BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERTJE 1938-1939 Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAl). FEUILLETON Hst gshsim opgslovt, Franco's actie in Catalonië. 48ste Jaargang Zaterdag 31 December 1938 Nummer 4401 ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Ab on nemen ts-advert en ties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wederom ligt een jaar achter ons. Een jaar, dat ons veel span ning en bewogenheid heeft ge bracht. Dreigende conflicten, welke tot een wereldbrand hadden kun nen leiden, werden op het laatste oogenblik opgelost tot behoud van den vrede, hoewel met opoffering van een land. Trots deze droeve tijden heb ben wij ook heerlijke oogenbiik- ken beleefd. Het groote gebeuren in het Prinselijk gezin heeft ons een tijd van spanning en hoop gegeven, welke ons een groot geluk bracht. De geboorte van ons Prinsesje schafte ons vreugde, en wij allen leefden mee met de gelukkige Ouders en de zoo ge lukkige Grootmoeder, onze dier bare Koningin. Het maakte de band tusschen ons en het Vorstelijk Huis hech ter. Dit heeft de Nationale Feest dag op 1 Februari ons geleerd Ontroerd hebben duizenden ge luisterd naar het jonge stemmetje op 12 Mei, toen Beatrix in de Groote Kerk te 's Gravenhage ten doop werd gehouden. De feest week van 5 12 Sep tember, ter gelegenheid van het veertig-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, heeft die banden nog sterker gemaakt. Het regeeringswerk bracht ook belangrijke zaken tot stand. De grondwetsherziening in januari werd in Maart afgekondigd. De moeilijkheden evenwel, wat betreft de werkloosheid, zijn niet opgelost. Een bedrag van 30 mil- lioen werd voor het werkfonds uitgetrokken. Het bedrijfsleven bleef nog re- serteeren onder overheidsbemoei ing. Naar het Engelsch. 6. Maar Iaat haar eerst maar eens tot bewustzijn komen, dan zullen wij wel verder zien. Wat zullen wij dan zien? Den weg, die wij moeten inslaan. Ten slotte Is het toch altijd God, die beschikt over onze daden. Wat hebt u toch een mooi ge loof, Tantetje! Dat groote ver trouwen op Hooger Hand maakt u tot een van de beste vrouwen die ik ooit gezien hebl Zij bloosde als een jong meisje, maar zijn aandacht werd nu afgeleid door de verpleegster, die zachtjes op hem toetrad. Wel, zuster? vroeg hij. Ze spreekt nu heel duidelijke taal. Niet dat ik geloof, dat zij nog volko men bij is, maar Ik meende, dat ik u toch moest waarschuwen. Ja natuurlijk. Een nieuwe inkomsten- en winst belasting werd aangekondigd. Enkele belangrijke wijzigingen gaven onze betrekkingen met het buitenland. Te Rome werd een Gezant benoemd als erkenning van het Italiaansche Imperium Tot Agent van de regeering-Franco werd benoemd de heer jhr. E. van Panhuys. Bijzonder hartelijk waren onze betrekkingen met Belgie. De Ge- zantschapspost werd, na de be noeming van Mr. A. N. Patijn tot minister, bezet door baron van Harinxma tho Sloten. Het hooge bezoek van Z. M. Koning Leopold aan ons land verstevendigde de band tusschen beider landen. De verhouding met Duitschland was van minder hartetijk karakter hoewel in September het nieuwe transfer- en clearing verdrag tot stand kwam. De grenswijzigingen alsmede de anti semietische campagne in Duitschland bracht ons een stroom van vluchtelingen, zoodanig dat de regeering de grenzen moest sluiten en onder strenge controle de toelating moest regelen. Naar Zuid-Afrika gingen, ter gelegenheid van het Eeuwfeest van de Groote Trek, onze warme gevoelens uit, wat zich wel demon streerde in de vlucht van de „Reiger" naar Kaapstad De K. L. M. werd, jamme'rlijk, weer door rampen getroffen. De „Ijsvogel" en de „Ekster" veron gelukten, met zich nemende jonge menschenlevens, waar nog veel van te verwachten was. De stad Geertruidenberg mocht zijn 725 jarig bestaan herdenken, terwijl Bergen op Zoom zijn 650- jarig Markizaalbestaan vierde. De winter bracht ons dit jaar een witte Kerstmis. Overal werden ijsfeesten gehouden en ijsvreugde heerschte alom. Moge 1939 ons sparen voor een wereldoorlog en, laten wij Hij volgde haar ijlings, maar trad, voor het uiterlijk zeer kalm, de zieken kamer binnen. Toen hij plaats nam naast het bed, trok de zuster zich terug. Madge Heathcote lag achterover leunend ln de kussens, bleek en uit geput. Het zware haar omlijstte een peinzend gezichtje; haar oogen leken onnatuurlijk groot en sch'tterend. Ze scheen den dokter wel dóór en dóór te kijken, zijn diepste gedachten te willen lezen. Wie is u? fluisterde zij. Stephen Harcourc heet ik. Wie is Stephen Harcourt7 Een dokter; de dokter die je behandelt. Ben ik dan ziek geweest? Zéér ziek. Hoe Iang7 Tien dagen. Is U een vrleDd of een vijand? Een vijand? Hoe kom je er bij? Een vriend natuurlijk! Ik heb u al eerder gezien, maar waar?Ik ken uw stem. Hoe komt dat? Denk eens even. Misschien her inner je je nog wat van mij? Ik herinner mij enkel een groote. verlaten vlakte, in een nevel gehuld, hopen, ons een beteren tijd bren gen, die handel en verkeer weder doen opbloeien. De goedbedoelde pogingen der Fransche oud-strijders om het moege streden Spanje tot een wapenstilstand en Godsvrede met Kerstmis te doen besluiten, hebben wel het tegendeel van succes gehad, aldus de N. R. Grt. Franco's groote offensief in Cata- lonié, Vrijdag j.I. begonnen, heeft den strijd, welke sinds het einde van de operaties aan de Ebro, half November, tot stilstand was gekomen, weer in alle hevigheid doen oplaaien. Dat deze actie reeds wekenlang was voor bereid, was bekend, maar men meende dat het beweerde verraad der recht- sche legerplannen aan de republikei nen en de interne moeilijkheden in het rechtsche kamp, Franco hadden genoodzaakt zijn offensief uit te stel len. Dat dit laatste niet het geval is geweest, behoeft nog niet te betee- kenen dat deze geruchten eiken grond zouden missen. Juist het bestaan dier wrijving kan zeer wel een der oorza ken zijn geweest dat dit offensief ter afleiding overhaast werd begonnen. Niet alleen tegenover zijn aanhan gers, maar ook wat zijn internationale positie betreft, kan Franco een ferme overwinning buitengewoon goed van pas komen. Chamberlain's bezoek aan Rome staat voor de deur en indien Spanje bij de a'daar te voeren bespre kingen als „onderhandelingsobject" ge wicht in de schaal zal leggen, een veronderstelling door verscheidene Fransche bladen naar voren gebracht, zal Franco er alles op willen zetten die schaal te zijnen gunste te doen doorslaan. Zonder Iwijfel is et in het laatste halfjaar iets veranderd dienaan gaande. Meende, men na de snelle doorbraak der rechtschen naar de Middellandsche Zeekust in het voor jaar, dat de oplossing der Spaansche kwestie nabij was, terwijl dl; vermoe den bij het vroegere Britsch-Italiaan- sche contact ook ongetwijfeld een factor bij de berekeningen vormde, sindsdien hebben de gebeurtenissen bewezen dat het republikeinsche Spanje nog geen quantlté négligeable is. Ook Mussolini moet dit tot een herbereke ning van zijn verwacht debetsaldo hebben genoopt en daarom is het waarschijnlijk dat eveneens een Ita- Juist, je was verdwaald op die vlakte, jou arm kindl Herinner je je niets meer? 't Was er heel donker. En toen kwam ineens uw gelaat uit de duister nis te voorschijn en door de stilte klonk uw stem. Ja, uw steml Misschien heeft u tegen mij gesproken? Ja, ik heb tegen je gesproken, maar je kon mij niet antwoorden. Toen heb ik je naar huis gebracht. Je bent nu in mijn huis en daar ben je heel veilig. Dit zei hij, om den angst in haar oogen te bezweren. Ook sprak hij heel langzaam en duidelijk, opdat de beteekenis van zijn woorden goed tot haar door zou dringen. Je hoeft je in geen enkel op zicht ongerust te maken. Je bent vol komen veilig in het huis van dokter Harcourt te Cumberfield. Volkomen veilig?Heeft u mij hier heen gebracht? Juist. En zeg mij nu eens even je naam. In de grootste spanning wachtte hij haar antwoord af; hieruit zou toch blijken, of ze geheel weer bij was of niet. O. Paps! Papsl Wilde u mij nu heusch wijs maken, dat u den naam liaansche aansporing mede een der oorzaken van het thans inzetten van het rechtsche offensief is. Dat daarbij een Italiaansch legercorps van vier di visies een rol speelt, waarin veteranen uit het begin van den burgeroorlog, welke men reeds in hun vaderland waande, meestrijden, wijst ook in deze richting. In tegenstelling tot vroeger vermelden de Italiaansche bladen thans ook de wapenfeiten van hun landge- nooten, in geuren en kleuren door speciale oorlogscorrespondenten ver haald. Wat de balans der krijgsverrichtin gen der eerste vijf dagen betreft, heeft Franco in enkele sectoren een behoor lijke terreinwinst kunnen behalen. De rechtsche divisies, volgens sommige waarnemers 300.000 man omvattend, zijn van Noord tot Zuid langs den loop van Segre en Ebro opgesteld, met het doel de zwakke plekken In de republikeinsche verdedigingslinie op te sporen en daar een doorbraak te forceeren. Gelukt dit, dan zal de beproefde tactiek van het vormen van „zakken" en geleidelijke oprolling van het front weer toegepast worden. In het Noordelijke gevechtscentrum, in de buurt van de electrische centrales van Tremp, waar de republikeinsche tegenstand Franco destijds deed be sluiten het voorjaarsoffensief in Cata lonië niet voort te zetten en eerst zijn aandacht op Valencia te richten, heb ben de republikeinen ook thans de aanvallen weten te doorstaan. Minder succes hadden ze ten Zuiden van Lerida, aan de samenvloeiing van Ebro en Segre, waar de iechtschen in de richting vag den straatweg van Lerida naar Tarragona een aantal dorpen konden bezetten, terwijl ze Zuidelijker bij de groote bocht in de Ebro, het toenmalige Noordelijke punt van den vermaarden Ebro-sector, ook eenig terrein hebben weten te veroveren. Niettemin zal de zwaarste strijd nog moeten komen, want de zeer versterkte verdedigingslinie der republikeinen ligt dichter bij de zeekust, n.I. van Tarra gona in Noordelijke richting gaand langs de Urgel-vlakte tot aan Seo de Urgel, aan de grens van Andorra toe. Deze linie ligt langs een bergketen, welke een overzicht van het vlakke terrein mogelijk maakt en dus den rechtschen, indien zij tot daar zijn ge komen, aanzienlijk strategisch nadeel zal bezorgen. Niettemin verklaart het rechtsche opperbevel optimistisch te zijn en de aanvankelijke doeleinden te hebben bereikt. De komende dagen zullen van uw Madge niet meer kende? Kom, kijk nu eens goed. Je weet toch wel, dat ik je vader niet ben. Denk nog eens even. Mijn hoofd doet pijn; ik kan niet denken. Ook heb ik ergen slaap. Kwel mij nu maar niet langer en kus mij goeden avond. Anders kan ik niet in slaap komen. Zoo? Wilde je dat zoo graag? Toe, kus mij nu. Ik heb zoo n slaap. Nu, waarom ook niet. Maar ver geet niet, dat je er zelf om gevraagd hebt. Eerbiedig drukte hij haar een kus op de wangen met het gunstig ge volg, dat zij nu met gesloten oogen achterover leunde en waarlijk rustig in slaap scheen te vallen. Toen Tante Anne eens even het hoofd om de deur stak, om te waar schuwen, dat Zuster haar vrijen tijd had, maakte hij haar duidelijk, dat hij bij zijn patiënt wilde blijven en zij ging. Madge raakte zijn hand aan met haar teere vingers; het was duidelijk dat zij hem nog altijd voor haarvader hield. Een paar maal noemde ze hem bij één van z'n lievelingsnaampjes en ééns prevelde zij zooiets van „kolonel toonen ln hoeverre dit optimisme ge rechtvaardigd Is. Mocht het offensief mislukken, dan zullen de pogingen tot bemiddeling, welke nog steeds achter de schermen worden voortgezet, zon der twijfel een krachtigen stimulans ontvangen. Geen doorvoerbewijs voor bedrijfsauto's meer. o De A. N. W. B. vestigt de aandacht van houders van bedrijfsauto's (taxi's, autocars, vrachtwagens, bestelwagens, verhuiswagens, enz.) In de grensstrook op het Belgische Ministerieele besluit van 12 December j.I., waarbij bepaald ls, dat de Belgische Ontvangers geen „acquits de transit(doorvoerbewijs zonder borgstelling) voor deze categorie wagens meer kunnen verstrekken. De nog loopende acquits dienen te wor den ingeleverd, waarna de grenspassage alleen kan plaats vinden op grond van een gewoon Belgisch triptiek. De A. N. W. B. is gaarne bereid betrokkenen op aanvraag nader advies te verstrekken. bespaar U die nare dagen Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt Let op het AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. GARANTIE want ze bevallen een bijzondere combina- iie van uiterst geneeskrachtige sloffen, volgens recept van Apotheker Dumont. .(Ingez, Med.) Heathcote, die nogal op z'n waardig heid was gesteld". Dus was haar vader officier, knoopte de dokter in zijn oor. Niet lang duurde het nu ook meer, of zijn patiënt sliep rustig als een kind. Bij zichzelven ging hij nog eens na, al de wattaal, die hij en Zuster nu al van de zieke hadden aangehoord; hoe zij had gesproken van een man dien zij vermoord gevonden had hoe afschuwelijk die er uitzag Als Madge nu ontwaakte, zou ze dan voorgoed bijgekomen zijn? Ze was volkomen helder geweest, toen ze hem had ondervraagd, maar daarna was haar geest weer gaan dwalen. Stephen Harcourt bestudeerde het gezichtje, terwijl zij sliep en het was geen wonder, dat hij het omkranst zag door een aureool. Het was een lieflijke verschljningl Wat een lange wimpersl Wat een mooi haarl En wat een allerliefst per soontje over het geheell ((Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1