"AKKERTJE" Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws. o Buitenland Rechtszaken, Crisis-Publicatiën. Qewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws ang zijn, dat de bemesting van win tergranen weer goed in orde is, dan kan men evenals in 't afgelopen jaar en onder normale omstandigheden, een goeden oogst verwachten. KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 29 Januari te 2,30 en 8 uur OP DE GROENE WEIDE. Show-Operette van Jara Benes. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 29 januari 2,15 uur Opvoering van PRINCESSE CHARDAS, Operette in 3 bedrijven. Muziek van Kalman. STADSSCHOUWBURG BRUGGE. Dinsdag 21 Eebruari 7,30 uur Opvoering van DE BRUID DER ZEE, Lyrisch drama in drie bedrijven, Muziek van jan Blockx. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Breskens Zendag 29 Januari 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. Nleuwvfiet 9,30 uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart Zuldzande 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 17,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. BOEKBESPREKING. Het Februarinummer van „Beyer's Mode fiir Alle" brengt ons Modepa rade Voorjaar 1939. Men treft hierin aan Voorjaarsjassen en Complets in groote verscheidenheid. Met de afgebeelde rokken, blouses, jasjes en capes kan men aardige com binaties vormen. 0 Bij de drukkerij „Helmond" ver scheen In de jeugdbibliotheek Vijf en vijftig speurders". Een spannend verhaal voor jongens, door D. de Vos. In de meisjesbibliotheek verscheen: „5. O. S.l Acht meisjes vermist." Een leuk en spannend boek voor melsjes door Hans de Rovere. Halldor Larcness: Vrije mannen." Ingen. f 3,75. Geb. f 4,90. Uitg.: Zuid Holl. Uitg. Mij te 's-Gravenhage. Dit mooie werk, dat thuis behoort in de bekende en keurig verzorgde Cultuurserie, is, evenals „Salka Valka" van denzelfden schrijver, een aantrek kelijk boek, speciaal voor hen, die voor deze literatuur de ontvankelijkheid be zitten. Het beschrijft den mensch, hier een Ijslandsche boer, met zijn strijd tegen de natuur. Een strijd in stilte en ver betenheid gestreden. Een prachtig boek. Een kostelijk bezit. 0 Ludwig Tügel: „Peerdemuziek." Ingen. f 2,90. Geb. f 3,50. Uitg.: Amsterdamsche Keurkamer Deze ruim 400 bladzijden beslaande roman brengt ons in'de kleine, maar hartstochtelijk levende wereld, waar de paarden, het land, de ploeg, de zee, het schip en de netten, niet enkel worden gebruikt om geld te maken, maar stukken zijn van het leven, waar in zij werken tot het laatste. De liefde voor het land, in zijn strijd tegen het water en andere niet begrijpende invloeden trekken ons sterk aan. De groote zwijgende figuur van ka pitein Thyllbeck straalt door heel het verhaal. Anti-Fransche betoogingen te Rome. De val van Barcelona werd te Rome in extra-edities der bladen bekend gemaakt. Aanstonds werd in tal van woningen de vlag uitgestoken Tegen zes uur 's middags kwamen stoeten Zwarthemden bijeen, die naar de Piazza Venezia optrokken. Mussolini vernam het nieuws toen hij aan het skiën was op den berg Terminillo bij Rome. Hij keerde ter stond terug naar het Palazzo Venezia. Om kwart over zeven, terwijl een ontelbare menigte zich op het plein voor zijn paleis verdrong, verscheen Mussolini op het balkon, lang en luide toegejuicht Uit de menigte werd geroepen; „Naar Parijs naar Parijs," afgewisseld met „Leve de Duce, leve Franco". Groepen officie ren schreeuwden, lerwijl zij op het verschijnen van Mussolini wachtten: „Parijs," „Tunis". Mussolini hield een korte toespraak, waarin hij zeide: „De kreet van uw trotsche, gerechtvaardigde vreugde vermengt zich met den kreet, die op stijgt uit alle steden in Spanje, welke thans bevrijd zijn van de schande der Rooden. De schitterende overwinning van Barcelona vormt een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis van het Nieuwe Europa, dat wij bezig zijn in het leven te roepen. Door de prach tige troepen van Franco en onze stoutmoedige legionairs is niet alleen de regeering van Negrin verslagen, maar bijten nog veel anderen onzer vijanden in het stof. De leuze der Rooden was „No Passaran" zij komen er niet door wij zijn er door heen gekomen en ik zeg u, wij zullen er ook verder door heen ko men". Na deze toespraak barstte het ge juich opnieuw los. Tientallen malen keerde Mussolini op het balkon te rug Ten slotte vormden publiek en fascisten een optocht door de be- vlagde stad, waai de fonteinen ge ïllumineerd zijn. Men trok o.a. langs de ambassade van het rechtsche Spanje bij het Quirinaal en langs die bij het Vaticaan. De rechtsche Spaan- sche ambassadeur bij het Quirinaal, Don Pedro Garcia Conde, verscheen op het balcon van zijn woning en richtte het woord tot de betoogers, zeggende dat de verovering van Bar celona beteekent dat het einde van den oorlog nabij is en dat de over winning Italië en Spanje nog meer vereenigt. Voor de Fransche ambassade is op nieuw de wacht versterkt. De kreten „Weg met Frankrijk, wij willen Cor sica," wisselen af met kreten als „Leve de Duce, Leve Franco," en „Leve Spanje". Alg. H.bl. Hevige aardbevingsramp in Chili. Chili is door een hevige aardbe ving getroffen. Naar schatting zijn 15.000 slachtoffers te betreuren. Het zwaarst is de stad Chilian, in de provincie Nuble getroffen. In Concepción zijn vrijwel alle hui zen verwoest, o.m de schouwburg, waar juist .een voorstelling werd ge geven, toen de beving begon. Alle aanwezigen, zoowel publiek als ac teurs, kwamen om. Daar overal ontzettende verwoestin - gen zijn aangericht, gaat het oprui- mingswerk met groote moeilijkheden gepaard. De dooden worden onmid dellijk ter aarde besteld; honderden gewonden zijn voorloopig tusschen het puin op de straten gelegd. De overlevenden kampeeren op open ter rein in de buurt van het verwoeste gebied. SCHOONDIJKE. Gevonden: Een rijwielbelascingmerk 1938-1939. Een zaknet mee ballen Terug te bekomen bij den gemeente veldwachter. ArrondUsements-Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. De Offiicler van justitie te Middel burg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van 20 Jan. 1939 (Proefproces), waarbij W j. L. de G., veearts te Kruiningen, als ver dacht van „zonder redelijk doel of met overschrijding van hetgeen ter be reiking van zoodanig doel toelaatbaar is opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken" werd vrijgesproken. De Landbouw-Crisls-Organisatie voor Zeeland heeft dezer dagen aan hare georganlseerden, die in 1938 aard appelen en'of suikerbieten hebben ge teeld (een) aanvraagformulier(en) ge zonden voor de teelt van deze pro ducten in 1939. Bedoelde formulieren moeten vóór 11 Februari 1939 (volledig en duidelijk ingevuld) bij de L. C. O. v. Z. ingediend zijn. Voor degenen, die er geen hebben ontvangen, zijn de formulieren op aan vraag verkrijhbaar bij den Districts secretaris of bij de L. C. O. v. Z. te Goes. BRESKENS. Jaarvergadering. Maandagavond hield de muziekver- eeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" haar jaarvergadering In het café van den heer Valk alhier. Nadat de voorzitter, de heer Iz. de Hullu, de vergadering geopend had, welke door ruim dertig personen was bezocht, werden de notulen der vo rige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. Het jaarverslag gaf wat de finantiën betreft, een sober beeld. Wat de vooruitgang van het corps betreft, dit was zeer bevredigend. De rekening van den penningmeester gaf een ontvangst van f 853.30 en uitgaaf f 907.83, zoodat er een nadee- lig slot is van f 54.53. Het instrumentenfonds heeft een saldo van f 112.16. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 790.90. Bij de gehouden Bestuursverkiezing werd het aftredend lid, de heer B. de Pauw, met bijna algemeene stemmen herbenoemd, terwijl in de plaats van den heer P. Catsman, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, benoemd werd de heer Schrier. Bij de gehouden bespreking aan gaande het veertig-jarig bestaan der vereeniging werd het Bestuur gemach tigd tot uitwerking van verdere plan nen. Aan den EdelAchtb. Heer Burge meester werd het Beschermheerschap der vereeniging aangeboden. Op een vraag van den heer Van Luijk om tijdens de concerten op de kiosk het verkeer om te leggen, moest worden geantwoord dat dit niet eigen machtig kon doch dat bij die gele genheden de medewerking der auto riteiten zal ingeroepen worden. Op een desbetreffende vraag van den heer Filipse, zal getracht worden ook dit jaar weder een concert te geven te Nieuwe Sluis. Geslaagd. Gisteren slaagden voor het examen elementaire verpleging, afd. Roode Kruis Breskens, de dames: S. Bijleveld, J. Crince, C Carels, R. de Hullu— Carels, C. Meijer, J. Meijer, M. Melleste, M. de Pree—Leenhouts. M. Tazelaar en B. van Vooren. De lessen werden gegeven door zuster IJsebrandt. Dr. Broodman nam het examen af. Vergadering. Dinsdagavond hield de Chr. Hist, kiesvereeniging „Excelsior" alhier een vergadering in het lokaal der Vrij Evang. gemeente. Na opening met gebed gaf de Voor zitter, de heer J. J. Bolomeij, een over zicht van het afgeloopen jaar. Daaruit bleek o.m. dat het ledental iets was vooruitgegaan. Ook het verslag van den penningmeester, den heer L. Lijk, gaf een bevredigend resultaat. Door de heeren J. M. C. Emmen en B. Baay werd hem décharge verleend. De groslijst voor de Prov. Staten verkiezing werd besproken en als stem gerechtigden naar de vergadering te Goes aangewezen de heeren J J. Bo lomeij en L. Lijk. Nadat nog een vertrouwelijke be spreking had plaats gevonden, sloot de heer M. P. Meeusen deze geanimeer de vergadering met gebed. HOOFDPLAAT. Behaald diploma. Onze dorpsgenoot de heer Arnold Thomaes behaalde het diploma voor boekhouden bevolkingsregister. BIERVLIET. Nieuwe vereeniging. Alhier is In het bijzijn van burge meester Kostense, de leden van de raad, de burgemeester van IJzendijke, de burgemeester van Schoondijke en enkele officials op het gebied van vlas bewerking o.a. dhr. Metz en dhr. v/d. Bulcke uit Kortrijck een vereeniging opgericht, die tot doel heeft, de vlas bewerking te leeren aan werkloozen. Burgemeester Kostense heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder dhr. Metz. Spreker zette het doel van de ver eeniging uiteen. Volgens spreker is het zeer nuttig en opent het nieuwe per spectieven voor de jeugdige werkloo zen Tot voorheen ging 90 pet van het verbouwde vlas naar onze zuiderburen. Telkens kwamen er klachten bij het ge meentebestuur, dat er gebrek was aan goede krachten. Er moeten volgens spreker meer geschoolde arbeiders ko men en dat kan als er een vereeniging is met deskundige voorlichting. Spreker koestert groote verwachting van deze vereeniging en dankt allen hartelijk, die voor de totstandkoming van deze ver eeniging hebben meegewerkt, in het bijzonder dhr v/d. Bulcke, de lesgever. De voorzitter van het comité voor de jeugdwerkloozen in W. Z.-Vl. wenscht burgemeester Kostense harte lijk geluk. Hij hoopt, dat deze gele genheid zal leiden tot werkverruiming. De burgemeester van IJzendijke spreekt de hoop uit, dat deze ver eeniging zelfstandige vlasbewerkers zal voortbrengen, net als in O. Z.-Vl., en waar het in de eerste plaats toch om te doen is. Burgemeester Kostense dankt allen hartelijk voor hun belangstelling en verzoekt den heer Bulcke de werking van de verschillende machines uit te leggen, wat deze door middel van een demonstratie doet. Collecte. Alhier wordt een collecte gehouden, voor de Ned. Herv. Kerk die een nieuw orgel in de kerk wil plaatsen. Ook zal een bazaar worden gehouden waarvoor momenteel al hard gewerkt wordt. Hoewel de collecte nog niet gehou den is in heel de gemeente is er toch reeds voor een bedrag van ongeveer f 800 Ingeteekend. GROEDE. Propaganda-avond. Woensdagavond j.l. hield de afdee- ling Groede van den Bond voor Staatspensionneering een propaganda- avond in hotel „De Drie Koningen" alhier. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer A. J. Pauw, die daarbij een propagandawoord uit sprak en het aanwezige publiek wel kom heette. Hij wees er op, dat dit een bijzondere avond was door de aanwezigheid van het gezelschap Lotte en Alex Wins uit Amsterdam en de pianist en accordeonist A. Verhoef uit Rotterdam. Al spoedig na het openingswoord mocht het publiek kennis maken met Mevrouw en den heer Wins en ge zegd mag worden dat deze kennisma king niet tegen vlei, hetgeen het ap plaus wel bewees. Allereerst werd door den heer Wins de goochelkunst vertoond, waarbij hij werkelijk schitterende nummers te zien gaf en waar hartelijk om werd ge lachen. Vervolgens werd een propa gandistisch spel opgevoerd door pop penkast van Jan Klaassen en Katrijn. Bij dit spel werd duidelijk het streven van den Bond voor Staatspensioen naar voren gebracht. Hiermede haal den Mevrouw en den heer Wins een groot succes. In de pauze werd nog opgevoerd „Hij, zij en de vergadering Ook hiermede hadden zij een groot succes Het lachen werd als het ware in de zaal niet onderbroken. Jammer dat zulk slecht weer was, daar vele leden van buiten deze avond niet hebben kunnen medemaken. Na afloop van de feestavond werd het gezelschap Wins en niet te ver geten den heer Verhoef, accordeonist, door den voorzitter hartelijk dank ge bracht voor het gepresteerde. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat hij hoopte het gezelschap Wins nog meerdere keeren te mogen zien werken. Hij meende dan ook, niet de woorden te moeten gebruiken van vaarwel, maar een tot weerziens. Hierna werd de feestavond voort gezet met een gezellig bal, dat duur de tot de kleine uurtjes. IJZENDIJKE. Raadsvergadering. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aankoopen van het Ravelijn alhier voor den prijs van f 6335,— en tot het aangaan van een door deze aankoop noodige geldleening groot maximum f 2825,rentende hoogstens 3 t/jpCt., aflosbaar in 28 jaar. De middelen, benoodigd voor dezen aankoop, zullen behalve uit genoemde leening, o.a. worden verkregen uit een rijksbijdrage ad f 2500. Bovendien zegden de provincie en oudheidkun dige vereenigingen geldelijke bijdragen toe. flet is de bedoeling het ravelijn in werkverschaffing weder in zijn oor- spronkelijken toestand te brengen. Het voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren van Bortel en de Meijer. Voorts werd besloten tot een con versie van een leening, groot f 4000, rentende 4 t/a pCt alsmede van een leening, gtoot f3000,— rentende 4 pCt in een nieuwe geldleening, rentende hoogstens 3 t/j pCt. SLUIS. Kampioenendag. In het clubgebouw van de postdui- venvereeniging Tot Weerziens werd een zg. Kampioenendag gehouden dwz de eerste prijswinnaars van de in 1938 gehouden hoktentoonstellingen zouden kampen om den titel van kampioen der kampioenen in de verschillende categorieën. De jury bestond uit j. Maas, een vooral in België geziene keurmeester, J. Focke en P. Rijckborst, beiden zeer bekende personen op dui- vengebied. Naar zij ons mededeelden, was het voor hen geen gemakkelijke beoordeeling. daar alle deelnemers prima kwaliteit duiven hadden ingezonden. De uitslag luidt: Oude doffers Kampioen F. Nieskens reservekampioen I Sanders Oude duivinnen: Kampioen A. Clijncke 2 I. Sanders. Jonge doffers: Kampioen P. Maen- hout, 2 A. Glijncke. Jonge duivinnen: Kampioen P. Maen- hout, 2 H. Bogaard. De belangstelling voor dezen wed strijd was zeer groot. Geslaagd. Voor het examen kommies bij de Directe Belastingen en Accijnzen slaagde de heer B. Klop, hulpkommies alhier. POSTERIJEN. P. T. T.-KANTOOR BRESKENS. Dienstuitvoering op 31 Januari, verjaardag H.K.H. Prinses Beatrix. Het kantoor is voor den postdienst opengesteld tot 11 uur. De 2de briefpostbestelling wordt uit gevoerd na aankomst van de boot van 13 uur 10. De 2de pakketpostbestelling vervalt. Gedurende de openstelling voorden postdienst worden alleen Giro-stortin gen met spoedbehandeling aange nomen. In de openstelling voor den Tele graaf- en Telefoondienst wordt geen wijziging gebracht. Brutale inbraak. Gisternacht is in het centrum van de oude binnen stad te 's-Cravenhage een zeer bruta le inbraak gepleegd in het pand van het juweliersbedrijf van den heer G. Merkle, aan het Spui 167167a. De inbrekers—hebben voor meer dan vijf tig duizend gulden buit gemaakt aan gouden voorwerpen, briljanten en dia- manter sieraden. Al het zilver en an dere voorwerpen van geringer waarde hebben de inbrekers onaangeroerd ge laten. als Ge U grieperig voelt. Wachl niet ioidal die besmelting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zei dan niet door en morgen zijl ge weer „fit". Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2