BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3emeext\e ^rcsVexv^ Land- en Tuinbouw. De rede van Mussolini. Buitenland 48ste Jaargang Dinsdag 28 Maart 1939 Nummer 4426 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6 50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot Koogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Hierbij raad lk een ieder aan, die in zijn tuin aardappelen poot, deze afgezonderd te houden van andere gewassen, zoodat met de a.s. bespui ting tegen de Colorado-kever geen moeilijkheden worden ondervonden. De Burgemeester van Breskens, J. P. DROST. De domper op de geestdrift Wij hebben er het laatste jaar her haaldelijk gelegenheid toe gehad te wijzen op het feit, dat de veelvuldige politieke successen van Duitschland in Midden-Europa wel de strategische positie en het algemeen gezag van dat land verhoogden, maar geen verbete. ring brachten in de oeconomische structuur van het Rijk en in den pré- cairen toestand van zijn financiën, wel ke daarvan min of meer het gevolg was, aldus ontleenen wij aan de N R Crt. Ongetwijfeld biedt de zoojuist ge sloten overeenkomst met Roemenië uitzicht op een verbetering voor het Rijk in dit opzicht, doch deze over eenkomst moet nog nader uitgewerkt en in werking worden gesteld en het zal—afgezien nog van de vraag, of zij inderdaad alles zal brengen, wat men er op het oogenblik van verwacht nog wel eenige jaren vergen, voor Duitschland hiervan volledig de vruch ten plukt. Voor het oogenblik moet het er daarom op bedacht zijn op an dere wijze In zijn behoeften te voor zien. Het heeft dat den laatsten tijd gedaan door het sluiten van binnen- landsche leeni-gen, doch het schijnt, dat langzamerhand de binnenlandsche kapitaalmarkt min of meer verzadigd is. Ook de uitgifte van de z. g. leve ringscertificaten met een looptijd van zes maanden heeft niet hetgewensch- te resultaat opgeleverd. Men heeft daarom, zijn toevlucht gezocht tot een nieuw middel, de uit gifte van belastingbons, waaraan tevens gepaard gaat een belasting van 30 pet. op de vermeerdering van inkomsten. Deze nieuwe bons zullen ook dienst doen als betaalmiddel. Immers zullen het rijk, de gemeenten, rijksbedrijven enz. hun leveranties tot een bedrag 40 pet. van de rekening mogen beta len in belastingbons. Toen indertijd Schacht tot heengaan werd gedwongen, sprak men er reeds over, dat hij had moeten wijken, om dat hij zich tegen inflatie verzette. Van officieele zijde is toen gezegd, dat men geen inflatie beoogde en dat men ge noeg geleerd had van de inflatieperio de van kort na den oorlog, om niet weer opnieuw tot een dergelijk mid del zijn toevlucht te nemen. De om- standi heden noodzaken het Rijk ech ter toch tot een zekere mate van in flatie over te gaan; het heeft daartoe thans een nieuwen weg ingeslagen, welke eenerzijds hst feit van de infla tie min of meer verhult, anderzijds, bij een verbetering in den algemeenen flnancieelen toestand, den terugkeer tot een normaal financieel beheer ge makkelijker zal maken dan bij een rechtstreeksche inflate het geval zou zijn. Overigens speculeert men bij het nieuwe financieringsplan wel heel erg op de toekomst, althans wat de uit gifte van de bons van het tweede type betreft. Deze komen als het wa re neer op een leening met een uit gestelde rente. De eerste drie jaar zal de uitgifte de rijkskas aanzienlijk ont lasten, doch daarna moeten de bons in betaling worden genomen, vermeer derd met de uitgestelde rente, die dan 12 pet. zal bedragen. Weliswaar lost het rijk de bons niet in, doch zij worden gebruikt voor de betaling van belasting, zoodat de Inkomsten des rijks naar evenredigheid zullen vermin deren. Loopt het met den oeconomischen en flnancieelen vooruitgang niet zooals men thans schijnt te verwachten, dan zal men over drie jaar voor nog grootere moeilijkheden komen te staan en zal vermoedelijk blijken, dat het effect van deze indirecte inflatie niet van dat van een directe verschilt. Loopen de zaken mee, dan beteekent de nieuwe maat regel, dat de bevolking van den ver beterden oeconomischen toestand voor loopig niet zal proflteeren door ver laging van belastingen. Alleen de be- drijven, die de bons in betaling heb ben moeten aannemen, zullen hun lasten verlicht zien. Om aan zijn be hoeften aan gereede middelen te vol doen, zal het Rijk echter verplicht zijn, de belastingen hoog te houden. Wij weten niet, in hoeverre het Duitsche publiek zich de gevolgen van dezen nieuwen flnancieelen maat regel zal realiseeren. Voor het oogen blik zal de belasting op de vermeer dering van inkomsten, als zijnde van directeren aard, misschien nog meer tot hen spreken dan de uitgifte van belastingbons. Ook deze belasting, die niet geheven wordt van normale bij contract of overeenkomst vastgestelde loons-en salarisverhoogingen, draagt een zeer speculatief karakter. Ook zij veronderstelt een opleving in het be drijfsleven, wil zij aan het doel beant woorden. Zij kan echter ook op andere wijze aan de schatkist ten goede ko men, maar moet dan wel heel pijnlijk werken op de belastingbetalers. Wij denken hierbij aan de mogelijkheid, dat de verhulde inflatie, voortvloeiende uit de uitgifte van de belastingbons, zal leiden tot een gedwongen verhoo ging van salaris. Als wij het goed be grijpen, zou een dergelijke verhooging, als zijnde niet van periodieken aard, wel onder de belasting vallen. Dit zou beteeken en, dat zij, die door de infla tie getroffen worden, van de compen satie, welke hun daarvoor wordt ge geven, 30 pet, als extra belasting aan het rijk zouden moeten afstaan. Havas heeft gemeld, dat de aankon diging van de nieuwe belasting min of meer een domper heeft gezet op vreugde, die men in Duitschland on- deivindt tengevolge van de nieuwe machtsuitbreiding. Het is inderdaad te begrijpen, dat zij, die zich rekenschap geven van de beteekenis dezer nieu we bepalingen, met bezorgdheid de toekomst tegemoet zien De stikstofbemesting van aardappels. Het valt niet te ontkennen, dat aar dappels hooge eischen stellen aan den grond. Een goede grondbewerking zal in de eerste plaats noodig zijn, terwij! daarnaast de bemesting een belangrijke rol speelt. Bij een voldoende fosfor- zuur-en kalibemesting is de stikstof onmisbaar, wil men maximale oogst verkrijgen. Van groot belang js de vraag, wel ke stikstofmest de beste resultaten kan geven. Van belang is het na te gaan en rekening te houden met de bijzon dere voorkeur, die enkele gewassen aan een bepaalde stikstofvorm geven. Zoo wordt de aardappel veelal als een typische ammonlakplant beschouwd de suikerbiet als een plant, die de voorkeur geeft aan salpeterstikstof. Van de meeste van onze cultuur gewassen kan men evenwel niet zeg gen, dat zij een uitgesproken voorkeur hebben voor een bepaalde stikstofvorm, zij verwerken beide stlkstofvormen vrijwel even goed. Evenwel staat hiertegenover, dat men met salpeterstikstof, in den vorm van kalksajpeter, vooral wanneer de grond in het vroege voorjaar nat en koud blijft, de planten het best door een korte doch moeilijke periode heen kan helpen. Maar, zooals reeds opgemerkt, de aardappel verkiest waarschijnlijk een ammoniakmeststof, waarom Zwavelzure Ammoniak voor dit gewas meestal wordt geprefereerd, te meer daar het de goedkoopste stikstofmeststof is. De ontbrekende stikstof wordt dan in het begin van den groei als kalk- salpeter gegeven. De combinatie van salpeter-en am- moniakstikstof in één meststof veree- nigd, komt in kalkammonsalpeter voor. Deze meststof waarborgt door haar snelwerkende salpeterstikstof een goede stikstofvoeding van het gewas in het vroege voorjaar, terwijl de ammoniak- stikstof later geleidelijk ter beschikking van de planten komt. Kalkammonsalpeter zal in vele ge vallen die resultaten geven, welke men er van verwacht. Bij de bemesting van aardappels kan men met bovenstaande rekening hou den. Hoewel ook de aardappelteelt verre van rooskleurig is te noemen, is het toch noodzakelijk een volledige bemesting toe te passen met ruin vol doende stikstofmest, om te komen tot een zoo hoog mogelijke en prima op brengst. Dan alleen Is het mogelijk een rendabel gewas te verkrijgen, daar de algemeene kosten van deze teelt dan het minst per hectoliter drukken. In het stampvolle Olympische Stadion in Rome heeft Mussolini Zondag zijn met spanning verbeide rede ter gelegenheid van de herdenking van de oprichting der fas cistische strijdhonden in 1919, gehouden. De Duce herdacht degenen die voor de beweging gevallen zijn hij herinnerde aan hetgeen in de afgeloopen twintig jaren tot stand is gebracht en sprak smalend van de leugens van de democratische staten, die de aanstaande zekere ineenstorting van het fascistische Italië hadden aangekondigd. In vijf punten zette de Duce daarop de beginselen van zijn politiek uiteen. Hij verklaarde o.a. Hoewel het wel bekend is, dat wij een eeuwigdu renden vrede als een ramp voor de menschelijke beschaving zouden beschouwen, zijn wij van oordeel, dat een lange periode van vrede noodza kelijk is om de menschelijke beschaving zich verder te kunnen laten ontwikkelen. Pogingen om de as RomeBerlijn te verbreken zijn, volgens Mussolini, kinder achtig. Wat in midden-Europa gebeurd is, kon.niet uitblijven. En mocht er, zooals men probeert, een coalitie tegen de autoritaire regeeringen tot stand komen, dan zouden deze regee- ringen den handschoen opnemen om op alle punten der aarde van verdediging tot den aanval over te gaan. In mijn rede in Genua, aldus Mussolini, heb ik gesproken van een barricade, die Italië van Frankrijk scheidt. Deze barri cade kan als vrijwel geslecht beschouwd worden en over enkele dagen, wellicht over enkele uren, zal de infanterie van het na tionale Spanje haar laatsten slag slaan en dit Madrid, waar de linkschen den dood van het fascisme verwachtten, zal daaren tegen het graf van het communisme zijn. De Duce wees er op, dat de Italiaansche vraagstukken ten aanzien van Frankrijk duidelijk gesteld zijn. Zij heeten Tunis, Djiboeti en het Suez-kanaal. De Fransche regeering is volkomen vrij om te weigeren deze problemen zelfs ook maar te bespre ken, maar zij behoeft er zich dan ook niet over te beklagen, als de kloof, die op het oogenblik de beide landen scheidt, zóó diep zal worden dat het moeilijk, zoo niet on mogelijk zal worden haar te overbruggen. Wat ook de ontwikkeling der gebeurte nissen zal zijn, wij willen, dat men niet meer spreekt van broederschap, banden van zuster en neven of andere bastaardverwan ten, omdat de betrekkingen tusschen de staten betrekkingen zijn van kracht. Dit zijn de elementen die hun politiek bepalen. Voorts wees Mussolini er op, dat de Mid- dellandsche Zee en óók de Adriatische Zee voor Italië een vitale ruimte vormen. Tenslotte legde Mussolini den nadruk op nadruk op de noodzakelijkheid van bewa pening. Het wachtwoord, zeide hij, is dit Wij zullen de kanonnen, schepen en vlieg tuigen vermeerderen. Tot eiken prijs, zelfs indien wij „tabula rasa" moesten maken van alles, wat men het burgerlijke leven noemt. Wanneer men sterk is, is men bij zijn vrienden geliefd en wordt men door zijn vijanden gevreesd. De Britsche en Fransche pers over de rede van Mussolini. In het commentaar van de Britsche pers op de rede van Mussolini komt algemeen een ontspanning tot uiting. De meeste bla den zijn van meening, dat de rede den toe stand niet erger maakt, hoewel deze toe stand ook niet erdoor wordt verbeterd. De „Daily Herald" is van meening, dat de in ternationale spanning een weinig vermin derd is. Ook wijzen alle bladen er op, dat Mus solini een langdurige periode van vrede voor Europa noodzakelijk oordeelt en de „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat Italië niet is bezield met dien geest van avontuur, welke onlangs bij het andere einde der as tot uiting is gekomen. Ten aanzien van de Italiaansche eischen schrijft Bourgues in de „Petit Parisien" dat Frankrijk aan Italië niets heeft te vra gen. Indien de regeering te Rome het noo dig vindt, te onderhandelen, dan kan zij op het Palazzo Farnese iemand vinden, die kennis kan nemen van haar verlangens en zij heeft ook een ambassadeur te Parijs, die deze verlangens op den Quai d'Orsay kenbaar kan maken. Italië moet niet vergeten, dat de Middel- landsche Zee voor Frankrijk van even groot belang is als voor Italië, om gelijke redenen. Resumeerende schijnen de vooruitzichten voor den internationalen toestand na de redevoering van gisteren noch beter noch slechter. Op de uit Fransch-standpunt be zien belangrijkste vraag, nl. te weten of Fransch-Italiaansche onderhandelingen on der bevredigende omstandigheden zouden kunnen worden gehouden, geeft de rede voering ten slotte geen naukweurig ant woord. Naar het einde^van den Spaanschen burgeroorlog. o— Juan del Rio, de secretaris van den nationalen verdedigingsraad, heeft Zon dagavond voor den zender van Union Ra dio een toespraak gehouden, waarin hij de volgende telegrammen, gericht tot de recht- sche regeering, voorlas „De nationale raad aan de rechtsche re geering Morgen, Maandag, zullen wij onze lucht strijdkrachten zenden als symbolische over gave. Wij verzoeken u het tijdstip vast te stellen". Het tweede telegram luidde „De verdedigingsraad aan de rechtsche regeering Het is misschien mogelijk, dat wij van daag, zelfs in den loop van den middag, de overgave ten uitvoer kunnen leggen". De rechtsche regeering antwoordde „Het is zeer dringend, dat gij de wapens overgeeft in verband met het ophanden zijn van ons volgende offensief, dat reeds op eenige fronten is begonnen. Geeft uwen troepen het bevel de witte vlag te hij- schen". Juan del Rio deed verder een beroep op de kalmte der Spanjaarden in de republi. keinsche zóne, zeggende, dat zg niet op eigen initiatief moesten optreden, maar steeds de bevelen van den raad moesten volgen. Alvorens de drie hierboven genoemde te legrammen voor te lezen verklaard Juan del Rio voor den microfoon van Union Radio o.m. De rechtsche regeering had de onmiddel lijke overgave gevraagd van de republi- keinsche luchtstrijdkrachten, bg wijze van symbolische ov-ergave. Deze overgave had op 25 Maart moeten geschieden tusschen 15 en 18 uur. Op 25 Maart deelde de ver dedigingsraad mede, dat tengevolge van de weersomstandigheden de overgave niet bin nen zulk een korten termijn kon geschie den. -Eerst werd dit door de tegenpartij juist geacht, doch plotseling, terwijl de be sprekingen een goeden keer namen, kregen de vertegenwoordigers van Burgos op dracht de onderhandelingen als geëindigd te beschouwen en moesten onze vertegen woordigers terugkeeren. Voor de geheele wereld en voor alLe Spanjaarden stellen wij de algeheele ver antwoordelijkheid aan (ie kaak van de na_ tionale regeering, die op deze wijze de slachting verlangt. Offensief der troepen van Franco by Cordova. Bij het aanbreken van den dag zgn de troepen van Franco Zondag in den sector van Cordova tot het offensief overgegaan. Het front werd zonder eenige moeite door broken. De troepen rukken snel op. Ook aan het front van Estramadura heb ben de rechtschen een offensief ingezet. Frankrijk zal Franco alle oorlogs schepen uitleveren. De Fransche regeering heeft besloten aan Franco alle oorlogsschepen der Spaan- sche republikeinen uit te leveren, die on langs een wijkplaats te Bizerte hebben ge zocht. Het zijn drie kruisers en acht tor- pedobootjagers. ZWITSERLAND BESCHERMT ZIJN GRENZEN. Het Zwitsersche Departement van Oorlog heeft Zaterdagmiddag officieel medege deeld, dat de bondsregeering, als voor zorgsmaatregel heeft gelast aan alle gren zen de mijnen te laden en ter bewaking van deze zijn de desbetreffende eenheden onder de wapenen geroepen. DE STRIJD TUSSCHEN HONGARIJE EN SLOWAKIJE. Zaterdag is te Boedapest een officieele mededeeling gepubliceerd over de gevech ten aan de grens van Hongarije en Slowa kije. Hieraan wordt toegevoegd, dat Hon garije een waarschuwing heeft gericht tot Slowakije, dat het „genoodzaakt zal zijn krachtiger maatregelen te nemen, wan neer geen bevredigende oplossing tot stand zal komen." In de verklaring wordt gezegd, dat Slo- waaksche vliegtuigen drie open steden in Hongarije hebben gebombardeerd. De Hon- gaarsche luchtmacht heeft hierop geant woord met het bombardeeren van het Slo- het Slowaaksche vliegveld Iglo. Afdeelingen van de Slowaaksche land en luchtmacht hebben gisteren aanvallen gedaan op de stellingen, welke de Honga ren sedert den ochtend van 23 Maart op de grens van Slowakije en Hongarije bezet hielden. De Hongaarsche troepen weken niet. Slowaaksche vliegtuigen wierpen bommen op de open Hongaarsche steden Regnie, Ungar en Nagyberesna. De Hon gaarsche luchtdoelartillerie schoot zeven Slowaaksche toestellen omlaag en dwong een ander te dalen. Bij wijze van represaille bombardeerde de Hongaarsche luchtmacht waaksche vliegveld Iglo. Behalve de slachtoffers onder de burger bevolking in de gebombardeerde steden, zijn de Hongaarsche verliezen gering. De bevelhebber der Slowaaksche strijd krachten te Presov heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat een wapenstilstandsover eenkomst is gesloten tusschen de Slowaak sche en Hongaarsche troepen. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN KLEINZOON VAN TROTZKY. De Parijsche politie stelt op het oogen blik een onderzoek in naar aanleiding van de geheimzinnige verdwijning van een kleinzoon van Trotzky. Het kind, Svelvol

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1