMÏnG iM: De PRYZEH VAN AL 1ME MoDiEUXE JUmGrtS, ftoKKEN -reoiTDtS EHX. EN-X. ZYN OOK ECHT TE GEK. Periode oktober Um Parfumrrir KMutraat 10 - GOES Oplaag: 29.000 1 Openingstijden Perioden me/ t/m Mptombtr Maandag t/m zondag van 10.0Ö-23.00 uur. Tarieven volwassenen t 12,50 In grotere aantallen tornt de beverrat voor. Zij hebben niet veel mei bevers of ratten te maken, laten we dat er eerst ven vertellen. 2808 CR Den Haag Telefoon 070-546200 ELISABETH ARDEN'S EAU DE FRAICHE BODY BASICS BODY CRÈME een zeer frisse eau de toilette speciale prijs met spuit BODY BASICS BATH GELEE. Speciale aandacht ie besteed aan de klein tje* Vanuit ligstoelen kunnen ouders hun spelende kinderen In het glooiend aflo pende gedeelte van het zwembed gade slaan. Het tweede dier dat besproken wordt is de Banteng. Een rund uit Azi*. Hij.komt In verschillende verschijningen voor. De Ja vaanse stier kleurt bij het ouder worden donker bruin tot bijna zwart Zijn manne lijke lamille op het vasteland houdt de bruine kleur. Vóór de tweede wereldoorlog kwamen op Java In reservaten en geheel In het wild nog Bantengs voor. Na deze oorlog zijn er grote aantallen van de in het wild levende dieren echter gestorven. Het gevaar van ultaterven bedreigt dan ook de Banteng. Kruisingen komen er echter nog wel in grote getalen voor. Het Balirund is hiervan het meest algemene. Er zijn bijna geen raszuivere ekaempiaren meer. Ook In de dierentuin zijn deze zeld zaam. Ook erg zeldzaam la het baraslnghahert. Oorspronkelijk komt dit grote hert voor aan de voet van de Himalaya In gevangen schap zijn zo iets minder zeldzaam, omdat (fis»» fetar afkomstig van Rsjier NMbrisndbid In da ng zitten hootdp dere narigheden kan opleveren. Voor wie toch volop wil genieten van het buitengebeuren is de oplossing een tuin parasol. En een komplete uitkomst Is de nieuwe Pendalux schaduwmaker, een ge heel demontabele zwenkparasol, die met een eenvoudige handbeweging oen heel gezelschap van schaduw kan voorzien. Men draait de Pendalux zwenkparasol een voud Ig ipde richting van degeneln) die het zonnetje wat al te fel wordt en dit kan zowel in de horizontale als In vertikale richting gebeuren. Do Pendalux tuinparasol Is onderdeel van oen komplete tuln-set waarvan de bekle ding bestaat uit Ijzersterk drslon dat niet verschiet en gemakkelijk gereinigd kan worden, eventueel door middel van oen koudwater-regentje uit de tuinslang In een mum van tijd is do parasol droog en nog steeds in model. Een prettig bijver schijnsel overigens Is het feit dat deze dralon bekleding vullafstotend is on dus nauwelijks onderhoud nodig heeft. Ook bij het omstoten van drankjes en het morsen van eetwaar op de stoelbekleding geldt geen nood, even oen lap en klaar is Kees. Geen wonder dat de Franse fabrikant van de Pendalux tuinmeubelen voor deze unieke tuln-set gekozen heeft voor bekleding uit Bayer-Textielvezel Drslon, die bovendien ook nog geleverd wordt In een keur van geraffineerd goede kleurkombinaties. Het hinderlijke chloor is hier tot een mini mum beperkt Geen chlooriucht, geen Irri tatie aan de ogen en toch zuiver water. Door toepassing van ozon is op een zeer moderne wijze het chloorprobieem opge lost. Sport- en apel mogelijkheden in een ge heel met glas overdekt binnenbad met golfslag oen sportzaal, waar zaalaporton als volleybal. micro korfbal, badminton ad. gedaan kunnen worden en een volledig ingerichte trimzaal stellen een leder In de gelegenheid de spieren wat losser te ma ken. Vanuit het binnenbed kan men naar het heerlijk verwarmde buitenbad zwemmen on er ia ook een overdekt maaaagebad. Om de ledematen wat tot rust te laten tomen, kan men gebruik maken van de sauna on solaria Sport on spel maakt dorstig en hongerig. Een snackbar-restaurant biedt hier de op lossing Gezeten aan de counter of op hot terrasje heeft men direkt zicht op het levendige gebeuren in het binnenbad met glijbanen en een springplank. VW Den Haag/Sehew Nasaaupieto Uitgave: Drukkerij De Phoenix Goes B.V„ V<M>rslad 24 - Postbus 5 Goes - Te lefoon 01100-14110 Deelnemers kunnen zich melden bij: M. Ie Président du Festival cTAix, Avenue dos Beige* 13100-Aix, onder bijsluiting van In Zeeland wordt het meeat bij de boer gekampeerd. 33 procent van alle kam peermiddelen op agransche bedrijven staan in deze provincie. De rest vindt men over het hele Isnd verspreid In veel gemeenten gaat het echter slechts om een paar karavans of tenten. Bij een gemiddelde bezetting van 3,5 k 4 personen por kampeermiddel biedt hot kamperen bij do boer gelegenheid tot verblijfsrekreatie aan 11.000 tot 12.000 mensen. In 17 procent ven de gevallen blijkt op boerenerven gekampeerd te worden zon der dat een gemeentelijke of provinciale vergunning c q ontheffing aanwezig is Ook worden niet alle eigenaren van boerderijen afgegeven vergunningen vol ledig gebruikt Niet benut worden in het hele land 6,2 procent van de toogestane mogelijkhe den om kampeermiddelen op boeren erven te plaatsen Overijssel spant voor wat dit betreft de kroon. Daar bleef In 1977 ruim een kwart van deze mogelijk heden ongebruikt (openingeroduktie f 2,50) kinderonym 12 jter fj^- gezinnen (2 vóiw. 2 kind f MV (openlngsreduktle 5.4 Schevenlngen, de bekendste badplaats In Nederland, hoeft er een attraktie bij. Op 7 juli J.L hooft het Schevenlngen Golfbad haar deuren geopend. Dit Schevenlngen Golfbad la een belangrijk rekreatle-onder- doel van da ontwikkelingen In deze ver nieuwde badplaats. Voor iedereen die belangstelling heeft voor diverse handwerktechnieken, is tot en met 30 oktober in het Nederlands Openlucht museum In Arnhem do tentoonstelling te zien „Onder de dekens, tussen de la kens". Do expositie biedt de bezoeker de moge lijkheid beddegoed vanaf de zeventiende eeuw tot heden In al zijn verscheidenheid te bewonderen Lappendekens, sitzondokens, geborduurd linnengoed, bedstedegordijnen, spreien, enz. Tevens ia oen aantal merklappen te zien, die vroeger door jonge meisjes wer den geborduurd om vaardigheid in dit hand werk te krijgen. Het Nederlandse Open luchtmuseum, Schelmseweg 69 in Am- hom, is tot 1 november geopend, degelijks van 9 tot 17 uur. 'a zondags van 10 tot 17 uur. In juni, juli an augustus tot 17.30 uur. In het rijksmuseum Meermanno West- reenianum, Prinsessegracht 30 In Den Haag zijn tot en met 18 augustus twee tentoonstellingen te zien „Hans Vrede man de Vries" en „Mlniatuurboekon". Vredeman de Vrlea (1826-1606) vervaar digde een groot aantal ornament- en per- spektiefprenten, die in series als boeken werden uitgegeven. Boeken, die door kun» tenaars konden worden gebruikt om daar uit voorbeelden voor hen eigen werken te halen. Vredeman de Vries maakte o.a. voorbeelden voor grafmonumenten, fon teinen, meubels, tuinen en architektuur- gezichten. Op de tentoonstelling zijn die ornament- en perspektiefboeken en origi nele ontwerptekeningen te zien. Een gaat waarnaar deze zomer elk gezin - met smart heeft uitgekeken ia de zon. De eerste zonnige dagen kon het dan ook niet op iedereen probeerde zoveel moge lijk van de warme, bruinende stralen op te vangen. Maarden opeens blijkt de zon op den duur toch wel warm te zijn, en dat een hele dag Advertentiemateriaal: Schone af drukken tekeningen, foto's e.d. inzenden dinsdags vóór 17 00 uw. Administratie en advertenties: Vixvrstad. 24 - Postbus 5, Goes. Te lefoon 01100-14110 Verschijnt iedere donderdag huis- aan-huis in geheel Noord* Een groot aantal dieren zijn bij veel men sen onbekend. In dit stukje wordt nu eens iets over een aantal onbekende dieren uit de doeken gedaan. Zoals bijvoorbeeld over de Alpaca Een vertegenwoordiger ven de familie van butt- loze kamelen. De Alpaca of Paco, komt voor In Zuid Amerikg. Zij ia de beroemde wolleverancler van bijvoorbeeld Chili en Peru. De Alpaca heeft wel wat weg van de Lama Ze ia kleiner en slanker, maar lijkt daarentegen toch dikker door haar zware vacht De haren van de vacht hangen bijna tot op de grond. In feite ia de Alpaca eigenlijk geen aperte soort Na veel on derzoekingen waarbij men dacht dat de dieren voortkwamen uit de wilde guanaco, kwam men er echter dat het een gekweekt huisdier wes van een bij ons al even on bekend dier, de vicogne. De Inca's gebruikten de heren ven de vacht al, tesamen met lamaharen, om er dekens en kleden van te maken. De dieren vragen vrij weinig zorg. Ze zijn goed in staat om in uitgestrektere gebieden zelf voor hun kostje te zorgen. Op vele plaat sen trekken ze wild rond. Dikwijls weten zij te overleven op vrij grote hoogtes. De vacht die de dieren ontwikkelen blijven ze altijd door dragen. Dat la verwonden lijker dan op het eerste gezicht verwacht wordt. Kijk maar naar de kameel. Die wis selt jaarlijks de vacht We kennen het ver vangen van de vacht trouwens ook wel van dichterbij. Een hond en een kat hebben daardoor met haaruitval te maken. De alpacawol die van 't dier gemaakt wordt Is bij ons nogal prijzig. Het gebeurt dean door ook wel dat wol die als alpacawol wordt aangeboden In werkelijkheid toch schapenwol is. De alpaca schijnt niet eb leen wol, maar ook smakelijk vlees te leveren. Minder smakelijk Is dat zij. net als andere uit de kamelen-famille, halfver teerd voedsel naar tegenstanders kunnen spuwen. peanen kennen de beverrat vooral door de pelzen die het diertje leverde. In dit geval zorgt het eigenbelang van de mens wel dat uitsterven wordt voorkomen. Over al op de wereld komen farms voor waar de beverrat om haar pels wordt gekweekt Wie de beverrat m werkelijkheid ziet zal niet de Indruk krijgen dat dit diertje ooit onderdeel van oen bontjas zou kunnen zijn. Do diertjes zijn niet bijzonder mooi. Ze hebben oen plomp lichaam, korte poot jes en oen rattestaart Ook de vacht maakt geen n|ke indruk Dat gebeurt pas nadat de vrij stugge dekharon worden wegge haald. Beverratton zijn vrij schuwe dieren. Ze komen In hot wild voor in Zuid Amerika. Zo zijn hier on daar uitgestorven door de jacht die er op hen gemaakt ia. Ze leven aan do oevers van rivieren en meren. Ze graven aan de grens daarvan diepe holen. De dieren zijn vrij sterk. Ze kurlnon grote tomperatuuraachommellngen overleven. Onze lange koude winters zijn ze, onder normale omstandigheden. echter toch wol te zwaar. Sommige ekaempiaren weten echter toch wol In leven te blijven. Ook In Nederiend lopen diertjes, die dan ooit -eena van een farm zijn ontsnapt die zo n en dan worden gesignaleerd In hun vaderland leven ze doorgaans in paren. Op de ferms moeten ze echter wel in grote getallen bijeen. Dat kan .wol, maar leidt dikwijls tot vechtpartijen tussen man netjes Dikwijls met dodelijke afloop. buiten verwachting. Ze zijn namelijk juist erg schuw De minste geringste beweging kan zo al op oen lopen zetten. Do dieren laten zich daardoor in gevangenschap niet aan halen. Aan do andere kant ia het zo dat veel dingen waar andere dieren angst voor blijven houden, bijvoorbeeld voorbij rijdende auto’s, op hen juist nauwelijks indruk schijnt te meken. Van plotselinge gebeurtenissen direkt In zijn omgeving kan het dier ronduit In penlok reken. On verklaarbaar is dan weer dat de volgende dag dezelfde gebeurtenis hot beest koud kunnen laten. De Baraaingha hoort tot do grotere her tensoorten. 's Winters Ie de vecht ruig en bruin, zomers oranje-bruln. Kleiner en heel zeldzaam Is het Bewaen- hert, of Kuhlehert Hot Is afkomstig van Beween, een eilandje in de Javezee, tu» sen Java en Borneo. Het komt daar m zeer kleine aantallen nog In de bossen voor. Ook In gevangenschap komt het dier zeer zelden voor. Door de zeldzaamheid werd deze herten soort pas vrij laat ontdekt en wel in 1636 In 1861 werden er veel ekaempiaren naar Amsterdam gehaald. Zó voel zelfs det men er in 1865 enkele ven aan Engeland achonk. Daar stakn deze dieren, opgezet, nu nog te kijk. Het hert is op het goboorte-elland In leven kunnen blijven doordat de bevol king daar van de visvangst loefde. Tijdens de Japense bezetting Is men het hert echter ook als voedselbron gaan gebrui ken, waardoor er nu nog maar weinig van over zijn. Het Schevenlngen Goffbad is ontworpen door de Duitse architekten H. Storch en W. Ehlers, to Hannover, die meerdere op drachten voor do vernieuwing van Sche- veningen hebben uitgevoerd. Do aankleding van het Goffbad Is door de Nederlandse interieur-archltekt S. Aarde werk verzorgd. De samenwerking van deze architekten heeft geleid tot een vrijetljdacentrum dat door ronde vloeiende vormen van de ba den, de terrasjes, de plantenaanleg en een heerlijk klimaat een stukje subtro pisch buitengebeuren suggereert. De kosten van het Schevenlngen Golfbad bedragen 24 miljoen gulden, een aan winst in Schevenlngen. de badplaats voor Iedereen, 388 dagen por jaar Door do glazen overkapping van het Sche- veningen Golfbad, dat op de boulevard gelogen la, hoeft men oen panoramisch uWfetj>ph»tna 0R moet vooral *a winters een belevenis zi|h, wanneer het bulten stormt en regent en men zich binnen In oen behaaglijk subtropisch klimaat bevindt. Dirccile: J. A. Kopmeta en J. D. van der Peijl Adverts adevertegenwinrNgers: W. H Schipper H. F. Mallekotc Draktechaiek: Offset Bij het onderzoek is de gemeenten ook gevraagd op te geven, hoeveel kampeer middelen buiten kampings en boeren erven geplaatst zijn. Slechts 103 ge meentenkonden aan dit verzoek vol doen. Daar bleken zich 3061 karavans of tenten elders den op kampings of boe renerven te bevinden Dit kan O.X zijn op illegale kampings, op landgoederen, op snipperverkavelingen, enz., zeker Is dit echter niet Van deze „elders" geplaat ste kampeermiddelen staan er, volgens de gemeentelijke opgaven, 40,5 procent In Noord Brabant en met name In het westen en het midden van deze provin cie. Ook staan er vrij veel in de nabijheid van de Hollandse en Utrechtse meren. De uit dit onderzoek naar .voren geko men cijfers zullen waarschijnlijk wat aan da lage kant Zijn. Een aantal gemeenten kon namelijk niet opgeven, of en in welke mate de bedoelde kampeervennen bin nen hun grenzen plaatsvonden Het on- derzoekingarapport „Kamperen bij de boer la verkrijgbaar bij de Staetautt- gevertj, Chr. Pientijnetraat 1, Den Haeg Hoogst merkwaardig is ook de tentoon stelling van miniatuurboeken, waarvan de grootste tien centimeter zijn en het klein ste vijf miltmeter. Dit laatste boekje is gedrukt in 1952 in Amsterdam en bevat het Onze Vader in zes talent De tentoon stelling opent met enkele laat-middel- eeuwse handschriften, waarin met bijzon der vaste hand tekst en geschilderde miniaturen zijn aangebracht. Ook bij het gedrukte boek ziet men al vroeg zeel kleine formaten, waarvoor speciale kleine lettertjes gebruikt masten worden. Een aantal van die boekjes is op de tentoon stelling te zien. Zeer fraai zijn vooral de produkten uit de eerste helft van de zeven tiende eeuw uit Amsterdam en Sedan. Het is voor het eerst dat in Nederland een dusdanig breed overzicht van miniatuur boeken uit vijf eeuwen getoond wordt. Het museum ia dagelijks geopend van 13 tot 17 uur, maar is op zon- en feestdagen gesloten. De toegang is gratis. Advertentieprijs SO ct. per mm. Voorpagina 4x tarief. Ingezonden mededelingen 2 Vu tarief. Pnjzen zijn eksklusief 4% B.T.W. Kontrakttarieven op aanvraag. Voor fouten in telef. opgegeven advertenties aan vaarden wij geen enkele verantwoordelijkheid. Zuid-Beveland. en bij de boekhandel (40 blz., verkoop- prija f 4,50 f 1.70 varzandkoetan). VAM DUt UiTXOMDUtuyK VDOODEÜGE verkrijgbaar op vrijdagavond, zaterdag ea zondag; overige dagen uitsluitend op speciaal verzoek) AANBEVOLEN HUISWUN: Le DaaMa Ifot Oeeitea (uit de Laagaedoc) 1736 per ia* Maandag t/m vrijdag naoadag .00 uur. I V^.l

Bevelander | 1979 | | pagina 1