Gevonden en Verloren. Sport. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 8 Januari te 2,30 en 8 uur en Donderdag 12 Januari te 8 uur Opvoering van: ROSE-MARY. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 8 Januari 2,15 uur Opvoering van MANON, Opera in vier bedrijven. Muziek van J. Massenet. n<> titelrol wordt vervuld door Vina N»w-York. BIERVLIET. Benoeming. De heer Goedbloed, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is als zoodanig benoemd aan de Rijksleerschool te Middelburg met ingang van 1 Februari. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Breekens Zondag 8 Januari 9,30 uur Ds Goudzwaard. Bevestiging Kerkeraadsleden. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. Nieuwvüet 9.30 uur Ds Derksen. Ooatburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart Zuidzande 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 5,30 uur Ds. Derksen, Bediening H. Avondmaal. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. -Neuzen-Axel-Hulst-Antwerpen-Breda- Dordrecht-Rotterdam op den len en 3en Dinsdag van de maand, afgewe zen. BOEKBESPREKING. Percy King: „De beslissende ronde." Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90- Uitg.: Het Nederlandsche Boek huis te Tilburg. Sydney Seymour, wiens werkelijke naam Keith Culllngwood is, is een ge - dupeerde erfgenaam, die voor zijn be langen vecht tot de laatste en beslis sende ronde. Men beleeft met hem spannende en adembenemende avonturen tegen een overmacht van gladde, gewiekste scha vuiten. Met hulp en warme vriend schap van een beroepsdetectieve, die een charmante jonge dame bleek te zijn, weet hij te overwinnen. Een spannend verhaal. o Jacob Wassermnn: „Olivia." Ingen. f 2,25. Geb. f 2.90. Uitg.: Nederl. Uitgeverij, Baarn. Olivia, het wonderschoone jonge meisje, vat een groote liefde op voor haar beschermer Robert Lamm, welke zij echter niet waagt te bekennen. Zij offert zich op en wijdt zich aan de verpleging van de gewonden uit den oorlog. Afschrikwekkende tooneelen, welke des te scherper uitkomen door het contrast tusschen de wondere schoonheid van het meisje en de af grijselijkheid van den oorlog, worden ons geschilderd. Een aangrijpend boeiende roman. 0 Theun de Vries: „Het rad der Fortuin". Ingen. f 3.90. Geb. f 4.90. Uitg.: Van Loghum Slaterus, Arnhem. Deze roman, die evenals Stiefmoeder Aarde een schepping van zeldzame allure in onze literatuur is, is het ver volg hierop. Het is de voortzetting van het ge slacht Wiarda. In deze roman worden de lotgeval len van de familie geteekend tot het uitbreken van de wereldoorlog. Hoe duidelijk worden ons de hoofdperso nen in dit geslacht voor oogen ge steld, met als achtergrond het Friesche landschap en de nieuwe omgevingen. Theun de Vries toont ons ten volle zijn kunstenaarschap. Een boek van zeldzame schoonheid. H. Chassagne: „Japan contra de wereld". Ingen. f 1.50. Geb. f 1.90. Uitg.: „Pegasus," Amsterdam. In dit actueele werk geeft de schrij ver ons een overzicht van de geschie denis van Japan, sinds de vroegste tijden. Het land, landbouw en in dustrie, alsmede de politieke stroomin gen en partijen worden op duidelijke wijze beschreven. Voorts zet de schrijver de buiten- landsche politiek van Japan uiteen, terwijl de beteekenis van de aanval op China en het dreigende gevaar van Japan voor andere landen, o.a Nederland en Indonesië, uitvoerig vordt beschreven. 2en boek, dat heden zeker actueel is. De Sterrlt naar JVlonte Carlo. Het A.N.P. verneemt uit Boedapest: Gatsonides en Barendregt, die met Ford" op weg zijn hun startplaals Athene voor den sterrit naar Monte Carlo te bereiken, hebben met groote moeilijkheden te kampen. Onze land- genooten kozen hun weg via Monte Carlo en reeds tusschen Grenoble en Monte Carlo konden zij door de spie gelgladde wegen het vereischte ge middelde van 50 km. niet halen Van Monte Carlo ging het naar Italië, waarbij men de Jroute via Palermo koos, om dit tejverkennen. ;,.De route in Italië viel mee, want hier was veel sneeuw op de wegen geruimd. Maar in Zuidslavië werd het moeilijker. Op verscheidene plaatsen lag de sneeuw een meter hoog en over het algemeen bleek, dat er zeer weinig geruimd was. Vier maal zat de auto van onze landgenooten vast, doch ten slotte slaagden zij er in de Hongaarsche grens te bereiken. Het gemiddelde van 40 km hetwelk in den rit is voorgeschreven, konden deze rijders op dit gedeelte niet halen. Op de Hongaarsche wegen lag weinig sneeuw, doch daarentegen was het wegdek spiegelglad, waardoor Oatsonides en zijn medebestuurder weer voor nieuwe moeilijkheden werden geplaatst. Van Boedapest gaat de reis naar Belgrado en dan, indien het mogelijk is, via Sofia naar Athene. BRESKENS. Over de maand December 1938. GEBOORTEN: 4 Jacobus Pieter, z.v. A. Oosterling en L. C. Clarissen; 5 Maria, d.v. J. den Dekker en M. C. de Jonge; 16 Levlnus Cornells, z.v. C.'de Kraker en S. K. v.d. Wege. HUWELIJKEN: 1 P. A. de Meester, 26 jaar j m. en J. S. de Jonge, 28 jaar, j.d.; 17 A. de Jonge, 30 jaar, j.m. en J. C. Florussen, 26 jaar, J.d.; 15 J. P. de Back, uit Oostburg, j.m., 24 jaar en J. E. Smoor, 22 jaar, j.d. OVERLIJDEN: 25 Johanna Cath. de Smit, oud 79 jaar, weduwe van J. van de Luijster; 28 Abr. Jacob Leenhouts, 65 jr., echt genoot van Corn, de Kok, eerder we duwnaar van C. L. Huijsheere. INGEKOMEN: I. A. van Melle van Amsterdam nr. Dorpsstraat 82; C. W. Verplanke van den Haag naar Dorpsstraat 75; M. M. Hoogstad van Middelburg naar Steen oven 18; A. I. Versprille en gezin van Schoondijke naar Boulevard 38; L. A. de Wispelaere van Groede nr Dorps straat 110; P. H. J. Melieste van Ze venbergen naar de Hullustraat 9; S. M. van Houte van Zuidzande naar W 5. VERTROKKEN: P. Snijders en gezin van Langeweg 7 naar Oostburg; A. W. Klaassen van de Hullustraat 6 naar den Haag; D. R. de Hondt van Prinses Julianastraat 26 naar Vlissingen; H. L. Verpoorten van Kon. Emmastraat 8 naar den Haag; P. Philipse van Markt 4 nr Vlissingen. IJZEND1JKE. Over de maand December 1938. GEBOORTEN: 25 Cornelis, z.v. J. van Espen en A. Hubrechtsen; 27 -Walter Henricus, z.v. G. A. Hendrlkse en P. G. A. M. van Hout. OVERLEDEN: 9 Victor H. Haverbeke, wednr. van M. J. Calon, oud 74 jaar. INGEKOMEN: J. M. Therl van Terneuzen; D. Zell- stra van Wijmbritseradeel; E. M de Bruijckere van Aardenburg; P. S. Ver meulen van Biervliet; Sam Bartelson van Aardenburg; A. J. G. Hendrlksen van Nijmegen; Fr. Haartsen en gezin van Groede; E. A. Overmeire van St. Jan en Eremo. VERTROKKEN: Alph. Swartele naar Groede; A J. v. d. Berghe naar Bouchaute; J. C. en Iz. de Reu naar Schoondijke; Jac. Iz. Wolfaart naar Biervliet; Th. Scherbeijn en A. van Opdorp naar Hoofdplaat; A. R. de Jaeger naar Oostburg; C. L. Schepens en L. de Taauw nr Hoofd plaat; N. Platteel naar Leiden; Geertr. Sllngerlandt naar Leiden; J. Verbeke naar Wijk aan Zee; Agn. Verstraeten naar Oostkapelle; C. M. de Vos naar St. Laureins; G. Vereruijsse naar Sint Kruis; Th. J. G. Mothe nr Oostburg; D. A. Martens en gezin nr Tubbergen. LOOP DER BEVOLKING IN 1938. AARDENBURG. Op 31 Dec. 1937 woonden te Aar denburg 1010 m en 1056 vr. samen 2066 zielen. in 1938 werden geboren 10 m en 12 vr vestigden zich 41 m. en62vr. Samen 1061 m. en 1130 vr in 1938 stierven er 14 m. en 12 vr. vertrokken 65 m. en 74 vr. Op 31 Dec. 1938 woonden er al- zoo 982 m. plus 1044 vr. is 2026 zielen. CADZAND. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 Dec. 1938 968 personen (501 m. en 467 vr.) Er werden in 1938 geboren 6 jon gens en 7 meisjes; vestigingen 22 m. en 14 vr.; overleden 6 m. en 1 vr.; vertrokken 23 m. en 27 vr. (Bevolking eind 1937: 976 personen). SLUIS. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1937 2825 personen (1688 m. en 1137 vr.) Het aantal geborenen over 1938 bedraagt 36 pers. (24 m. en 12 vr.JEr vestigden zich 244 pers. (176 m. en 68 vr.) Totale vermeerdering 280 pers. Er zijn gestorven 32 pers. (20 m. en 12 vr.) Vertrokken 211 pers. (165 m. en 46 vr.) Totale vermindering 243 pers. De bevolking op 31 Dec. 1938 bedroeg alzoo 2862 personen. WATERLANDKERKJE. Op 1 Jan. 1938 waren er 283 m. en 241 vrouwen, samen 524 personen. Er werden geboren 6 m. en 7 vr. Ingekomen 13 m. en 12 vr., vermeer dering van 38 personen. Er zijn overleden 1 m. en 1 vr. ver trokken 24 m. en 22 vr. Vermindering van 48 pers. Op 1 Jan. 1939 bestond deze ge meente uit 514 pers. t.w. 277 m. en 237 vr. Er werden 7 huwelijken ge sloten. TERNEUZEN. Gedurende 1938 werden geboren 116 m. en 122 vr., gevestigd 223 m. en 300 vr. Samen 761 personen. Overleden 44 m. en 46 vr., vertrok ken 239 m. en 294 vr. Samen 623 pers. 31 December 1937 5731 m. 5625 vr. totaal 11356 personen. 31 December 1938 5787 m. 5707 vr. totaal 11494 personen. Bevolkingstoename: 56 mannen 82 vrouwen totaal 138 personen. In de gemeente geboren die elders woonplaats hadden 6 m. en 8 vr. In de gemeente overleden die elders woonplaats hadden 12 m. en 21 vr. Elders geboren die in deze gemeente woonplaats hadden 5 m en 5 vr. Elders overleden die in deze ge meente woonplaats hadden 2 m. en 1 vr Levenloos aangegeven 9. Aantal voltrokken huwelijken 89. Aantal echtscheidingen 1. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraken van 5 Januari 1939. Overtreding in de grensstrook ver voer van aardappelen: C. A. C. f 20 of 14 d. en A C. T. f 75 of een maand, beiden te ljzen- dijke. Onbevoegde uitoefening geneeskun de: C. L., den Haag vrijspraak. BRESKENS. Nieuwe Voorzitter. In de Dinsdag gehouden ledenver gadering van de Chr. Muziekvereni ging „Soli Deo Gloria" alhier, is in de plaats van den heer Iz. Verduijn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, tot Voorzitter gekozen de heer F. Kiesewetter. V. V. „Breskens". Ie Verantwoording ingekomen giften ten bate verloting: J. M. 1 taart, A. H. 1 Philips luid spreker, N. N. 6 zakdoeken, 1 bloemen- vaas, P. 1 schemerlamp, 4 gebonden leesboeken, S. 1 tabakspot, 1 brieven- hanger, 6 glazen schaaltjes, J. de R. 2 sierdoekjes, V. 1 kussen, Wed. v. d. B. 1 schilderij, 1 damestasch, 1 melk kan, 1 jampot. BIERVLIET Goed afgeloopen. Toen gistermorgen de heer J. v. d. Sande met zijn flets de Gentsche straat wilde inslaan, nam hij zijn bocht te kort en kwam plotseling voor de auto van den heer Thomaes te staan. Gelukkig bekwam hij geen letsel maar zijn flets werd deerlijk gehavend. WATERLANDKERKJE. Een eigenaardig geval. Dezer dagen moest bij den land bouwer M. V. alhier een koe de maag uitgepompt worden. Toen de buis even werd losgelaten slikte de koe de stalen buis. waarmede de maag werd uitgepompt, in. De koe, die nu een slang van pl.m. anderhalve meter in zijn maag heeft, is zeer normaal. Eten en ontlasten gaat goed. Maar die stalen buis komt nog niet te voorschijn. Hoe lang zal dit duren? HOOFDPLAAT. Postduivententoonstelling. In de zaal van mej, wed. Horninck alhier had de jaarlijksche tentoonstel ling en keuring der postduivenvereen. „de Zwaluw" plaats. Ingezonden waren 155 duiven. Keurmeester de heer Henry Stal te Bassevelde. Kampioen Doffers P. van Waes. Duivinnen id Serie oude doffers: J. Martens le, 2e en 5e; C. Seijne- sael 3e en Em. Temmerman 4e prijs. Serie oude duivinnen: Em. Temmerman le en 2e; J. Weijne 3e en M. Merrelaar 4e prijs. Jarige doffers: P. van Waes le; R. Groosman 2e; P. Cornelis Az. 3e; C. Dossche 4e; L. Haers 5e prijs. Jarige duivinnen P. van Waes le; P. Provoost 2e; C. Dossche 3e prijs. Jonge doffers: P. Hamelijnck le; P. Cornelis 2e; Joh. Pijcke 3e; R. Groosman 4e; Em. Temmerman 5e prijs. Jonge duivinnen: P. Hamelijnck le; R. Groosman 2e en 4e; P. van Waes 3e en P. Roegies 5e prijs. De tentoonstelling kon zich in een ruim bezoek verheugen. BRESKENS. Gevonden: 1 paar bruine lederen handschoenen. Inlichtingen: Marechaussee-kazerne. Heldersche kotter op de gron den. Gisternacht ontwaarde de uitkijkpost te Huisduinen, dat zich op de gronden voorbij het Molengat een schip bevond, dat met zijn lichten beduidde, dat het hulp noodig had. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en om even over één uur reeds voer de reddingboot „Dorus Rijkers" met schipper Coen Bot uit om assistentie te brengen. Terzelfder tijd werd ook de sleep boot „Amsterdam" van bureau Wijs muller klaar gemaakt en ook deze vertrok al spoedig uit de haven. Bij de gronden voorbij het Molengat ge komen, bemerkte schipper Bot al spoedig wat er aan de l and was Een botter, de H.D. 228, eigendom van den heer Dito en bevaren door schipper Tjol de Wit lag voor anker. De „Dorus Rijkers" ging langszij an het voor anker liggende vaartuig en men vernam, dat de H.D. 228 tenge volge van de sneeuwbuien en het slechte zicht uit den koers was ge raakt en op de gronden was geko men. Daarbij waren zoowel het roer als de schroef verspeeld Zonder hulp was er uiteraard geen sprake van, dat de botter zou kunnen bin nenkomen, zoodat schipper Bot ver binding maakte en met de H.D. 228 op sleep terug ging naar Nieuwediep. De kapitein van de „Amsterdam" had inmiddels in het Molengat reeds ge zien, dat zijn hulp hier niet meer noodig was en liet zijn schip even eens naar de haven terug gaan. Om vier uui 's morgens lag de „Dorus" weer aan den steiger met de geha vende H D. 228 aan de zijde. Veerboot gekapseisd. Op het Pannerdensche veer, dat de verbin ding onderhoudt tusschen Doornenburg en Pannerden. is aan de zijde van Pan- nerden, een zware, met steenen geladen vrachtauto bij het afrijden van de pont door de achteras gezakt Het gevolg was, dat het aolle gewicht van het voer tuig op de aflaadkap kwam te rusten waardoor de pont gedeeltelijk onder water werd geduwd en half zonk. Ook een deel van den auto en de lading verdween onder de oppervlakte De bestuurder kon zich nog tijdig in vei ligheid stellen. De andere personen die zich op de veerboot bevonden, hadden deze toen de auto bezweek, al verlaten. Het pontverkeer tusschen Doornen- burg en Pannerden is thans voor rijverkeer gestremd. Dit zal nu over Arnhem zijn weg moeten nemen. Van daag zouden de pont en de vrachtauto met behulp van een bok gelicht worden. Urk begint gebrek te krijgen. Het eiland Urk voelt zijn Isolement thans meer dan ooit. De K.L.M. noch de sportvlieger hebben het eiland de laatste dagen bezocht. Een verbinding per boot is nog niet tot stand gekomen en de tocht over het ijs is niet meer mogelijk Suiker is er niet meer te krijgen; de hoeveelheid melk, die door de aanwe zige koeien wordt geleverd, wordt broederlijk onder de eilandbewoners verdeeld en vooral verstrekt aan de gezinnen, waar kleine kinderen zijn. Geen appel, peer of sinaasappel Is meer voorhanden. Ook de vijftig zak ken post, die zich nog aan boord van de „Von Geusau" bevinden, hebben Urk niet bereikt. De mannen van de ijsvlet, die vanmorgen om elf uur naar de boot zijn vertrokken, geraakten al spoedig in een dichten sneeuwstorm, die urenlang aanhield; zij konden daar door de boot niet bereiken. Na een zeer moeilijken tocht keerden zij, juist toen de duisternis inviel, verslagen en moe op het eiland terug. Ook de expeditie, die was uitge trokken om levensmiddelen van de boot te halen, is met de ijsvlet onverrich- terzake teruggekeerd. De isolatie van het eiland is thans dus volkomener dan ooit. De postboot „Von Geusau" bevindt zich nog steeds in het ijs na bij Schokland. De boot seinde dat het ijs niet te verbreken was en dat de vorderingen vrijwel nihil waren. Gisteren evenwel heeft men weer contact gekregen met het vasteland. De sleepboot „Zeemeeuw", schip per Damstra, is met de post van Kam pen te Urk aangekomen. Eenigen tijd later arriveerde te Urk ook de post boot „Von Geusau", die een groot gedeelte van de post van de vorige week aan boord had. Aan boord van de „Von Geusau" bevonden zich ook de ijsvlet en de daarbij behoorende bemanning. Het was de „Von Geusau" betrekkelijk licht gevallen om in het vaarwater van de „Zeemeeuw" den weg naar Urk te vinden. Onder een groot gedeelte van de Urksche bevolking heerscht ontevreden heid over den gang van zaken. De middenstand heeft zich beklaagd bij den burgemeester en op deze wijze de hulp der regeering ingeroepen om Urk van levensmiddelen te voorzien. De Eerste Urker Stoombootmk. is in het bezit van vijf booten, doch onder deze vijf is er niet een meer, die met goed gevolg een tocht door eenigszlns zwaar ijs kan maken. Bejaarde vrouw te Schijndel vermoord. Woensdagmiddag om streeks vier uur is de 75-jarige wedu we Van Dungen, wonende aan den Heikamp te Schijndel, vermoord in haar woning aangetroffen. De moord werd ontdekt door een zoon van het slachtoffer, die op dat tijdstip zijn moeder wilde bezoeken. Hij stelde onmiddellijk de politie van het gebeurde op de hoogte, waarna binnen een uur het parket uit 's-Her- togenbosch op de plaats van den mootd verscheen. Deze stelde een onderzoek in. waarna men al spoedig aanwip-ingen kr> eg tegen een onge- huwden 50-j ;rigen zoon, die bij het slachtoffei inwoonde. Naar het schijnt is het motief van den moord geld ge weest. Het betreft evenwel een luttel bedrag. De dader. P. van D., die gisteren gearresteerd is, heeft een volledige be kentenis afgelegd Met een hakmes, hetwelk hij gewoonlijk gebruikt in zijn vak als hoepelmaker voor het kappen van teenhout, heeft hij de oude vrouw, nadat deze geweigerd had hem geld te geven, twee slagen toegebracht, die den dood ten gevolge hebben gehad. Daarna heeft de man het wapen, waarmee hij zijn moeder had gedood, gebruikt om de kast, waarin de oude vrouw haar geld bewaarde, open te breken en zich van ongeveer f 50 meester te maken. P. van D., is naar Den Bosch over gebracht, teneinde ter beschikking van den officier van justitie aldaar te wor den gesteld. Onder glas bedolven. In den glashandel van de firma G. Boonp aan de St. Mariastraat te Rotterdam is gisteren een zeer merkwaardig on geluk gebeurd, waarbij vier arbeiders snijwonden hebben opgeloopen, maar dat toch nog vrij goed is afgeloopen. In het magazijn van den glashandel,

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2