Barbertje's eerste reis in Spiegelland. Kerk- en Schoolnieuws. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws Binnenland Buitenland 13. Eindelijk kwamen ze aan een groote open ruimte in het bosch. Daar werd een vergadering gehouden, dat begreep Barbertje dadelijk. Meneer Uil vertelde, dat er verschillende klachten waien binnengekomen over het kwaad, dat de heksen den boschbewoners hadden aangedaan. H. Daarom had meneer Uil besloten, alle bewoners bijeen te roepen om te overleggen, wat er gedaan moest worden. Hij vroeg het aan verschillende dieren en aan een paar kabouters. Niemand wist echter raad, totdat meneer Uil voorstelde, dat allen zouden ver huizen naar het volgende bosch. KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 12 Maart te 2,30 en 8 uur DE KUISCHE SUZANNA, Muziek van Jean Gilbert Donderdag 16 Maart om 8 uur DE KUISCHE SUZANNA. Zondag 19 Maart te 2.30 en 8 uur VICTORIA EN HAAR HUZAAR, Muziek van Paul Abraham. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 12 Maart 2,15 uur Opvoering van F A U S T, Opera in 5 bedrijven. Muziek van Ch. Gounod. SLUIS. Oekozen. Tot notabel werd, na herstemming met den heer G. BeunBakker, in de vacature van wijlen den heer J. J. Al- mekinders gekozen de heer F. Leen- houts. BRESKENS. Over Februari 1939. GEBOORTEN: 1 Sara Cornelia en Elizabeth Marie, d.v. C. van den Heuvel en S. H. Erasmus; 14 Johannis Willem, z.v. A. P. van den Broecke en J. Albregtse; 21 Marinus Pieter, z.v. Iz L. A. van Poelje en A. F. Jansens; 24 Jan Jo hannis. z.v. en Hendrika Sonja, d.v. j. A. van Houte en A. F. J. Greebe; 5 te Oostburg Pieter Hendrik Willem, z.v. P. J. Erasmus en S. C. Goossens. HUWELIJKEN- 16 J. Kraaijmes, j.m. en M. W. Pleijte, j.d. OVERLEDEN: 24 Magdalena Wadde van Roon, echtgen. van P. van Meenen. INGEKOMEN: A. J. Ie Clercq en gezin van Zuid- zande; A. A. van Haneghem v Utrecht; F. A. van Male en gezin van Retran- chement. VERTROKKEN: S. C. Duininck naar Antwerpen (B); Z. C. Salomé naar Utrecht; G. H. Salomé naar Den Haag; B. Mookhoek i en gezin naat Groede; Ph. P. Keijmel - naar Vlissingen; F. Lantermans en ge zin naar Terneuzen; J. I. Vermeulen en gezin naar Rotterdam; H. J, de Bokx en gezin naar Oostburg. GROEDE. Over Februari 1939. GEBOORTEN: 8 Francina Jacomina, d.v. D. P. Porreij en H. den Hollander; 10 Jaco mina Sara, d.v. M. P. Merk en M. M. Leenhouts; 23 Pieter Charel, z.v. J. A. van Hee en J. V. Ras. HUWELIJKEN: 23 J. B. A. Risseeuw, 25 jaar met A. J. Manneke. 23 jaar. OVERLIJDEN: 9 Jacomina Johanna Aarnoutse, 77 jaar, echtg. van L. de Wilde; 21 Ra chel Wilhelmina Mazure, 64 jaar, on gehuwd. INGEKOMEN: C. de Vuijst en gezin van Oostburg naar W 141; B. Mookhoek en gezin van Breskens naar O 121; Anna Bou- wens van Vlissingen naar A 134; L. S. M. Vermeere van Sluis naar W 64; H. E. C. Berquin van Stavele nr A 358. VERTROKKEN: A. J Manneke naar Schoondijke. IJZEND1JKE. Over Februari 1939. GEBOORTEN: 1 Robert Johannes, z.v. E. J de Smit en R. L. de Wever; 14 Luc Al- phons R., zoon van J. C. A Sturm en O. M. M. G. de Milliano; 14 Louise Leo M„ d.v. P. J. Slnoek en M. de Sij; 19 Johnij E. E„ z.v. C. de Smit en C. C. M. Dhuijvetter. HUWELIJKEN: 1 L. P. Risseeuw, 23 jaar, met F. M. de Kramer, 24 jaar. OVERLEDEN: 26 Carolus Brakke, oud 82 jaar. INGEKOMEN: Emma A. Gillis van Berkum; J. W. Viejou van St Dedenrode; J. Hubregtse van Schoondijke; G. A. van Pamelen van Sint Kruis; A. Heule en gezin van Veere; P. de Smidt van Oostburg; S. F. C Wisse van Oostburg. VERTROKKEN: M. I. Kareis naar Oostburg; B. van Vooren en gezin naar Vlissingenf L. Barendsen naar Meliskerke; Th A. de Buck en gezin naar Vlissingen; F. de Block naar Hoek; O. G. A. v. Waer naar Cuerne (B.); A. S. L. de Pauw naar Sluis; F. M. de Kramer nr Oost burg; Joz. Poschman, B. E. v. Duijse en G. van Duijse naar Roozendaal; J. J. de Houck en gezin naar Vlissingen; P. F. Verkeste naar Sluis; W. Quaak naar Forrij (Fr.); R E. Everaert naar Watervliet. BRESKENS. Griep. Hoewel van geen kwaadaardigen aard heerscht in onze gemeente de griep in hevige mate. In zeer veel ge zinnen zijn meerdere personen door de griep aangetast. Zelfs onze ge meente-geneesheer is aangetast en heeft een plaatsvervanger moeten aanstellen, Floralia. Gister werd alhier in een der lokalen van de O. L. School de vergadering gehouden van de Afd. Breskens van Ooft- en Tuinbouw. Niettegenstaande op de oproepings- kaart een belangrijk punt stond ver meld, nl. voorstel opheffing der Afd. en de leden ernstig werd aangeraden ter vergadering te komen, waren buiten het Bestuur slechts twee leden aan wezig. Nadat de Voorzitster, Mevrouw de Pree, haar spijt hierover had uitge drukt, werd de vergadering geopend en de notulen van de vorige vergade ring onveranderd vastgesteld. In het jaarverslag werd het overle den bestuurslid, den heer J. v. Luijk Sr. herdacht, als een ijverig en behulpzaam lid. De gehouden tentoonstelling had hoewel een gunstig verloop een pover resultaat, wegens de geringe belang stelling. De rekening sloot met een batig slot van f 27.75; Het ledenaan tal bedraagt 37. Na gehouden bespreking werd beslo ten de vereeniging niet op te heffen en op voorstel van den den heer Luchtmeijer dit jaar een mooie plant ter kweeking aan de leden uit te rei ken. Het aftredende bestuurslid de heer Iz. Salomé werd weder herkozen. In het vertrouwen dat de belangstel ling voor Floralla moge opleven werd de vergadering gesloten. AARDENBURG. Vergadering. De Koninklijke Muzieksocièteit „Aar- denburgsche Fanfaren" hield Vrijdag haar jaarvergadering. Bij de opening herdacht de Voorzitter, de heer L. Haverland, het zoo plotseling ontsla pen eerelid, den heer M. Pattist, die de vereeniging liefhad en dat menig maal daadwerkelijk op verschillende wijzen toonde. Een deputatie uit be stuur en werkende leden had hem de laatste eer bewezen, terwijl een krans van het gansche gezelschap bij de groeve gelegd was. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1938 gaf de volgende cijfers: ontvangsten f 1037.12; uitgaven f 1135.90; nadeelig saldo f 108.58. Een commissie, bestaande uit de heeren J. Lippens en Aug. Jolioet had de rekening vooraf nagezien en in orde bevonden. De Voorzitter lichtte het groot nadeelig saldo toe. Daarna kreeg een der leden van het bazar-comité het woord om eenige inlichtingen te geven van de verkochte loten bulten Aardenburg. Op enkele lofwaardige uitzonderingen na was dit bij de zus- tervereenlgingen op een teleurstelling uitgeloopen. De naastenliefde blijkt daar zoek. Aanstaande week zullende muzikanten de verkoop in Aardenburg ter hand nemen. Te Draaibrug was dit reeds met groot succes gebeurd. Muziekconcert. Op Zondag 11. gaf het muziekgezel schap „Aardenburgsche Fanfaren" te Aardenburg een concert in de zaal van den heer J. Klompe te Draaibrug on der leiding van den heer Jacob Ros. De opkomst van het publiek was zeer matig. De uitvoering was weer uitste kend, zooals we dat trouwens den Iaatsten tijd gewend zijn van dit gezel schap. Gespeeld werden o.a. „Largo" van G. F. Handel, arr. J. Ros en „Grand air Varie" van L. Langlols, waarin de heer J. Pieters de solopartij voor Sax- Tenor op schitterende wijze weergaf. SINT KRUIS. Muziek, tooneel en film. Zondag 5 Maart gaf het Muziekge zelschap E.N.Z.K. alhier in het Oud- Gemeentehuis een goed geslaagde uit voering. Deze uitvoering begon met het spelen van enkele populaire mar- schen. Daarna werd op verdienstelijke wijze een tweetal blijspelen in 1 bedrijf ten tooneele gebracht: het eerste was getiteld: De Aardschok, het tweede: Burgemeester van Pimpelen leert dan sen. Beide stukjes waren weliswaar uit de oude doos, maar vielen goed in de smaak, vooral door het goede spel van de verschillende actrices en acteurs. In de pauze werd door den heer Iz. van de Linde uit Aardenburg een 3- tal filmpjes van recente datum vertoond o.a. het feest ter gelegenheid van den 60sten jaardag van den Heer Burge meester dezer gemeente, den heer A. J. Dhondt. Na afloop volgde een gezellig bal. SLUIS. Bestuursverkiezing. Het bestuur van de Chr. Zangver- eeniging Hosanna, dat in zijn geheel aftrad, doch zich weer herkiesbaar stelde, werd geheel herkozen. Het be stuur bestaat uit Voorzitter Joh. du Fossé; secretaris S. van Zal; Penning- meesteresse Mej. C. van Laecke; bi- blothecaresse Mej. M. Willemsen; ge wone bestuursleden S. Meeuwsen, en J. Almekinders en Iz. Visser. Nieuw bestuur. Het bestuur van de Chr. Meisjes- vereeniging Immanuel, dat jaren ach tereen had bestaan uit twee bestuurs leden nl Mevrouw Anthonisse als leidster en Mej. J. Versluijs als sec- retasse-penningmeesteresse, werd, daar deze dames niet meer als zoodanig herkozen wenschte te worden, als volgt samengesteld: Leidster Mej. W. Anthonisse; Vice-Voorz. Mej. Joh. de Kramer; secretaresse Mej. J. van Over- beeke; penningmeesteresse Mej. C. van Laecke. NIEUWVLIET. Concert. Het plaatselijk muziekcorps „Nut en Genoegen" gaf op Zaterdag j.l. een concert in de zaal van P. Cornelis— Luteijn. De muzikale nummers werden af gewisseld met voordrachten door den heer Ed. van de Bussche uit Retran- chement. De heer Van de Bussche bleek de kunst van het voordragen goed meester te zijn, want de manier, waarop hij de stukjes vertolkte, was ongekunsteld en deed prettig aan. Het optreden van dezen declamator vond bij het publiek veel waardeering, het geen uit het gelach en applaus ge voeglijk kon worden afgeleid. Na de afwerking van het program ma was er gelegenheid tot dansen, welke door de jongeren met gretigheid te baat werd genomen. Al met al is deze avond gezellig en aangenaam verloopen. ZUIDZANDE. Collecte. De opbrengst van de alhier gehou den collecte voor Zonnegloren heeft opgebracht f 22.25. EERSTE SCHREDEN VAN PRINSES BEATRIX. Prinses Beatrix kan haar eerste woord uitspreken. Het is een woord, dat zg dik wijls gehoord heeft van haar moeder en haar vader, die het vaai. moeten zeggen, hst is ,,dank je". Natuurlijk begrijpt zij nog niet, wat het beteekent, maar zij roept het met haar hoog stemmetje toch telkens uit. Ook de woorden „Mammie", „Pappie" en „Oma" kan zij reeds zeggen, maar zij doet het nog stamelend en de beteekenis er van begrijpt zij ook nog niet geheel. In aile geval, de kleine Prinses kan pra ten en kan ook een paar passen doen. Van den een naar den ander kan zij zich wan kelend begeven, maar is dan toch blij, als zij veilig aangeland is. De eerste schreden van de Prinses zijn er dus. Prinses Juliana heeft een bezoek aan Hondrich gebracht, waar de Koningin nog steeds vertoeft, meldt de Tel. De Koningin heeft zich geruimen tijd met de kleine Prinses beziggehouden. Toen is freule Feith met Prinses Beatrix naar Grindelwald teruggekeerd. Prinses Juliana en de Koningin zijn samen nog lang alleen gebleven in de koninklijke vertrekken te Hondrich. Eerst Zondagavond om half negen kwam Z.K.H. Prins Bernhard in Grindelwald te rug van zijn tweedaagschen skitocht door een der schoonste gedeelten van het Ber- n«er Oberland. Minister van Boeyen voor de radio. Hedenavond zal minister van Boeyen van 19 uur 45 tot 20 uur voor de K. R. O. spreken over de luchtbescher ming. DE KABINETSCRISIS IN BELGIË DUURT VOORT. Zaterdagavond is het Belgische kabinet opnieuw bijeengekomen onder voorzitter schap van Pierlot. Om zes uur werd de vergadering van den raad onderbroken om den heer Pierlot geregenheid te geven den koning verslag uit te brengen over de ontwikkeling van den toestand. Weldra werd vernomen, dat de minister president den koning op de hoogte was gaan stellen van de tusschen de katholieke en de socialistische groepen ten aanzien van een twee-partgen-regeering bereikte overeenstemming. Men voegde hieraan toe, dat beslist zou moeten worden of een ka tholiek of eer. socialist leider der regeering zou worden, terwijl verder bepaald moet worden wie minister van financiën wordt, daar de heer Albert Janssen zich voor deze functie niet meer beschikbaar stelt. Zondagmiddag om 5 uur is de kabinets raad wederom bijeengekomen. Om 8 uur werd de zitting geschorst. Minister-presi dent Pierlot heeft zich toen naar het pa leis begeven om een onderhoud met den koning te hebben. Volgens de geruchten, welke de ronde doen, hebben de ministers de mogelijkheid en de wenschelgkheid van ontbinding der Kamers overwogen. Om 11 uur werd de vergadering van het kabinet hervat. De besprekingen duurden tot vannacht 1 uur. Minister-president Pierlot heeft voor de pers de volgende verklaring afgelegd „Wg hebben in den loop dezer langdu rige besprekingen tezamen, ifa een geest van samenwerking, gezocht naar de mid delen om de tegenwoordige moeilijkheden te boiven te komen. Morgenochtend zal de gedachtenwisseling worden voortgezet door twee beperkte commissies, welke gevormd zullen worden. Eventueel zal morgenmid dag een kabinetsraad worden gehouden op een nog niet vastgesteld uur." Op een vraag antwoordde Pierlot, dat hg tot nu toe voor vandaag nog geen audiëntie bg den koning had aangevraagd. De nationale raad der liberale partij heeft een motie aangenomen, welke zonder voorbehoud de houding van haar leiders goedkeurt. Vanmorgen had men in politieke kringen te Brussel den indruk dat de regeerings- crisis wellicht nog kan worden opgelost, zonder dat tot ontbinding van het parle ment wordt overgegaan. Het schijnt dat de ministers vandaag ge meenschappelijk zullen trachten een pro gramma te vinden, dat door een meerder heid gesteund zou kunnen worden DUITSCHLAND KOOPT WAPENS IN TSJECHO SLOWAKIJE. Het grootste deel van de anderhalf mil liard Tsjechische kronen, de nominale waar de der schatkistbiljetten en bankbiljetten, welke door Duitschland waren overgeno men, toen het Sudetenland werd bezet, zal door Duitschland worden besteed om in Tsjecho Slowakije wapens te koopen. Het verluidt, dat dienaangaande een over eenkomst is gesloten tusschen de regeerin gen van Tsjecho Slowakije en Duitschland. Het overblijvende bedrag zal dienen voor de betaling van buitenlandsche goederen, welke Duitschland in Tsjecho-Slowakije heeft gekocht. DREIGEND VERBOD DER HONGAAR- SCHE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE PARTIJ Meer en meer blgkt, dat de ontbinding dreigt van de Hongaarsche sociaal-demo cratische partg. De extreme groep der regeeringspartg en de Katholieken voeren sinds eenigen tijd een campagne in deze richting. Hiertoe worden drie voorwendsels aangevoerd, al dus Havas. 1) De jongste ontbinding van de natio- naal-socialistische partg. 2) De toetreding van Hongarije tot het anti-Kominternpact. 3) De liquidatie der socialistische at- beidscoöperatie bij gebrek aan middelen, welke liquidatie door de extreme rechter zijde wordt toegeschreven aan onjuist be heer. De socialisten verklaren, dat daar de mi nister van binnenlandsche zaken onlangs beloofd heeft alle wettig opgerichte partijen te laten bestaan, zij niet ongerust zijn. De vraag is dus te weten, of de regeering, on der pressie der rechtschen en met het oog op ettelijke moeilijkheden, welke door de vrienden van Imredy zijn teweeggebracht, tenslotte niet zal besluiten de Hongaarsche afdeeling der tweede internationale te ont binden. ONGEREGELDHEDEN GEVREESD IN SLOWAKIJE. De politie heeft Zaterdagavond bevel ont vangen zich gereed te houden de orde in Slowakije te handhaven, waar de spanning gestegen is tengevolge van het conflict tusschen Tsjechen en Slowaken. Te Piestany (Pistyan) (provincie Bratis lava) hebben zich ook Zaterdag weer onge regeldheden voorgedaan. Opnieuw werden Joden aangevallen. De ruiten van Joodsche winkelzaken werden ingegooid. Het radicale element in Slowakije aarzelt niet, aldus Reuter, van zijn ontstemming te doen blijken, terwijl de meer gematigde groepen de nadruk leggen op de ernstige gevolgen, welke een afscheiding van de Tsjechen zou kunnen medebrengen. Gisteren werd nader gemeld, dat de vij andige stemming der Slowaken tegenover de Tsjechen verontrustend wordt. Zekere verantwoordelijke Slowaken hebben in verklaringen en artikelen de leuze „Slowa kije voor de Slowaken, de Tsjechen er uit", naar voren gebracht en propaganda ge maakt voor de mogelijkheid van afschei ding, zoodat een onafhankelijke staat zou ontstaan. De economische toestand van Slowakije is echter zoo, dat het begrootingstekort moet worden aangevuld door middelen van de centrale regeering. Deze heeft echter, alvorens daartoe over te gaan, van de re geering te Bratislava de verzekering ge vraagd, dat die met de Tsjechen in één staat wil leven. Karei Sidor, minister van Slowakije in de centrale regeering, heeft zich naar Bratislava begeven, waar de Slowaaksche ministerraad beraadslaagt over het te geven antwoord. Een resultaat is nog niet tot stand gekomen en de be raadslagingen zouden vandaag worden voortgezet.

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2