Uit de oorlogvoerende landen reis in Spiegelland Kerk- en Schoolnieuws. Esperanto-nieuws. Officieele Berichten. Provinciaal Nieuws. Binnenland Gewestelijk Nieuws Barbertje'; eerste Sport. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Op een regenachtigen Woensdagmiddag zat Bar bertje in de huiskamer. Zij was een beetje boos om dat zij niet in den tuin mocht spelen en moeder had gezegd, dat ze maar eens een mooi poppenjurkje moest maken. 2. Ze had wel even gedaan, wat moeder zei, maar haar groote hond en kleine poes, die het niet prettig von den, dat Barbertje heelemaal niet naar hen keek, kwa men bij haar zitten. De hond legde zijn kop op haar schoot en poesje zat luid te spinnen. KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 29 Januari te 2,30 en 8 uur OP DE GROENE WEIDE. Show-Operette van Jara Benes. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 29 Januari 2,15 uur Opvoering van PRINCESSE CHARDAS, Operette in 3 bedrijven. Muziek van Kalman. BIERVLIET. Bevorderd. De heer A. Vrijlandt Jr., vroeger al hier, is te Utrecht bevorderd tot Arts. gelijkgezinden,(door onwelgevallige gedragingen in het oog te vallen. Met andere woorden, een buitenlandsche Jood loopt de kans, dat vroeg of laat de aandacht op zijn Joodsche afkomst valt of wordt gevestigd, wat niet al tijd door een krant behoeft te ge schieden, en dat hij als gevolg daar van langzamerhand in een positie ge raakt welke hem het doen van zaken zeer bemoeilijkt en dat hij ook maat schappelijk langzamerhand in een si tuatie komt, welke op zijn minst pijn lijk mag heeten, Dit mag bij den een wat langer duren dan bij den ander, maar als het komt, kan hem daarte gen geen enkele diplomatieke of con sulaire ondersteuning op den duur vrijwaren. Al stelt de Duitsche regeering, wat aangaat haar wettelijke maatregelen, den buitenlandschen Jood met den buitenlander gelijk, al spaart hem ook de partij bij haar eventueele acties, hij is een Jood in een anti-Joodschen staat, en als dit blijkt dan zal hij daarvan alle nadeelen moeten duchten, welke buiten alle wette lijke bepalingen en internationale af spraken om daaraan verbonden zijn. De Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde en Esperanto De directie van bovengenoemde Stoombootdienst stond tot dusver niet toe, dat in haar gebouwen propaganda wordt gemaakt voor een of andere vereeniglng. Van deze gewoonte zal in de naaste toekomst afgeweken worden. Binnen kort zal in de gang van het wachtlo kaal te Terneuzen het Esperanto-con- sul-schild worden opgehangen. Ook hier geniet Esperanto weer de voor keur. Hotels in Terneuzen en Esperanto. De navolgende hotels hebben er in toegestemd Esperanto-menu's ter be schikking te houden voor eventueele navraag: hotels „Rotterdam" - „Hartog Soes man" - „des Pays Bas" en „de Arend. Wanneer komen de hotels in Bres- kens aan de beurt? UIT DE STAATSCOURANT. Commissie van advies. De Minister van Economische Zaken heeft dr. J. G. Ramaker destijds te Breskens, thans te Rotterdam, op zijn verzoek ontslag verleend als lid van de commissie van advies bedoeld in art. 3 onder 8° van het Crislsorganisa- tiebesluit 1933 (visscherijzaken). Bebouwde kommen. De Minister van Wateistaat heeft beslist, dat in den Rijksweg Breskens- grens (no. van het Rijkswegenplan 1938 58) en de zijtak Draaibrug-Aar- denburg-grens (no. 58c) bebouwde kommen aanwezig zijn tusschen de hier volgende punten: Gemeente Breskens van begin van den weg bij aanleg in richting Prov. Stoombootdienst tot km 1.137. Gemeente Schoondijke van km 4.940 tot km 5.825. Gemeente Oostburg van km 10.375 tot km 11.645. Gemeente Aardenburg van km 20.499 tot km 20.575. De Statenverkiezingen. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de stemming voor de ver kiezing van leden der Provinciale Sta ten zal plaats hebben op Woensdag 19 April. Prinselijk gezin naar Zwitserland. Naar de Tel. verneemt, koesteren H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard het voornemen, zich begin Februari voor eenige weken naar Zwitserland te begeven om daar o.m. de skisport te beoefenen. Gelijk bekend komt het Vorstelijk Echtpaar met Prinses Beatrix binnen kort naar 's-Gravenhage, teneinde daar als gasten van de Koninklijke Groot moeder den eersten verjaardag van Prinses Beatrix te vieren. De bedoeling van het Prinselijk Paar zou zijn zich kort na 31 Januari naar Zwitserland te begeven, waarbij waarschijnlijk het Prinsesje haar ouders zal vergezellen. SPANJE. Franco voor Barcelona. Een Havas bericht van gisteren uit Lerida meldt, dat de rechtsche troe pen zich op het oogenblik op 4 K.M. afstand van Manresa bevinden. Langs de kust en in het gebied van San Saturnlno rukken de troepen van Franco snel op. In het Noorden heb ben zij Fora en Biosco bezet. Barcelona zal hedenavond onder het beieik der rechtsche artillerie komen. CHINA. De luchtaanvallen, Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben 15 Japansche vliegtuigen dertig bommen laten vallen op de stad Weinan, 75 kilometer ten Oosten van Slan. Dertig burgers zijn daardoor om het leven gekomen of gewond. Vertegenwoordigers van de Ameri- kaansche methodistische zending, van andere Amerikaansche zendinggenoot schappen en van Amerikaansche en Britsche bewoners van Koeling hebben de Amerikaansche ambassade te Tsjoen- klng medegedeeld, dat de Japansche luchtmacht schade heeft aangericht aan Britschen en Amerikaanschen eigendom. De zendingsgenootschappen te Tsjoenking hebben den Volkenbond een telegram gestuurd, waarin gepro testeerd wordt tegen den luchtaanval op de burgerbevolking van deze stad door de Japanners ondernomen. Een Chineesch succes. De Chineesche pers maakt melding van een succes der Chineesche troepen bij Tsingkiangpoe, in het Noorden van Kiangsoe. Negenhonderd Japanners moeten daar gesneuveld zijn. BRESKENS. Vergadering. In de Vrijdagavond gehouden alge- meene vergadering van de Voetbal- vereenlging alhier werd besloten op verzoek van het „Centraal Genootschap voor uitzending van zwakke kinderen" afd. Breskens, een wedstrijd te spelen ten bate dier vereeniging. Het jaarverslag van den secretaris, alsmede de rekening van den penning meester werden goedgekeurd. Een batig saldo van f 139,— was in kas. De aftredende bestuursleden A. van de Velde en Iz. van Haneghem werden herkozen, terwijl in de plaats van P. van de Sande benoemd werd A. Fenijn. GROEDE. Algemeene vergadering. Maandagavond 23 Januari j.l. hield de Coöperatieve Kolenvereeniging „Elk zoekt zijn voordeel" G A. gevestigd te Groede, een algemeene vergadering in hotel „De Drie Koningen". De Voorzitter de heer Iz. Herman Sr., die de vergadering leidde, heette allen welkom Uit de rekening over 1938 bleek, dat was ontvangen f 3604,62 en was uitgegeven f 3520.82, alzoo een goed slot van f 83,80. Het verslag over 1938 wees uit, dat de vereeniging thans 134 leden telt en dat In totaal 235700 kg. kolen waren gedistribueerd. Wegens vertrek van het bestuurslid J. A. van der Werff naar Vlisslngen werd in diens plaats gekozen de heer J. Casteleijn-Moggré. Vervolgens had een verkiezing plaats wegens bij loting aftreden van het lid van de Commissie van Toezicht. J. Casteleijn, die krachtens de Statuten niet herkiesbaar was. In diens plaats werd gekozen de heer Abr Bruijnooge. Het voorstel van het bestuur in 1939 geen contributie te heffen en het in- leggeld op f 0,75 te houden, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. OOSTBURG. Raadsvergadering. In de Donderdag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig. In verband met de aan den heer L. Metz te Sappemeer verleende conces sie tot levering van gas aan onze ge meente, zal aan ken directeur I. Wes- dorp en den boekhouder M. Sterren burg ongevraagd eervol ontslag wor den verleend, evenals aan het overige personeel. Het geheele personeel zal evenwel in dienst van de nieuwe ex ploitatie overgaan. Een verordening tot regeling van reclame op muren, gebouwen, enz. werd vastgesteld. Hiermede krijgt het gemeentebestuur de macht in handen tot het tegengaan van ontsierende re clame. Een voorstel van de heer de Bruijne, betreffende financieele gelijkstelling Landbouwhuishoudcursussen, der ver schillende organisaties werd aangeno men met 4 tegen 3 stemmen, vóór stemden de heeren de Bruijne, Roman, v d. Hemel en Philips. Bij de behandeling werkobjecten voor de werkverschaffing wenscht de heer Philips nu eindelijk toch wel eens te vernemen hoe ver het staat met het uitbreidingsplan. Hij zou geen enkelen bouw meer toestaan, noch eenige rlo- leering laten leggen zoolang dit plan niet is vastgesteld. De Voorzitter zegt dat B. en W. een ander plan hebben, waarbij ook gedacht is aan afbraak der oude rijks kantoren en afwerking der Raamstraat. De heer Philips wenscht de afbraak dier gebouwen te doen geschieden in werkverschaffing onder behoorlijk toe zicht. De Voorzitter zegt, dat dit ook in de bedoeling van B. en W. ligt. Bij verder werkverschaffingswerk wenschte de heer Philips nieuw toezicht. Alvorens tot benoeming van een op zichter bij afbraak der gemelde ge bouwen werd overgegaan deelt de Voorzitter mede, dat de heer Van Cruijnlngen niet in aanmerking wenscht te komen. Benoemd werd de heer S. A. Cuveljé. Eenige wijzigingen in het reglement voor de werkverschaffing werden aan gebracht. Bij het voorstel van B. en W. aan den administrateur der Commissie voor werkverschaffing f 100 toe te kennen voor zijn vele bemoeiingen, vond de heer Philips dat het fooienstelsel nu maar eens uit moest wezen. Als de man er hard voor werkt, moet hij ook naar verdienste betaald worden, rede nen waarom hij voorstelt hem op ar beidscontract f 300 toe te kennen. Dit voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heeren Philips, v. d. Hemel, de Bruijne en Roman, zoo dat het voorstel van B. en W. niet meer in stemming kwam. Hierna ging de vergadering over in besloten zitting. Feestavond. Vrijdagavond gaf de afdeeling Volks onderwijs alhier een feestavond. Na opening door den heer Hoste, sprak de heer Kouwe, hoofd der school te Zuidzande. Spreker wekte in zijn propagandarede een ieder op in zijn omgeving te werken voor Volksonderwijs. Vervolgens voerden de kinderen der Openbare school het kindertooneelstuk „Het gouden Kleedje" op. Hetgeen door de jongelui buitengewoon goed gespeeld werd. Uit erkentelijkheid voor het gebodene schonk het pu bliek de prijzen der tombola aan de jonge spelers wat met luid gejuich aangenomen werd. De waarnemend voorzitter van de afdeeling Oostburg dankte het hoofd en personeel der school voor hetgeen ze voor de kinderen en de afdeeling gedaan hebben en de jeugdige too- neelspelers voor hun spel. Lezing. Voor de Vereeniging van Spiritisten „Hartronia" Broekweg 60 Vlaardingen werd in de zaal van dhr. de Vuijst een lezing gehouden door Mevr, Akkeringa. Na een inleidend woord over het Spiritisme, ging spreekster over tot het geven van eenige bewijzen, dat er meer is, dan gewone menschen kun nen waarnemen. Mevrouw Akkeringa gaf aan diverse personen, welke voor werpen hadden gegeven, raadgeving, waarschuwingen en groeten van per sonen welke reeds waren overgegaan. Overtuigend was, dat Mevr. Akke ringa deze personen zoodanig uit- beelde dat betrokkenen deze konden herkennen Daar meerdere personen de wensch te kennen gaven meer van deze we tenschap te willen weten, zal getracht worden een afdeeling van bovenge noemde vereeniging op te richten. HOOFDPLAAT. Accordeon-uitvoering. Zaterdagavond gaf de accordeon- vereeniglng te Vlissingen een ultvoe ring in de zaal van Mej. Wed. Dierikx. Ofschoon het ten gehoore gebrachte muziek in de puntjes was, was de belangstelling voor deze uitvoering zoo gering dat de door deze vereeni ging gemaakte onkosten niet gedekt konden worden. Candidaatstelling Prov. Staten. Door de plaatselijke afdeeling der R.K. Kiesvereeniging werden als candi- daat voor de Provinciale Staten aan gewezen de heeren A. de Milliano te Waterlandkerkje en G- Nelissen alhier. SINT KRUIS. Algemeene vergadering. In de algemeene vergadering der Onderlinge Varkensverzekeringsmaat- schappij werd de rekening over 1938 behandeld en goedgekeurd met een ontvang van f 1376,met f 222.— voor uitgaven Goed slot f 1156. Voor gestorven dieren werd in 1938 uitgegeven f 183. De bestuursleden G. Maes en Chr. Rombouts werden heikozen. SCHOONDIJKE. Afloop verkooping. Ten overstaan van notaris Corthals te IJzendijke en ten verzoeke van de erven P. B. Minnaart alhier werd ver kocht een woonhuis met erf en tuin te Sasput, gemeente Schoondijke, groot 5.65 aren. Kooper werd E. Mlr- naert te Hoofdplaat voor f 890,-. VOETBAL. Voetbaluitslagen Biervliet—Com Boys 3—0 HulstHoofdplaat 1 10 Oostburg—Terneuzen 1—5 Tern. Boys—IJzendijke 11 Politierechter te Middelburg. Zilting van Dinsdag 24 Jan. 1939. De volgende persoon werd gedagvaard: S. D„ hulsvrouw van A. S. de B 42 jaar, zonder beroep te Breskens, wegens vernieling van een ruit in een café in de Emmastraat te Vlissingen op 1 December 1938. Eisch: f 15 of 10 d. Mr P. C. Adriaansen vraagt clementie. Uitspr.: f 15 of 10 dagen hechtenis. BOEKBESPREKING. Het Januari-nummer van De Wande laar, geill. maandblad, uitgegeven door A. G. Schoonderbeek te Laren, is weder een lust voor de oogen. Leer zame en op aantrekkelijke wijze ge schreven artikelen, voorzien van naar de natuur genomen foto s bevatten dit nummer, dat wij iedere natuurliefheb ber kunnen aanbevelen. Chamberlain vraagt vrijwilligers. Reuter meldt uit Londen: Minister-president Chamberlain heeft gisteravond een radiorede gehouden over den vrijwilligen nationalen dienst. Hij zeide onder meer: „Ik spreek hier over een plan, dat ons gereed moet maken voor den oorlog. Dat wil niet zeggen, Jat ik oorlog verwacht. Ge weet, dat ik al les gedaan heb en alles zal blijven doen om den vrede voor ons en an deren te behouden Wij zullen nooit een oorlog beginnen. Maar we zou den kunnen worden gedwongen deel te nemen aan een oorlog, die door anderen is begonnen, of we zouden zelf kunnen worden aangevallen, als de regeering van een ander land zou denken, dat we ons niet met succes konden verdedigen. „Hoe beter wij zijn voorbereid om ons te verdedigen, des te onwaar schijnlijker wordt het, dat een aanval ler zich waagt aan een avontuur, dat zoo weinig belooft. „In de tweede plaats wil ik zeggen, dat de moderne oorlog niet gelijk is aan vroegere oorlo g n De ontwikke ling dtr luchtvloten h eft ons beroofd van de veiligheid, die wij als eiland bewoners bezaten, en evenals in de landen van hi t contingent zullen bur gers evenzeer slachtoffers van aanval len zijn als soldaten, matrozen en vliegers. Zij zullen waarschijnlijk de eerste slachtoffers zijn. Daarom moe ten wij als wij de burgerbevolking in oorlogstijd wenschen te bescher men, de daarvoor noodzakelijke orga nisatie reeds in vredestijd voorberei den. Sterker nog: wij moeten in vre destijd oefenen, want daarvoor zal geen tijd meer zijn, als de oorlug be gonnen is. Ge zult dan ook zien, dat ons plan voor de veiligheid even nood zakelijk is als slagschepen of kanon nen of vliegtuigen, hoewel men daar aan evenmin als aan dat ooriogsmate- riaal de beteekenis moet hechten, dat er spoedig een oorlog zal komen of dat het zelfs te eeniger tijd tot een botsing zal komen". Kogelgaatjes. In een pand in de Wilhelminaslraat en in een pand in de C E. Dijkstraat ie Goes zijn kogelgaatjes in de ruiten gevonden. De politie stelt een onderzoek in.

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2