WIKTËRvdeten KLQDSTERBALSEM Uit de oorlogvoerende landen AKKER'S Officieele Berichten. Provinciaal Nieuws. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 15 Januari te 2,30 en 8 uur IN HET WITTE PAARD. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 15 Januari 2,15 uur Opvoering van ROSE MARIE. Operette in twee bedrijven. Muziek Van Frlmel en Stothart. GRAND THEATRE DE BRUGES. Maandag 23 Januari te 7,30 uur Opvoering van: VIOLETTA, Muziek van Eug. Beeckman. Dinsdag 24 Januari te 7,30 uur ROSE-MARY. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Breskens Zondag 15 Januari 9,30 uur Ds Goudzwaard. Voorbereiding H. Avondmaal. 5.30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. NleuwvHet 2.— uur Ds Derksen. Ooetburg 9,30 uur Ds Faber. SchoondiJke 9,30 uur Ds J. A. Swart Zuidzande 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. len. In dit verband beschouwd, begrijpt men ook waarom de zoo juist afgetre den voorzitter van de Antwerpsche Kamer van Koophandel, de heer Jus- siant, in zijn laatste redevoering gehou den in de algemeene vergadering van deze Kamer, een pleidooi voor den aanleg van dit kanaal hield. „Nu Ne derland toch niet bereid is gebleken, aldus ongeveer de heer Jussiant, ons een Moerdijk-Kanaal te geven, zal er voor België wel niets anders opzitten dan het oude plan van het Maas-Rijn ka naal te verwezenlijken." Kort te voren was reeds gemeld, dat de technische diensten van het De partement voor Openbare Werken het project opnieuw in studie hadden ge nomen, terwijl men tevens zijn voel horens naar Duitschland bleek te heb ben uitgestoken, om na te gaan, of België op medewerking van Duitschen kant kon rekenen. Vanavond wijdt de heer Marcel Sijns, de hoofdredacteur van het Brusselsche „Laatste Nieuws" het blad van oud- minister Hoste, een hoofdartikel aan deze kwestie, waarin hij er aan herin nert, dat België zich in het verdrag van Versailles nadrukkelijk het recht heeft voorgehouden om dit fameuze kanaal tot stand te brengen. Artikel 361 van dit verdrag, aldus het blad, behelst in derdaad, dat België binnen een tijdperk van 25 jaar, te beginnen van at de on derteekening van het tractaat, recht heeft op een groote kanaalverbinding tusschen Maas en Rijn ter hoogte van Hoe spoediger D er Kloosterbalsem op doet, hoe beter! winterteenen, winterhielen, winterhanden ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgens Kloosterbalsem op en verras send snel zult Ge er vanaf zijn. zelfs als Uw winterteenen al zijn open gegaan. Onovertroffen als huidgenezend middel bü gesprongen handen, kloven, schrale huid. Per pot van 25 Gram f 0.621/2. pot van 50 Gram f 1.04 (Iogez- Med.) Ruhrort. De kosten op Duitsch grond gebied zouden door Duitschland wor den gedragen. Tot nu toe heeft men van Belgische zijde nooit aanstalten gemaakt om deze schikking te doen uitvoeren en het is stilaan wat laat ge worden om er toe over te gaan, ten minste onder de voorziene voorwaarden, vermits Duitschland de bepalingen van Versailles Inzake den Rijn eenzijdig heeft opgezegd. Bovendien is het Brusselsche blad van oordeel, dat de voordeelen van zulk een kanaalverbinding niet zouden opwegen tegen de zware flnancieele lasten. Kanalen vergen veel ondzrhoud, vooral wanneer zij een betrekkelijk groo te lengte hebben en door allerhande terreinen gegraven moeten worden. Daarbij komt, dat het sleepen van sche pen in de kanalen minder vlug gebeurt dan in natuurlijke stroomen. Wat de uitbreiding van het scheep vaartverkeer zelf betrefi, dient men zich te behoeden voor begoochelingen, meent „Het Laatste NieuwsEen der gelijke uitbreiding is beperkt en hangt trouwens af van allerhande omstan digheden, waarbij de financleele en de economische politiek der betrokken sta ten tegenwoordig den doorslag geeft. Om al deze redenen heeft men tot nu toe de voorkeur gegeven aan on derhandelingen met Nederland, met het oog op een aanpassing van den vaar weg van de Schelde naar den Rijn. Dit is onbetwistbaar de goede weg, al werd slechts eenige verbetering in de tusschenwateren en aan het kanaal van Zuid-Beveland verkregen, terwijl over een definitieve regeling nog on derhandeld moest worden. Een derge lijke regeling ware de meest practische en zal trouwens, zoowel aan Nederland als aan België ten goede komen, wat maar al te vaak uit het oog wordt verloren. Men moet de Rijnscheepvaart, be sluit het Brusselsch blad, inderdaad vooral beschouwen in het raam van de geheele scheepvaart, waarbij wereldha vens als Rotterdam en Antwerpen be trokken zijn. Hier komt het erop aan zooveel mogelijk solidair te handelen, om het grootste aantal voordeelen te vereenigen en onze duurzame belangen te vrijwaren. Alg. Hbl. De A.N.W.B.-grenskiosken. In het eerste jaar van hun bestaan hebben de door den A.N.W.B. te Eysden, Wernhout, Beek en Sluis ge vestigde grenskiosken wel duidelijk bewezen, welk een druk gebruik er gemaakt wordt van deze nieuwe A.N.W.B.-service, die van den beginne af met sympathie is begroet, in het internationale toeristenverkeer een plaats van beteekenis inneemt en het werk van den A.N.W.B. in breede kringen meer bekend maakt. Het aantal toeristen, dat in de vier grenskiosken hulp en voorlichting ont ving, bedroeg in 1938 totaal 19 643, van wie 6.722 Nederlanders en 12.921 vreemdelingen, behoorende tot meer dan 60 nationaliteiten uit vrijwel alle Europeesche landen en uit alle we- relddeelen. Eysden en Wernhout hadden verre weg den meesten aanloop, met resp. 10.422 en 7.197 bezoekers. De kios ken te Beek en Sluis, welke echter alleen in de zomermaanden geopend waren (die te Sluis kon pas eind Augustus in bedrijf worden genomen) hadden resp. 1.274 en 750 bezoekers. Het toeristisch verkeer was dus over de zuidelijke grens aanmerkelijk groo- ter dan over de oostelijke Dat de meeste toeristen per auto reizen blijkt eveneens uit de cijfers. Er passeerden langs de vier kiosken 15.204 auto's, 721 motorrijders, 3.042 fietsers, 606 voetgangers en 819 touringcars en vrachtwagens. De overgroote meerderheid der bui- tenlandsche bezoekers vormden de Belgen, met een totaal van 7.623, dus meer dan de helft; daarna volgen de Franschen: 1.924; de Engelschen: 1,175; de Duitschers: 1.154 en de Amerika nen: 711. Voorts passeerden aan de kiosk te Wernhout, waar de lijst van bezoekers een staalkaart van vreemde volken vertoont, o.a. 25 Argentijnen, 12 Roemenen, 216 Italianen, 125 De nen, 96 Zweden, 45 Noren, 136 Zwit sers, 17 Egyptenaren, 9 Brltsch-Indiërs, 12 Spanjaarden, 16 Hongaren, 16 Zuid- Afrikaners, 6 Brazilianen en verder be zoekers uit alle Europeesche landen, maar ook uit Australië en Nieuw- Zeeland, uit Japan, Equador, Canada, Mexico, Marokko, Peru, Hongkong, Hawaï, China, Syrië, om er maar eenige te noemen. De vreemdelingen waren zonder uitzondering zeer voldaan en ingeno men met de door den A.N.W.B. ver strekte hulp en voorlichting en gaven daarvan niet zelden blijk in brieven vol dankbaarheid over deze prettige ontvangst In Nederland, zoodat ge zegd mag worden, dat de A.N.W.B.- kiosken ten volle aan de bedoeling hebben beantwoord en Inderdaad in een behoefte voorzien. UIT DE STAATSCOURANT. Voorwaarden Rijkssubsidies voor tuberculosebestrijding. De Minister van Sociale Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat verzoeken om Rijkssubsidie voor de tuberculosebestrijding voor 1939 vóór 1 Maart a.s. moeten worden ingediend en verzoekt de besturen der vereeni- gingen daarbij acht te geven op de algemeene subsidievoorwaarden. Ver melding van een gironummer mag daarbij slechts geschieden indien de vereeniging een rekening te haren naam heefc. Het verdient de voorkeur, aan vragen in te zenden in machineschrift, met juist en volledig adres (naam, straatnaam, huisnummer en plaatsnaam). Id. voor bestrijding van het alcoholisme. De besturen van vereenlgingen, die zich bestrijding van het alcoholisme ten doel stellen, worden, indien zij dit jaar voor subsidie in aanmerking willen komen, uithenoodigd hun verzoek op gezegeld papier vóór 1 Maart 1939 te doen toekomen aan den Min. van So ciale Zaken, onder overlegging van een jaarverslag en rekening en verant woording over het afgeloopen jaar in tweevoud, en met opgave van het feit of de vereeniging er een is voor 1. volwassenen, 2. jongelieden, 3. of van hen, die een bepaald be roep uitoefenen en als zoodanig het alaoholisme bestrijden. Vereenlgingen onder 1 en 2 met minder dan 500 leden, komen niet in aanmerking. Verdere voorwaarden zijn vermeld in de Nederl. Staatscourant no. 7 van 1939. De Koningin naar Middelburg. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om na de tewaterlating van de motormailboot „Koningin Emma" te Vlissingen Zaterdag a.s. per auto naar Middelburg te rijden, om in de ambtswoning van den Commissaris der Koningin met dezen besprekingen van verschillende provinciale aangelegen heden te voeren. SPANJE. Franco's troepen naderen de kust. Franco's troepen trachten thans in Catalonië zoo snel mogelijk een door braak naar de Middellandsche Zee te forceeren, teneinde de omsingeling van Barcelona aan de zuidzijde te kunnen beginnen en ook om den sector-Tor- tosa door afsnijding te kunnen ver meesteren. Gisteravond is het den Navarreezen gelukt de stad Montblanch, aan den straatweg van Lerida naar Tarragona te veroveren, waardoor weer een belangrijk strategisch punt, waar o.a. wegen naar Cervera en Reus samenkomen, hun in handen is ge vallen. Hoewel er gisteren een dichte mist heerschte, wisten de mannen van generaal Solchaga door de republi keinsche stellingen langs den rechter oever van de rivier Francoli heen te breken en over de rivier te trekken. Deze doorbraak had des te grooter beteekenis, omdat de stellingen der republikeinen hier tot de tweede Ca- talaansche verdedigingslinie behoorden. CHINA. Chineesch offensief heeft succes. Inzake het door de Chineezen be gonnen offensief in Zuid-West-Sjansi, meldt de correspondent van de Daily Telegraph te Hongkong: Gisteren trok ken 60.000 man nieuwe Chineesche troepen plotseling over de Gele Rivier. Over een front van 100 km. zouden ze gisteren meer dan 30 km zijn op gerukt. De Japanners werden terug gedreven en de Chineezen konden zoo meer dan 60 steden veroveren. Door dit offensief waren de Japan ners volkomen verrast. Ze hadden een opmarsch in Sjansi voor de eerst volgende twee weken voorbereid door het bombardeeren van Chineesche stellingen en het verzamelen van voorraden. Door de plotselinge actie der Chineezen hebben de Japanners deze voorraden, waaronder een groot aantal vrachtauto's en tanks, moeten achterlaten. Dit is de eerste operatie van regelmatige troepen, sinds de Ja panners hun opmarsch naar Tsjangtsja, na den val van Hankou in October staakten. Volgens het Chineesche persagent schap heeft deze overwinning groote beteekenis, omdat Zuid-West-Sjansi het bolwerk voor de verdediging van Noord-West-China vormt. Zoolang de Japanners de Chineezen niet uit dit berggebied kunnen verdrijven, kunnen ze geen troepen concentreeren aan de basis van den Chineeschen weerstand, langs de grens van de provincies Hopei, Sjansi en Tsjahar. Zoowel in Noord-China bij Peking, als in Midden- en Zuid-China zijn de Chineesche guerillatroepen zeer actief In Zuid-China zou Sjekloeng heroverd zijn, het belangrijke kruispunt van den spoorweg van Kanton naar Hongkong en de Oostrivier. De Japanners zou den hier uit het gebied ten Zuiden van de rivier verdreven zijn, behalve bij de forten van Bocca Tigris OOSTBURG. Over December 1938. GEBOORTEN: 7 Alfrida Maria, d.v C. de Gues- quière en M. M. Bruggeman; 14 Re- migius Edmundus Eduardus, z.v. J. E. Hermans en R. C. Marteijn; 14 Eva, d.v. J. C. du Fossé en M. J. Spoor; 15 Dick, z.v. D. C. Bouwense en M. A. van Rosevelc; 16 Elizabeth Maria, d.v I. J. Buurman en M. A Verplanke; 24 Henriette Maria Helena, d.v. M. A. H. Govaert en H. G. B. Meijer; 27 Cornelia Wilhelmlna, d.v. j. H. Kramer en A G. Verburg. OVERLIJDEN: 2 Adr. de Visser, 64 jr., man van C. C. Serlé; 4 Am. M. Willems, 71 jr., vrouw van J. B. Corijn; 8 M. M. Hin- neman, 43 jaar, vrouw van Iz. de Hul- Iu; 11 Janna C. Ros, 81 jaar, wed van Joz. Brevet: 13 M. Verbiest, 56 jaar, vrouw van L. J. M. Blondeel; 18 J. B. Hamelijnck, 76 jaar, ongehuwd; 18 El M. Buurman, 2 dagen. d.v. I. J. Buur- en M A. Verplanke; 25 Joh. C. de Smit, 79 jaar, wed. van J. van de Luijster. A. A. INGEKOMEN: J. J. Quaars van Schoondijke; P. Sneijders van Breskens; Jac. P. Bou wens van Aardenburg; I. J. Faro van Groede; Pr. M. Stokkerman en Esth. J. Naeijaert van Schoondijke; A. R. Stokkerman geb. de Jaeger en Th. J. G. Corthals geb. Motké van IJzendijke; Joh. P. de Smit van Sluis; Em. L. Pijcke geb. Coens van Waterlandkerkje; P. de la Vienne geb. Lammens van Aardenburg; Mar. Wisse van Zuidzan de; R. van den Bussche van Aarden burg; L. G. J. Brand van Vierlingsbeek. VERTROKKEN: O. A. F. van Campen naar Graauw en Langendam; M. S. de Schoolmees ter naar Sluis; Arie Faas nr Groede; Cor van Gilst naar Colijnsplaat; Cor C. de Back naar 's-Gravenhage; J. C. Bou- wens naar Groede; S. R. Naeijaert nr Schoondijke; Jac. A. Poissonnier naar Sluis; P. A. de Schot nr Vlissingen; A. B. Blomme en gezin n. Aardenburg, W. I. Danlëlse en gezin naar Amster dam; A. K. Adriaansen geb. Ekkebus naar Cadzaqd. CADZAND. Over December 1938. GEBOORTEN: 5 Johanna Dymphina Maria, d.v. M. v. d. Plasse en M. E. van Tiggelen; 17 Jacobus Abraham z.v. P. v.in Dijke en J. P. Dees; 17 Marinus Willem, z.v. J Vermeulen en M. A. Jongman OVERLEDEN: 20 Janna Steenhart, 80 jaar. echtg. van C. H. Blom. A A. INGEKOMEN: C. Kegge van Hillegersberg; P. L. de Neve van Retranchement; M. Heinsdijk van Sas van Ge t; A. K. Ekkebus van Oostburg. VERTROKKEN: M. P. Blok naar Utrecht. LOOP DER BEVOLKING IN 1938. SCHOONDIJKE. Aantal inwoners op 1 Januari 1938: 1018 m. en 958 vr. totaal 1976 pers. Vermeerdering door geboorten met 11 m. en 14 vr., door vestiging met 40 m. en 43 vr Totale vermt erdering van 108 personen. Vermindering door overlijden met 12 m. en 5 vr.. door vertrek met 40 m. en 51 vr. Totale vermlndeting van 108 personen. Aantal inwoners op 31 December 1938: 1017 m. en 959 vr. totaal 1976 personen. BOEKBESPREKING. Walter Breedveld: „De avond van Rogier de Kortenaer.'" Uitg.: Urbi et Orbi, Utrecht. Deze roman brengt ons de levens geschiedenis van den gepensionneer- den luitenant-generaal Rogier de Kor tenaer. Door erflating komt hij in het bezit van het mooie dubbele heerenhuis te Vught, waar hij zich vesiigt. Zijn omgang met Adolf Tronk-Len- neger, oud-president van het Gerechts hof, geeft hem veel te denken, vooral met betrekking tot zijn speelbord, Het mislukte huwelijk van zijn zuster en de egoïstische zwager Hudonk, baart hem veel zorgen. Een spionagegeval waarin hij, ge heel onschuldig, betrokken wordt, knakt zijn leven. Zijn vele ontmoetingen tijdens zijn levensavond brengt hem nader tot God en geeft loutering aan zijn ziel. Eén boek, waaruit veel te leeren valt. BRESKENS. Uitvoering. Zondagavond gaf de Kunstkring „Ik Dien" uit Maldeghem alhier een uit voering in Sumajo van het tooneelstuk „Kinderen van ons Volk Dit stuk werd op meesterlijke wijze vertolkt. Een dankbaar applaus was dan ook zeker verdiend. Jammer dat het bezoek niet grooter was. Wij vertrouwen dat, als de Maldeghemmers weer eens in onze gemeente komen, zij een groot be zoek zullen hebben. SCHOONDIJKE. De nieuwe School. Donderdagmiddag had de eerste steenlegging plaats van de nieuw te bouwen openbare school alhier. In een voorafgaande bijeenkomst ten ge meentehuize waren aanwezig de Raad van Schoondijke, de verschillende ambtenaren, de heer W. J. Bruijnooge uit Vlissingen als architect, de aan nemers, de inspecteur in het district Middelburg en het onderwijzend per soneel. Nadat de oorkonde, ontworpen door den heer Aalpregtse, secretaris van Oostburg, was geteekend, hield de burgemeester een korte toespraak, die door den inspecteur werd beantwoord. Daarna ging men naar het in aanbouw zijnd gebouw waar de burgemeester, na een toespraak, de eerste steen legde terwijl de oorkonde werd inge metseld door den inspecteur. Laatst genoemde sprak zijn voldoening uit over de uitnoodiging en hoopte, dat het gebouw zou voldoen aan de ver wachtingen Ten slotte werd een rondgang ge maakt door het bouwement, dat den Indruk maakte een solled mooi ge bouw te zullen worden. BIERVLIET. De Zangvereeniging. In de plaats van den heer Goed- bloed, die onze gemeente gaat ver laten, is tot voorzitter der zangver eeniging gekozen de heer Adr. Faas Jz. en tot directeur de heer Jas Anthonisse. Eigen kantoorgebouw. De alhier gevestigde Coöp. Boeren leenbank heeft besloten een eigen kantoorgebouw te stichten. OOSTBURG. Droevig ongeluk. Woensdagmiddag had alhier een droevig ongeluk plaats. De rustend landbouwer J. Verstraete, wonende te Groede, kwam per rijwiel van Oostburg langs de Rijksweg gereden en stak deze over, juist voor een aankomende auto, bestuurd door den heer Iz. B. Jr. uit Groede, en werd aangereden met het gevolg dat hij zoo ernstig gewond werd, dat hij kort daarna aan de ge volgen overleed. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. De politie heeft deze zaak in onder zoek. SINT KRUIS. Geitenfokvereeniging. In de jaarvergadering van de Geiten fokvereeniging werd rekening en ver antwoording gedaan over het jaar 1938. De ontvangsten bedroegen f 77. de uit gaven f61. De contributie werd niet gewijzigd. Tot bestuurslid werden her kozen de heeren A. J. Sietens en J. Oos- terbaan. Als afgevaardigde naar de Al gemeene vergadering te Middelburg werd gekozen de heer J Oosterbaan en voor de kringvergadering te Oost burg werd de heer G. Maes aangewe zen. Besloten werd met het oog op de bui tengewone uitgaven voor 1939 aan het Gemeentebestuur een hoogere subsidie aan te vragen. AARDENBURG. Raadsvergadering. Donderdag 12 Januari kwam de raad in voltallige zitting bijeen De Voor zitter dankte voor de belangstelling bij den aanvang van 1939 ondervonden, sprak de beste wenschen uit voor allen in het pas begonnen jaar, hoopte op een even prettige samenwerking als in 1938 en sprak den wensch uit, dat 1939 voor Aardenburg een goed jaar moge worden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen worden aan de vergadering diverse ingekomen stukken medege deeld, welke alle voor kennisgeving worden aangenomen, behalve een mis sive van Heeren Ged. Staten van Zee land, houdende goedkeuring van een

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2