Gevonden en Verloren. Sport. Barbertje's eerste reis in Spiegelland. rrjm Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland- Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws De twee princesseboontjes vroegen Barbertje, ot ze eens wat heel bijzonders wilde zien en toen ze „ja" knikte, klapten ze in hun handen. 8. Even bleef het stil, toen kwam er een heele rij an dere grappige dingen aanwandelen, een paar emmers, een koekepan, vorken, lepels, messen; alles kon hier Ioopen en praten. Dat was het wonderlijke van Spie- gelland. KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 16 Februari 8 uur Czardasvorstin, Operette in 3 bedrijven, Muziek van E. Kalman. Zondag 19 Februari te 2,30 en 8 uur: De Spaansche Nachtegaal, Operette in 3 bedrijven van Leo Fall. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Februari 2,15 uur Opvoering van Les Saltimbanques. Operette in drie bedrijven, Muziek van Louis Ganne. STADSSCHOUWBURG BRUGGE. Maandag 20 Februari 7,30 uur Opvoering van: IN T WITTE PAARD, Operette in drie bedrijven, Muziek van Benatzky. Dinsdag 21 Februari 7,30 uur Opvoering van DE BRUID DER ZEE, Lyrisch drama in drie bedrijven, Muziek van jan Blockx. AARDENBURG. Benoeming Kerkeraadslid. De Ledenvergadering der Doopsge zinde Gemeente alhier wees in broe derlijk overleg tot Kerkeraadslid aan den heer J. Willemsen-Hol, in de plaats van Mew. A. C. vanTJaelen- Lefeber, die geen herkiezing wenschte. is in het Nederlandsch en in het Es peranto aangebracht. Reis voor Esperantisten naar Egypte. Het Egyptisch Esperanto-Bureau voor Toerisme organiseert een speciale reis voor Esperantisten van 21—27 Maart van dit jaar. De voornaamste steden en beziens waardigheden zullen worden bezocht. De kosten bedragen plm. f 70.—. Data van Esperanto-examens In Nederland in 1939. 6 Mei Den Haag A en B dipl. 18 Alkmaar A 18 Groningen A n B 20 Heerlen A B 8 juni Bergen o/Zoom A B 17 Amsterdam A B 4 Nov. Utrecht A B 18 Den Bosch A B De Koningin op Soestdijk. De Koningin is gistermiddag te on geveer 5 uur ten palelze Soestdijk aangekomen. Minister Patijn naar Londen. Gisteravond is minister Patijn van Hoek van Holland naar Londen ver trokken ter bijwoning van de ont hulling van het monument voor Grotius. Naturalisaties. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van Mathlas Dechnar en 20 anderen. BOEKBESPREKING. W. Laatsman: „De Stoefer." Ingen. f 2.25. Geb. f 2,90. Uitg.: Van Bottenburg, A'dam. Dit verhaal brengt ons in Vlaande ren, in de parochie Destelscheure, waar door het gemeentebestuur en 't kerkbestuur gestreden wordt om een onmisbare instelling en waarin het schlldertje Fonske Stefkens een hoofd rol speelt. Dat de schrijver een uitstekende kenner van land en volk van Vlaan deren Is heeft hij bewezen met zijn „Sloeberke Slob." 0 johan Maarten: „Het dorp op den berg" Ingen. f 1,75. Geb. f 2.50. Uitg.: Erven J. Bijleveld, Utrecht Dit boek brengt ons de strijd met de belijdeniskerk, geschreven door één, die zelf moest vluchten uit Duitschland. Hij geeft ons de sfeer van het dorps leven met de groote moeilijkheden, die predikanten door maken. Dit boek is een getuigenis en van aangrijpende ernst. VOETBAL. Breskens—Biervliet 4—0. De Biervliet-aanvoerder I. de Lijzer wint de toss en verkiest het eerst met de storm in de rug te spelen. Neuféglise brengt de bal aan het rol len, doch gesteund door de wind trekt Biervliet ten aanval. De Bres- kens-backs stellen zich goed op en enkele verre schoten vinden P. Ver- duijn op zijn post. Dan Is het de beurt aan de Breskens-aanval die met laag samenspel op het doel afgaat. Neuféglise zet stevig door en hoewel hij komt te vallen, weet hij toch Bres kens de leiding te bezorgen. Met rus tig, beheerscht spel stuwt spil J de Visser zijn voorhoede op Talrijk zijn de goed afgegeven passes die de Breskens-middenlinie geeft. Als rechts buiten D. de Visser een corner neemt laat de Biervliet-verdediging Neufé glise ongedekt, waarvan onze midvoor handig gebruik maakt door Ineens langs v. d. Linde te schieten. Even later is het weer Neuféglise die, na dat de keeper een schot van de rechtsbinnen had weggeslagen, no. 3 in het net deponeert. Na de rust is Breskens sterk in de meerderheid, doch door sterk afbre kend spel weet Biervliet doelpunten te voorkomen. De bal wordt steeds lukraak uitgetrapt. Als D. de Visser alleen doorbreekt, wordt hij op unfaire wijze ten val gebracht. Scheidsrechter Zielstra geeft hiervoor een penalty, die D. de Visser hard op de keeper schiet. Na een half uur spelens in de 2de helft schiet H. Fenijn hard in 4—0. Het einde komt met onveran derde stand. Scheidsrechter Zielstra leidde uitstekend, SCHOONDIJKE. Vriendschappelijke wedstrijden. Zondag 1.1. speelden beide elftallen van Schoondijke vriendschappelijk te gen de beide elftallen- van Groede. zulks wegens het ontbreken van com petitiewedstrijden. Hoewel het terrein zich in prima conditie bevond was goed spel wegens de zeer sterke wind niet mogelijk: de uitslagen waren: Schoondijke 2 Groede 2 3—0. Schoondijke 1 Groede 1 0-2. Voetbaluitslagen Breskens I Biervliet I 4—0 Axel—Oostburg 1 2 Sluiskil—IJzendijke 0—1 Oostburg 2 Breskens 2 0—4 Van onze Adverteerders. Vrijdag 10 Febr. j.l. bezocht een groep zan 30 Zeeuwsche ingezetenen, allen uit den groothandel in kruide nierswaren de Sunlight Fabrieken te Vlaardingen. Hieronder bevonden zich een aantal firmanten en vertegenwoor digers van de voornaamste grossierbe- drijven te Breskens en omgeving. Na een welkomstwoord van de Di rectie van de Sunlight Fabrieken werd het uiterst modern ingerichte bedrijf door het gezelschap bezichtigd. Vanaf de aankomst der grondstoffen aan den aanlegsteiger tot de automatische ver pakking der bekende producten Sun light Zeep, Lux, Vim, Radion, Rlnso en Lux Tollet Zeep, werd elk stadium van het bedrijf door de bezoekers in oogenschouw genomen. Daarna werd in de demonstratiezaal een lezing gehouden en o.m. werd het moderne, zelfwerkend waschmiddel Ra dion, een der hoofdartikelen der Sun light Fabrieken, uitvoerig gedemon streerd, welke demonstratie met zeer veel belangstelling door de bezoekers werd gevolgd. Vervolgens begaf men zich aan een maaltijd, aangeboden door de directie van de Lever's Zeep Mij. N.V., waar na nog een bedrijfsfilm werd vertoond en enkele andere films. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 14 Februari '39. De volgende personen werden gedag vaard. 1. A. V., 34 jaar, arbeider te Sasv. Gent: 2. C. S„ 48 jaar, grafdelver teljzen- dijke, wegens mishandeling van Flori- mond Heljnaert op 1 januari 1939 te Ijzendijke. Eisch voor beiden: f 15 of 10 dagen met toewijzing civiele vordering a f40. Uitspr. voor belden: f 20 of 10 d. met toewijzing civiele vordering a f 40. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand jan. werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 20547,13 Terugbetaald f 25130,18 Minder ingelegd dan terug betaald f 4583,05 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 7. BRESKENS. Ingelegd f 180411,49 Terugbetaald f 99083,34 Meer ingelegd dan terug betaald f 81328,15 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 83. OOSTBURG. Ingelegd f 16849,45 Terugbetaald f 21307,81 Minder ingelegd dan terug betaald f 4458,36 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 23. SLUIS. Ingelegd f 29268,12 Terugbetaald f 5725,69 Meer ingelegd dan terug betaald f 23542,43 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 16. IJZENDIJKE. Ingelegd f 31651,14 Terugbetaald f 20142,39 Meer ingelegd dan terug betaald f 11508,75 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 15. BRESKENS. Schuttevaer. Zaterdagavond werd in het café van den heer J. Deuninck alhier de jaar vergadering gehouden van de afdeeling Breskens van Schuttevaêr, onder pre sidium van den heer Th Verschoor. Bij de opening herdacht de Voor zitter het overlijden van den vice-Voor- zitter van het Hoofdbestuur, waarbij de leden zich van hun zitplaatsen verhieven. De opkomst was zeer bevredigend. Na voorlezing der notulen, die na een opmerking van het lid de Baere werden goedgekeurd, werd door de penningmeester rekening en verant woording gedaan, waarbij bleek, dat een goed slot van f 22.14 aanwezig was. Het jaarverslag gaf reden tot te vredenheid. Door bemiddeling der vereeniging is weer een en ander tot stand gekomen ten bate der schippers en vlsschers, o.a. het aanbrengen van eenige steigertjes aan de Westkant van de Oost haven. Onderhandelingen zijn gaande om trent betere verlichting in de wal. De voorzitter van het Hoofdbestuur, Mr. Van Dam, was het vorig jaar met zijn Jacht alhier. Het bestuur heeft toen met Mr. van Dam hierover een bespreking gehad. Om zich van de noodzakelijkheid hiervan te overtuigen is hij met zijn jacht het traject langs gevaren, wat hem de overtuiging gaf dat deze verlichting noodzakelijk was. Het loodswezen te Vlissingen evenwel ziet in betere verlichting moeilijkheid met de beloodsing, omreden bij betere verlichting kleinere zeeschepen van die route gebruik zouden maken. Aan een verzoek om in- en ultklaring op Zondag te Sas van Gent kon voor- loopig nog geen gevolg gegeven wor den. Correspondentie werd gevoerd be treffende het verbeteren van de haven te Cadzand. Klachten waren ingekomen over het slechte onderhoud" dier ha venen wel In dien mate, dat deze niet meer te bevaren was. „Schuttevaer heeft zich met het bestuur van de Watering Cadzand in verbinding ge steld en bericht ontvangen dat getracht zou worden verbetering aan te brengen Intusschen is van Ged. Staten aanzeg ging gekomen de haven te verbeteren. Deze haven is door het Rijk aangelegd doch de Watering Cadzand is verplicht voor het onderhoud. Intusschen is met de verbetering een aanvang gemaakt. Ook kwam de mlstsiréne weder ter sprake Getracht wordt een gemakke lijke bediening te krijgen, daar dit veel te wenschen overlaat. Vroeger werd deze sirène bediend door een schakelaar aan de lichtmast tegenover hotel Valk. Nu moet dit vanaf het havenhoofd geschieden, wat zeer ongeriefelijk en bovendien ook gevaarlijk is. Aangedrongen werd op de vroegere wijze van bediening. Getracht zal worden dat de jachten, die te Vlissingen zooveel plaats inne men aan den steiger bij de sluizen dat er geen plaats overblijft voor de schip pers, een andere ligplaats krijgen. Nu eerstdaags de waterleiding te Breskens zal komen, zal men trachten een gelegenheid aan de haven te krij gen voor het verstrekken van drinkwa ter aan de visschers en schippers. De periodiek aftredende bestuurs leden G. de Meijer en W. Goeseije werden weder herbenoemd. Wegens de hooge reiskosten zullen dit jaar geen afgevaardigden naar de algemeene vergadering gaan. Deze wordt te Roermond gehouden. Nadat verder nog eenige zaken de Vereeniging betreffende, besproken waren, werd de vergadering, waar een opgewekte stemming heerschte, door den Voorzitter gesloten, OOSTBURG. Concert. Donderdagavond gaf de Oostburg- sche Fanfaren, onder leiding van den heer Cor. Schijve, in de zaal van den heer de Vuist een uitstekend gesladgd concert. De waarnemend-voorzitter, de heer v. d. Vleuten, opende met een woord van welkom aan de vele aanwezigen en deelde mede dat de voorzitter, de heer Hoolhorst, niet aanwezig kon zgn. Door den he-r Schijve weru over elk uit te voeren muziekstuk een korte toelichting gegeveD, wat menigeen de muzieknummers beter heeft doen be grijpen. Ook de leerlingen gaven eenige nummertjes, waar ze een applaus voor in ontvangst konden nemen. Tot slot werd door dr. Buskop een door hem opgenomen film vertoond van de in September gehouden Oranje feesten. Alle versierde straten, volks spelen, groote- en kinderoptocht kwa men op het doek. Met een hartelijk woord van dank aan dr. Buskop en aan den heer Cor. Schijve en zijn staf, waarmee de aan wezigen door luid applaus hun instem- mivg betuigden, sloot de waarnemend- voorzitter het concert. Een gezellig bal was het einde van deze concertavond. Bedrijfsfilm. Vrijdagmiddag werd in een der zalen van de Ambachtsschool, voor de schil dersleerlingen en patroons de bedrijfs film van de firma Vettewinkel, verffa- brikanten te Amsterdam vertoond. De film gaf een beeld van de fa briekscomplexen, opslagplaatsen en tanks, van de lakketels met gasafvoer, controleproeven van lakverven in de buitenlucht en in het modern ingerichte laboratorium, het verwerken der lakken met verfspuit en kwast. Een propagandafilm van de firma Vettewinkel die er zijn mag. jammer, dat slechts enkele patroons aanwezig waren bij deze leerzame film. SCHOONDIJKE. Gevonden: Een wollen muts. Inlichtingen Gemeente-Veldwachter. De laatste tram gemist. Zon dagavond vervoegde zich een jonge man op het politiebureau aan den Rijswijkschenweg in Den Haag, die mededeelde de laatste tram naar Lei den te hebben gemist. Aangezien hij geen geld op zak zeide te hebben verzocht hij de politie om onderdak. De jongen was minderjarig en daar om telefoneerde de Haagsche politie naar de Leidsche politie om de ouders van den jongen op de hoogte te brengen. Toen bleek dat de jongen weliswaar 20 jaar oud was zooals hij had opgegeven maar dat de opgave van zijn naam en adres valsch was. Daarop fouilleerde de po'itie hem en zij vond op den jongeman een zwart leeren étui met verschillende foto's, circa f 10 aan dividendbon netjes en een legitimatiekaart ten name van een bewoonster van het Groenewegje. De politie vroeg den jongen hoe hij aan dit étui kwam waarop hij mededeelde het in Leiden te hebben gevonden. De dame wier legitimatiekaart ter tafel was gekomen, had echter op 7 Februari aangifte gedaan van diefstal van haar hanatasch, inhoudende f128 door iemand bij wie zij geld had ge wisseld Den Leidschen jongenman heeft zij thans a s die g, Idwisselaar herke d. Bij de diefstal is nog een man betrokken die nog wordt ge zocht Goed afgeloopen. Aan den Vlielandschenweg te Rotterdam onder Pijnacker is een jorgen op een fiets aangereden door een auto. De jongen sprong op het laatste nippertje van zijn fiets af en kwam met den schrik vrij. De fiets verdween onder de auto en werd meegesleurd. Eerst een kilometer verder, toen de auto stil hield ontdekte de bestuutder, dat er overblijfselen van .een fiets on der aan zijn wagen hingen. Hij had van het ongeluk niets bemerkt Spionnagezaak ontdekt. De Libre Belgique verneemt uit Ciney, dat men daar op het spoor is gekomen van een ernstig geval van splonnage ten behoeve van een buitenlandsche mogendheid In het oosten. Nadere bijzonderheden ontbreken, doch de zaak zou een groten omvang kunnen aannemen. Degenen, die het onderzoek leiden, bewaren het diepste stilzwijgen. Vijf personen, waaronder één afkomstig uit Dinant, zijn gearres teerd en te Dinant opgesloten. Meisje door locomotief aange reden. Zondagmiddag is op den onbewaakten overweg nabij het Blauwe Huis in de gemeente Bunnik een on geveer 20-jarig meisje, dat de rails

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2