Kerk- en Schoolnieuws. Buitenland Provinciaal Nieuws. Hoogwatergetij Breskens, PAT en POM, Twee Padvindertjes. Gewestelijk Nieuws ZUIDZANDE. Verbetering. In ons vorig nummer werd gemeld, dat aan de Universiteit te Utrecht pro moveerde tot Doctor in de Genees kunde, onze vroegere dorpsgenoot de heer Joh. Riseeeuw. Dit moet zijn Iz Risseeuw. KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 25 December te 2,30 en 8 uur Opvoering van: DE LUSTIGE BOER, Zangspel van Leo Fall, FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 25 December 2,15 uur Opvoering van: CHANT DU DÉSERT Operette in drie bedrijven. GRAND THEATRE DE BRUGES. Maandag 26 December 7.30 uur Opvoering van DE LUSTIGE BOER, Operette in drie bedrijven Muziek van Leo Fall. ticisme verandert in een mildere stem ming. 't Zij hier nadrukkelijk gezegd: Geen politieke leus staat bij de jeugdclub voorop I Ware dit wel zoo, tweedracht en strijd zouden er het gevolg van zijn. In plaats daarvan heerscht in haar kringen een frissche gezonde sfeer; eendracht en saamhoorigheid vormen haar fundament. Aldus krijgt de Jeugdorganisatie paedagogische waarde en komt zij ten goede aan het maatschappelijk leven. Jonge plattelanders, in haar veree- nigd, werken aan hun geestelijke vor ming: dat is opvoeding; zij leeren el kaar achten en waardeeren: dat is sociale vorming. Zoo beschouwd ligt voor dejeugd- vereeniging een mooi arbeidsveld open. Reeds is met de ontginning daarvan een nanvang gemaakt. Geregeld wor den eenmaal in de maand bijeenkom sten gehouden, terwijl de studiekring uit de organisatie eiken Zaterdagavond vergadert Gestage klimming van het ledental bewijst, dat het werk van de vereeniging bij velen waardeering vindt, Laten wij hopen, dat zij moge bloeien tot heil van den plattelander. Nieuwvliel, J. DE BLIEK. BOEKBESPREKING. Ragnas af Geijerstam: Voortgedreven" Ingen. f 2.-10. Geb. f 3.25. Uitg.: Zuid-Holl. Uitg. Mij., Den Haag. Deze mooie roman brengt ons de geschiedenis van den werkloozen kan toorklerk Herbert, den droomer, den filosoof, en van Marja, het meisje met Zigeunerbloed in de aderen, het kind uit de kermiswagen, en voert ons di rect tot de meest actueele problemen van dezen tijd- Een verhaal, dat merkwaardige ge voelens en gebeurtenissen voor ons geestesoog laat opwervelen. Dit boek is belangrijk door de pro blemen, die voortreffelijk zijn geschil derd. Vooral wat in Herbert, den om- hoogstrevenden mensch, omgaat, is zeldzaam goed en psychologisch juist beschreven. Zijn gedachten geven ons heel, heel veel, dat de moeite van het overdenken ten volle waard isl Een boek, boeiend tot het einde. 0 Anke Servaes: „Moeder Liesbeth". Ingen. f 3.25. Geb. f 3.90. Uitg.: Hollandia Drukkerij, Baarn. In .Kinderen die over zijn" hebben wij gelezen de teleurstelling die Lies beth ondervond, dat haar „kinderen" toch steeds pleegkinderen blijven en hoe zij verlangt naar haar eigen geluk, naar een eigen kind. In „Moeder Liesbeth," het nieuw uitgekomen werk van deze begaafde schrijfster nu, nemen wij deel aan het geluk van Liesbeth, dat haar ten deel valt, nu zij den kleinen Aart ver wacht. Op ontroerende wijze lezen wij hoe ook haar „kinderen" de komst van den kleinen Aart evenzeer verbeiden als Liesbeth zelf. Hoe fijn weet de schrijf ster elk dezer karakters te belichten. Op zuivere, gevoelige wijze schrijft 2ij over haar groote en kleine menschen. Zij, die haar vroegere boeken ge lezen hebben, zullen met voldoening het verschijnen van „Moeder Liesbeth'' toe|uichen, het lezen en herlezen. 0 Hélène Swarth: „Beeldjes uit vrouwenleven". Uitg.: La Rivière S Voorhoeve, Zwolle. In deze bundel heeft de bejaarde schrijfster een negentigtal gedichten saamgevat, welke ons beelden uit het vrouwenleven geven. Al kunnen ze ons niet allen bevredigen, er zijn werkelijk goede en mooie verzen bij. 0 Paul Frischauer: „Groote Heeren". Ingen. f 3.75. Geb. f 4 50. Uitg: Hollandia-Drukkerij, Baarn. In „Groote Heeren" lezen wij van de hopelooze strijd van een nlecigen „would-be" koning tegen de dyna mische kracht en macht van een wer kelijk groote figuur, Napoleon. In de zen strijd ligt het zwaartepunt van het boek, waarin wij de Napoleonti sche tijd van een geheel ander stand punt bezien. Napoleon creëert hier den onbetee- kenenden plannenmaker Rasonski. door dat hij hem eerst macht en roem voorspiegelde, en hem daarna tot den stamvader van een nieuw prinselijk geslacht maakte, tot bezitter van uit gestrekte bezittingen en tot „Vader" van den opvolger dezer bezittingen, van Napoleon's eigen zoon, omdat hij een tegenstander, wiens mooie jonge bruid hij tot zijn maitresse maakte, kwijt wilde zijn. Een Interessant boek, dat wij met veel genoegen lazen. 0 Amy W. Stone: „Debby vindt haar wee". Ingen. f 1.90. Geb. f 2.50. Uitg. Hollandia-Drukkerij, Baarn. Dit is een alleraardigst boek, waarin we kennis maken met Debby, die in het oude huis, waar ze met haar zuster Polly samen woont, vele avon turen meemaakt. Erik Anderson, een charmante jonge man, welke zij ont moet, speelt in haar verdere leven een groote rol. „Geen duimbreed gronds zal Frankrijk aan Italië afstaan". In de Kamerzitting van gisterochtend heeft Bonnet, de minister van Buiten- landsche Zaken, verklaart: „Ik herhaal wat ik in de Kamer commissie heb gezegd: Frankrijk zal er nooit in toestemmen een duimbreed gronds aan Italië af te staan. Elke po ging om een dergelijken elsch te ver wezenlijken zou slechts op een ge wapend conflict kunnen uitloopen. Ik doel hier, wel te verstaan, op Tunis, Corsica, Savoje en het Fransche bezit aan de kust van Somaliland. Deze verklaring moge de bevolking ten volle geruststellen". De leeftijdsgrens der Statenleden In de te Goes gehouden vergadering van den R.K. Kieskring Middelburg, kwam een motie-Kwadendamme In be handeling, om te bepalen, dat perso nen boven de 65 jaar niet meer voor candidaat in aanmerking zullen komen. Na zeer uitvoerige besprekingen over dit onderwerp werd met 15 tegen 14 stemmen een voorstel-Goes aangeno men om althans voor de komende verkiezingen den leeftijdsgrens te be palen op 70 jaar. Nog vereenigde de vergadering zich met een voorstel van Hulst, om niet te veel burgemeesters candidaat te stellen voor de Staten, opdat men dan te weinig keuze voor het bezetten van plaatsen in het college van Ged Staten overhoudt. M.Crt. D AOEN vm nam Woensdag 21 Dec. 12.47 1,11 Donderdag 22 Dec. 1,22 1.46 Vrijdag 23 2,02 2,26 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 21 Dec. nam. 16,02 Donderdag 22 Dec. 16,01 Vrijdag 23 16,09 Geen wonder, dat Pat Pom een flinke padvindershand toestak. „Kerel, Pom, daar maak je alles weer mee goed!" zei hij, „je bent een vent uit een stuk en ik ben blij, dat je mijn kameraad bent. Dit is een goede daad, die wel voor een heele week geldt, je hebt de menschen bevrijd van twee ergerlijke dieven, twee boeven, die een gevaar voor de veiligheid zijn. Pom was in zijn nopjes, dat Pat zoo tevreden was over hem. Natuurlijk legde de veldwachter de boeven onmiddel lijk de polsarmbandjes om. Een kwartiertje later waren de boeven bijgekomen. „Nu - knapen - ga nu maar mee naar het bureau, dan zullen we eens een kopje koffie op jullie gezondheid drinken", grinnikte Burks en hij duwde de beide booswichten voor zich uit. „en probeer het niet weg te loopen, want hard loopen met gebonden handen is niet erg gemakkelijk eu dat blaf- fertje hier (pistool) laat niet met zich spotten. Een blauwe boon (kogel) en je gaat naar het ziekenhuis inplaats van naar de gevangenis. Of naar de begraaf plaats, snap je? Nu de veldwachter is een eerlijk man en geeft Pat en Pom de eer die hen toekomt. Hij vertelt den burgemeester uitgebreid, wat zij allebei gedaan hebben. De burgemeester Is natuurlijk danig in zijn schik, nu de beide gevaarlijke booswichten geknipt zijn. De ge meentekas en het zilverwerk zijn weer veilig en Pat en Pom worden door den burgemeester vriendelijk be dankt en getracteerd. Hobbelmans, de oude portier buigt als een knipmes voor de beide dappere padvin dertjes en is voortaan erg beleefd tegen hen. En Burks is hen voortaan ook goed gezind. Trou wens als tegenprestatie plager, ze hem ook nooit meer, zooals vroeger. Maar Pom is het meest verheugd over de waardeerende woorden van den burgemeester die verklaart, dat hij alles weer goed gemaakt heeft door zijn dapper gedrag. En het is geen wonder, dat hun daad als een loopend vuurtje rondgaat. BRESKENS. Duivententoonstelling. Op de duivententoonstelling welke op 17 en 18 December alhier bij de Fam. Pleijte gehouden werd, waren 312 duiven Ingezonden, welke werden gekeurd volgens vliegtype door de heeren H. Unterhorst van Rotterdam en Slagboom van Rosendaal. Niettegenstaande de barre koude is de tentoonstelling als volkomen ge slaagd te beschouwen. Alle geefsters en gevers van eereprijzen hartelijk dank. De prijzen werden als volgt gewonnen; a Jonge Doffers: le Abr. van de Velde. 2e Abr. Bonde- wel, 3e C. Klaaijsen, 4e, 10e en 21e W. Pleijte, 5e P. van de Walle, 6e G. Dusarduijn, Groede, 7e Joh. Carels, 8e Abr. Vermeulen, 9e Jac. Rofack, Kruisdijk, lie P. Rokus, 12eP. Haart- sen, 13e Abr. van Gijs, Groede, 14e G. Boekhout N. S., 15e jac. Faas, 16e jan Pleijte, 17e en 18e P. Jacobs, 19e H. Oosterling, 20e M. v. d. Broecke, 22e Jac. Quaars, 23e Jac. Risseeuw, Kruisdijk, 24e P. du Rie, Z. E.V. Iz. Porrey. E. V. E. Bourgraaf. b. Jonge Duivinnen: le P. Dobbelaere, Schoondijke, 2e P. du Rie, 3e en 16e Iz. Klaaijsen, 4e Jac. Risseeuw, Kruisdijk, 5e W. Pleijte, 6e en 8e M. Quaars, 7e A Visser, 9e Fr. de Roo, Groede, 10e M. Visser, 11e Jac. Rofack. Kruisdijk, 12e Abr. Vermeuleg, 13e J. van de Wege, 14e G. Dusarduijn, 15e Gebr. Pleijte, 17e J. Woittiez, 18e P. Rokus, Z E. V. A. Hamelijnck, E. V. W. Klaaijsen c. Jarige Doffers, le W. Klaaijsen, 2e Jac, Wisse N. S., 3e Iz. Schippers, Groede. 4e J. Woit tiez, 5e Jan Quaars, 6e P. Buijze, 7e Jac. Risseeuw, 8e Abr. Bondewel, 9e Iz. Porreij, 10e A. Florlssen, lie M. van den Broecke, 12e Jac. Wisse Cz. N.S., Z. E. V. P. Dobbelaere, Schoon dijke, E. V. J. van de Wege. d. Jarige Duivinnen' le W. Klaaijsen, 2e en 6e W. Pleijte, 3e Abr. Bondewel. 4e Jac. Wisse Cz., 5eJA. Hamelijnck, 7e A. Visser, Z. E.V C. Klaaijsen, E. V. A. Florissen e. Oudere Doffers: le Iz. de Jonge, Kampioen, 2e Abr. de Munck, 3e P. Jacobs, 4e Jac. Ris seeuw, Kruisdijk, 5e P. Haartsen, 6e W. Klaaijsen, 7e Abr. van Gijs, Groede, 8e P. Buijze, 9e J. van Gijs, 10e Abr. van de Velde. f. Oudere Duivinnen: le P Buijze, Kampioene, 2e Jac. Ris seeuw, Kruisdijk, 3e W. Bruijnooge, 4e lz. Klaaijsen, 5e Joh. Carels, 6e W. Klaaijsen, 7e Jac. de Veij, 8e, A. Flo rissen, 9e Jac. Faas Wz. N.S., Z. E.V. Abr. van de Velde, E, V. F. de Lange Uitvoering. Gisteravond gaf het Chr. Fanfaren- corps „Soli Deo Gloria" alhier haar uitvoering in het lokaal Weijkman. Trots het zeer koude weder was de opkomst bevredigend. Het programma werd goed afge werkt. Het Bestuur en de leden mogen met trotsch op het gepresteerde terug zien. CADZAND. Algemeene vergadering. Vrijdagavond j.l. werd in het lokaal van den heer Adr. Masclée alhier, een algemeene ledenvergadering ge houden van de afd Nieuwvliet der „Jeugdorganisatie van Landbouw en Maatschappij" onder voorzitterschap van den heer J. de Bliek te Nieuwvliet. De voorzitter, de vergadering te ongeveer half zeven uur openend, heette alle aanwezigen, waaronder eenige gasten uit Borsselen, welkom en omschreef als doel der organisatie: het vormen van een band tusschen de jongeren ten platte lande; het pogen - daarbij uitgaande van de gedachte, dat, wie de jeugd heeft ook de toe komst heeft - die jeugd mede door het verhoogen van het peil, waarop zij verstandelijk staat, maar bovenal door het verdiepen van haar samen- hoorigheidsbesef, zoo sterk mogelijk te maken, opdat zij de moeilijkheden, die het komende maatschappelijke le ven haar ongetwijfeld brengen zal, ge makkelijker zal kunnen overwinnen Voor de vergadering bestond vrij groote belangstelling; een veertigtal leden, benevens eenige genoodigden. waren aanwezig. De agenda werd vlot afgewerkt. Onder de leden bleken personen te zijn. die uitstekend declameerden en keurige, van studie getuigende in leidingen wisten te houden Ter afwisseling van het gesproken woord werden onder leiding van den heer J. Heule te Nieuwvliet een'ge liederen gezongen Het was een ge noegende frissche, ongekunstelde stem men te hooren en de jeugdige met enthousiasme gezamenlijk zingende, per sonen te zien. Na een woord van dank voor de opkomst en in het bijzonder aan het adres der diverse acteurs sloot de voorzitter, die deze bijeenkomst op uitstekende wijze geleid had, de ver gadering SINT KRUIS. Raadsvergadering. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Na lange discussies wordt besloten aan te sluiten bij het destructiebedrijf „Gekro" te Overschie. De Voorzitter zegt, dat door het dagelijksch bestuur alle moeite gedaan is, den datum van ingang der overeen komst te stellen op 1 Januari a.s„ het geen echter niet gelukt is, zoodat deze thans wordt geacht reeds te zijn ingegaan op 1 Juli 1938. Een door B. en W. ontworpen wij ziging der begrooting dienst 1938 wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Hetzelfde gebeurt met een wijziging den dienst 1939 betreffende. Aangezien de verordening op de betaling der besmettelijke-ziektengel- den, vastgesteld in 1937 slechts was goedgekeurd tot 1 |anuarl 1939, wordt thans een nieuwe vastgesteld. De ta rieven zijn behoudens een kleine wij ziging dezelfde gebleven. Het suppletoir kohier der belasting op de honden over 1938 wordt vast gesteld. Aan C. Maes wordt gedeelte lijke ontheffing van hondenbelasting verleend. Besloten wordt evenals voor 1938 ook voor 1939 f 500.- aan overtollig kasgeld uit te zetten bij de Boeren leenbank Aardenburg. Nadat nog door enkele leden van de rondvraag is gebruik gemaakt, waar bij Duininck o.a. informeert naar de mogelijkheid tot het verleenen van steun aan kleine boeren, wordt de vergadering gesloten. WATERLANDKERKJE. Verloting. De alhier gehouden verloting, ten bate der muziekvereeniging, heeft op gebracht f 130,—. HOOFDPLAAT. Auto-ongeval. Toen de chauffeur C van de garage Bos te Biervliet, nadat hij zijn passa giers thuis gebracht had, met zijn wa gen huiswaarts wilde keeren, kwam hij door een verkeerde zwenking in een diepe watergang terecht. C. kwam er met den schrik af, maar de auto zat zoodanig bek eld, dat hij zonder deze naar Biervliet moest. Maandagmorgen is de auto met veel moeite en deerlijk gehavend op de kant gebracht. SLUIS. Postduiven tentoonstelling. De u tslag van de Zondag alhier ge houden internationale postduiV'rten- toonslelling luidt: Masse I Oude doffers: I Mr. xene, veearts te Westcapelle; 2 en 5 )an Focke; 3 A Al'ary, Knocke; 4 F. Nieskens Klasse II 1-jarige doffers 1 en 3 j. Focke; 2 M. Gobeijn te Eede Klass III Jonge doffers 1 en 4 J. Focke; 2 J. Maas; 3 M. Gobeijn, Eede; 5 Debaene-Visser te Knocke Klasse IV Oude duivinnen: 1 en 2 Debaene-Visser, Knocke; 3 P. Maenhout; 4 J. Focke Klasse V 1-jarige duivinnen; 1 A Clijncke; 2 en 3 Debaene-Vis- sers, Knocke Klasse VI jonge duivinnen: I Debasne-Visser, Knocke; 2 J. Maas; 3 P. Rijckborst; 4 J. Focke. Keurmeester J. de Hullu, Schoondijke en K. Decoster, Dudzeele. CADZAND. Raadsvergadering. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den Burgemeester voltallig. Als ingekomen stukken werden

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2