BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt lederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2i Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens De overgang Buitenland Binnenland 48ste Jaargang Vrijdag 31 Maart 1939 Nummer 4427 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden M 25 Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Met het verschijnen van dit nummer van de Breskensche cou rant, hetwelk het laatste zal zijn, dat aan onze Drukkerij wordt gedrukt, zeggen wij onze trouw gebleven abonné's hartelijk dank voor de zooveel jaren lange ver bonden samenleving met ons blad. Noodgedwongen moesten wij tot de genomen maatregelen over gaan Wij zijn er evenwel in geslaagd de Breskensche Courant niet ge heel op te heffen, doch deze vanaf 1 April op te laten nemen in de Vlissingsche Courant, waardoor ons blad dagelijks verschijnt. Ons Bureau „Breskensche Cou rant" blijft te Breskens bestaan als Vlissingsche-Breskensche Cou rant, zoodat wij met onze lezers en adverteerders in contact blijven. Abonnementen en advertenties kunnen, als voorheen, aan ons Bureau opgegeven worden. DE REDACTIE VAN DE BRESKENSCHE COURANT. In afwachting. Op de krachtige woorden, door Chamberlain te Birmingham gesproken, zijn tot dusver nog geen daden gevolgd, althans niet van den kant, waarvan men ze zou verwachten. De daden kwamen uit denzelfden hoek, waarte gen de verontwaardiging van Cham berlain zich gericht had, en ze zijn te Londen aanvaard als een uitgemaakte zaak, waarover men maar liefst niet meer spreekt, aldus ontleenen wij aan de N. R. Crt. Waar wel over wordt gesproken, is nog altijd de gemeen schappelijke anti - aggressieverklaring, waarvoor echter, zooals we hier al meer uiteengezet hebben, in de landen, welke men erbij zou willen betrekken, heel weinig animo bestaat, omdat men het nut van een dergelijke verklaring wantrouwt, zoolang Engeland geen stappen onderneemt, waaruit blijkt, dat het dit land ernst is met het geven van effect aan een dergelijke verklaring. Men had gehoopt, dat Engeland stappen zou ondernemen om te komen tot eenigerlei vorm van nationalen dienstplicht, bij voorkeur militairen- dienstplicht, doch zoowel de regee- ring als de leiders van de oppositie zijn daartegen gekant. Van de zeide der arbeiderspartij houdt men Chamberlain aan zijn be lofte, dat hij in vredestijd geen dienst plicht zal invoeren. Gelijk de News Chronicle vanoch tend in een hoofdartikel uiteenzette, houdt men zich in politieke kringen in Engelard bezig met drie punten van dringende beteekenis, nationale eenheid, mogelijke verandering in het kabinet, en de behoefte aan dienstplicht Wat het eerste punt betreft, daar over is men het eens. Men erkent overal, dat nationale eendracht nood zakelijk is om in nationaal opzicht sterk te zijn en die kracht naar buiten te laten blijken. Ten aanzien van de mogelijkheid van wijziging in het ka binet is men het niet eens. Zij, die deze bepleiten, doen dit op grond van het verschil van meening, dat onder de ministers zou bestaan over de kwes tie van den dienstplicht. Volgens de News Chronicle is dit de paarden achter den wagen spannen. Het blad is van meening, dat niet de kwestie van den dienstplicht de openbare mee ning verdeeld houdt, doch de buiten- landsche politiek. Het blad is zelfs van meening, dat de algemeen gewenschte nationale eendracht niet te bereiken is, zoolang er geeo veel krachtiger blijk is gegeven van een krachtige en actieve Britsche leiding tegen aggres- sie en van een radicale verandering van de politiek, welke met den intocht van Hitier te Praag ten val is gebracht. Het blad is van meeuing, dat En geland reeds dadelijk onvergelijkelijke bijdragen kan leveren aan een gemeen schappelijk front in geval oorlog; de vloot, een groote luchtmacht, geld cn munitie of machines voor de fabricage van munitie. Of een groot leger even eens als bijdrage noodzakelijk zou zijn, moet volgens het liberale orgaan wor den uitgemaakt, wanneer de essentieele nationale en internationale eendracht verzekerd is. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald verheugde er zich giste ren over, dat de regeering niet over conscriptie in vredestijd denkt Hij schreef, dat zulks niet berust op eeni- ge zorg voor de democratische begin selen, doch op practische overwegin gen. Wat de vloot en de luchtmacht betreft, zou Engeland aan al zijn ver plichtingen tegemoet kunnen komen. De invoering van conscriptie zou de productie vertragen en Engelands bondgenooten is het meer te doen om de oeconomische hulpbronnen en de snelle productie van oorlogsmate- rieel, dan om den steun van een ex peditiecorps. Alleen de Daily Express, het blad van Lord Beaverbrook, dat wel een millioenenoplage heeft, doch welks politieke invloed gering is, bepleit wel de invoering van dienstplicht. Niet dat dit blad den algemeenen Engelschen weerzin tegen expeditielegers niet zou deelen, doch het blad is van oordeel, dat het land ter verkrijging van het maximum aan defensieve wapens, wel ke het kan produceeren, en van de noodige manschappen om die wapens te bedienen den dienstplich: zoowel in militair als oeconomisch opzicht niet kan ontgaan. Het wijst op de incon sequentie van de houding der arbeiders partij, welke conscriptie ondemocratisch noemt, doch van Engeland verlangt, dat het zich zal verplichten om te vechren voor Polen. De inconsequentie schuilt dan hierin, dat het land wel verplichtingen jegens anderen op zich zou nemen, doch niet de daaruitvloeien- de verplichting om zijn mannen te dwingen voor hun eigen land den plicht to* verdediging op zich te ne men. De Russchen en de Franschen, zegt de Express, mogen voor ons vechten, maar onze eigen jeugd mag er niet tot gedwongen worden. De arbeiderspartij staat een buitenlandsche pol't'ek voor van verzet tegen Hitier en Mussolini, doch wil het land het wapen onthouden, dat daarvoor noo- dig is De zienswijze van de Express moge niet gedeeld worden in Engeland, zij wordt dat stellig wel in Frankrijk en vermoedelijk evenzeer in Polen en Rusland, de beide landen die de anti- aggressieverklaring mede zouden moe ten onderteekenen. Men blijft dus in Engeland met deze zaken in een noodlottig kringetje ronddraaien. Er zou hier misschien een uitweg te vin den zijn, indien de vrijwillige poging tot organisatie van de levende en doode weermiddelen des lands een groote vlucht zou nemen. Het gaat daarmee echter nog niet, zooals het gaan moet, al heeft ook de oppositie in dit opzicht haar volle medewerking toegezegd. De Times beveelt dezen uitweg warm aan, dringt erop aan, dat de re geering spoed zal maken. Er kan nog heel wat meer gedaan worden om het vrijwillige dienstnemen aan te moedi gen en zeker dient het vraagstuk van de lichamelijke opvoeding van de jeugd ter hand genomen te worden. In dit opzicht is het conservatieve blad niet bang voor dwang. Het merkt op, dat het niet aangaat het voor te stellen, alsof een verheven democrati sche deugd tot dusver Engeland van den last van dienstplicht in tijd van vrede gespaard heeft, of dat conscrip tie een teken zou zijn van een min derwaardigen politieken en moreelen status-een teeken zelfs van totalitaris- me-bij de Franschen, de Nederlanders, de Belgen, de Zwitsers en anderen, wier gehechtheid aan vrijheid beschaving tot dusver niet in twijfel werd getrokken. Bovendien merkt het blad op, dat men het niet strijdig acht met de democratie, om de bevolking tot het betalen van belastingen en tot het volgen van onderwijs te dwingen. In dit onderwijskader zou nu ook de lichamelijke opvoeding passen. Militaire dienstplicht schijnt ook volgens dit blad bewaard te moeten worden tot tijden van oorlog. Nu is ongetwijfeld een goede lichamelijke voorbereiding van de jeugd een be langrijke steun, wanneer men later tot een algemeene mobilisatie van de volkskrachten over moet gaan. De moderne oorlog eischt echter van den soldaat een dusdanige technische voor bereiding, dat men ook met een be hoorlijke lichamelijke opvoeding nog vele maai den noodig heeft om van de jongelieden, die men onder de wapens roept, bruikbare soldaten te maken, die niet alleen hun land, maar ook zichzelve weten te verdedigen tegen de helsche aanvalsmiddelen van den modernen oorlog. Het is begrijpelijk, dat men in de landen, die Engelands bondgenoot zouden moeten zijn bij het anti- aggressiepact, met zorg de houding van Engeland inzake dit vraagstuk gadeslaat. Zij beteekent toch, dat er te land van Engeland in geval van een conflict het eerste halfjaar of langer geen mi'itaire hulp te verwachten is en men betwijfelt zelfs, of Engeland bij zijn huidige militaire organisatie wel in staat zou zijn om zelf voldoen de in zijn eigen behoeften te voorzien wanneer het b.v. gedwongen zou wor den zich te verdedigen tegen een aan val op vitale strategische punten in Afrika. Dit klemt te meer, omdat de invloed van de vloot en van de oeco nomische kracht van Engeland ook pas bij een langdurigen oorlog tot hun recht plegen te komen. Men is op het vasteland van Europa van mee ning, dat bij de huidige oorlogstactiek van den strategischen overval het land leger meer nog dan vroeger den doors'ag geeft Zoolang Engeland wei gert zulks in te zien, is men huiverig het de leiding toe te vertrouwen in een coalitie, waarvan men de mi'itaire bezwaren maar al te zeer beseft. De verdediging der Fransche koloniën. De Fransche koloniale kamercommis sie heeft een uiteenzetting van minis ter Mandel over den toestand der koloniën en haar militaire verdediging aangehoord Volgens het communiqué deed de minister zeer gedetailleerde mededeelingen ten aanzien van de verdediging van het rijk. Zijn verklaringen betreffende de kust van Fransch Somaliland werden vol ledig goedgekeurd door de onder-com missie, die belast is met een onder zoek naar den toestand van Dzjiboeti. Minister Mandel heeft zoo vernam Havas nog, in de koloniale Kamer commissie uiteengezet, dat de sterkste van het koloniale leger in een jaar tijds verdubbeld is, waardoor de ver afgelegen bezittingen tegen verassin gen behoed zijn. Bovendien worden zekere punten in het koloniale gebied versterkt door de vorming van afdee- Iingen goedgeoefende inboorlingen. Indo-China heeft de beschikkingen over talrijke vliegtuigen en binnenkort zal een fabriek gereed komen, die jaarlijks 150 vliegtuigen en 400 moto ren, uitsluitend voor gebruik van Indo- China zelf, zal kunnen leveren. De bomontploffing te Londen. Thans is bekend geworden, dat de Hammersmithbrug te Londen vcor grootere schade en wellicht vernieling is gespaard, door de tegenwqordigheid van geest van een voetganger, die, toen hij een pakje zag, waaruit rook en een sissend geluid kwawen, dir terstond in de rivier wierp. Het pakje waarin een oud koffertje, ontplofte voordat het in het water terecht kwam en de tweede bom ontplofte korf daarna. Een half uur na de ontploffing wis» de politie reeds hoe het koffertje op de brug was neergelegd. De eigenaar van een taxi onderneming kwam met een zijner chauffeurs op het bureau in het Westen, waar de chauffeur vertelde dat hij was aangehouden door vier mannen, die een koffertje bij zich had den en die hem gelastten naar Ewell in het duin van Epsom te rijden. Op een eenzame plaats werd de chauffeur geboden te stoppen en toen de niets kwaads vermoedende man daaraan ge volg had gegeven werd hij door de vier mannen aangevallen en overmand en achter in zijn taxi geduwd onder bewaking van twee man. Een derde nam de chauffeurspet van zijn hoofd en nam achter het stuur plaats en nu ging de tocht in volkomen tegenover gestelde richting n-aar Hammersmith. Hier stopte de auto vlak bij de brug; de vierde man met het koffertje stapte uit en de drie anderen reden met hun slachtoffer naar Shepherds Bush (dicht bij het stadion van Wembley) waar zij op een zijweg de auto verlieten en binnen enkele seconden waren ver dwenen. Een andere chauffeur heeft mede gedeeld dat hij vijf minuten na den aanslag op Hammersmith Broadway aangehouden was door een jongen man natuurlijk de vierde die het koff- rtje met de tijdbom geplaatst had die wel niet zenuwachtig deed maar erge haast bl' ek te hebben. Ook deze auto was naar Shepherds bush gere den waar de man had afgerekend en den auto verlaten had. De politie die vijf minuten na den aanslag ter plaatse was heeft in een wijden omtrek dadeh)k alle auto's er vrachtwagens laten aanhouden en door zoeken en in den loop van den mid dag zijn twee personen gearresteerd die gisteravond nog met beide chauf feurs geconfronteerd zouden worden. Sterkte van het Britsche territoriale leger wordt verdubbeld. Chamberlain heeft gisteren in het En- gelsche Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regeering besloten heeft het territoriale leger, dat thans zijn vredessterkte van 130.000 man heeft, terstond tot oorlogs sterkte zal worden uitgebreid, hetgeen een vermeerdering van ongeveer 40.000 man meebrengt. Het aldus op oorlogssterkte gebrachte territoriale veldlege*- zal verdubbeld wor den en zoodoende een sterkte krijgen van 340.000 man. Chamberlain zei verder, dat men zal inzien, dat een nog voel grootere krachtsinspanning noodig is, om de natie de noodzakelijkheid bjj te brengen, in den kortst mogelijken tijd het vereischte aantal te bereiken, en dat hij vertrouwde, dat alle leden van het Huis bereid zullen zijn, in eenigerlei vorm hun steun aan zulk een krachtsinspanning te geven. DE KONINGIN EN DE PRINSES BEZOEKEN GALAVOORSTELLING VAN DE „NATIONALE FILM". Onder auspiciën van het comité „De Na tionale Film 18981938" is gisteravond in het Metropole-Palace te 's-Gravenhage een gala-voorstelling van de film „Veertig Jaren" gegeven. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana hebben dezen avond bijgewoond. Voor de vertooning van de hoofdfilm werden eenige journaals gedraaid, welke ir. het bijzonder betrekking hadden op ge beurtenissen, waaraan leden van het Ko ninklijk huis onlangs hebben deelgenomen. Verschillende autoriteiten o.w. de voorzit ter van de Tweede Kamer, woonden dezen avond bg. De opbrengst van de soirée komt ten goede aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Het bij-programma van de voorstelling was verder in overeenstem ming gebracht met het karakter van de zen a vend. GEEN VERBINDENDVERKLARING VAN DE C.A.O. IN HET STUCADOORS- BEDiRIJF. De Minister van Sociale Zaken heeft af wijzend beschikt op het verzoek van den bedrijfsraad voor hot stucadoorsbedrijf tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst, afge sloten tusschen don Nederlandschen stu- cadoorspatroonsbond en den Nederland schen R.K. Bond van Stucadoorspatroons St. Anthonius" eenerzgds en den Alge meenen Nederlandschen Stucadoorsbond, don R.K. Bouwvakarbeidersbond ,,St. Jo seph" en den Nederlandschen Christelrjken Bouwarbeidersbond anderzijds. DE SPORTBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. Het Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop, heeft aan den Minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Mi nisters, de volgende schriftelijke vragen gesteld Wil de Minister mededeelen, wie de be voegde officieele instanties zijn bedoeld In het bericht van den regeeringspersdienst over de sportbesprekingen tusschen Ne derland en Duitschland, die tot een bevre* digende conclusie zouden hebben geleid Wil de Minister ook mededeelen wat de met de Duitsche instanties overeengekomen voorwaarden zrjn, waardoor thans aan het sportverkeer met Duitschland geen belem mering meer in den weg staat? ALGEMEENE VERGADERING VAN HET VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft Woensdag in het gebouw van de Industrieele Club te Amsterdam een al gemeene vergadering gehouden. De algemeen-voorzitter, de heer H. P. Gelderman C.Mzn., wees in zijn inleiding op den grooten invloed, welken de over heidsmaatregelen tegenwoordig op den gang van zaken in het bedrijfsleven uit oefenen. In het bijzonder stond spr. stil bij de nieuwe belastingplannen van de regee ring. Vervolgens sprak mr. B. C. Slotemaker over de regeeringsplannen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. De algemeen secretaris prof. mr. A. N. Molenaar, hield vervolgens een inleiding over het voorontwerp werkloosheidsverze kering. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, in buitengewone algemeene leden vergadering op 29 Maart 1939 te Amster dam bijeen, heeft kennis genomen van het voorontwerp van minister Romme betref fende de werkloozenverzekering en stelt, wat de hoofdpunten betreft, als zrjn mee ning vast I. dat het zich vereenigt met den grond slag van de uitvoering van deze verkla ring, waar deze aan bedrijfsvereenigingen en een aanvullend overheidsorgaan wordt opgedragen 2. dat het, gegeven dezen grondslag, in beginsel tot het medebetalen door de werk gevers bereid is 3. dat het de opname van bedrijfsraden als uitvoeringsorganen in het ontwerp- Romme betreurt 4 dat de practische mogelijkheid tot het verleenen van bijdragen van de zijde van het bedrijfsleven afhankelijk is van de eco nomische omstandigheden ten tijde van de

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1