BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt icderen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Binnenland Buitenland 48ste Jaargang Zaterdag 31 December 1938 Nummer 4401 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 tedere regel meer f(>,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Voorzieningen ingeval van oorlog. Bij de Sta ten-Generaal zijn thans acht wetsontwerpen [ingediend, hou dende regelen met betrekking tot de voorbereiding van voorzieningen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden in de behoeften van volkshuishouding erT landsverdediging. In de toelichting tot het'eerste wets- ontwerp7'(wet medewerking verdedi gingsvoorbereiding 1939) schrijft de regeering: Het ontwerp heeft ten doel de wer king der bij*de wet economische^ ver dedigingsvoorbereiding 1938 gestelde regelen jr'te.bestendigen. De regeering grijpt deze gelegenheid tevens aan' om den Staten-Generaal een nadere uiteenzetting te' geven no pens de^maatregelen," welke haars in ziens ter^ voorbereiding van de econo mische verdediging des lands noodza kelijk zijn. De behoefte ter verzekering van de veiligheid des lands maatregelen voor te bereiden, die niet alleen van mili tairen, doch ook van economischen aard zijn, vindt haar oorzaak in den aard van den modernen oorlog, welke steeds meer^hec karakter van een to- talitairen oorlog schijnt te zullen aan nemen. In den modernen oorlog is het'ver loop van den strijd in hooge mate af hankelijk van het economische aanpas- sings- en uithoudingsvermogen van een land. Het zeer groote materiaalverbruik door de weermacht maakt deze steeds meer afhankelijk van de mogelijkheid om in haar behoeften te voorzien. Een ongekende vraag"naar'grondstoffen zal ontstaan, die in vele gevallen het aan bod verre zal overtreffen. Een en an der zal er ongetwijfeld toe leiden, dat in het bijzonder de oorlogvoerende mogendheden de in^haar bezit zijnde voorraden niet of slechts onder zeer bezwarende voorwaarden ten uitvoer zullen toelaten. Wordt de aanvoer uit het buiten land in het algemeen hierdoor in gevaj van oorlog reeds hoogst onzeker, nog sterker geldt dit voor den aanvoer van overzee door de groote gevaren, die in oorlogstijd ook de neutrale scheep vaart bedreigen. De hierboven geschetste omstandig heden hebben voor Nederland ver schillende consequenties, waarmede de regeering reeds thans ter dege rekening moet houden, zoowel voor het geval, dat ons land in een oorlog zou worden betrokken, als voor het geval, dat het er opnieuw in mocht slagen zijn neu traliteit te handhaven. Mocht ons land in een conflict worden betrokken, dan kan, naar de meening van de regeering althans in de eerste periode niet aan stonds op den steun van eventueele bondgenooten worden gerekend. Bij een neutraliteitspositie zal men ge zien de beperkte mogelijkheid om in oorlogstijd door internationalen ruil in de behoeften te voorzien er van moeten uitgaan, dat ons land tijdens den geheelen duur daarvan, in nog sterkere mate op~zichzeIf zal zijn aan gewezen. Men denke ook aan het wa pen der economische blokkade, dat, naar de ervaring uit de jaren 1914 1918 heeft geleerd, mede gebruikt kan worden om druk te oefenen op neu trale" mogendheden. De economische verdedigingsvoor bereiding is een noodzakelijke voor waarde om onze traditioneele zelfstan- digheidspolitiek meer kracht bij te zet ten. De regeering is er zich daarom van bewusr, dat een zoodanige voor bereiding op beide situaties gericht moet zijn. Ten einde tijdens een oorlog, waar in ons land al dan niet betrokken is, in de behoeften van weermacht en burgerbevolking te kunnen voorzien, dient eenerzijds de binnenlandsche voortbrenging te worden gericht op hetgeen het meest noodig is en ander zijds het verbruik te worden beperkt tot de bevrediging der meest dringen de behoeften. Zulks zal uiteraard niet automatisch door de vrije werking der economische krachten geschieden. In grijpen van regeeringswege in de pro ductie en de distributie, zoowel van gebruiksartikelen en hafffabrikaten, als van grondstoffen, zal derhalve in vele gevallen noodzakelijk zijn. Hetzelfde geldt voor de prijsvorming. Het economische leven en de wel vaart van ons land zijn onder de tegen woordige omstandigheden zoozeer af hankelijk van den internationalen goe- derenruil. dat een streven naar autar kie een behoeve van de economische weerbaarheid niet in aanmerking kan komen. De regeeiing stelt zich dan ook op het standpunt, dat wel een organisatie van productie en verbruik voor het geval van isolement dient te worden voorbereid, doch dat slechts van enkele, voor de verdediging des lands onontbeerlijke artikelen een eco nomische binnenlandsche voortbren ging, ter vervanging van import, in vredestijd mag worden aangewakkerd. Van de in bovenstaande uiteenge zette politiek ten aanzien van de bin nenlandsche productie en het verbruik mag derhalve geenszins worden ver wacht, dat zij ons land ten aanzien van talrijke essentieele grondstoffen op den duur van het buitenland onaf hankelijk zal maken. Naast de organi satie van binnenlandsche voortbren ging en verbruik zal dan ook een re geling van den in- en uitvoer, waar door zooveel mogelijk deze laatste dienstbaar gemaakt wordt aan het ver krijgen van dringend benoodigde im port-artikelen, niet kunnen worden ontbeerd. Behalve de genoemde problemen op het gebied van de productie, de distributie, de prijsvorming en den internationalen handel, moeten nog worden vermeld: die betreffende de financiering, de buicenscheepvaart, het binnenlandsche transport, kortom be treffende al die onderwerpen, die met het functionneeren der volkshuishou ding onder bedoelde buitengewone omstandigheden verband houden. In het bovenstaande werd een over zicht gegeven van de maatregelen ten behoeve van de economische verde diging, welke, in geval van oorlog of oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden jjetroff^n zullen moe ten worden; het onderhavige wetsont werp^ beoogt der regeering een be voegdheid te verleenen, welke zij reeds in vredestijd noodig heeft om deze maatregelen op doeltreffende wijze te kunnen voorbereiden, de bevoegdheid namelijk, om de bij die voorbereiding noodzakelijke medewerking van het bedrijfsleven te verlangen en, zoo noodig, af te dwingen. De hierboven genoemde problemen en in het bijzonder die met betrekking tot de organisatie der productie kun nen uiteraard niet tot een bevredigen de oplossing worden gebracht, voor dat velerlei gegevens betreffende pro ductie-capaciteit en productieprogram ma, aard van den te verrichten arbeid, arbeidsbezecting, voorraden e.d. ver kregen zijn. Voorts zal in vele geval len een beroep moeten worden ge daan op de medewerking van des kundigen uit industrie of handel, b.v. waar het betreft de talrijke technische moeilijkheden, die zich bij deomscha- keling van het productie-apparaat en de vervaardiging van vervangingspro ducten, alsook bij de voorbereiding van eventueel noodzakelijke evacuaties zullen voordoen. Tevens zij hier ge noemd de mogelijkheid, dat van de ondernemers in sommige bedrijfstak ken zal worden verlangd, dat zij van bepaalde goederen minimum voorraden aanhouden. In het belang, zoowel van het be drijfsleven als van een rationeele werk wijze, zal de regeering ook bij de uitvoering van de onderhavige wet voortgaan met zooveel mogelijk over leg te plegen met instanties en in stellingen, die uit hoofde van hare werkzaamheden over waardevolle ge gevens beschikken. Tenslotte zij nog gewezen op de noodzakelijkheid reeds thans de orga nen in het leven te roepen, die in vredestijd de regeering zullen advisee- ren over de in tijden van nood te treffen maatregelen en die in oorlogs tijd met de uitvoering daarvan zullen worden belast. Kernen van zoodanige organen, waarin vertegenwoordigers van en deskundigen uit het bedrijfs leven zijn opgenomen, zijn voor de meest essentieele takken van industrie en handel reeds gevormd, dan wel verkeeren in een ver gevorderd sta dium van voorbereiding. Esperanto-nieuws. Esperanto in een Nederlandsche gids. Tot nu toe werd de gids van de Nederland.che Centrale van Jeugdher bergen gedrukt in het Nedetlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch Nu is daar ook Esperanto bijgekomen. De Jaarbeurs te Lyon gebruikt Esperanto. De directie van de Jaarbeurs te Lyon zal evenals vorige jaren ook in 1939 Esperanto gebruiken bij haar corres pondentie en reclame. Ook zullen er gidsen aanwezig zijn, die de bezoekers in het Esperanto kunnen voorlichten. Deze Jaarbeurs wordt gehouden van 11-21 Maart 1939. De Internationale postzegelten toonstelling gebruikte Esperanto. Van 22-30 October werd te Rio-de Janeiro een postzegeltentoonstelling ge houden. Bij de correspondentie werd ook hier gebruik gemaakt van Espe ranto. Armoede van woonwagen bewoners Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Zaal heeft aan de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend, dat door een aantal woonwagenbewoners in ons land bittere armoede wordt ge leden 2. Is het den ministers ook bekend, dat die armoede o.m. leidt tot zeet slechte woningtoestanden? 3. Hebben de ministers met name kennis genomen van hetgeen eenige dagen geleden in dit opzicht is geble ken in bet woonwagenkamp tusschen Osdorp en Halfweg, waar een vader, moeder en tien kinderen in één woon wagen huizen en daar ook, als het ware weggestuwd, den nacht door brengen 4. Zijn de ministers* bereid te be vorderen, dat de wet op de woonwa gens en woonschepen zoodanig wordt uitgevoerd, dat het onmogelijk wordt dat zich op dit gebied toestanden voor doen, die zoowel uit hygiënisch als uit moreel oogpunt zeer ongewenscht moe ten worden geacht? 5. Zijn de ministers bereid op kor ten termijn een onderzoek te doen in stellen naar het aantal der woonwa genbewoners in ons land en naar hun leefwijze, en van het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer mededeeling te doen 6. Zijn de ministers bereid, in af wachting van dat resultaat en van de maatregelen, welke wellicht van een zoodanig onderzoek het gevolg zouden kunnen zijn, het initiatief te nemen tot de totstandkoming van een regeling, welke het mogelijk maakt, dat in de meest nijpende gevallen van honger en kou onder deze menschen, gelijk zich o.a. aan het eind van de vorige week in het genoemde kamp hebben voor gedaan, van overheidswege helpend wordt opgetreden De terugreis van de Reiger. Donderdagmiddag om ongeveer 15 uur 30 is de Reiger te Cairo geland. De reis had van Khartoem, waarvan was vertrokken, wederom een vlot ver loop. Te Luxor werd een tusschen- landing gemaakt en van den rustti|d van twee uur maakte het gezelschap gebruik om een bezoek aan de Egyp tische koningsgraven te brengen. Te Cairo zal gezagvoerder Scholte een beslissing nemen over de verder naar Nederland te volgen route. Aan vankelijk was wel overwogen de terug reis van Cairo via Benghasi en Cata nia naar Napels te doen plaats vinden. Eenige vliegvelden langs deze route bevonden zich echter de vorige week in minder goeden staat. Op grond van de rapporten, die voor Scholte te Cairo klaar liggen, zal hij het reisschema vaststellen. Waarschijnlijk is het dat hij verder de gewone winterroute der Indiê-vliegtuigen kiest: via Athene, Napels en Marseille naar Amsterdam. Hierdoor verandert de tijd van aan komst te Amsterdam natuurlijk niet. Het traject Marseille—Amsterdam blijft ongewijzigd. Zaterdagmiddag om ongeveer half 3 wordt de Reiger te Schiphol verwacht. De heffing op boter. Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 29 December 1938 tot 5 Januari 1939 vastgesteld op 70 cent per k.g. Centrale Commissie Land- bouwcrisiswet 1933. De minister van oeconomische zaken heeft voor het tijdvak, aanvangende met 1 Januari 1939 en eindigende met ingang van 1 Januari 1940, benoemd tot voorzitter der Centrale Commissie, bedoeld in artikel 28 der Landbouw- Crisiswet 1933, mr. dr. A. A van Rhijn, te 's-Gravenhage en tot ondervoorzit ter van deze commissie ir. S. L. Lou- wes, te 's-Gravenhage. Ruslands weerstandsvermogen tegen een Dultschen aanval. Onder heclopschrift „onuitvoerbare plannen" publiceert generaal Sikorski, du Poolsche oud-premier, in de Kurjer Warsawski belangrijke berichten'.over de plannen tot gebiedsveroveringen, welke aan Duitschland in Oost Europa worden toegeschreven. Volgens den generaal zou de uit voering van die plannen op onover komelijke moeilijkheden en weerstan den stuiten. Na o.m. er op gewezen te hebben, dat het roode leger wei nig offensieve waarde heeft, schrijft Sikorski, „maar die toestand kan radi caal veranderen, wanneer Rusland be dreigd wordt door een inval op zijn gebied door het Duitsche leger. Men kan dan aannemen, dat het roode leger dat het talrijkste ter wereld is er misschien ook een van de best uitgeruste, voorzien van oorlogsmate riaal van den allereersten tang met discipline zou gehoorzamen aan een oproep der regeering en van het mili taire bevel. Geholpen door de onme telijke ruimten van Rusland, evenals door de afwezigheid van wegen, zou het een buitengewoon doeltreffenden tegenstand kunnen bieden aan den aanvaller, wiens gemotoriseerde divi sies zich niet zouden kunnen bewegen in de ruimten zonder wegen en zon der onderkomens „Op den natlonalen grond Is het Russische leger, zelfs het bolsjewisti sche, een ernstige tegenstander". Sikorski denkt dan ook, dat de Duitsche militaire chefs een campagne op de Russische vlakte zullen vreezen. „Dan blijven er, zoo schrijft hij ver der, berekeningen omtrent opstand onder de burgerbevolking, opstand van het leger of separatistische bewe gingen in zekere streken. Alle waar nemers der Russische zaken zullen zeggen, dat dergelijke berekeningen niet kunnen berusten op een hechte basis, ingeval van een inval van den kant van het Duitschland van Hitier". Hoogwatergetij Breskens. DAOEN vm nam Zaterdag 31 Dec. 7,22 7.46 Zondag 1 Jan. 8,37 9,01 Maandag 2 9,52 10.16 Dinsdag 3 10,57 11,21 Woensdag 4 11.47 12,11 Donderdag 5 12,07 12,31 Vrijdag 6 1,52 2,16 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 31 Dec. nam. 16,20 Zondag 1 Jan. 16,21 Maandag 2 16,22 Dinsdag 3 16,23 Woensdag 4 nam. 16,24 Donderdag 5 16,25 Vrijdag 6 16,26

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1