BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3®^eexv\e ^vesVexv^ Naar het einde. FEUILLETON Hst gshsim opgslost. Barcelona gevallen. Land- en Tuinbouw. 48ste Jaargang Vrijdag 27 Januari 1939 Nummer 4409 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1 25. Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Ik verzoek alle ingezetenen op Dins dag 31 Januari, den eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix, de vlag uit te steken. 25 Januari 1939. de Burgemeester van Breskens, Mr. J. P. DROST. De Spaansche burgeroorlog is vol gens menschelijke berekening in zijn laatste fase gekomen- Generaal Franco's troepen hebben thans Barcelona, de hoofdstad van het trotsche Kataloniê, in bezit. Franco's achtereenvolgende militaire successen in het militair zwak-georga- niseerde Noorden van Spanje konden het krachtige geloof der linkschen niet dooven, dat Franco zijn neus zou stoo- ten voor Kataloniê, zooals hij ook zijn neus heeft gestooten voor Madrid. Kataloniê had den faam, dat het, dank zij ile technische adviezen van hoog geplaatste Russische officieren, zóó de gelijk was versterkt, dat het feitelijk onneembaar was. Het tot in bijzonder heden voorbereide offensief, dat Franco precies een maand geleden tegen Ka taloniê heeft ingezet, heeft geopen baard, dat ook de geestdrift der Kata- lonlërs voor hun zaak niet werd ge steund door een evenredig-goede mili taire organisatie, Zij waren bij voor baat in het nadeel bij de troepen van Franco, die, dank zij den steun van Italië en van het Derde Rijk, konden beschikken over een beslissend over wicht aan gemotoriseerde wapens, ter wijl zij zelf telkens weder tevergeefs Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten hebben verzocht, hun grenzen open te stellen voor het doorlaten van wapens te hunnen behoeve. Maar daar nevens is gebleken, dat zij de kracht van Franco's offensief hebben onder schat en niet bijtijds hun linies tot het uiterste hebben bevestigd, noch hun reserves aan menschenmateriaal tijdig hebben gemobiliseerd en geoefend. De Naar het Engelsch. 14. O, kon hij ons nu maar vertellen, waar hij geweest is en wat hij ge2ien heeft, dat goeie, brave dier! Terwijl de vermoeide hond aan hun voeten sliep en Tante Anne in haar stoel zat te knikkebollen, spraken Stephen en Madge op fluisterenden toon. Zij vertelde van haar vader en besloot met te zeggen: Wij waren al les voor elkaar! Dat geloof ik graag, maar toch zal er nog wel eens een dag aanbre ken, dat je iemand anders ook zult liefhebben! En die man zal dan heel goed beseffen, dat hij gelukkiger is, dan hij dit eigenlijk verdient O, Mad ge, ik durf zelfs wel zeggen, dat hij zich den gelukkigsten In heel Enge land zal achten! Voor het eerst noemde hij haar „Madge" en dit liet zij maar zoo. Ze had de oogen neergeslagen en haar lippen trilden. legerorganisatie is van het begin af gebukt gegaan onder een verlammen- den strijd tusschen de verschillende extremistische politieke fracties over de voorkeur van sociale revolutie of mi litaire concentratie Eerst sedert kort was aan dezen strijd van boven-af met gestrenge hand een einde gemaakt, maar blijkbaar toch te laat. Het verloop van den Spaanschen burgeroorlog heeft totdusverre doen zien, dat geestdrift en moed, ook over wicht van menschenmateriaal, niet vol doende zijn om het strategisch en tac tisch voordeel van een beroepsleger en zijn betere militaire uitrusting te neutraliseeren Het linksche leger heeft zich in weerwil van de nadeelen, waar mede het van het begin af aan had te kampen, kranig gehouden, maar het heeft voor de ongunstige werking van de zoogenaamde noninterventie moeten bukken. Drie groote feiten staan op de creditzijde der linkschen: de ver dediging van Madrid, het offensief van Guadalajara, en het offensief van Te- ruel. De linkschen hebben daarbij blijk gegeven zoowel van defensief als van offensief vermogen, maar in het geheele beeld van den oorlog zijn het toch slechts incidenten gebleven, die geen organische onderdeden uitmaakten van een duidelijk gebleken plan-de-cam pagne, terwijl Franco's offensieven al thans van een bepaald oogenblik af een scherpen omtrek hebben aange nomen. Ook de joggste poging om in Estremadura een offensief te ontkete nen, droeg het kenmerk van het inci dent en bleef tot machteloosheid ge doemd. Elk nieuw offensief van Franco droeg het kenteeken van een doelbe wust plan en na elk nieuw offensief werd de basis der linkschen smaller. Op het oogenblik, dat Barcelona valt, verliezen de linkschen hun voornaam ste steunpunt én als zeehaven én als centtum van industrie en munitiever- vaardiging. De val van Madrid moet volgen op het oogenblik, dat de troe pen van Franco de nog steeds be staande spoorwegverbinding met Va lencia afsnijden, en dat oogenblik kan niet in een ver verschiet liggen, nu de troepen, die thans in het Noorden ope- reeren, vrij komen voor de hervatting van het offensief tegen Valencia. Het oogenblik nadert snel, waarop het Spaansche probleem de graadme ter zal worden voor den politieken toestand van Europa. Mussolini heeft bij het Engelsch—Italiaansch verdrag de verplichting aanvaard, na de defi nitieve overwinning van Franco zijn troepen van het geheele Spaansche Wat zou je tegen zulk een man zeggen, als hij den moed had te spreken? Wat ik tegen hem zeggen zou? herhaalde zij, op even zachten toon. Ik zou hem zeggen, dat ik nu slechts aan één persoon kan denken. Ik zou hem zeggen, dat hij een te goed mensch is, dan dat ik hem mijn halve hart zou schenken en die helft dan nog gekweld door angst en vrees] Ik weet niet, of hij daarom dan zwijgen zou. Ik wel. Nu, ik ook eigenlijk. Maar toch kan ik niet zeggen voor hoe lang; want hij kan wel eens niet zoo ge duldig en zoo onzelfzuchtig zijn, als je denkt. Bovendien: het hart zal hem tot spreken dwingen In ieder geval heb ik te doen met dien armen kerel; hij zal het niet gemakkelijk hebben! Neen, dat kan wel, maar tóch zal hij het volbrengen. Daar ben ik nog zoo zeker niet van. Wilt u het hem dan vragen? Hem vertellen, dat Ik het nu nog niet dragen kan? Dat, als ik mij een oogen blik gelukkig voel, ik mijzelve dan wel harteloos vind; dat ik dankbaar ben aan degenen, die zoo goed en vrlen- grondgebied terug te roepen en aldus den status quo in het bekken van Tie Middellandsche Zee te herstellen. In Frankrijk maakt men er zich ongerust over, of Mussolini deze verplichting zal nakomen. Rome heeft aan Frankrijk bepaalde eischen gesteld, die welis waar nog niet in officieelen vorm zijn gegoten, maar die telkens opnieuw in de Italiaansche pers en in redevoerin gen van verantwoordelijke staatslieden worden genoemd, nopens Corsica, Tunis, Dzjiboeti, het Suezkanaal. De Fransche regeering heeft tot het laatste oogenblik aan den op haar ultgeoe- fenden drang tot gewapende interventie in Spanje bij wijze van tegenspel tegen Italië weerstand geboden, desniettemin is zij op eventualiteiten voorbereid. Dat er iets broeit, valt uit de gedrukt heid van de internationale atmosfeer op te maken. De aanstaande rede van Hitler in den Rijksdag zal, naar ver luidt, verrassingen bevatten. Er is sprake van aanstaand nieuw overleg tusschen Rome en Berlijn nopens de werking van de As. Vandaag komt uit Rome het bericht, dat Mussolini 60.000 reservisten onder de wapens heeft ge roepen. Berlijn streeft naar een herzie ning van zijn Oost-Europeesche poli tiek, waardoor het de handen vrij zou kriigen in West-Europa. Dit alles behoeft niet te wijzen op het voornemen van Mussolini om na de definitieve overwinning van Franco zijn troepen op Spaansch grondgebied te handhaven. Indien hij daartoe het voornemen mocht koesteren, zou hij waarschijnlijk stuiten op het verzet van Franco zelf, die zeker niet zou gedoo- gen, dat Mussolini, zijn duidelijk om schreven taak eenmaal vervuld heb bende: vernietiging van het bolsjewis me, hem op zijn eigen grondgebied de wet zou stellen. Spanje is niet slechts Middellandsche Zeemogendheid, maar ook Atlantische Oceaanmogendheid en heeft zeker niet minder belang bij het handhaven van goede betrekkingen met Engeland en Frankrijk als met Italië. Engeland heeft Franco in feite reeds erkend door het zenden van een handelsagent naar Burgos; de Fransche regeering heeft den wensch Franco te erkennen, teneinde de Fiansche belan gen in Spanje niet te verspelen. Indiën dit geschiedt, is er geen reden voor de vrees, dat Franco de vijandschap van Italië tegen Frankrijk op Spanje overdraagt en vrijmoedigheden van Rome zou dulden. De vraag blijft noch tans: wanneer is het oogenblik van de definitieve overwinning van Franco aan gebroken en op welk tijdstip lanceert delijk voor mij zijn, maar dat in mijn hart nog zooveel angst en droefheid is, dat ik soms bang ben, dat het breken zal. Ofschoon ze met het oog op Tante Anne wel zorgde, dat ze op zachten gedempten toon sprak, was zij toch opgewonden, op een manier, die hem het beste deed hopen. Vandaar, dat hij kalmeerend antwoordde; Ik geloof, dat hij al iets van dit alles weet, en dat hij zijn best zal doen, het in het oog te houden. Maar ontmoedigen zal het hem niet; hij zal trachten, ge duld te hebben. Zij, die gelooven, haasten nietl HOOFDSTUK IX. Toen Madge dien volgenden ochtend aan het ontbijt verscheen, was Stephen i een brief verdiept, dien hij zooeven ontvangen had, maar Tante zei da delijk Hij wordt weggeroepen, maar hij heeft niet veel lust om te gaan. Kunt u dan niet weigeren? Neen, het Is een schrijven van een ouden vriend, een Mr. Dertiman. Zijn vrouw Is ziek en de dokter daar schijnt er niet achter te zijn, wat zij mankeert. Tusschen twee haakjes, dat zeggen Ieeken altijd, al ziet een dok Mussolini zijn campagne tegen Fran- trriik? Tn«ar-ht*n deze twee momenten te definieeren gevaar. Algem. Handelsblad. Gister meldde Reuter uit Burgos dat de troepen van Franco Barcelona zonder tegenstand hebben bezet- De divisie van Navarra marcheerde aan het hoofd van de troepen in triomf de stad binnen. Ondanks de snelheid, waarmede de opmarsch werd ten uitvoer gelegd, is Franco geheel voorbereid op de be zetting van Barcelona. Alle mogelijke maatregelen zijn tot in bijzonderheden reeds maanden ge leden uitgewerkt en een volledige or ganisatie is gereed om de zaken over te nemen. Er zijn groote voorraden opgeslagen, terwijl nauwkeurig is be rekend, wat noodig is. De geneeskundige dienst heeft zijn z.g. stoottroepen Militairen en politie zullen de orde handhaven en plunde ring voorkomen. Vrouwelijke „stoottroepen" van Fran co, waarvan dochters van eenlge gran- des deel uitmaken, wachtten heden ochtend aan de toegangswegen tot de stad op het bevel Barcelona binnen te trekken om er de gebrek lijdende bevolking van voedsel te voorzien. Zij hebben lijsten met de adressen, waar soepkeukens moeten worden ingericht. Voedselvoorraden staan te harer be schikking. Uit Barcelona meldt de correspon dent van Reuter; Met vliegende vaan dels en militaire muziek trokken om twaalf uur de Navarreezen van gene raal Solchaga en de Marokkaansche troepen van generaal Yague als eersten Barcelona binnen. Er wordt niet ge vochten. Het grootste deel der repu- blikeinsche troepen heeft de stad ver laten voordat de rechtschen binnen rukten. De Navarreezen en Marokkanen bezetten eerst het historische fort Montjuich, dat Barcelona beheerscht en den berg Tibidabo. Zij werden ge volgd door de „Pijlen-divisie" en de ,,Tercio," het Spaansche vreemdelingen legioen. Alg. H.bl. Bemesting van wintergranen. Hoewel het nog winterdag is, gaat ter het geval ook nóg zoo goed in, maar weet hij zoo gauw niet, welk middel hij moet aanwenden. Maar uw vriend schijnt het er dus wel voor te houden, dat u haar genezen kunt? Juist, viel Tante in. Hij is van meening, dat Stephen meer weet, dan alle doktoren bij elkaar. En dat ben ik volkomen met hem eensl Tut! Tutl Tut, Tantetje! U zoudt mij nog het hoofd op hol maken, als het niet reeds zoo ver was! Maar nu alle gekheid op een stokje: ik geloof, dat ik wel gehoor moet geven aan dien oproep, ofschoon ik slechts noode hier wegga en dan ook niet langer wil blijven dan op z'n hoogst een dag of drie. Donaldson zal intusschen mijn praktijk waarnemen. Later, toen hij en Madge alleen waren, lichtte hij verder toe: Derrituan en ik waren school kameraden, ziet u. Hij is ouder dan ik en heeft mij op school uit menige moeilijkheid geholpen. Dus moet Ik hem nu ook wel ter zijde staan in dit ziektegeval, vindt u niet? Ja dokter Harcourt. Alleen maar Tante Anne en een paar patiënten zullen mij missen. Maar ik ook, betuigde zij met toch" de landbouwer"! weer aanstalten maken voor een volgenden oogst. Immers, onze wintergranen gaan straks weer de volle aandacht vragen en zeer zeker zal men trachten, en ook nu weer alles in het werk stellen, om de op brengsten zoo hoog mogelijk op te voeren. Een voorname factor zal daar bij de bemesting zijn. Natuurlijk zal ook de keuze van het zaaagoed en de ontsmetting daarvan van grooten In vloed zijn op de grootte van den oogst, maar een juiste bemesting blijft toch wel hoofdzaak voor het al of niet sla gen van den wintergraanbouw. Jammer is het, dat bij deze bemes ting meermalen fouten worden gemaakt, waarvan het gevolg is, dat een be langrijk deel van het bedrijf niet tot zijn recht komt en niet voldoende ren dabel meer is. Men zal dus, om de beste resultaten te mogen verwachten, zoo volledig mogelijk dienen te bemes ten Vooral nu in de laatste jaren de graanbouw een sterke uitbreiding heeft ondergaan en te weinig wisselbouw werd toegepast, zijn de omstandighe den, vooral wat de bemesting betreft, ook gewijzigd. Van groot belang zal het met het oog hierop zijn, dat dit jaar ook weer ruimschoots en zoo volledig mogelijk bemest wordt met stikstof, fosforzuur en kali, althans wanneer de twee laat ste nog niet zijn gegeven. Wat de stikstofmest betreft, zouden wij vooral op dichtslibbende gronden de vlugwerkende kalksalpeter prefe- reeren. Deze meststof lost gemakkelijk in het bodemvocht op en komt, zon der dat verdere omzettingen noodig zijn, direct voor de planten beschik baar. Dit Is vooral van groot belang voor jonge planten, welke op afdoen de wijze snel en zeker door de eers te groeiperiode heen geholpen moe ten worden. Vooral wanneer het voor jaar wat koud en nat blijft en de jon ge planten geleden hebben gedurende den winter, is genoemde meststof door haar directe werking als overbemesting zeer geschikt. Wil men bij een gunstlgen groei de stikstofmest geven, half in ammoniak- en half in salpetervorm, dan komt hier voor de kalkammonsalpeter in aanmer king, terwijl op akkers, die in een goe den kalktoestand verkeeren en waar de granen zich best ontwikkelen, de goed- koope Zwavelzure Ammoniak kan wor den gebruikt. Deze laatste meststof zal dus voornamelijk op kalkhoudende klei gronden en op zandgronden, die in een goeden kalktoestand gebracht zijn, op haar plaats zijn. Ook dit jaar zal het van groot be- grooten nadruk. Nu, Madge, je kunt er vast van op aan, dat ik terugkom, zoo gauw als ik maar kan. Zal je goed op je- zelven passen gedurende den tijd, dat ik weg ben? Dat beloofde ze hem en op Tante Anne zou ze ook een wakend oogje houden. Dus wat wilde hij meer? Gelukkig liet hij deze vraag onbe antwoord en, toen hij eenmaal goed en wel aan het Station te Barnham was afgestapt, den stevigen handdruk van zijn ouden vriend voelde en naast hem zat in den dogcart, was hij al thans eenigszins verzoend met dit uit stapje; wie weet, hoe hij Nelly Derri- man immers helpen kon! Je moet mij eens alles van je vrouwtje vertellen, eer ik haar zie, zei Stephen, want de aanduidingen in je brief waren zeer vaag. O, ja, zoo iets is immers altijd veel gemakkelijker besproken dan be-t schreven. En hierna begon hij zijn verslag van wat volgens zijn opvatting de symptomen waren van Nelly's ziekte, waarna hij vroeg: Wat denk jij er nu van, Stephen? (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1