Binnenland Officieele Berichten. Buitenland Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 8 Januari te 2,30 en 8 uur en Donderdag 12 Januari te 8 uur Opvoering van: ROSE-MARY. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 8 Januari 2,15 uur Opvoering van MANON, Opera in vier bedrijven. Muziek van J. Massenet. De titelrol wordt vervuld door Vina Bovy van de Metropolitan te New-York. was hij een der eersten, die voor het plan teekende en op een voor zijn leeftijd bewonderenswaardige wijze heeft de regeeringsvertegenwoordiger den zwaren tocht naar de 1100 voet diepte volbracht, langs steile wanden en haast onbegaanbare terreinen. En zooals bij die gelegenheid, was jhr. Beelaerts gedurende de geheele reis een der meest enthousiaste deelnemers. „In Johannes,'' zoo deelde Scholte nog mede, hebben wij nog gevlogen met verschillende autoriteiten, o.a. met de nieuwe minister van Verkeer, Tou- vit, die zich buitengewoon enthousiast uitliet over de „Reiger," welke het eerste Douglas-vliegtuig was dat de Zuid Afrikaansche Unie bezocht. Zoo is de heele „Reiger"-reis een succes geworden. Medewerking van iedereen. Zoowel van Imperial Air ways, als van Wilson- en South Afri can Airlines hebben wij niets dan hulp gehad. Overal waar Nederlanders woonden, stonden zij op de vliegvel den om ons te verwelkomen. In Jo hannesburg leek het, alsof de geheele bevolking van de Unie het vliegveld bezet had. Nog nooit heb ik een dergelijke ontvangst gezien en ik kan dan ook niet anders zeggen, dan dat ik de mooiste reis van mijn leven heb gemaakt. Alleen die laatste paar uur, dat wij u allen daar op Schiphol hebben moe ten laten wachten, neen, dat was jammer! Maar ja, daar was niets aan te doen". En berustend knikte Scholte nog eens waarna een dronk en een wensch van voorspoed voor het zoo nabije nieuwe jaar het interview besloten JIT DE STAATSCOURANT. nteigening Abdij Middelburg. n het Staatsblad no. 1302 van 1938 opgenomen de wet tot verklaring het algemeen nut der onteigening van perceelen enz. ten behoeve van het uitbreiden der bureelruimten der provinciale Griffie van Zeeland en van de gelegenheid tot bewaring van archi valia in het Rijksarchiefdepöt in Zee land, te Middelburg. Verboden havens voor het drijven van handel. De Minister van Waterstaat heeft op grond van het algemeen reglement van politie voor rivieren en Rijkskanalen bepaald, dat het zonder vergunning, door of namens hem verleend, verbo den is: a) zich met een vaartuig of vlot op te houden tot het drijven van handel; b) met een vaartuig koopwaar voor de huishouding of scheepsbenoodigd- heden aan vaartuigen af te leveren in de volgende gebieden: de Haven te Breskens, het kanaal van Terneuzen met de tot dat kanaal behoorende zijkanalen naar de Axeische Sassing en de Passluis, de kanaalhavens en de buitenhavens en sluizen. Toenemend mond- en klauwzeer. Blijkens de opgave over de maand November 1938 is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in ons dis trict wederom aan het toenemen. In de bedoelde maand constateerde men deze ziekten onder het vee van het hier volgend aantal eigenaren: Aarden burg 3, Biervliet 12, Breskens 2, Eede 8, Groede 5, Hoofdplaat 1, Oostburg 3, Retranchement 4, Schoondijke 1, Sluis 4, Waterlandkerkje 1, IJzendijke 8 en Zuidzande 5. Adviescommissie Crisis organisatie. De Minister van Economische Zaken heeft voor het tijdvak 1 Jan 1939 t.m. 31 Dec. 1940 benoemd tot deskundige leden voor zaken betreffende de vis- scherij van de adviescommissie voor crisisorganisatie: dr. J. G. Ramaker (Breskens) en F. J. L. M. Dhooge (Philippine). Defensie bestelt 20 motor- torpedobooten. Het ministerie van Defensie heeft een contract gesloten voor twintig motortorpedobooten, welke ontworpen zijn door den heer Scott-Paine. De eerste boot zal door British Power Boat Comp. in Engeland worden ge bouwd; d; volgende booten door de N.V. Werf Gusto te Schiedam De motortorpedobooten zullen dienst doen op de Noordzee en in Neder- landsch-Indië. Zij zijn van een geheel nieuw type. De Nederlandsche marine autoriteiten hebben zeer 'jeslaagde proeven met dit type boot bijgewoond, waarbij oa snelheid, zeewaardigheid, manoeuvreerwaaidlgheid en geluidloos heid bij kleine vaart werden beproefd. De nieuwe boot heeft een lengte van ongeveer 23 meter, de waterver plaatsing bedraagt 32 ton. De maxi mum-snelheid van de boot is niet be kend, doch naar verluid, is zij grooter dan die, welke bij vorige motortorpe dobooten werd gehaald. De bewapening bestaat uit vier tor pedobuizen van 45 cm kaliber; uit luchtafweermitrailleurs, die in mecha nisch bewogen koepels zijn opgesteld en uit dieptebommen. De booten ziin van een nevelapparaat voorzien. Zij worden voortgedreven door drie Rolls Royce Merlin-motoren, welke voor scheepsgebruik zijn gewijzigd door de firma Rolls Royce in samenwerking met de British Power Boat Comp. Groote aandacht wordt besteed aan de woonverblijven en de ventilatie, opdat deze ook voor de tropen ge schikt zullen zijn. De booten zullen waarschijnlijk worden bemand door twee officieren en zeven onderofficieren en manschappen. „Prinses Beatrix" zal het nieuwste schip van de „Zee land heeten. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de directie der N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te Vlissingen, het Iweede der beide schepen, die voor haar rekening in aanbouw zijn bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" aldaar den naam te geven van „Prinses Beatrix". De tewaterlating van het schip is voorloopig bepaald op Zaterdag 11 Maart. Men hoopt, dat H.K.H. Prinses Juliana de doopplechtigheid van het schip zal verrichten. Gelijk gemeld za| het eerste der beide schepen de „Koningin Emma" Zaterdag 14 Januari, in tegenwoordig heid van H.M de Koningin van sta pel loopen. Het tweede schip ligt op dezelfde helling als de „Koningin Emma," maar daar deze helling niet voldoende ruimte biedt om beide schepen er op te plaatsen, heeft men van de „Prinses Beatrix" slechts voor loopig de voorste helft gebouwd. In middels heeft men echter de verschil lende deelen van het achterschip in gereedheid gebracht met de bedoeling deze, zoodra de helling door de te waterlating van de Koningin Emma verder vrij zal zijn gekomen aan het voorschip te bevestigen. Hulpverleening aan schippers. Het dagelijksch bestuur van het Na tionaal Fonds voor bijzondere nooden heeft aan de plaatselijke commissies bericht, dat de hulpverleening aan schippers in de toekomst op andere wijze zal worden georganiseerd. De kosten, die tot heden voor deze hulp verleening gemaakt moesten worden waren zoo hoog, dat men meende niet verantwoord te zijn een dergelijk bedrag daarvoor uit te geven. In den vervolge moeten aanvragen, die door schippers worden gedaan, regelrecht aan de commissie worden doorge zonden, vergezeld van een advies, waarna deze aan de districtsdeskun- dige zal worden doorgezonden met verzoek hunnerzijds hunne meening over de aanvragen kenbaar te maken Dr. Colijn met vacantie. De minister-president en mevrouw Colijn zijn gisternamiddag om 3.15 uur van het Staatsspoorstation te 's- Gravenhage voor 14 dagen naar Zwitserland vertrokken. Britsch politie-officier in Palestina gedood. Op den weg tusschen Jeruzalem en Nabloes is van een hinderlaag uit op een Britsch militair convooi geschoten De Engelsche politie-officier Sanderson, assistent van Sir Charles Tegart, den Britschen regeeringsadviseur voor po litiezaken is daarbij gedood. Tegart zelf, die in een der auto's was gezeten, bleef ongedeerd. De Engelsche bladen melden omtrent dezen brutalen aanslag nog nader, dat de auto, waarin Tegart en Sanderson waren gezeten, deel uitmaakte van een convooi, dat militaire en politietroepen begeleidde. Halverwege Jeruzalem en Nabloes moest de autotrein stoppen, doordat terroristen dwars over den weg een barricade van zware keien hadden opgeworpen. Sanderson stapte uit om leiding te geven bij de opruiming van dit obstakel. Terwijl hij aldus, onbe schermd, bij de barricade stond, werd plotseling uit struikgewas links en rechts van den weg geschoten. Sanderson werd in het hart getroffen en stierf onmiddellijk. Ofschoon de aanwezige Britsche soldaten onmiddellijk het vuur beant woordden en het struikgewas binnen drongen, zijn zij er niet in geslaagd, de daders van dezen aanslag gevangen te nemen. Deze, een bende Arabische terroristen, wisten, dar.k zij de duister nis, in de heuvels te ontkomen en het is zelfs niet bekend of zij verliezen hebben geleden. Tegart, die In zijn auto was blijven zitten, ontsnapte zoo doende aan den dood. Havas meldt nader, dat ook in an dere plaatsen ernstige incidenten zijn voorgekomen. Zoo hebben terroristen te Toelkarem de gevangenis bestormd en alle gevangenen bevrijd. In den weg van Nabloes naar Transjordaniè zijn alle bruggen vernield. De leiders der terroristen hebben 'n oproep gericht tot alle Arabieren die in de Transjordanische afdeelingen en in het Arabische legioen aan de zijde van de regeering strijden, om zich achter de Arabische onafhankelijkheids beweging te scharen Verhouding der luchtvloten. Volgens een rapport van de lucht vaartdeskundigen van de Vereenigde staten, dat is voorgelegd aan Roose velt, hebben Duitschland en Italië te zamen een luchtmacht, welke zesmaal zoo sterk is als de vereenigde lucht vloten van Engeland en Frankrijk. Men zegt, dat dit op authentieke statistieken berust en geloof vindt in hooge regeeringskringen. Men verwacht, dat president Roose velt zijn meening over den wereld- toestand zal uiteenzetten in de jaar- lijksche boodschap, die hij aan het congres doet toekomen en de volgende week in een speciale boodschap zijn meening zal zeggen over de herbe wapening der Vereenigde Staten in de lucht. Economische represailles tegen Duitschland en Japan over wogen De Amerlkaansche regeering is voor- nemens het Congres gegevens voor te leggen, waaruit blijkt welken omvang de discriminatie jegens de Amerikaan schen handel heeft aangenomen in het door de Japanners bezette deel van China en in Duitschland. Het zal afhangen van de gevoelens in het Congres en in het land, wat voor actie hierop zal volgen. De president zal geen gebruik maken van de hem ten dienste staande bevoegdheden, tenzij hij voelt, dat de natie achter hem staat. In het laatste geval is de regeering bereid om represaillemaat regelen te nemen De wet op de ta rieven machtigt den president prohibi tieve invoerrechten te heffen op im porten uit elk land, dat een nadeelig onderscheid maakt ten aanzien van den Amerikaanschen handel. Zelfs is de president gemachtigd den invoer te verbieden van goederen uit andere landen, die vervoerd worden mét schepen van het betrokken land. Wan neer dan nog de discriminatie voor gaat, zou de president een embargo kunnen leggen op allen handel met het betrokken land. Duizend Joden uit een kamp vrijgelaten Her centrale vluchtelingencomité te Warschau heeft weten te bereiken dat 1000 Joden, die onder dak waren gebracht in een kamp aan de Poolsch- Duitsche grens, dit kamp hebben mo gen verlaten. De meesten begeven zich naar de Vereenigde Staten. Plotselinge volkstelling in Slowakije. Naar uit Bratislawa wordt gemeld; heeft de Hongaarsche volksgroep even als de Duitsche bij de Slowaaksche regeering geprotesteerd tegen de plot seling gehouden volkstelling. De officieuze „Slovak" schrijft, dat de volkstelling weliswaar geen nor male volkstelling is geweest, zooals die krachtens de grondwet om de tien jaar moet worden gehouden en Aangekomen en vertrokken zeeschepen over 1938 te Breskens Datum Naam van Van Komt van het schip den kapitein Gaat naar 1 Januari Zeemeeuw Groningen Westers Hall Antwerpen 13 Maart Angeja Groningen Ike Goole Gent 4 Juni Lark Hoogezand Hindriks Goole Rotterdam 15 Juli Pinguïn Hoogezand Cremers Swansea Nieuwpoort 19 Juli Arrivain Londen Ieggroerty Goole Goole 12 Sept. Oranje Vreeswijk Lenten Goole Wormerveer 16 October Velocitas Groningen Polder Goole Zierikzee 1 Nov. Castor Groningen Baltda Swansea Kent 10 Nov. Pragres Groningen Bronk Goole Rotterdam 19 Dec. Oranje Vreeswijk Lenten Goole Vreeswijk Vertrokken zeeschepen geene pas in 1940 had moeten geschieden, doch de oude gegevens uit het jaar 1930 hadden vooral na den gebieds- afstand voor Slowakije geen geldigheid meer. Een langere tijd voor de voor bereiding is niet gegeven, om te ver hinderen, dat onder de bevolking door agitatie onrust zou worden gewekt. De Slowaaksche regeering weet dat er Duitschers, Hongaren en eenige Oekrainers in het land wonen. Het Slowaaksche volk wil dezen minder heden de mogelijkheid geven vrij naar hun volksaard te leven. Het blad kondigt aan, dat het cijfer materiaal tegen 15 Januari uitgewerkt zal zijn. Van Duitsche zijde wordt ten aan zien hiervan niet-officieel geconstateerd, dat met deze verklaring de twijfel niet uit de wereld geholpen is. Het gaat niet zoozeer om de volkstelling zelf, waartegen geen bezwaren bestaan, als wel om de wijze van uitvoering. De Duitsche partij verzamelt alle bezwaren over gebreken bij de uitvoering der volkstelling en zal deze ter kennis brengen van de bevoegde Slowaaksche autoriteiten. BOEKBESPREKING. Dr. Felix Rutten: „De tocht naar Morgenland." Ingen. f 2,75. Geb. f 3,50. Uitg.: Het Poirtersfonds te Eindhoven. In dit boek is het jongetje Milenko de hoofdpersoon, in het leven van zi geuners. Uit dit werk spreekt zeer duidelijk hoeveel opvoedende kracht er ligt in de strekkende en verblijdende gedachte een eigen vaderland te hebben Men leert uit dit boek, dat niet al leen Zigeuners geschuwd en gevreesd worden, maar dat reeds velen als eer zame burgers, gemengd met de gewone bevolking, samenleven. De schrijver weet de personen en hun karakters duidelijk voor ons oog te brengen. 0 „Quo Vadis?" II Bij de uitgeverij Holdert Co. te Amsterdam verscheen Quo Vadis? II, door W. G. Sickesz, oprichter en be stuurder van de N V. Hollandsch- Zwitsersche Chocoladefabriek De Tjok- latfabriek te Amsterdam. Deze uitgave is een vervolg op en een belangrijke aanvulling van het in September van de hand van genoemden schrijver ver schenen boekje „Quo Vadis?" of „De weg naar ongekende welvaart". Aan de hand van eenige eenvoudige voor beelden uit de practijk wordt aange toond dat de bekorting van den levens duur van het product wel degelijk in het belang van het menschdom en dus van heel onze maatschappij kan zijn, en zelfs welvaart zal brengen. Met cijfers worden hier de ontzaglijke eco nomische mogelijkheden aangetoond, welke de plannen uit „Quo Vadis?" bieden. 0 Klaas Smelik: „En altijd roept de zee." Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90. Uitg.: Nederlandsche Uitgeverij, Baarn. Dit is een echt Hollandsch boek, over het leven van onze zeelieden. Het schetst ons het leven in de kringen der voorouders, ouders en zijzelf, die optrokken naar het wondere puntje van Noord-Holland, Den Helder. Een zeer interessant en mooi boek 0 Lucile F. Fargo: „Boekenwurmen" Ingen. f 1,90. Geb. f 2,50. Uitg.: Hollandia-drukkerij, Baarn Dit is een levendig onderhoudend verhaal van twee meisjes, die biblio thecaresse worden. Een boek dat door oudere meisjes gaarne zal gelezen worden. 0 AARDENBURG. Schot hagel uit eigen geweer verbrijzelt de enkel. Vrijdag 30 December zouden eenige jagers het jaar besluiten met een ge zamenlijke jacht, waaronder ook de 25- jarige landbouwer Th. J. N. Lannoije alhier. De grond was nog niet geheel ontdooid en hier en daar was een gladde aardkluit. Met het geweer in den aanslag, zooals de jagersterm luidt, is genoemde Lannoije uitgegleden en gevallen, waardoor het met hagel ge laden geweer afging. De volle lading trof hem in den enkel en den voet, waardoor dit lichaamsdeel geheel ver splinterd werd. De getroffene werd naar het Ziekenhuis te Oostburg ver voerd, waar het been tot boven den enkel geamputeerd moest worden. HOOFDPLAAT. Steunverleening. De steunregeling alhier voor de werkloozen is met Ingang van 2 Ja nuari j,l. in werking getreden. Arm gebroken. Toen de echtgenoote van den heer J. D. alhier, Zondagmorgen uit de kerk huiswaarts keerde, kwam zij in de nabijheid van haar woning zoo on gelukkig te vallen dat zij een arm brak. Zij Is in het St. Antoniusgesticht te Oostburg verbonden SCHOONDIJKE. Gevonden: Vulpenhouder. Huissleutel. Rijwiel belastingplaatje. Paar bruine leeren Handschoenen. Inlichtingen Gemeente-Veldwachter. Inbraak in station te Zaandam. Zaterdagnacht is te Zaandam inge broken in het stationsgebouw van de Nederlandsche Spoorwegen. De die ven hebben zich door verbreking van het slot van een buitendeur toegang weten te verschaffen tot het plaats kaartenbureau. Pogingen om de brand kast te openen, waarin zich een be drag aan geld van eenige duizenden guldens bevond, zijn niet geslaagd. De nachtelijke bezoekers hebben zich tevreden moeten stellen met vier be- lasringplaatjes ten nadeele van den stationschef. Van de daders ontbreekt 'elk spoor. Vechtpartijen op Oudejaar. Op Oudejaarsavond heeft de achttien jarige landarbeider J. van der Ploeg te Oosterniikerk (Fr.) bij een twist zijn doipsgenoot P. C. de Boer, die even oud was, met een zakmes acht steken in het bovenlichaam toegebracht. Het slachtoffer werd in hoogst zorg- wekkenden toestand opgenomen en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Leeuwarden. Het drama speelde zich omstreeks kwart voor twaalf op straat af, terwijl verscheidene inwoners van het plaatsje in afwachting van de (aarwisseling buiten een praatje stonden te maken. Tusschen de twee genoemde jonge lieden ontstond een hoogloopende ruzie, waarschijnlijk uit minnenijd over een zestienjarig meisje. Het schijnt, dat van der Ploeg uit zelfverdediging gehandeld heeft, toen de ander hem bij de keel zou hebben gegrepen. Des nachts is de dader van zijn bed ge licht en na verhoor door den veld wachter en burgemeester Sytsma van Oostdongeradeel. tot welke gemeente Oosternijkerk behoort, opgesloten in de marechausseekazerne te Dokkum. Dokter Dekker verleende den ge troffene de eerste hulp. Het lijk, dat in beslag genomen is, is overgebracht

Breskensche Courant | 1939 | | pagina 2