Barbertje's eerste in Spiegelland. Sport. Gewestelijk Nieuws Fransch stoomschip omhoog gevaren. Buitenland Gemengd Nieuws. 17. Met een smak sloegen ze tegen den grond. De dieren hoorden dat. keken vlug om en zagen wat er gebeurd was. Toen nu de hoofden van de heksen den grond raakten, ging er een hooge vlam op, er kwam een beetje rook en van de beide heksen was niets meer over. O, wat waren alle dieren, planten en bloemen blij! 18. Meneer Uil vond nu, dat een verhuizing niet meer noodig was en daar waren ze het allemaal natuurliik mee eens- Iedereen ging nu weg, met het veilige ge voel, dat de heksen hen in het vervolg geen kwaad meer konden doen. CON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 23 Maart om 8 uur: ICTORIA EN HAAR HUZAAR, Muziek van Paul Abraham. Condag 26 Maart te 2.30 en 8 uur WALSDROOM, Operette In 3 bedrijven Muziek van Oscar Straus. v CANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 26 Maart 2,15 uur p pvoering van L A K M E, Opera In drie bedrijven. Muziek van Leo Dellbes. belangrijkste verkeerswegen te beheer- m ïen en kunnen van een bezetting van i platteland afzien. Deze eontröle der rkeerswegen is reeds een feit gewor- iBewijs de talrijke protesten der x>te mogendheden, die uit hun vroegere momische posities verdrongen zijn. Militair, aldus beweren deze waarne- :rs, heeft Japan eveneens alles bereikt, n .t het bereiken wilde. Het heeft de legers Chineesche regeering meermalen ver- V gen, de belangrijkste Chineesche steden set, luchtwapen en vloot zijn intact ge- h ven en slechts het landleger heeft groo ts e, maar geenszins catastrofale verliezen leden. Als tegenstander van dit leger iven de guerillabenden over. De Chinee- le nationale regeering is in den Zuid- jst-hoek van het rijk gedrukt en tot een uw offensief niet meer in staat. Daar- de zijn dus alle voorwaarden vervuld, van China een tweede Mantsjoekwo te .ken en Japans economische afhanke- :heid van andere mogendheden behoort c het verleden. Of nog duidelijker uitge- r ikt „Japan heeft zjjn doel bereikt, een t aas, die dit niet wil inzien De these der „Chineesche richting". i De Chineesche „richting" geeft deze fei- I i toe, maar beweert, dat den Japanners I geestelijke of psychische „verovering" J massa's niet gelukt is en ook niet ge- 1 .ken zal. Bovendien is de regeering van 2 iiang Kai-sjek niet ten val gebracht, ;h zijn haar legers vernietigd. Vooral iter hebben de Japanners in het bezette >ied geen nieuwe orde kunnen scheppen, j nt van de door de Japanners in het le- geroepen „autonome regeeringen" kt geen Chinees zich iets aan. Econo- jch, aldus beweert de Chineesche rich- g verder, kan Japan geen voordeel van Chineesche rijkdommen trekken, wijl dit medewerking van het Chineesche volk J voorwaarde heeft. De tijd werkt voor ina. Iedere dag oorlog meer beteekent »r Japan een zware last. Het Japansche k echter wil eindelijk eens concrete re- taten van den oorlog zien. De guerilla- I I iden achter het front bezorgen den Ja- I iners veel moeilijkheden en de huidige uwe tactiek verhindering van het J voer der landsproducten naar de spoor- i 'stations en de groote opslagplaatsen zal in vereeniging met het steeds nog icte Chineesche centrale leger, de hoop het Japansche leger, China met betrek- ijk kleine garnizoenen onder den duim kunnen houden, den bodem inslaan. Jhina aldus geeft de Chineesche chting" toe is op het oogenblik wel is ir van de Westersche wereld afgesne- Maar reusachtige en vooral zeer rijke ■ieden van China staan nog onder de rschappij der centrale regeering, die vele maanden en misschien zelfs wel ra tegenstand zal kunnen bieden. Deze enstand wordt krachtig gesteund door Chineezen, zoowel in het bezette als iet niet bezette gebied alsmede door de het buitenland verblijvende zonen van Hemelsche Rijk. Wat echter nog be- jrijker is, verklaart de Chineesche :hting", is, dat men de gebeurtenissen Ohina in het licht der historische ont- ckeling moet zien: Japan kan in hettijd- k van het stervende imperialisme niet herhalen, wat Engeland eens in het perk van het jonge imperialisme in In- volbracht. Zelfs een werkelijke over- ining van Japan op China, die nog op oerlei wijze behaald is, zou van nul en tier waarde blijken te zijn, zoodra Ja- in een werkelijken oorlog verwikkeld j dt. Want dan zou China opvliegen als kruithuis en een golf van het extreem- nationalisme, waartegen noch met ba- ïtten noch met granaten iets uitgericht kunnen worden, zou over het land 2len. Het laatste woord heeft inderdaad de tijd. en ieder, die deze beide „thesen" met lar vergelijkt en slechts eenigszins met toestanden in het Verre Oosten op de i gte is, zal moeten toegeven, dat er voor le opvattingen veel te zeggen is. Dat :er is ook alles, wat iemand, die objec- is en tracht nog boven de vertegen- •rdigers der beide „richtingen" te staan, r de vraag „wie wint den oorlog?" ver- •en kan. Want het laatste woerd heeft irdaad de tijd. Slechts één ding staat t wie ook in het Verre Oosten over- naar blijven zal, het Westersche impe- Isme zal het niet zijn. Het zal zijn po- »s aan Chineezen of Japanneezen moe- afstaan, misschien aan Chineezen on anners. Esperanto-nieuws. Esperanto in de publieke telefooncellen. Reeds gedurende eenige jaren wa ren de voorschriften voor de publieke telefooncellen in de groote steden ook in het Esperanto gedrukt. Van nu af is dit in het geheele land het geval. Esperanto bij het Brazi- liaansch Instituut voor Geografie en Statistiek. Bovengenoemd Instituut besloot in haar laatste vergadering met algemee- ne steramen haar uitgaven geheel of gedeeltelijk ook in het Esperanto te doen drukken, terwijl deze taal bij de buitenland^che correspondentie voor taan zal worden gebruikt. VOETBAL. België—Nederland 5—4 Marktberichten Jac. KNOOP, Amsterdam. Maandag 20 Maart werden de volgende prijzen gemaakt: Per 70 K.G.: Zeeuw Bonten 2.80—3,10, Zeeuw Blauwen 2803.10, Zeeuw eigenhei mers 1.802.Zeeuw Bevelanders 1.90—2.10, Zeeuw Blauwen poters 2.10—2.30, Zeeuw Bonten poters 2.10- 2 50, Ypolder Bevelanders 1.85—2. Ypolder Bonten en Blauwen 2.80-3, Zandaardappelen 1.75 2 50, Zand roodstar 2 20—2,50, Texelsche roodstar 2 20—2.50, Alle soorten Bintjes grof of middelmaat 1.802.10, Flakkeesche en Spuische eigenheimers 1.80—2 Verder per 100 K.G.: Drentsche en Overijsselsche Zand eigenheimers 2.00—2.50. Hoogwatergetij Breskens DAGEN vm nam Woensdag 22 Maart 1.57 2,21 Donderdag 23 2.22 2,46 Vrijdag 24 2,57 3,21 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 22 Maart nam. 18,44 Donderdag 23 18,46 Vrijdag 24 18,48 Handelsregister Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen (Terneuzen). Inschrijvingen: ubDi'. Ciaeijs, Sluis, rjjwielonderd. Venn. A. H., R. C., en J. C. Ciaeijs, allen te Ze- delghem (België). Fa. Winne en Co.'s, Retranchement, af- dorschen vruchten, uitschudden, reinigen en sorteeren van granen en zaden, maaien vruchten, die op land staan enz. V. C. 1. Winne, A. A. Kotvis, J. de Smidt, allen te Retranchement W. Scheerens, Cadzand. W ij zi gingen: J. E. Basting, Retranchement. E. J. L. Basting, uitgetr. Nieuwe E. J. L. Basting, uitgetr. Nieuwe E. J. I. Basting. Bedr. Brood- en banketbakkerij. Wed. van Broeck en Co., Clinge, café. A. F. Deckers, wed. F. van Broeck, uitgetr. als beh. venn. J. C. Deijl, Axel, kleermakerij. Zaak verpl. naar Prins Hendrikstraat 77. Per soonlijk adres E. eveneens geworden Prins Hendrikstraat 77. Naast kleermakerij van aanvang mede uitgeoef. winkel in manuf en conf. „Elizabeth Amelia", Terneuzen. E. E. A. C. van Kerkvoorde, wed. J. H. Balnik- ker uitgetr. Zaak omgezet in venn. onder fima Gebr Balnikker. Venn. L. A. en A. L Balnikker. Bedr. Beurtvaart tusschen Terneuzen-Dordrecht-Rotterdam R. A. Haers, Philippine, aann. bouww. en waterbouwk.w., wegenb. Zaak omgezet in venn. onder firma Gebrs. Haers. Venn. L. J. en R. A. Haers. Wed. C. P. van Noord en Zoon, Terneu zen. E. C. Duijm, wed. C. P van Noord uitgetr. per 10 Juli 1936. Gevolm. C. van Noord uitgetr. per 10 Juli 1936. Handelsn. gew. in C. van Noord. E. C. van Noord. Bedr. Huis- en decoratieschilder, handel in glas, v-erf en behanselpapier. Joh. Pieters en Co., Clinge, café. S. E. van Dorsselaer uitgetr. als beh. venn. Zeeuwsch-Vlaamsche Electr. Conf. In- dustr., Terneuzen. Nasjst handel in manuf. en conf. mede uitoef, handel in heeren-mo- deart., dames- en kinderconf., baby-art., ta pijten, vloerbedek. en bedden. Opheffingen: A. Hageman-van Gerjt., Clinge, winkel in kruidenierswaren. Kinderen I. en J. Rammeloo, Philippine, coupeuse- en kleermakersbedr. BRESKENS. Volksonderwijs. Vrijdagavond vergaderde in een der schoollokalen de afdeellng Breskens van „Volksonderwijs", onder Voorzit terschap van den heer A. Salomé. De opkomst was slecht, wat zeker betreurd mag worden. Na de notulen, welke door de Secretaresse, Mevr. de Pree werden gelezen en goedgekeurd, volgde het jaarverslag, waaruic bleek, dat het aan tal leden 72 bedroeg, en dat de ge houden schoolreis een pr.ettig verkrop heeft gehad. Uit de rekening van den Penning meester, de heer Bruijnooge bleek, dat ontvangen was f 92.13 en uitge geven f 73.58, zoodat een batig saldo aanwezig was van f 18.55. Na eenige bespreking werd beslo ten te Nieuwe Sluis Vrijdag 31 Maart een Ouderavond te houden. Eenige der aanwezigen zegden hun medewerking toe. Tot afgevaardigden naar de Kring vergadering werden aangewezen de heeren I. Schrier en P. de Kramer, en tot plaatsvervangende afgevaardigden de heeren J. van Luijk en F. Koster. Getracht zal worden op een ouder avond weder een operette op te voe ren. Aan den heer Klaas de Vries, wel ke indertijd een ernstig verkeersonge luk heeft gehad, en thans nog in het Ziekenhuis vertoefd, zal, namens de afdeeling, een brief gezonden worden met de hoop op spoedig volledig her stel. Zwemwedstrijden. De Zuidelijke afdeelingskampioen- schappen zullen, evenals de Zeeuw- sche kampioenschappen alhier plaats hebben. „Scheldestroom heeft zich met de organisatie van deze wedstrijden be last. Hedennacht om half twee is aan de Verklikker te Nieuwe Sluis het stoom schip „Ford de S ouvllle," komende van Antwerpen, op weg naar Duin kerken. omhoog gevaren. Het schip zit tamelijk hoog op het paalhoofd Enkele palen zijn stuk. Sleepbooten zijn ter assistentie aan wezig om het schip los te krijgen. De bemanning, bestaande uit veertig koppen, is aan boord. Gasboei losgeslagen. Te Nieuwe Sluis, in het Poldertje, is hedennacht de gasboei nr. 3 op de palen geslagen en heeft zeer groote schade aangericht. Uitgestelde lezing. De door de Winkeliersvereeniging „Ons Belang" alhier aangekondigde lezing van den heer Van der Leeuw, directeur van het Bondsbureau van den Kon. Ned Middenstandsbond te Den Haag, kon gisteravond wegens bijzon dere omstandigheden niet doorgaan en is, ten spijt van de opgekomen leden, tot lateren datum uitgesteld moeten worden. Ernstig Vliegtuigongeluk in de Vereenigde Staten. Zaterdagmiddag is in de Vereenigde Sta ten een geweldig viermotorig Boeing-vlieg tuig verongelukt. Bij deze ramp zijn alle tien inzittenden om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich twee Nederlanders, de heeren Guilonard, onder directeur van de K.L.M. en ir. von Baum- hauer, ingenieur van den rijksluchtvaart dienst van Nederland. Het verongelukte Boeing-toestel was een passagiersvliegtuig, dat voor stratosfeer- vluchten bestemd was. Het maakte een proefvlucht, waaraan verscheidene lucht vaartdeskundigen, onder wie de Nederland- sche experts, deelnamen. De ramp geschiedde nabij Alder in den staat Washington. Het toestel kwam in een ravijn terecht en werd totaal vernield. Het was het eerste Boeing-viiegtuig van dit soort. Het had vijfhonderdduizend dol lars gekost. Volgens een verklaring van een ooggetui ge is de staart van het vliegtuig los ge raakt en is het toestel in een vrille naar beneden gestort. Een zware slag voor de Nederlandsche luchtvaart. Het onverwachte verlies van de heeren Guillonard en von Baumhauer beteekent een zwaren slag voor de Nederlandsche luchtvaart. Als onderdirecteur van de K.L.M. was de heer Guillonard een der onbetwiste leiders van het technische gedeelte van dit be drijf en als zoodanig schier onvervangbaar. Ir. von Baumhauer trad in 1921 in dienst bij den rijksstudiedienst voor de lucht vaart en heeft als zoodanig, evenals de heer Guilonard, de geheele ontwikkeling van den vliegtuigbouw, van de nog primi tieve toestellen en motoren uit die dagen tot de geperfectioneerde luchtreuzen van thans, meegemaakt en gevolgd en als be gaafd ingenieur en deskundige zelf een belangrijk aandeel in deze ontwikkeling gehad. Zwaar is dan ook het verlies voor de K.L.M. zoowel als voor den rijkslucht vaartdienst, welks directeur, de heer van Ede van der Pais, die Zondagmorgen de directie der K.L.M. op het hoofdkantoor namens den Minister van Waterstaat deel neming kwam betuigen met het geleden verlies, zelf diep onder den indruk is van den slag, die zijn eigen staf heeft getroffen De stratoliner Boeing 307. Een der interessantste nieuwe toestellen, die op het oogenblik in de Vereenigde Sta ten in het middelpunt der belangstelling staan, is ongetwijfeld de viermotorige Boeing 307, met hermetisch gesloten cabi ne, die het mogelijk maakt op zeer groote hoogte, tusschen 6000 en 7000 meter, te vliegen zonder de gebruikelijke nadeelige gevolgen voor de inzittenden, waardoor dit vliegtuig den naam „stratoliner" verwierf. Er is al veel geschreven over deze nieu we Boeing, waarvan de twee eersten be stemd zouden zijn voor Pan American Air ways en uitgerust zouden worden met een systeem van door compressors op de mo toren samengeperste lucht, waardoor ook tot op zeer groote hoogte binnen den romp een luchtdruk zou blijven heerschen als op ea. 3000 meter, zoodat alle nadeelen van het op groote hoogte vliegen ondervangen konden worden, met behoud van alle voor- deelen, nl. een grootere snelheid en het vliegen in luchtlagen, waar meestal een gunstige weersgesteldheid heerscht, zoodat de Amerikanen deze toestellen, juister dan de uitdrukking stratosfeervliegtuigen, ka rakteristiek „overweather"-vliegtuigen noemen. De Boeing 307 biedt plaats aan 33 pas sagiers, des nachts, met slaapaccommoda- tie, aan 25 passagiers, en heeft een ruime keuken en twee kleed- en toiletkamers aan boord. Ze is uitgerust met vier Wright Cyclone G. 102-mootren van 1100 pk. elk en heeft een maximumsnelheid van ca. 390 KM. per uur. Naar wij vernemen be stond bij de K.L.M., die naar men weet voornemens is proeven te nemen met de nieuwe Douglas D.C. 4 in den Indië-dienst wanneer deze versneld wordt door eventu eel ook des nachts door te vliegen, ook groote belangstelling voor dezen strato liner, waarin men eveneens groote moge lijkheden meende te zien voor versnelling van den Indië-dienst. Het verongelukte toestel. Het vliegtuig, waarmede de heeren Gui lonard en von Baumhauer om het leven zijn gekomen, is waarschijnlijk de eerste Boeing 307 van de bestelde serie, die later gereed is gekomen dan men aanvankelijk had gehoopt. Op Oudejaarsdag, dus 31 De cember jl., ging het prototype voor de eer ste maal de lucht in. Sedert dien zijn er tal van proefvluchten mee gehouden en in Februari had het toestel al meer dan 30 vluchten gemaakt en had het in elk op zicht aan de gestelde eischen en de hoog gespannen verwachtingen voldaan. Vier personen in het Merwede- kanaal verdronken. Auto rijdt, om voor wielrijder uit te wijken, te water. Te Vreeswijk heeft zich Zaterdag een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij vier personen het leven verloren, doordat de bestuurder van een verongelukte auto trachtte dat van een wielrijder te sparen. Om half elf naderde uit de richting Utrecht een auto. Op de Handelskade te Vreeswijk moest de chauffeur voor een wielrijder naar links uitwijken, als gevolg waarvan de wagen slipte en in het Merwe- de-kanaal terecht kwam. Hoewel de auto langzaam zonk, konden personen, die het ongeluk zagen gebeuren, niet voorkomen, dat het voertuig geheel onder water verdween. Een in de nabijheid liggend vaartuig werd met spoed naar de plaats van het ongeval gesleept en met een takel trachtte men de auto te lichten. Na twintig minuten hard werken slaagde men er in het voertuig gedeeltelijk boven water te brengen en te kantelen, waardoor het mogelijk was een der portieren te openen. Het bleek toen, dat zich in den wagen vier personen bevonden, twee dames en twee heeren. Intusschen was geneeskundige hulp ter plaatse verschenen en dr. Sloof uit Jutphaas, dr. Meijer uit Vianen en een arts uit Vreeswijk trachtten bij de slachoffcrs, toen deze op den wal waren gebracht, door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. De auto bleek afkomstig te zijn uit Hil versum en de inzittenden waren op weg naar den voetbalwedstrijd BelgiëNeder land, die morger. te Antwerpen wordt ge speeld. De inzittenden waren de 34-jarige heer W. Schonbergen en zijn echtgenoote, de 31-jarige Joh. Brienne en de 42-jarige L. Hrjman, met diens 42-jarige vrouw S. Witteboon. Drie moordenaars ge lyncht. Nabij Campo Grande (Bra zilië) zijn drie mannen, die een taxi-chauf feur hadden vermoord, door de woedende menigte gelyncht. De drie mannen hadden de taxi gehuurd en buiten de stad den chauffeur doodgeschoten, waarna zij met de taxi wegreden. Zij werden evenwel ge arresteerd toen zij wegens gebrek aan ben zine niet verder konden. Een militair es corte bracht hen naar Campo Grande te rug, doch toen zij voorbij de plaats van hun misdaad kwamen, had zich hier een woedende menigte verzameld, welke de drie misdadigers aan de soldaten ontrukte en hen steenigde.

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2