BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3©TOeexi\e ^vesVetv^ FEUILLETON Hst gshsim opgslost* Land- en Tuinbouw. 48ste Jaargang Dinsdag 21 Februari 1939 Nummer 4416 ABONNEMENTSPRUS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer IO;15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Hierbij maak ik bekend, dat de Kookcursus op Woensdag 22 Febr. niet doorgaat wegens ziekte van Me juffrouw Dekker. De Burgemeester: J. P. DROST. De kleine bedrijfjes in de Wieringermeer. Men schrijft aan de N. R. Crt: De beslissing van de overheid cm arbeiders, die aan het in cultuur bren gen van de Wieringermeer hebben medegewerkt, in de gelegenheid te stellen mede te dingen naar het ver krijgen van een landbouwbedrijfje in pacht, heeft in den nieuwen polder levendige voldoening gewekt. Voor een vijftig pioniers opent deze beslissing het perspectief zelfstandig boer te worden, een mogelijkheid, welke slechts weinigen hunner ver wacht hadden ooit in vervulling te zullen zien gaan. Met ingang van 1 No- vember a.s. zullen de eerste 18 boer derijtjes beschikbaar zijn en het vol gende jaar komt de rest. Dezer dagen is de termijn voor de eerste aangifte gesloten en ruim 100 gegadigden heb ben zich opgegeven. Slechts een klein deel kan dit jaar dus worden bevredigd De candidaten worden aan een strenge selectie onderworpen. Naast het ge zinshoofd worden ook de hulsvrouw en de gezinsleden beoordeeld, want voldoende waarborgen moeten worden verkregen, dat de te kiezen pachters een bedrijfje waard zijn. Een struikelblok voor velen zal wel zijn de door de Wieringermeerdlrectie gestelde eisch, dat gegadigden ovet eenige eigen middelen moeten kunnen beschikken. Het aantal betrekkelijk jonge gezinnen, dat van het landar- beidersloon Iets heeft kunnen overspa ren, kan niet groot zijn. Velen zijn dankbaar, dat zij over de meest noo- dige levensbehoeften beschikken en vooral in de groote gezinnen heeft de huisvrouw, die zoo goed en zoo kwaad Naar het Engelsch. 21. Dan is 't maar het beste, dat u onmiddellijk gaat, Tantetje, want ik moet nog een paar dingen met Madge bespreken. Dan zullen wij u volgen. Praat maar gauw uit, als-je-blieft, en ik verzeker je, als ik jullie niet binnen de tien minuten hoor boven komen, dan kom ik je halen! Accoord! zei Stephen. Voor ditmaal geloof ik je niet, zei Tante en stak ondeugend haar hoofd om den hoek van de deur. En terwijl zij de trap opliep, dacht ze met een glimlach: Ik ben zelf ook eens jong ge weest. 't Zal dus nog wel een paar minuten langer duren! Stephen Harcourt wendde zich tot Madge: Ja, liefste, daar had je wel ge lijk in: ik was ook niet van plan ge weest vandaag naar huis te gaan, maar ik heb vannacht een droom gehad, die als het gaat moet trachten de touwtjes aan elkaar te knoopen, een zorgelijk leven. Daarom wordt gehoopt, dat overigens geschikte candidaten, die zelf weinig of niets bezitten, niet in den steek zullen worden gelaten. Groote waardeering wordt in dit verband ge koesterd voor de geste van de afdee- ling Wieringermeer van den r.k. land en tulnbouwbond, die besloot zich collectief garant te stellen voor rente en aflossing van door r.k. arbeiders bij derden op te nemen, voor een bedrijf je noodig bedrijfskapitaal. Deze be slissing getuigt van grooten gemeen schapzin, doch tevens van vertrouwen in de Wieringermeergronden en de met het beheer belaste directie. Immers deze kiest de pachters en stelt de pachtvoorwaarden vast; de gronden hebben hun goede productiviteit wel voldoende bewezen. Deze geste van pachters verdient ongetwijfeld navol ging. Ze zal er toe leiden de dikwijls bestaande tegenstellingen tusschen werkgevers en werknemers te overbrug gen en zij levert mede het bewijs, dat er een goed soort pachters in den nieuwen polder aanwezig is. Als be zwaar voor de uitgifte van kleine ge mengde bedrijfjes aan landarbeiders wordt wel genoemd de eenzijdigheid van het werk, waarmede deze arbeiders in de Wieringermeer zijn belast ge weest en het feit, dat zij steeds in het grootbedrijf waren tewerkgesteld. De overtuiging bestaat echter, dat de bes ten zich door deze moeilijkheid zul len weten heen te slaan, temeer waar hun als ruggesteun de voorlichtings dienst van de Wierlngermeerdirectie ten dienste staat. De pachtsommen voor deze bedrijf- )es, die een oppervlakte van gemid deld plm 10 ha beslaan, zullen gelijk zijn aan die voor soortgelijke gronden tot grootere bedrijven behoorende, ook al zullen de bouwkosten naar evenre digheid hooger zijn. Behalve de 18 voor landarbeiders te bestemmen boerderijtjes zullen dit jaar 28 bedrijfjes, ter grootte van 8 tot 14 ha, worden verpacht voor uitoefening van het akkerbouw- en tuinbouwbe drijf. De mededinging naar deze be drijfjes is eveneens beperkt, want hier voor komen uitsluitend in aanmerking tuinders uit de tuinbouwstreken van Noord-Holland. In de meeste inten sieve tuinbouwstreken worden, wegens de beperkte oppervlakte geschikte tuin grond, pachtsommen besteed, welke een behoorlijk bestaan reeds bij voor baat uitsluiten. Hier ruimte te schep pen is het doel van de openstelling mij onmiddellijk deed terugkomen. Wat droomde je dan? Ik droomde, dat de vrouw, die ik liefheb, over een kouden, verlaten weg ging. Ze liep op een smal paadje langs de heg. Omdat ze zoo moe was, struikelde ze ieder oogenblik. Net als ik. Hij sloot haar beide handjes in de zijne en zei zacht: JuistIk sprak toch immers van de vrouw, die ik liefheb? Hoef ik er nog bij te zeggen, hoezeer ik van haar houd? Neen! Neenl Ga voort! In dien droom zat ik vreeselijk over haar in. Haar oogen stonden zoo droevig; ik trachtte al bij haar te ko men, maar dit lukte mij niet, ofschoon ze mij de handen toestak met smee- kend gebaar, Eindelijk riep ze mij toe: Kom toch, Stephenl Help mij toch! Ik heb je zoo noodfgl Een vreemde droom, vindt je niet? Ja, heel vreemd. Op het hooren van haar stem werd ik wakker en was onmiddellijk vast besloten terug te gaan. Ik zei tegen mijn vrienden, dat ik dringend noodig was in Cumberfield. En dit was immers de waarheid? Hij sloot Madge in de armen en van de Wieringermeer voor het tuin bouwbedrijf, want het tuinbouwareaal in Noord-Holland zal door uitgifte niet worden uitgebreid. Daarom ook wor den alleen tuinders in aanmerking ge bracht, die hun teeltvergunning naar de Wieringermeer kunnen meenemen. Op het oude land komt dan cultuur grond vrij, waar andere dan tuinbouw- gewassen kunnen worden geteeld, het geen de vruchtwisseling ten goede kan komen. Bovendien bestaat daardoor de mogelijkheid een meer rationeele be drijfsvoering toe te passen, en een en ander kan er toe medewerken de hooge pachtsommen te drukken. Ook voor deze akkerbouw-tuinbouw- bedrijfjes zal een bedrijfskapitaal van f 300 per ha vereischt zijn. De pach ters zelf zullen over ten minste f 75 per ha uit eigen middelen moeten kunnen beschikken. Het tekortkomende bedrag mag bij derden worden opge nomen. Eenig eigen bezit wordt ge- wenscht geoordeeld, omdat de pachters dan niet onmiddellijk voor het geheele bedrijfskapitaal komen te zitten onder den druk van vreemd kapitaal. Het zal deze categorie van gegadigden ver moedelijk niet moeilijk vallen het te kort komende bedrag bij derden op te nemen, nu de provincie Noord-Hol land zich garant stelt voor betaling van rente en aflossing voor dit te leenen kapitaal. Op de hier bedoelde te ver pachten bedrijfjes zal het gemengde bedrijf moeten worden uitgeoefend, d. w.z. slechts ten hoogste 4 ha tuinbouw zal worden toegelaten waarvan niet meer dan 1,5 ha met kool mag wor den verbouwd. Het grootste gedeelte zal dus met akkerbouwgewassen moeten worden beteeld. Hierdoor wordt voor een doelmatige vruchtwisseling gezorgd en tevens voorkomen, dat een al te eenzijdige tuinbouwexploitatie wordt toegepast. Het spreekt vanzelf dat ook voor deze bedrijfjes alleen actieve en bekwame tuinders in aanmerking ko men, wier gezinnen goed bekend staan. Hoewel geen vereischte verdient het toch aanbeveling dat zij eenig verstand van het akkerbouwbedrijf hebben. De persoon van den pachter moet even wel voldoende waarborgen in zich sluiten, dat hij met de uitstekende landbouwvoorlichting, welke in de Wie ringermeer bestaat, kan slagen. Deze akker-tuinbouwbedrijfjes zijn gepro jecteerd op klei- en zavelgrond, welke zich uitstekend voor den akker- en tuinbouw leent. De pachtsommen zul len op gelijk niveau worden gesteld als voor andere soortgelijke gronden in den polder. Voor het met tuinbouw- haar hoofdje rustte op zijn schouder. Stephen, ik heb je ook ge roepen op het oogenblik dat ik vreesde geen kracht meer te hebben, om naar huis te loopen. De wind blies mij in het gezicht en mijn voeten waren vol blaren. Liefste, het is een moeilijke dag voor je geweest, een vreeselijke be proeving voor je krachten, maar je bent immers een dapper soldatenkind? Ik hoop intusschen, dat je mij nooit tevergeefs om hulp zult vragen. Je bent altijd vlak bij geweest, als ik je het meeste noodig had. O, ik zou de gelukkigste ter wereld zijn, als ik vader maar kon vinden. Stephen durfde geen hoop geven; hij kon niet anders dan haar verzeke ren, dat hij geen middel onbeproefd zou laten. Intusschen zag hij den toe stand allesbehalve rooskleurig in en vond hij het zoo pijnlijk om er zich over uit te laten, dat het hem eensdeels een verlichting was, toen tante Anne een roffel op de deur sloeg met de waarschuwing: Wat jullie nu ook te verhandelen hebt, het is meer dan kinderbedtijd. Morgen komt er weer een dag. gewassen te betelen oppervlak zal even wel een matige pachtverhooging wor den gevraagd, welke binnen redelijke grenzen zal blijven, zoodat een redelijk bestaan voor den pachter aanwezig blijft. Reeds tal van tuinders uit de om liggende gemeenten oefenen het tuin bouwbedrijf in de Wieringermeer met zeer gunstig resultaat uit. Omstreeks 454 ha is nl. verpacht aan een aantal gemeentebesturen uit den omtrek, die deze gronden weer in kleine opper vlakten aan ingezetenen hebben onder- verpacht. Esperanto-nieuws. Een Esperanto-resumé in een Latijnsch wetenschappelijk boek. De goede gewoonte om bij boeken van internationale beteekenis tenminste een resumé in het Esperanto te voe gen, verbreidt zich meer en meer. De Hongaarsche geleerde prof. dr. Fran- clsko Erdey schreef een philosophisch werk in het Latijn en voegde een Esperanto-resumé erbij. De titel van het boek is „Critiek" en het verscheen bij de boekhandel Marietti In Torino (Italië) en de boekhandel Grill in Budapest. „LaEspero" sluit zich aan bij de neutrale landelijke ver- eeniging. De Esperanto-club „La Espero" te Breskens heeft zich aangesloten bij de neutrale landelijke vereeniging „La Estonto estas Nia" (De toekomst is Ons). Het graslandvraagstuk. Er zijn in de laatste jaren tallooze proefveldresultaten bekend geworden, waaruit op overtuigende wijze is ge bleken, dat zoowel op hooiland als op weiland een bemesting met stik stof zeer duidelijke oogstveimeerde ringen geeft. Uit de gegevens ls af te leiden, dat het grasland een zeer sterke behoeffe aan stikstof heeft, om ons in staat ie stellen voldoende hooi van prima kwaliteit voor de winter- voedering te winnen en aan de koeien voldoende voedzaam jong gras ge durende den weidetijd te leveren. Toch is het gebruik van stikstof op HOOFDSTUK XII. Er is iemand die u bepaald spreken moet, miss. Ik vond het jam mer om u wakker te maken, maar zij wil niet weggaan, eer zij u gezien heeft. Ze zegt dat ze een belangrijke boodschap voor u heeft. Het was pas half zeven en Madge had zoo heerlijk geslapen, dat het 't goedige meisje ook waarlijk aan het hart was gegaan, om haar te wekken. In een ommezien had miss Heat- cote een peignoir aangeschoten en was zij naar beneden gegaan. Dit moest wel iets belangrijks zijn, anders kwam je er niet mee aan op dit vroege uur Een keurig nette vrouw stond in de hall. Ze leek opgewonden en ze nuwachtig en had blijkbaar geschreid. Madge was op het punt, wat te zeggen, maar de vreemde voorkwam haar met de vraag: Miss Heathcote, niet waar? Juist. U zult zeker zeggen, dat u mij niet kent, en dit is volkomen waar Maar als ik u nu vertel dat ik Turner heet, dan begrijpt u zeker wel, wie ik ben? ja, dien naam kende Madge onmid- grasland nog verre van algemeen. Op de gemengde bedrijven vindt het ge bruik van stikstof en fosforzuurmest en op de lichtere gronden ook van de kalimeststoffen op het grasland in ruimere mate toepassing dan in de zui vere weldebedrijven. Dit komt ten deele, doordat in de gemengde be drijven meer gebruik wordt gemaakt van kunstmeststoffen dan in het zui vere weidebedrijf. Ten deele ook, doordat in de weidebedrijven de ver kregen stalmest en gier op het gras land komt en in de gemengde bedrij ven in hoofdzaak op het bouwland. De hierboven bedoelde proeven heb ben wel bewezen, dat in de zuivere weidebedrijven veel te weinig mest gewonnen kan worden om het gras land van voldoende voedingsstoffen, vooral van stikstof en fosforzuur te voorzien. De voorlichtingsdienst en andere instanties hebben reeds herhaaldelijk in de praktijk aangetoond, dat extra stikstofmest en fosforzuurmest op grasland een rendabele opbrengstver meerdering beteekent en wel niemand zal dit meer in twijfel trekken. Maar dan is er nog een lange weg af te leggen, alvorens het gebruik ervan in het weidebedrijf is ingeburgerd en systematisch doorgevoerd. Nu is het nog wintertijd en het zou voor de veehouders van groot belang zijn, wanneer zij zich eens rekenschap gaven van hetgeen in hun bedrijf be reikt zou kunnen worden door een indeeling van de weinige, meestal veel te groote kampen, in een grooter aan tal kleinere perceelen, met een gelijk tijdige toepassing van een extra stik stofbemesting in voorjaar en zomer, telkens nadat een kamp is afgeweid en het vee naar een volgend perceel gaat. Momenteel zit men reeds ook nu weer met de vrij hooge krachtvoeder- rekeningen. Dit kan mede aanleiding geven om eens aandachtig te over wegen, hoe men hierop kan bespat en. Het grasland, dat belangrijk meer veevoeder van prima kwaliteit kan voortbrengen, kan ons daarbij te hulp komen. Uit vele proefnemingen is inderdaad gebleken, dat, door zeer vroeg in het voorjaar een flinke bemesting te ge ven met Zwavelzuren Ammoniak, Kalk- ammonsalpeter of Kalksalpeter, een flinke en vroege grasopbrengst kan worden verkregen. Door vroeg te maaien (de bemesting bevordert en vervroegt den grasgroei), krijgt men veel en tevens eiwitrijk voedsel en deliijk en ze liec de bezoekster in de kamer, terwijl ze sprak: Gisteren ben ik bij u aan huis geweest. U heeft een medebewoonster die zeer ziek is_.7 Vanmorgen om half vier is ze gestorven, miss, en veel vreedzamer dan ik had durven denken, want de laatste uren van den nacht waren verschrikkelijk, zóó benauwd had het arme schepsel het. Dood? herhaalde Madge lang zaam. Och, voor mrs. Fleming zelve was dit zeker een geluk, ging 't Madge door het hoofd, maar nu kon zij ook geenerlei aanwijzingen meer geven. Mrs. Turner merkte nu eerst op, hoe bleek zij was. U is toch niet ziek? vroeg ze; want ze kon toch niet aannemen, dat het jonge meisje zoozeer geschrokken was door het overlijden van „mrs. Smith," zooals ze zich had genoemd. Ik zal dokter Harcourt vragen, of hij even beneden komt, zei Madge, die ziéh herinnerde, hoe Stephen had gezegd, dat hij, zoo mogelijk, er bij tegenwoordig wilde zijn, als zij een zaak behandelde, die zou leiden tot het vinden van haar vader. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1