Uil de oorlogvoerende landen GESPRONGEN HANDEN I0£DSTERBALSEM Kerk- en Schoolnieuws. Officieele Berichten. Buitenland Land- en Tuinbouw. Provinciaal Nieuws. Hoogwatergetij Breskens. Arbeidsbeurs Oostburg. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws AKKER'S zouden klagen als het niet broodnoo- dig was. Wie deze waarschuwende stemmen in den wind slaat en meent dat zoo als het nu gaat opperbest is. leze eens in een geschiedenisboek hoe het den volken is vergaan bij wie gemakzucht en onverschilligheid de plaatsen van offerzin en volksbesef hadden ingeno men KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 11 Februari 8 uur Eva het Fabrieksmeisje, Muziek van Franz Lehar. Zondag 12 Februari te 2.30 en 8 uur: Czardasvorstin. Operette in 3 bedrijveD, Muziek van E. Kalman. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 12 Februari 2,15 uur Opvoering van PAILLASSE, Drama in 2 bedrijven. Muziek van Leon Cavallo. Vooraf: CAVALLERIA BUSTIANA, Drama in 2 bedrijven. Muziek van G. Mascagnie. STADSSCHOUWBURG BRUGGE. Maandag 20 Februari 7,30 uur Opvoering van: IN 'T WITTE PAARD, Operette in drie bedrijven, Muziek van Benatzky. Dinsdag 21 Februari 7,30 uur Opvoering van DE BRUID DER ZEE, Lyrisch drama in drie bedrijven, Muziek van Jan Blockx. OOSTBURG. I. J. de Groote f In den ouderdom van 77 jaar is al hier overleden de heer I. J. de Groote, oud hoofd der school te Sasput. BRESKENS. Ds R. Meeuwenberg. Zondag a.s. viert ds. R. Meeuwen- berg, Ned. Herv. predikant te Driel bij Arnhem, zijn 40 jarig ambtsjubileum. In 1917 verkreeg de jubilaris eervol emeritaat wegens zijn benoeming tot directeur van het zendingshuis der Ned. Zendingsver. te Rotterdam Een jaar later trad hij echter weer in actieven dienst en nam een beroep aan naar Batenburg. In 1924 kwam hij in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Meeuwenberg heeft zich in zijn verschillende standplaatsen inzonder heid in onze gemeente, op verschillend gebied bewogen. In Zeeland gaf hij zich aan het werk van de vereeniging „Kinderzorg''. Voorts was hij praeses van het classicaal bestuur van Yzendij- ke en secr. van de vereeniging tot stichting van een tehuis voor ouden van dagen. In samenwerking met wij len notaris L. G. James van Sluis, heeft hij veel gedaan voor de totstandko ming van zulk een tehuis waarbij alle diaconieën der Herv. Gem in Zeeuwsch- Vlaanderen W. D. medewerking ver leenden In Gelderland heeft hij zich eveneens aan het werk van Kinderzorg gegeven. In de oorlogsjaren heeft ds. Meeuwenberg zich geïnteresseerd zoo wel voor de gemobillseerden als voor de Belgische vluchtelingen. Als reser veveldprediker was hij werkzaam on der militairen in Oost-Brabant. Aange zien hij met ingang van 1 April met emeritaat gaat en 26 Maart afscheid denkt te nemen van zijn gemeente, gaat zijn gedenkdag in stilte voorbij. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Breskens Zondag 5 Februari 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pllester. Nleuwvüet 14,— uur Ds Derksen. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart Zuldzande 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. UIT DE STAATSCOURANT. Grensbewaking. De Minister van Justitie heeft als ambtenaren, belast met het opsporen van feiten, strafbaar gesteld bij de grensbewkaingswet (S 11, 1920) aan gewezen het personeel van het wapen der Kon Marechaussee, voor zoover dit niet reeds uit hoofde van art. 141 Wetboek van Strafvordering algemeene opsporingsbevoegdheid bezit. Raad van beroep te Zeeland. Bij Kon. Besluit is aan mr. P. van Empel te Middelburg eervol ontslag verleend als 2en secretaris van den Raad van Beroep voor de directe be lastingen in de provincie Zeeland. Besmettelijke ziekten. Het rapport van Staatstoezicht op de Volksgezonbheid meldt over de af- geloopen week 2 gevallen van rood vonk te Groede. Belgische Kabinet-Spaak afgetreden. Gistermiddag hebben de Liberale ministers Janson, Dierckx en Jénnissen den minister-president medegedeeld dat, indien de benoeming van dr. Martens als lid van de Kon. VlaamScha Academie van geneeskunde werd ge handhaafd, zij niet langer hun mede werking aan het huidige kabinet kon den verzekeren. De minister-president heeft besloten den koning te verzoeken het ontslag van het kabinet te willen aanvaarden. Paus Pius XI hedennacht overleden. Gistermiddag na den maaltijd heeft Paus Pius XI opnieuw een hartzwakte gehad, welke drie kwartier heeft ge duurd. De Paus was buiten bewustzijn. Des avonds heeft deze hartzwakte zich herhaald. Hoewel zijn krachtig herstel hem bij vorige gelegenheden in staat heeft ge steld de crisis te overwinnen, vreest men thans erger. Hedennacht om 4.51 uur is Z. H. Paus Pius XI overleden. Het bespuiten van vrucht- boornen in verband met vorstbeschadiging. Er blijkt bij de fruittelers een zekere vrees te bestaan om thans de vrucht- boomen met carbolineum te bespuiten, men meent, dat de boomen door de strenge vorst in December zoodanig verzwakt zullen zijn, dat zij de carbo lineum maar wellicht ook eenige ande re bespuitingen niet zullen kunnen ver dragen. Verschijnselen van vorstbeschadi ging worden op dit oogenblik voorna melijk opgemerkt bij peren; op som mige plaatsen heeft de kwee-onder stam geleden, vooral van jonge boo men, die in zwarten grond staan en niet aangeaard zijn geweest. Verder blijken van vrijwel alle pere soorten de knoppen geleden te heb ben, soms zijn deze inwendig bruin gekleurd, maar bijna in alle gevallen blijkt onder de gemengde knoppen (en ook wel in de nabijheid der blad knoppen) een grauwe verkleuring in het merg van het takje voor te komen. Van de knoppen met inwendige bruinkleuring zullen er wellicht vele verloren gaan, het is echter niet te voorspellen, welke gevolgen de ver kleuring In het merg onder de knop pen zal hebben; de mogelijkheid be staat dat deze schade nog kan mee vallen. Veiligheidshalve zal wellicht aange raden kunnen worden dit jaar de pe ren bij de carbolineumbespuiting over te slaan, men moet niet riskeeren van de knoppen, welke misschien tot ont wikkeling komen, een gedeelte door carbolineum te beschadigen. Bovendien worden peren niet vaak door bladluizen aangetast, zoodat een jaarlijksche carbolineum bespuiting bij peren niet noodig is. Voor de andere vruchtboomen wordt, als de weersomstandigheden het toe laten aangeraden de bespuiting met vruchtboomcarbolineum wel uit te voe ren, mits op den julsten tijd en met de concentraties aangegeven in de Mededeelingen?33 en 86 van den plan- tenzlektenkundigen Dienst. De bespuitingen voor den bloei met Bordeauxsche pap of een der koper- houdende middelen, welke deze pap kunnen vervangen, zullen naar de mee ning van den Plantenziektenkundigen Dienst ook bij peren uitgevoerd kun nen worden. Voor enkele kopergevoe- llge soorten als Beurré Hardy zal men, als de schurftaantasting niet ernstig is. deze bespuiting door een met 4 pet Californische pap kunnen vervangen. Verder zal na den bloei in verband met de ontwikkeling, die de boomen dit voorjaar blijken te vertoonen, na der kunnen worden vastgesteld welke bespuitingen na den bloei uitgevoerd zullen kunnen worden. Te zijner tijd zal daarover nogmaals een bericht verschijnen. Mr. Dieleman gehuldigd. Woensdag was het 40 jaren geleden, dat mr. P Dieleman te Middelburg als advocaat bij de rechtbank aldaar werd ingeschreven. Alvorens een begin te maken met de werkzaamheden ter civiele zitting, heeft de president van de rechtbank, mr. W. M. G. Jolles, dit feit herdacht. Spr. wees op de groote verdiensten van mr. Dieleman, en verzekerde, dat de rechtbank altijd buitengewone waar deering voor zijn werk heeft gehad Dat de heer Dieleman ook bij zijn confrères hoog staat aangeschreven, leidde mr. Jolles af uit het feit, dat hij reeds jaren deken van de orde is. Mr. J. F. van Deinse heeft als oud ste aanwezig lid der balie hulde ge bracht voor hetgeen mr. Dieleman in de afgeloopen 40 jaren gepresteerd heeft. Spr wenschte den jubilaris, die gerulmen tijd in het buitenland moest vertoeven in verband met zijn gestel, maar die thans weer op de terugreis is, nog vele krachtige jaren toe. CHINA. Een Japansch offensief op Hopei. Generaal Soegijama is aan zijn eer ste groole campagne begonnen sinds hij aan het eind van verleden jaar het commando over de Japansche troepen overnam. Hij tracht nu in de centrale Hopeiprovincie door te drin gen waar de Chineesche autoriteiten reeds langer dan een jaar alle Japan sche aanvallen hebben afgeslagen. Japansche gewonden. Uit Sjanghai wordt bericht, dat Dinsdagochtend vandaar 2000 gewonde Japansche soldalen, aan boord van een reusachtig hospitaalschip, naar het vaderland zijn vertrokken. SPANJE. Franco's troepen bezetten Minorca. De rechtsche troepen zijn gisteren Ie Ciudadela aan de Westkust van Minorca geland. Eenheden van het plaatselijk garni zoen die tegen de republikeinsche autoriteiten in opstand waren geko men. sloten zich bij hen aan. Te Burgos wordt verklaard, dat de eerste republikeinsche leiders van Minorca zijn gevlucht Oezegd wordt, dat het eiland zich vrijwel geheel in handen der rechlschen bevindt. De landings troepen bestonden uit twee bataljons infanterie, twee batterijen artillerie, een afdeeling genietroepen en hulp diensten. Toen de troepen aan land gingen, waren de dissidente plaatselijke troe pen, onder bevel van kolonel Rodri guez, reeds meester van het grootste deel van het eiland. Een rechtsche divisie onder bevel van kolonel López Bravo is uit Barcelona naar Minorca vertrokken ter versterking der troepen die daar onder bevel van kolonel Rovira aan land zijn gegaan. N. R. Crt. DAGEN j vm nam Zaterdag 11 Febr. 6,12 6.26 Zondag 12 7,12 7,36 Maandag 13 9,27 9.51 Dinsdag 14 9,57 10,21 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 11 Febr. nam. 17,25 Zondag 12 17,26 Maandag 13 17,28 Dinsdag 14 17,29 Zuidz. straat 2b Tel. 75 Gevraagde arbeidskrachten: Voor Oostburg: flinke halfwas timmermansknecht en 2e landbouwersknecht Voor Biervliet: flinke 2e landbouwersknecht. Voor IJzendijke: flinke 2e landbouwersknecht. Voor Groede: flinke 2e landbouwersknecht. Loonen nader overeen te komen. Voor Duitschland: Twee ervaren Ford-automonteurs, bruto loon circa 50 Rm. per week. Overleggen van getuigschriften omtrent vakbekwaamheid vereischt. Aanbiedin gen ten spoedigste aan de Arbeids beurs te Oostburg. OOSTBURG. Over Januari 1939. GEBOORTEN: 31 Dec. 1938 Taco, z.v. I. A. Por- reij en G. Boeda; 3 Jan. Rogier Bert- rand, z.v. K. Smit en J. M. L. de Ridder. OVERLEDEN: 31 Dec. 1938 M. C. van Liere, 85 jaar, weduwe van P. Verkeste; 5 Jan. Abr. A. Massielje, 97 jaar, weduwnaar van M. de Reu; 9 Aug. Maene, 88 jr., wednr. van R. Vanbesien; 11 J. Ver- strate, 57 jaar, man van C. Schijve; 23 C. van Rattingen, 40 jaar, man van I. Menue; 27 Janna C. Lucieer, 67 jaar, ongehuwd. INGEKOMEN: A. de Visser uit Axel; P. E. Qua- taert uit Schoondijke; J. E. de Back, geb. Smoor uit Breskens; C. E. de Greef uit Eindhoven; Anth. W. Ver- planke uit Biervliet; M. M. de Roos uit Axel; M. K. Verstraeten uit IJzen dijke; W. M. Brevet geb. van den Burg uit Axel. VERTROKKEN: M. van Pamelen naar Waterland- kerkje; M. D. Vermaire en gezin uit Knocke (B.); P. G. Stamperius en echt- genoote naar Cadzand; P. A. Vermeu len en echtgenoote naar Waterland- kerkje; A. S. Martijn naar IJzendijke; Fr. J. van de Plassche nr IJzendijke; D. Faber en gezin naar Leek (Oost- wolde). A.A. BRESKENS. Bond voor Staatspensioneering. Woensdagavond hield de Afdeeling Breskens van den Bond voor Staats pensioneering haar propaganda-en feest avond in de zaal van Hotel Valk. In zijn openingswoord 'zet de Voor zitter de heer Rlsseeuw nadrukkelijk het doel en streven van den Bond uiteen en wekt de leden op mede propaganda voor het mooie doel te maken. Hij drukte zijn spijt uit over het ma tig bezoek van dezen avond. Onderling was men gezellig bijeen en genoot men van de films welke ons vertoond werden. Eerst werd afgedraaid een episode uit het Friesche boerenleven getiteld. Oud en Arm; de levensstrijd Oekeen Anke, twee kinderen van eenvoudige menschen welke al heel vroeg de taak hadden hun ouders bij den arbeid te helpen, teneinde het loon van een knecht uit te sparen Oeke als zoontje van een kleinlandbouwer, Anke als dochter van een vrachtschipper, Hoe Anke later op de boerderij te recht kwam, waar ook Oeke als knecht in dienst was, en hoe zij genegenheid voor elkander opvatten, en later als man en vrouw samen de strijd om het bestaan streden, werd zoo naar het leven weergegeven, dat wij geheel met hen meeleefden. Tragisch was het slot, toen Oeke, na het overlijden van zijn geliefde Anke alleen achterbleef en zwoegende tracht zijn schulden in te lossen en hem op zijn ouden dag niets meer over bleef, dan het armenhuis. Een werkelijk stuk uit het leven. Voorts werden na de pauze ver schillende films afgedraaid, die een vrolijke stemming brachten. Jammer dat de opkomst niet groo- ter was. Het was een gezellige avond. Voetbalvereeniging „Breskens". Ie Verantwoording ingekomen giften ten bate verloting: N.N. 1 paar lijstjes, 1 tabakszak, 5 zelfstrikkers, 2 paar bretels, 12 thee lepels in etui, A. H. taart, D. H. kus sen, N.N. theeblad, doos speculaas, P. 5-jaars zakkalender, A. H. dames- tasch, J. Ie B. bon voor Vlisco-over- hemd, C. v. d. B. kussen, I. de H. pijp in etui, vaas, tafelkleed. AARDENBURG. Inbraak. Zondagmiddag heeft een ongenoode gast zich toegang verschaft tot de winkel van den heer K te Draaibrug Met medeneming van een klein be drag aan geld uit de winkellade is hij, waarschijnlijk doordat hij onraad ver moedde, gevlucht met achterlating van zijn pantoffels. Dit kan hem wel noodlottig worden. BIERVLIET Raadsvergadering. Deze week kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemees ter Kostense. Hij wenschte de leden een hartelijk nieuwjaar toe en hoopte, dat het komende jaar een jaar zal zijn van werkverruiming en van vooruit gang voor de gemeente. Het aantal in woners bedroeg in 1938 2230 tegen 2223 dit jaar, hetgeen dus een ver mindering is. Het aantal werkloozen daarentegen is vermeerderd, hetgeen dit jaar weer de volle aandacht van het college zal hebben. Hierna werden de notulen der vo rige vergadering onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken: Een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin zij goedkeuren het verhuren der rijksveld wachterswoning. Een schrijven van Ged. Staten be treffende de goedkeuring der gemeente om de dansrechten met 50 pCt te verlagen. Een schrijven van Ged. Staten met de goedkeuring om over de helft der gelden van de begrooting te beschik ken. Een schrijven van het bestuur der muziekvereeniging „Harmonie" waarin deze het college dank zeggen voor de toegestane subsidie. Een schtijven, waarin de boekhou ding der gemeente-ontvanger wordt goedgekeurd. De inkomsten in 1938 bedroegen f 61381,85 en de uitgaven f 40006,30. Een verzoekschrift van de Gemengde Zangvereeniging en Kinderkoor, waarin deze om een subsidie vragen van f 75 daar zij, wegens het vertrek van den heer Goedbloed, een bezoldigden di recteur moesten aanstellen. B. en W hebben echter nog geen bepaald standpunt ingenomen, daar het schrijven ingekomen was na het ver zenden der begrooting. Zij zullen ech ter nader hierop terugkomen. Een schrijven van den heer Bau- wens te Driewegen, waarin deze vraagt bij zijn woning een lichtpunt te plaat sen. De hser Du Fossé vraagt of er geen lichtpunt kan verplaatst worden, wat dan minder kosten zou meebren gen. De heer de Putter vraagt, of de Raad B. en W. geen machtiging kun nen verleenen, om deze zaak te onder zoeken en eventueel op te lossen. De raad vindt het goed en aldus wordt besloten. Een verzoek van het bestuur der Bijzondere School om het voorschot, dat f 8 per leerling betreft, beschik baar te stellen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Een bezwaarschrift van de heeren J. Kouijzer en J. A v. d. Sllkke inzake zijn pijnlijk, lastig en leelyk om te zien! Maar dó,é.raan sukkelen is nu niet meer noo dig Ge behoeft ze niet te krijgen en Ge kunt er dadelijk af zijn, mits Ge Uw handen met den verzachtenden Kloosterbalsem verzorgt. Kloosterbalsem Is een bijzondere balsem die heerlijk verzacht en die Uw huid prachtig glad en gaaf maakt, dank zij de aromatische en huidgenezende bestand- deelen die Uw huid als 't ware verjongen Kloosterbalsem dringt diep in de weef sels en maakt deze weer gezond en soepel. Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te ver gelijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen. Onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaafwonden, schrale huid, open huid, kloven en wintervoeten. Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram 11.04

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2