Barbertje's eerste reis in Spiegelland Gewestelijk Nieuws KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 Februari te 2,30 en 8 uur: „DE BLOEM VAN HAWAÏ". Operette In drie bedrijven, Muziek van Paul Abraham. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 Februari 2,15 uur Opvoering van M I O N O N, Opera in 4 bedrijven. Muziek van Ambrolse Thomas. STADSSCHOUWBURG BRUGGE. Dinsdag 21 Februari 7,30 uur Opvoering van DE BRUID DER ZEE, Lyrisch drama in drie bedrijven, Muziek van Jan Blockx. Burgemeester Voorzitter; Cambier; Carets, Vasseur en Notebaart leden, terwijl de overige leden als plaats vervangende leden werden aange wezen. Op voorstel van B. en W. besluit de raad te bepalen dat de vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid voor het gedeelte der ge meente, waarop het streekplan van toepassing is, voor zoover dit ge deelte nog niet in het bestaande uit breidingsplan is opgenomen. De controle op de Gemeentereke ning zal voortaan per kwartaal ge schieden door het verificatiebureau der Vereen, van Nederlandsche Gemeenten. Evenals het vorig jaar zal weder voor het belastingjaar 1939-1940 55 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden geheven. De begrooting voor 1938 werd ge wijzigd. Het suppletoir kohier Hondenbe lasting over 1938 werd vastgesteld tot een bedrag van 12.50 gulden. Van de Herberglersvereeniglng „Ons Belang" en van de Biljartvereenlging „Excelsior" was een adres Ingekomen, waarin mededeeüng wordt gedaan van het wegnemen en demonteeren der biljarts en waarin opnieuw aan gedrongen wordt op afschaffing van de personeele belasting hierop. Alvorens praeadvies hierover uit te brengen, achten B. en W. het niet ondienstig eenige feiten met betrek king tot deze belasting in herinnering terug te roepen. De personeele belasting was aan vankelijk een rijksbelasting, doch is later, toen de gemeenten het recht van een eigen gemeentelijke inkomsten belasting werd ontnomen, geheel af gestaan aan de gemeenten met de vrijheid verschillende grondslagen al dan niet of met andere percentages te heffen. Weer later in 1935 heeft het Rijk aan de gemeenten ontnomen 80 pCt. van de opbrengst der grond slagen huurwaarde, meubilair en dienst boden en is de gemeente nog maar vrij in de beffing op paarden, pleizier- vaartuigen en biljarten. Onze gemeente heeft toen van het recht gebruik ge maakt om progessieve opcenten te heffen, hetgeen in de meeste gemeen ten van ons land niet gebeurt. Toen het Rijk einde 1936 mede- deeling deed van de herclassificatie onzer gemeente, beteekende dit voor de minder gegoeden een zware be- lastingverhooglng. Een vrijwel gelijk tijdig ontvangen eerste verzoek van de herbergiers om afschaffing van de biljartbelasting mocht dan ook niet los van het vorenstaande worden bezien. Vóór de herclassificatie betaalde iemand aan de Nieuwe Sluis zonder kinderen met een huurwaarde van f 100 aan personeele belasting f 7,50. Dit zou worden f 13,75. Wij achtten het onze plicht om hierin zooveel mogelijk verlichting te brengen. De moeilijkheid was evenwel dat het Rijk bij het systeem van progressieve op centen slechts een verschil van 100 toestaat tusschen de laagste en hoog ste geheven opcenten. Om deze aller armsten te helpen met een verlaging van b.v. 10 opcenten moesten ook de allerhoogste 10 opcenten naar be neden. Gelukkig liet het gemeentelijk budget toe om de opcenten zoodanig te wijzigen dat de hierboven als voor beeld genoemde persoon aan de Nieuwe Sluis thans betaalt f 9,35. Voor hoogere inkomens beteekende de aangebrachte wijziging eenige ver lichting zoodat aan de herbergiers een bedrag ten goede kwam, wat voor sommigen zelfs meer bedroeg dan de geheele gevraagde blljartbelasting. Wij hadden daarom volle vrijmoedigheid U toen voor te stellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het adres van najaar '38 bereikte ons, toen de plannen van de Regee ring bekend werden om de geheele Personeele Belasting te herzien. Het Rijk wil diverse heffingen afschaffen of verminderen, doch is er zich van be wust de gemeenten te moeten restitu- eeren, wat zij door die plannen zullen gaan derven. Onder die omstandighe den meenden wij geen bedragen te mogen prijsgeven met het risiko dat het Rijk ons die niet zal restitueeren, wanneer de Regeering zelve die heffin gen verandert. U kon zich toenmaals geheel met onze zienswijze vereenigen. Wij willen thans evenwel niet on vermeld laten dat meerdere overwe gingen zich tegen inwilliging van het verzoek verzetten. Nu de Regeering zelf toegeeft dat diverse heffingen niet wenschelijk zijn, mogen wij wel zeggen dat een heffing op biljarts als zijnde een bedrijfsbelasting, ons allerminst sympathiek is. U bedenkeevenwel.dat de winkel van een ploeterende midden stander ook belast is, evenals de per sonenauto van Iemand, die zijn brood daarmede verdienen moet. Is het dan billijk een bepaalde categorie te steu nen uit de gemeentekas, zoolang de Regeering niet toestaat om ook dien middenstander en die autobezitter ver lichting van lasten te geven. U bedenke daarbij, dat van de 1063 gemeenten er 75 geen biljartbelasting heffen. In ons gewest wordt deze belasting geheven te Oostburg, Aardenburg, Sluis, Cad- zand, Zuidzande, Nieuwvliet, IJzendijke en Biervliet, terwijl Groede, Schoon- dijke en Hoofdplaat vrij zijn. De hef fing in onze gemeente bedraagt f 20 (het Rijksgrondtarief) met opcenten va - rieerende van f 17 tot f 36. Totaal ontvangt onze gemeente uit deze hef fing f 311. Dit bedrag kan onze gemeente niet missen zonder een compenseerende belastingverhooging. De fondsbelasting kan niet verhoogd worden alvorens de opcenten personeel tot het maximum zijn opgevoerd. Verlaging van de per soneele belasting kan dus alleen gefi nancierd worden uit verhooging van de opcenten daarop, waarin dus de minder gegoeden het leeuwendeel zul len te dragen krijgen, omdat verhooging alleen over de geheele linie slechts wordt toegestaan. Intusschen heeft het geen beteekenls over een en ander te debatteeren daar veranderde heffingen alleen door het Rijk worden geaccepteerd voor 1940 mits voor 1 September 1939 door Uwen Raad aangenomen en ter kennis van het departement gebracht. Voor dien zullen de wijzigingsplannen der Regee ring door de Staten-Generaal zijn be handeld. Wij weten dan hoe de nieuwe regeling voor onze gemeente zal uit vallen en hebben dan geen bezwaar het geheele vraagstuk opnieuw te be- studeeren. Naar wij vertrouwen zal uit ons ge heele betoog U duidelijk geworden zijn, dat wij voor het oogenblik niet anders kunnen dan U voorstellen op de adres sen afwijzend te beschikken. De heer VASSEUR achtte het woord steunen in deze toelichting niet erg gelukkig gekozen en de VOOR ZITTER zegt, dat dit een verkeerde opvatting is. De gemoedbeweging kan in die korte woorden niet geheel worden uitgedrukt. Hij meent, dat de heer Vasseur de geest van B. en W. niet goed heeft aangevoeld. Bovendien zal afschaffing dit jaar de herbergiers geen voordeel geven, ter wijl de gemeente jr financieel door wordt benadeeld. De Regeering zal dit jaar de per soneele belasting wijzigen, waardoor waarschijnlijk de biljartbelasting komt te vervallen. Ook de heer VAN DE SANDE vraagt, waarom juist die verhooging op de biljarten is gelegd, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat dit een vrijwillig besluit is geweest van den Raad in 1936. De heer CAMBIER zegt, dat het College geenszins afzijdig staat tegen over de herbergiers, gezien de ver mindering der vermakelijkheidsbelasting. De lieer v. d. SANDE hoopt, dat de Burgemeester hen op een andere manier kan helpen. De VOORZITTER zegt tegenover de herbergiers sympathiek te staan en hoopt, als de gelegenheid zich voor doet, dat het College hen kan helpen, het op den weg van de gemeente ligt, hun toestand te verbeteren, en doet een beroep op de caféhouders om weder gelegenheid te scheppen voor biljarten. Conform het besluit van B. en W. werd besloten. De VOORZITTER deelt de Raad mede, van den eigenaar van het ge bouw waarin de vischmijn gevestigd is, bericht te hebben ontvangen, dat dit gebouw niet te koop is en ont ruimd moet worden Op den Zeedijk Is geen gelegen heid voor het bouwen van een visch mijn. Op het haventerrein is plaats gevonden en wel voorbij het pakhuis 3. Barbertje was een klein beetje ijdel en als moeder niet in de kamer was, ging ze wel eens voor den spiegel zitten Ook nu deed ze dat en, terwijl ze zoo naar zichzelf zat te kijken, verscheen er een deur in den spiegel, die op een kiertje open ging. Plotseling riep achter de deur een heel zacht stemmetje: „Bar bertje, Barbertje, ga je met me spelen." Met één sprong was Barbertje bij den spiegel om te zien, wie haar riep. De deur in den spiegel ging toen open, en zij zag een groot bosch voor zich. Vlug liep zij naar bulten, maar toen zij omkeek, merkte zij, dat de deur weer dicht was, zoodat ze niet meer terug kon. van Du Bois, naast het pakhuis van Groosman. Vlndtl de Raad deze plaats goed, dan üzal'Igetracht worden, dit terrein te krijgen om tot de bouw van een vischmijn over te gaan. B. en W. worden gemachtigd tot een bedrag van hoogstens 7000 gulden voor dien bouw. Bij de rondvraag vestigt de heer VASSEUR de aandacht van B- en W. op de luchtbeschermingsdienst en vraagt of het in de bedoeling ligt, voor de beveiliging van de bevolking bij eventueele luchtaanval daar groepen voor aan te stellen. De VOORZITTER apprecieert deze vragen en deelt mede, dat deze plan nen reeds zijn ingezonden en voor na dere vaststelling zijn terug ontvangen. Deze zullen eerstdaags goedgekeurd worden. De heer VAN DE SANDE vraagt een lichtpunt aan te brengen op Pa- pendrecht achter hotel de Vuijst. De VOORZITTER zegt onderzoek toe en deelt tevens mede, dat ook in de Nijverheidsstraat en op de Boule vard lichtpunten zullen worden aange bracht. De heer DE KRUIJTER Informeert naar de waterleiding, waarop deVOOR- ZITTER antwoordt, dat met de werk zaamheden eerstdaags wordt begonnen en dat wij In Breskens over anderhalf a twee jaar waterleiding zullen hebben. Op zijn vraag antwoordt hij den heer de Kruijter, dat gevraagd is Bres- kensche arbeiders aan dit werk in onze gemeente aan te stellen, en dat daar mede rekening zal worden gehouden. De heer TAZELAAR vraagt of Bur gemeester en Wethouders hun aan dacht zullen schenken aan de noodlge brandkranen. Nadat de VOORZITTER hierop be vestigend had geantwoord, werd de vergadering gesloten. BOEKBESPREKING. Beterschap I Auteurs op ziekenbezoek. Prijs f 3,24. Uitg.: Bigot Van Rossum. A'dam. Dit prachtig geschreven werk, samen gesteld door verschillende uitstekende auteurs, is op de eerste plaats bestemd voor herstellende zieken. Zij zullen er kostelijke uurtjes mee doorbrengen en zien dat het boek een en al humor is- Maar ook de gezon den kunnen genieten van de mooie verhalen. Ook zij zullen van de humor genieten en tevens wijze lesjes putten uit de uitstekend geschreven verhalen. Hoogwatergetij Breskens DAGEN vm nam Woensdag 1 Febr. 10.27 10.51 Donderdag 2 11,32 11,56 Vrijdag 3 11,52 12,16 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 1 Febr, nam. 17, Donderdag 2 17,02 Vrijdag 3 17,04 BRESKENS. Vergadering Ziekenhuisverplegtng. Onder Voorzitterschap van den heer J. de Groote werd Vrijdag alhier een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Zlekenhuisverpleging. Uit het verslag bleek dat de ontvangsten waren f 941 en de uitgaven f 804,82, zoodat er een batig saldo was van f 136,18. Twaalf leden werden in een ziekenhuis opgenomen. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd voor reglementswijziging. Door een der leden werd aange drongen om meer propaganda voor deze zoo nuttige vereeniging. Nadat een en ander uitvoerig be sproken was voor de Algemeene Ver gadering te Terneuzen, dankte de Voorzitter de leden voor hun tegen woordigheid. Vergadering Ziekenfonds. Maandagavond had alhier de jaar- lijksche vergadering plaats van het Ziekenfonds, onder leiding van den Voorzitter den heer G. Pleijte—Seen. Uit het jaarverslag bleek dat de ontvangsten waren f 1231,06 cn de uitgaven f 959,66 zoodat er een kas saldo was van f 271,40. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg op 1 Januari 1.1. f 4591,48. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Hoogstad, Jac. Keijmel en J. A. Smoor. Wegens vertrek van den heer Abr. de Jonge van de N.-Sluis werd in diens plaats gekozen de heer A. Boeck- hout- De contributie, alsmede de uitkee- ring blijft als het afgeloopen jaar. Besloten werd om voor diegenen die zonder geldige redenen de alge meene vergadering niet bezoeken 25 cent boete te betalen. Na afloop der vergadering werden eenige nieuwe leden aangenomen. In de daarna gehouden Bestuurs vergadering werd de heer A. Smoor met algemeene stemmen herkozen tot Penningmeester. HOOFDPLAAT. Muziek- en Tooneeluitvoering. Zondagavond gaf ons muziekgezel schap voor een flink bezette zaal een muziek- en tooneeluitvoering in de zaal van de wed Dierikx onder leiding van den heer Ventevogel. Voor de pauze werd opgevoerd „Onteerd", tooneelspel in 4 bedrijven welk stuk in de puntjes werd opgevoerd, vooral de heeren Verhoosel en Simons, welke de hoofdrollen vervulden, hadden hun rol volkomen in hun mscht en wisten het publiek dan ook duchtig te boeien, getuige de absolute stilte gedurende t opvoeren van het stuk.. Na de pauze was het meer aan de vroolijke kant en wisten Flips en Flaps het publiek te vermaken met hun spel. Ook de mu zieknummers vonden zoowel voor als na de pauze een aandachtig gehoor. In de pauze was er gelegenheid zijn geluk te beproeven: voor één dubbeltje kon men een flinke fijne taart loten. Hiervan werd dan ook volop gebruik gemaakt en bracht voor de Vereeni ging nog een aardig voordeeltje op. De gelukkige winnaar was de jonge heer Ocké. SINT KRUIS. Algemeene vergadering. De Muziekvereeniging „Elk Naar Zijn Krachten" hield 26 Januari haar algemeene Jaarvergadering, waarin de penningmeester rekening en verant woording deed over het dienstjaar 1938. De cijfers der ontvangsten en uitga ven bedroegen resp. f 385 en f 382 gevende een goed slot van f 3. De contributie der werkende leden bleef gehandhaafd op f 1. De heer J. Martijn werd tot bode benoemd. De bestuursleden I. de Bruijne en J. Lu- teijn werden als zoodanig herkozen. ZUIDZANDE. Feestavond. Zaterdagavond is alhier de jaarlijk- sche feestavond van „Volksonderwijs1* gegeven. Het aantal leden is in het afgeloopen jaar aanmerkelijk gestegen. Aan het honderdste lid werd een taart uitgereikt, terwijl het aantal leden thans dit getal aanmerkelijk te boven is. Het was voor de kinderen geen ge makkelijke taak, daar zij dit jaar het groote programma nagenoeg geheel zelf moesten uitvoeren. Doch dat er met vrucht gestudeerd was bleek wel uit het zangspel van Mevr. de Broecke- de Man „De Poppenwinkel", dat wer kelijk voor kinderen een heele pres tatie mag genoemd worden. Een pro- pagandawoord werd gesproken door de heeren E. P. van der Werff uit Oostburg en P. J. Griep uit Nieuwvliet. OOSTBURG. Film over Lanbouwhuis- houdonderwijs. Maandagmiddag werd door Ir. Dorst voor de leden van de Vereeniging „Ceres" een lezing en film gegeven, in de zaal van den heer de Vuijst De waarnemend voorzitster van Ceres opende de vergadering. Ir. Dorst behandelde de „Ontwik keling van het Landbouwhulshoudon- derwijs over geheel Nederland". Toen op het doek Nederland ver scheen, met een overzicht var de plaat sen waar een Landbouwhuishoudschool gevestigd is. vroeg de heer Dorst, „Wanne. r in Zeeuwsch-Vlaanderen lammer dat uit de zaal niet de vraag kwam: Waarom staat er in Zeeuwsch- VIaantier, n allang gten Huishoudschool voor allen en ieder toegankelijk? Cur sussen, hoe goed ook bedoeld, kunnen niet geven wat het dagonderwijs, aan goed ingerichte huishoudscholen geeft. Met een korte nafilm, het zingen van het Wilhelmus en een woord van dank aan Ir. Dorst, werd de vergade ring door de waarnemend voorzitster gesloten. CADZAND. Algemeene vergadering. Vrijdagavond hield in het café van den heer A. Masclee de plaatselijke afd. van het Groene Kruis, onder voor zitterschap van den heer A. van Dale, haar gewone algemeene vergadering. Van de 216 leden, die de afd. telt, waren er bulten het bestuur slechts 12 aanwezig. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Becu en D. van Houte, werden weder herkozen en in de on middellijk na afloop van de algemeene vergadering gehouden bestuursverga dering, herbenoemd tot resp. secretaris en penningmeester. De secretaris deelde mede, dat hem door het gemeentebestuur een schrij ven werd gezonden, waarin gezegd wordt, dat het leege schoollokaal,

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2