Uit de oorlogvoerendelanden Binnenland Sport. Barbertje's eerste reis in Spiegelland. Buitenland Sparen. Burgerlijke Stand. Provinciaal Nieuws. KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 9 Februari 8 uur „DE BLOEM VAN HAWAÏ". Operette in drie bedrijven, Muziek van Paul Abraham. MI G N O N, Opera in 4 bedrijven. Muziek van Ambroise Thomas. Zaterdag II Februari 8 uur Eva het Fabrieksmeisje, Muziek van Franz Lehar. Sondag 12 Februari te 2,30 en 8 uur: Czardasvorstin, Operette in 3 bedrijven, Muziek van E. Kalman. 'RANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 12 Februari 2,15 uur Opvoering van PAILLASSE, Drama in 2 bedrijven. Muziek van Leon Cavallo. /ooraf: CAVALLERIA BUSTIANA, Drama in 2 bedrijven. Muziek van G. Mascagnie. STADSSCHOUWBURG BRUGGE. Dinsdag 21 Februari 7,30 uur Jpvoering van DE BRUID DER ZEE, Lyrisch drama in drie bedrijven, Muziek van Jan Blockx. Graven zonder vergunning: P M, ioofdplaat f 2 s 2 dh. Rumoer maken waardoor de nacht- ust kan worden verstoord: J de B, laarland f 5 s 5 dh. Vreemdelingen arbeid doen verrich- en zonder vergunning: G V, Rud- lervoorde (B) 4 x f 1 s 4 x 1 dh' P G, Sluis 2 x f 0,50 s 2 x 1 dh; Overtreding Arbeidswet: J J L, St. Cruis f 0,50 s 1 dh. Openbare Dronkenschap: I. de B, ireskens f 15 s 10 dh; C C, Oost- iurg f 10 s 10 dh. Verkiezingen op 19 April. In alle provincies hebben de colle- es van Gedeputeerde Staten thans en beslissing genomen omtrent den atum, waarop de stemming voor de erkiezing van leden van Provinciale taten zal worden gehouden. Deze datum is in alle provincies astgesteld op 19 April, zoodat op ien dag in het geheele land gestemd al worden. Sir Henry Deterding plotseling overleden. Sir Henry Deterding, oud-directeur- eneraal van de Koninklijke Neder- indsche Petroleum Maatschappij, is Zaterdagmiddag 72 jaar oud plotseling an hartverlamming te St Moritz Zwitserland) overleden. BOEKBESPREKING. Otto Zoff: „De Hugenoten, hun lijden en strijden. Ingen. f 3,90. Geb. f 4.90. Uitg.: W. ten Have, Amsterdam. Een populair geschreven werk, dat ns inleidt in een interessant tijdvak n op onderhoudende wijze een beeld eeft van de gebeurtenissen en de ersonen, alsmede de strijd der gees- :n, de worsteling der partijen en den amp om een nieuwen levensstijl. Deze gebeurtenissen zijn op Ieven- ige, pakkende en aanschouwelijke rijze weergegeven. Gebeurtenissen van eweldige spanning, als daar zijn; )e Bartholomeüsnacht, de moord op lertog de Guise, de dood van Koning lendrlk III, de slag bij Coutras, enz. Het verrijkt onze geest, deze ge- chiedenis weder eens grondig te mo- en doorlezen. 0 J. Hoving: „Levensherinneringen van een Vrijdenker." Gebonden f 2,90. Uitg.; „De Dageraad", A'dam. In dit werk wordt de homosexuali- ïit op duidelijke en op velerlei ge- ied beschreven, eindigend met de oor de vrijdenkers bekerde tocht aar Limburg. Zij, die meer van het streven der rijdenkers willen weten kunnen wij dit oek aanraden. 0 H. de Greeve: „Zaterdagavond kwart over acht. Prijs f 1,90 gebonden. Uitg.: Het Poirtersfonds te Eindhoven. Dit werk werd geschreven voor hen, die een ernstig woord en een riem onder het hart noodig hebben en is een pleidooi voor de Stichting Kar- melietenbond, die Zusters en Missio narissen uitzendt naar alle streken der aarde. 0 Gerard Verbeek: Thomas /anssen, pesionhouder. Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90. Uitg.: Joh. Mulder's Uitg. Mij., Gouda. In dit op geestige wijze geschreven boek maken we kennis met Thomas Janssen, die als pensionhouder de baas is, doch in werkelijkheid niet veel meer als commensaal bij zijn vrouw Con stance is, die het pension regeert en de lakens uitdeelt. Het is een genot dit geestige verhaal te lezen. Wij kunnen het voor ontspanning ten zeerste aanbevelen. VOETBAL. Oostburg—Breskens 1—7. Breskens heeft een invaller voor H. Vermeulen. J. Jacobs vervangt hem en staat rechtshalf opgesteld. Breskens is direct na 't begin ster ker dan de thuisclub. Het verwondert niemand dat na plm. 10 min. spelen linksbuiten J. Fenijn met een hard schot Breskens de leiding Als 5 min. later H. Fenijn op verre afstand van het doel het leer vrij krijgt zendt hij een formidabel schot in dat doel treft 0-2. De Oostburg-aanvallen leveren weinig gevaar op en de Breskens-backs weten steeds flink in te grijpen. Verduijn in het doel krijgt bijna geen werk. D. de Visser, die een keurige partij speelt op de rechtervleugel zendt dan een hard schot in dat door de Breskens-rechts- binnen in het net getrapt wordt 0—3. Er zijn dan plm. 20 min. gespeeld. Scheidsrechter Leduc moet dan het spel herhaaldelijk onderbreken voor het un faire spel van den Oostburg-linkshalf Verplanke. Tot drie maal toe wordt deze speler gewaarschuwd, doch als hij even later natrapt als de Breskens- rechtsblnnen hem voorbij drijft, stuurt de scheidsrechter hem naar de kleed kamer, zoodat Oostburg met 10 man verder moet spelen. Tot de rust is Breskens overwegend sterker, doch ge doelpunt wordt er niet meer. Flink doorzetten van den rechtsbin nen, bezorgt Breskens kort na de her vatting het vierde doelpunt 0—4. D. de Visser wandelt dan langs de ge heele Oostburg-verdediging en pas seert op listige wijze doelman de Bruijne voor de 5e maal. Midvoer Neuféglise gaat dan rechtsbuiten spe len en D. de Visser midvoor. Breskens oefent een sterke druk op het doel der thuisclub uit, doch zeer goed ver dedigen van aanvoerder Brakman voor komt soms zeker schijnende doelpun ten- Toch weet J. Fenijn even later met een hard schot no 6 in de touwen te knallen. Uit een goed door Neufé glise genomen corner kopt D. de Vis ser onhoudbaar in 0—7. Tegen het einde weet de Oostburg- midvoor bij een snelle uitval de eer voor zijn ploeg te redden 1—7. De leiding was bij scheidsrechter A. Leduc in goede handen. Biervliet—Axel 1-5. Beide ploegen verschijnen volledig in het veld. Als de wedstrijd tien mi nuten oud is zet Koster scherp voor. Keeper v.d. Linde glipt den bal uit de vingers door de gladheid, juist binnen het bereik van den linksbinnen, die slechts voor het intrappen heeft 0—1. De strijd gaat gedurende een kwartier gelijk op, totdat I. de Lijzer doorbreekt en een doelpunt hing reeds in de lucht toen een der backs haakte. Scheids rechter Gillis wees naar de beruchte witte stip en de Lijzer nam wraak 1-1. Met nog een halve minuut voor de rust weet de Axel-midvoor met een mooi schot zijn club de leiding te ge ven 1—2. Na de thee trok Biervliet te veel in de verdediging terug. Hierdoor ont staan eenige doelworstelingen, waaruit een doelpunt ontstaat 1—3 Hierna wijzigen de gastheeren hun opstelling, wat veel verbetering bracht in den aanval, doch evenals voor de rust wer den vele kansen gemist. Voor 't einde er is, komt Axel nog aan twee geluk kige doelpunten. Het vierde, doordat de keeper door de gladheid kwam te vallen en het vijfde doordat de keeper een kopbal verkeerd beoordeelde. 5. Ze liep nu rechtuit het bosch in, zoekend naar het ventje, dat haar had geroepen. Eeist zag ze heelemaal niemand en hoorde lachen. Maar opeens zag ze vier grappige dingen naar haar toe komen. 6. Ze stelden zich voor, het waren: een peentje, twee princesseboonen en een aardappel. Barbertje vroeg: „Wie van jullie heeft me geroepen?" De vier vriend jes maakten een buiging en het peentje zei: "Ik!" Axel heeft verdiend gewonnen, doch Biervliet verdiende een paar puntjes meer. Scheidsrechter Gillis leidde goed. Hoofdplaat—Terneuzen Boys 12-2 Al spoedig neemt Hoofdplaat de leiding en eer het spel een kwartier oud is, weet Hoofdplaat reeds driemaal te doelpunten. De Boys werken hard maar kunnen niet verhinderen dat hun doelman voor de rust nog vier maal de bal voor het nakijken heeft. Er wordt voor de thee geblazen met stand 7-0. Even na de rust wordt Hoofdplaat een penalty toegekend, terwijl kort daarop de Ruijscher de stand op 90 weet te brengen. Tem. Boys komt heftig opzetten en zetten alle zeilen bij en zijn dan ook we! wat in de meer derheid. Het geluk is echter niet met de gasten en een hun toegekende pe nalty wordt deerlijk gemist. Enkele minuten later echter weten de gasten de eer te redden. Er zijn nog 15 min. te spelen. Tern. Boys. wordt ander maal een penalty toegekend, maar ook deze wordt slecht genomen en mist zijn doel. 10 min. voor t einde weten ze echter nog een puntje te maken. Nu Is ook Hoofdplaat weer aan het woord en voordat de scheidsrechter einde blaast, geven de gastheeren nog 3 maal den Terneuzen Boys-doelman den bal het nakijken, zoodat het einde komt met een overwinning van 122 voor Hoofdplaat. Voetbaluitslagen Biervliet—Axel 1 5 Oostburg—Breskens 1—7 Hoofdplaat—Tern. Boys 122 SPANJE. Katalonië geeft het op. Na een week lang getracht te heb ben de opmarsch van de troepen van Franco in Katalonië tegen te houden hebben de republikeinen ingezien dat het hopeloos is langer weerstand te bieden en den strijd daar opgegeven Groote verwarring heerscht in het aan zijn lot overgelaten gebied, waar de vluchtelingen in onafzienbaren stroom naar de Fransche grens blijven trekken en de leden der regeering in allerijl Figueras, dat slechts gedurende enkele dagen'tot zetel van het republikeinsche bewind heeft gediend, hebben ver laten Az-ina, de president der repu bliek, heeft zich, tezamen met enkele ministers, naar Frankrijk begeven; mi nister-president Negrin zou naarValencia gegaan zijn om daar de verdediging van het laatste gebied, dat den linkschen nog rest, te organiseeren. Engelsche solidariteitsver klaring jegens Frankrijk. Chamberlain heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag medege deeld, dat, volgens de inlichtingen, waarover hij beschikt, Bonnet op 26 Januari in de Fransche Kamer ver klaard heeft, dat in geval van een oorlog waarbij beide landen betrokken zouden zijn alle strijdkrachten van Groot Britanniê ter beschikking zou den staan van Frankrijk, zooals alle strijdkrachten van Frankrijk ter be schikking staan van Groot-Britanniê. Dit, aldus Chamberlain, is in vol ledige overeenstemming met de op vattingen der Brltsche regeering. De Persll-producten Persil, Henco, Ata, iMi en Sil mogen in geen enkel huis ontbreken. Zij zijn voor de huis vrouw, die haar bezigheden ia de puntjes en tevens vlug en goedkoop wil verrichten, onmisbare hulpmiddelen in de huishouding. De Persll-producten sparen werk en tijd. Enzij sparen geld, niet alleen, omdat zij het allerzuinigst in het ge bruik zijn, maar ook, omdat zich nu op iedere verpakking van de Persil-pro- ducten, Persil, Henco, Ata, iMi en Sil spaarzegels bevinden. Deze spaarzegels knipt of snijdt U uit, bestrijkt den achterkant met een weinig plaksel en plakt ze vervolgens op de bij Uwen winkelier gratis verkrijgbaar gestelde spaarzegel-verzamelkaart der Persil-pro- ducten. Een geheel volgeplakte kaart kan bij Uw winkelier worden ingewisseld; U ontvangt hiervoor één gulden in con- Jpnten. Dezen gulden kunt U naar ei gen goeddunken besteden. U kunt er iets nuttigs of aardigs voor koopen. Dit dus in tegenstelling met het ca deau-stelsel, waarbij U slechts de keuze hebt uit een bepaald aantal artikelen, die vaak niet in Uw smaak vallen en welke in den regel, wat de kwaliteit betreft, veel te wenschen overlaten. Gebruikt dus, Dames, voor al Uw huishoudelijke bezigheden op wasch- en reiniglngsgebied de onovertroffen Persll-producten Persil, Henco, Ata, iMi en Sil en ga sparen I (Ingez. Med.) GROEDE. Over januari 1938. GEBOORTEN: I Helena Janna, d,v. J. A. van der Wege en J. N. van der Werff; 31 Leo- nardus Renato, z.v. P. J. van 't West einde en L. van Gessel. OVERLIJDEN: II Johannes Versttate, oud 57 jaar, echtg. van C. Schijve. INGEKOMEN: C. van Gessel van Ovezand naar O 242; I. P. J. de Bruijne en E. A van Driel van Breskens naar W lc; A- j. Peereboom en gezin van Hoorn naar A 64; Iz. de Hullu van Zuidzarde nr O 220. VERTROKKEN: L. S. M. Vermeere naar Sluis; M. Porreij naar Breskens; J. Avot naar Vlisslngeri. LOOP DER BEVOLKING IN 1938. HOOFDPLAAT. Totale bevolking 1 Januari 1928: 1310 personen. Gedurende 1938 vermeerderd door geboorten met 24 m. en 13 vr., door vestiging met 22 m. en 25 vr. Totale vermeerdering van 84 personen. Verminderd door overlijden met 5 m. en 11 vr., door vertrek met 37 m. en 34 vr. Totale vermindering van 87 personen. Totale bevolking gedurende 1938 met 3 personen verminderd. Bevolking op 1 Januari 1939 bedroeg dus 1307 personen. SCHOONDIJKE. Over Januari 1939 GEBOORTEN: 8 Krina Johanna, d.v. P. Deij en A. Guiljam. HUWELIJKEN: 26 L. E. de Pauw, 41 jr., j.m. en A. J. W. van Kan, 34 jr.. j.d. OVERLEDEN: 28 Janneke Jozina Verplanke, oud 78 jaren, echtg. van J. J. Risseeuw. INGEKOMEN: C. P. Jasperse van Ritthem. VERTROKKEN: P. K. Ritico naar Breskens; F. J. de Paauw naar Mechelen (.B-); M. J. de Gardeijn naar Maldegem (B.J; E. A. de Bruijne naar Amsterdam; P. E. Quaars naar Oostburg; J. Dierx naar Vlissin- gen; C. G. Jansen en echtgen. naar Zuidzande; A. S. van den Broecke nr IJzendijke; S M, Dhondt (wed. P. B. Minnaert) naar Hoofdplaat. IJZENDIJKE. Over de maand Januari 1939. GEBOORTEN: 5 Frits M„ z.v. A. G. Calon en J. A. de Rijcke; 7 Achilles Th. M., d.v. J. B. Sutter. HUWELIJKEN- 19 F. J. van de Plassche, 29 jr., j.m. en S. M. Baas, 28 Jr., j.d. 26 J. v. d. Have, 25 jr., j.m, en M. J. de Hullu, 20 jr., j.d.; V. van der Meirrels, 31 jr., j.m. en C Kremers, 29 jr., j.d. INGEKOMEN: H. Rozeboom en gezin van Tubber- gen; L. Barendsen van Vrouwenpolder; P. W. Kliphuis van Emmer; R. M. de Rijk van Hontenisse; A. L. Meulendijk van Biervliet; L. Vercouteren van Axel; A. S. Marteijn en F. J. van de Plas sche beiden van Oostburg: A. van de Broecke van Schoondijke; R. A. Groos- man van Steenbergen. ERTROKKEN: Th. van Opdorp naar Hoofdplaat: H J. W. de Jonge naar Iwartemeer (Emmen); A. Roes naar Winterswijk; j. M. Therl naar Zuldzende; L. I. Bruijnooge en gezin naar Breskens; F. C. de Meijer naar Sluis; P. J. de Kra mer naar Waterlandkerkje; A. A. Rie- mens naar Cadzand; K. Hamelink en gezin naar Axel; Joh. F. Hullaert naar Caprijcke (B.J; M. J. de Hullu naar Pu:te (N.Br.); C. Kremers naar St Jan en Eremo (B); M. Verstraeten naar Oostburg: I. A. Boerjan naar Biervliet. Een Provinciale Perspenning. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft dezer dagen de in onze provincie ingestelde provinciale pers- penning aan een 24-tal daarvoor, vol gens het reglement, in aanmerking ko mende personen, doen verstrekken. Deze perspenning, gemodeleerd door den Delftschen beeldhouwer H. J. E- tienne, is geslagen door Corns Begeer te Utrecht. De penning wordt, behal ve aan de ervoor in aanmerking ko mende leden der Zeeuwsche vereeni- ging van uitgevers van bladen, uitslui tend uitgereikt aan journalisten en pers fotografen, die hun persfunctie be roepsmatig en als hoofdberoep vervul len; dag-en nieuwsbladcorrespondenten, die hun taak als bijbetrekking vervul len. zijn van de verstrekking uitgeslo ten. De Commissaris der Koningin in Zeeland, gehoord het advies van het bestuur der Zeeuwsche persvereenl-

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2