Uit de oorlogvoerende landen Gevonden en Verloren DIE HOEST is morgen over Buitenland Ingezonden. Gewestelijk Nieuws Burgerlijke Stand. Kleine Achti Gemengd ir KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 16 Februari 8 uur Czardasvorstin, Operette in 3 bedrijveD, Muziek van E. Kalman. Condag 19 Februari te 2,30 en 8 uur: De Spaansche Nachtegaal, Operette in 3 bedrijven van Leo Fall. 'RANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Februari 2,15 uur Opvoering van Les Saltimbanques, Operette in drie bedrijven, Muziek van Louis Ganne. STADSSCHOUWBURG BRUGGE. Maandag 20 Februari 7,30 uur Opvoering van: IN T WITTE PAARD, Operette in drie bedrijven, Muziek van Benatzky. Dinsdag 21 Februari 7,30 uur Opvoering van DE BRUID DER ZEE, Lyrisch drama in drie bedrijven, Muziek van Jan Blockx. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Breskens Zendag 19 Februari ),30 uur Ds Goudzwaard. Doopsbedlenlng. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 1,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. NieuwvKet 14,uur Ds Derksen. Sclioondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart Zuidzande 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 17,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg 10 uur Ds. Mulder. niet, deze practischen en zakelljken, dat zij met huid en haar onder de suggestie staan van die boeken, waar zij geen tijd voor hebben. Zij weten zelf niet, dat heel hun leven en zelfs hun daden door literatuur, door boe ken, worden bepaald en geleid. Het kan een paradox lijken. Doch men bedenke: iedereen leest toch. Zoo geen goede, dan slechte onnoozele boeken, zoo heelemaal geen boeken, dan zijn groote krant, dan zijn stads krant of ten minste nog het blaadje, dat hij toekrijgt op de petroleum, en zoo hij heelemaal niet leest, dan toch spreekt hij met vrienden die op hun beurt weer wandelende misdrukken van die kranten zijn. De mensch leest omdat hij het een voudig niet laten kan, omdat hij een innerlijk heeft en iets van dit innerlijk wil begrijpen. mits Qe Uw kind vanavond nog AKKBR's Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der kruiden door en maken zö dc verkoudheid los, terwijl de hoeststillende kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende noestprikkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex^ tracten en „codeïne" bestaat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huis hebt. „Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan, werkt tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct„ f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrügbasr Hij grijpt naar namaak, surrogaat, onnooze! drukwerk, óf hij grijpt naar het goede boek". Op dit goede Nederlandsche boek de aandacht te vestigen is nu het doel van de komende Boekenweek, want in de veelheid van het leven rondom wordt het boek vaak vergeten. Radio, film en sport houden den mensch gevangen in hun alles-beheer- schenden greep en als het niet deze drie factoren zijn die den mensch tot lezen geen tijd laten, dan is het de politiek die zijn aandacht vraagt. Toch bewees het boek door alle tijden heen zijn groote geestelijke waarde, ja meermalen gaf het den doorslag bij „geestelijke bewapenings problemen." In hoevele gedaanten vinden wij ons zelf niet terug in het boek en hoe vaak geeft het ons niet vertroosting en raad? Daarom is het zoo goed, dat, ook al is het maar gedurende een enkele week, het publiek wordt gewezen op het boek, dat niet alleen ontspanning kan brengen doch waarvan ook een groote, sterk op voedende kracht kan uitgaan. Wij allen vormen een deel van de stof voor de literatuur die de schrijver ons brengt. Zouden wij nu dit leven niet beter en juister kunnen begrijpen, door lezen over dit leven? Dit wondere leven, dat ons lederen dag weer nieuwe problemen brengt en ons steeds weer opnieuw voor verras singen stelt? Grijpt naar het boek dat u ontwik keling en kennis brengt over tallooze dingen, waarvan een mensch van de zen tijd op de hoogte behoort te zijn, of die kleur en afwisseling brengen in het leven van alledag: Een enkel boek kan richting geven, Voor altijd, aan uw verder leven. H. M. de Koningin naar België. Naar van officieele zijde wordt me degedeeld, is thans vastgesteld, dat het bezoek van H. M. de Koningin aan Z. M. den Koning der Belgen zal plaats vinden van 23 tot en met 26 Mei a.s. Henry Jaspar overleden. De Belgische oud-premier en katho lieke minister van Staat Henry Jaspar is Woensdag op 69-jarigen leeftijd te Brussel overleden. Maandagavond zag de minister van Staat Henry Jaspar zich genoodzaakt den Koning mede te deelen dat hij er niet in geslaagd was een nieuwe regeering te vormen. Dinsdagmorgen werd hij ziek. Men bracht hem naar een Brusselsche kliniek, waar hij nog in den loop van denzelfden dag werd geopereerd. Woensdagmiddag te half zes is hij overleden. VAN TWEE ARTIKELEN. Het is een wonderlijke gewaarwor ding na het hoofdartikel in de Bres- kensche Courant van 21 Januari over Geestelijke en Morele Herbewapening het artikel in het nummer van 10 Fe bruari te lezen over Nederland en het Britse Rijk. Het eerste vroeg of Zeeuws-Vlaan- deren ook bereid zal zijn zijn vredes- bijdrage te leveren; en het wees daar bij terecht op Jezus Christus, "de ver nieler van het egoisme." De Schrijver getuigt van het Goddelijk bedoelen, zooals wij dat door het Evangelie ken nen. Ik hoop, dat velen met mij dat hoofdartikel bebben bewaard en het nu nog eens willen herlezen. Maar dan moet men ook nog eens dat tweede artikel lezen. De Schrijver hiervan spreekt over geheel andere waarden dan Gods bedoelen. Zijn doel is niet de vrede, maar de „grootheid van Holland". Hij zoekt niet de gees telijke en zedelijke herbewapening, maar de herbewapening van het veroverde rijk in Indiè, van het Nederlandse „imperium". Deze Schrijver laat geen enkel Evangelies woord horen; hij laat de grote wereldpolitiek spreken en wijst op de lessen der geschiedenis. Het is duidelijk dat deze artikelen niet van dezelfde hand zijn; ja, aan geesten zijn ontsproten welke diame traal tegenover elkaar staan. Men kan niet tegelijkertijd spreken uit naam van God en uit naam van Mars. Vermoedelijk Is de eerste schrijver toch ook niet onbekend met de grote wereldpolitiek en met de lessen der geschiedenis Het is maar van welke kant men de dingen beziet. Van het Evangelie uit. dat - mogen wij nemen - door het overgrote deel onzer Zeeuws -Vlamingen als richtsnoer voordenken en doen wordt aanvaard, óf uit de gezichtshoek van hem die verstrikt is in nationaal egoisme en gebogen ligt in nationale afgoderij. Die grote wereldpolitiek blijkt tegen over Gods heilige Liefdewil de dui velse dwaasheid die het menselijk ge slacht in zijn verhevenste scheppingen en gevoelens naar de ondergang voert En gelezen bij het Licht van het Evan gelie blijkt de geschiedenis iets geheel anders te leren, dan dat wij in an dere volken concurrenten en vijanden moeten zien. Daar blijkt telkens weer de waarheid: wie het zwaard trekken, zullen door het zwaard vergaan. Alleen samenwerking In gehoorzaam heid aan Gods wil kan de mensheid verlossen van de vloek van den oorlog. Alleen als wij het wagen die weg te gaan welke Jezus Christus ons heeft gewezen, kunnen wij gered worden van de afgrond, waarin de wereld zichzelf anders onvermijdelijk gaat storten. Wij hebben ons land en ons volk hartstochtelijk lief. Maar wij weten juist door de steeds duidelijker spre kende lessen van de voortschrijdende geschiedenis, dat geen enkel volk ge lukkig kan blijven als het In concur rentie leeft met andere volkjn. Ook bedenken wij dat de natie een vergankelijk goed Is. De natie is geen doel in zichzelf; zij is zelfs op aarde niet het hóógste goed. Zij zal vervan gen worden door de nieuwe aarde, waarop gerechtigheid wonen zal. Op die nieuwe aarde moet heel ons leven en streven gericht zijn. Daartoe en daartoe alleen moeten wij ons gees telijk en zedelijk opnieuw wapenen met de wapenrusting, die Jezus ons zo duidelijk heeft aangewezen in Mat- theüs 5. Wanneer de wereld aldus het Ko ninkrijk Gods zoekt, en de gerechtig heid die daarbij behoort aanvaardt, zullen nog ongekende stoffelijke en geestelijke schatten In onmetelijke over vloed haar worden toegeworpen. A. MULDER. Geachte Inzender moet niet uit het oog verliezen dat ons blad lezers heeft van diverse pluimage en het niet een bepaalde richting Is toegedaan. Van daar artikelen die niet altijd hetzelfde beoogen. Red. CHINA. De kosten van de Japansche campagne in China. De geweldige bedragen, welke de oorlog in China aan Japan kosten, komen in de laatste te Tokio gepu- publiceerde cijfers tot uitdrukking. Behalve de algemeene begrooting voor het a.s. financieele jaar, die zoo juist door het Lagerhuis op een bedrag van 3694 millioen yen is goedgekeurd, is het volgens de Asahi Sjimboen waarschijnlijk, dat nog een bedrag van meer dan 10 milliard noodig zal zijn voor een speciale militaire be grooting en de algeheel? suppletoire begrooting, die binnenkort bij het Parlement worden ingediend. Volgens de bladen zal alleen de speciale mili taire begrooting 6 milliard bedragen. De bezetting van Hainan. De Central Daily News. het offi cieele orgaan der Chineesche regee ring, verzekert, dat de bezetting van het eiland Hainan door Japan zeer zeker niet de Japansche blokkade zal versterken en den toevoer van wapens en munitie naar China zal afsnijden, daar een ieder die iets afweet van de Chineesche bronnen voor wapen- leveiing zal kunnen vertellen, dat deze niet gevestigd zijn op Leitsjau tegen over Hainan, n ch in Fransch Indo China. Intusschen begeven zich Japansche gemotoriseerde eenheden, volgens een uit Hongkong ontvangen bericht, naar Tsjinkiang ten Zuidwesten van Tsj-ng mai in het Nooorden van Hainan. Zij ontmoeten er verwoeden tegenstand der Chineezen Zoowel Japansche bombardeurs als Japansche jagers opereeren boven het eiland. Generaal Tsjen Tsjeng de direc teur van de afdeeling politieke aan gelegenheden, van den nationalen 'aad voor militaire zaken, heeft op een bijeenkomst van de afdeeling China der „internationale vredescampagne" verklaard, dat uit thans beschikbare aanwijzingen kan worden opgemaakt, dat China binnen twee, ten hoogste drie jaren de overwinning zal be halen. SPANJE. Het bombardement van Madrid. Sedert eergisteravond wordt Madrid met granaten van zwaar kaliber ge bombardeerd. Elk half uur valt een projectiel op de stad, hetgeen de be woners in voortdurende spanning houdt. De aanvallers hebben het voor al gemunt op de Zuidelijke wijken en op de omgeving van de 'bekende Calle Alcala, die dwars door de stad loopt. Bij de jongste bombardementen zijn zes dooden en vijf gewonden gevallen Gistermiddag hebben tien Savoia- vliegtuigen een honderdtal bommen op de haven van Valencia laten val len. OOSTBURG. Ouderavond H.B. S Woensdagavond werd in het gym nastieklokaal der H. B. S. een ouder avond gehouden waar door den Heer van Leeuwen, leeraar aan de H. B. S. een lezing met lichtbeelden zou wor den gehouden over Michel Angelo. Buonarottl (14751564J. De directeur, de heer van Dam opende de druk bezochte bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen, in het bijzonder aan de Burgemeester en andere auto riteiten. De ouders van op school zijnde leerlingen werd medegedeeld dat er na de pauze gelegenheid zou zijn om da leeraren in de leslokalen te spreken en dat in de pauze gratis thee zou wor den geschonken. De heer van Leeuwen verkreeg toen het woord en deelde mede dat bij het onderwijs veelvuldig gebruik wordt gemaakt van films, foto's e.d. van wer ken van hedendaagsche en oude mees ters op het gebied van bouwkunde, schilderstukken, beeldhouwwerk, glas, gobelins, enz. Van een dezer Italiaansche groot meesters Michel Angelo, beeldhouwer, kunstschilder en dichter werder eenige werken vertoond en besproken. Van zijn beeldhouwwerken staat in Brugge een madonnabeeld, terwijl ook de graftombe in de groote kerk te Breda van zijn hand is. Uitvoerig wer den de fresco-schilderingen in de Six- tijnsche kapel besproken. Op 72-jarlgen leeftijd werd Michel Angelo tot hoofdbouwmeester van de St Pieter te Rome benoemd. Hoewel reeds 40 jaar aan de kerk was gewerkt, door 3 andere bouwmeesters, moest 't groote werk, het bouwen van de koe pel nog beginnen. Deze koepel met een dagwijdte van 42.60 m. en een hoogte boven de vloer van 123.40 m. is een der meest grootsche scheppin gen op bouwkundig gebied. De heer van Dam bedankte den heer van Leeuwen voor zijn mooie en leerzame lezing en de aanwezigen voor de aandacht waarmee was geluisterd. SCHOONDIJKE. Bevorderd. Met ingang van 16 dezer is te Amersfoort bevorderd tot Adjudant Onderofficier-Administrateur bij het 16e Regiment Infanterie de heer J. Geelhoed Pz., vroeger alhier. SLUIS. Zweminrichting. Eerstdaags zal alhier begonnen wor den met de werkzaamheden van de te stichten zweminrichting. Een groot gedeelte zal in werkverschaffing wor den uitgevoerd. Het zwembad komt ter plaatse van het bestaande en zal een lengte krij gen van 40 meter en een breedte van 18 meter, waarin twee bassins zullen worden aangelegd. Er worden 45 kleedhokjes aange bracht, waarvan enkelen met douches. Als gediplomeerd badmeester zal fungeeren de heer C. Hermans. HOOFDPLAAT. Over Januari 1939. GEBOORTEN: 1 PieterIJohan, z.v. J. v. d. Velde- de Feijter; 18 Annie Maria Amelia, d. v. C. Verstraete-van Waes; 27 Maria Wilhelmina Juliana, d.v. J. Blom-Tem merman. OVERLIJDEN: 14 E. J. de Schepper, 55 jaar, echt genoot van M. S. de Looze; 16 J. v. d. Plassche, 86^ jaar, echtgenoot van N. Dirkx. VERTROKKEN: Daniél de Ridder en gezin nr Haar lem. SCHOONDIJKE. Gevonden: Een rijwielbelastingmerk 1938-'39. Inlichtingen te bekomen bij A. J. Versprille te Schoondijke M 115. Een wollen muts. Inlichtingen gemeenteveldwachter. BOEKBESPREKING. „Beyer's Orundlehre der Schneiderci" Wij ontvingen van de N.V. Wereld mode, Pr. Hendrikkade 48, A'dam een schitterend uitgevoerd handboek met meer dan 400 foto's en teekeningen hetwelk voor elke vrouw het knippen en naaien tot een gezellige en interes sante bezigheid maakt- Hoe men de diverse soorten knoopsgaten maakt, hoe men mouwen inzet, hoe men re vers pikeert, verschillende kragen op zet, enz., enz., hondefden practische wenken, die elke huisvrouw ten zeer ste zal waardeeren, worden door de vele duidelijke foto's gegeven. Dit boek is overal in den boekhan del voor f 2.20 verkrijgbaar. Om echter de abonné's op het be kende modetijdschrift „Beyer's Mode für Alle" een bijzondere attend® te be wijzen, heeft men een aantal van deze handboeken beschikbaar gesteld voor diegenen, welke bereid zijn „Beyer's Mode für Alle" met 3 raderbladen, (hoogstens 5 Prijs 0 40. UltsluitcndJetal BURGERS, Dorpire Ijzerwaren en Gtia| Het gereedschap bij |ht gratis en vakkundig irm voor f 1.50 per kwal fc geld) aan te bevelejnd kennissen. Wat U moet doen| die zich gaarne wil ai dan aan het adres hi| Men stuurt het h; neer het abonnem< geheel jaar (f 6) is 0 Het Februari-numi delaar," het geïll. m; aan natuurstudie, en: een verscheidenheid over kamerplanten, sterrenhemel, wandelker ten, enz. Prachtigejvei den tekst. 0- Het Februari-numn „7 en Techniek" bevat ve lende lezenswaardige'zal tikelen. De afwerkiwe goed verzorgd, terwijle il ties de artikelen/, verqn. Verduistering v sel In verband met kl; lit dat daar den Iaatst< lit land geregeld minde en aangevoerd dan bes en de hoeveelheid moest worden, nie rd heeft de Kon. Mare te weert een onderzefste gevolg daarvan zijn Hansweert aangehc mosselenschippers bakend hebben mole verduisterd en verkt Naar in België zou er voor f 1500 wing lui: Paarden verdroi - dagavond liet een zich met twee paarctzei het Scheveningerve et diep bij Kampen. T veerboot waren opg slo op hol en liepen de ree. water in Men pro nog te redden waarmede zij aan tigd waren, door t n, die-en Taakten mei ppe water en verdronke de ger Te veel crisiss te Amsterdam heef: gemaakt tegen de co ifectiebedrijf daa op de loonstaten n minder uren in da ede gewerkt hadden, m ge dezen via den pe sbo crisissteun ontvingerjin ti Vermoedelijk is dit geschied. De zaak Ook maatschappeli un bondsbestuur zijn in kennis gesteld. Door een auticre gedood. Woecfond kruispunt Koningini tyk IJsselmonde de 71- ^ed Fiege-Feijer, gewoo bbe den Koninginnewege< gegrepen. Zij wer<i de geworpen en is kop Ia leden. rso nl. he D ver x ie.; t p

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2