Officieele Berichten. Ingezonden. Sport. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Donderdag 19 Januari te 8 uur IN HET WITTE PAARD. Zondag 22 Januari te 2,30 en 8 uur HET HOLLANDSCH WIJFJE, Operette in drie bedrijven van Emerich Kalman. Woensdag 25 Januari te 8 uur ROBERT S VROUW, Tooneelspel in drie bedrijven van St. John Ervine. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 22 Januari 2,15 uur Opvoering van OUILLAUME TELL, Opera In 4 bedrijven en 6 tafereelen. Muziek van Rossini. GRAND THEATRE DE BRUGES. Maandag 23 Januari te 7,30 uur Opvoering van: VIOLETTA, Muziek van Eug. Beeckman. Dinsdag 24 Januari te 7,30 uur ROSE-MARY. Operette in twee bedrijven. Muziek van Frlmel en Stothart. UIT DE STAATSCOURANT. Advlseerend lid Tarwe Organisatie. De Minister van Economische Zaken heef' den heer A. Minderhoud te Wil- helminadorp benoemd tot advlseerend lid der gewestelijke tarwe organisatie voor Zeeland. Advls. leden Nederlandsche Visscherljcentrale. De Minister van Economische Zaken heeft de statuten van bovengen. Cen trale gewijzigd in dien zin, dat hij ad- vlseerende leden kan benoemen. Deze hebben toegang tot de vergaderingen van de commissie voor algemeene Za ken en bevoegdheid aan de beraadsla gingen deel te nemen. Subsidie Kinderuitzending. De Besturen van vereeniglngen, die in aanmerking wenschen te komen voor een subsidie in de kosten van kinderuitzending, kunnen voor 1 Maart a.s. op gezegeld papier een verzoek daartoe doen aan den Minister van Sociale Zaken onder overlegging van een jaarverslag in drievoud en een op gave van het aantal zomer- en winter- verpleegdagen. Voor de verdere voor waarden wordt verwezen naar de Ned Staatscouranten van 1934 no. 12,1935 no. 6 en 1937 no. 90. Openbare weg. De Minister van Waterstaat heeft de bestemming van openbaren weg ge geven met ingang van 15 Jan. 1939 aan het nieuwe gedeelte van den weg Bergen op ZoomVlissingen—Bres- kens—DraaibrugSluis—grens (Rijks wegenplan 1938 no. 58) tusschen K.M. 23,824 en 27,617. „Alle blzonderste dingen gebeuren in Lier" zegt Felix Timmermans guitig. Maar nu is er een bizonder ding te Breskens; geen potvisch, geen feest, maar een staking. Er wordt niet meer gebiljart, want alle biljarts zijn uit de café's weggenomen door de eigenaars of derwijze gedemonteerd, dat het naar de letter der wet geen biljarts meer zijn. Staken de biljartspelers? Neen. Met leede oogen zien zij in Ieege zalen waar het gezellige speelding dat hen zoo vaak tot een faire kamp noodigde, werd van zijn plaats ge nomen. Staken de caféhouders? Eigenlijk ook niet. Zij toch hebben zich eens om hun bezoekers ter wille te zijn het kostbare meubel aangeschaft, dat bovendien aan onderhoud nog zooveel kosten medebrengt en willen het nog gaarne ter beschikking stellen van de velen, die van het fraaie sportieve spel genieten, zoo spelers als toe schouwers. En toch is er staking. Hoe zit dat? Bij navraag blijkt het volgende. De caféhouders te Breskens beleven moei lijke tijden. De zware belasting op een biljart van f 60 jaarlijks (f 20.- Rijk -f- f 40.- Gemeente) is redelijker wijs gesproken niet op te brengen. Het houden van biljarts waarvan ge woonlijk alleen op Zaterdagavond en Zondag gebruik wordt gemaakt, be- teekent een zware toeleg. Krachtens besluit der vergadering van de vereenigde caféhouders alhier op 12 Jan. j.l. werd noodgedwongen tot het wegnemen der biljarts besloten, een besluit, dat nog wel bij de mede gedupeerden, de biljartspelers zelve instemming vindt. Op verschillende verzoeken door de caféhouders gericht aan den gemeente raad tot opheffing of vermindering van gezegde belasting werd afwijzend be schikt, hetgeen bevreemdend mag heeten. Ik kan niet gelooven wat men mij verzekert, n I. dat men dezen druk op de caféhouders moet zien als een lonk naar hen, die nu eenmaal afwij zend staan tegenover alles wat herberg is. Ieders meening zij geëerbiedigd. Doch dat een minderheid hier de lakens zou uitdeelen, lijkt mij ondenk baar en ik zou het betreuren, Indien deze meening veld mocht winnen. Eveneens acht ik de vrees van som mige caféhouders voor represaille on gegrond, waar hunnerzijds noch onwil, noch opstandigheid t. d. z. aanwezig is. Wel acht ik op haar plaats een ver wijzing naar naburige gemeenten, welke algeheele vrijstelling verleenen van gemeentelijke biljartbelasting. Dit feit moge, naar vele faire spelers van harte hopen, voor het geacht college van onzen gemeenteraad mede een aanleiding zijn om zijn minder juiste houding in deze alsnog spoedig te herzien. Amateur. BOEKBESPREKING. „Luchtbescherming. Wat moet ik doen in dit geval?" Uitg.: Z.-Holl. Uitg. Mij. Den Haag. Dit werkje geeft dengene, die iets wil weten omtrent hetgeen hij moet doen of laten in zijn huls, ter bestrij ding van het luchtgevaar op eenvou dige wijze antwoord op diens vragen. Het is voor dezen tijd een hoogst actueele uitgave. Een afdoende vraag baak voor ieder gezin. Een ieder behoort dit boekje in huis te hebben. De prijs is slechts 75 cent. 0 Percy King: „Het Renbaanschandaal van Epsom." Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90. Uitg.: Het Nederl. Boekhuis te Tilburg. In dit boek kan men een blik wer pen achter de schermen bij de rennen van Epsom, waar op misdadige en ge raffineerde wijze geknoeid wordt met paarden, jockey s en weddenschaps- gelden. Ook kinderroof en moordaan slagen vinden plaats. De amateur-detectieve, Ashworth, weet met behulp van Myra Farland deze zaken tot een goede oplossing te brengen. Een zeer spannend boek. VOETBAL. Voetbaluitslagen Terneuzen—Hoofdplaat 5—0 Breskens—Biervliet afgelast IJzendijkeAxel 02 De stand is: Axel 13 10 1 Terneuzen 11 10 0 Breskens 11 10 0 Sluiskil 10 6 0 IJzendijke 13 5 1 Oostburg 10 4 2 Hoofdplaat 13 3 2 Biervliet 11 3 1 Hulst 10 3 0 Tern. Boys 10 2 1 Corn Boys 10 10 2 54-24 21 1 55-14 20 1 54—14 20 4 32—22 12 7 30-38 11 4 18—26 10 8 25 -47 8 7 19-32 7 7 14-29 6 7 16-51 5 9 13-33 2 BRESKENS. Droevig ongeluk. Gisteravond had alhier een droevig ongeluk plaats. Het in de haven liggende motorschip van den 55-jarlgen schipper W. van Wijngaarden uit Giesendam raakte met de opkomende storm los. De zoon zette de motor op gang, terwijl de vader het schip voor trachtte vast te maken, waarbij hij met zijn armen in een staaldraad beklemd raakte, waardoor zijn beide polsen werden afge knepen. Door de schommeling van het schip geraakte de helft der bovenla- ding over boord. Waarschijnlijk is hij mede over boord geslagen. De zoon, zijn vader roepende, kreeg geen gehoor en begaf zich naar het voorgedeelte van het schip en zag zijn vader in het water. Direct wist hij deze aan boord te krijgen. De inmiddels ontboden geneesheer kon evenwel slechts den dood consta- teeren. De loco-burgemeester Cambler werd eveneens direct met het ongeluk in kennis gesteld en leidde de verdere maatregelen. Morgen zal het stoffelijk overschot naar Giesendam worden overgebracht. Een mooie uitvoering. De Oud-Kweekelingen Vereeniglng O. K.V. te Oostburg had besloten, na de uitvoering te Oostburg, welke een groot succes was, deze ook te geven te Breskens en wel met Kerstdag. Koning Winter evenwel zorgde er voor dat deze uitvoering wegens de strenge koude niet kon doorgaan en tot later moest uitgesteld worden. Zaterdag zou dan deze uitvoering plaats hebben, en, daar een uitgestelde uitvoering in den regel niet meer die verwachting heeft als een vastgestelde, vreesde men dat de belangstelling niet meer zoo groot zou wezen. Dit Is evenwel gelukkig niet het geval geweest. De zaal was vol en het succes der uitvoering is zeer groot geweest. Het publiek heeft ten volle genoten van hetgeen de leider, de heer Cor Schijve en zijn medewerkers hebben gepresteerd. Het programma opende met „Wien bleibt Wien" voor koor en band Ver volgens een variatie van Jos. Alschausky, waarin de trombonist Ko Bossand de solo op verdienstelijke wijze vertolkte. Niet minder mooi waren de Avond- Cantate van Catharine van Rennes, de Paraphrase over „Stille Nacht" van Schreiner en de „Dorfschwalben aus Oestenreich" van Joh. Strauss. Een zware taak had de trompet- solist Adriaan Gosseye in „Zangvogels uit het Thuringerwoud," welke taak hij op schitterende wijze volbracht en een uitbundig applaus hem ten deel viel. Jasper Anthonisse bracht ons de Rhapsodie op. 79 no 1 voor piano. Een welverdiend applaus was zijn belooning voor deze groote prestatie. Als laatste nummer voor de pauze droeg Mej. Lena Moggré voor: ,,'n Aevend mie tegenspoed," door D. A. Polderman. Op zeer verdienstelijke wijze heeft zij zich van haar taak ge kweten en oogstte een dankbaar applaus. Na de pauze werd opgevoerd het Kadzands spel, van den heer Cor Schijve „De Serenaode". De rollen zaten er goed in, de be geleiding van de muziek was voor treffelijk en de vertolking boven allen lof verheven. Het publiek heeft een genotvollen avond gehad, wat de voorzitter van de muziekvereeniging alhier, de heer Iz. de Hullu, in zijn dankwoord dan ook als tolk van de aanwezigen naar voren bracht. Hij dankte de leider, de heer Cor Schijve en al de mede werkenden voor deze zeer mooie en goedgeslaagde uitvoering. De heer Schijve dankte voor de groote opkomst en in het bijzonder de heeren Mosselman en Van Dijk voor hun onmisbare medewerking ach ter de schermen. Wij hopen dat het alhier niet de laatste uitvoering van O. K. V. is ge weest. Een propaganda-avond. De Breskensche Esperanto-groep, „La Espero," welke door den leider, den heer Griep uit Nieuwvllel alhier gesticht is, gaf Donderdagavond een „bonte feestavond'' die zeer goed ge slaagd is. Ook het Gemeentebestuur getuigde van zijn belangstelling. Behalve de Burgemeester waren wethouder Cam- bier, de gemeentesecretaris en enkele raadsleden aanwezig. De door den leider gegeven open bare les gaf een duidelijk beeld van de vorderingen der leerlingen. Hierna werden zang- en muzieksolo's gegeven. Tijdens de pauze werd een druk gebruik gemaakt om de Esperanto- tentoonstelling te bezichtigen. Na de pauze hield de heer Holle man uit Bergen op Zoom een leer zame propaganda-lezing, terwijl nog enkele filmpjes werden vertoond. Wij wenschen „La Espero" onder hun emlnenten leider een grooten bloei toe. Te hooge belasting. Naar ons werd medegedeeld kan er alhier, wegens de zeer hooge Biljart belasting, niet meer gebiljart worden. Een filmavond. Uitgaande van het Ned. Verbond van Vakvereenlgingen werd Vrijdag avond in Sumajo de film vertoond van „Merijntje Gijzen,' alsmede van het werk dat door het N.V.V.-S.D.A P - comité wordt gedaan ten behoeve van Spaansche kinderen, die in Frankrijk vertoeven. De heer Koning uit Vlissingen hield een korte rede. De opkomst was zeer groot. HOOFDPLAAT. Zwaar beproefd De echtgenoote van den heer C. de S. alhier verloor op acht dagen tijds haar echtgenoot en haar eenig kind, een zoon van omstreeks dertig jaar. SCHOONDIJKE. Mooie prestatie. Op het solistenconcours te Tilburg, gehouden 14 en 15 Januari j.l., be haalde onze dorpsgenoot, de heer Jan de Zwart Wz. in de superieure afdee- ling op B clarinet, met Brillantes va riations sur Le Carnaval de Venlse, van Paul Jeanjean, een eersten prijs met lof der Jury. SLUIS. Ongeval. Het ongeveer 7-jarig zoontje van den meubelmakersknecht V. alhier had bij het spelen op het schoolplein van de R.K. Jongensschool het ongeluk met zijn rechterarmpje tegen een muur te loopen, waardoor dit lichaamsdeel op twee plaatsen brak. Dokter Staal ver leende de eerste hulp, waarna het ventje voor nader onderzoek naar Oostburg werd gebracht. Werkverschaffing. Alhier wachtten de werkloozen ver schillende werkverschaffingsobjecten. Thans zijn ze bezig met het vernieu wen van de Hoogstraat, terwijl daarna een begin zal gemaakt worden met 't aanleggen van de nieuwe bad- en zweminrichting. OOSTBURG. De Boterveilingen. De gehouden bijeenkomst van Bo- terleveranciers met den nieuwen eige naar van „Avicultura" den heer G. v d. Bossche, heeft tot resultaat gehad, dat de boterveiling in stand blijft. De contributie werd op f 2,— be paald, en de veilingen zullen evenals voorheen des Woensdags worden ge houden. ZUIDZANDE. Duivententoonstelling. Op de Zondag alhier gehouden ten toonstelling van postduiven, uitgaande van de vereeniging „De luchtbode" werden de prijzen gewonnen door: Klasse oude doffers: le Jac. Kools; 2e en 5e Iz. le Roij; 3e Abr. Wage; 4e E.V. D- Luteijn, Nieuwvliet; 6e W. Focke; Z.E.V. B. P. de Ridder, Cadzand. Klasse oude duiven: le en 2e B. P. de Ridder, Cadzand; 3e Abr. Wage. Jarige doffers: le Iz. le Roij; 2e Iz. Misilje, Cadz. 3e W. Focke; 4e J. Weeda Nvlt.; Z. E.V. J. Krane. Jarige duiven: le en 3e Abr. Wage; 2e Jac. Kools; 4e G. Dirks; E.V. M. Jansen. Jonge doffers: le, 3e en 5e Jac. Kools; 2e Abr. Wage; 4e en 6e P. de Maillie, Cadz.; Z.E.V J. Verplanke. Jonge duiven: le W. van Acker, Cadz 2e en 5e I. Missilje, Cadz.; 3e P. de Maillie, Cadz.; 4e W. Focke; 6e P. Fokeiaar; 7e G. Versluis; 8 J. Roegies, NvltE. V. D. Luteijn, Nvlt. Mooiste Doffer: Iz. le Roij Schoonste duif: B. P. de Ridder. Cadzand. GROEDE. Algemeene vergadering. Maandagavond 16 Januari jl. hield de Muziekvereeniging E. M. M. alhier haar algemeene jaarvergadering, In de zaal van den heer P. Beun onder voor zitterschap van den heer P. C. Mazure Uit de rekening over 1938bleek.dat was ontvangen f 544,58 en was uitge geven f 490,70, alzoo een goed slot van f 53,88. De begrooting 1939 werd met alge meene stemmen goedgekeurd tot een bedrag van f 414,38 aan inkomst en uitgaaf, met een post van onvoorzien van f 46,08. De periodiek aftredende bestuursle den de heeren P. C. Mazure en C. Verschoore werden bij acclamatie her kozen. Besloten werd, dat het bestuur de datum van het voorjaarsconcert nader zal vaststellen. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Dec. werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 28350,53 Terugbetaald f 19535,36 Meer ingelegd dan terug betaald f 8815,17 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 8. BRESKENS. Ingelegd f 135500.86 Terugbetaald f 97491,28 Meer Ingelegd dan terug betaald f 38009,58 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 50. OOSTBURG. Ingelegd Terugbetaald Meer ingelegd dan betaald Nieuw uitgegeven SLUIS. Ingelegd Terugbetaald Meer ingelegd dan betaald Nieuw uitgegeven f 18076,20 f 15116,08 terug- f 2960,12 spaarboekjes 6. f 17884,36 f 14317,09 terug- f 3567,27 spaarboekjes 8. IJZENDIJKE. Ingelegd f 18973,25 Terugbetaald f 16310,63 Meer ingelegd dan terug betaald f 2662,62 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 5. Scheepsbotsing in het Kanaal. Zondagmiddag is op de reede van Vlissingen aangekomen het Italiaan- sche s s. Monte Santo, dat uitgaande van Rotterdam naar Savona, in het Kanaal in aanvaring is gekomen met het Engelsche s.s. Conifer. De Conifer is gezonken. De Monte Santo, welker boeg boven de waterlijn werd versplin terd, had de opvarenden van de Co nifer aan boord en bleef op de reede van Vlissingen voor anker liggen in afwachting van verdere instructies. Het Engelsche s.s. Conifer behoorde toe aan de General Steam Navigation Company Ltd., Londen; het meet 413 ton bruto; 218 ton netto en was in 1936 gebouwd. De Monte Santo meet 5850 ton bruto en 3699 ton netto, behoort toe aan de Cooperativa di Navigazione Garibaldi en hoort thuis in Genua. Het schip is in 1920 ge bouwd. Zondagmiddag heeft een motorboot van het Belgische loodswezen contact gezocht met de Monte Santo Het bleek, dat de uit negen koppen be staande bemanning van het Engel sche s.s Conifer zich in goeden wel stand aan boord van het Italiaansche schip bevond en geen hunner eenig letsel had opgeloopen. De kapitein van de Monte Santo heeft geweigerd aan wal le komen, omdat te Vlissingen geen Ilaliaansch consulaat gevestigd is Zondagavond om ruim half 11 zijn de negen leden van de bemanning van de Conifer te Vlissingen aan wal gezet en in hotel Goes opgenomen. Daar vertelden zij, dat hun schip Zondagochtend om ongeveer 4 uur bij slecht zicht ter hoogte van het Engelsche vuurschip Sandeti door de Monte Santo was aangevaren. Wij waren, aldus de schipbreukelingen, op weg van Londen naar Duinkerken en de meesten onzer sliepen toen de aanvaring geschiedde Ons schip werd in hel midden geraakt en hel bleef aan de Monte Santo hangen In de haasc hebben wij de hoogst noodige kleedingstukken aangetrokken en het gelukte o s om z nder ve dere onge lukken aan boord van het Italiaan schip over te gaan. Korten tijd later is de Conifer gezonken. Het schip had 240 ton stukgoed aan boord De behandeling welke wij aan boord van de Monte Santo ondervonden, verdient allen lof, aldus de gelukkige schip breukelingen, die dan ook in de beste stemming verkeerden De Monte Santo heeft een versplinterden boeg en maakt water in den voorpiek. Het schip zal eerst door scheepsexperts moeten onderzocht worden, alvorens de reis te kunnen vervolgen. Waar schijnlijk zal het een voorioopige re paratie moeten ondergaan. Diefstal door politle-agent. Zaterdagmiddag is de 29-jarige politie agent M. J. v D. te Amersfoort we gens diefstal ontslagen. Het was bij onderzoek n.l gebleken, dat hij geld had weggenomen van een collega uit diens kastje op het hoofdbureau en een loonzakje met inhoud uit de ka mer der klerken. De ontslagene heeft volledig bekend en is aangehouden om naar Utrecht te worden gebracht.

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2