Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland Buitenland Officieele Berichten. Gewestelijk Nieuws Barbertje's eerste reis in Splegelland. Sport. KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 23 Februari 8 uur De Spaansche Nachtegaal, Operette In 3 bedrijven van Leo Fall. Zaterdag 25 Februari 8 uur Gravin Maritza, Muziek van E. Kalman. Zondag 26 Februari te 2,30 en 8 uur: Het lustige Weeuwtje, Muziek van Fr, Lehar. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 26 Februari 2,15 uur Opvoering van Le Barbier de Seville, Opera in vier bedrijven, Muziek van Rossini. AARDENBURG. Geslaagd. Bij het gehouden examen der Eerste Ned. Modevereen. der E.N.S.A.I.D.- scholen slaagden voor: Coupe Leerares mej. M. de Koeier, voor coupeuse mej. J. Verhage en voor costumière mej. M. de Hulster, mej. A. Dirks, alhier en mej E. de Feijter te Waterlandkerkje. een vroege naweide. De koeien kun nen ook vroeger van stal. Wanneer de veehouder hiermede rekening gaat houden, zal dit voor den volgenden winter een flinke be sparing op de krachtvoederrekening kunnen geven. Prinselijk gezin naar Zwitserland. Gistermiddag is het Prinselijk Gezin naar Zwitserland vertrokken voor een verblijf van eenige weken. De heer M. Fernhout, burge meester van Middelburg, gaat naar Bussum. Met ingang van 15 Maart is benoemd tot burgemeester der gemeente Bus sum de heer M. Fernhout, met toe kenning van gelijktijdig ontslag als bur gemeester der gemeente Middelburg. De minister van buitenlandsche zaken van de regeering te Nanking vermoord. Tsjengloh, de minister van buiten landsche zaken in de van Japan af hankelijke Chineesche regeering, die te Nanking is gevormd, is te Sjanghai in een huis, dat gelegen is op gebied, dat onder controle staat der Japanners, dicht bij de concessie, vermooid. Zeven onbekende personen drongen om kwart over negen het huis binnen en schoten Tsjengloh met hun revol vers neer, waarop zij verdwenen op het onder Japansche controle staande gebied. Getroffen door verscheidene kogels werd Tsjengloh naar 't zieken huis gebracht, waar hij overleed. Hij was een der markantste persoonlijk heden van de hervormde, pro-Japansche Nankingregeering. Autobus rijdt van een brug. Bij Frederikstad in het Zuiden van Noorwegen is een autobus, waarin 45 menschen zaten, door de leuning van een brug gereden en op een zeven meter lager liggende spoorbaan terecht gekomen. Veertig personen werden gewond, van wie vijf ernstig. Roosevelt's bezorgdheid. Gelijk reeds is medegedeeld, heeft Roosevelt op een persconferentie, ge houden tijdens de reis naar Key West ter bijwoning van de vlootmanoeuvres, verklaard, dat hij misschien zijn afwe zigheid uit Washington zou moeten bekorten in verband met den verwar den internationalen toestand. De diplomatieke correspondent van de Times beschouwt de uitlatingen van den president als een bewijs van de bezorgdheid, waarmede hij de Europeesche zaken beziet. Intusschen is Whitehall gedurende de laatste da gen geen enkel speciaal alarmeejend feit ter kennis gebracht en geen nieuwe symptomen doen zich voor in een situatie, die, wel te verstaan, ge durende weken nauwlettende en voort durende zorg heeft behoefd. Een mislukte staatsgreep in Peru. De Peruaanscheregeeringstroepen hebben, naar Havas uitJLima meldt, een poging tot een staatsgreep, welke was georganiseerd door den minister van blnnentandsche zaken, generaal Antonio Rodriguez, verijdeld. Generaal Rodriguez is in den strijd door den commandant van de regeeringstroepen gedood. Deze mededeeling is verstrekt door den minister-president, Ernesto Mon- tagne. In een communiqué wordt omtrent den mislukten staatsgreep van generaal Rodriguez verklaard, dat de generaal misbruik heeft gemaakt van het ver trouwen, dat de President in hem stelde, en met een kleine politiemacht, welke van zijn ministerie afhankelijk was, gepoogd heeft de wettige regee ring omver te werpen. President Benavldes, die met drie ministers met vacantie was, is onmid dellijk naar Lima teruggekeerd. Staan de in een open auto reed hij door de voornaamste straten der stad, luide toegejuicht door de menigte. De opstand heeft zes dooden ge- êischt, o w. vier politie-officieren en een burger. Het schijnt, dat de op stand is mislukt door het onmiddellijk krachtdadig optreden van den officier van de wacht van het paleis. De minister van justitie, Arias Schreiber, is voorloopig belast met de leiding van het ministerie van binnen- iandsche zaken. Eenige oogenbllkken na het uitbre ken van den opstand stelden de troe pen van het garnizoen van Lima zich ter beschikking van den minister van oorlog en betuigden hun absolute trouw aan de regeering. Overal in het land is het rustig en de revolutie poging van Rodriguez heeft verbazing gewekt, aangezien iets dergelijks in het geheel niet was voorzien. Een nieuwe Belgische regeering. De Belgische kabinetsfoimateur Pier lot is er in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen bestaande uit tien ministers. UIT DE STAATSCOURANT. Handlichting. Bij beschikking van den Kantonrech ter te Oostburg zijn aan Albert Alphons Marie de Blieck, wonende te Sluis, rechten van meerderjarigheid verleend, betreffende: a. het koopen van een bierbrouwerij kad. bekend gem. Sluis sectie A nos. 41 en 1808, samen groot 27,80 are; b. het exploiteeren dezer brouwerij waar onder begrepen het brouwen en verkoopen van bier en al wat betrek king heeft op den bierhandel; c. het koopen en verkoopen van steenkolen. BOEKBESPREKING. Van „Amsterdam heden en toekomst'' verscheen no. 2, waarin op aanschou welijke wijze het groote bosch van Amsterdam wordt beschreven- Ook aan de groote scheepsbouw Mij. van D. Goedkoop is een plaats ingeruimd. 0 Bij Drukkerij Helmond verscheen in de Jongensbibllotheek het mooie verhaal van „Het geheim van het kasteel." en in de Meisjesbibliotheek Violetta". 0 Van de Uitgeverij Pegasus te Am sterdam ontvingen wij: „Geschiedenis der communistische partij der Sovjet- Unie". Dit werk schetst in het kort de ge schiedenis der communistische partij der Sovjet-Unie. Voor hen die hier meer van willen weten is dit een duidelijk overzicht. 0 Nlc. Schneiders: „Mgr. Ferdinand Hamer." Ingen. f 1,90. Geb. f 2,65. Uitg.: J. Romen Zonen te Roermond. Uitvoerig wordt hier beschreven de jeugd en studiejaren, het missieleven en de bestuursperiode, de deugden en den marteldood van Mgr. Hamer. Aard en methode van het missie werk onder de Chlneezen en Mongo len wordt hier juist getypeerd. BRESKENS. De V.V.V.-avond. Het was van het Bestuur van de 9. Barbertje wreef haar oogen eens uit om te zien of zij wel wakker was, en heusch al die wonderlijke din gen zag. De rij was nu voorbij geloopen, maar daar achter kwamen weer anderen te voorschijn. 10. Dit waren de vruchten en groentep, zooals: tomaten, bananen, ja? zelfs uien en asperges. Ze hadden de grootste pret met elkaar en toen ze vlak bij Barbertje waren gekomen, riepen ze luid: „Dag! Ga je mee Spiegelland bekijken?" V.V.V. zeer goed gezien dit seizoen een Bonte Avond te geven, met af wisseling in het menu. Laten wij beginnen met te zeggen, dat de zaal vol was en dat het publiek op buitengewoon prettige wijze heeft genoten van het gepresteerde. Bij het opgaan van het scherm meldde zich aan Professor Hassan Ben Ali, welke onze aandacht op hoog spanning voerde, door zijn werkelijk ongelooflijke goocheltoeren. Daarna werden wij vergast op bui tengewoon hoogstaande accordeonmu- ziek, ten gehoore gebracht door Mej. Germa Hamerlinck, de charmante ac- cordeon-virtuose der internationale concoursen, die op het concours te Parijs in 1938 met 300 deelneemsters de le prijs wist te behalen. Wij kregen o.a. te hooren: Hero Dinamlque van Louis Berens, Barca roles van Offenbach, Dansen van Brahms, Terug van Luik, J'attendrai, Valse Militaire van Fremand en Polka der Meikevers van Griffin. Voorts optreden van Adrie van Oorschot met medewerking van den pianist Adriaansen. Hierna werden imitaties gegeven van Willy Derby, Maurice Chevalier, Louis Davids, Albert de Booy, Oome Keesje, Peter Pech, Lou Bandy en Joseph Schmidt. En of dit al nog niet genoeg was, werden wij vergast op een aangenaam en de lachspieren danig in beweging brengend babbeltje met Dikkie, de sprekende Pop, welke toepasselijke wenken naar voren bracht betreffende de V.V.V. en verder zeer leuke en rake gezegden, welke bijzonder in de smaak vielen. Het was dan ook geheel volgens de verwachting dat de Voorzitter van de V.V-V. aan het einde, deze artisten 'n tot weerziens toeriep. Het publiek heeft een gezelligen avond gehad en V.V.V. succes met hun keuze. Vergadering. Vrijdagavond had in hotel Valk een druk bezochte vergadering plaats van de Zwemvereeniging „Scheldestroom" onder voorzitterschap van den heer H. Kou we De Secretaris, de heer P. van Luijck, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging op het afgeloopen jaar met voldoening mag terug zien. De dames behaalden fraaie successen, waarbij het Zeeuwsche kampioenschap 3 x 50 m estafette. In verband met vervulling van mili taire dienstplicht konden de heeren weinig uitkomen. De rekening van den penningmees ter, de heer R. van Quekelberghe, sloot met een batig saldo van f 61,— Hierna werd door den Voorzitter mededeeling gedaan, dat met de ge meente Breskens op bijzonder gunstige voorwaarden de exploratie van het nieuwe zwembassin Is overeengekomen. In verband hiermede wordt een nieuwe contributieregeling vastgesteld. De opening van het bassin werd bepaald op 15 Mei a.s, en zal dage lijks gedpend zijn tot 16 September a.s. Een flinke kleedgelegenheid zal wor den aangebracht. Op een nader vast te stellen datum zullen alhier de Zeeuwsche kampioen schappen worden verzwommen. Het reddend zwemmen zal beoefend worden waarvoor zich bereids 14 dames en 10 heeren opgaven. Na afloop der vergadering werden door den heer P. v. d. Sande enkele films, de vereeniging betreffende, ver toond. BIERVLIET. Uitvoering. Zaterdagavond hield de Concordia- band onder leiding van Jas Anthonisse haar |aarlijksche uitvoering in het „Oude Raadhuis". Het programma was dit jaar zeer bont, mede door het meewerken van den heer Guus Leermakers als confe rencier, den heer Prudent van Hijfte, den succesvollen accordeonvirtuoos van het N. I, R. en de heer A. Kaan als cabarettier. Alle nummers werden zeer goed uit gevoerd en oogstten dan ook een dankbaar applaus van de stampvolle zaal. De verschillende solo's werden goed uitgevoerd, vooral die van Jas Antho nisse en van van Hijfte, alsmede de trompetsolo van de heeren Lifbaarten de Ruijsscher. Het publiek werd zeer gezellig bezig gehouden door den con ferencier, die de zaal telkenmale deed schateren van het lachen. Het slot van deze avond was een gezellig bal, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. De vereeniging kan op een goede avond terugzien. Uitvoering. Zondag hield de R. K. Melsjestoo- neelclub een uitvoering, waarvan de baten besteed zullen worden aan het jubileum van den Pastoor, die eerst daags 25 jaar dit ambt bekleed. Opgevoerd werd „Wij volgen", een tooneelspel van Yvonne Estienne. Het stuk werd goed vertolkt, als mede de kluchten „Jetje zonder ze nuwen" en „Het geheime kleedings- stuk". De spelers kregen een dank baar applaus en de toeschouwers gin gen voldaan huiswaarts. CADZAND. Vergadering. Onder voorzitterschap van den heer C. le Nobel hield de plaatselijke ver eeniging „Gemeentebelang" in de wandeling V.V V. genoemd Zater dagavond jl. in de zaal van den heer A. Masclee haar gewone jaarvergade ring in aanwezigheid van een twintig tal leden. De rekening van den penningmees ter wees uit, dat over 1938 een bedrag van f 471,34 was ontvangen en f326,08 uitgegeven; de 95 leden, die de ver eeniging in het afgeloopen jaar telde, brachten gezamenlijk een som van f 154,50 aan contributies bijeen. Thans bedraagt het aantal leden 109, w o. 34 buiten de gemeente wonen. In het re glement werden eenige wijzigingen aangebracht, waarvan de voornaamste wel die is, dat er thans, hoezeer het reeds voor een welwillend verstaander te lezen was, onomstootelijk is vast gelegd, dat benoeming van personen bij acclamatie niet is toegelaten. Uit het verslag van den secretaris den functionaris voor wiens rekening het meeste werk komt en die dat geheel belangeloos op voordeelige wijze ver richt bleek, dat er weer tal van menschen, die hier wenschten te ver blijven, om inlichtingen hadden verzocht Als bestuursleden werden met nage noeg algemeene stemmen herkozen de heeren: J. Becu, J. A Dubois en A. M. de Roo, die deze herbenoeming aanvaardden. Besloten werd op de zelfde wijze als het vorige jaar onder het motto „Bezoekt Kadzand" in di verse bladen een reclamecampagne te voeren, terwijl met dezelfde bedoeling, en dat ook evenals in 1938 aan de hotelhouders een tegemoetkoming van f 25 zal verleend worden in de kosten van door hen te plaatsen advertenties'. Naar aanleiding] van een bij de rondvraag gedane opmerking werd be sloten als stimuleering van de steeds geringe opkomst ter vergadering aan de bezoekers hiervan een versnapering, in een door het bestuur te bepalen vorm, aan te bieden. SLUIS. Jongensdag. Zaterdag 18 Februari werd door de Ring van Chr. Jongensclubs in W. Z.-Vlaanderen in het gebouw Luctor alhier een Jongensdag gehouden, waar aan door ongeveer 60 jongens werd deelgenomen. Om half drie werd de bijeenkomst geopend door den Voorzitter van de Ring, den heer J. Germing uit Oost burg, die in gebed voorging en ieder een hartelijk welkom toeriep. Door verschillende knapen werden voor drachten gehouden of opgelezen, afge wisseld door fluitmuziek door de jon gensclub van Breskens onder leiding van den heer I. Verduijn. Door de afdeeling Sluis „de Vriendenkring" werd daarna een samenspraak, getiteld De Fietsclub De Groote Beer" opge voerd, welke, getuige het applaus, dat uit de zaal opklonk, goed in den smaak scheen te vallen, te meer, daar verscheidene van deze knapen, waar van de leeftijd tusschen 10 en 12 jaar varieert, last van plankenkoorts bleken te hebben. In de pauze deden allen zich te goed aan koffie met broodjes, waarna de heer Germing een verhaal voorlas, genaamd De Strooper. Den leerrijken middag werd met dankzegging door Ds. Beukenhorst alhier gesloten. HOOFDPLAAT. Goed afgeloopen. Het 3-jarig zoontje van bakker Hamelijnck speelde met andere kinde ren op het erf van Mej. D. Vermoe delijk door 't breken van de deksteen kwam het ventje In een beerput te recht. Gelukkig had hij zijn armpjes in de hoogte gestoken en kon spoe dig toegesnelde hulp hem van een schrikkelijke verstikkingsdood redden. Hoofdplaat—Sluiskil 1—1. Hoofdplaat verschijnt weer eens met twee invallers op het veld. Door den regen is het veld erg glibberig en moeilijk te bespelen. Hoofdplaat is in de eerste helft wel in de meerderheid maar door het kort spel blijven doel punten lang uit. Tot 2 maal toe ont springt Sluiskil aan een gevaarlijke doorbraak der gastheeren en na 25 min. spelen weet de midvoor van Hoofd plaat de leiding te nemen waarbij het blijft en de rust ingaat. Na de thee is Sluiskil meer op dreef en zijn wel de baas op het veld maar eveneens door hun kort spel brengen ze het niet tot doelpunten. Na 35 min. blaast de scheidsrechter en wijst naar de witte punt in het strafschopgebied en Hoofdplaat krijgt een strafschop ter incasseering. Noch de spelers, noch het publiek weten echter hoe de scheidsrechter aan deze beslissing komt. De stand is nu 1—1. De scheidsrechter is gedurende het spel enkele malen niet gelukkig ge weest, wat bij het publiek nu juist niet de goede stemming geeft. Sluiskil mag met het resultaat hoogst tevreden zijn, terwijl Hoofdplaat toch een kleine overwinning toekwam.

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2