BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. O.K.V. UITVOERING Verschijnt lederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Partgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens De toekomst nog donker. FEUILLETON Hst geheim opgelost* 3®wecn\e ^tesVevx^ Nederland, België en de Rijnscheepvaart. 48ste Jaargang Vrijdag 13 Januari 1939 (Nummer 4405 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 et. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) In de deze week gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel voor het gebied Utrecht, heeft de voor zitter, dr. F. H. Fentener van Vllssin- gen, zijn Nieuwjaarsrede gehouden. Daarin zelde hij, dat 1938 ons opnieuw den strijd heeft gebracht tegen de ver lammende crisis-invloeden, ons omklemd heeft in den vlcleusen cirkel van da lenden afzet, verlaging der verkoop prijzen, verminderde productie en stij ging der kostprijzen, en weer duizen den volksgenooten en ettelijke bedrijfs takken in de armen van een moreel vernietigenden en initiatief doodenden steun gejaagd heeft om daardoor de lasten, die op de schouders van de ongesteunden drukken, nog te verzwa ren en dat, terwijl de reserves, waar over wij ln 1929 nog konden beschik ken, geleidelijk opgeteerd waren. Eind 1937 scheen de mogelijkheid te bestaan van een verbetering der oeconomlsche betrekkingen tusschen de landen, die de voornaamste rol in de wereldhuishouding spelen, maar helaas ontstonden er jn 1938 al spoe dig dusdanige politieke spanningen, dat het vraagstuk van de verbetering der oeconomische betrekkingen geheel op den achtergrond werd gedrongen. Munchen had het Alkmaar kunnen worden der internationale verbroede ring, maar deze hoop is uiet verwezen lijkt De reeds zeer moeilijke situatie werd nog verscherpt, doordat maatre gelen in bepaalde landen tegen de Jo den genomen, hetJodenprobleem" tot een internationaal politiek en oecono- misch vraagstuk van de eerste orde deden uitgroeien. Tot hetgeen, dat uiteindelijk slechts een afdoende en duurzame verbetering ook ln onze oeconomische nooden kan brengen: een herstel der goede eco nomische en politieke internationale betrekkingen kunnen wij in ons vader land slechts weinig bijdragen. Ons stre ven zal dus moeten zijn om onder de omstandigheden, zooals zij nu eenmaal zijn „to make te best of it". De vraag besprekend, hoe op het oogenblik onze oeconomische toestand is, zeide de voorzitter, dat, wanneer wij ons rekenschap geven van de toe nemende mate, waarin ons bedrijfsleven door de regeeringsuitgaven voor be wapening en werkverschaffing wordt gestimuleerd en van al hetgeen slechts door- en met steun ln stand wordt ge houden, het dan duidelijk wordt dat wij aan het tegenwoordige cultuurbeeld van Nederland geen al te groot opti Naar het Engelsch. 10. Zijn gedachten gingen weer uit naar Madge en hij maakte zich ernstig ongerust over haar veiligheid. Als zij ook dat leven gehoord had, zou ze natuurlijk zeer ontsteld wezen Maar nu was alles stilMisschien had hij 't zich ook maar verbeeld. Toch zou hij onmogelijk kunnen sla pen, eer hij vast wist, dat Madge veilig was. Hij knipte zijn zaklantaarn aan en zonder pantoffels ging hij zachtjes naar haar kamer. Hij hoopte maar dat hij niemand wekken zou. Als Madge sliep, hoefde zij niets te weten van dat bezoek tot op den ochtend. Maar het was nu al ochtend en hij zou haar heel gauw moeten wekken. Hij deed de deur van haar kamer open, keek er even binnen en zag dat zij rustig lag te slapen. Dan kon er toch ook geen hard geluid hebben geklonken. misme kunnen ontleenen. De twee grootste problemen, waarvoor onze volkshuishouding zich gesteld ziet, heb ben nog niets van hun dreigend aspect verloren. Het blijven nog steeds de werkloosheid en de onvoldoende dek king van de uitgaven van staat en ge meenten. In dit verband stond spr. uitvoerig stil bij het zgn. plan-Westhoff, hetwelk beoogt het tewerk stellen gedurende een reeks van jaren van een veel groo- ter aantal werkloozen dan thans het geval is en wel voor cultuur-technische werkzaamheden. De volledige uitvoe ring ervan zou ongetwijfeld een revo- lutionnalre verandering van de oeco nomische structuur van onze volkshuis houding beteekenen. Indien het mogelijk zou zijn het aan tal der chans werkzoekenden door een sterke uitbreiding van ons agrarisch productie-apparaat tot een redelijk peil terug te brengen, zou dit zoowel uit een moreel als een sociaal, maar ook uit een oeconomisch-financieel oogpunt een grooten vooruitgang beteekenen. Zouden de lasten, die daaruit voor andere bedrijfstakken voortvloeiden echter te hoog en de vermindering, die hun activiteit dientengevolge onderging, te groot zijn, dan zou de beoogde werkverruiming uitblijven en slechts een werkverschuiving plaats vinden, die ons nog verder van huls zou helpen. Met het oog hierop leek het spr. in ieder geval niet wenschelijk, dat onze Nederlandsche werkverschaffing zich te veel Instelt op cultuur-technische wer ken en aldus onze oeconomische struc tuur forceert in een richting, die niet met haar natuurlijk groeiproces over eenstemt. Aan de outillage, de mechanische uitrusting en de efficiency van onze overige bedrijfstakken zou ook heel wat kunnen worden toegevoegd en verbeterd, indien de regeering daartoe op een, wat den kostprijs betreft, even ingrijpende wijze als het plan-West hoff dit beoogt te doen, de behulpza me hand zou willen bieden. De werk verruiming, die hieruit zou voortsprui ten, zou op solider oeconomlschen grondslag berusten en dus meer ga rantie voor haar duurzaamheid bieden, omdat zij ons zou helpen onze pro ductiekosten ook in vergelijking met die van andere landen op een redelijk peil te brengen of te houden. Dat de, op de volgens het plan-Westhcff ge wonnen cultuurgronden, uitgeoefende bedrijven hiertoe zouden kunnen bij dragen, lijkt in het licht van de be staande groote verschillen tusschen de productiekosten der Nederlandsche Toch voelde de kolonel er zich niet geheel gerust op. Vandaar dat hij op het portaal nog eens even bleef stil staan en aandachtig luisterde Hij hoorde nu allerlei stemmen door el kaar, waaruit er één duidelijk verstaan baar klonk. Stil tochl Hou je toch still Er had daar beneden een schermut seling plaats Een eigenaardige ver- jaarsviering. Het zou maar 't beste zijn, dat hij toch naar de kamer van Madge terug ging en dat hij haar vertelde hoe de zaken stonden. Vervuld van deze gedachte keerde hij zich om toen hij ineens een luiden angstkreet hoorde van een vrouwen stem, gevolgd door een ander geluid, of er na een worsteling het een of andere zware meubel viel. Er werd daar beneden dus geweld gebruikt. En zonder zich te bedenken, dat hij waarschijnlijk tegenover een overmacht zou staan, achtte hij het noodzakelijk, dat hij hier helpen zou. Misschien was er wel dronkenschap in het spel en kon er met eenigen tact wat be reikt worden. Hij ging de trap af en wierp wijd de deur open van het vertrek, waar bodemproducten en de desbetreffende wereldmarktprijzen voorshands zeer on waarschijnlijk. Willen wij in Nederland onze be staande staatsbeginselen trouw blijven, dan zal onze regeering, en zij heeft herhaaldelijk verklaard zich daarvan be wust te zijn, er voor moeten waken, dat het particuliere bedrijfsleven zijn nuttige functie in onze volkshuishou ding kan blijven vervullen. Daartoe zal echter noodlg zijn, dat de overheid er meer dan tot dusverre toe bijdraagt, dat de omstandigheden, die voor het behoud en de verdere ontwikkeling van dat particuliere bedrijfsleven on misbaar zijn, aanwezig zijn. In ons land, waar het bedrijfsleven zoozeer afhankelijk is van den Interna tionalen ruil van goederen en diensten, zal de oeconomische activiteit zich nim mer bevredigend kunnen ontwikkelen, zoolang de ruil onder zoo moeilijke en onzekere omstandigheden moet plaats vinden als thans het geval is. Onze overheidsbemoeiing ten opzichte van het bedrijfsleven moet dan ook logi scher wijze steeds voor oogen gehou den, dat het noodzakelijk blijft om, waar zulks maar mogelijk is, de inter nationale handelsbelemmeringen aan de reeds bestaande, kan slechts het span nen van de paarden achter den wagen beteekenen. Subsidieering beteekent onvermijde lijk het in eenigerlei vorm verzwaren op Zaterdag a.s. om 7,30 uur stipt. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) der lasten, op andere producenten drukkend. Door de verhooging van de koopkracht van bepaalde groepen con sumenten door zekere oveiheidsmaat- regelen is het ook mogelijk, den on dernemingslust van bepaalde groepen producenten te bevorderen, maar In de meeste gevallen zal er een verlaging van de koopkracht van andere consu menten mee gepaard gaan, die een nadeel beteekent voor de overige pro ducenten. Meer heil verwachtte spr. van een vermindering van den kostprijs en een verlaging van het niveau der kosten. Ook op dit gebied kan door overheidsmaatregelen veel bereikt wor het geluid vandaan kwam. Daar zag hij twee mannen in een heftige worste ling: Fleming, de gastheer, hield den ander bij den kraag en schudde hem heen en weer als een hond, die een rat te pakken heeft. Onbeschrijfelijke woede stond op zijn gelaat te lezen en hij liet zijn slachtoffer eerst los, toen hij begreep, dat die de verstik king nabij was, waarop hij zelve adem loos tegen den muur geleund bleef staan. Je hebt hem gedood, jou schurk. Fleming sloeg geen acht op deze woorden van den kolonel. Er stond ook nog een andere man in het vertrek, wiens tegenwoordigheid de kolonel in het eerst niet opge merkt had, en ook mrs. Fleming trad al wankelend te voorschijn, maar ze duwden haar ruw ter zijde en fluister den samen wat. De kolonel trad op den gevallene toe en keek eens goed. Ja, de man was dood. Maar de onbekende schoof hem op zij en knielde naast het slachtoffer, terwijl hij vroeg: Je denkt toch niet, dat de kerel dood ls, ouwe heer? Ja? Nu, dan weet je er niet veel van! In minder den en spr. geloofde, dat men zelfs gevoegelijk zeggen kan, dat, voor zoo ver het doel bereikt moet worden langs den zwaren weg, die via bezui niging, versobering, rationalisatie en verlaging van het loonpeil naar lagere kosten voert, het bedrijfsleven hierin niet zal slagen, zonder dat de regee ring op dien weg vóórgaat en door doelmatige maatregelen hulp verleent. De bezwaren, die tegen dit soort aanpassing worden aangevoerd, zijn, dat het een tijdelijke inkrimping der werkgelegenheid en vermindering der koopkracht tengevolge kan hebben, die de bestaande moeilijkheden, aan vankelijk althans, nog vergrooten Deze bezwaren gelden echter niet voor de indirecte kostprijsverlaging, die tot stand komt, Indien men er in slaagt bij gelijkblijvende kosten de kwaliteit van het vervaardigde product te verbeteren, of de doeltreffendheid der aangeboden diensten teverhoogen. Het wilde spr. voorkomen, dat ln dit opzicht in ons land nog veel nut tig werk zou kunnen worden verricht en dat op dit gebied door overheids voorlichting en door overheidssteun nog veel gedaan zou kunnen worden, dat voor onze volkshuishouding van blijvende waarde zou blijken te zijn. Gaat men de kansen na, welke zich thans In ons land voor den on dernemer openen, dan kan dit onder zoek slechts leeren, dat het vele in grijpen van regeerlngswege In het be drijfsleven, dat de laatste jaren heeft plaats gehad, in dit opzicht nog maar weinig gunstige resultaten heeft opge leverd. Ongetwijfeld zijn door middel van overheidshulp en overheidssteun de kansen van bepaalde ondernemers verbeterd. Afgezien nog van het feit, dat de2e steun, zoo hij al geschikt was om hen over moeilijke tijden heen te helpen en het hun mogelijk te maken hun bedrijf zoo goed en zoo kwaad als het ging gaande te houden, een veel te onzekeren grondslag vormt om als uitgangspunt voor uitbreiden of het entameeren van nieuwe zaken te kunnen dienen, kan ook niet ge constateerd worden, dat de kansen van de ondernemers In hun geheel bezien er door verbeterd zijn. Onzekerheid ls geen goede voe dingsbodem voor ondernemingslust en wij zullen alles ln het werk moeten stellen, wat In ons vermogen ligt om de voor onze volkshuishouding nog steeds zoo belangrijke functie van den ondernemer desondanks beter tot zijn recht te doen komen Spr. eindigde met den wensch, dat de regeering in het voor ons liggende dan geen tijd is hij weer zoo gezond als een vlsch hoorl Maar ga jij nu maar weer kalmpjes naar bed. Fleming is toch vrij om in zijn eigen huis met een man te kibbelen, zonder dat jij er dadelijk je neus in hoeft te steken? Wie heeft er om jou gezelschap ge vraagd? De man is dood, zei de kolonel. Dat weet u even goed als lk. Fleming heeft hem gewurgd. Dat zeg ik met kennis van zaken. Ik ben niet voor niets zestig jaar geworden waarvan ik het grootste deel in het leger ben ge weest. Denk maar niet dat u mij Iets kunt wijsmaken. Hij stond recht op, met fier opge heven hoofd en zag er niet uit, of hij zich licht van de wijs zou laten brengen. Nu trad Fleming op hem toe. Houd je mond, als je blieft, of lk zal zorgen, dat Je niet veel meer zeggen kunt. Dat noemt zich nu een heer en weet zich hier toegang te verschaffen onder voorwendsel, dat zijn dochter zoo bang is voor het onweer. Spionnage ls je doel man, maar ik heb je doorl Kolonel Heathcote beschouwde die woorden slechts als een bedreiging. Voor manufacturers ligt vanaf 16 Januari af ter secretarie ter inzage een lijst met monsters van de handwerk- benoodigdheden, die het gemeente bestuur ten behoeve der openbare scholen wenscht aan te schaffen. 13 Januari 1939. Burgemeester en Wethouders van Breskens: J- P. DROST, Voorzitter. J. A. EEKHOUT, Secretaris. jaar juist met het oog op de zoo noodzakelijke vermindering der werk loosheid vastberaden dezen koers zal willen sturen en dat alle groepen on zer volkshuishouding haar, zij het ook zoo noodlg door het brengen van of fers, daarbij zullen willen volgen. Dat de ondernemers daarbij veel kortzichtig eigenbelang zullen moeten opzij zetten en zoo noodig grooter risico zullen moeten aanvaarden dan onder nor male omstandigheden gerechtvaardigd ls, mag hun niet weerhouden om krachtig mede te werken om het kan kergezwel der werkloosheid, dat ons volksbestaan bedreigt, te helpen uit snijden. N. R.Crt. Naar men weet wordt er den laat- sten tijd In verscheidene Belgische krin gen druk stemming gemaakt voor den aanleg van een kanaal, dat het Albert- kanaal via Aken met den Rijn zou ver binden en aldus een directe verbinding tusschen Antwerpen en den Rijn mo gelijk zou maken. Dit project, dat reeds van vóór den oorlog dateert, maar dat men met het oog op de zeer hooge kosten van aan leg ad acta had gelegd, duikt telkens weer uit het dossier van het Departe ment van Openbare Werken op als Belgle behoefte heeft aan een troef, welke het tegen Nederland kan uitspe- Mrs. Fleming of de vrouw die zich althans zoo noemde trad nu naast hem. Ze keek ook naar de gevallene. Ja, hij ls vast en zeker dood, mom pelde zij. Hierop viel Fleming ln: Nu zal lk jou eens eventjes ver tellen wat jou te doen staat. Te zwij gen, versta je? Voor het eerst ln zijn leven mis schien wenschte kolonel Heathcote, dat hij Madge niet bij zich had ge had. Ze zouden beter nog den nacht hebben doorgebracht ln den auto, dan dat zij zich hadden begeven, blijkbaar In dat broeinest van zonde en ge welddadigheid. Hij wendde zich nu naar de deur, maar de uitgang was versperd door den doode. Tegelijkertijd sprong Fle ming te voorschijn. Dat gaat zóó niet! riep hij. Ten zij je zweert, dat je geen woord zeg gen zult van hetgeen je hier hebt ge zien. Nu? De kolonel was flink van gestalte en sterk voor zijn leeftijd, maar hij was niet opgewassen tegen den reus, die hem met ijzeren greep bij de schouders hield. XWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1