BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. PREST0 WAST TuïvËR Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Hst gghgim opgglost* Binnenland, VOOR SLECHTS ÉÉN STUIVER 48ste Jaargang Vrijdag 20 Januari 1939 Nummer 4407 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1 25. Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Naar een beslissing. De Japansche regeering heeft in be ginsel afgerekend met het Negenmo- gendhedenverdrag van Washington van 1922 en zich reeds ingericht op een „nieuwe orde" van zaken in China. Tokio heeft den 18den November j.l. in een nota aan de Amerikaansche re geering medegedeeld, dat het be ginsel van de „open deur" in China, het centrale beginsel van het verdrag, met het oog op de gewijzigde om standigheden als „verouderd" be schouwt. Japan stelt zich voor, in de toekomst een nieuwe belangengemeen schap tusschen Japan, China en Mand- sjoekwo te stichten, welke Tokio kort weg betitelt met „nieuwe orde", aldus het Algemeen Handelsblad. Washington noch Londen blijken ge diend van deze „nieuwe orde" en too- nen zich niet bereid, zich daarbij neer te leggen. Washington heeft in een nota van 31 December j.l. verklaard, dat de Vereenigde Staten de „nieuwe orde" van Japan in het Verre Oosten verwerpen en zich hun rechten, die uit het Negenmogendhedenverdrag voortvloeien, ten volle voorbehouden. Zij weigeren een eenzijdige verbreking van dit verdrag, waarvan de Vereenigde Staten deelgenoot zijn, te aanvaarden De Britsche regeering heeft Zaterdag 14 Januari harerzijds een nota van soortgelijke strekking aan Tokio ge zonden. Zij geeft uiting aan „ernstige bezorgdheid" wat betreft de Japansche politiek in China en verklaart dat „zij niet bereid is, wijzigingen te aanvaar den of te erkennen, als aangegeven in de jongste Japansche verklaringen en uitlatingen, welke door geweld tot stand zijn gebracht. Londen wijst er, evenals Washington op, dat eventueele wijzigingen in het Negenmogendheden verdrag tot stand gebracht kunnen worden door onderhandeling tusschen alle onderteekenaren. Het is een gemakkelijke voorstelling van zaken, als zou het Negenmogend hedenverdrag „verouderd" zijn. Objec tief is stellig niets minder waar dan dat. Tokio construeert deze opvatting slechts, omdat zij in zijn specifieke be lang is en omdat zijn troepen op het oogenbllk in een groot deel van China de macht uitoefenen. Het Negenmo gendhedenverdrag is zeker een van de meest-waardeerbare uitvloeisels van den wereldoorlog geweest. Het heeft de positie van China tusschen de groote mogendheden voor het eerst in zijn lamentabele geschiedenis op een be Naar het Engelsch. 12. Haastig ging zij nu naar beneden, want de gong had al geluid. Met een blos trad zij het vertrek binnen. Wat zag het er toch gezellig uit met dat lekker knappend houtvuur, het warme rood van behang en meu belen en met die keurig gedekte ta fel. Zij zelve had enkele bloemen ge schikt in de antieke vazen, die nog van Tante Anne's grootmoeder af komstig waren. Stephen keek naar haar met stra- lenden blik. Dit japonnetje kleedde haar nu al bijzonder goed. Later hoorde hij, dat zij dit zelve had ge maakt en belden, Tante en hij, be wonderden haar handigheid. Na afloop van den maaltijd vroeg Tante, of Madge haar neef wel eens had hooren zingenNeen, ze wist zelf niet eens, dat hij hieraan deed. Wilde hij nu wat zingen en mocht ze hem dan accompagneeren? hoorlijke leest geschoeid. Het eerste artikel ervan belooft „eerbiediging van de soevereiniteit, de onafhankelijkheid en de territoriale en administratieve integriteit van China". Het verdrag stimuleert, gelijk gezegd, het beginsel van de „open deur", of „gelijkheid van kansen In China voor handel en indu strie van alle landen". Het geeft China „de meest-volledige en meest-onge- hinderde kans zich te ontwikkelen en voor zichzelf een doeltreffende en sta biele regeering te handhaven". De mo gendheden beloven ook, „zich ervan te onthouden voordeel te trekken van toestanden in China, teneinde speciale rechten of privilegiën te zoeken, die de rechten van onderdanen of burgers van bevriende mogendheden verkorten'' China was onder de krachtige en kor date leiding van Tsjiang Kai-sjek on getwijfeld bezig, op den grondslag van het Negenmogendhedenverdrag van China feitelijk een onafhankelijken en modernen staat te maken, toen Japan voor het eerst in 1931 hinderpalen op den weg van China legde. Japan poogt zich te onttrekken aan de moreele verplichtingen, die het gave en gezonde Negenmogendhedenverdrag het ten aanzien van China oplegt. Het poogt onder valsche leuzen heer en meester te worden op het Aziatisch Continent en het lot van China te be sturen op een wijze, die hoofdzakelijk de belangen van Japan dient, met ver- waarloozing of verkorting van de ge vestigde belangen van derden. De han del van Amerika en van Engeland heeft in dit opzicht reeds gevoelige ondervindingen opgedaan. Washington en Londen hebben reeds herhaaldelijk te Tokio geprotesteerd tegen de vele daden van willekeur, waaraan Japan zich tot-dusver zoowel tegenover China als tegenover anderen heeft schuldig gemaakt, zonder dat daden van ver gelding zijn gevolgd, Men was tot de opvatting overgeheld, dat de mogend heden feitelijk alles van Japan onder protest zouden dulden. Men Is echter geneigd, aan de jongste nota's van Washington en Londen een zekere practische waarde te hechten. Zij zijn buitengewoon scherp geformuleerd en er zijn teekenen, die er op wijzen, dat Londen weldoordacht het initiatief van Washington heeft gevolgd en met Washington ruggespraak heeft gehou den. Vandaag wordt gemeld, dat ook Parijs aan Tokio een nota heeft gezon den. welke feitelijk identiek is met die van Washington en Londen. Welke maatregelen Washington en Londen voor oogen staan, ingeval Japan Met de hoofden dicht bij elkaar zochten ze een lied uit en bedachten zich niet lang. Toen hij dit gezongen had met zijn klankrijke bariton en ze juist een an der zouden beginnen, werd er ge klopt Het meisje kwam zeggen dat er een dame in de wachtkamer was. Ik zal zorgen gauw terug te komen, ver zekerde Stephen, toen hij opstond. Binnen een paar minuten trad hij weer binnen en zei, dat hij onmiddel lijk over de vlakte moest gaan, om er een patiënt op te zoeken. Over de vlaktelMadge huiverde en alle kleur week uit haar gezichtje. Dat beteekent niets, Miss Heath- cotel De vlakte ken ik op mijn duimpjel Met een bemoedigend knikje tot beide dames ging hij. Hij kwam eerst laa terug en toch was Madge nog cp; ze was aan het schaken met Tante Anne, die het heerlijk vond, toen ze tot de ontdek king kwam, dat het jonge ding hier ook aan deed. Ik vind het een prachtig spell Vader en ik schaakten zoo dikwijlsl Terwijl ze dit zei, schoten haar oogen vol tranen en zag zij het ge liefde gelaat van den kolonel voor ongestoord zijn „nieuwe orde" door zet, blijft slechts onderwerp van gissen. Er wordt gezinspeeld op economische sancties, die Japan financieel scherp kunnen treffen. Wellington Koo heeft gisteren in den Volkenbondsraad daar op aangedrongen, o.m. op een em bargo op benzine. De mogendheden laten Japan echter de keuze tot bet openen van onderhandelingen over herziening van het Negenmogendheden verdrag in overeenstemming met de veranderde omstandigheden. Volgens de jongste berichten uit Tokio is de Japansche regeering niet voornemens, de scherpste houding aan te nemen, die denkbaar is. Dat heeft zij nog in geen enkel geschil met de groote mo gendheden gedaan: zij heeft door een soepele houding getracht door de mazen van het net te kruipen. Zij zou bereid zijn op het denkbeeld van on derhandeling in te gaan, nochtans op bepaalde voorwaarden, die practisch neerkomen op de beknotting van den invloed der Westersche mogendheden en de erkenning van „speciale rechten" van Japan in China. Of de mogend heden bereid zijn deze prealabele voor waarden te aanvaarden? De srrijd tus schen Japan en de Westersche mo gendheden is thans, naar het schijnt in een beslissende fase gekomen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z -VI. te Terneuzen In een onder voorzitterschap van den heer J. A. van Rompu commisso- niaal gehouden vergadering werd be noemd tot bestuurslid der Vereeniging van Kamers, uit de afdeeling Kleinbe drijf, de heer J. M Oggel, voorzitter der Afdeeling Kleinbedrijf, die tevens werd aangewezen als lid der Commis sie van Bijstand voor het Economisch Instituut voor den Middenstand, voor de periode 1 Januari 1939—31 Decem ber 1940. Besloten werd door tnede-ondertee- kening van de desbetreffende adressen steun te verleenen aan de algemeene actie der Kamers tot verkrijgen eener wettelijke beteugeling van het cadeau stelsel, in zake eene wijziging der Wa renwet, het innen van kleine vorderin gen en ter zake van een regeling van het Handelsonderwijs aan de H. B. S.- A. In verband met het teleurstellend ant woord, dat de Kamer van Gedeputeer de Staten van Zeeland, als behoorders zich, vol belangstelling op een be paalden zet gericht. Zooals je ziet Madge, is Stephen nog niet verdwaald, zei Tante opge wekt. Je bent zeker moe, jongen? Ja, dat kan ik niet ontkennen. Misschien geen heel interessant geval? Neen, niet bepaald. De man leed eenvoudig aan een elverdlende indigestie. En daarvoor had hij nu zijn vrouw over de vlakte gestuurd, om mij te halenl Intusschen hield hij steeds het oog gericht op Madge, die vol overtuiging zei: O, ik geloof, dat ik altijd bang zal blijven voor die vlakte! In mijn droomen zie ik ze nog voor mij! Wel neen, dat gaat voorbij. Dat verzeker ik u. Er zal zelfs een tijd komen, dat U ze zult liefhebben. En even later, toen de jongelui een oogenblik alleen waren, vroeg hij: Mag ik U morgenochtend bij daglicht over de vlakte rijden? Dat zal U ge nezen van Uw vrees. Want als U met mij is, zult U toch niet bang zijn? Ze stemde toe en kort daarna be gaven zij zich ter ruste. Eigenaardig, nu kende ze Stephen Harcourt toch zoo kort, maar ze van den Provincialen Stoombootdiens t op de Wester-Schelde ontving, over het verstrekken van retourkaarten voor de spoorwegen op de veerbooten van dien dienst, werd besloten zich nader tot genoemd college te wenden, met verzoek, op de nader aangevoerde gron den hun standpunt te willen herzien Naar aanleiding van een ingekomen klacht lichtte de Kamer zich tot den Inspecteur der P. T. T. te Middelburg met een verzoek om verbetering in de toezending der post voor Sas van Gent voor de eerste bestelling, aangezien het late uur waarop deze postzendlng ter beschikking der geadresseerden komt, een groot bezwaar oplevert voor de daar gevestigde industriën. Dat bezwaar ontstaat door de belemmeringen die het vervoer der post in de wintermaan den blijkt te ondervinden. Door meerdere leden werd bepleit om pogingen aan te wenden om de post voor Zeeuwsch-Vlaanderen via het vaste land over België toegezon den te krijgen, doch door het Bureau moest dit worden ontraden, omdat bij pogingen die vroeger in die richting werden aangewend, overtuigend ge bleken is dat men dit van wege het Hoofdbestuur niet wenscht en dat daartoe slechts in uitersten nood zou worden overgegaan. Al wordt thans door mist en andere ongunstige weers omstandigheden wel eens eenige ver traging ondervonden, zoo bestaat er toch, in vergelijking met de vroegere regeling, over de ontvangst van de postzendingen niet te klagen. Stichting gebouw der Kamer. Aangezien het bij de Kamer sinds de reorganisatie in gebruik zijnde ge bouw in verband met de zeer toege nomen werkzaamheden der Kamer en de als gevolg daarvan noodzakelijke uitbreiding van personeel en archief ruimte reeds sinds geruimen tijd on voldoende ruimte biedt, heeft de Ka mer zich beraden hoe daarin behoorde te worden voorzien. Zij besloot over te gaan tot het stichten van een nieuw kantoorgebouw berekend op de be staande en in de naaste toekomst te verwachten behoeften, en voor het maken van een ontwerp een prijsvraag uit te schrijven onder de in Zeeuwsch- Vlaanderen gevestigde architecten. Het programma der prijsvraag is inmiddels verschenen. De begrooting voor 1939 werd vast gesteld op een eindcijfer van f 12.157. De subsidus werden verleend als in 1938. Tot lid der Commissie voor uitvoe ring der Wet op de Uitverkoopen en Opruimingen in het Winkelbedrijf wer den herbenoemd de heeren M. C. F. van Goethem, J. F. de Klerk, H. R. A. de Meijer, A de Vrleze en A. J. Wijf fels. Tot lid der Commissie als bedoeld in art. 13 der Vestigingswet zijn her benoemd de heeren H. R. A. de Meijer, M. C. F. van Goethem, A. J. Wijffels, A. de Vrieze en Eug. P. Fassaert. Candidatenlijst Prov. Staten -o— Liberale partij. De onder-centrale West Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de candidatenlijst samengesteld, welke er als volgt uitziet: 1. P. Erasmus te Oostburg; 2. A. S. Leenhouts te Retranchement; 3. A. J. Cambier te Breskens; 4. A. A. Risseeuw te Groede; 5 J. P. M Beelaers van Eramichoven te Oostburg; 6. F. A. van Rosevelt te Schoondijke; 7. J. van Bortel te IJzendijke; 8. Iz. Brevet te Sluis. Prinselijk paar naar 's-Gravenhage Naar wij vernemen zal het Prinselijk Paar zich met Prinses Beatrix In het laatst van deze maand naar 's-Graven- PRESTO ZEEPPOEDER OOK VOOR UW WASGOED - TBHÉQ£fi£5ÖiE£Ui (Ingez. Med.) voelde een onbegrensd vertrouwen in hem. Waarschijnlijk kwam dit, dacht zij, doordat hij een man van een al even hoogstaand karakter was als haar vader. HOOFDSTUK VIII. Twee dagen later zat Madge in de kamer, druk bezig een hoed op te maken. Ze had een vorm in de hand en hield er de garneering tegen, met fcritischen blik het geheel overziend. Tante Anne, gereed en gekleed om uit te gaan, keek eens even binnen. Ik geloof, dat ik nu iets voor u kan maken, dat u allerliefst zal staan, zei de amateur-modiste. Niet dat u zoo al niet reeds allerliefst is, maar die hoed dien u daar draagt, is heusch veel te stijf; met allen respect voor uw Cumberfieldschen modiste! Ik ben er ook vast van overtuigd, dat je iets heel smaakvols tot stand zult brengen. Maar ik geloof niet, dat Stephen je graag daar zou zien zitten. Je moet buiten zijn met zulk een mooien dag, die al schaarscher wor den in November. Madge schudde het hoofd, waarop Miss Harcourt voortging; Heb je geen lust, om met mij mee te gaan naar de pastorie? De dominee en zijn vrouw zouden 't heel prettig vinden, om je eens bij hen te zien en de wandeling zou je zeker goed doen. O, neen, Tantetje! Heusch, ik kan nog geen bezoeken maken bij vreemden! Nu goed dan, kindje, ik zal je niet dwingen Maar als je zoo af en toe eens wat achterover wilt leunen in je stoel en misschien de oogen sluiten, dan zal je ons beiden een groot genoegen doen. Stephen heeft zoo graag dat je 's middags even rust. want je bent nog lang niet sterk. Hij zegt, dat je anders om half negen naar bed moest en dat zou je toch niet erg bevallen hé? Ik beloof u, dat ik vanmiddag wat rusten zal. Want ik heb vannacht niet veel geslapen; dat is waar. Madge stond Tante nog even na te kijken, maar ging toen gauw weer aan hét werk; er was nog heel wat te doen aan dien hoed. Intusschen dwaalden haar gedachten natuurlijk naar het haar steeds over- heerschend onderwerp en voor de zooveelste maal vroeg zij zich af of de politie wel actief genoeg was. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1