BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens Een schrale troost. FEUILLETON Het gehsim opgelost* Land- en Tuinbouw. Esperanto-nieuws. 48ste Jaargang Dinsdag 28 Februari 1939 Nummer 4418 ABONNEMENTSPRIJS: Per doe maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Aan het eind van een week, die be gon met de aankondiging, dat zij de crisis van de Palestijnsche conferentie te Lionden brengen zou, is althans met Iets meer stelligheid dan tevoren een herhaling gekomen van de geruchten omtrent den vermoedelijken afloop, die sedert eenige dagen zijn gaan loopen, aldus ontleenen wij aan de N. R. Grt. Van wat er op de conferentie eigen lijk voorgevallen is, weet de buiten staander weinig of niets. Hij heeft een verslag gekregen van de redevoeringen, waarin Joden en Arabieren hun be kende standpunt uiteen gezet hebben. Daar de Joden op hun stuk bleven staan en de Arabieren met eischen kwamen, lag het voor de hand, dat de verdere besprekingen over die eischen zouden loopen. Daar deze eischen niet alleen de erkenning beoogden van het recht der Arabieren om in Palestina volledige onafhankelijkheid te verkrij gen, met prijsgave van het plan om in Palestina een Joodsch nationaal tehuis te vestigen, maar bovendien de on middellijke staking van de Joodsche immigratie en van den landverkoop aan Joden, konden de Joden moeilijk anders dan met een „non possumus" ant woorden. Tegen het einde van de week verluidde, dat de Arabieren genoegen zouden nemen met een overgangstijd naar de volledige onafhankelijkheid toe en een beteren waarborg voor de rechten van de Joodsche minderheden wilden geven, maar met deze conces sies was de kloof, die hen van het Joodsche standpunt scheidt, nog niet te overbruggen. Het werd allengs dui delijk, dat Engeland het beslissende woord zou moeten spreken. Men kreeg ook den indruk, dat Jo den en Arabieren niets anders wensch- ten. Voor het oogenblik niets anders wenschten. En ook niet behoefden te wenschen, daar wel bleek, dat zij van de Engelschen geen Salomo's oordeel te vreezen hadden, te vreezen, voor zoover het ten gunste van de tegen partij zou zijn uitgevallen, terwijl geen van beide partijen erop durfde hopen. Alleen de Palestijnsche Arabieren heb ben bij het standpunt van „alles of niets" volhard. Maar hun pleit lieten zij over aan de vertegenwoordigers van de Arabische staten, die zich in de politieke werkelijkheid vrijer konden bewegen, daar zij zich minder op be- Naar het Engelsch. 23. De duisternis had zeker ook mee gewerkt, om het geheel in Nelly's oogen zoo verschrikkelijk te maken. Hij kende anders wel een jonge dame, die zich veel moediger zou hebben gedragen bij een dergelijke ontmoe ting! Tante Anne legde de hand op den arm van haar neef en zei: Maar, beste jongen, is dat nu niet verwonderlijk Wie zou nu ooit gedacht hebben, dat zoo'n sa menloop bestaanbaar was? Ik zie er niets verwonderlijks in. Wat bedoelt u, tante? Madge scheen dit intusschen wel te begrijpen en met een blos van opge wondenheid riep ze: O, neen, neen! Ik weet wat u denkt, tante, maar dat kan toch niet zijn 1We zouden ons te ver laten voeren door onze verbeeldlngl Hoor eens, Stephen, is het jou dan niet opgevallen, wat het wel be duiden kon? De man, die Nelly Derri- man vond bij het tuinhek, had een ginselen hadden vastgelegd. Van de Joden kon men geen anderen indruk krijgen dan dat zij, al konden zij de Arabieren niet rechtstreeks tegemoet komen, er bij de Engelschen geen twijfel aan wilden laten bestaan, dat zij tot ieder aannemelijke regeling bereid waren. Hoe konden zij ook anders, met een in Midden- en Oost-Europa nog steeds wassenden Joodschen nood achter zich en een Arabische keering tegenover zich, die gestut wordt door dezelfde machten, die de joden uit een groot deel van ons werelddeel ver drijft? Dat ging zelfs zoover, dat de Engelschen niet eens meer schijnen te hebben willen praten met den Jeme- nitlschen vertegenwoordiger, aangezien deze naar hun smaak al te zeer onder invloed van een andere mogendheid stond. Het feit, dat deze naar Parijs vertrok, zonder dat er sprake van was, dat hij ter conferentie zou terugkeeren, heeft nauwelijks de aandacht kunnen trekken. Men wist immers reeds lang, dat dergelijke invloeden werkzaam wa ren en dat de haast, die de Engelsche regeering gekregen heeft om In het Palestijnsche vraagstuk tot een oplos sing te komen, daar voor een groot deel uit moest worden verklaard. Dat bracht echter ook mede, dat de Engelschen heelemaal niet een defini tieve regeling op het oog hadden. Misschien wel gehad hebben, toen zij nog over een ronde-tafelconferentie spraken. Maar deze bleek reeds van het eerste denkbeeld af een illusie en indien de vertegenwoordigers van beide partijen toch naar Londen geroepen zijn, dan was dat wel voornamelijk, opdat zij niet, bij alle grieven, welke zij reeds hadden, nog het gevoel zou den krijgen, dat in de zoo belangrijke aangelegenheid als het thans door de Engelsche regeering noodzakelijk ge achte bestand, over hen, maar zonder hen besloten werd. Ook al stond van te voren vast, waarop het bestand, althans wat den inhoud betreft, moest neerkomen. Palestina is een Volkenbondsmandaat. Men zou naievelijk kunnen denken, dat wanneer er belangrijke besprekingen worden ingeleid over wijzigingen van de onder dit mandaat gevoerde politiek, de belangen van de betrokken bevol king voorop zouden staan. Zoo heeft ook de mandatencommissie van den Volkenbond er meestal over gedacht. Maar er worden op het oogenblik heelemaal geen doekjes meer om ge wonde aan het hoofd. Maar wie zegt, dat hij die door een val gekregen heeft? Kreeg de arme kolonel niet een geweldigen slag op het hoofd, toen die ellendeling op hem aanviel! Heeft mrs. Fleming er Madge niet alles van verteld? En zijn die wreed aards niet in de richting van Liver pool gereden met den kolonel bij zich in den auto? Ik ben nu geen detective maar toch is volgens mijn meening de man dien ze daar van het tuinhek bij de Derrimans naar het ziekenhuis ver voerden, niemand anders dan Madge's arme vader. Maar tante dan tochl Ja, hoor eens, ik ben nu niet in een stemming om te luisteren, jongen! Maar volg mijn raad, bel de politie op en vertel ze, wat je oude tante je hier zegt. O, wat draaft u weer door, tan tetje! Daar bereikt u niets anders mee, dan dat u Madge maar onnoo- dig opwindt. Juist op datzelfde oogenblik werd de dokter opgebeld en wel door de politie, maar dat wist hij Dog niet, toen hij met een ongeloovigen glim lach om de lippen naar de telefoon in de gang liep. Hij bleef verbazend lang weg en toen hij terugkwam, zei hij: Nu tante, dat zal u een voldoe ning zijn, het was de politie. wonden, dat een, althans voorloopige oplossing van het Palestijnsche vraag stuk noodig Is, uit overwegingen van defensie van het Britsche rijk, „welke trouwens", wordt er in een telegram meteen aan toegevoegd, „geroepen zijn een belangrijke rol te spelen In de orienteering van de politiek en ook op de overwegingen betreffende de oeco- nomische ontwikkeling der Levantlan- den in de eerstvolgende jaren." Dat is heel duidelijk. En voor het eerst hooren we ook, dat Engeland den aanleg overweegt van een kanaal, dat de Palestijnsche kust zou verbinden met de haven Akaba aan de Roode Zee, door de vallei van den Jordaan en de Doode Zee, teneinde een tweede Suezkanaal te krijgen uit voorzorg tegen vernielingen of blokkeering van het eigenlijke Suezkanaal in geval van oor log in de Middellandsche zee. Ook zou Engeland overwegen een directe spoorwegverbinding aan te leg gen tusschen Maan en Akaba, ten einde den spoorweg Mossoel-Medina te verlengen en de petroleumvoorzie- ning te verzekeren, ingeval de bestaan de leiding vernield mocht worden. Als men dergelijke plannen heeft, is het voorbarig om den Palestijnschen Arabieren de gewenschte onafhanke lijkheid te verzekeren, zelfs niet op grond van een deelingsplan, dat ver leden jaar nog een uitvoerbare oplos sing leek. Maar men moet de Arabie ren wel te vriend houden, óók de Arabische staten,,die om Palestina heen liggen, die om strijd iets voor hun Palestijnsche broeders willen doen, al ls het maar om hun aanspraken op de hegemonie in een toekomstige Arabi sche federatie te versterken. En het heeft wel iets grappigs, als men de Engelschen thans eindelijk de in 1915 gevoerde briefwisseling tusschen Mc Mahon, den toenmaligen Engelschen hoogen commissaris in Egypte, en Hoessein, den sjerif van Mekka, uit de geheime archieven ziet halen, die de Engelschen totdusver voor moeilijke problemen van tekstuitleg heeft gesteld en dan ook maar niet aan de open baarheid prijsgegeven werd, hoewel zij ons uit andere bron vanzelf reeds lang bekend geworden is, maar die nu klaarblijkelijk toch nog dienst kan doen om aan te toonen, dat de Arabieren eigenlijk wel een beetje recht van spreken hebben. Als men dat heeft aangetoond, valt het ook minder moeilijk om de uit de O, dat wist ik wel! riep Madge. Kalm aan. kindje. Maak je nog maar niet te blij. Maar het schijnt, dat ze toch graag zouden hebben, dat je eens ging zien naar den pa tiënt in het ziekenhuis, van wien wij zooeven gesproken hebben Z'n naam is onbekend, hij is nog niet in staat, eenige inlichtingen over zichzelven te geven, maar hij is langzaam herstel lende en bij tijden keert zijn geheu gen weer. Ze denken O, zeg maar niets meer. Er valt geen oogenblik te verliezen! Kijk eens gauw in je spoorboekje, wanneer de volgende trein gaat, drong Madge. Tante Anne hielp 't jonge meisje zoo vlug mogelijk klaar te komen voor de reis, want Madge zelve was zoo opgewonden, dat ze haast niet wist wat ze deed. HOOFDSTUK XIII, Zuster Mary was een verpleegster, die werkelijk belang stelde in haar patiënten. En de oude heer met het eerwaardige grijze haar, die bij de Derrimans half binnen, half buiten het tuinhek was gevonden, achtte zij al een bijzonder interessant geval. Als het geheugen terugkeerde bij hen, die bewusteloos waren geweest, mocht dit dan al meer of minder lang du ren, maar dan hadden dergelijke pa tiënten toch ook weer de volledige verklaring van Balfour voor de Joden geboren rechten te verkorten, zooals dat, althans in vergelijking met vroeger onomstootelijke geachte opvattingen, gebeurt, wanneer de immigratie en het recht van landaankoop op ingrijpende wijze zullen worden beperkt, de immi gratie, naar het schijnt, zelfs tot nog maar enkele jaren Bovendien zullen de Joden zich hebben neer te leggen bij de Instelling van een wetgevenden raad, een poli tiek lichaam, waarin de Arabieren van zelf de meerderheid zullen hebben, zooals zij op het oogenblik immers nog altijd tweederden van de bevol king van Palestina uitmaken. Dit is voor de Joden wel bijzonder pijnlijk, omdat zij een dergelijk project reeds in 1935 hebben verworpen, toen wel iswaar tot in het Engelsche parlement toe gesteund door een groote meer derheid van de openbare meening in Engeland. De eenige troost, die hun gegeven wordt, Is dat Engeland naar mogelijk heden zal zoeken om de Joodsche land verhuizers uit Centraal Europa in lan den van het Britsche rijk en elders te vestigen. Een schrale troost. Want wat komt er op die manier van het Zio nistische ideaal van een Joodsch natio naal tehuis terecht? De loop der din gen is echter zoodanig, dat een „ja" of „neen" van het eerstvolgende Zio nistische wereldcongres met heel wat minder belangstelling zal worden afge wacht, dan toen verleden jaar een on willig „ja" boven den heftigen tegen stand der „neen"-zeggers uit in een eventueele verdeeling bewilligde. Zoo als de nood in Midden- en Oost-Eu ropa de Joden tot de aanvaarding van totdusver als onaannemelijk beschouw de oplossingen dwingt, zoo is het de ontwikkeling van de internationale po litiek, welke Zionistisch ideaal van eindelijk weer een eigen staat voor wie weet hoe lang In den weg is ko men staan. Bestrijding van ongedierten. Voorkomen is beter dan genezen. Wel nergens is deze waarheid meer van toepassing dan bij ziekten en be schadiging der planten. Al zijn er vooral de laatste jaren langs weten- schappelijken weg groote vorderingen beschikking over hun memorie. Maar bij dezen ouden heer kwam het slechts bij buien lerug. Meestentijds lag hij in een soort verdooving, met ge sloten oogen; alleen zijn ademhaling bewees, dat hij nog leefde, maar zijn gelaat was lijkwit en roerloos lag hij terneer. Hij werd gevoerd als een klein kind; men hief zijn hoofd wat op en stak hem een hapje in den mond, waarna hij heel gedwee slikte. Bij een van die gelegenheden had hij de oogen opgeslagen en geglim lacht, terwijl zuster Mary duidelijk had meenen te verstaan: Dank je wel, lieve. Onmiddellijk had zij dit aan den dienstdoenden dokter verteld, toen hij de ronde deed en deze meende dat hij dan eindelijk eens bijgekomen was. Toch bleef de patiënt steeds op dezelfde hoogte. Zijn geheugen van hetgeen vlak achter hem lag, had hem ten eenenmale begeven. Tot In de kleinste bijzonderheden wist hij de dingen uit zijn jeugd en uit den tijd, dat zijn vrouwtje nog leefde en dat ze samen genoten van hun kindje Ook sprak hij met innige droefheid van haar ziekte en haar overlijden maar van zichzelven of van de omstandigheden waaronder hij gevonden werd, wist hij niets. Wel was hij soms verbazend rusteloos gemaakt op het gebied van planten ziekten en beschadigingen- men denke in ons land slechts aan de vele publi- catie's door de Plantenziekten-Kundi- gen Dienst verricht- toch blijft voor lichting op dit gebied, vooral voor den leek noodzakelijk. Hoewel men niet altijd den aard der ziekte of beschadiging kent, moet in de eerste plaats aan het voorkomen onze aandacht gewijd zijn. Vooral geldt dit bij de beschadigingen welke ln land en tuinbouw wordt aangebracht door slakken. Het schadelijkst in den tuin is de gewone grauwe akkerslak, die 3-5 cM. lang en y» cM. breed wordt. Overdag houdt deze zich schuil op vochtige plaatsen; 's avonds en 's nachts en bij regenachtig weer ook overdag, vreet ze aan de zachte bladeren van bijna alle plantensoorten, kiemplantjes kun nen zoodanig hiervan te lijden hebben, dat ze geheel ten gronde gaan, van de bloemplanten worden vooral dahlia's, anjelieren, afrikanen, zinnia's en violen e.a. aangevreten. Gelukkig is ook hiervoor een be strijdingsmiddel gevonden, we denken aan het verdelgingsmiddel Elltox waar van de werking wel zeer frappant is. Door genoemd preparaat worden de slakken aangettokken, waardoor ze er van vreten en den volgenden dag dood ter plaatse worden gevonden. Vooral ook voor de particuliere tuinliefhebber en volkstuinder zal on getwijfeld dit middel, dat feilloos werkt en mede door de zeer geringe kosten een ware uitkomst zijn. Want in deze kringen hoort men altijd opnieuw, dat hun amateurtuln- deren vaak wordt bedorven door de slakken. Inderdaad is het bij de be strijding van dergelijk ongedierte van groot belang dat voorkomen beter is dan genezen, want het komt nog maar al te dikwijls voor, dat met de bestrij ding wordt begonnen wanneer het reeds te laat is. De bestrijding van slakken dlene men vroeg en doelmatig ter hand te nemen. Esperanto in de Hongaarsche radio. Het radiostation Budapest II zond op 26 Februari 18.35 M.E.T. een le zing uit in het Esperanto. en eens zei hij wanhopend: Ik weet mijn eigen naam niet eens! Ik weet niet waar Ik vandaan kom! O, het is afschuwelijk! Dan trachten ze hem weer gerust te stellen, dat dit alles wel weer in orde zou komen, als hij maar sterker werd. En zoo langzamerhand keerden zijn krachten dan ook weer, ofschoon heel, heel langzaam. Hij mocht nu al een paar uren in bed opzitten. Op een keer dat zuster Mary weer met bijzonder veel sympathie een wanhoopsbui had trachten te verdrij ven, zei hij: U doet mij sterk denken aan mijn dochter. Soms kunt u Iets zeg gen met precies dezelfde stembuiging als zij. Hoe heet zij? vroeg de zuster, in spanning het antwoord afwachtend. En waar is zij? Maar hij wist het niet, hoe hij ook rondzocht in de celletjes van zijn ge heugen. Zij heeft dezelfde kleur haar als u. O, ze zou mij wel komen halen, als ze maar wist, dat ik hier was. En het gesprek, dat daarop werd gehouden tusschen zuster Mary en dokter Miller, had langs wijden weg de uitnoodlging aan Madge tengevolge om den patiënt in het ziekenhuis te komen opzoeken. (Slot volgt).

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1