AKKERTJE Officieele Berichten Kardinaal Pacelli tot Paus gekozen Hoogwatergetij Breskens. Gewestelijk Nieuws KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 4 Maart 8 uur De Graaf van Luxemburg. Zondag 5 Maart te 2,30 en 8 uur Drie-meisjeshuis Maandag 6 Maart 8 uur Vasantasena, Oud-Englisch Tooneelspel. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 Maart 2,15 uur Opvoering van WERTHER, Drama In vier bedrijven, Muziek van j. Massenet. „SUMAJO" BRESKENS. Blo. Luxembourg presenteert Zaterdag DE JANTJES. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Breskens Zondag 5 Maart 9,30 uur Ds Goudzwaard. 1.30 uur Zondagschool. 5,30 uur Ds Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pllester. NleuwvHet 14,— uur Ds Derksen. Schoondifke 6,— uur Ds J. A. Swart Zuldzande 9,30 uur Ds Stegenga. IJzendijke 9,30 uur Ds J. A Swart, Schoondljke, Groede 9,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg 10 uur Ds. Mulder. toepassing van de bestaande taalwet ten; niet mogelijk zonder de wettelijke afbakening van de taalgrens; niet mo gelijk indien erkende wettenovertreders tot de hoogste waardigheden worden verheven, terwijl zij, die na eindeloos geduld de wet zelf wilde toepassen, in de gevangenis zitten. Het is geen toeval, dat men dit ver zoekschrift juist gisteren op het palels heeft afgegeven. Ondanks den waar- digen vorm, waarin het is gekleed, behelst het een ernstige waarschuwing aan het adres van lien, die geroepen zullen zijn straks de teugels van het bewind uit de handen van het kabinet Pierlot over te nemen. Het is in par lementaire kringen een publiek geheim, dat de heer Soudan, die door den Koning met de kabinetsformatie is be last, wil trachten weer een regeering te vormen op den grondslag van de drie groote partijen, dus met iubegrip van de liberalen. Hij schijnt er op te rekenen, dat dr Martens, de eindelooze herrie om zijn benoeming moede, ten slotte toch wel bereid zal worden ge vonden ontslag te nemen als lid van de Kon. Vlaamsche Academie voor Geneeskunde, waarmede dan de voor naamste steen des aanstoots voor de liberalen uit den weg zou zijn ge ruimd. Rest dan nog de door Vlaan deren geéischte autonomie, welke de liberalen beschouwen als den eersten stap op den weg naar het separatisme. Het kabinet-Pierlot had deze cultureele autonomie toegezegd, de heer Soudan schijnt haar tot ruilobject te willen maken, dat hij bereid is te laten vallen indien de liberalen hem de raedewer king toezeggen. Daarom hebben de Vlaamschd oud-strijders en de cultuur vereenigingen het noodig geoordeeld er den Koning met nadruk op te wij zen dat er zonder cultureele autonomie niets terecht zal komen van de door wijlen Koning Albert toegezegde „ge lijkheld in rechte en in feite" en dat Vlaanderen derhalve rust noch duur zal kennen vóór het zijn cultureele zelfstandigheid heeft veroverd. als Ge U grieperig voelt. Wachi niel ioidal die besmetting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zei dan niel door en morgen zijl ge weer „fit". Per koker van 13 sluks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. llneex. Med.) UIT DE STAATSCOURANT. Mond en klauwzeer. Blijkens de officieele opgave over Januari 1939 werden in de volgende gemeenten gevallen van mond en klauwzeer aangetroffen. Het cijfer heeft betrekking op het aantal eigenaren. Eede 3, Groede 1, Oostburg 1, Re- tranchement 2, Schoondijke 4, Sluis 1, IJzendijke 1, Zuldzande 1. Geconsigneerde gelden. De Minister van Finantiên maakt bekend, dat in den loop van 1940 zal vervallen een bedrag van f 321,94, zijnde de saldo-opbrengst van ver kochte strandvonderijgoederen. Dit be drag werd op 9 April 1930 door den burgemeesterstrandvonder van Cadzand geconsigneerd op het kantoor der re gistratie te Oostburg. Rechthebbenden kunnen zich met overtuigingsstukken tot dit kantoor wenden. Voorzitter wildschade com. De Minister van Economische Zaken heeft eervol ontslag verleend aan Ir. A. Ovinge te Goes als voorzitter-lid van de wildschade commissie voor Z. Vlaanderen en als zoodanig benoemd Ir. C. J. Droogendijk, eveneens te Goes. O Hij neemt den naam van Pius XII aan. Gistermiddag omstreeks half zes (Rom. tijd) deden witte rookwolken, die opstegen uit het schoorsteentje van het Vaticaan, den talrijken toeschouwers kond, dat een nieuwe paus gekozen is. De oudste kardinaal-diaken verscheen eenigen tijd daarna op de loggia. Een zeer diepe stilte viel over het Sint Pietersplein; duidelijk weerklonk de stem des kardinalen, die mededeelde, dat de Zeereerbiedwaardige Heer Eu- genio Pacelli tot paus was gekozen en dat hij den naam Pius XII had aan genomen Nog een oogwenk heerschte de groote stilte op het enorme plein en toen barstte de onafzienbare me nigte In een eindeloos gejuich uit. Om 6 uur 25 (Rom. tijd) verscheen de nieuwe Paus op het balkon tot verleening van den zegen urbi et orbi; op zilveren trompetten werd de pau selijke marsch geblazen. Alle klokken van den Sint Pleter beierden, terwijl de Paus de zegeningsformule uitsprak en het teeken des krulses maakte bo ven de op het plein geknielde menig- e. Religieuze gezangen weerklonken over hei plein. Om 18 uur 30 trokken Pius XII en zijn gevolg zich terug van de loggia, terwijl de menigte bleef juichen en zingen. Als bijzonderheid omtrent deze keu ze valt nog te melden, dat voor het eerst sedert ruim twee eeuwen weer een Romein Paus is geworden. Juist op den dag zijner benoeming tot Paus werd hij 63 jaar. Hij is de eerste Paus die ooit den Heiligen Stoel besteeg en tegelijkertijd den Koning van Italië met den titel van neef kan aanspreken. N. R Crt. DAGEN vm j nam Zaterdag 4 Maart 12,02 12.26 Zondag 5 12,22 12,46 Maandag 6 1,07 1.31 Dinsdag 7 1,52 2,16 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 4 Maart nam. 18,11 Zondag 5 18,13 Maandag 6 18,15 Dinsdag 7 18,17 BRESKENS. Groene Kruis. Gisteravond werd in een der lokalen van de O. L. School alhier de jaar- lijksche Algemeene vergadering ge houden van de afd. Breskens van het Groene Kruis Toen de Voorzitter, de heer de Groote, om half acht de vergadering opende, mocht hij constateeren, dat de opkomst, gezien andere jaren, buiten gewoon groot was. In zijn openingswoord memoreerde hij de filmavond van het vorige jaar. alsmede het tot aller tevredenheid werken van de Wijkzuster, welke ook de tuberculosebestrijding ter hand heeft genomen. Na goedkeuring van de notulen van het vorig jaar. welke door den Secre taris-Penningmeester, de heer M. Ver- schelling werden voorgelezen, werd mededeellng gedaan, dat van de Chr. Muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" een dankbetuiging was ontvangen voor het gebruik van jute, tijdens de door die vereeniglng gehouden bazar. Van den heer P. van den Heuvel was bericht ingekomen, dat hij wegens hoogen leeftijd bedankt als bestuurslid. Hierna werd verslag uitgebracht door de magazijn-commissie, welke het magazijn had gecontroleerd en alles in orde bevonden. Enkele artikelen werden wegens ouderdom of bescha diging afgekeurd. Wat het magazijn zelf betreft, kwam de commissie tot de conclusie, dat het niet meer aan redelijke eischen vol doet, redenen waarom de commissie adviseert naar een beter magazijn uit te zien, of plannen te ontwerpen voor een afdoende oplossing. De Voorzitter beaamt dit volkomen, wij hebben het hier alle jaren over, de eenige afdoende oplossing is een „eigen Wijkgebouw" met consulatie- bureau voor zuigelingen. Maar helaas het ontbreekt ons aan het noodlge geld. Het Bestuur blijft in deze actief. Hij brengt dank aan de controle commissie. Door den Secretaris-Penningmeester werd hierna een keurig jaarverslag ge geven van het afgeloopen jaar, waaruit het volgende bleek: het ledenaantal bedroeg 706. De hoop in het vorig jaarverslag gekoesterd om ons leden aantal te brengen op 750, is helaas niet in vervulling gegaan. Er zijn in Breskens nog veel gezinnen die lid kunnen worden, daarom wordt hier een opwekking gedaan. Voorts wordt nog genoeg gemerkt, dat er nog zoo velen zijn, die zoo weinig het mooie werk van ons Groene Kruis beseffen. De Zuster heeft weer een geheel jaar haar arbeid in gezondheid mogen verrichten. Zij heeft in vele gezinnen haar hulp mogen verleenen en haar patiënten met raad en daad mogen bijstaan. Het zijn onze Zusters, die het symbool van de Kruisverenigin gen in de gezinnen binnen dragen en uitvoeren. Zij zijn de werksters, welke de vereenigingen niet meer kunnen missen en de spil waarom de vereeni- girg draait. Wij zijn de Zuster dan ook dankbaar voor hetgeen zij verricht heeft voor onze vereenlging en hopen dat wij nog heel veel van haar werk kracht zullen mogen genieten. Heerlijk vond de Secretaris het, dat gedurende zijn ambtsperiode nog nimmer een klacht over de Zuster is ontvangen, Wel waren er, die bezwaren over de Zuster hadden, doch toen hen gevraagd werd of er dan klachten waren, kreeg hij het steriotype antwoord, dat onze Zuster zoo weinig vertelde. Zijn antwoord was, dat hij dat een kroon voor onze Zuster vond, dat zij zich niet gaf aan allerlei buurt- en koffiepraatjes. Laten wij ook op dit punt reëel zijn en onze Zuster leeren waar- deeren en In liefde ontvangen, dan zullen wij haar iets geven waarop zij recht heeft en wat zij zelve aan haar patiënten geeft. Betreffende de uitgeleende goede ren uit het magazijn zijn de laatste tijd wel eens klachten gekomen van niet in goeden staat terugbrengen van deze goederen. Aan het bestuur van het Roode Kruis zijn voor gegeven cursussen goe deren in bruikleen afgestaan. In samenwerking met Zusterafdee- lingen worden in Zeeuwsch-Vlaande- ren thans bakercursussen gegeven. Eenige nieuwe artikelen werden voor het magazijn aangeschaft. Door den magazijnmeester werden uitgegeven 348 stuks materiaal aan 235 leden. Door de Zuster werden afgelegd 3700 bezoeken. Het consultatiebureau voor zuige lingen hield 26 zittingen. De bestrijding der T.B.C heeft van onze kas offers gevraagd. Twee per sonen moesten In een sanatorium wor den opgenomen. Door hulp van verschillende licha men en federaties is het ons mogen gelukken de noodlge gelden hiervoor samen te brengen. Een der meehelpende vereenigingen was het zgn. Rijwielplaatjesfonds. Laten de leden dit Fonds indachtig zijn en hun oude rijwielplaatje aan mij ter hand stellen, opdat dit aan dit fon Is, dat ons zoo goed geholpen heeft, opgezonden kan worden. Ook de verschillende buurtcommis- sles wordt hier een woord van dank gebracht voor de geschonken giften. De Voorzitter zegt namens allen den Secretaris dank voor dit keurig jaar verslag waaruit een geest van saam- hoorigheid spreekt. Hetgeen hij voor onze vereenlging doet is door de leden niet genoeg te waardeeren. Uit de rekening van den Penning meester. die door een commissie, be staande uit de heeren Luteijn, Manneke en Van Veen is nagezien, bleek, dat de inkomsten waren f 2062,38 en de uitgaven f 2083,42 zoodat het tekort f 21,04 bedroeg De kapitaalrekening sluit met een saldo van f 3065,83. De begrooting voor 1939 werd vast gesteld op f 1250,met een post voor onvoorzien van f 91, De aftredende bestuursleden Mevr. de Hullu-Carels en de heer M. Ver- schelling werden bij acclamatie her kozen. In de plaats van het afgetreden bestuurslid, P. van den Heuvel, werd benoemd de heerVasseur. De Voorzitter wijdde aan het schei dende bestuurslid, P. van den Heuvel, die 27 jaar lang deze functie heeft vervuld, woorden van waardeering en dank. Op zijn voorstel werd de heer Van den Heuvel benoemd tot Eerelid. Voor de kas-controlecommissie wer den aangewezen de heeren C. C. J. de Pree, A. Mosselman en W. Verschoor Bij de rondvraag informeert de heer S. de Smit waar het consultatiebureau voor zuigelingen is gevestigd. De Voor zitter antwoordt, dat dit bij Dr Brood man is gevestigd. De heer de Smit vindt het een be zwaar voor de patiënten van Dr. Em- men om ten huize van Dr. Broodman dit consultatiebureau te bezoeken. De Voorzitter deelt mede, dat wij Dr. Broodman dankbaar moeten zijn, dat hij indertijd zijn woning heeft willen afstaan voor consultatiebureau. Dr. Emmen heeft onzen Secretaris gevraagd of hij ook een consultatie bureau kon krijgen. Het Bestuur heeft inlichtingen hier over ingewonnen en deze kwestie is ook op een vergadering van het Hoofd bestuur besproken, waarbij Is komen vast te staan, dat op een dorp slechts één consultatiebureau wordt erkend, en dat meerdere bureaux voor reke ning van de geneesheeren zelf zijn. Als Dr. Emmen een consultatiebureau wil vestigen naast het bestaande, dan kan de wijkverpleging de Zuster daar voor afstaan, wanneer blijkt, dat de Zuster daartoe bereid is Burgemeester Drost, het woord ver krijgende. wijst op de rede van H.M. de Koningin over moreele en geeste lijke herbewapening, waarin H.M, ons er op wijst, dat wij bij ons zelf moeten beginnen tweedracht te overwinnen en bestaande kloven te overbruggen Er zijn in Breskens twee doktoren, die beiden recht van bestaan hebben en die beiden een beroep uitoefenen van dienen en helpen. Het zou voor de twee geneesheeren, voor hun pa tiënten en dus voor onze gemeente een zegen zijn, als de bestaande wrij ving met de diverse moeilijkheden daaraan verbonden, uit den weg zou den zijn geruimd. Spr. wijst op de samenwerking te Oostbi.rg, waar zoo wel patiënten van Dr. Dikkenberg als van Dr Buskop het consultatiebureau, dat onder leiding staat van Dr Buskop, bezoeken De moeilijkheid, door den heer De Smit naar voren gebracht, kan spreker zeer goed begrijpen, maar er moet ge tracht worden die moeilijkheden weg te werken en hiertoe is in de eerste plaats noodig, dat de twee groepen van patiënten niet tegenelkaar ageeren, maar tezamen trachten de noodzakelijke eensgezindheid zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Dat die absoluut mogelijk is, blijkt ook o.a. uit het feit, dat op het ge bied van de luchtbescherming spieker de hulp van beide geneesheeren heeft verkregen. Spreker wijst erop, dat een eigen consultatiebureau thans nog meer dan vroeger, een groot belang is voor de gemeente en eindigt met de hoop uit te spreken, dat, dank zij ieders positieven wil tot opbouw en samen werking, de thans bestaande scheiding In Breskens weldra zal verdwijnen, tot zegen van het mooie werk van onze geneesheeren, van het Groene Kruis en van onze geheele samenleving. De Voorzitter brengt den Burge meester dank voor zijn woorden en hoopt, dat deze bestaande kloof zal worden overbrugd, wat zeker niet kan geschieden door tegen elkander op te sraan. Na samenspraak der doktoren zal het wel tot een bevredigei d resul taat komen Duidelijk is evenwel weder komen vast te staan, dat wij middelen moeten zien te vinden tot stichting van een eigen gebouw. Na een woord van dank te hebben gebracht aan de leden voor hun groote opkomst, sluit de Voorzitter de ver gadering. Geslaagd. Aan de Nationale Schildersschool te Utrecht slaagde voor het diploma Meester Schilder den heer A. A. van Haneghem, alhier, AARDENBURG. Luchtbescherming. De afdeellng Aardenburg van de Nederlandsche Vereeniging voor lucht bescherming hield Woensdag 1 Maart een algemeene vergadering in de So ciëteit „Spoor tot Vriendschap' waarin als spreker zou optreden het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst ter plaatse, de heer A. I. Catsman, die echter door ziekte verhinderd was, wat zeer jammer was, daar deze spreken zou over de laatst gehouden ver- y duisterlngsproef. Het publiek had dan ,G, kunnen hooren wat de burgerij goed en wat zij niet goed gedaan had. Ech ter wat in het vat is, verzuurt niet. Als 2e spreker zou optreden de heer A J. S. van Dam, Directeur der R. H,B. S. te Oostburg met het onder werp „Gasgevaar". Deze spreker nam nu de geheele avond voor zijn reke ning, wat hij op uitstekende wijze vol bracht, De heer van Dam heeft zich er geheel ingewerkt, en wat de be volking te wachten heeft als er weer eens een wereldbrand uitbreekt met al zijn onmenschelijk verschrikkelijk heden. Het was of een beroepsmilitair aan het woord was. Voor de pauze kwamen op het doek verschillende soorten vliegtuigen waarbij uitlegging gegeven werd hoe die hun moord dadig werk verrichten, terwijl de lan taarnplaatjes de uitwerking demonstreer den. Na de pauze kregen de gevaar lijke gassen een beurt en wat daar tegen gedaan kan worden ieder in zijn eigen huis met voor ieder bereikbare middelen Ook de kostbare schuil kelders werden vertoond. Met een opwekking lid te worden van de af- deeling Aardenburg en dan vooral goed het orgaan te lezen besloot de spreker dezen leerzamen avond De zaal was vol SLUIS. Pols gebroken. De timmermansknecht A. Z. alhier had het ongeluk tengevolge van een val de pols van de rechterhand op twee plaatsen te breken, zoodat op name in het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk bleek. EEDE. Raadsvergadering. In de voor de eerste maal van dit lf" jaar gehouden raadsvergadering kwam de raad onder voorzitterschap van burgemeester M. Breljaert voltallig mr bijeen De voorzitter wenscht de raadsle den en hunne gezinnen nog een ge lukkig Nieuwjaa toe en memoreert in het kort de rede van H M de Konin gin ovei Moreele en Geestelijke Her bewapening. Mededeeling wordt gedaan dat bij K. B. van 28 Januaii 1939 voor het tijdvak van 1 Januari 1939 tot en met 31 December 1943 vooi deze gemeen te afwijking is toegelaten van het be paalde in het le lid van art. 19 der L. O. wet 1920 waarin staat dat in el ke gemeente voldoende lager onder wijs gegeven moet worden in een ge noegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk zijn. Uit een schrijven van de N. V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Mij te Middelburg blijkt, dat de stroomprijs van de straatverlichting in de toekomst verlaagd zal worden. Een verzoek van bovengenoemde Mij. tot aankoop van een stukje bouw terrein voor plaatsing van een trans formatorstation wordt met algemeene stemmen afgewezen. Een verzoek van R. K schoolbestuur alhier om een voorschot op de gemeentelijke ver goeding, ten behoeve van de bijzon dere lagere school voor het dienstjaar 1939, wordt ingewilligd.

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2