BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. ABDIJSIROOP Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Hst gshsim opgelost Officieele Berichten. s Werelds beste Hoest-siroop 48ste Jaargang Vrijdag 6 Januari 1939 Nummer 4403 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Waar gaat het naar toe? Het aftreden van het Japansche ka- binet-Konoje is geen verrassing meer. Kono|e zelf heeft verklaard, dat hij, nu de Japansche politiek jegens China is vastgesteld, het ooaenblik heeft geko men geacht om heen te gaan, daar hij niet in staat is zijn verplichtingen ver der te dragen. Inderdaad heeft Kono- je's gezondheid den laatsten tijd te wenschen overgelaten. Of zulks echter de eenige reden is voor zijn heengaan, staat nog te bezien Wel bestaat er geen',bezwaar tegen de hoofdlijnen van zijn beleid het feit, dat hij gedoemd wordt als a.s president van den ge heimen raad en minister zonder porte feuille, toont al aan, dat hij zeker niet in ongenade is gevallen doch er was den laatsten tijd een aandringen om de eenmaal vastgestelde politiek met zoo groot mogelijke kracht toe te passen en van sommige zijden werd Konoje verweten, dat hij die kracht miste. De N.R.Crt. deelt hierover het volgende mede: Toen ruim anderhalf jaar geleden, in Juni '37, Hajasji aftrad .en Konoje zijn opvolger werd,?had men kunnen mee- nen, dat de invloed van de militaire partij verzwakt was, daar de aanleiding tot Hajasji's heengaan gelegen was in het verzet van de beide groote par tijen in het parlement. Van Konoje verwachtte men, dat hij een verzoening tusschen leger en parlement tot stand zou brengen. Inderdaad was zijn stre ven daarop gericht, doch deze verzoe ning kwam in de praktijk hierop neer, dat het parlement zich vrijwillig neer zou leggen bij de politiek der militai ren. Dat er in wezen niet veel veran derd was, bleek duidelijk bij de her ziening van het kabinet-Konoje in Mei van het vorige jaar, toen het veel ster ker dan in het eerste jaar van zijn be staan het karakter kreeg van een oor logskabinet. Het is natuurlijk onmogelijk van hier uit na te gaan, of de loop van zaken geheel beantwoord heeft aan Konoje's bedoelingen bij zijn optreden. De om standigheden hebben hem gedwongen in deze richting te koersen. Het vol houden van het verzet in China liet den Japanschen regeerders geen andere keus. Misschien moet men de formu leering en bekendmaking van de Ja pansche elschen aan het eind van het vorig jaar beschouwen als de laatste poging van Konoje om door beëindi ging van het Chineesche conflict de mogelijkheid te openen tot een waar Naar het Engelsch. 8. Dat zegt zijzelve ook. Ga jij nu eens met haar praten. De dokter vond haar bij den haard zitten, nog eens zoo teer lijkend in den ruimen peignoir van tante Anne. Haar gezichtje helderde op bij zijn verschijnen en met betooverenden glim lach sprak zij tot hem: Hè, ik heb toch zoo naar u verlangd. JHij ging naast haar zitten om eens recht te genieten van de weelde, haar nu zooveel beter te zien. Ik wist niet, dat er zulke goede menschen in de wereld waren, als u en tante Anne, zei ze Innig dankbaar. En toch heb ik nooit iets anders dan vriendelijkheid ondervonden, tot Het moet iedereen altijd een waar genoegen zijn geweest, om vrien delijk tegen u te zijn, miss Heathcotel Met een blos voltooide zij haar zin: achtig nationale politiek, d.w.z. een politiek, welke ook rekening houdt met de groote volksmassa, welke niet ge heel aan den kant der militairen staat. Nu deze poging niet dadelijk met suc ces bekroond is en uit de krachtige houding van Tsjang Kai-sjek tegen de aanhangers van Wang Tsjin-wei blijkt, dat de huidige Chineesche regeering voorloopig nog sterk genoeg is om het verzet vol te houden, zullen, wil men inderdaad de nieuwe Oost-Aziatische politiek, welke Konoje zelf de vorige maand geproclameerd heeft, ten uit voer leggen, nieuwe en ontzaglijke op offeringen van het Japansche volk ge- eischt worden. Waarde zaken zoo staan, dreigthet oude conflict tusschen de militaire partij en de gematigden, die men vooral in oeconomische kringen moet zoeken, weer op te laaien. Een verzoening tus schen die belde standpunten is onmo gelijk. Of Konoje nu zelf Inziet, dat hij de kracht mist om de harde maatre gelen, welke noodzakelijk zullen zijn, tot stand te brengen, of dat hij wijken moet omdat anderen van oordeel zijn, dat hij niet de krachtige figuur is, die het huidige moeilijke oogenblik ver- eischt, Is van minder beteekenis. De hoofdzaak is, dat Japan besloten is voort te gaan op den weg, welken'het feitelijk reeds bij den in Mantsjoekwo heeft betreden en welk tenslotte neer komt op de verwezenlijking van de leus „Azië voor de Aziaten". Als eer ste stap daartoe moet de vorming van het blok Japan-Mantsjoekwo-China die nen, met verdrijving van den buiten- landschen invloed uit laatstgenoemd land. Daarna, of misschien moeten wij zeggen daarnaast, komt de regeling van de geschillen met de Sowjet-unie aan de beurt. Er zijn in den laatsten tijd in Japan steeds meer stemmen opgegaan om dit geschil nu eens afdoende te regelen, waarbij men niet voor een oorlog schijnt terug te deinzen. Men gaat uit van de veronderstelling, dat men bij een oorlog met Rusland niet voor ver dere complicaties te vreezen heeft, omdat Engeland's handen in Europa gebonden zijn en van Amerika in mi litair opzicht geen inmenging te vree zen is, zoolang men niet in openlijk conflict geraakt mei Engeland. Nu de gebeurtenissen in China een steeds scherper verzet in de Angel saksische landen ontketenen, begint men te begrijpen, dat er in dit opzicht periculum In mora heerscht. Ook in ander opzicht dringt de tijd. Als men werkelijk met een oeconomischen tot vader en ik daar bij dat verschrikkelijke huis aanklopten. Sinds dien is er geen rust meer voor mij geweest en er kan ook geen rust meer voor mij zijn, totdat ik vader gevonden heb. Zouden ze hem ge dood hebben? Het had niet veel van een ochtend in November, toen hij haar op de bank naast zich hielp. Ofschoon de zon scheen, had Tante haar warm in gestopt; ze droeg een vuurrooie sjaal, die haar uitstekend stond. De spanning en de opgewondenheid, waarin zij toch in alie stilte verkeerde, had een blos op haar gezichtje te voorschijn getooverd en levendig schitterden haar oogen. Allereerst reed hij met haar naar de plek waar hij haar gevonden had. Onderweg vertelde zij hem van het leven dat achter haar lag; hoe zij en haar vader haast nooit gescheiden waren geweest. Ze was zelfs met hem meegegaan naar Indië, waar ze drie jaar gebleven waren. Zoo had zij al heel wat ervaring opgedaan voor zoo'n jong ding. Ze deelde hem mee, dat ze juist een autotocht waren begonnen, en noemde de namen van verscheidene plaatsen die zij bezoeken wilden. Toen boycott van Amerika rekening moet gaan houden, zal het moeilijk zijn de huidige krachtsinspanning op den lan gen duur vol te houden. Vandaar dat men thans door alles op alles te zetten zijn Aziatische doeleinden wil trachten te verwezenlijken. De eerzuchtige Hlranoema schijnt de man te zijn, van wien men ver wacht, dat hij over de kracht zal be schikken, welke Konoje schijnt te ont beren. Er is reeds een afgezant van den Keizer naar prins Sajonji gezon den, den eenigen nog levende van den voormaligen genro, den raad der ouden, om diens advies in te winnen. Men verwachtte vanochtend te Tokio, dat dit gunstig zou luiden en dat daarop Hiranoema benoemd zal wor den. Het merkwaardige is, dat de zwakke Konoje een man is van nog geen 50 jaar, terwijl zijn opvolger iemand van 70 is. In Japan neemt men aan, dat Arita, de minister van buitenlandsche zaken, Itagaki, de mi nister van oorlog en Kido, de minister van oeconomische zaken, zullen aan blijven, Volgens de Asahi zou ook Jonal minister van marine blijven, doch van andere zijde noemt men als zoo danig admiraal Hasegawa, die tot voor kort opperbevelhebber was van het Chineesche eskader. Men schrijft Hi ranoema de bedoeling toe aan beide groote partijen te verzoeken zich in de regeering te laten vertegenwoordi gen. In hoeverre of dit bedoeld is als een begin van het samensmelten van de beide partijen tot een nationale eenheidspartij, waarnaar nog steeds gestreefd wordt, zal de tijd moeten leeren. Als résumé van het bovenstaande zij nog eens herhaald, dat alles erop wijst, dat het heengaan van Konoje geen wijziging, doch eer een verscher ping zal beteekenen van de tot dusver gevolgde politiek, d.w.z een voort zetting van een krachtig optreden in China, een scherpe houding tegenover de Sowjet-unie, een negatie van En- gelsche en Amerikaansche belangen en protesten en een verder schrijden naar een totalitair bewind. Daladier's bezoek aan Tunis De vrees was gegrond, dat de ont vangst van Daladier in Tunis in harte lijkheid zou achterstaan bij die op Cor sica: de bevolkingsgroepen leven daar naast, nauwelijks met elkander. De Mohammedanen schelden zich af van vroeg hij haar, om het bewuste huis ie beschrijven, en dit deed ze ook nagenoeg in dezelfde bewoordingen als eerst, alleen nauwkeuriger. Ze stopten nu even: hier ongeveer had hij haar gevonden, zei hij. Hij kende de vlakte zoo goed, dat hij er zeker van was; bovendien had hij zich de plek zeer nauwkeurig in het ge heugen geprent. En heeft u mij van hier op uw paard meegenomen naar huis? riep zij verbaasd. Hoe zal ik u ooit dankbaar genoeg zijn? Hij verzekerde haar, dat zij hem al voldoenden dank had betoond door zooveel beter te worden, dat zij nu naast hem kon zitten. Ja, zei ze, met de oogen afge wend, en nu vergeld ik u al die vriendelijkheid, door een last voor u te zijnl Als u 't zoo wilt noemen, dan moet ik u weer in herinnering bren gen, dat sommige lasten zeer aange naam te dragen zijn. Maar vertelt u mij eens even; denkt u, dat u van dien kant is gekomen? vroeg hij, met zijn zweep in een bepaalde richting wijzend. Ja, dat geloof ik vast. Maar wat het natuurlijk zoo moeilijk maakt, om de Joden, evenzeer als van de Euro peanen, ook In de woonwijken. De Destoerbeweging heeft daar gebruik van gemaakt. Deze nationalisten komen op voor de rechten van de Moham medanen op een sociaal, politiek en godsdienstig programma. De afgeloo- pen jaren kwamen dikwijls bloedige botsingen voor. Tegenover de Itallanen"!hadden zij hun veeten vergeten. Zij nemen nu'de houding aan van de Franschen tegen zich zelve in bescherming te nemen door bestrijding van de misbruiken. De behandeling, die de Italianen den in landers in Llbye laten ondergaan zou hun de oogen geopend hebben, even als volgens een bericht uit Cairo In de Temps, de bevolking van Egypte, die zich ernstig ongerust maakt over het streven van Italië naar herstel van het keizerlijke Rome, wat de bedreiging van Libye en Abessiniè uit nog ge vaarlijker maakt. De meeste Italiaansche handelaars hebben hun winkels met de Fransche kleuren versierd, blijkbaar uit vrees anders door de inheemschen en de kolonisten geboycot te worden. De of- ficieele Italiaansche gebouwen heschen de Italiaansche vlag, het gebouw van de „Dopo Lavoro" had een zoo uit dagende versiering in dezen zin aan gebracht, dat zij op een wenk van hoogerhand tot bescheidener afmetin gen moest worden teruggebracht. De studenten hebben een naar Da ladier te noemen straat gevraagd ter vervanging van die welke naar Italië heet, in antwoord op de Via Tunisia in een Italiaansche stad. Nooit heeft men een zoo nauwe broederschap tusschen de Franschen en de andere bewoners gezien. De ongeveer 7500 leden tellende Engelsche kolonie sloot zich hierbij aan. Twee uur voor de komst van Dala dier verdrong de menigte zich al langs den weg van den stoet; velen waren getooid met strikjes. De geesldrift ging niet zonder wanorde, maar nie mand nam daar aanstoot aan. Daladier scheen opgetogen over den aandrang van het volk, dat alle versperringen verbrak. Eenzelfde gemoedelijkheid heerschte bij het feestmaal; de pre mier zat er eenvoudig aan het einde eener tafel van 200 couverts; in het geheel waren er 500 personen, onder wie de Tunisische notabelen en Ara bieren In de meerderheid waren. Hij onderhield zich ongedwongen met den minister van den Bey; burnous en andere inheemsche gewaden wis selden met smokings af. het met volstrekte zekerheid te zeg gen, is, dat de nevel zoo dicht was en dat de duisternis steeds meer in viel. Hij stelde haar gerust en zei, dat ze in ieder geval In de aangeduide richting zouden voortrijden; von den ze het huis vandaag niet, dan morgen. Want hij wilde haar niet oververmoeien, zwak als ze nog was Ze waren nu al twee uren uit geweest. Kijk, riep zij, daarginds ziet u het dak van het huisl Het staat al leen. O ja, dat Is het. Vader en ik kregen het ook even onverwacht in zicht. O, rijd toch wat vluggerl Kalm aan wat, jonge dame! Zou het nu voor vandaag eigenlijk niet genoeg zijn geweest. Zal ik u niet liever eerst terug brengen? En dan verder alleen het onderzoek voort zetten? O, neen. nu wil ik het toch ook zien. Vergeet niet. dat ik een solda- tenkind ben. Toe haast u watl Er kwam geen rook uit den schoor steen; dit viel beiden op. Naarmate zij het huis naderden, zag Stephen, dat zij hoe langer hoe zenuwachtiger werd. Kijk, daar staat de boom bij het venster waar ik uit gesprongen ben Het maakte een prettlgen indruk, dat Daladier vergat zijn rede op schrift te hebben; terwijl hij improvi seerde zongen de menschen buiten de Marseillaise. Ook de Mohamme- daansche boeren hebben hem op weg naar Gabes toegejuicht. Indruk wekkend was hier de revue over 20.000 man in de woestijn. UIT DE STAATSCOURANT. Voogdijraad. Bij Kon. Besluit is aan Mr. A. J. M. Oonincx te Neuzen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijn functie als lid van den Voogdijraad voor Zeeland (gevestigd te Middelburg) on der dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Geweigerde autobusvergunning O. Z.-Vlaanderen—Rotterdam De Commissie Autovervoer Personen heeft het verzoek van J. P. Wauters- Verbist om vergunning voor een auto busverbinding Hulst-T erhole-Zaamslag is ongetwijfeld AKKER's Abdijsi roop, bevattende een twintigtal kruiden, alle heilzaam voor de adem halingsorganen, in de juiste ver menging en samenstelling, De wer king is krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadeelen voor de andere lichaamsorganen. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog versterkt o.a. door het toevoegen van „codeïne", de sterkste hoestbe- dwingende stof. Gebruikt daarom Eenige der 20 kruiden AKKER'S tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 cl., f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Ingez. Med.) en het venster daaronder is dat van de kamer waar de man lag. U ziet, dat de luiken enkel open, maar niet teruggeslagen zijn; daarvoor had ik te veel haastl De dokter stapte uit en keek door het venster van de kamer, waar Madge en haar vader gegeten hadden. Ze noemde op, welke meubels er stonden en dit kwam geheel uit. Juist, zoo is hetl riep hij terug. Hij klopte nu op de deur, evenals haar vader dit had gedaan op dien noodlottigen avond; maar er was nu niemand die open deed. Zoo is het voor vandaag ge noeg. Nu is het verder een geval voor de politie, zei dokter Harcourt, nam zijn plaats weer in naast Madge en was niet al te verwonderd, dat hij haar in een toestand van halve be zwijming vond. Hij sloeg den arm om haar heen en goot haar een opwekkend middel ln, dat hij bij de hand had. De uitwer king was verrassend, veel gauwer dan hij had durven hopen lachte Madge hem toe en betuigde, hoezeer het haar speet, dat zij zich ai weer zoo kinder achtig had aangesteld. ÏWordt vervoljfll).

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 1