ABDIJSIROOP Buitenland Rechtszaken. Officieele Berichten. Sport. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws Als Uur kind hoest KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 19 januari te 8 uur IN HET WITTE PAARD. Zondag 22 Januari te 2,30 en 8 uur HET HOLLANDSCH WIJFJE, Operette in drie bedrijven van Emerich Kalman. Woensdag 25 Januari te 8 uur ROBERT S VROUW, Tooneelspel in drie bedrijven van St. John Ervine. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 22 Januari 2,15 uur Opvoering van GUILLAUME TELL, Opera In 4 bedrijven en 6 tafereelen. Muziek van Rossini. GRAND THEATRE DE BRUGES. Maandag 23 Januari te 7,30 uur Opvoering van: VIOLETTA, Muziek van Eug. Beeckman. Dinsdag 24 Januari te 7,30 uur ROSE-MARY. Operette in twee bedrijven. Muziek van Frimel en Stothart. Kerk- en Schoolnieuws. AARDENBURG. Geslaagd. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor het eerste gedeelte can- didaats-examen in de medicijnen Mej. Jo van den Broecke alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Breskens Zondag 22 Januari 9,30 uur Ds Goudzwaard. Bediening H. Avondmaal. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. Nleuwvliet 2.— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart Zuidzande 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. hage begeven om daar gedurende on geveer een week ten Paleize te ver blijven. „Herzogln Cecilie" gezonken. Het bekende zeilschip de „Herzogin Cecilie," dat sedert Juni 1936 in de baal van Starehole (Devon) gestrand lag, is gisteren plotseling omgeslagen en gezonken. De „Herzogin Celilie," die in 1935 met volle zeilen van Australië terug kwam, liep op 25 April 1936 tijdens een dikken mist, vast op „Hawstone Rock" en bleef zitten op de scherpe rotspunten, iets ten oosten van Sewer Mill De meeste leden der Finsche bemanning werden door een redding boot opgepikt. Ook een klein gedeelte van de lading graan werd gered. Na 7 weken werd het zeilschip door middel van sleepbooten naar de baai van Starehole gebracht, waar men hoopte, dat het gerepareerd kon wor den. Spoedig echter kwam een Zuid Wester storm opzetten en richtte zulk een ernstige averij aan, dat elke hoop, om het schip weer zeewaardig te ma ken vervloog. Thans ligt het op den bodem der zee. Een nieuwen „Vrijdag." Te Stockholm is een radiotelegram ontvangen van het jacht „Southern Gross," thans het eigendom van den Zweedschen multi-millionnair Axel Wenner-Gren, dat op Juan Fernandez, bij de kust van Chili, het eiland dat beroemd is geworden omdat Defoe het als tooneel voor zijn „Robinson Crusoe" heeft gekozen, op Vrijdag 13 Januari een kind is geboren, dat om die reden „Vrijdag" is gedoopt. „Sikkel en hamer" in de straten van Weenen. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Weenen meldt, dat de politie te Weenen naar personen speurt, die in bijna iedere straat en zelfs in openbare gebouwen met verf of krijt talrijke sikkels en hamers heb ben aangebracht. Eveneens werden ze gevonden op stukjes papier, die op trottoirs waren gestrooid. De omroep van Moskou in het Duitsch legt specialen nadruk op be weerde bolsjewistische agitatie in Oostenrijk, vooral in Weenen en om geving. Er zijn echter in den laatsten tijd geen openlijke demonstraties van bolsjewistische sympathieën voorgeko men en alle personen, van wie men weet dat ze communistisch zijn, staan onder streng toezicht. Des te merk waardiger is het voorkomen van zoo vele bolsjewistische teekens. Zelfmoord van vooraanstaande Joodsche persoonlijkheden. De anti-semietische campagne in Italië en de gevolgen, welke deze voor de aldaar gevestigde Joden met zich brengt, zijn, evenals in Duitsch- Iand en Oostenrijk het geval is, oor zaak dat verscheidene wanhopigeu zich van het leven berooven. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Rome gemeld dat dr. Angelo For- tunato Formigini, een bekend uitge ver, bij wien het tijdschrift „L'Italia che scrive" en „Chl (de Italiaan- sche Who's Who) verschijnen, te Modena zelfmoord heeft gepleegd. In 1921 stichtte hij het Instituut voor de Propaganda der Italiaansche Cultuur. Voorts wordt gemeld dat een kolo nel, die krachtens de nieuwe wetten zijn functie moest prijsgeven, zich van het leven heeft beroofd ten overstaan van zijn troep, dien hij eerst op de binnenplaats der kazerne had opge steld. Lloyd George doet feilen aanval op Chamberlain. Een Reuterbericht uit Llandudno meldt dat in een aldaar gehouden redevoering Lloyd George minister president Chamberlain scherp heeft aangevallen en den premier ervan be schuldigd, voor de dictators te buigen en te kruipen. Zijn bezoek aan Rome heeft, volgens Lloyd George, de vrees voor oorlog slechts doen toenemen. „De beste en grimmigste bewijzen van de z.g. resultaten der bezoeken aan München en Rome", aldus Lloyd George, „zijn ten eerste het feit, dat Chamberlain na zijn terugkeer uit München, toen hij den vrede voor den duur van onze generatie aankondigde, onmiddellijk een nieuw ministerie voor de bescherming van Britsche steden tegen luchtaanvallen instelde, en ten tweede, dat na zijn terugkeer uit Bome de eerste twee collega's, die hij voor overleg ontbood, de ministers voor de bescherming tegen luchtaanvallen en de militaire vliegtuigproductie waren. Inplaats van een ontspanning te be werkstelligen," aldus spreker, „heeft de beruchte overgave van München de dictators aangemoedigd tot nog groo- tere onbeschaamdheid. De politiek van overgave om een tijdelijken vrede te koopen is een afgrijselijke mislukking geweest, en wij hebben thans het punt bereikt, waarop de democratreèn niet meer kunnen toegeven zonder verne deringen, welke zelfs voor de lafste en dwaaste regeeringen in Engeland en Frankrijk te verachtelijk zijn. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke en Handelszaken, is beëedlgd als Notaris binnen het Ar rondissement Middelburg, ter stand plaats de gemeente Groede de Heer Mr. A. J. Peereboom, voorheen can- didaat-notarls te Hoorn. Zitting van 20 Januari 1939. Het volgende vonnis werd uitge sproken: J. W. L. de G36 jaar. veearts te Kruiningen, verdacht van: „met over schrijding van hetgeen ter bereiking van een redelijk doel toelaatbaar is, opzet telijk aan een dier pijn of letsel ver oorzaken". Uitspraak: Vrijspraak. De volgende zaak werd behandeld: J. J. M., 63 jaar, zonder beroep te Zuidzande, had zich te verantwoorden wegens het feit, dat hij op 12 Aug 1939 te Retranchement Omer Proper Cool heeft mishandeld door hem op zettelijk gewelddadig te slaan. Eisch: f 25 boete of 20 d. hechte nis. Mr. Groenewegen vraagt vrijspraak sub. ontslag van rechtsvervolging. UIT DE STAATSCOURANT. Invoer van vlsch. In het Staatsblad 639 L L van 1939 is de bekrachtiging opgenomen van het besluit tot regeling van den in voer van zeevisch. (Datum van inwer king treden 18 Januari. Besmettelijke ziekte. Gedurende afgeloopen week is bij het Staatstoezicht uit Aardenburg een geval van roodvonk gemeld. VOETBAL. BRESKENS. Protest. In de Woensdag gehouden Bestuurs vergadering van de Voetbalvereeniging alhier werden de door de K.N.V.B. opgelegde straffen, voortvloeiende uit de gebeurtenissen in den wedstrijd tegen Hoofdplaat, besproken. Besloten werd met alle ten dienste staande middelen te protesteeren bij de commissie van beroep van de K.N.V.B. tegen de aan de vereeniglng opgelegde straffen, die, volgens haar, van allen grond ontbloot zijn SINT KRUIS. Over 4e kwartaal 1938. GEBOORTEN 4 Oct. Rudolf, z.v. J. van Hee en M. Verstraete; 22 Oct. Monique Marie, d.v. E. A. L. Bonte en A. M. Goet- hals; 29 Nov. Jan Adriaan, z.v. J. A. Maas en S. C. Dekker. HUWELIJKEN: 11 Oct. W. A. O. E. M. M.J.Roe- giers, 22 jr., j.m. uit Oost-Eecloo en G. J. A. Bonte, 24 jaar, j.d.; 29 Dec. P. H. Toussaint, 26 jaar, j.m. uit Cad zand en E. A. Rljckborst, 27 jaar. LOOP DER BEVOLKING IN 1938. Bevolking op 31 December 1937 346 m. en 285 vr., totaal 631. Vermeerderde door geboorte met 2 m. en 8 vr., door vestiging met 29 m. en 13 vr. Verminderde door overlijden met 1 m. en 4 vr., door vertrek met 16 m. en 12 vr. Bevolking op 31 December 1938 361 m. en 289 vr., totaal 650. Aantal huwelijken 3. A.A. EEDE. Bevolking op 31 December 1937 579 m. en 553 vr., totaal 1132. Vermeerderde door geboorte met 13 m. en 9 vr.; door vestiging met 11 m. en 17 vr. Verminderde door overlijken met 4 m. en 4 vr.; door vertrek met 17 m. en 26 vr. Bevolking op 31 December 1938 586 m. en 553 vr., totaal 1139. A.A. BRESKENS. Geen biljarts meer. Zooals wij in ons vorig nummer kon den vermelden, zijn in de café s alhier noodgedwongen de biljarts weggeno men of gedemonteerd. Dit als gevolg van de zeer hooge belasting, welke van dit zoo populaire volksspel geheven wordt. Wij zien dit droevig feit als een be langrijke schade voor het algemeen, en zeer zeker voor onze gemeente. Zij, die liefhebber zijn van het bil jartspel zijn nu gedwongen dit in een andere gemeente te beoefenen. Dit toch dwingt de ingezetenen en ook het reizend publiek, dat zich een oogenblik wenscht te verpoozen, een andere gemeente te bezoeken om een partijtje te kunnen spelen. Wij hopen, dat de gemeenteraad dit feit ernstig zal inzien en zich op het standpunt zal stellen, dat getracht moet worden het eigen publiek zooveel mo gelijk gelegenheid te geven zich in eigen gemeente te kunnen ontspannen en vreemdelingen hier te houden en niet door dergelijke maatregelen ge noodzaakt zijn een andere gemeente daarvoor uit te kiezen. Vergadering E. M. M. In de Woensdag gehouden alge- meene vergadering der Onderlinge Vereen, tot geldelijke ultkeering bij het verlies van varkens „Eendracht maakt macht" alhier, ten huize van Hotel Valk, waren ruim tachtig leden aanwezig. De Voorzitter wenscht in zijn ope ningswoord de leden en hun gezin een gelukkig jaar en hoopt dat 1939 voor de Vereeniging een voordeelig jaar zal wezen. Het jaarverslag getuigt van prettige samenwerking, evenwel zijn er veel sterfgevallen geweest. Uit de rekening van den Penning meester bleek dat de inkomsten be droegen f 675.21 en de uitgaven be liepen f 645.19, zoodat een saldo van f 30.02 in kas was. Het maatschappe lijk kapitaal bedroeg f 3626.28. De aftredende leden P. Bril en J. Cornells werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd, terwijl in de plaats van den heer B. Brand, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, benoemd werd Joz. van den Broecke. met 57 van de 76 gel dige stemmen. De Voorzitter spreekt zijn dank uit aan het aftredende lid Brand voor het vele dat hij jarenlang voor de vereeniging heeft gedaan. De heer Brand zegt, dat hij wegens hooge leeftijd zijn functie moet neer leggen en zegt de leden dank voor het in hem al die jaren gestelde ver trouwen. De uitkeeringsprijs bij het sterven van varkens wordt weder als vorig jaar vastgesteld op 85 pCt van de marktwaarde. De contributie wordt weder vastgesteld op 20 cent per varken en per maand. Het tijdstip van lid worden wordt met een maand verlengd en gesteld op 30 Juni, terwijl het bestuur ge machtigd werd in buitengewone ge vallen dezen tijd te verlengen. Het zitdag-lokaal zal voortaan ge vestigd zijn bij Wed. G. Pleijte, 3e Zandstraat. Na afloop der vergadering werd tot secretaris herbenoemd de heer J. Cornells. SCHOONDIJKE. Vergadering. Dinsdag 17 dezer kwam de voetbal vereeniging in jaarlijksche vergadering bijeen. Uit het overzicht bleek dat de ver eeniging 44 leden telt plus een twaalf tal juniores en 94 donateurs. In 1938 werden door de diverse elftallen 60 wedstrijden gespeeld, waarvan 37 wer den gewonnen, 4 leverden een gelijk spel op, 17 werden verloren en van 2 wedstrijden werd de uitslag ongeldig verklaard. De inkomsten bedroegen f 471,76, de uitgaven f 429,81 alzoo een goed slot van f 41,95. Van de aftredende bestuursleden werd de heer P. Huigh herkozen, ter wijl in plaats van den heer Dierx werd gekozen J. de Groote-Jansen. Besloten werd om voor 1939 geen elftalcommissie te benoemen en het bestuur met de elftalsopstelling te be lasten. Na afloop van de ledenvergadering werden in een korte bestuurszitting de verschillende functies nader geregeld. HOOFDPLAAT. Nieuwe voorzitter. Tot voorzitter van de Christelijke Landarbeidersbond werd gekozen de heer Pieter Puijenbroek in plaats van den heer J. Lense, die voor deze functie niet meer In aanmerking kwam. OOSTBURG. De A.V.R.O.-tourneé's. Naar men ons mededeelt ligt het in de bedoeling van de A.V.R.O. om ook onze gemeente in de toutneé's op te nemen. BIERVLIET Vergadering. In de alhier gehouden vergadering van de afdeeling Biervliet van de Ver- eeniging voor Ziekenhuisvtrpleging in 1 Z.-Vlaanderen, werden dcor den Voor zitter, den heer Maas, verschillende reglementswijzigingen toegelicht, die in de buitengewone algemeene vergade ring in Februari aan de orde zullen komen. Er werden enkele interne aangele genheden besproken. De Bestuursleden werden aangewezen als afgevaardigden naar de algemeene vergadering Z.V.B.-vereeniging opgeheven. Daar de voetbalver. S. C. D. (Drie wegen) reeds geruimen tijd met finan- tieele moeilijkheden te kampen had, heeft ze aansluiting gezocht bij de voetbalver. „Biervliet," die bereid was, de club in zich op te nemen. NIEUWVLIET. Jubileum. Bij wel gekozen woorden werd Woensdagavond f.1. de zilveren me daille uitgereikt aan den heer P. Brak man, die 25 jaar penningmeester is der Groene Kruis-vereeniging. AARDENBURG. Konijnen gestolen. Bij den landbouwer C. B. zaten op het erf eenige konijnen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heb ben ongenoode gasten een bezoek aan die hokken gebracht en een aantal langooren medegenomen. De zaak is in handen der politie. EEDE. Verplaatst. Het kantoor alhier, dat behalve grens- kantoor ook kantoor voor de Directe Belastingen was, is met 1 Januari 1.1. teruggebracht tot gewoon pren -kantoor. Sinds 1 Januari was de heer F. R. v. Noppen daar kommies-ontvanger maar deze is thans als zoodanig overgeplaatst naar het kantoor der Directe Belastin gen te Wernhout. GROEDE. Geen schuld. Naar wij van bevoegde zijde verne men treft de heer Iz. B. jr. alhier, als bestuurder van de auto, geen schuld aan het ongeluk dat de vorige week onder Oostburg heeft plaats gehad, waarbij de wielrijder V. is gedood. Verloting. 2de verantwoording van ontvangen prijzen voor de verloting ten bate van de Chr. Muziekvereeniging „Hosanna" alhier: Toezegging 2 tulbanden, 1 schemer lamp, 3 zaklantaarns, 2 sierkleedjes, hoofdpeluw voor bed compleet, een tweepersoons bedsprei, briefhanger. WATERLANDKERKJE. Vergadering. Woensdag had alhier de vergadering plaats van de varkens-assurantie „Een dracht maakt macht", onder leiding van den voorzitter de heer Iz. v. d. Berge. Uit de rekening van den penning meester bleek dat ontvangen was f 158,70 en uitgegeven f 200,14, zoo dat er een nadeelig slot was van f 41,44. Het ledenaantal bedraagt 75. Het spaarbankboekje geeft aan een bedrag van f 1436,38. De aftredende leden T. van den Berge en C. Verheijke werden als zoodanig herkozen. Stier aangekocht. De alhier gevestigde stierenvereeni- ging „Eigen Belang" heeft 'n nieuwe jonge stier aangekocht voor de prijs van f 575,— Ook voor niet-leden bestaat gele genheid hun koeien tegen betaling bij dezen stier toe te laten. Hoogwatergetij Breskens. Zaterdag 21 Jan. 1,42 2.06 Zondag 22 Jan. 2,12 2,36 Maandag 23 2,42 3.06 Dinsdag 24 Jan. 3,02 3,26 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 21 Jan. nam. 16.49 Zondag 22 Jan. 16,50 Maandag 23 16,51 Pinsdag 24 Jan. 16,52 loert altijd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdiisiroop. bestaande uit extracten v-n oude kruiden, welke verzachtend, sijjna- oplossend en genezend weiken. benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof „codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker's verstèrkte Abdijsiroop „•s-Werelds beste Hoestsiroop". ACUNIIUM AKKER'S I^VeXst&lAie tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 et 11.60. I 2.40, t 4.20. Alom verkrijgbaar (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2