Kerk- en Schoolnieuws. Roosevelt's steun aan de democratieën. Binnenland Minister-President Spaak mishandeld. Sport. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws ERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 0 rebruari te 2,30 en 8 uut: „DE BLOEM VAN HAWAÏ". Operette ln drie bedrijven, Muziek van Paul Abraham. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 Februari 2,15 uur Opvoering van MI O N O N, Opera ln 4 bedrijven. Muziek van Ambrolse Thomas. STADSSCHOUWBURG BRUGGE. Dinsdag 21 Februari 7,30 uur Opvoering van DE BRUID DER ZEE, Lyrisch drama in drie bedrijven, Muziek van Jan Blockx. BIERVLIET. Voordracht onderwijzeres. Uit de 45 sollicitanten, die zich aanmeldden voor de vacature aan school A, is de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mej. E. Koster te Breskens. 2. Mej. A L N. Bareman te Cadzand. 3. Mej.A.J.de Winde te Schoondijke. 4. Mej. E. M. Kanse te Schoondijke. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Breskens Zondag 5 Februari 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. NIeuwvKet 14,— uur Ds Derksen. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart Zuidzande 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. drage te kunnen leveren tot den gees telijken en stoffelijken opbouw van ons volk, welke opbouw [Hare Majesteit zoo zeer ter harte gaat. In den Amerikaanschen Senaat heeft zich een blok gevormd om verzet te bieden tegen de politiek van Roosevelt inzake bijstand aan de democratieën. Reuter acht het mogelijk, dat dit blok zich even krachtig zal ontwikkelen als het blok, dat den Volkenbond heeft bestreden. Tot het blok zijn toegetre den de senatoren Nye, Reynolds, H. Johnson, Lodge Austin, Van den Berg, Champclark en Shipstead. Waarschijnlijk zal ook Borah van het blok gaan deel uitmaken, doch hij is nu ernstig ziek. Aan dén anderen kant wordt Roo sevelt gesteund door Barkey, Hamilton. Lewis en King. De constitutioneele positie van den president is zeer sterk daar er geen sprake van is zich vast te leggen aan verdragen. De macht van den senaat zich op het gebied der buitenlandsche politiek te mengen in de zaken van den president is daarom uiterst beperkt. De verklaringen van Roosevelt vin den algemeen goedkeuring in de Ame- rikaansche pers, maar zij betreurt ln haar commentaren algemeen, dat de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten geheim wordt gehouden. De Herald Tribune bijv. noemt de buiten landsche politiek van Roosevelt even bewonderenswaardig als stoutmoedig, doch er gaan stemmen op, aldus het blad, dat wanneer dergelijke ernstige zaken op het spel staan, het het recht van het volk is volledig op de hoogte te worden gehouden. Eerste Engelsche commentaren. Aannemende, dat de mededeelingen van de New Yorksche bladen juist zijn, zoo schrijft de Daily Telegraph, dan moet daaruit geconcludeerd worden, dat de jongste gebeurtenissen ln Zuid- Amarika, Europa en het Verre Oosten grooten invloed hebben uitgeoefend op de richting der opvattingen in in Amerika. Het blad herinnert dan aan Roosevelt's boodschap aan het Congres in Januari, toen hij het isola tionisme verwierp als iets ouderwets, dat mogelijk tegen het slachtoffer en ten gunste van den aanvaller zou wer ken. Dat Roosevelt zou gezegd heb ben, dat „onze grenzen liggen ln Frankrijk'' is waarschijnlijk een inter- pertatie van wat Roosevelt in werke lijkheid gezegd heeft, maar men kan er toch in ieder geval een aanwijzing in zien, dat de president vurig wenscht te strijden voor zijn politiek om mo- reelen en materieelen steun aan de aanvallers te weigeren. Volgens News Chronicle moet het volk der Vereenigde Staten, wanneer het wenscht te leven in vrijheid, de mocratie en verdraagzaamheid, zijn in vloed op dat punt laten gelden. „Oorlogsbedreiging" volgens de Duitsche bladen. Ook de Duitsche ochtendbladen houden zich uitvoerig bezig met de rede van president Roosevelt voor de militaire commissie van den Senaat. Wij hadden niet gedacht, schrijft de Börsenzeitung, dat Roosevelt nog geen 24 uur na de rede van den Führer, zulk een openlijke oorlogsdreiging van stapel zou laten loopen. De wereld is nog onder den indruk van Hitler's rede. Zij gevoelt, zooals het overwe gende deel der wereldpers aantoont, de rede als een uiting van kracht en een betoog van den wensch naar vrede. Aan Roosevelt komt dat Zeer ongele gen. Daarom blaast hij terstond de oorlogstrompet, volgens zijn bekende methode, om een actie der democra tische wereldbeschouwing tegen de totalitaire landen te ontketenen. Hij wil door redevoeringen Frarkrijk en Enge land langzamerhand dwingen af te zien van de politiek van toenadering tot Duitschland en Italië. Met den uitroep: „De Amerikaan- sche grens ligt In Frankrijk", miskent hij gladweg het feit, dat tusschen de ministers von Ribbentrop en Bonnet een stuk geteekend werd, volgens het welk er geen grenskwesties meer tus schen beide landen bestaan. Hij ver zwijgt de ware beteekenis van de rede van den Führer en voert met dubbele kracht zijn aanstichting tot oorlog, welks achtergrond hij aanduidt door te zeggen: Amerika moet erop voorbe reid zijn de democratieën te helpen tegen een driehoek: Berlijn-Rome-To- kio. De driehoek keert zich tegen het bolsjewisme. Roosevelt echter is de groote democratische verdediger van bet bolsjewisme. Hij gevoelt zich, sinds Sowjet-Rusland door binnenlandsche crisis is verzwakt, den militairen voor vechter van het communisme. Hij heeft zich ontpopt als een staatsman, die macht en invloed gebruikt om in het belang der internationale elementen van vernieling, den vrede en de over eenstemming te saboteeren, De Lokal-Anzeiger schrijft: Roose velt zou niet de eerste zijn, die zich van binnenlandsche politieke moeilijk heden tracht los te maken door naar buiten te slaan. Duitschland en eigenlijk alle Europeesche volkeren moeten echter weigeren belast te worden met de gevaarlijke hypotheken voor de Amerikaansche experimenten, en moeten zich tegen die verstoring van den vrede krachtig verzetten, welke gedragen wordt over den At- lantischen Oceaan, terwijl de Euro peesche staatslieden alle pogingen in het werk stellen tot een draaglijke overeenstemming en een duurzame nieuwe orde te geraken. Goede verwachtingen in Frankrijk. De aan president Roosevelt in den mond gelegde woorden hebben een groote verwachting gewekt, maar men durft zich daar niet geheel aan over te geven, uit vrees voor tegenstroo- mlngen in Amerika zelf In officieuze Amerikaansche kringen te Parijs is de verklaring met warmte ontvangen, men twijfelt niet aan de betrouwbaarheid van de berichten in de groote bladen van New York. Aan de ambassade van de Vereenigde Staten zegt men niet precies de woorden te kennen, die de president gesproken heeft, maar de Excelsior verneemt, dat het gezantschap zich gisteren meer dan eens in verbinding heeft gesteld met het Witte Huis en het departement van staat. Men neemt aan, dat Roose velt de openbare meening ernstig ge peild heeft alvorens zoo duidelijk partij te kiezen. De commissie van militaire zaken uit den Senaat, waarvoor hij sprak, bestaat, voor zoover hier be kend, uit twaalf Democraten, een on- arhankelijke en vier Republikeinen. Bij de eersten bevindt zich J. Hamil ton Lewis, die commissaris van de Amerikaansche regeering was bij het onderzoek naar de oorzaken van de voortzetting van den wereldoorlog en in Frankrijk aan generaal Pershing, opperbevelhebber van de Amerikaan sche landingsmacht, was toegevoegd. De Parijsche bladen besteden veel aandacht aan de verklaringen van pre sident Roosevelt voor de senaatscom missie voor militaire aangelegenheden Bailby (Le Jour) vraagt of het feit, dat Roosevelt bij voorbaat de nood zakelijkheid proclam-ert van hulpve - leening van zijn land aan de demot cratieën de berooide autocratieën nie- zal tegenhouden op de oorlogshelling. Bourgues (Petit Parisien) schrijft: „Weliswaar denkt Roosevelt er voor het oogenblik niet aan zijn land te doen deelnemen aan een eventueel Europeesch conflict. Hij pleit echter voor een hulpverleening, welke de ontzaglijke Amerikaansche hulpbronnen ter beschikking zouden Stellen van de Europeesche democratieën Ingeval deze zouden worden aangevallen. Donnadieu (1'EpoquéJ acht dit ge baar van Roosevelt veelbeteekenend, te meer daar het na de Amerikaansche belofte komt aan Frankrijk eenige honderden vliegtuigen te leveren. Vivières (l'Ordre) verklaart, dat Roo sevelt met zijn beslissende woorden de hoop op vrede doet schijnen, daar het duidelijk is, dat de dictatoren met dat vooruitzicht zich niet zullen mengen in een bij voorbaat verloren partij. Brossolette (Populaire) zegt. dat het noodig is, dat Frankrijk om deze po litiek te rechtvaardigen en niet te ont moedigen zich stoutmoedig moet be- toonen. Harmei (Peuple) schrijft: de verkla ringen van Roosevelt vormen een zeer groote daad, waarbij helder inzicht samengaat met moed. N. R. Crt. Blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin te ver wachten. Officieel wordt medegedeeld, dat er Pegronde hoop beslaat, dat er in het rinselijk Oezin deze zomer tegen half Augustus weder een blijde ge beurtenis mag worden verwacht. Algem. H.bl. Gisteravond is minister-president Spaak nabij zijn woning in een bui tenwijk van Brussel door een groep mannen aangevallen en aan het hoofd gewond. De betoogers, hoofdzakelijk oud-strijders en jongelui, hielden de auto van den premier, die huiswaarts reed, aan. Toen hij uitstapte, over vielen zij hem. VOETBAL. Hoofdplaat—Biervliet 4—1. Een stevige koude Oostenwind blaast over het vdd' wat oorzaak is dat de bal zelden over de middellijn komt en er van mooi spel geen sprake kan zijn. Hoofdplaat verschijnt met 8 spelers In het veld, met gevolg dat na eenige minuten Biervliet de leiding neemt. Intusschen zijn Hoofdplaats te-laat-ko- mers op het appèl verschenen. Bier vliet speelt de wind in den rug maar weet hiervan niet te profiteeren, zoo dat de rust komt met 0— 1 voor Bier vliet. Na de thee weet de linksbuiten van Hoofdplaat de gelijkmaker in het net te trappen, waarop eenige minuten later de Ruijscher van Hoofdplaat met een keihard schot de leiding aan zijn club geeft. Biervliet zet er alles op maar het gelukt hun slechts zelden de bal over het middenveld te krijgen. Na een half uur weet Soulfman van Hoofdplaat de voorsprong te vergroo- ten en brengt de stand op 3—1. Weinige minuten later zetten de Bier- vlietsche mannen het leer in eigen doel. Hiermede komt het einde met stand 4— 1 voor Hoofdplaat. BRESKENS. Over de maand Januari 1939. GEBOORTEN: 8 Maria Magdalena, d.v. A. J. Ste- ketee en P. C. van Meenen: 9 Rudi Wouter, z.v. H. de Bliek en M. Cap- pon; 16 Janneke, d.v. L M. Geluk en E. C. Vergouwe. OVERLIJDEN: 16 Willem van Wijngaarden, oud 55 jaren, schipper, wonende te Giesen- dam; 29 Willem Morel, oud 61 jaren, echtg. van A la Gasse. INGEKOMEN: P. K. Ritico van Schoondijke naar W 115; M. Porrey van Groede naar Groote Kade 15; M. van Gorp van Terneuzen naar Dorpsstraat 74; E. C. Geluk, geb Vergouwe van Vlissingen naar 2e Zandstraat 11; L 1. Bruijnooge en gezin van IJzendijke naar Langeweg 7 VERTROKKEN: J. Ardon van Molenwater 68 naar Vlissingen; C. M. Vergouwe van de Hullustraat 11 naar Amsterdam; J. E. Smoor van Boulevard 120 naar Oost burg; J. L. Boogaard van Dorpsstraat 74 naar Vlissingen; K. Florussen van van Pr. Julianastraat 34 naar Vlaardin- ger-Ambacht; I. P. J. de Bruijne van Pr. Julianastraat 14 naar Groede; C. M. Neufeglise van Pr. Beatrixstraat 10 nr. Laren (N.-H.); H Oppelaar en gezin van Molenwater 9 naar Utrecht; J. M. Verschelling van le Zandstraat 31 naar Vlissingen; F. Verheijke en gezin van Pi. Julianastraat 17 naar O. en W. Souburg; M. de Jonge van Boulevard 24 naar Vlissingen; G de Kruijtervan le Zandstraat 19 naar Vlissingen; P. Zuldweg en echtgenoote van Voge lenzang 17 naar Asten (N.-Br.J; J. Hoogstad van Scheldestraat 13 naar Vlissingen. BRESKENS. Uitvoering. Woensdagavond gaf de Ghr. Meisjes- vereeniging „Emma alhier haar jaar- lijksche uitvoering. Een talrijk publiek was opgekomen. Ds. Goudzwaard opende dezen avond met gebed en lezing van een kort schriftgedeelte. Na het openingswoord werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het welvoorziene pro gramma. Er was voor elk wat Wils. Wat het ernst-gedeelte betreft willen wij slechts noemen „De dienende schare" en van het luim-gedeelte „De gymnastiekles". Met beide stukken is een welverdiend succes behaald. Als waardeering voor het vele werk, door de leidster verricht in verband met deze uitvoering, werd haar door de secretaresse namens de vereeniging een keurige fruitmand aangeboden. Na een kort slotwoord sloot Ds. Goudzwaard dezen zeer geslaagden en mooien avond met dankgebed. SCHOONDIJKE. Opvoering. Maandagavond j.l. heeft de jongste meisjesclub van de Ned. Herv. Ge meente „De Kwikstaartjes" alhier, een opvoering gegeven van „Het kleine Kerstspel". Ds Swart verklaarde vooraf dat er omstandigheden waren waarom deze samenkomst in de meest er voor pas sende tijd, de Kerstdagen, moest wor den uitgesteld. Spreker gaf ook een toelichting tot het stuk. Wees er op dat een dergelijke uitbeelding van gewijde verhalen in deze gemeente nog nooit had plaats gehad. En dat was dan ook de hoofdreden waarom de leiding van de club besloten had om de opvoering als proef te doen plaats vinden voor een besloten ge zelschap in de consistoriekamer. Dit vertrek was geheel met belang stellenden gevuld. Het spel slaagde goed. Verscheidene menschen kwamen onder den indruk van de gewijd-zinrijke tafereelen. Ge zorgd was voor een uitnemend pas sende sfeer in het vertrek. Na de pauze, waarin heel huiselijk thee en koekjes werden opgediend, werden door de meisjes afwisselend luimige en ernstige voordrachten ge houden en liederen gezongen. Alle aanwezigen waren over de avond zeer voldaan BIERVLIET. Besteding. Bij de alhier gehouden besteding van het bouwen van een kantoor voor de Boerenleenbank is het werk in per- ceelen gegund, en wel metsel- en timmerwerk aan E. van de Waeter voor f 1810.smldswerk aan P. van Vooren voor f 275,— en schilderwerk aan A. Lijbaart voor f 150, OOSTBURG. Inbraak. In den nacht van 30 op 31 Januari werd ingebroken in het café „Buiten- lust" van den heer Hinneman alhier. De bewoners hadden 's avonds pl.m. half 8 het perceel verlaten tot een bezoek aan kennissen; bij hun terug komst bemerkten zij reeds spoedig, dat door het forceeren van het slot van de voordeur, er ongewenschte be zoekers geweest waren. Gelukkig had den H. en zijn vrouw de aanwezige geldswaarden niet in huis gelaten, zoo dat de lade in het buffet den Inbrekers niets had opgeleverd, evenmin als een kastje staande in een aangrenzende kamer. Denzelfden nacht heeft men er werk van gemaakt. De marechaussee heeft een onderzoek ingesteld, o.m. met be hulp van een uit Aksel gehaalden po litiehond, die, na lucht gekregen te hebben rond de tafel en in het buffet in het café, zoo goed als zonder aar zelen zijn weg koos naar een huis, gelegen aan een ongeveer 300 m. ver der liggende straat, bewoond door v. G. Deze is van zijn bed gelicht en naar de kazerne overgebracht, terwijl verder nog een zekeren v.d. H. is aan gehouden. Daar echter niets vermist wordt en de beide aangehoudenen alles ontken den, zijn ze weer op vrije voeten ge steld Ongeveer 6 jaar geleden werd in hetzelfde café door het uitsnijden van een ruit ingebroken, toen werd f 45 vermist en eenige maanden later werd de dader aangehouden die zijn straf ondergaan heeft. M. Crt. ZUIDZANDE. Geestelijke en Moreele Herbewapening. Naar aanleiding van de rede Vrijdag J.l. uitgesproken door H.M. de Konin gin vond Maandag alhier op initiatief van Burgemeester Beelaerts van Em- michoven op de raadszaal van het ge meentehuis een bespreking plaats met als onderwerp: De werkeloosheidbe- strliding in verband met geestelijke en

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2