BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. BRAND- wonden KI£08TERBALSEM Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens De leerlingenschaal. FEUILLETON Het geheim opgelost De anti-Fransche betoogingen in Italië. Officieele Berichten. Binnenland AKKER'S 48ste Jaargang Vrijdag 9 December 1938 Nummer 4396 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1 25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer (0,15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) I0T) Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1939 als abonné van de Breskensche Courant opgeven, ont vangen de nummers van heden tot 1 Januari gratis. li. (n.s.). In het vorige is aangetoond, dat de verdeling der leerlingen van één school over de verschillende klassen grote moeilijkheden meebrengt, als er niet voor iedere klas een onderwijzer beschikbaar is. En lang niet alle scholen hebben evenveel leerkrachten als leerjaren of klassen. Dit natuurlijk weer tengevolge van de getallen in de leerlingenschaal. Kleine scholen hebben die moeilijkheid altijd. Dat er ook vaak „grote" klassen ont staan, ja te grote klassen zijn, is al gemeen bekend. Een overzicht van de aantallen dezer scholen met de juiste cijfers van de aantal leerlingen per klas, zooals dit heden nog bestaat, zou ont stellend werken. Het zou echter een dor cijfer-overzicht worden. Daarom maar een paar algemeenheden: Een klasbezetting tot 36 leerlingen eist van de leerkracht reeds alle in spanning en grote zorg. Lijkt dit getal van 36 U te klein, welnu, dan hoog stens 40 per klas. Maar er zijn zeer veel klassen met grotere bezetting, waarbij de aantallen leerlingen per klas oplopen tot70. Stel U dat voor: klassen met 48, 50, 56, 60. 64 en 70 leerlingen en daar is dan één, zegge één leerkracht voor. Zulks is geen uit zondering, want ga het in eigen om- gevlDg maar na Dit komt voor op middengrote en zeet grote scholen. Wat moet er van dat onderwijs te recht komen? 777 Wat moet er in die gevallen van de opvoeding terecht komen 7 7 7 7 Op scholen met uitgesproken cachet, op z.g. standenscholen zorgen de ouders wel, dat het aantal leerlingen per leer kracht niet groter is dan b.v. ten hoogste 24. Dan worden daar extra leerkrachten aangesteld en betaald. Maar gemeentebesturen en school besturen kunnen dat bij „zware" klas bezetting niet doen en al zouden ze het kunnen, dan wordt het aanstellen van boventallige onderwijzers belet door hoger hand. Ouders, de te hoge aantallen van de bestaande leerlingenschaal zijn er de Naar het Engelsch. HOOFDSTUK I. Konden wij voor den nacht toch maar een onderdak krijgen, Papsl Ik ben zoo moe en verschrikkelijk bangl Maar lieveling, er is geen kwestie van een onderdak! Er is geen huis te zien in deze eenzame streek! We heb ben geen keuze: we moeten wel ver der gaan. Het bleeke, ongelukkige gezichtje van Madge was Ingram Heathcote als een levend verwijt; want in zekeren zin voelde hij er zich aansprakelijk voor: ze hadden ook niet zonder chauffeur een onbekende streek moe ten doorrijden. Maar Madje zelf had er op aangedrongen, dat ze alléén zouden gaan, want als ze een derde bij zich hadden, zou dit al het genot van het tochtje voor haar bederven, zoo had ze gezegd. „Genot" had ze op 't oogenbllk nu schuld van, dat deze toestanden be staan bij ons onderwijs. Daarom Is de verbetering van de leerlingenschaal ook Uw zaak en ligt het op de weg der Ouders om hierbij te helpen. Het is zo erg gesteld, dat de actie der onderwijzersorganisaties als goed en nuttig en noodzakelijk erkend is door tal van gemeentebesturen, school besturen van alle richtingen en voor aanstaande personen bij middelbaar- en hoger onderwijs. Honderden en hon derden van alle richtingen steunden de verzonden adressen aan de Regering. Maar het is ook de zaak der Ouders om niet werkloos te blijven toezien. Gij moet de toestanden op de scholen weten en dan overal, waar dit effect kan hebben, zelf blijven aandringen op verbetering. Het is niet enkel iets van de onder wijzers. Zij zijn heus niet bang om hard te werken, maar het moet rede lijk blijven en sinds lang is het onre delijk en moet er helaas wel naar buiten over geschreven en gesproken worden. Het is veel erger dan men denkt of weet. Hoe komt het dan, dat er op de scholen nog zooveel van terecht komt? Omdat er in Nederland ruim 4500 volwaardige onderwijzers(essen) zijn, die boven de door de wet vereiste getallen in de school arbeiden, niet door de Regering betaald, nergens „vol" worden gesalariëerd. maar die voor een schijntje en zelfs grotendeels geheel voor niets volslagen zelfstandig we/ken In een eigen klas en zo het ondeiwijs redden. Dat zijn de z.g. kwekelingen met akte. Dat zijn geen aankomende jon geren. die zo'n beetje practijk opdoen in de school en nog moeten geëxa mineerd worden. Neen, dat zijn echte akte-bezitters, die door de zware crisis tijden behoren tot het grote leger van de 15000 werkloze onderwijzers en die nu „op hoop van enige kans ooit (ooit?)" 4500 plaatsen in de. scholen bezatten, omdat feitelijk die plaatsen bezet moesten zijn door maatregelen van de Regering. Die veel gesmade kwekelingen met akte redden en behouden het onder wijs in Nederland voor totaal verval. Hulde aan die jongere generatie! Waarom doet de Regering dan zelf niets ter verbetering 7 In een slotartikel hierover nader. 0 bepaald niet, want van kind af was ze verbazend bang geweest voor on weer en 't weerlicht was thans ver blindend. O, l'aps! luidde haar verzuchting, konden we hier toch maar ergens een huis ontdekken! Nog altijd noemde ze haar vader zoo, ofschoon zij al negentien en hij twee en zestig was; maar ze had haar moeder vroeg verloren en zoo was hij vader en moeder tegelijk voor haar geweest; de band tusschen die twee was dan ook zeer innig. De lucht boven hen was zwart als inkt en Mr. Heathcote wist op geen stukken na, hoever ze nu waren van Cumberüeld, de naascbijzijnde stad. O, Paps, daar zie ik een lichtl riep het meisje ineens met iets, dat naar een juichkreet zweemde in den toon van haar stem. Je droomt, kindjel Er valt geen huis te bekennen, in de verste verte nletl Ja toch, wat naar links! Toe, Paps, zorg dat u er heen stuurt. Het zij dan arm of rijk, zóó harteloos zal op het oogenblik wel niemand wezen, om ons niet even te laten schuilen Nu ziet u het toch ook wel? Er schijnt licht door de vensters. O, wat ben ik blijl Een groot aantal Duitsche passagiers van Duitsche schepen, welke trips ma ken op de Middellandsche Zee, heb ben deelgenomen aan de anti-Fransche betoogingen, welke zich in Napels hebben afgespeeld. Eenige duizenden Italiaansche stu denten vormden een optocht door de straten der stad en riepen „Tunis, Corsica en Djziboeti". Ongeveer 2500 Duitschers van de drie Duitsche schepen Der Deutsche, Ozeana en Sierra Cordoba namen aan de betoogingen deel Gezamenlijk trok ken zij naar het Fransche consulaat, dat door troepen bewaakt werd. Zin gend en schreeuwend trokken zij daarop naar de prefectuur en het bu reau der fascistische partij, waar zij, na nieuwe betoogingen eindelijk uit een gingen. Nieuwe demonstraties in verscheidene steden. De studenten blijven in verscheidene plaatsen druk betoogen tegen de anti- Italiaansche incidenten in Tunis en Corsica. De studenten trokken door de straten en uitten vijandige kreten jegens de „buitenlandsche anti-fas cisten". Studenten en leerlingen van mid delbare scholen te Genua en Palermo hebben eveneens tegen de anti-Italiaan- sche incidenten in Tunis en Corsica betoogd. Zij drongen samen voor de consulaatsgebouwen van Frankrijk, welke een extra bewaking genoten, riepen Duce, Fascisme en zongen de Giovlnezza. Te Lecce, waar reeds twee straten verdoopt zijn in Corsica en Nizza, gingen de betoogers naar het ge meentehuis en eischten, dat een derde straat Tunis genoemd zou worden. De burgemeester zegde toe, hieraan te zullen voldoen. Contra-manifestaties in Frankrijk en Tunis. Veischeidene honderden personen, onder wie talrijke scudenten, zijn te Straatsburg In optocht langs het Ita liaansche consulaat getrokken om te protesteeren tegen de anti-Fransche betoogingen in Italië. Er heeft zich geen enkel ernstig incident voorge daan, aldus Havas. Te Tunis hebben spoorwegarbeiders die van hun werk terugkeerden, be toogd voor het Italiaansche consulaat. Er Is wat inkt op de muren gewor- Mr. Heathcote liet de auto stoppen vlak voor het huis, een oude, vervallen woning, omgeven door een grooten tuin, maar een ware uitkomst in den nood. Hij klopte op de deur, maar het duurde lang, eer een vrouwengedaante verscheen. Juist op dat oogenblik flit ste er weer een geweldige bliksem straal wat Madge vanaf haar plaats met smeekende stem deed roepen: Wij mogen toch zeker wel even schuilen met zulk weer? Over den schouder van de vrouw kwam nu een zeer krachcig-gebouwde man kijken, die zich tot nog toe op den achtergrond gehouden had, maar die nu inviel met een: Tut, tut, tutl Mijn vrouw en ik zijn geen logementhoudersl Wij zijn particulieren en we wonen hier pas enkele weken in dit huis. Wat ver langt u van ons7 Kolonel Heathcote verzocht de be woners, ofschoon er hier In dit huis anders zeker nooit tegen vergoeding logies werd geboden, ze met een weersgesteldheid als deze toch zeker wel eenig onderscheid wilden maken en hem en zijn dochter voor den nacht daar wilden houden. Dus hoopte hij, dat Mr. Fleming zooals de man pen, doch verder is geen schade aan gericht. Van een nieuw bijgebouw van het Italiaansche hospitaal is de Italiaansche vlag neergehaald en vervangen door de Fransche; dit was het werk van een kleine groep betoogers. Later is de Italiaansche vlag op haar plaats teruggebracht. De politie treedt tegen volksverzamelingen op. Omtrent deze betoogingen meldt Havas nog. dat flesschen roode en blauwe inkt tegen het gebouw werden geworpen, waardoor in korten tijd het gebouw prijkte met de Fransche kleu ren, rood-wit blauw; het wit werd ge vormd door de witte steen van het gebouw. Enkele flesschen inkt vlogen door de ruiten. Overal in de stad hoort men thans de Marseillaise flui ten, ook door de Arabieren. De politie bewaakt thans de Italiaan sche winkels en officieele gebouwen, ten einde incidenten te voorkomen. UIT DE STAATSCOURANT. Benoeming Kantonrechter. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Kantonrechter te Neuzen, tevens belast met de waarneming van de werkzaam heden van Kantonrechter te Oostburg mr A. J. W. N. Stokvis, advocaat en procureur te Arnhem, Kantonrechter plaatsvervanger en plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (S.V.) aldaar. Bureau inspecteur generaal v. d. Scheepvaart. De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat de bureaux van den in specteur generaal voor de scheepvaart, welke te 's-Gravenhage zijn gevestigd, voortaan telefonisch te bereiken zijn onder de nos. 774494, 774495 en 774496. De afd. monsterboekjes, tevens centraal register, is aangesloten onder no. 776662. De nationale collecte. Namens de Comité's inzake de vluchtelingen schrijven de heeren A. Asscher, prof. mr. V H. Rutgers, prof. dr. J. Schmutzer en H. L. van Eeghen: Het Comité voor bijzondere Joodsche belangen, het Protesiantsche Hulp comité voor uitgewekenen om ras of zijn eigen naam noemde hem niet de deur zou wijzen. Natuurlijk was hij bereid, ruimschoots de onkosten te vergoeden. Mr. Fleming nam dit voorstel een oogenbllk in overweging; toen ver klaarde hij zich bereid hen binnen te laten. Het duurde niet lang. of de reizigers bevonden zich in een slecht verlichte zitkamer, waarin een tafel stond met brood, kaas, ham en een flesch wijn. Gelukkig hebben wij vandaag genoeg In huis, lichtte Mr. Fleming toe daar we vanavond hier een par tijtje hebben. Een glas goede wijn is altijd het beste voorbehoedmiddel te gen koude. De kolonel dankte vriendelijk voor de bereidwilligheid en hoopte maar, dat ze op dit late uur niet al te veel last aandeden, waarna vader en doch ter zich aan tafel zetten. Wat een eigenaardig paar, hé Paps? Ze lijken in het geheel niet feestelijk. Mrs. Fleming althans zet een gezicht, of er eerder een begrafe nis is hier in huis. Ik kan niet zeggen, dat ik ze een van beiden bijzonder sympathiek vind. Och, we zullen er ons maar niet veel van aantrekken, wat voor luldjes geloof, het R.-K. Comité voor slacht offers voor geloofsvervolging en het Comité voor hulp aan buitenlandsche kinderen spreken hun oprechten dank uit aan de leden van het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut en aan hun mede werksters en medewerkers in alle plaat sen van Nederland voor de groote toewijding en opofferingsgezindheid, waarmede zij de vrijwillig opgenomen taak, om de collecte voor de vluchte lingen te organiseeren en uit te voe ren, hebben vervuld. Onze diepge voelde dank gaat uit tot allen, die door hun bijdragen de opbrengst der collecte zóó groot hebben gemaakt als de stoutste verwachting niet had dur ven hopen. Het Nederlandsche volk heeft de aan zijn naam verbonden traditie, om uitgewekenen bij te staan in hun nood, op schitterende wijze gehand haafd. Den ongelukkigen zal daf een lichtslraal zijn in hun ellende Ons geefl het besef, dat zoo talloos velen achter ons staan, kracht voor den ar beid. vereischen onmiddellijk goede verzorging! Vaak vormt zich een pijnlgke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laag AKKER'S Kloosterbalsem en... wègis de pijn! Akker's Kloosterbalsem vervangt tijdelijk de vernielde huid. zuivert en geneest en is door zijn weefsel-herstellende werking een ware balsem voor brandwonden en brand- blaren. Zü genezen dan zonder litteekens. Onovertroffen als huldgenezend middel bij schaafwonden, ontvellingen, open huid, schrale huid, gesprongen hunden, Itloven, winterhanden, wintervoeten, winterooren. Per pot van 25 Gram f 621/2, pot van 50 Gram f 1.04 (Ingez. Med.) het zijn, we hebben onderdak, dat is hoofdzaak. Het eten ziet er goed uit en o, Ik heb een dorst, dat ik de zee wel zou kunnen leegdrinken. Ik ook, kind, zei de kolonel, maar die wijn ziet er niet heel sma kelijk uit. O. maar 't is drinken zei Madge, die in één teug haar glas leegde, of schoon ze een zuur gezicht trok na afloop. Lekker Is het niet! Mr. Fleming weet zeker niet, wat goede wijn is. Maar daarom niet getreurd. Op zijn gezondheid en die van zijn vrouw, zullen wij dus maar zeggen. Drinkt u niet, Paps? Dat eene teugje smaakte niet naar meer, Madge. Maar ik wil ze niet kwetsen in hun gevoelens. Zie je daar die doode varen? Die zullen we eens tracteereni De kolonel gooide den inhoud van zijn glas over de plant heen en Madge moest onwillekeurig lachen om den ondeugenden blik, waarmee deze han deling vergezeld ging. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1