Buitenland Barbertje's eerste reis in Spiegelland Sport. Gewestelijk Nieuws Rechtszaken. KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 16 Maart om 8 uur DE KUISCHE SUZANNA, Muziek van Jean Gilbert Zaterdag 18 Maart te 7,30 uur: Huldebetoon Mevr. Co Van de Wiele Opvoering van MADAME SANS GÊNE, van Victorien Sardou Zondag 19 Maart te 2.30 en 8 uur VICTORIA EN HAAR HUZAAR, Muziek van Paul Abraham. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Maart 2,15 uur Opvoering van LA BOHÈME, Drama in 4 bedrijven Tenor Joseph Schmidt. Muziek van G. Puccini. ranto onschatbare diensten kunnen be wijzen. Dat heeft de Fransche organi satie voor de Jeugdherbergen ook in gezien en daarom propageert ze regel matig het Esperanto in haar maand- orgaan. Een zelfde streven is merkbaar bij de Fransche Natuurvrlenden-vereeni- ging, die ook het Esperanto bevordert om gemakkelijker contact met buiten- landsche geesiverwanten mogelijk te maken. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Febr. werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 18404. Terugbetaald f 12348,71 Meer ingelegd dan terug betaald - f 6055,29 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 5. BRESKENS. Ingelegd f 165581,01 Terugbetaald f 96986,43 Meer ingelegd dan terug- .US' betaald f 68594,58 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 67. OOSTBURG. Ingelegd f 20613,34 Terugbetaald f 25190,55 Minder ingelegd dan terug betaald f 4577,21 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 7. SLUIS. Ingelegd f 14657,95 Terugbetaald f 11186,08 Meer Ingelegd dan terug betaald f 3471,87 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 6. IJZENDIJKE. Ingelegd f 18039.15 Terugbetaald f 18180,55 Minder ingelegd dan terug betaald f 141,40 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 10. BOODSCHAP VAN AARTSHERTOG OTTO AAN DE OOSTENRIJKERS. „Paris Soir" publiceerde gisteren het vol gende bericht Aartshertog Otto, die sedert een jaar een stilzwijgen heeft in acht genomen, heeft, ter gelegenheid van den elfden Maart, den dag, Waarop een jaar geleden Oostenrijk bij Duitschland werd ingelijfd, tot alle Oos tenrijkers de volgende boodschap gericht „Ter gelegenheid van de eersten verjaar dag der brutale bezetting van ons vader land, dank ik allen die blijk hebben gege ven van hun onwrikbare trouw aan de ge dachte van het eeuwige Oostenrijk en daardoor aan mijn huis. Deze tallocze blij ken van verknochtheid toonen duidelijk aan, dat Oostenrijk, beroofd van zijn rech ten en op hatelijke wijze onderdrukt, toch sterker en bewuster dan ooit blijft leven. Dat onze Oostenrijkers zich kunnen door dringen van de overtuiging, dat ondanks de wederwaardigheden van het heden de rechtvaardige zaak ten slotte zal triumfee- ren. Nooit zal God Oostenrijk verlaten. In ballingschap 11 Maart 1939, w.g. Otto." HET BESTUUR DER BUITEN LAND SCHE PERSVEREENIGING TE PRAAG AFGEZET. Omdat de Nederlander Aletrino er deel van uitmaakte. De regeering te Praag heeft Zaterdag het bestuur van de buitenlandsche pers- vereeniging te Praag afgezet en een com missaris voor de contróle en een commis sie voor de behandeling der vereenigings- zaken benoemd. Eenige maanden geleden had Duitsch land het aftreden geëischt van het be stuurslid, den Nederlander Aletrino, die waarschijnlijk te democratisch werd geacht. Praag had Aletrino vergeefs verzocht zich terug te trekken in het belang der goede betrekkingen tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. De Duitschers eischten toen van Praag de toepassing op de buitenlandsche pers- vereeniging van een wet, welke de regee ring machtigt een commissaris te benoe men voor alle in Tsjecho-Slowakije be staande vereenigingen, indien zij diat nut tig acht. Tezelfder tijd treden de Duitsche en Ita- liaansche leden uit het bestuur, waarna het bestuur voor ontbonden werd verklaard. DE OPSTAND IN MADRID ZOU GEËINDIGD ZIJN. De communis uscne ops tan in Madrid is voigens iiavas totaal geëindigd. JNa net m- drUKwekK.enoe macntsvertoon, dat de troe pen van den nationalen verdedigingsraad Zaterdag nebben laten zien, begrepen de muiters, dat verzet nutteloos was. Na een vierurig kracntig bombardement door re- publikeinsche artillerie en tanks gaven de soldaten, die ondei bevel der communis tische leiders stonden, den strijd op en de L meesten liepen over naar de troepen van den verdedigingsraad. Het .vrije verkeer in Madrid is sedert Za terdagmiddag hersteld. De communisten zijn in oostelijke richting afgetrokken. De troepen van Miaja hebben daarna de stel lingen in de omgeving der stad, die het eerst door de opstandelingen waren betrok ken, aangevallen. Madrid herademt. Overal heerscht orde en de troepen nemen rust in de inderhaast aangelegde versterkingen en de gebouwen, waaruit de communisten verdreven zijn. Zaterdagavond hebben zich vier tanks der opstandelingen overgegeven. Volg-ens ge vangen genomen communisten werd een de zer machines door een Rus bestuurd. De republikeinsche strijdkrachten, die ■eenige gebouwen op de communisten heb ben heroverd, hebben geconstateerd, dat al deze gebouwen geplunderd waren in het gebouw van de provinciale commissie dei- communistische party werden geweldige hoeveelheden levensmiddelen en meer dan een millioen pesetas aangetroffen. De communisten hebben zich meester gemaakt van een gedeelte van de levens- middelenvoorraad van Madrid. Zij hebben, volgens deze berichten, vernietigd wat zij niet konden gebruiken. Het gemeentebestuur van Madrid heeft dan ook krachtige maatregelen genomen om de levensmiddelenvoorziening der hoofd stad te beschermen. Offensief van Franco over tien dagen? Gayda schreef Zaterdag in de Giornale d'Italia, dat vermoedelijk over tien dagen een nieuw algemeen offensief door Franco zal worden ontketend, waardoor de politie ke overwinning aangevuld zal worden met een militaire zege. Het Spaansche slagschip „Jaime Prime- is Zaterdag te Benisaf bij Oran aange komen met vluchtelingen uit Cartagena aan boord. Een mijnenveger en een gewa pend tankschip zijn in Oran aangekomen uit Alicante. De drie schepen zijn ontwa pend, de bemanningen en de vluchtelingen zijn overgebracht naar een stoomschip in de buitenhaven. DE STRIJD IN CHINA. Guerilla op Hainan. Ongeveer 140 Chineesche soldaten voeren eenguerilla-oorlog in het noordoosten en oosten van het eiland Hainan. Zondag ochtend vroeg vielen enkele tientallen Chi neesche soldaten het Japansche garnizoen van Tsinglan aan. Zij werden volgens Do mei, evenwel teruggeslagen na een gevecht van een half uur. Ook een aanval op Ja- 15. De heksen, die slechts bewoners van een klein stukje bosch konden kwaad doen, kwamen zachtjes aansluipen en hooiden juist nog wat daar in de ver gadering werd besproken. Zij schrokken erg van het voorstel van meneer Uil De eene heks gat de andere er de schuld van, dat iedereen ging verhuizen en zij sloegen elkander zoo hard, dat ze allebei opjden grond vielen. 16. Nu is het bij heksen zoo, da: als ze met haar hoofd den grond raken, dan komt er een vlamen de heksen zijn ineens verdwenen. Daarom zorgen ze er ook altijd voor, dat dit niet gebeurt, maar nu waren ze zoo boos, dat ze heelemaal niet aan dit gevaar dachten. pansche troepen brj Wengheong werd af geslagen. De Chineezen leden zware verlie zen, terwijl aan Japansche zjjde slechts een man gewond werd. De Chineesche strijdkrachten zijn uit het gebied van de rivier de Han in Midden- Hoepeh geheel verdreven. Zij zouden 21.000 man verloren hebben. De Japansche troe pen hebben strategische punten langs de oevers der rivier bezet, hetgeen hen in staat stelt in de richting van Itsjang op te rukken. Naar het Chineesche telegraaf agentschap meldt is de stad Itsjang tot een puinhoop geworden. Het aantal slachtoffers is ge stegen tot verscheidene duizenden. Slechts een beperkt aantal gebouwen staat nog overeind in Itsjang, eens een welvarende stad aan de Yangtse. VOETBAL. Voetbaluitslagen Axel—Hoofdplaat 3—3 Biervliet—Breskens 0—1 Oostburg Corn Boys 21 Sluiskil—Terneuzen 2—2 HulstIJzendijke 8—2 De stand is nu; Breskens 16 45 0 1 79-20 30 Terneuzen 16 14 1 1 74-19 29 Axel 19 13 2 4 71-37 28 Sluiskil 16 8 2 6 48-31 18 Hoofdplaat 18 7 3 8 55-55 17 Oostburg 15 7 2 6 26-41 16 IJzendijke 17 6 2 9 35-49 14 Tem. Boys 16 4 2 10 31-73 10 Biervliet 16 4 1 11 24-46 9 Hulst 16 '4 0 12 96-53 8 Corn Boys 15 1 0 15 16-61 2 Heden was het 40 jaar geleden, dat de Heer W. F. Willemse. magazijn chef bij de Sunlight Fabrieken te Vlaardingen in dienst trad bij de Lever's Zeep Mij. Aanvankelijk was hij als magazijnbediende werkzaam, tot hij in 1919 tot magazijnchef werd bevorderd. Heden had een huldiging van den Heer Willemse plaats, waarbij de Burgemeester van Vlaardingen, de Heer M. C. Siezen, den jubilaris de Ko ninklijke onderscheiding, de eeremedaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau, overhandigde. Hierna werd de Heer Willemse nog door de Directie en collega's toegesproken, waarbij een cadeau onder couvert en verschil lende ardere geschenken 'werden overhandigd, terwijl ook een geschenk van de collega's van het kantoor te Rotterdam werd aangeboden. Dienzelfden dag had de jaarlijksche feestmaaltijd plaats ter gelegenheid van de uitreiking van gouden horloges aan allen, die dit jaar 15 jaar bij de Maatschappij in dienst zijn. BRESKENS. Voetbalvereeniging „Breskens". 3e Verantwoording ingekomen giften ten bate verloting: J. N. fruitmand; P. B. rieten stoel; J. v. L. suikerschep; A. K. taartschep; N. N. bedsprei, overhemd, 3 sierdoekjes das, paar kinderkousjes; B. 2 voeten bankjes, 2 leesboeken, broche; S. brood mes; A. J. presenteerblad, 5 kop en schotels; C. electrische fietslantaarn; A. B. 2 paar bretels. Aangesteld. De hulpbesteller bij de P.T.T. J. de Fouw, is alhier als vaste besteller aangesteld. GROEDE. Vergadering. Donderdagavond 9 Maart jl. verga derde de Afdeeling Groede van den Bond voor Staatspensioen, onder voor zitterschap van den heer A. J. Pauw in het café van J. de Rooij. Besloten werd dit jaar wederom een rondrit met de ouden van dagen te maken. De datum waarop en de route zal nader door het bestuur worden vastgesteld. Uit de rekening over 1938 bleek, dat f 178,72 was ontvangen en f 111,67 was uitgegeven, alzoo een goed slot van f 67,05. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren Iz He-iman Sr. en W. van Haneghem, werden bij ac clamatie herkozen. Vervolgens 'deelde de Voorzitter mee dat hij wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt was als bestuurslid te be danken. Als candieaat in de plaats van den heer A. J. Pauw werd gesteld de heer A. P. de Roo, die met algemeene stemmen als zoodanig werd gekozen Muziekconcert. Zaterdagavond 11 Maart J.l. hield de Muziekvereen. „Eendracht Maakt Macht" haar jaarlijksche uitvoering in de zaal van den heer P. A. Beun. Wevens afwezigheid van den Voor zitter, de heer P. C. Mazure, werd deze avond geopend door den heer J. B. Risseeuw, die alle aanwezigen wel kom heette en daarbij de wensch uit sprak, dat, zoowel de uit te voeren muziekstukken als het op te voeren blijspel bij eenieder in den smaak zal vallen. De tijd voor de pauze was beschik baar gesteld voor de muziekvereeniging terwijl na de pauze werd opgevoerd ..Cel 13 is vrij", een blijspel in twee bedrijven. Gezegd kan en mag worden dat al len hun beste krachten hebben gege ven. De muziekstukken werden alle keurig uitgevoerd, terwijl de leden van de „Tooneelvereeniging Groede" hun beste gaven in genoemd blijspel Vooral de hoofdpersonen Heintje, Kitty en Droogrek mogen een woord van lof worden toegezwaaid. De vertolking was prachtig. Het geheel is dan ook goed in den smaak gevallen. Na afloop werd de avond voortgezet met een gezellig bal, dat tot in de kleine uurtjes duurde. AARDENBURG. Nutsavond. Vrijdag trad hier in de Sociëteit de bekende pianist Jacob Ros op voor het Departement Sluis-Aardenburg van de Mij tot Nut van 't Algemeen. Echte muziekliefhebbers waren gekomen tot zelfs uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen om van zijn spel te genieten, doch van de gewone trouwe bezoekers der Nuts- avonden waren helaas velen thuis ge bleven, in de meening, dat Beethoven en Ghopin hen te hoog zou gaan De heer Ros, die vrijwel elk nummer van het programma liet voorafgaan door een inleidend en verklarende tekst, is er echter volkomen in geslaagd, ook de aanwezige leeken op muziekgebied mee sleepen en te boeien, o.a. met de Appassionata van Beethoven, die hij verklaarde aan de hand van het boek over deze Sonate van zijn groo- ten leermeester Jozef Pembauer. En al zal slechts een enkeling op dezen avond herinnerd zijn aan Pembauers vertolking van Chopin, zeker is het, dat ieder werd geroerd door de teedere Ber ceuse. Het programma, dat ook werk van Albéniz, Brakuis, Schubert en We ber gaf, bleek uitstekend gekozen. Door zulke avonden wordt het publiek nader gebracht tot groote componisten. De Voorzitter, de heer Kerpestein sprak een hartelijk woord van dank aan het slot. SLUIS. Motorongeluk. Even over de grens nabij Sint Anna ter Muiden op Belgisch grondgebied ter hoogte van de hofstede van den heer Haegebaert, kwam de motorrij der G. Timmerman uit Lapscheure zoodanig met zijn motor ten val, dat hij een zware hersenschudding opliep en buiten bewustzijn naar het zieken huis te Brugge werd vervoerd. Ongeluk. Het ongeveer 4-jarig zoontje van den vrachtrijder S. alhier had het on geluk bij het duwen tegen hekwerk dit op het rechterdijbeen te krijgen, waardoor een gapende wonde in dit lichaamsdeel ontstond. Op zijn geschrei kwam de moeder toeloopen en deze wist niet beter of het dijbeen was ge broken en het ventje werd overge bracht naar het ziekenhuis te Oostburg, waar het lichaamsdeel werd verbon den. ZUIDZANDE. Uitvoering. Zaterdag, 11 Maart gaf het muziek gezelschap „Veronica" haar tweede winteruitvoering met medewerking van de Zuidzandsche Symfonie. Onder de aanwezigen, die jammer genoeg talrij ker hadden kunnen zijn. merkten we ook de burgemeester dezer gemeente op Het programma genoot over het algemeen een goede uitvoering. De voordracht „De goochelaar viel zeer in de smaak. Bi)2ondere verme'ding verdient nog de door mej. L Manha- ve uitgevoerde vioolsonate in d gr. No. 4 van Handel. De soliste gaf hiervan een-goede vertolking waarbij de mooie Handelstijl goed tot zijn recht kwam. Alles bij elkaar een goede uitvoering, die echter wat te lang duurde. Wellicht is hiermee een vol gende maal rekening te houden. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 14 Maart 1938. ^De volgende persoon was gedag vaard:

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2