Kerk- en Schoolnieuws. Provinciaal Nieuws. Portret H.M. de Koningin voor de Statenzaal. o PAT en POM, Twee Padvindertjes. Gewestelijk Nieuws Rechtszaken, KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 1 Januari te 2,30 uur Opvoering van: DE LUST1QE BOER, Zangspel van Leo Fall, 8 uur: DE GRAAF VAN LUXEMBURG, Muziek van Franz Lehar. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 1 januari 2,15 uur Opvoering van: CARMEN, Opera in 4 bedrijven. Muziek van Georges Bizet. GRAND THEATRE DE BRUGES. Dinsdag 10 januari te 7,30 uur Opvoering van MANON, Opera in vier bedrijven. Muziek van J. Massenet. WATERLANDKERKJE. Benoeming Notabel. Gekozen tot Notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier, de heer J. A. Ver meulen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Br tokens Oudejaarsavond 6,30 uur Ds Goudzwaard. Zondag 1 Januari 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Geen dienst. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. NIeuwvliet 2,— uur Ds Derksen. Bevestiging Kerkeraadsleden. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke Oudejaarsavond 5,30 uur Ds J. A. Swart Extra-collecte voor Predikants weduwen en -Weezen en Emer.- Predikanten. Nieuwjaarsdag 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuidzande Zaterdag 31 December 6 uur Ds Stegenga. Zondag 1 Januari Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen, Bevestiging Kerkeraadsleden. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. BOEKBESPREKING. julie Ebblnger: Judith." Ingen. f 2,75. Geb. f 3,50. Uitg.: Uitgeverij „De Driehoek" Bosch en Duin. In deze mooie roman is Judith, een Joodsch meisje, dat in moeilijke om standigheden opgroeit, de hoofdper soon. Dit boek is een getuigenis van po sitieve kracht en levenstaaiheid. Het behandelt zeer actueele problemen, ook het Joodsche probleem. judith voert een strijd om tot het Christengeloof te komen. Een spannend en mooi boek. 0 Harold French: „Bloed over Europa". Ingen. f 2.75. Geb. f 3.75. Uitg.: Het Nederlandsche Boek huis Tilburg. Om de wereld te overtuigen van de groote gevaren, die haar bedreigen en de geweldigen vooruitgang van het communisme over het geheele wereld front in het licht te stellen is dit boek, aldus de schrijver in zijn inlei ding, geschreven. Hierin worden Moskou s plannen en bedoelingen met de geheele bewoonde wereld aan de hand van cijfers en feiten, blootgelegd. De wordingsgeschiedenis van het communisme, de groote tegenstelling tusschen Lenin en Stalin, de feillooze organisatie der propaganda en haar machtige geldmiddelen worden hier op duidelijke wijze beschreven. Een boek, waard om te lezen. 0 v\fc>L l UW Ismilie. vrienden NWensch u e|ai,es en zaKenr (Ingez. Med.) Helen Dore Boylston: Verpleegster". Ingen. f 1.90. Geb. f 2.50. Uitg.: Hollandia -DrukkerijBaarn Dit boek, dat beschouwd kan wor den als een vervolg op het vorige boek van deze schrijfster, leert ons hoe Suze Barton leeft en werkt in het groote hospitaal, hoe zij verant woording krijgt en aangesteld wordt tot hoofdverpleegster. In deze verantwoordelijke betrekking heeft zij een strijd te voeren tegen haar groeiende genegenheid voor dok ter Barry, met wie zij reeds lang op vriendelijken voet heeft gestaan. Een prachtboek voor oudeie meisjes. 0 Martin Gumpert: „Dunant." Ingen. f 2,90. Geb. f 3,90. Uitg.: Nederl. Uitgeverij, Baarn Deze roman van het Roode Kruis is de buitengewone levensgeschiedenis van een groot weldoener der mensch- held. Henri Dunant, de rijke bankierszoon uit Genève, werd door de ellende die hij in den slag bij Solferino aanschouw de, zoo getroffen, dat hij na opoffering van zijn geheele fortuin, zijn ideaal bereikte, de stichting van het Roode Kruis in 1864. Een boek van treffende schoonheid. 0 Kees Haua: „Zee, Strand en Duin". Ingen. f 3.25. Geb. f 4.25. Uitg.: Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg. Dit mooie boek wil een gids zijn voor hen, in wie de heilige vonk slui mert om te worden minnaars van de levende natuur, verliefde bespieders van vogelleven en plantengeheimen. Men kan in dit boek genieten van zee, strand en duinen: alle lentewon deren, alle zomerweelde, alle herfst- voorzorgen en alle wintermysteries leeren kennen. Hier steekt een hartstochtelijk na tuurvriend, een groot natuurkenner, de hand toe aan allen, die zouden willen zijn als hij. Met dit boek gaat U met hem op pad. Een onmisbaar boek voor natuur liefhebbers. Een Commissie van Walchersche Statenleden, onder Voorzitterschap van Mr. W. F E. baron van der Feltz, en verder bestaande uit de heeren mr. J. Adrlaansen te Oostkapelle, W. P. Edelman te Vlissingen, J. W. van 't Hoff te Sint Laureijns en D. Kodde te Zoutelande, is voornemens een in zameling te houden, teneinde het Zeeuwsche volk de gelden voor een geschilderd portret van H. M. de Koningin ter plaatse in de Statenzaal te doen aanbieden. Het Bestuur der Zeeuwsche Pers heeft, desgevraagd, zijn medewerking in deze reeds toegezegd. 99. Hun patrouilleleider is zoo trotsch als een hen op haar kuikens op zijn beide pupillen en zij krijgen een insigne voor dapper gedrag, dat zij met trots dragenl „Pat en Pom", de onafscheidelijke vrienden, de ondeu gende padvindertjes, hebben getoond, dat zij de eer van padvinder te zijn, ten volle waard zijn en voortaan zijn ze in heel de padvinderswereld bekend als twee dappere jongens. Neemt een voorbeeld aan hen, lezertjes dan zult ge Uw weg door de wereld best vinden 1 Enhoudt de vriendschap in eere, evenals Pat en PomI 100. En hiermede hebben we een deel van de avonturen van Pat en Pom beschreven en nemen we, voorloopig, afscheid van hen. Misschien, dat ze later nog eens wat van hun avonturen zullen vertellen, maar dat staat nog te bezien. Het zijn bescheiden jongens, die er niet van houden, zoo in het zonnetje gezet te wor den. Pat heeft alleen de hoed van den roover bewaard als aandenken aan zijn avontuur I En nu, allemaal ge groet! Gegroet door Pat en Pom, twee snuggere pad vindertjes 1 EINDE In ons volgend nummer beginnen wij met het pracht- verhaal „BRAM'S AVONTUREN". BRESKENS. Bazar. Tijdens de Kerstdagen hield de Christelijke Muziekvereeniglng „Soli Deo Gloria" hun voorgenomen bazar. Het weer hiervoor liet zich niet goed aanzien. Immers de jongelui gingen 's middags schaatsenrijden en de oudere menschen kwamen vanwege de sneeuw niet op straat. Het was dan ook een geluk voor de vereeniging dat Dinsdag de dooi Intrad en met de bazar nog een dag te verlengen heeft men toch nog zooveel weten te verdienen dat met veel schipperen toch het gestelde doel bereikt zal worden. Dus niet tegenstaande alle moeilijkheden Is de bazar toch geslaagd. De bruto-opbrengst is f 725,-. GROEDE. Raadsvergadering. Het raadsverslag van Groede behoeft eenige correctie, betreffende het punt: Beplanting gedempte sloot. De heer Becu zegt, dat eenigen tijd geleden door den raad het besluit is genomen om de gedempte sloot voor de woningen Spinnewijn, Janssens. met heesters te beplanten. Meermalen heeft hij het oog op dat stukje grond laten vallen, en hij zou gaarne zien, dat het genomen besluit werd ingetrokken en in de plaats van plantsoen een verhar ding, in welken vorm ook, werd aan gebracht. Wanneer plantsoen wordt aange bracht, dient een afrastering hieromheen geplaatst te worden en hij vermoedt dat de koeien uit de buurt over de afras tering heen toch het plantsoen zullen vernietigen. De Voorzitter beaamt zulks en waar thans naar aanleiding van het gesprokene van den heer Becu meer stemmen opgaan dit plan niet ten uit voer te brengen, wordt met algemeene stemmen besloten, het eenmaal geno men besluit niet uit te voeren en ter plaatse een verharding aan te brengen Wethouder Lombaard zag hiervoor gaarne grint gebruikt. Aan het college van B. en W. wordt overgelaten welke verharding gebruikt zal worden. Uitvoering Dinsdag gaf de Tooneelvereeniging alhier een opvoering van „De firma Avezaath 6 de Keizer". Een tooneel- spel In drie bedrijven, hetwelk zeer goed werd vertolkt. De opkomst was groot. Een gezellig bal besloot deze avond. AARDENBURG. Tooneeluitvoering. Op 27 Dec. II. gaf de Aardenburg- sche korfbalclub opvoering van het tooneelspel „Ronkende Motoren" in 3 bedrijven van J. Everwijn en Bob Ber- tina. De rollen zaten er goed in en werden best vertolkt De spelers wer den dan ook met een luid en aanhou dend applaus beloond. Na dit hoofd nummer volgden een paar schetsen van Louis Davids, die de lachspieren in beweging brachten. De A. K. C. gaf zijn leden een goeden avond. Fancy-Fair. Ie en 2e Kerstdag werd alhier in het Bondslokaal een Fancy-Fair ge houden ten bate van het R.K. jeugd werk. De opbrengst van de loterij en de verschillende vermakelijkheden was zeer bevredigend. IJZENDIJKE. IJ(feest. Door de alhier opgerichte ijsclub werd van de gemeente de Vest ge huurd en van de noodige sneeuw be vrijd. zoodat een prachtige ijsbaan voor de ijsliefhebbers gereed lag. Des avonds werd deze electrisch verlicht, terwijl muziek de stemming verhoogde. 's Maandags werden verschillende wedstrijden gehouden. SINT KRUIS. Muziek en Tooneel. Maandag jl. gaf het Muziekgezelschap E.N.Z.K. alhier een uitvoering iu de zaal van den heer j. B. Paridaen. Na een 4-tal muzieknummers, die zeer verdienstelijk werden uitgevoerd, werd een tooneelstuk in drie bedrijven gespeeld, getiteld: „Huwelijkskoorts". Daarna volgde een komische scène „In den Barbierswinkel'De rollen bleken er goed in te zitten, terwijl de beide stukken zeer in den smaak van het publiek vielen. De zaal was goed bezet. OOSTBURG. Geslaagd. Te Utrecht slaagden met lof voor het diploma machineschrijven (10-vin- gersysteem) de dames: C. A. den Ha mer, Retranchement; M. J. van Houte, Cadzand; C. J. Jansen, Oostburg, J. A. Leenhouts, Schoondijke en de heeren: J A. Masclee, Cadzand; P. J. L. Ver- hage, Sluis. SCHOONDIJKE. Kerstbijeenkomst. De Ned.-Herv. vrouwenvereeniging „Martha en Maria" en jongerenclub „Met en voor elkander" hielden op Woensdagavond 28 Dec. j.l. een ge meenschappelijke Kerstbijeenkomst. In de stemmig versierde consistorie kamer van de Groote Kerk werd het samenzijn met gezang en gebed ge opend. Hierna herinnerde de predikant aan de eeuwig-rijke beteekenis van het heilige feest en van de aloude Kerst gebruiken. Mevrouw Swart-Toornstra las een treffend Kerstverhaal van Mien Labberton voor. Voor een extra trac- tatie was gezorgd. De hoofdschotel van de avond vormde de door ds. Swart toegelichte veriooning van licht beelden betreffende de „Christmas Carol," welke door spreker een „histo rie uit de ouwe doos" met nochtans veel blijvende waarde werd genoemd. Met gezang en gebed werd de bij eenkomst gesloten. Een soortgelijke vergadering werd de volgende avond op wat bescheide ner voet gehouden door de jongste meisjesclub in de Ned.-Herv. Gemeente, „De Kwikstaartjes". NIEUWVLIET. Jubileum. Alhier vierde op 29 Dec. j.l. het leesgezelschap „Oefening kweekt Ken nis" haar 70-jarig jubileum. Van de 7 oprichters is alleen nog In leven de 86-jarige heer Jacob van Houte. De jongste broer van deze is thans de 3e Voorzitter van het lees gezelschap BIERVLIET. Afdeeling luchtbescherming. Dezer dagen is in onze plaats een afdeeling opgericht van de Algemeene Vereeniging tot Luchtbescherming. Het bestuur bestaat uit de heeren P. v. d. Vijver, voorz., M. Maas, secr., J. de Vogelaar, penningm. Burgemeester Kostense, die de ver gadering leidde, spoorde alle|aanwezigen aan lid van de vereeniging te worden. Er meldden zich plm. 50 leden aan. Tot slot werden de heeren H. Wil- lemsen en C. Bracke aangewezen om eventueel een cursus, die in Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden gehouden, te volgen. Uitvoering. Dinsdag, 3e Kerstdag gaf de voet balvereniging hier ter plaatse haar jaarlijksche uitvoering in de bovenzaal van hun clubhuis bij J. v. d. Sande. Opgevoerd werd: „Amor en bananen" blijspel In 3 bedrijven van Jac Braun. Het in groote getale opgekomen pu bliek werd een paar uur gezellig bezig gehouden. Tot slot volgde een gezel lig dansje, dat tot In de kleine uurtjes voortduurde. SLUIS. Vergadering Groene Kruis. In het gebouw Luctor werd onder voorzitterschap van den heer Joh. Ie Clercq de najaarsvergadering gehou den van de wijkvereeniging „het Groene Kruis". Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende Voorzitter, die zich her kiesbaar stelde, met bijna algemeene stemmen herkozen. De heeren J. Lako en I. P. Anthonisse werden benoemd tot leden van de Commissie voor de Kascontrole cn het nazien van de rekeningen. Door het Bestuur werd voortdurende bloei en toename van het ledental ge constateerd, doch het speet den Voor zitter dat nog tal van gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, geen lid waren of wenschten te worden. Bi| het sluiten van de vergadering drong hij er bij alle aanwezigen op aan propaganda voor de vereeniging te maken en vrunden en bekenden voor zoover nog geen lid zijnde aan te sporen zich als lid te laten in schrijven. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De Officier van Jnstitie bij de Arr. Rechtbank te Middelburg is in hooger beroep gekomen r 1. tegen het vonnis der Arrondlsse- f, ments-Rechtbank te Middelburg van 16 December 1938, waarbij A. A. F., 27 jaar, visscher; I. J. de K., 30 jaar, visschersknecht en I. v. d. V., 41 jaar, visschersknecht, allen wonende te Bres- kens, wegens verduistering zijn veroor deeld ieder tot 1 maand gevangenis straf; Ook de verdachten zijn allemaal in hooger beroep gegaan.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2