BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. r Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK Breskens De gesloten grens. FEUILLETON Esn glimp van Canada* 48ste Jaargang Vrijdag 2 Deoember 1938 Nummer 4393 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f t .25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) V -dn»*"-' Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1939 als abonné van de Breskensche Courant opgeven, ont vangen de nummers van heden tot 1 Januari gratis. WW——sp—l_. J —9 Art. 10 bis Motor- en Rijwielwet. Burgemeester en Wethouders van Breskens maken bekend dat de Bou levard, in verband met het uitvoeren van bestratingswerken, vanaf 7 Decem ber 1938 tot nadere aankondiging voor het verkeer met motorrijtuigen, rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Breskens, 2 December 1938 Op initiatief van het Comité van 1 :J van Nederlandsche In- op Zaterdag en Zondag ■I van de Nederlandsch- door een commissie, de heeren F. J. W. er Tweede Kamer, Mr. iven Goedhart, hoofd- reiiacicu. Utrechtsch Nieuws blad, en Mr. G. C. M. van Nijnatten te Nijmegen, een onderzoek ingesteld naar de praktijk der toelating en afwij zing van Duitsch-Joodsche vluchtelin gen door de Nederlandsche autoritei ten. Aan het door deze commissie uit gebrachte verslag is het volgende ont leend: Door mededeelingen van Regeerings- wege is de indruk gevestigd, dat bij de toelating van Duitsch-Joodsche vluchtelingen zooveel tegemoetkoming en voortvarendheid zou wolden be tracht, als met de inachtneming van de uit economische en hygiënische over wegingen onvermijdelijk voortspruiten de beperkingen mogelijk is. Men zou op grond hiervan onder meer verwach ten, dat in al die gevallen, waarin niet onmiddellijk op grond van voldoende gegevens tot toelating kan worden be sloten, overgegaan zou worden tot tij delijke detineering b.v. gedurende een week teneinde door een be hoorlijk onderzoek een volledig beeld te verkrijgen. Evenwel moet geconsta teerd worden, dat kennelijk de aan de grensautoriteiten verstrekte instructies met deze voorwaarden van menschelijke behandeling van vluchtelingen, die, 36- (Nadruk verboden). Om zich in Londen in zeer korten tijd te verplaatsen naar ver afgelegen stadsgedeelten wordt meestal de „onder- grondsche benut. Het verkeer is er enorm druk en alles gaat ziedend snel. Kan men zich in de underground van andere wereldsteden gewoonlijk zon der navraag aanstonds orienteeren aangaande richting stations van over stappen en eindbestemming, in Lon den is zulks nogal eens een puzzle. Op alle belangrijke punten in dezen doolhof staan dan ook geüniformeerde gidsen, welke de menigte in de ge- wenschte richtingen stuwen, op- of gelijk nader zal blijken, veelal in on middellijk levensgevaar verkeeren, geen rekening houden. Niet dan met de grootste moeite en na urenlang aan dringen wordt in een enkel geval be reikt dat de onmiddellijke terugzending, die de instructies voorschrijven, gedu rende een zeer korten termijn, door gaans van slechts enkele uren, bij hooge uitzondering van één dag, wordt opgeschort. Indien niet van particuliere zijde nu en dan werd ingegrepen, zou den, naar onze stellige overtuiging, allen die niet het officieel bewijs van hun recht tot blijvende vestiging in een ander land kunnen overleggen, zonder verwijl worden teruggezonden, zelfs indien met groote waarschijnlijkheid moet worden verwacht dat zij als ge volg daarvan in levensgevaar zullen komen te verkeeren of, in het gunstigste geval, zonder middelen van bestaan of onderdak in Duitschland zullen moeten rondzwerven. Ter ondersteuning van hetgeen hier boven is gezegd laten wij hier een aantal sprekende gevallen volgen: 1. Een man, in het bezit van een visum van een ander land, maar zon der een voor dat land geldige verblijfs vergunning, wordt niet toegelaten. Al leen door volhardend ijveren van par ticuliere zijde werd tenslotte alsnog toelating verkregen. 2. Twee jongens, wier vader zelf moord had gepleegd en wier moeder zich in Berlijn bevond, kwamen aan de grens, waar een brief van een In Der, Haag wonenden oom op het grens- kantoor gereed lag, meldende dat deze oom bereid was zich het lot van de beide jongens aan te trekken. Zij wer den aanvankelijk teruggezonden, maar dank zij de particuliere tusschenkomst kon het bedoelde stuk opgespoord worden, waarna, zij het na uitvoerig onderhandelen, toelating werd ver kregen. Kon in deze gevallen, mede dank zij de voor de vluchtelingen zeer welwil lende uitlegging hunner instructies door de dienstdoende ambtenaren, toelating worden verkregen, in vele andere ge vallen kon zelfs de uiterste tegemoet koming van de locale autoriteiten niet tot een zoo gunstige uitkomst leiden. 3. Een man, verloofd met een in Engeland wonende vrouw, die voor hem reeds een betrekking in dat land had weten te vinden, werd ondanks langdurig onderhandelen met het De partement van Justitie naar Duitschland uitgeleid. Hij zag tegen het hem drei gende lot zoozeer op, dat hij bij het Nederlandsche douane-kantoor een re volver vroeg om zich van kant tema ken. Den dag daarna vond men dicht bij de Nederlandsche grens, op Duitsch gebied een man aan een boom hangen. 4. Een man, wiens vader in het be zit van een industrieel procédé was en die geweigerd had dit procédé aan de neerwaarts met lift of trap, rechts of links. Zoowat het heele ondergrond- sche net kennen deze gidsen uit het hoofd. Zonder twijfel dragen hun hersencellen dit beeld in een wirwar van lijnen en met de namen van hon derden stations en ressorteerende stadsgedeelten. En toch moeten deze menschen scms nog een of ander bureau binnenrennen om zich omtrent eenig gegeven te vergewissen. Want altijd nog weet de menigte nieuwe vraagstukken aan de orde te stellen en hun schier onuitputtelijk geduld op de proef. Treedt men uit het lawaai en de duffe atmosfeer der ondergrond- sche plotseling in het daglicht, dan is het soms, alsof men uit een benauw den droom ontwaakt. Hiawatha heeft ons gegeven, wat het beloofde. Al wisten wij het aan tal van duizend medewerkenden schro melijk overdreven er waren toch zes honderd en zestig indianen of liever Duitsche autoriteiten te verraden, werd eenlge weken in Duitschland door niet- Joden verborgen en kwam langs den normalen weg over de Nederlandsche grens, waar hij werd vastgehouden. Binnen 24 uur volgde zijn uitleiding, bij wijze van uiterste concessie werd hij niet aan de Duitsche politie-auto- riteiten uitgeleverd, maar gaf men hem gelegenheid via de bosschen zijn „vaderland" binnen te gaan. 5. Een bejaarde rabbijn, die welis waar geen Engelsche verblijfsvergunning kon toonen, doch wel door brieven aannemelijk kon maken dat hij in En geland een werkkring bij Joodsche in stellingen zou kunnen verkrijgen, en die bovendien reeds in het bezit was van: a) een Tsjechisch paspoort, hem als Tsjech verleend, b) een spoorkaartje tot Vlissingen, c) een bootkaart tot Londen, werd uitgeleid. De man, die om 10 uur 's morgens per trein was gearri veerd, mocht op Nederlandsch grond gebied niet wachten op de telegrafisch gevraagde bevestiging van zijn voor uitzicht op een werkkring in Engeland, maar werd na eenige uren oponthoud onverbiddelijk over de grens gezet. Bij zijn uitleiding verzekerde hij onder aan roeping van God, dat zijn terugeeer In Duitschland zijn dood beteekende. Omtrent zijn verder lot is niets bekend. 6. Twee mannen, die niet voor on middellijke toelating in aanmerking kwamen, als zijnde niet voorzien van een bewijs dat zij zich in een ander land zouden kunnen vestigen, werd, dank zij de welwillendheid der dienst doende ambtenaren, toegestaan van 's morgens 10 uur tot 's middags 6 uur op Nederlandsch grondgebied te blij ven, waarna hun uitleiding, toen alle onderhandelingen met Den Haag vruch teloos waren gebleven, volgde. Over eenkomstig instructie werd in hun pas sen aangeteekend, dat zij niet waren toegelaten. Een hunner heeft ander maal de grens overschreden, is er in geslaagd tot Amsterdam te komen, waar hij gearresteerd werd om opnieuw uitgeleid te worden. Omtrent hun ver der lot weten wij niets. 7. Een ruim 80-jarige man, wiens huis was vernield, en die aan zware mishandelingen had blootgestaan men had hem op een stoel gebonden, dien stoel in brand gestoken, en toen de vlammen doofden, hem met een tafelpoot op het hoofd geslagen kon, ofschoon hem was toegestaan zich ten huize van zijn in Nederland wonende kinderen te vestigen, over eenkomstig de instructies niet toege laten worden, omdat hij geen Duitsch paspoort en geen Duitsch bewijs van goek zedelijk gedrag kon toonen. Hij heeft zich dagenlang in Nederland ver borgen moeten houden en kon eerst te voorschijn komen, toen zijn Neder- aldus vermomden, welke met hun spel de duizenden toeschouwers van het begin tot het einde boeiden. Het drama speelt in Canada aan den oever van een der door ons be zochte groote meren. Het huwelijk van Hiawatha met het Dacotahmeisje Minnehaha was een tooneel vol liefe lijkheid evenals het lenteballet in het derde bedrijf. Daartusschen kwamen de ernstige momenter, als de stam in de barheid van den winter de prooi wordt van den hongersnood. De geesten van de koorts en van den honger be sluipen de wigwam, waarbinnen Min nehaha met den dood worstelt. Zij wijfelen, want de medicijnman roffelt op de magische trom, zij schokken terug, als het doffe geluid feller op klinkt. Dan plotseling snellen zij voor uit en het lot van den stam is beslist. In den maneschijn wordt het in een wit gewaad gehulde doode lichaam van Minnehaha grafwaarts gedragen, landsche advocaat erin geslaagd was in Duitschland de bedoelde stukken te bemachtigen. 8. Een Poolsche vrouw, wier man sedert 1932 in Nederland woont en die tot nu toe bij haar kinderen in Duitschland was gebleven, verkreeg van den procureur-generaal bij een der Nederlandsche gerechtshoven vergun ning om zich bij haar man in Neder land te voegen en werd dientengevolge in Duitschland afgeschreven. Deson danks werd zij niet in Nederland toe gelaten. De eenige lichtzijde voor haar is daarbij, dat zij als in Duitschland niet meer bestaand, blijkbaar niet voor kwam op de lijst der Joden, die „spontaan" geplunderd en mishandeld moesten worden. 9. Een in Nederland wonende Duit sche Jood, die in Duitschland werkt en die elke week van Vrijdagmiddag tot Zondagavond thuis bij zijn vrouw ver toefde, gedurende welke periode zijn pas door de Nederlandsche autoritei ten in bewaring wordt gehouden, werd de laatste weken in Nederland niet meer toegelaten omdat de Duitsche autoriteiten hem zijn pas hebben ont nomen. 10. Een man, die ernstig mishandeld was en die om aan verder gevaar te ontsnappen, te voet gedurende 14 da gen door Duitschland had gezworven, werd niet toegelaten, omdat hij geen bewijs kon leveren van de hem toe gebrachte verwondingen. 11. Een „statenlooze" vrouw (Jodin) die na 12 dagen loopen meer dood dan levend de Nederlandsche grens bereikte, werd onverwijld weder uit geleid. 12. Een vrouw, die uit vrees voor arrestatie en mishandeling In haar Duit sche woonplaats niet naar een Engelsch consulaat durfde te gaan haar man bevindt zich In Londen en die daarom Diet de vereischte papieren kon toonen, werd onverwijld teruggestuurd 13. Een Joodsche weesjongen, voor wien een in Nederland wonende tante bereid was borg te staan het wees huis is tijdens de laatste antl-Joodsche uitspattingen vernield werd niet toegelaten. Wij hebben alle redenen om over tuigd te zijn van de volstrekte juist heid dezer feiten, ofschoon de namen en andere details uiteraard niet voor publicatie vatbaar zijn. Deze gevallen zijn kenmerkend voor de praktijk der behandeling van Joodsche vluchtelingen, slachtoffers van de mishandelingen in het Duitsche rijk, door de Nederland sche overheid. Wie niet beschikt het zij over een officieele verblijfsvergun ning voor een ander [and, dan wel over een door in Nederland wonende relatie verkregen vestigingsvergunning voor Nederland zelve, slaagt er niet. bergopwaarts. Treurend volgt de gan- sche stam. Terugkomend van verre vergeefsche jachten vindt Hiawatha de tent ledig. Later brengt een bode de tijding dat honderd witte krijgers gekomen zijn over het groote water, hetwelk zoo bitter is, dat niemand het drinken kan. Ze kwamen in een geweldige kano met witte wieken. De stam lacht den dwazen bode uit, maar de wijze Hiawatha zegt dat hij waarheid spreekt en dat de komenden blanke voortrek kers zijn en zendelingen, die tot in de diepte van het maagdelijk woud het geloof en de hoop brengen. En de blanken komen. Naast het kruis bevindt zich niet het zwaard maar het geschenk van ploeg en spinnewiel. De laatste zang is het vaarwel van den stam aan Hiawatha, wanneer deze met zijn tooverkano in het westen verdwijnt omstraald door heilig licht. Longfellow's werk gecomponeerd dan bij uitzondering in, toegang tot ons land te verkrijgen. Van redelijke toepassing van het asylrecht kan dan ook in de laatste weken de instruc ties zijn naar ons gebleken is telkens opnieuw verscherpt naar onze over tuiging niet meer worden gesproken. De Regeering laat doorschemeren, dat zij bereid zou zijn op veel ruimere schaal vluchtelingen, ook volwassenen, maar vooral kinderen toe te laten, in dien zij door middel van daartoe in Duitschland georganiseerde transporten hierheen zouden worden gevoerd. Het behoeft wel geen betoog, en zulks was ook de meening van al onze zegslieden, dat van dergelijke georganiseerde trans porten in de naaste toekomst, geen sprake kan zijn. Immers van de zijde der Duitsche autoriteiten is medewer king daartoe uitgesloten, en de Jood sche bevolking is door de geweldda dige ontbinding van alle organisaties die daarbij hulp zouden kunnen bieden, ten dezen tot machteloosheid gedoemd. Kan dus practisch van toelating van vluchtelingen ternauwernood worden gesproken, terwijl daarvan bij hand having van den bestaanden toestand ook in de naaste toekomst niets zal komen, toch zou zelfs onder deze omstandigheden een veel grooter aan tal slachtoffers binnenkomen, indien de Regeering er toe kon besluiter de plaatselijke autoriteiten en de her zoo bewonderenswaardig behulpzami particulieren, Joodsche zoowel als niet Joodsche, gelegenheid en tijd te gever tot nauwkeurig onderzoek van elk af zonderlijk geval. Daartoe ware eei doeltreffend middel het oprichten lang de grens van barakken, waarin alle die over de grens komen en tot wie onmiddellijke toelating niet kan worde., overgegaan, voor enkele dagen onder bewaking zouden kunnen verblijven, tot bij tijd en wijle de daartoe in het leven te roepen comité's in contact met de plaatselijke autoriteiten een onderzoek zullen hebben ingesteld. Op deze wijze zou het leed voorko men kunnen worden, dat thans hen treft, die, uit vrees voor uitleiding voordat hun geval tot klaarheid is ge bracht, zich soms dagenlang verborgen houden, verteerd door angst voor ontdekking en de gevolgen daarvan. Maar ook zou hiermede het onrecht worden vermeden, dat thans hen be dreigt, die dezen ongelukkigen bij stand verleenen. In het zoogenaamde bewakingsge bied langs de grens wordt aan hen meermalen aangezegd, dat zij uitzetting te verwachten hebben, indien zij voed sel of onderdak, zij het slechts voor enkele uren, aan z.g. illegaal binnen gekomen vluchtelingen verleenen, en dit ook dan, wanneer zij die aldus hun hart laten spreken, gezeten Ne derlandsche burgers zijn. Buitendien wordt met hechtenisstraf of boete ieder bedreigd, die aan een vluchteling door Goleridge-Taylor moge als zoo veel ander verheven scheppingen aan kritiek bloot staan het biedt schitte rende momenten, terwijl van Errol Addison's dansen met Jean Bedells groote bekoring uitgaat. Zeer voldaan verlieten wij den schouwburg. „Toch nog een glimp van Canada". „Ja en wat een goede" antwoordde mijn reisgenoote. „Ik zou er best nog wel eens heen willen, niet ter wille van Hiawatha, maar van zoo heel veel andere dingen, maar „Je weet het, van dien rijken oom Beiden schoten wij In den lach. „Aan dat fabelachtig wezen hou jij maar vast, sedert je als kind op het kaft van een schrift dien rijkaard zag terugkomen uit het goudland, om zijn familie gelukkig te maken". „Ja, waarom niet? Ik reken muur vast op oome". (Slot volgt).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1