BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Goed Nieuws...! belangrijk verbeterd. PRESTO PROBAAT Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIjDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 0 U krijgt in de toekomst iederen dag een cou rant, in plaats van tweemaal in de week. 0 De naam „Breskensche Courant" blijft be houden. Hij zal in den kop van de „Vlissing sche Courant" worden opgenomen. 0 Mocht U onverhoopt een ongeval overkomen, dan is U als abonné tevens verzekerd tegen de geldelijke gevolgen daarvan. FEUILLETON Hst gshsim opgelost. Binnenland VOOR WAS EN VAAT 48ste Jaargang Vrijdag 17 Februari 1939 Nummer 44l5 ABONNEMENTSPRIJS: Per doe maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. --és ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Er gaan praatjes over de „Breskensche Courant". Men zegt, dat zij opgeheven wordt, maar „men"heeft het mis. En niet zoo'n beetje ook De „Breskensche Courant" wordt niet opgeheven, maar juist Met ingang van 1 April a.s. gaat ons blad namelijk over aan de „Vlissingsche Courant". Wat dit beteekent Wij zullen U enkele voordeelen opnoemen 0 Een dagblad kan, met zijn moderne machines en journalistieke relaties, natuurlijk beter en uitvoeriger nieuws brengen, dan wij dit tot dusver konden doen. U krijgt dat betere dag blad straks thuis 0 U wilt weten wat in Uw eigen woonplaats ge beurt Wij zullen het U in de toekomst Iederen dag vertellen. Het plaatselijke nieuws zal uit- stekend en uitvoerig worden verzorgd. In alle dorpen van Westelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben wij eigen berichtgevers Het is eigenlijk overbodig te vragen, of U na 1 April als abonné iederen dag de Vlissingsche Courant/Breskensche Courant wilt ontvangen. U krijgt een veel beter blad en iederen dag. Dus dat spreekt vanzelf. Vult U onderstaanden bon dus even in De bezorger komt hem Dinsdag terug halen; en wilt U den bon dan ingevuld klaar leggen? Als U de „Breskensche Courant" per post ontvangt, wilt U den bon dan even in een open envelop met 1 '/2 ct. postzegel terug sturen zonder postzegel mag desnoods ook. Ondergeteekende (naam invullen) Wonende (straatnaam en huisnummer) Te (plaatsnaam) zal de „Breskensche Courant" gaarne als abonné blijven ont vangen, wanneer deze van 1 April af door de „VLISSINGSCHE COURANT" wordt uitgegeven. Handteekening Den Heer E. BOOM-BLIEK te Breskens. Naar het Engelsch. 20. In minder dan geen tijd hadden ze haar den met sneeuw overdekten mantel uitgetrokken en in een gemak- kelljken stoel bij den haard gezet. Trek jij haar schoenen uit. Stephen, commandeerde Tante. En hij, die gewoon was, orders te geven, gehoorzaamde met de grootste gewilligheid. Madge lag achterover geleund te genieten van al die vriendelijkheden en ze trachtte hen te bedanken, maar was nog niet bij machte door ver moeienis en uitputting. Ik zal haar een kop bouillon halen, Stephen. Let jij goed op haar, terwijl ik weg ben. Dit deed hij dan ook. Liefste, fluisterde hij. zeg eens even, als je kunt: ben je op de vlakte verdwaald? Je bent uren lang uit ge weest, naar ik hoor. Neen, ik ben niet verdwaald; Kinder Herstellings- en Vacantiekolonies. o (n.s.J Men heeit met aandacht, ja met ontroering geluisterd naar de rede van H.M. de Koningin over de morele en geestelijke herbewapening. Ieder onzer heeft bij zich zelf het besluit genomen, indien enigszins mo gelijk, zijn steentje bij te dragen tot leniging van de nood van zijn landge noten, die onder de druk der rijden zuchten. En dat bijdragen kan in zo veel ver schillende vormen geschieden, dat wij U willen wijzen op één wijze, die zeker ieders sympathie zal kunnen wegdra gen en wel de volgende; In Nederland bestaat n 1. een ver eniging: Het Centraal Genootschap voor Kinder Herstelllngs- en Vacantiekolo nies, welke vereniging ten doel heeft zwakke kinderen, die behoefte hebben aan bos- of zeelucht, aan goede voe ding en verzorging, kortom aan alles, wat dergelijke kinderen ontbreekt, op te nemen voor een bepaalde periode, meestal van zes weken, in een der koloniehuizen. Duizenden zwakke kinderen hebben hiervan al geprofiteerd; als bleekneus jes gingen ze er heen, gebruind en stevig kwamen ze terug; voorbeelden van Herwonnen Levenskracht. U voelt, wat dit zeggen wil. voor het kind zelf, voor de ouders en niet het minst voor de gemeenschap. Immers, waar in de jeugd de grond slag gelegd wordt voor kracht en weer stand, daar zullen als regel op gevor derde leeftijd ziekten e.d. geen vat krijgen op zulke personen en zal de gemeenschap bewaard blijven voor het verlenen van steun aan hen, die misschien dan reeds een gezin gevormd hebben. Het streven van deze vereniging is dus in elk opzicht preventief: maak het kind gezond en krachtig en pluk daarvan de vruchten, als ze ouder ge worden zijn. Breskens heeft sinds een jaar een onderafdeling van deze nuttige vereni ging. Velen in onze gemeente wisten dat wellicht nog niet. Daarom herinneren wij er U hierbij even aan. Ook Breskens telt zwakke kinderen, voor wie het een zegen zou zijn, als ze eens een periode konden meemaken in een der koloniehuizen. de hond liep van mij weg. Ik was er zeker van, dat hij Mrs. Fleming zou gaan opzoeken. Daarom volgde ik hem. Nog één enkel woord: heb haar gevonden? Ja, Stephen. Wat heerlijk, om zich door haar met zooveel teederheid bij den voor naam te hooren noemenl Nu niet meer praten, was al wat hij zei. Geen woord meer, tot je bekomen bent. Vooral goed leunenl Hij vleide haar nog gemakkelijker neer en kuste haar op het bleeke ge zichtje, wat een blos te voorschijn riep. Zij verzet'e er zich niet tegen. Ik dacht niet, dat je vanavond al thuis zoudt komen, zei ze. Ik kon geen oogenblik langer wegblijven, Madge. Er is iets gebeurd, waardoor ik zeker was, dat je mij noodig had. Ik zal je later wel ver tellen. wat 't wasl Hier ben ik, zei Tante Anne opgewekt en kwam met een kop ster ken bouillon aandragen. Zij was ook zeer verlangend om te hooien, waar Madge was geweest; maar ze was misschien nog wat bescheidener dan haar neef. Toch was zij degene, die de leiding had. Ze zond Stephen weg, om zich te ver- kleeden, zij zou intusschen voor Madge zorgen. Uit de aard der zaak kost het uit zenden van dergelijke kinderen geld. Onze afdeling telt nog maar 70 leden veel te weinig om iets te kunnen bereiken. De contributie bedraagt 50 cent mi nimum per jaar. Wiit u uzelf het heer lijke gevoel ontzeggen iets voor uw medemensjes gedaan te hebben, voor 1 cent per week? Het spreekt vanzelf, dat, mocht u die bijdrage enkele malen willen ver groten, wij u hier zeer dankbaar voor zouden zijn, want onze kas is, en dat kan u niet verwonderen, gezien de korte bestaaustijd van onze afdeling, zeer karig voorzien. En wij wilden zo heel graag deze zomer enkele kinderen uitzenden. De kosten hiervan bedragen i 70 gld. per kind. Van bevoegde zijde ver namen wij, dat hier zeker kinderen zijn, voor wie een verblijf in de kolo niehuizen zeer wenselijk zou zijn. Er wordt vaak gezegd: Nederland is klein en bovenal Is het klein in alle dingen, waarin een land klein kan zijn. Men denkt dan aan de talloze hokjes en vakjes, waarin ons volk wordt on dergebracht en gesplitst. Maar Neder land kan ook groot zijn en heeft dit al vele malen getoond als het ging om de grootste mensenphcht, de naasten liefde. Het Centraal-Genootschap huldigt dit „grote" standpunt; Kinderen van de leerplichtige leeftijd, van welke rang of stand ook, van iedere godsdienstige gezindheid, kunnen worden opgenomen. Dat is Nederlands in de ware en goede betekenis van het woord. Welnu, medeburgers, u, die kinde ren heeft en u, die ze niet heeft of niet meet heeft van de door ons ge noemde leeftijd, helpt ons, volgt de ingeving uwer harten en gedenkt het woord van onze Landsvrouwe; „Draagt elkanders lasten." Gaarne zullen wij u als lid noteren; gaarne zullen we u inlichten, zo u dit wenst; volgaarne zullen we u in onze vereeniglng opnemen om gezamenlijk een stukje menselijk leed te helpen lenigen, om te ijveren en te werken voor een krachtige en gezonde Bres- kense jeugd. Mogen deze woorden weerklank vinden in veler harten I G. C. J. de Pree, voorzitter P. M. v. Luijk, secretaris J. v. d. Sande, penningmeester Mej. J. v. Luijk Iz. Maas J. v. Dljke J. de Groote Breskens, 31-l-'39. leden Boekenweek 1939. 25 Februari—4 Maart. Men schrijft ons: De jaarlijks terugkeerende Boeken week is in ons land reeds bijna een traditie geworden en een goede en aangename traditie. Een week lang beijveren over het geheele land de boekhandelaren zich om met tal van middelen het Boek in al zijn aspecten aan het publiek te toonen. Waarom dit toch eigenlijk noodig is? Dirk Coster schreef eens: „De mensch denkt dikwijls dat hij zijn le ven best kan volbrengen zonder de hulp der bestaande literatuur, der be staande boeken. Wat hebben ze met boeken te maken? Ze hebben hun leven, ze hebben hun zaken. Ze heb ben er geen tijd voor. En ze zijn zelfs trotsch erop geen tijd ervoor te hebben. Ze vinden dat een bewijs van mannelijken en zakelijken ernst. En die menschen vergissen zich niet alleen op komische, maar zelfs op zielig onzakelijke wij2e. Ze weten zelf PRESTO ZEEPPOEDE^^CHT^c^PE^P^ (Ingez. Med.) En dit deed zij op de meest doel matige wijze. Ze gaf haar het kopje bouillon met een stukje geroosterd brood, maar niet te veel, want al heel spoedig zou er gegeten worden. Ze hielp de patiënt in een warmen peig noir en zoo zou ze nu aan tafel zit ten: niemand, die het haar kwalijk nam. Zoodra zij genoeg gegeten heeft, dat jij tevreden over haar bent, en jij, Stephen dat ik tevreden ben over jou, zullen we luisteren naar wat Madge ons te vertellen heeft. Maar vóór dien tijd mag ze geen woord sprekenl Nog nooit had het drietal zoo stil aangezeten. Niet dat ze zoo weinig opgewekt waren, maar ze voelden zich te veel overstuur. Madge verlangde er naar om haar geschiedenis te mogen vertellen en het was weer Tante, die het sein gaf, om naar den salon te gaan. Toen ze daar gezellig bij het vuur gezeten waren, vroeg Madge gedwee; Mag ik nu beginnen? Als de dokter dacht, dat ze er nooit lieflijker had uitgezien, dan was dit toch niet, doordat hij zooveel voor haar voelde, maar het was een feit. Eenvoudig vertelde ze haar geschie denis en toch zóó, dat iedere bijzon derheid tot haar recht kwam. Waar kunnen die ellendelingen toch heengereden zijn? barstte Tante Anne uit. Ik denk, dat ze naar Liverpool zijn gegaan, om zoo gauw mogelijk naar Amerika te ontkomen, meende Stephen. Het kan mij niets schelen, waar ze heengegaan zijn, of wat ze doen, als ik maar kan uitvorschen, waar ze mijn vader hebben heengebracht en of hij levend of dood is. Die onzeker heid is zoo iets afschuwelijks! Wat moeten wij nu verder doen? Op deze laatste vraag gaf Stephen geen rechtstreeksch antwoord, maar hij zei. dat hij voor alles zorgen zou en dit was haar voldoende. Toen hij even later de dames een oogenblik alleen liet, waren zij over tuigd, dat dit was in verband met hetgeen Madge zoo juist verteld had. Toen hij terug kwam, viel het hen op dat hij er moe uit zag Vooreerst had hij dien dag een lange reis ach ter den rug en dan had hij ook veel emoties doorstaan. Dus commandeerde Tante Anne: Alle drie naar bed! Madge had er al een paar uren ln moeten liggen. Zij zelve had een slaap o, dat ze haast niet meer uit de oogen kon zien I (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1