BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. Ë00M-BLIEK - Breskens 3extveexv\e 3voe^e- FEUILLETON Het gshsim opgslost. 48ste Jaargang Dinsdag 17 Januari 1939 Nummer 4406 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) -0 Gelegenheid tot betaling van school geld 38-39 en rioolbelasting 1938 tot uiterlijk a.s. Donderdag 19 dezer. Daarna zal tot vervolging worden overgegaan. Vrijwillige Luchtafweer ter verzekering tegen Oorlogsmolest. Zeer algemeen blijkt het denkbeeld verspreid te zijn, dat vijandelijke vlieg tuigen „binnen enkele minuten" na overvliegen van de Nederlandsche grens vrijwel ieder punt in Nederland kunnen bereiken en dat wij dus" met afweer middelen steeds te laat zullen zijn. De verklaring van deze zoo algemeen verspreide opvatting moet natuurlijk gezocht worden in de voorstelling van den gang van zaken, welke men zich is gaan maken, dank zij de luchtbe schermingsoefeningen. Inderdaad treden vele maatregelen voor luchtbescherming pas in werking, nadat voor de nade ring van vliegtuigen is gewaarschuwd. En natuurlijk is er dan zeer weinig tijd meer voor maatregelen, indien men dicht bij de grens of bij het front woont. Voor luchtafweer moét men echter ook zonder waarschuwing althans dicht bij de grens of bij het fro't voortdurend gereed zijn om te schie ten, evenals bij een drijfjacht de jager op zijn post gereed staat om te schieten. Ook wordt ons gevraagd of wij niet weten, dat de vijandelijke vliegtuigen reeds „kilometers" vóór het doel hun bommen laten vallen en zich daarbij bedienen van uiterst nauwkeurige richt- instrumenten, dank zij welke zij het doel vrijwel niet kunnen missen. Het antwoord hierop is, dat onze batterijen op den grond over nog veel betere richt- en vuurleidiugsinstallaties beschikten en hun dracht zoodanig is, dat zij hun vuur reeds kunnen openen, vóórdat het vliegtuig het doel voldoen de is genaderd om daar de richtmid- delen op in te stellen. Naar het Engelsch. 11. Kwam het tot geweld, dan zou hij zeker het onderspit delven. Dit wist hij, maar ook wist hij, wat zijn plicht was; hij zou geen meineed doen, waardoor hij een moord ongestraft zou laten blijven. Zweet hetl drong Fleming. Dat doe ik niet, luidde het kort en vastberaden. Onmiddellijk hief Fleming de krach tige vuist op en sloeg den kolonel tegen den grond. De vrouw, die naar den anderen kant van het vertrek was gegaan, snikte en verborg het gelaat in haar schort. Daar lag Mr. Heathcote, terwijl het bloed hem langs het eerbiedwaardig grijze haar stroomde en hij ten eenen- male machteloos was, om zich te verweren. Had hij maar een glas wijn ge dronken, dan zou hij nu vreedzaam Verschillende soorten luchtafweer geschut zijn noodig Hier te lande heb ben wij o.a. ook geschut doch veel te weinig met een horizontale dracht van 16 K M., waarmede men echter rekent eerst op 8 K.M. afstand het vuur te openen. Wanneet de vlieger van zijn richt- middelen wil gebruik maken, dan moet hij gedurende minstens één minuut (5 K M.) horizontaal rechtuit vliegen om dan (afhankelijk van vlieghoogte, wind sterkte en windrichting) op 0,5 a 1,5 K.M. vóór het doel zijn bommen af te werpen. De kans voor het vliegtuig om door het afweergeschut getroffen te worden is hierbij echter zoo groot, dat deze aanvalsmethode niet meer woidt toegepast daar waar de lucht afweer goed is georganiseerd. Een andere aanvalsmethode is dan dat de bombardeur zonder gebruik van zijn richtmiddelen van groote hoogte met zeer groote snelheid naar beneden duikt, zijn bommen afwerpt en daarna tracht weg te komen. Dit is een moeilijke en uiterst ge vaarlijke manoeuvre, waarbij de kans om een bepaald object te treffen, vrij gering is. Het is moeilijk om met het afweergeschut het vliegtuig tijdens den duik te raken. Daarentegen is het vrij gemakkelijk, ook met geschut van be trekkelijk gering vermogen, om het vliegtuig na den duik af te schieten Ook deze aanvalsmethode belooft den vijand dus weinig resultaten en zeer groote verliezenmits onze lucht afweer goed georganiseerd is. Dit is van de allergrootste beteeke- nis omdat geen enkele oorlogvoerende pattij anders dan in de uiterste nood zakelijkheid dergelijke verliezen kan riskeeren, wil zij niet de kans loopen om „faute de combattants" uitgescha keld te worden voor wat betreft de luchtactie. Zooals zeer onlangs nog door een Fransch autoriteit op dit gebied werd uiteengezet, kan men een vliegtuig bouwen in enkele maanden, ja zelfs misschien in enkele weken, wanneer men zich daarop geheel heeft ingesteld. Maar om te voldoen aldus deze autoriteit aan de eischen, welke te genwoordig aan den militairen vlieger gesteld moeten worden, heeft men jaren noodig. Niet de aanvulling of zelfs de uit breiding van het materiaal der lucht vloten in oorlogstijd is de groote moeilijkheid, maar de aanvulling der verliezen aan personeel is een probleem, dat nog nergens werd opgelost. Gedu rende den wereldoorlog was dat heel geslapen hebben, meende zij. Daar heb je nu eens gelijk in, zei Fleming, maar doe er verder het zwijgen toe. Jouw plicht is het, om nu verder te luisteren. Ik kan ook niet veel anders meer doen. Mijn hoofd draait mij in 't rond. Was ik ook maar doodl De uitdrukking op zijn gelaat was als een bevestiging van dezen wensch en gedurende eenigen tijd werd er geen ander geluid in het vertrek ver nomen dan het zenuwachtig snikken van de vrouw. HOOFDSTUK Vil. Van het oogenblik af, dat „Wolf" gevonden werd, had hij zich innig ge hecht aan Madge. De dokter had ook het dieet geregeld van dezen viervoe- tigen patiënt, omdat hij bang was, dat de dames, in haar meelijden, hem soms ineens te zéér te goed zouden doen Want dokter Harcourt was een op recht dierenvriend, wat hem nog eens zoo sympathiek deed zijn in de oogen van Madge. Wolf moet gewasschen en ge kamd worden, eer hij zich met fatsoen in den familiekring kan vertoonen, luidde Stephens uitspraak aan den lunch. wat eenvoudiger. Tijdens den Somme- slag, dus in 4 Va maand tijd, bedroe gen aan Engelsche zijde de verliezen aan vliegers 135der sterkte. Toen kon dus in 4Va maand 135 o/o der sterkte van het geheele Engelsche vliegercorps aan het W.front vernieuwd worden. Thans is dat uitgesloten en zelfs bij de uiterste krachtsinspanning om in vredestijd een zoo groot moge lijke reserve aan vliegers te vormen, zal men toch in oorlogstijd zeer be dachtzaam moeten zijn ten aanzien van het gebruik van het personeel. Hieruit volgt dus, dat in onze om standigheden onvoldoende zorg voor luchtafweer in sterke mate de lucht- gevaren voor ons vergroot, omdat de vijand dan zonder veel risico hier zijn bombardementen kan uitvoeren terwijl daarentegen een krachtige luchtafweer van groote preventieve beteekenis is. Vooral wanneer het voor den vijand van secundair belang is om met óns af te rekenen en wanneer zijn hoofd actie gericht moet zijn tegen een of meer andere mogendheden, vooral dan zal ook nog tijdens den oorlog zelf de preventieve waarde van een goede luchtafweer voor ons blijven bestaan. De taak van den jachtvliegdienst wordt wél door de geringe diepte van ons land in hooge mate verzwaard om dat het gevaar groot is, dat onze eigen jagers pas te laat gewaarschuwd kun nen worden. Maar dit is slechts een reden temeer om de luchtafweer vanaf den grond zoo krachtig mogelijk te maken. En wat tenslotte de kabelballon-ver- sperringen betreft, hieromtrent zijn in Engeland de verwachtingen hoog ge spannen, naar men zegt. Evenwel zegt men er bij, dat ze alleen des nachts dienst kunnen doen, omdat overdag de ballons worden weggeschoten. Indien men dus overdag tóch afweergeschut moet hebben, dan rijst de vraag of het wel veel zin heeft om bovendien nog veel werk te maken van versperringen gedurende den nacht, daar verreweg de meeste bombardementen overdag plaats hebben. Men zal in elk geval goed doen met geen al te grcote waarde te hechten aan de berichten, welke omtrent het gebruik van kabel ballons in de kranten circuleeren. Maar wat wél zeker is, dat is de enorme preventie, welke in landen zooals Nederland en België van zeer krachtige luchtdoel-artillerie kan uit gaan. En het is in den tegenwoordigen tijd van zeer groote beteekenis, dat tal van zakenlieden hier te lande dit beginnen in te zien, hetgeen blijkt uit Dus hij mag dan toch hier blij ven? viel tante in. Waarom niet? Want er is kans op, dat hij zijn vroegere eigenaars op het spoor komt; daardoor kan hij ons van groot nut zijn. Ik zal er de po litie onmiddellijk mee in kennis stel len, dat wij hem hier hebbenl Dit deed hij en een agent kwam Wolf inspecteeren, zelfs nog eer het dier gewasschen en gekamd was. Op het zien van den man gromde hij ge weldig. Hij schijnt niet veel op te heb ben met ons soort, zei de agent. Waarschijnlijk heeft zijn vorige baas ons met den nek aangezien. Tante Anne was er zeker van, dat Wolf Madge's vader zou vinden; want zij kon of wilde ten eenenmale niet aannemen, dat den kolonel iets ernstigs zou zijn overkomen. Als ze een moord hebben be gaan, dan kan je er zeker van zijn, dat ze geen tweeden doen. Hun eenig streven zal zijn, om aan het gerecht te ontkomen. Maar haat neef was daar volstrekt niet zoo gerust op: als de kolonel nog in leven was, waarom stelde hij dan geen onderzoek in naar zijn doch ter? Madge bevond zich thans toch het feit, dat zeer vele industrieelen zich tot ons wenden om nadere inlichtin gen over het organiseeren van vrij willige luchtafweer. Men wil zich zoo goed mogelijk verzekeren tegen oor logsmolest en men begrijpt, dat het beste middel daartoe is; luchtafweer. (Ons Leger). Onze Taal. -g- Enkele maanden geleden gaf een commissie uit luchtvaart kringen een lijst uit met nieuwe Nederlandsche woorden, welke de vreemde uitdruk kingen en begrippen moeten vervangen, welke de luchtvaart-menschen plegen te gebruiken. Inderdaad is het gewenscht dat paal en perk wordt gesteld aan het noode- loos gebruiken van vreemde woorden. Onze taal is rijk aan uitdrukkingen en is bovendien levend genoeg om nieuwe woorden te doen ontstaan. Maar al te vaak is het gemakzucht, die ons er toe drijft een vreemde uit drukking klakkeloos over te nemen. Een tijdlang behoorde het tot den goe den toon om veel Fransch te gebrui ken. Van deze kwaal zijn wij genezen en wie er nog aan sukkelt, behoort of tot de verdwijnenden of hij is zoo zeer van eigen onbelangrijkheid overtuigd, dat hij die wil verbergen achter veel vreemde koude drukte. Dat geldt ten minste voor Nederland. In Vlaanderen is de toestand nog an dets. Wel sterft het „franskiljonisme" uit en wel heeft de Fransche opdrin gerigheid tot sterke tegenkrachten ge leid, zoodat door de Vlamingen min der Fransche barbarismen worden ge bruikt dan door de Hollanders. Toch wordt de zuiverheid onzer taal in Vlaanderen bedreigd. Tallooze Brus selaars spreken even slecht Nederlandsch als Fransch. Slecht Nederlandsch om dat zij het nooit goed op school leer den; slecht Fransch omdat het niet hun moedertaal is Gezien de centrale lig ging en rol van Brussel moet dit wel een ongunstigen invloed oefenen, op onze taal in Vlaanderen. Het gevolg Is dat wij met een geweldige hoeveelheid Fransche taai-sintels opgescheept zitten- zoowel in Nederland als in Vlaande ren. Onze zakenmenschen en technici ge bruiken veel germanismen. Wij bemer ken vernederlandschte Duitsche woor den meestal niet meer, maar zij verstij ven onze taal, die er door aan soepel heid verliest en stroef wordt. Onze op maar korten afstand van het huis, dat hun beiden een onderdak had geboden. Er waren nu al 3 weken verloopen en ofschoon zij alle moge lijke moeite hadden gedaan om hem te vinden, scheen hij nog geen en kele poging te hebben aangewend, om zijn dochter terug te krijgen Hoe zou dit anders te verklaren zijn zonder te veronderstellen dat hem hetzelfde lot had getroffen als dien ongelukkige, dien Madge daar op den grond had zien liggen. Miss Heathcote had geen andere familieleden dan een tante, de oudste zuster van haar moeder, die in het Zuiden van Engeland woonde. Deze dame was bedlegerig en had steeds een verpleegster bij zich. Het jonge meisje had ook geen vrienden in En geland. Zij en haar vader hadden jarenlang in het buitenland vertoefd en de laatste drie jaren waren zij in Ierland geweest. Gelukkig was zij niet geheel zonder geld: er stonden een paar duizend gulden voor haar op de Bank. Dit zou dus voorloopig voldoende zijn. Zij sprak hierover tot den dokter, toen ze flink genoeg was, om aan finan- cieele aangelegenheden te denken. Vader was altijd heel goed voor taal moet een stroom zijn, bruisend, kloek en frisch. Zij moet vaart hebben en vol onverwachte wendingen zitten Wordt zij gelijk een kanaal, dan zal zij dra een dood water zijn. Stadhuis-taal en germanismen werken verstollend. Tot slot het Engelsche gevaar. Stelt U zich onze jeugd voor zonder sorry, O.K., back-hand, Lambeth Walk. Stelt U zich ons uitgaand publiek voor zon der crooners en bands. Stelt U zich de sportslui voor zonder half-times, keepers sets, runs, volley's en batmen. Wij wor den overstroomd door Engelsch; niets schijnt voorloopig in staat dezen stroom in te dammen of terug te dringen. Men zal vragen; doet het er zoo veel toe? Wie thuis een schat heeft en van aal moezen wil leven, wordt niet voor vol aangezien. Wie een taal als de onze bezit en aan alle kanten leentje-buut speelt, ver dient evenmin beter. Men spreke en schrijve Nederlandsch. Slechts waar on ze taal te kort schiet, neme men een vreemd woord. Wie zich dat ernstig voorneemt, zal spoedig ontdekken, dat het Neder landsch zoo rijk is, dat hij er onder alle omstandigheden uit kan putten. Esperanto-nieuws. De Vrijzinnig Democratische Bond en Esperanto. In zijn jaarvergadering, gehouden de 27e en 28e November jl. in Den Haag, heeft de Vrijzinnig-Democratische Bond. met 58 stemmen voor en 53 tegen aangenomen het voorstel van het dis trict Zeeland, dat luidt als volgt; „De V.D.B. bevordere zooveel mo gelijk de beoefening en het gebruik van Esperanto als wereldtaal en dringe bij de regeering aan op invoering van deze taal als facultatief vak in de hoogste klassen van de lagere school na het zesde leerjaar. Het bestuur van de V.D.B. was eerst van meening, dat een sympathiebetui ging voldoende was, maar de vergade ring heeft zich voor positiever actie uitgesproken. Tweekleurig Esperanto-post- stempel. Een Braziliaan heeft een stempel uitgevonden, dat met één druk twee kleuren geeft. De eerste maal is zoo'n stempel gebruikt in het postkantoor van de Eerste Internationale Filatelis ten-Tentoonstelling „Brapex" in Rio de Janeiro. Het vertoont een groene ster en zwarte Esperantotekst. mij en ik kreeg alles, wat hij maar eenigszins dacht, dat ik noodig had. Maar dat exra bedrag op de Bank moest ik beschouwen als een nestei; en dus zal U dit nu heel goed te pas komen, tot U den kolonel vindt. Daar ben ik blij om. Intusschen blijft U onze gast, want U weet niet, wat een zegen U is voor Tante Anne en voor mij! Ik zou wel willen zeggen Maar wat dit nu was, dat hij zeg gen wilde, hiertoe kreeg hij geen gelegenheid, want Madge liet hem niet uitspreken; ze meende dat Tante Anne haar riep. Stephen begreep heel goed, dat dit maar een voorwendsel was. Hij keek haar echter na, met hoopvollen glim lach en neuriede een opgewekte me lodie. o Als Vader niet zoo zorgzaam was geweest, dan zou ik nu niet in staat zijn mijn eigen kleeren te koo- pen, dacht Madge. Op dat oogenblik was ze juist be zig zich te kleeden in een eenvoudig avondtoiletje, dat zij zelf gemaakt had, maar dat haar alleraardigst stond. IWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1