ABDIJSIROOP Gevonden en Verloren Kerk- en Schoolnieuws. Officieele Berichten Thans versterkt door Codeine Buitenland Binnenland Gemengd Nieuws f nuldpnft snaren i guldens sparen! Gaai van zèlP, mei gróól gemak! Trouw de zegeltjes bewaren! Koop'! Persil-produd en plak! KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 18 Maart te 7,30 uur: Huldebetoon Mevr. Co Van de Wlele Opvoering van MADAME SANS GÊNE, van Victorlen Sardou Zondag 19 Maart te 2.30 en 8 uur VICTORIA EN HAAR HUZAAR, Muziek van Paul Abraham. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Maart 2,15 uur Opvoering van LA BOHÈME, Drama in 4 bedrijven Tenor Joseph Schmidt. Muziek van G. Puccini. SCHOONDIJKE. Geslaagd. Bij de Woensdag j.l. gehouden exa mens van apothekers-assistent aan de Rijks. Universiteit te Utrecht slaagde J. M. H. van de Sande, vroeger alhier, thans te Utrecht HOOFDPLAAT. Benoemd. Tot hoofd der Bijz. Lagere School te Slijkplaat gemeente Hoofdplaat werd door het R. K. kerkbestuur benoemd, de heer J. de Jongh, thans onderwijzer aan de Sint Jozeph School in de kom der gemeente. PREDIKBEURTEN Zondag 19 Maart Ned. Herv. Kerk. Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. 5,30 uur Ds Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Dhr. I. Verduijn. NIeuwvHet 14,— uur Ds Derksen. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart Zuidzande 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg 10 uur Ds. Mulder. Het spreekt vanzelf, dat bij vele landbouwers de vraag rijst, met welke meststof en in welken vorm men de stikstofbemesting zal toedienen, om de beste resultaten te mogen verwach ten. Voorlichting op dit gebied is in vele gevallen gewenscht, want van een juiste stikstofbemesting hangt veel af voor het welslagen van den komen den oogst. Wij denken in de eerste plaatsl'aan de vlugwerkende kalksalpeter. Zooals bekend, lost salpeterstikstof gemakke lijk in het bodemvocht op en komt, londer dat verdere omzettingen noo- dig zijn, direct voor de planten be schikbaar. Dit is vooral van belang voor de jonge planten, welke door de eerste groeiperiode heengeholpen moeten worden. Hierbij is de salpeterstikstof, welke in kalksalpeter voorkomt, de aangewezen stikstofvorm. Dat deze meststof voor de overbemesting groote beteekenis heeft gekregen, is begrijpe lijk. Niet alleen bevat ze 15 Vs °/o di rect opneembare stikstof, maar boven dien nog een hoeveelheid kalk in direct oplosbaren en opneembaren vorm. Vooral in een voorjaar, wanneer de gronden last hebben van dichtslibben en de bovengrond tot een korst gaat opdrogen, kunnen de jonge planten hiervan veel last ondervinden. De in het bovenlaagje opgeloste kalk voor komt dan in vele gevallen het verkors ten. Het is voor het jonge gewas van groot belang, dat de plantjes zich daardoor gemakke!i|k en snel kunnen ontwikkelen. Geholpen door de snel oplosbare en snelwerkende salpeter- stikstof van de kalksalpeter. wordt een zekere en krachtige ontwikkeling bewerkt Op akkers, die van nature los en open blijven, kan de kalkammonsalpe- ter, die 20 Va pet stikstof bevat, als overbemesting dienen. Dat in ieder geval een flinke stik stofbemesting noodzakelijk zal blijken, is elke landbouwer zich wel bewust, vooral voor die granen, welke een kor te groeiperiode hebben. Men dlene daarbij met bovenstaan de rekening te houden. j IV T' I betreffen. Moeten wij zien, dat dit groote VJ6 W0SI6111K 1N10UWS tehuis d*r vrijheid weggevaagd wordt, zoo- olc urri haf iron Tainnhn ClnnmlrliA V. Van onze Adverteerders. De vliegkracht-verloting. Een advertentie in dit nummer ver meld nadere bijzonderheden omtrent de Vliegkracht-Loten. De vraag naar deze loten is dusdanig groot, dat op verschillende plaatsen de voor het rayn ingedeelde aantal loten reeds zijn uit verkocht. Voor hen die aan deze ver loting van de Koninklijke Nederland- sche Vereeniging voor Luchtvaart willen deelnemen is spoed geboden. BOEKBESPREKING. Gezamelijke zangavond van Protestanten en Katholieken te Groningen. Het heeft alom de aandacht getrok ken dat dezer dagen in Groningen iets bizonders is geschied, dat door velen in verband is gebracht met het streven naar verbroedering gelijk door H. M. de Koningin in haar laatste ra diorede is bepleit. Onder leiding van Ds. C. W. Cools- ma had nl. een zangavond plaats in een der Hervormde kerken, waar pro testanten en katholieken gezamelijk hebben gezongen, een jeugdkoor liet zich hooren, terwijl katholieke kerk zangers Gregoriaansche liederen ten gehoore brachten, welke tevoren door pastoor G, Kemper werden toegelicht. Deze samenkomst heeft veel bijval gehad, doch er is ook een vinnig ver zet tegen gerezen. Wie datgene wat er gebeurd is, én datgene wat hiertegen aangevoerd is, precies en vrij volledig wenscht te we ten, vindt dat verzameld in een keurig en geïllustreerd boekje, dat uitgegeven is bij Drukkerij Spiering te Groningen onder den titel. „Een zwarte Dag?" (Prijs slechts 25 ets. franco p. p.) Het geeft een goed overzicht van vóór en tegen, en een sterken indruk van den drang naar „geestelijke herbewape ning". SCHOONDIJKE. Gevonden: Een snelbinder. Inlichtingen Gemeenteveldwachter. UIT DE STAATSCOURANT. Verbetering arbeiderswoning. Bij mlnisterieele beschikking is uit 's Rijks kas een premie verleend van f 17 tot verbetering van een arbeiders woning in de gemeente Sluis, ter na me van J. Moens. Vlstcherij examen. De centrale commissie van de vls- scherij examens (stuurlieden en schip pers) bedoeld bij Kon. Besluit van 3 Mei 1910 (staatsblad 131) zal aanvan gende 3 April 1939 zitting houden te 's Gravenhage. Een oud middel m nieuwe samenstelling De aUjmoplossende werking der oude kruiden en hoestbedwingende .,codeïne".maken tezamen AKKER's Abdijsiroop tot ..'s-Werelds béste Hoestsiroop De beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borst benauwdheden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slijm losmaken. Uw afmattende hoest buien. evengoed als 't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volg de raad ..Neem bü 't minste kuchje AKKER's Abdijsiroop die U snel zal helpen. Eenige der 20 geneeskr. kruiden AKKER 'S v&istèüJéte tegen hoest, Eriep.X^ify bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar BRESKENS. Ongeluk. Dinsdagmiddag kwam de echcge- noote van den heer de R. alhier, ter- wijl zij op haar rijwiel van de Groote Kade kwam gereden, bij het kruispunt Dorpsstraat in botsing met een pas- seerenden auto. Zij bekwam een ern stige hoofdwonde. Na door den ge waarschuwden geneesheer te zijn ver bonden, kon zij naar hnis vervoerd worden. Mede tengevolge, dat de auto een kalmen gang had, is dit ongeval goed afgeloopen. Instructeur. Wederom is tot instructeur bij de Zwemvereenlging „Scheldestroom" al hier, benoemd de heer P. Duijvetter te Leiderdorp. Geslaagde uitvoering. Gisteravond gaf de muziekvereni ging „Uit het Volk-Voor het Volk met medewerking van de tooneelclub haar voorjaarsuitvoering in Sumajo. Zooals gewoonlijk was de zaal stampvol. In zijn openingswoord herinnerde de Voorzitter, de heer Iz. de Hullu, er aan, dat dit jaar in Augustus de ver eeniging haar 40-jarig bestaan zal ge denken. Wegens de bijzondere omstandig heden zal dit op bescheiden wijze plaats vinden. Hij deed een beroep op de leden om een steentje bij te dra gen om dien dag voor de vereeniging als een onvergetelijke te doen zijn. Voor de pauze werd het muziek programma op verdienstelijke wijze af gewerkt. Ter afwisseling bracht de Directeur, de heer Gor Schijve, een zangsolo, welke met een daverend ap plaus werd beloond. Na de pauze werd opgevoerd „Als Stad en Land elkaar ontmoeten", een landelijke idylle in drie bedrijven, het geen buitengewoon goed werd weer gegeven. Vanuit de zaal mochten de mede werkers bloemen in ontvangst nemen. Het is wederom een avond geweest die ons veel schoons en genot heeft gebracht. HOOFDPLAAT. Ontslag verleend. Aan den heer P de Caluwé hoofd der R. K. Bijzondere School op de wijk Slijkplaat, is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als hoofd dier School. De heer de Caluwé zal om streeks Juni het onderwijs vaarwel zeg gen en met pensioen onze gemeente verlaten. Noodlottig gevolg Dal kleine oorzaken dikwijls ernstige gevolgen hebben, ondervond de heer van A. alhier. Door het dichtslaan van een deur kreeg hij de grendel tegen het oog met het gevolg dat hij Woensdag uit het oog niet meer zien kon en dus danige pijnen had dat hij de hulp van een geneesheer moest inroepen. Deze achtte het echter noodzakelijk dat de getroffene zich naar een specialist te Vlisslngen zou begeven. OOSTBURG. Raadsvergadering. In de Woensdagmiddag gehouden Raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Aan de R. K. bijzondere school werd de vergoeding over 1936 vastgesteld op f1712 en voor de schoolvereen. Im- manuel op f 1128. De ontstane vacatures in de stem- bereaux werden aangevuld door de benoeming van de heeten van den Hemel en Roman. In de kwestie Sterrenburg werd de heer Philips aangewezen als rappor teur. Omtrent inrichting van Maat schappelijk hulpbetoon werden B. en W. uitgenoodigt met voorstellen dien aangaande te komen. Door B. en W. zullen in de eerstkomende vergadering een wijziging in de politie verordening voorleggen, waarin getracht worden aan den onhoudbaren toestand van het onnoodig en hinderlik verblijven op troittoirs een einde te maken. Een voorstel van B. en W. om de grond, waarop de oude Rijksgebouwen staan, bij inschrijf te verkoopen, werd aangenomen. Hierna werd de vergadering met gesloten deuren voortgezet. HET OPTREDEN VAN DUITSCHLAND. Debatten in het Lagerhuis. Wedgwood van de onafhankelijke ar beiderspartij verklaarde gisteren bij de debatten in het Engelsche Lagerhuis, dat de volgende crisis wellicht Zwitserland zou als wij het van Tsjecho-Slowak^je hebben gezien? Gesteld, dat de volgende étappe Nederland is. Dan zouden al die koloniën door een annexatie van Neder land ter beschikking van Duitschland staan. Schenkt de regeering in het geheel geen aandacht aan het gevaar, dat zij zich in de komende maanden voor een soortge lijk probleem in Nederland ziet gesteld? Zal het Denemarken zijn, waarmede wij altijd zoo nauw verbonden z(jn geweest, en waar de propaganda op het oogenblik voortgaat John Simon, die namens de regeering antwoordde, zei o.m., dat men het er alge meen over eens is, dat de vernietiging van Tsjecho-Slowakije een verschrikkelijke en volkomen onverdedigbare gebeurtenis is (toejuichingen) en dat de methode, vol gens welke zij tot stand is gebracht, lijn recht in strijd is met die welke te Miin- chen was overwogen. Simon vervolgde De geschiedenis heeft de vreemde eigenaardigheid, van tijd tot tijd te laten uitkomen, dat vreemde ras sen, die onder de overheersching van over winnaars zijn geplaatst, geen gemakkelijke onderdanen zijn en in de toekomst licht in plaats van een kracht, een zwakte blij ken te zijn. Simon opperde de veronder stelling, dat Oostenrijk wel eens geen kracht van Duitschland zou kunnen blijken te zijn, evenmin als het Sudetenland. Wjj zijn, zei hij, getuige van een grootheidswaanzin van een hoogst verwonderlijke soort. Doch ik heb toch nog eenig vertrouwen in de uiteindelijke werking van het men- schelijk oordeel in zulke dingen en ik ben er volkomen zeker van, dat het volk van dit land nooit zijn meening of verzet zal wijzigen, als iets dergelijks op zijn kosten werd ondernomen. DE JAPANSCHE MINISTER VAN OORLOG OVER DEN STRIJD IN CHINA. De Japansche minister van oorlog Ita- gaki heeft zich gisteren tijdens het begroo- tingsdebat in het Hoogerhuis optimistisch uitgelaten over de handhaving van de rust en de orde in het door de Japanneezen be zette gebied in China. In antwoord op een interpellatie zei hij, dat zich in dit gebied 200.000 tot 300.000 man ongeregelde troe pen bevinden, waarvan sommigen als res ten van het Chineesche leger even goed als het geregelde Chineesche leger zijn uitge rust en sommigen onder leiding staan van de Chineesche communistische partij. OPPERBEVEL OVER DE SPAANSCHE REPUBLIKEINSCHE LEGERS IN DE CENTRALE ZONE GEREORGANISEERD. Decreten van den nationalen verdedi- gingsraad te Madrid plaatsen alle strijd krachten te land, ter zee en in de lucht onder het rechtstreeksche gezag van ge neraal Matalana en reorganiseeren volko men het operbevel over de legers in de centrale zöne. Alle nieuwe legerleiders zijn republikeinen, socialisten en anarchisten. SOVJET-RUSLAND WAPENT ZICH. Worosjilov heeft gisteren in een rede voering op het achttiende congres der communistische partij verklaard, dat tij dens het laatste vijfjarenplan de sterkte van het leger meer dan verdubbeld is, dat de luchtmacht met 130 pet. is uitgebreid, en dat de marine wordt opgebouwd tot een machtige vloot. Hij voegde hieraan toe, dat de Sovjet-Unie onder de voortdurende be dreiging met een militairen aanval ver keert en dat „de tweede imperialistische oorlog voor een nieuwe herverdeeling der wereld reeds ontbrand is". De grensverdediging der Sovjet-Unie is radicaal verbeterd en het aantal specialis tentroepen voor drie versterkte gebieden is reeds aanzienlijk uitgebreid. DREIGENDE WOORDEN VAN NEUMANN. Neumann, de leider der Duitsche bevol king in het Memelgebied, heeft de leden van den Landdag bijeengeroepen en him medegedeeld, dat hij, met het oog op den nieuwen toestand in Midden-Europa, zich gerechtigd voelde „eventueel de noodige stappen te nemen", zonder den Landdag te raadplegen. Men is van meening, dat deze waarschuwing ernstige gevolgen zou kun nen hebben. DE BRITSCHE VOORSTELLEN INZAKE PALESTINA. Weinig hoop op overeenstemming. De Britsche gedelegeerden hebben zoo als overeengekomen was, gisteren afzon derlijk met de Arabische en Joodsche de legaties vergaderd en de definitieve Brit sche voorstellen ingediend. De leider van de Palestijnsche Arabieren heeft verzocht, eenigen tijd te geven voor het bestudeeden der voorstellen. Reuter meent te weten, dat de voorstel len de lijnen volgen van de suggesties, die reeds aan de delegaties zijn voorgelegd. In de constitutioneele kwestie is voorzien in een overgangsperiode, waarvoor geen tijds duur is bepaald. Zij zal naar men meent te weten, afhankelijk zijn van de vreedzame samenwerking tusschen de Arabische en Joodsche volksdeelen. In den tusschentijd zou een uitvoerende raad, bestaande uit Britsche uitvoerende ambtenaren en enkele te benoemen Arabische en Joodsche leden optreden als ministers zonder portefeuille, en een te benoemen adviseerende raadb waarin de Arabieren en Joden vertegen woordigd zouden zjjn in verhouding tot hun bevolking, zou onder toezicht van den Britschen hoogen commissaris de functies der regeering vervullen. Ten aanzien van de Joodsche immigra tie is, naar men meent te weten, een limiet gesteld van totaal 15.000 per jaar voor vijf jaren. Met betrekking tot de landverkoo- pen zou Palestina verdeeld worden in drie zones. Men gelooft, dat de voorloopige ant woorden, die de Britsche regeering van de Arabische en Joodsche delegaties heeft ontvangen, niet veel hoop geven op een regeling inzake Palestina. WERKLOOSHEID IN DE WEEK VAN 20 T.M. 25 FEBRUARI. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week 20 t.m. 25 Februari 1939 bjj gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 576.073 personen (waaronder 75.561 landarbeiders). Van de 500.512 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 24.6 (in de vorige verslagweek, 6 t.m. 11 Februari 1939, was dit percentage 27.2). Van de 576.073 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage 23.8 (vorige verslagweek 27.0). In de overeenkomstige verslagweek van Februari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten). 1932 27.6 (26.7) 1933 33.4 (33.7) 1934 26.9 (28.0) 1935 32.6 (34.6) 1936 33.3 (35.4) 1937 29.4 (30.9) 1938 27.8 (28.8) 1939 23.8 (24.6) Op 25 Februari 1939 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 395.782 werkzoekenden, waarvan er 377.609 werkloos waren (nl. 362.995 mannen en 14.614 vrouwen). Van de geheele werklooze verzekerden ontvingen er in de verslagweek 28.389 uit- keering uit een werkloozenkas. Blijkens voorloopige opgave van den di recteur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening bedroeg op 25 Februari 1939 het aantal tewerkgestelde werkloozen 72.430 en het aantal gesteunde werkloozen 151.787, tezamen 224.217 verzorgden. (Hier onder bevindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werkloozenkas). Het verschil tusschen het aantal bij de organen der arbeidsbemiddeling ingeschre ven werkloozen en het aantal personen, door verzekering, steun en werkverschaf fing geholpen, wordt mede hierdoor ver klaard, dat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van ge zinnen) de werklooze gezinsleden niet wor den medegeteld dezen zijn echter wel als werkzoekende bij een arbeidsbeurs inge schreven. Blijkens mededeeling van het werkfonds waren op 25 Februari 1939 bij werken, die met behulp van dit fonds worden uitge voerd, direct en indirect werkzaam onge veer 6.640 arbeiders. Bovendien is voor een aantal arbeiders, dat kan worden geraamd op ruim 3.300, als gevolg van bedoelde werken werkgelegenheid is ontstaan. De onregelmatigheden te Doornspijk. - De gemeente ontvanger van Doornspijk, R. P., die na zijn arrestatie in verband met de groote kas tekorten in de boekhouding der gemeente vrijwel onmiddellijk in vrijheid werd ge steld, is thans opnieuw gearresteerd en naar Zwolle overgebracht. Deze arrestatie zou in verband staan met hardnekkige geruchten dat alsnog fouten in de boekhouding der Boerenleenbank, waarvan de gearresteerde kassier was, zijn ontdekt. Cl. D (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2