BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJ DAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Hst g9hsim opgelost. Binnenland 48ste Jaargang Vrijdag 16 December 1938 Nummer 4398 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1 25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer fO.15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) 0K Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1939 als abonné van de Breskensche Courant opgeven, ont vangen de nummers van heden tot 1 Januari gratis. Suid-Afrika en de Nederlanden. -g- Noord- en Zuid-Nederland beide zullen heden met Suid-Afrika 16 De cember vieren als een gedenkdag; Ne- derlandsch Europa en Nedeilandsch- Afrika herdenken dien dag als een hoogtepunt uit de geschiedenis van den gemeenschappelijken stam. Voor de Afrikaanders is Dingaans- dag elk jaar een gedenkdag. Dit jaar zal het echter een groote feestdag zijn, want het is een eeuw geleden dat Diagaan, de Zoeloe-vorst voor zijn verraad werd gestraft, dat zijn zwarte strijders vernietigend werden geslagen. Van 16 December 1838 dagteekent de feitelijke stichting van Dietsch Zuid- Afrika. He: zwarte gevaar was afge wend; de Boeren trekkers konden een aanvang maken met hun nederzettin gen in een land, dat vrij was van de dreiging der inboorlingen en tot waar Brittanje's hand niet reikte. Het past ons Nederlanders op dezen dag den stamverwanten onder het Zuiderkruis onze erkentelijkheid te vertolken voor al hetgeen zij hebben gedaan in de voorbije eeuw voor hun volk en daarmede voor onzen stam. Het is een eeuw geweest van strijd tegen zwarte en blanke belagers. Maar juist die strijd heeft hen gestaald, uit dezen stiijd hebben zij de kracht ge put, noodiy om in de ongelijke wors teling niet onder te gaan. In het begin dezer eeuw leek het of het met Dietsch Zuid-Afrika voor al tijd gedaan was. Een onverzadigbaar wereldrijk meende zijn honger te moe ten stillen met de schatten uit Afri- kaanschen bodem. Aan dezen honger zijn tienduizenden Boeren en kinderen ten offer gevallen en toen de vrede geteekend werd, beschouwde de ge- heele wereld dit als een doodvonnis over onzen stam in Zuid-Afrika. Wat wij thans in Zuid-Afrika zien gebeuren, lijkt een wonder. Niet alleen heeft het Afrikaansch zich weten te handhaven in de eertijds vrije repu blieken Transvaal en Oranje Vrijstaat, ook in de Kaapkolonie en Natal be leeft de Dietsche cultuur een nieuwen opbloei Volgens de laatste gegevens wordt het Afrikaansch door meer dan Naar het Engelsch. 3. Wat beduidde dit toch alles? Ze liep nu naar de kamer, waar ze dien vorigen dag het avondeten hadden gebruikt. Er stond in het geheel geen ontbijt klaar. De kamer was nog net zooals ze er gisteren weggegaan waren. Ze belde en belde nog eens en kwam al meer tot de overtuiging, dat het huis verlaten was. Andermaal liep ze naar boven. Er waren twee kamets vlak naast die van haar vader en achtereenvolgens klopte ze aan; alweer kreeg ze geen ant woord. Ze keek er even binnen en ook daar scheen in geen van beide geslapen te zijn. Ze ging naar bene den en zocht de keuken. Mrs. Flemingl Mrs. Fleming! riep ze weer; maar slechts de echo ant- w oordde. Ze wierp de luiken open, ofschoon ze trilde over heel haar lichaam. 60°/o der blanken in de Unie gespro ken en is volkomen gelijkgesteld met het Engelsch. Al laat deze gelijkstelling in de practijk nog wel wat te wenschen over, het is een feit: Zuid-Afiika, het Dietsche Zuid-Afrika is in den aanval en alleen volken die willen strijden, kunnen zegevieren. Noord-Nederland en Vlaanderen heb ben ook tijden van vreemde overheer- sching gekend. Vlaanderen heeft zich zelfs nog niet geheel van de vreemde voogdij ontworsteld, maar ook daar als in Zuid-Afrika gaat men de toekomst hoopvol tegemoet. Bij de hoeksteenlegging van het Voortrekkersmonument worden 300.000 menschen verwacht. Een overweldigen de manifestatie voor een land met een oppervlakte van bijna 40 maal Neder- la d en een bevolking van slechts 2 millloen blanken. In Zuid-Afrika zal deze gebeurtenis de nationale eenheid versterken, het volksbewustzijn verdie pen en de lust om den strijd tot een goed einde te brengen doen stijgen. Maar moge deze 16-de December ook voor Nederland een symbool zijn. Moge men in Noord-Nederland en in Vlaanderen tot het besef komen: de taak die de voortrekkers eens tot een goed einde brachten, was groot. De groote trek is een voorbeeld van wat de Nederlandsche stam kan, indien hij wil. Een voorbeeld dat ons met trots vetvult, maar ook aan een plicht her- inrert. Toen de Kaapkolonie In 1814 voor goed in Engelsche handen overging, bracht dit een verengelsching van het geheele openbare leven mede. Het Afrikaansch werd overal teruggedron gen, tot in de kei ken toe en met de Afrikaansche belangen werd niet meer gerekend. Te einde raad besloten groote groepen tenslotte zich met hun gezinnen aan de vreemde overheer- sching te onttrekken en buiten de Kaapkolonie een nieuw vaderland te zoeken. Deze trek begon in 1835 en hield verscheidene jaren aan Vele moeilijkheden ontmoetten de voortrekkers op hun tocht naar het noorden. De Zoeloes lieten geen ge legenheid voorbij gaan om de Boeren te bestoken, maar ondanks bloedige gevechten en het verlies van honder den menschenlevens, wisten zij zich te handhaven. Toen trachtte Dingaan hen door list te vernietigen. Hij noodigde den leider Piet Retief en een aantal andere vooraanstaande Boeten uit in Umgungundlovu, de kraal waar de Zoeloe-vorst resideerde, een tractaat te komen teekenen, waarbij Dingaan aan de Voortrekkers een bepaalde Vuile schotels en borden stonden overal op de tafel verspreid. Een zwarte kat kwam uit een hoek te voorschijn gesprongen, keek met groote verschiikte oogen naar de indringster en vluchtte. Madge deed haar uiterste best, haar zelfbeheersching te bewaren; stelsel matig ging ze in alle schuren kijken. Het huis was vreemd en onregelmatig van bouw. Hier was een deur, die ze van te voren nog niet opgemerkt had. De luiken waren dicht, maar daar ze niet goed sloten, viel het licht door een reet, zoodat ze haar weg naar de vensters kon vinden, waarvan zij toen de luiken terug schoof. Zij keek uit over den ruimen ach tertuin en de bloeiende velden, die zoo heldergroen uitkwamen tegen den diepblauwen hemel. Toen keerde zij zich om en sloeg een blik in het ronde Wat was dat, dat daar aan den anderen kant van het vertrek op den grond lag?Den adem inhoudend, waagde zij zich enkele schreden na derbij 't Was het lijk van een man van middelbaren leeftijd Nog ééns zoo wit kwam zijn gelaat uit tegen den korten, bruinen baard. landstreek afstond. Tijdens het feest waarmede een en ander gepaard ging, voerden een groot aantal Zoeloe-krij gers dansen uit. Op een teeken van Dingaan, wier pen zij zich. onder de kreet Boelala Matagati, d.w.z. doodt de toovenaars, op de ongewapende Boeren, die zij allen wreedaardig vermoordden. De achtergebleven boeren besloten zich te wreken. Op 4 December 1838 vertrok een Boerenkommando van nauwelijks 500 man, onder leiding van Andries Pretorius naar het Zoeloe kamp. Op 15 December wordt halt gehouden aan de oever van een riviertje. Het leger wordt opgeslagen in een zoo gunstig mogelijke strategische po sitie. Dien nach: gebeurt niets, maar in den vroegen ochtend van den 16- den storten 10.000 zwarte krijgers op het Wagenlager der Boeren. Maar de aanvallers worden door de rake scho ten uit de voorladers der boeren bij honderdtallen weggemaaid. Tot drie maal toe vallen de Zoeloes aan en tot drie maal toe worden zij afgeslagen. Tenslotte gaat Pretorlus tot den aan val over. Maar deze uitval veroorzaakt zulk een paniek onder de zwarten, dat zij overhaast de vlucht nemen, waarbij eveneens nog duizenden om het leven komen. De Boeren trekken thans naar de hoofdstad van Dingaan, maar deze vinden zij verlaten en het paleis ver brand. Wel ontdekten zij de overblijf selen van Retief en de zijnen, die in stilte worden begraven. Na den slag van Bloedrivier (de rivier aan de oever waarvan de slag gestreden was, zag geheel rood van het bloed der Zoeloe's) is het voor goed met Dingaan's macht gedaan. 16 December 1838 beteekent de overwinning der blanken in het zwarte werelddeel. Voor den Dietschen stam onder het Zuiderkruis is deze dag een der belangrijkste, minstens zoo gewich tig als de dag in het jaar 1652, toen Jan van Riebeeck in Zuid-Afrika voet aan wal zette. Dingaansdag, een hoogtepunt in de geschiedenis van den Nederlandschen stam. Prins Bernhard als gast van Koningin Mary. Prins Bernhard heeft gisteren met den Koning en de Koningin op Buck ingham Palace het noenmaal gebruikt. In den namiddag werd Prins Bern- Madge voelde dadelijk, dat deze man niet zijn natuurlijken dood was gestorven. Hardop riep zij: Vaderl Vaderl Alleen het hullen van een hond daar buiten in den tuin was het ant woord. Madge moest zich aan de tafel vasthouden en verzette zich met alle kracht die in haar was, tegen de flauwte, die haar bedreigde. Vader! Vaderl riep zij andermaal zoo luide, dat ieder, die in huis was, haar wel moest hooren Toen trad zij op de rustbank toe, die dicht bij het venster stond en viel nu toch waarlijk In zwijm; misschien een ander- halven meter van den doode af. Hoe lang zij daar zoo gelegen zal hebben, wist Madge niet, maar toen ze weer bijkwam, en ze zich de om standigheden herinnerde, was zij bijna opnieuw flauw gevallen. En waar was haar vader? O! Zou die soms ergens anders liggen, zooals die man daar gindsl Het was of ze de kracht niet had, om op haar beenen te staan: en dat, terwijl ze die toch meer dan ooit noo- dig had, om dit huis der verschrikking te ontvluchten en bekend te maken, wat zij er had waargenomen! Langzaam aan kreeg zij het gebruik hard ontvangen door Koningin Mary, bij wie hij de thee gebruikte. Naar wij veinemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard tijdens zijn verblijf in Londen gistermorgen een bezoek ge bracht aan den Nederlandschen gezant bij het Engelsche hof, mr. J. P graaf van Limburg Stlrum. Prinses Hermine. Met den D-trein van 8 u. 27 arri veerde gisteravond uit Berlijn de echt- genoote van den Duitschen ex-keizer Prinses Hermine en haar dochter Prin ses Henriette. Direct gingen de gasten per auto naar Doorn. In den loop van den morgen werden eenige buitenland- sche gasten op Doorn verwacht in verband met den verjaardag van Prin ses Hermine a.s. Zaterdag. Raadsvergadering te Zuidzande. Woensdag 14 December kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zit ting bijeen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het Centraal Bureau voor Verificatie en Gemeente adviezen, dat de kas en de boeken der gemeente waren gecontroleerd en ln orde bevonden. Verder een schrijven van de afdee- ling Zuidzande van de Bijzonder Vrij willige Landstorm, waarin deze haar dank betuigt voor de toegekende sub sidie en toezegt de bescheiden der vereeniging aan de Raad ter onder zoek te zullen voorleggen. Daarna was er nog een schrijven van 33 ingezetenen der gemeente met het verzoek om rioleering van de sloot achter de huizen van de Dorps - straat en de Mariastraat. De Voorzitter zet uiteen, dat deze sloot door de gemeente destijds is overgenomen van de Watering en dat er weinig aan onderhouden is. Hij acht het niet overbodig, dat hierin verandering wordt gebracht. Tevens ziet hij hierin een goed object voor werkverschaffing. De kosten voor 30 duims buizen zouden ongeveer f 300— f 400 beloopen. Hij zou de aanwonen- den dan willen verplichten tot aan sluiting met zinkputten op de riolee ring. Dhr. Luteijn-Leenhouts heeft dit geval ook gezien en meent, dat hier wel moet gebeuren. Hij zou het echter wenschelijk achten, dat eerst eens onderzocht wordt, wat in de gemeente elders aan dergelijk werk moet gedaan van haar ledematen terug, en, loenzij op het punt was, de kamer te ver laten, nam ze deze nog eens goed op. Er heerschte een groote wanorde twee stoelen lagen omver, de tafel en de grond waren overdekt met rom mei. Op een zijtafeltje stond een blad met karaf en glazen en een kistje si garen. Er had vuur gebrand, want er viel nog asch in den haard waar te nemen. Toen sloot zij de deur achter zich; want, o, zij moest toch weggaan van deze verschrikkelijke plaatsl Of zou er soms een verborgen vijand op haar afspringen, als zij zich er buiten waagde? Werktuigelijk deed ze haar mantel aan, pakte haar enkele benoodigdhe- den in haar valiesje en ging naar de buitendeur. Maar die was gesloten Dus was zij een gevangenel Ijlings liep ze nu naar den achter kant van het huis Maar de deur hier was eveneens gesloten, hoe zij er ook aan rukte en schudde. Door het leven, dat zij maakte, begon de hond aan den ketting woedend te blaffen. De vensters van de keuken en de bijkeuken waren getralied. Ze wist, dat het hopeloos was, om uit die van de bovenkamers te ontsnappen; dit was worden en dan van het geheel een plan opmaken. De Voorzitter zet verder uiteen, dat delven van de sloot tot gevolg zal hebben, dat dit voortaan geregeld zal moeten gebeuren, wat steeds kosten zal meebrengen. Bovendien is de vraag of de aanwonenden de grond uit de sloot moeten ontvangen op hun erf. Dhr. Luteijn-Leenhouts stelt voor deze zaak terug te geven aan B. en W. ter nader onderzoek. Hierna worden nog wat technische onderdeelen van het geval besproken, waarna in principe besloten wordt, het onderzoek aan een deskundige op te dragen, waarna in de volgende vergadering nadere uiteenzetting zal worden gegeven. Dhr. Luteijn-Leenhouts zou graag zien, dat tegen de volgende vergade ring de deskundige de sloot heeft uit gezet ter plaatse, zoodat precies kan worden nagegaan hoe de toestand zal worden. De belastingverordeningen worden daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De opcenten bedragen 75 voor personeel en 50 voor ge meentefonds. In een bijgevoegd punt wordt be sloten het personeel bij het vervolg onderwijs voottaan tijdelijk te benoe men, dit in verband met de pensioens bijdrage. De voorzitter deelt mede, dat de brand- en inbraakvrije kluis gereed is gekomen en inmiddels In gebruik ge nomen. Hij noodigt de Raad uit na af loop van de vergadering eens een kijkje te gaan nemen. De heer Luteijn-Leenhouts vraagt bij de rondvraag of de paal aan het fietspad aan de Mariaweg niet wat achteruit kan worden gezet. De Voorzitter zegt toe ten onder zoek te zullen instellen. De heer Verbuyt vraagt, of, ingeval de rioleering van de sloot wordt aan genomen, de gemeente niet te vroeg met de werkverschaffing wil beginnen, daar dan de meeste steuntrekkenden op de gemeente zijn. Wethouder Rlsseeuw wenscht de Raad een besluit te laten nemen, welk herstelwerk er aan de school zal wor den gedaan. Herstel is zeer rekbaar, hij zou liever zien, dat de Raad een meer omlijnd plan gaf. Na een breed voerige bespreking wordt besloten te stemmen om een deskundige op te dragen een berekening te maken van wat er dient te worden gedaan aan herstelwerk van muren, ramen en ko zijnen, deur, vloeren en verfwerk. Dit wordt met 5 stemmen aangenomen. een totale onmogelijkheid, daar die veel te hoog waren. Uit de kamer, waar zij dien vorigen avond gegeten hadden, was het evenmin mogelijk; dus ging ze terug naar haar eigen kamer. Ze zat gevangen en zou dus moe ten sterven van ellende, honger en gebrek, daar niemand wist, waar zij was en het huis immers zoo geheel verlaten lag. Maar haar arme vader dan tochl Onwillekeurig begon ze hem weer te roepen, maar zij schrok van den klank van haar eigen stem. Wat zou zij ook langer haar krachten daarmee verspillen? Intusschen moest hij gevonden wor den en daarvoor was haar vrijheid een eerste vereischte. Zij wist niet, hoe laat het was; haar horloge was stil blijven staan, misschien wel kapot gegaan, doordat zij zich in eens met zoo'n plons op de sofa had laten vallen en alweer voelde zij zich flauw worden. Zij had dien dag dan ook nog niets gebruikt. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1