BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Algemeene Nationale Collecte voor Vluchtelingen wegens geloof en ras Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Een glimp van Canada. 48ste Jaargang Dinsdag 29 November 1938 Nummer 4393 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. tedere regel meer 10; 15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Het Nederlandsch Jeugdleiders In stituut organiseert op Zaterdag 3 De cember a.s., zulks op verzoek van het Prot. Chr., het R.K. en het Joodsche Comité voor vluchtelingen wegens ge loof en ras, en met instemming van de Regeering, een groote nationale Collecte ten behoeve van hen, die ter zake van geloof of ras vervolgd worden. Op verzoek van den Burgemeester hebben eenige ingezetenen onzer ge meente zich bereid verklaard in dit blad een woord van aanbeveling te schrijven. Woensdagavond, waarschijnlijk direct na de nieuwsberichten van 8 uur, zullen door de N.C R.V- en de V.A.R.A. nadere mededeelingen worden ver strekt. Hier in Breskens zal op Zaterdag a.s. huis aan huis gecollecteerd worden, welke collecte wij ten zeerste aanbevelen Red. Bresk. Courant. 0 Op Zaterdag 3 December a.s. zal er overal in ons land een collecte worden gehouden ten bate van hen, die in andere landen aan vervolging wegens geloof en ras blootsiaan. Ook hier in Breskens zal op Uw barmhartigheid een beroep worden gedaan. Op dien dag zal Nederland toonen te beseffen, in welk een einde loos leed menschen gedompeld zijn, die wegens het feit, dat zij behooren tot één van de oudste volkeren van deze aarde en voor het meerendeel het geloof van hun volk belijden, ver volgd, bestolen en met algeheele ver nietiging bedreigd worden. Op dien dag zal Nederland het be wijs leveren dat in ons land nog wél geleefd wordt naar het beginsel van Christelijke naastenliefde. Veel leed wordt hier in ons land door hen geleden, die door de nood der tijden geteisterd zijn, en nu wordt naast de hulp, die voor onze eigen mede-burgers telkens weer van U ge vraagd wordt, ook nog voor vreemde lingen Uw hulp ingeroepen. Diep-tragisch is het, dat dit gedaan moet worden. Bedenkt echter, dat wij niet alleen Nederlanders zijn, maar iu de eerste plaats menschen, die tot een christelijke samenleving behooren. Als de overige wereld niet helpt, gaan duizenden en nog eens duizen den menschen, die net als wij eeuwen lang reeds in Europa geleefd hebben te gronde. 35. (Nadruk verboden). Op twee dagen per week mag in de Nat. Gallery gecopiëerd worden. Voor het prachtige schilderij „De Aan bidding der Koningen," een doek waaraan de vlaming Jan de Mabuse arbeidde van 1497 tot 1507, buigt zich reeds 22 jaar lang een copiïste, om Mabuse's schepping tot in haar dui zend en nogeens duizend nauwkeurig afgewerkte details te copieeren. Eén engelenfiguur in den rechter boven hoek van haar schilderij wacht nog op voltooiing, maar der schilderes die haar levenstriomf zoekt in het evenaren van den vlaamschen meester, wijkt steeds verder het licht uit de oogen. Ze is bijna blind. Zoo ze haar taak nog kan voleindigen, zal haar werk aan schoenheid winnen, zooals het onvoltooid zou winnen aan tra giek Na de indrukwekkende Sint Paul's Cathedraal bezochten wij de West minster Abbey waar zich het schrijn be- In zulke omstandigheden moet men niet overwegen, maar direct helpen. Dat is onze plicht als mensch, als christen. Zeer zeker hebben zij, voor wie Uw hulp thans ingeroepen wordt, hun fouten, hebben zij zelf ook schuld, maar aan de andere kant hebben de verschillende landen veel aan hen te danken Hun groote wetenschappelijke kennis, hun handelsgaven, hun arbeids kracht, ja zelfs hun leven hebben ook z ij gegeven aan hun vaderland, dat hen nu verstoot. Ik spreek de hoop uit, dat ieder onzer mee zal helpen aan de redding van hen, die in onze in vele opzichten zoo verworden maatschappij, op het oogenblik geen levenskans meer heb ben. Mr. J. P. DROST, Burgemeester van Breskens. 0 Gaarne voldoe ik aan het verzoek om een woord van warme aanbeveling te schrijven voor de collecte die Za terdag a.s. staat gehouden te worden voor uitgewekenen om ras of geloof. Maar daarnaast is er ook een gevoel van schaamte, dat wij voor een derge lijk feit, dat ons slechts afschuw en ontzetting inboezemt, de hulp en wel dadigheidszin van onze bevolking moe ten inroepen. Wij vragen ons af, of wij leven in de twintigste eeuw, die zoo gaarne genoemd wordt de eeuw van verlich ting en beschaving, dan wel in de eeuwen toen vrije meeningsuiting en geestesuiting verboden was. Ontzettend is het dat het leeuwen aandeel der jongste gebeurtenissen komt voor rekening van het land, waar vier eeuwen terug het gezegende werk der Reformatie is begonnen; de Re formatie die het licht van het Evan gelie weer op den kandelaar plaatste, maar ook de vrijheid van godsdienst voorstond naar ieders persoonlijke over tuiging. Het Evangelie vraagt niet naar Jood of Ariër, niet naar ras of bodem, maar het Evangelie vraagt naar den mensch in zijn zondenood en levensleed, om dat Jezus Christus, wiens Boodschap het Evangelie is, naar dien mensch vraagt. In begrijpelijke menschelijke veront waardiging zijn wij wellicht geneigd onze banvloeken te slingeren naar hen, die zich als vervolgers opwerpen; maar vindt van den laatste der angelsaksische koningen Edward, uit het jaar 1066, konden we nog bezoeken. Treurig is het te moeten zien, hoe Jan Publiek eenmaal buiten het oog der suppoosten de vele grafmonumenten ontheiligt door er overal, waar nog een plekje op de marmeren tombes onbeschreven is, namen te krassen als even zooveel teekenen van eigen onbelangrijkheid. Met een tikje boosaardig genoegen konden we zelfs een in potlood ge schreven afspraakje onleesbaar maken. Ik ontcijferde eenige namen van klad- gragen; ze waren alle engelsch. Ziekenhuizen telt Londen er 103. In nagenoeg alle worden de patiënten gratis verpleegd, wat aantoont welke enorme bedragen in den vorm van een schenking aan deze inrichtingen toevloeien. Enkele jaren geleden on derging een onzer kennissen een ope ratie in zulk een ziekenhuis, hetwelk hij na drie weken verpleging genezen en wel verliet. Men stelde hem In de gelegenheid een geldstuk in een busje te werpen, het eenige bewijs van er kentelijkheid waarvan men hem toe stond blijk te geven. Des avonds breekt in Londen een ware horde los van harmonicaspelers, violisten, boeienkoningen, acrobaten daarmede zijn de vervolgden niet ge baat, vervolgd wegens trouw aan hun Christus belijdenis die hen in conflict brengt met den totalitairen staat, of vervolgd omdat ze zijn van een ander ras. Als wij Christenen belijden te zijn niet alleen met den mond, miar ook met de daad, dan past ons, hoe moei lijk misschien ook, voor de vervolgers de bede van Christus: „Vader vergeef het hun want ontzaglijk is de ver antwoordelijkheid die zij op zich laden, en vreeselijk is het te vallen in de handen Gods die het kwaad bezoekt. En wat betreft de vervolgden, hen die uit moeten wijken wegens ras of geloof, is daar niet in onzen Bijbel de gelijkenis van de barmhartige Samari taan? Jezus liet ons de opdracht na: „Ga heen en doe gij desgelijks.'' Het moet niet blijven bij ach's en wee's over de hartverscheurende too- neelen die zich b.v. aan onze grenzen afspelen, hier moet geholpen worden, om de slachtoffers nieuwe levenskansen te scheppen. En dan is daar het ko ninklijke woord van Christus: „Voor zoovelen gij dit aan deze mijne minste broeders gedaan hebt, zoo hebt ge dat aan m ij gedaan D. GOUDZWAARD, Ned. Herv. predikant. -0 Ondergeteekende, vernomen heb bende, dat er ook in onze gemeente een collecte zal worden gehouden, op verzoek van het Nederlandsch Jeugd leiders Instituut voor de vluchtelingen, vervolgd wegens geloof en ras, meent, dat een ieder deze collecte wel zal toejuichen. De wijze, waarop de be volking van Nederland reageert op de vreeselijke Jodenvervolging in het Derde Rtjk, is een ieder wel bekend. Overal in den Lnde openbaart zich spontaan de bereidwilligheid, hulp te verleenen en geld bijeen te brengen tot het lenigen van den nood der vervolgden. Laten ook wij hier in Breskens deze hulpactie steunen, een ieder naar zijn krachten. P. J. NOTEBAART. 0 Vervolgd, om geloof of ras. Wat ligt er in deze enkele simpele woorden een zee van ellende opge sloten. Duizenden van onze medemenschen, op velerlei gebied en niet te vergeten den man met lucifers. Den violisten is het klaarblijkelijk vergund de hoofd straten te bewerken. De geringeren onder de artisten treden op in zij straten, waar geen passage is voor rijtuigen, maar dan tegen de hoofd straat aan. Gewoonlijk staat rond zulke stakkerds een drom van volk een ver schijnsel, dat het voortbestaan van het gilde der straatkunstenaars vooralsnog verzekert. Wij zagen een harmonica- man die als bezeten aan zijn krijtend instrument rukte en er zich van links naar rechts als in vervoering overheen wierp. Zijn kopwerk was waarlijk niet slecht, al deed zijn gedoe dan ook herhaaldelijk denken aan een zeezieken reiziger, voor wien de verslagen hou ding gebogen over de verschansing de meest comfortabele is. Honderd schreden verder plaatste een violiste haar vioolkist op het trot toir en een bakje voor zich. waar zij enkele koperstukken van zichzelve on gemerkt deed inglijden, die het pu bliek den weg der liefdadigheid moes ten wijzen. Voetgangers gedachten de arme. Maar eens wierp een vreemde ling een zilverstuk in het bakje, het geen ze een oogenblik later er uit griste. Was ze beangst den schat nog die als scha pen zonder herder werden samengedrev en of als familie van elk- a nder werden gescheurd. Verjaagd van huis en hof, alles achterlatende wat hun lief en dierbaar was, rond dolende in bosschen, uitgestooten uit de maatschappij, overgeleverd aan bruut geweld, gebracht tot den bedelstaf. Wie zijn deze en waar gaan zij heen? Het is het volk der Joden dat over de geheele aarde rondzwerft, en in meerdere landen geen rust meer heeft voor het hol van zijn voet. Het volk der Joden, dat wel is waar de Christus Gods heeft gekruisigd, en geroepen heeft „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen". Doch dat neemt niet weg, dai daardoor niemand het recht heeft deze menschen te onderdrukken en van alles te berooven, omdat ze Joden zijn. Integendeel; wij moeten dit volk verdragen, steunen en helpen in den geest van den barmhartigen Samaritaan. Waar gaan zij heen? Dat is de groote vraag die de vol keren momenteel bezig houdt. Nederland, dat steeds vele vluchte lingen en verstootenen liefderijk heeft opgenomen, heeft ook nu weer het initiatief genomen, dat reeds door vele landen is gevolgd. Duizenden Joden smeeken ons bin nengelaten te worden voor heremi gratie. Om dit nu te bewerkstelligen en deze menschen voor den ondergang te beschermen, is er een zeer sympathieke gedachte gerezen bij de Nederlandsche Jeugdvereenigingen van nagenoeg alle gezindten om een nationale collecte te houden. Wij juichen dit ten zeerste toe en wij twijfelen niet of een ieder zal hier gevoelen dat er noodzakelijk iets ge daan moet worden. Wij weten het, dat er veel gevraagd wordt en dat er in deze moeilijke tijden die wij beleven, veel is waarbij wij onze hulp en steun niet kunnen onthouden, Maar, medeburgers van Breskens laat deze gave, die van U gevraagd wordt een dankoffer wezen voor al het goede en de vele voorrechten die God in Zijn rijke genade nog wil schenken aan het Nederlandsche volk. D. M. VAN MELLE. 0 Geachte Bressiaanders. Met groot genoegen gaf ik gevolg aan het verzoek van Burgemeester kwijt te raken, of wellicht dat het publiek ziende, hoe wel het haar ging, zijn vrijgevigheid matigen zou? Weer wat verder staat roerloos de zeer haveloos gekleede man met het kistje lucifers. Zijn gescheurde jas en broek lijken opzettelijk slordig hersteld met steken als koelen Zijn armoede moet spreken Hij staart gedachteloos steeds in dezelfde richting. Maar niet zoodra hij eenige wijfeling onder de wandelaars bemerkt. Dan kan hij niet la ten even uit zijn rol te vallen en blik semsnel naar zijn slachtoffer te speuren, dat tot den roerlooze komt, een doosje lucifers neemt en een kóperstuk in het kistje laat vallen, li rookt niet, maar U koopt ook lucifers. En U kan het niet passen en geefc teveel. Dan schiet de roerlooze van den eenen zak in den anderen behalve in dien, waar U h m het geld zag betgen, dat hij van anderen ontving. De geheim ste laden worden aangeboord te vergeefs; tot U op het laatst zegt: „Oh, it's right" en maar doorgaat. Ze zijn toch allemaal eender, waar je ze ook ontmoet. Maar eens joeg een acrobaat ons toch den schrik op het lijf, toen wij in een taxi voorbij een vluchtheuvel reden, waar per minuut een paarhon- Drost, om met een kort woord de collecte aan te bevelen, die (op) Za terdag 3 Dec. ook in onze Gemeente zal worden gehouden ten bate van de Joodsche vluchtelingen. Door de roeping van Abram werden de Joden door God uitverkoren om Zijne belofte te vervullen, betreffende de komst van Jezus Christus op aarde tot een verzoening voor onze zonden. Jezus Christus kwam tot het Zijne (de Joden) en de Zijnen hebben Hem niet aangenomen Joh. 1 11. Die ver werping werd de oorzaak van hunne verstrooiing. Jezus zeide; Jeruzalem zal van de Heidenen vertreden worden, totdat de tijden der Heidenen vervuld zullen zijn. Luk. 21 24b. Israels herstel wordt ons in Rom. 11 15-24 symbolisch voorgesteld en in 31 lezen wij: Alzoo zijn deze (de Joden) nu ongehoorzaam geweest, op dat zij ook door Uwe barmhartigheid zouden barmhartigheid verkrijgen. (Ons land was een asyl voor de Joden, en wetd daarom m.i. voor veel gespaard). God geeft ons op 3 Dec. gelegen heid om Zijn uitverkoren volk barm hartigheid te bewijzen. Laten wij die kans waarnemen. Hoogachtend Uw dw. Iz. CAPPON. 0 Gedenk den gevangenen, alsof gij mede gevangen waart; en den genen, die kwalijk gehandeld worden, alsóf gij ook zeiven in het lichaam kwalijk gehandeld waart. Hebreen 13 vers 3, In verband met een vraag om steun voor dit doel is het zeker voor ons, die aan Gods Woord vasthouden een dure roeping te gedenken degenen, die om het geloof in Christus Jezus vervolgd en in de gevangenis gesloten worden. En willen wij ons tevens niet uitstrekken tot dat Volk, waarvan de Bijbel spreekt als van „Gods Volk"? Laten wij denken aan hetgeen de Groote Koning zegt in Mattheus 25 vers 36b: „Ik was in de gevangenis en gij zijt tot Mij gekomen," en in vers 40: „Voor zoover gij dit aan een van deze Mijne minste broeders ge daan hebt, zoo hebt gij dat Mij ge- daan'. J. W. H. HELLENDOORN. derd auto's in beide richtingen pas- seeren. Een paar meter In het ver lengde van dien vluchtheuvel stond een kerel op zijn hoofd lustig zwaaiend met de beenen, die hij voor de pas- seerende auto's moest intrekken. Ik weet niet wat er grooter was, zijn vermetelheid of zijn behendigheid. De cassa in den vorm van een pet met eenig klein geld er in stond naast hem zielig. De oorlogsverminkten krijgen in Londen bepaalde wijken toegewezen ter „beweiklng". Gewoonlijk zagen wij ze in groepjes van zes voorbijtrekken zingend en giften ontvangend. Het meest geschikte tijdstip wordt de zon dagmorgen geacht voor dit bedtijf. Nergens zagen wij ooit meer straat- artisten en venters van onbeduidende dingen dan in Londen, een ernstig verschijnsel voorwaar. En toch is er reden om te vermoeden, dat onder deze maatschappelijk misdeelden het aantal niet onaanzienlijk is van hen, die hun Job niet gaarne voor een In onze oogen beter bestaan zouden wil len ruilen. (Wordt vervolad).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1