BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 FEUILLETON Hst gshsim opgsloat* Binnenland Officieele Berichten. 48ste Jaargang Dinsdag 13 December 1938 Nummer 4397 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRUS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-ad verten ties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens HU Zij, die zich met ingang van 1 januari 1939 als abonné van de Breskensche Courant opgeven, ont vangen de nummers van heden tot 1 Januari gratis. De leerlingenschaal. in. (n.s.). De leerlingenschaal roept om verbeteiingl De toestanden op de scholen zijn zó, dat er dringend verbetering moet komen. Iedereen, die met het onder wijs te maken heeft, erkent dat. De gehele Rijks Inspectie zegt het hardop in de openbare officiële ver slagen, die aan de Regering worden uitgebracht. Bijna alle gemeentebestu ren en schoolbesturen, tal van stands- en vakorganisaties, leraren bij Middel baar Onderwijs en Professoren van het Hoger Onderwijs (alle richtingen) steun den reeds de door de onderwijzersor ganisaties verzonden adressen aan de Regering. En de Regering? Reeds (of eigenlijk „eindelijk") er kende de Regering in 1937 in de Troonrede, dat noodzakelijk om hulp vroeg: meer steun aan de werklozen en verbetering van de leerlingenschaal. Bij de besprekingen zeide de Minister- President, dat de Regering zelfstandig diende uit te maken, wat het eerst in aanmerking kwam voor hulp. Welnu dat was de grotere werklozenuitkering of steun. Alles kan niet ineens en Parlement en Nederland wachtten, wachtten vol hoop op de Troonrede van 1938. Maar niets over onderwijs. Niets, niets! Dat was een bittere teleurstelling. Werkelijk er zijn bij velen tranen ontsprongen door deze bittere ontgoo cheling. Niets, niets I Ach, iedereen kent het motief: er is geen geld voor, zegt de Regering. Maar wel erkende Regering reeds in 1937 de grote urgentie, de noodzaak. Toen ging echter iets anders vóór. Welnu dat is afgedaan. Wat ligt er dan anders voor de hand. dan dat er nu, NU wel degelijk een (zij het bescheiden) begin gemaakt wordt door de Regering met enige verbetering van de onhoudbare leer lingenschaal? Dat is toch logisch Dat heeft toch eigenlijk de Regering zelf zo bedoeld en aangegeven. Maar weer niets van enig lichtend perspectief, Naar het Engelsch. Even later verscheen de vrouw weer. Ze was mager en bleek en had groen-blauwe oogen, die nooit iemand recht in het gelaat keken. Ze droeg een kleurige blouse met kanten kraagje en had een gouden ketting om. Maar zooals Madge reeds opmerkte, haar heele optreden had er niets van, of ze in een voorjaarsstemming was, terwijl Mr. Fleming zich toch had laten ont vallen, dat ze zijn geboortedag vier den. Toch moest deze feestelijkheid mee als excuus dienen, dat ze haar gasten misschien eenigszins gehaast had, maar haar echtgenoot kreeg zijn broer en een paar vrienden bij zich, zoodat ze het wel erg druk had. Na een oogenblik kwam Mr. Fle ming zelve ook weer binnen met de waarschuwing: Als je nu komen kon, lieve? De vrienden zeggen, dat ze je Diet noch in de Troonrede, noch in de Millioenennota, Het is toch treurig. En dat alles om het motief: er is geen geld. Vorig jaar bij de Algemene Beschouwingen en bij hoofdstuk „Onderwijs" toonde de Tweede Kamer een duidelijke grote meerderheid voor verbetering van de leerlingenschaal. maar de Regering meende geen gevolg te kunnen geven. Is er dan nu geen hoop? Zij, die niet hopen, zijn niet waard te leven. Moge de gedachtenwisseling op dit punt tussen de Staten-Generaal en de Regering er toe leiden, dat er ten minste een begin gemaakt wordt met enige verbetering. Het dient zó te zijn: Elkbedtag.dat beschikbaar is voor onderwijs, dient besteed te worden aan verbetering van de leerlingenschaal. Een afdoening, die tevredenheid zou schenken, vraagt 4 millioen. Daardoor worden de onrede lijke toestanden op vele onzer scholen verbeterd en dat is een onderwijsbe- lang. En voorts worden daardoor werk lozen tewerk gesteld en dat is een groot sociaal belang. Niemand kan het grote leger van de 15000 werkloze onderwijzers wegwerken, maar verbe tering van de leerlingenschaal is het middel, ja het enige afdoende middel om de werkloosheid zooveel mogelijk op te heffen en ook het meest geëi gende middel, omdat enkel daarbij de nog wachtenden op werk komen in het gekozen ambt, dat roeping nabij is. Moge de Regering DIT middel wil len aanwenden. Alle andere ideeën, die zo af en toe naar voren komen, zoals uitbreiding leerplicht en dat van Nijverheidsonderwijs, het lijkt mooi, maar verbetert ons lager onderwijs niet, het veizwaart zelfs de klassen en geeft geen noemenswaardige werkverruiming. Onderwijs moet niet dienstbaar ge maakt worden aan een ander Ministe rie, maar Onderwijs dient zelfstandig met verbetering te komen. Moge het gewenste overleg tussen Parlement en Regering dit brengen. Esperanto-nieuws. Esperanto-cursussen voor de Haagsche politieagenten. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft Esperanto-cursussen in het leven geroepen voor het politiecorps Het besloot een premie van f 10 te geven aan hen. die na het eind van de cur sus voor een eenvoudig examen slagen. missen kunnen. Zooals u weet, ging hij toen voort tot zijn logé's, hebben wij vanavond een partijtje. We heb ben u maar niet genoodigd, om daar aan deel te nemen, omdat u beiden waarschijnlijk niets liever verlangt, dan onder de wol te kruipen? De kolonel beantwoordde dit met een hoofdknik en Madge had moeite zich goed te houden. Verbeeld je, dat haar vader en zij zouden deelnemen aan een verjaarspartij van een geheel vreemden man, die zeker tot een ge heel anderen kring behoorde dan zij! Het vrouwtje viel nu weer in: De slaapkamers zijn in orde; het spijt mij, dat ik de jonge dame niet een kamer kan aanbieden naast haar vader. Maar juist vandaag is onze huishouding zoo ongeregeld. Wil ik even voorgaan? Mrs. Fleming had iets zenuwachtigs over zich; bij ieder woord dat zij sprak, keek zij als- 't ware vragend naar haar echtgenoot. Op diens be vestigend knikken geleidde zij hen naar een slaapkamertje, heel eenvou dig gemeubileerd, maar helder en licht. Uw vader heeft een kamer bo ven. Maar ik denk, dat u beiden we dadelijk zult slapen na zoo n langenl Esperanto op de Fransche scholen. De Fransche minister van nationale opvoeding heeft toegestaan en beveelt zelfs aan, dat op alle technische scho len Esperanto onderwezen wordt. Ook de Iersche radio zendt 'Esperanto uit. Dé directeur van de Iersche radio besloot om tweemaal per maand een Esperanto programma uit te zenden. Het programma bestaat uit lezingen over Ierland en zijn geschiedenis, cul tuur en economie. Deze lezingen wor den uitgezonden de le Zondag en 3e Dinsdag der maand op golflengte 531 m. Arbeidsrisico in oorlogstijd. Ingediend zijn twee wetsontwerpen tot wijziging van de Ongevallenwet en van de Land- en Tuinbouwonge- vallenwet. Zooals de Ongevallenwetten thans luiden, heeft een arbeider, die tenge volge van oorlogsdaden wordt getrof fen gedurende het verrichten van zijn werkzaamheden of op den gang van zijn huis naar zijn werk of omgekeerd, aanspraak op schadeloosstell.ng over eenkomstig die wetten. Zoolang de oorlog gevoerd werd tusschen de le gers der strijdende mogendheden, kon het risico voor Je burgerbevolking, uit den oorlog voortvloeiende, gering worden geacht. Bij de moderne oor logsvoering ligt de zaak anders. De mogelijkheid van verliezen on der de burgerbevolking, en derhalve ook onder de arbeiders, kan zóó groot worden, dat de ongevallenpremie te zwaar zou gaan drukken op de ver- zekeringplichtige bedrijven. Ook is het duidelijk, dat dit risico niet kan worden beschouwd als een risico, verbonden aan een werkzaam zijn in een bepaald bedrijf. Daarom schijnt het den minisier noodig, dat de wer king der beide ongevallenwetten wordt beperkt tot schaden, ontstaan uit an deren hoofde dan uit gewelddadighe den, gepleegd in een gewapend con flict. Deze beperking behoort, naar het hem wil voorkomen, niet slechts te gelden voor het geval van een ge wapend conflict, waarin ons land als partij is betrokken, maar zij behooit algemeen te geiden, derhalve bij elk gewapend conflict, waarin Nederland al of niet a s partij is betrokken. rit. De auto staat daar ginds in een van de schuren. En mag ik u nu goeden nacht wenschen? En Mrs. Fleming ging, terwijl Mr. Heathcote op den drempel stond. Madge stak haar arm door den zijne en zei glimlachend: Het is nu wel niet zoo n gezel lig hokje als het mijne thuis, maar we mogen blij wezen, dat we onder dak zijn! En uw kamer, Paps? Die moet ik toch ook eens even zien, eer ik u laat gaan, want als het bed niet naar uw zin is, dan maak ik 't nog eens op. De kamer van Mr. Heathcote was in een afgelegen deel van het huis. Hoe verschrikkelijk, dat wij zoo mijlen van elkaar af zijn, hé Paps! Maar gaat u nu zoo gauw mogelijk naar bed; morgen ochtend zien we elkaar weer. Ze zullen hier wel voor ons ontbijt zorgen en dan rijden we één, twee, drie er vandoorl Hij nam haar gezichtje tusschen zijn handen en kuste het teeder. Wat was mijn arme Madge toch bang! zei hij. En u was zoo moedig als een leeuw, Paps! Maar nu gaan we sla pen, want ik heb een geweldige s'aapl Zou mijn arm, klein meisje geen kou gevat hebben, denk je? Immers ook bij neutraliteitsschending kan reeds zeer groote schade worden aangericht. Zoodra de regeering het noodig acht maatregelen te treffen ten be hoeve van de strategische veiligheid, zullen in het grensgebied van ons land door burgers verschillende werk zaamheden moeten worden uitgevoerd, als de aanleg van verdedigingswerken, hei maken of voorbereiden van ver sperringen of vernielingen en het ver voer van materialen. De billijkheid eischt, dat, zoolang de Staal van Oorlog of van beleg niet is afgekondigd, de vorenbedoelde burgerpersonen, die aldus fen bate der gemeenschap werkzaamheden ver richten, verzekerd zijn tegen geldelijke gevolgen van hun in verband met die werkzaamheden overkomen ongeval len, zonder onderscheid of de betrok kene voor zijn arbeid al dan niet een belooning ontvangt Een daartoe strek kend nieuw artikel wordt voorgesteld. Voorts wordt nog een aantal andere wijzigingen voorgesteld, o.a. ten aan zien van de berekening van het dag loon, al dan niet met vrije kost en inwoning, ook in tijden van werkloos heid, en voorts ten aanzien van de positie van holmeesters als werkgevers aan boord van schepen. Ten slotte wordt voorgesteld een einde te maken aan den ongewensch- ten toestand, dat een rentetrekkende weduwe in concubinaat leeft en niet wil hertrouwen, omdat haar rente als dan vervalt. De rente zal n.I. niet worSen uit betaald gedurende den tijd, dat de weduwe in concubinaat leeft. Gift van Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft een belangrijke gift doen toekomen aan het bestuur der Neutrale voorbereidende school Lenteleven te Baarn ten behoeve van de exploitatie van deze school. De nationale collecte. De vanwege het Nederlandsche jeugd leidersinstituut georganiseerde geldin zameling ten bate van de vervolgden om geloof of ras heeft een totaal van f 430.000 bereikt. Van eenige tiental len, meest kleine gemeenten is nog geen opgave binnengekomen. In deze plaatsen is later in vele eerst Zon dag gecollecteerd. De prijsvraag Voor Het Kind. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels ver zoekt mededeeling van het volgende: O, neen, wees daar maar niet bang voor. Nu, ik gal Ze moest zich bij kaarslicht uitklee- den. Gelukkig had ze nog een zak lantaarntje bij zich, dat ze onder haar kussen legde. Tegen haar gewoonte in, sliep ze dien nacht zwaar; alleen om een uur of twee, naar zij meende, werd ze even wakker met de vreem de gewaarwording, dat haar deur zachtjes openging. Zoo snel was die echter ook weer dicht, dat ze niet bij machte was geweest, haar zware oog leden voldoende op te slaan. Och, het was zeker maar een droom, maakte zij zichzelve wijs, en keerde zich weer om. Dwaas ook eigenli|k, dat ze de deur niet had afgesloten! Maar dit was nu eenmaal zoo en ze zou maar liever zien, dat ze zoo gauw mogelijk weer in slaap ging, wat dan ook wer kelijk maar enkele seconden duurde. HOOFDSTUK II. Het zonlicht viel met kracht door het gele gordijn van Madge's slaap kamertje. Zij sprong overeind In het bewustzijn, dat zij zich verslapen had. Ze keek op haar horloge en schrok Wat, was het nu al half elf? En ze zouden om acht uur geroepen worden. Inderhaast schoot zij enkele klee- De prijsvraag voor het kind, die on der den titel Ronde door Nederland, in de bladen is verschenen, kan geldig worden opgelost door de enkele ver melding van het slagwoord. UIT DE STAATSCOURANT. Hengstenkeuring. De Min. van Economische Zaken heeft ingevolge art 8 van de Paarden- wet 1918 bepaald, dat de gewone hengstenkeuringen in het voorjaar 1939 in W. Z.-Vlaanderen zullen worden gehouden op 2 en 3 Febr. 1939 te Oostburg, resp te 9 30 en 9 uur v.m., beide voor trekpaarden. Examengeld radio-scheepstelegrafist. Op 9 Dec. is verschenen het Staats blad 356, houdende de bepaling, dat examengeld verschuldigd is voor toe lating tot het examen ter verkrijging van het beperkte certificaat van be kwaamheid ais scheepstelegrafist voor uitoefening van den radiotelefoondienst, uitsluitend aan boord van vaartuigen in een Nederlandsche haven. Herdenking grooten trek begonnen. o De voorbereidingen ter viering van het eeuwfeest van den Giooten Trek zijn thans voltooid. Da feestelijkheden zullen haar hoogtepunt bereiken op Vrijdag 16 December, d.w.z. precies honderd jaar na den slag bij de Bloed rivier, waar een kleine boerenmacht de Zoeloes versloeg en daarmede het noorden des lands open legde voor de blanke kolonisten. Vrijdag, Dingaansdag, zal de groote herdenkingsdag zijn. De overwinning op de Zoeloe's zal worden gevierd met een godsdienstoefening op de plaats waar het voortrekkersmonument zal worden opgericht. Na de gods dienstoefening wordt de eerste steen gelegd. Van de verdere schouwspelen, die de eeuwfeesten zullen bieden, kan nog worden genoemd de colonne gewa pende burgers te paard, die bestaat uit 4000 man, gekozen uit alle burgertroe pen der Unie, en die In den middag op Dingaansdag kransen zal leggen op de graven van Andries Pretorlus en dingstukken aan en ging naar de deur. In het heele huis viel geen geluld te vernemen. Ze belde, maar zonder resultaat Ofschoon haar vingers trilden, haastte ze zich, geheel klaar te komen en riep toen, zoo luide als zij kon: Mrs. Fleming! Mrs. Fleming! Er kwam geen antwoord. Ze wierp het venster open en een heerlijk zacht zonlicht stroomde binnen; de vogels zongen, kortom heel de natuur vierde feest na dien storm van den vorigen avond. Toch voelde Madge zich vervuld van een onbestemde vrees. Ijlings liep ze de trap op naar de kamer van haar vader, klopte en, toen er geen antwoord volgde, ging ze ongevraagd binnen. Paps had dus ook vergeten zijn deur te sluiten. Het gordijn was opgehaald; een stoel stond bij het venster; een half- opgerookte sigaar lag op de venster bank Het bed was niet gebruikt, of het zou weer opgemaakt moeten zijn Was hij buiten? Neen, zijn pet lag op een stoel naast de deur, zijn overjas hing aan een spijker. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1