AKKERTJE Officieele Berichten. Sport, Ingezonden. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 27 November te 2,30 uur ZIGEUNERLIEFDE, Muziek van Fr. Lehar. Zondag 27 November te 8 uur MARTHA Opera in 4 bedrijven Muziek van Flotow. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 27 November 2,15 uur Opvoering vaD: PAGANINI, Opera in 3 bedrijven, Muziek van Franz Lehar. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 27 November Breskens 9,30 uur dhr v. Belleghem uit Brussel 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. NleuwvHet 9,30 uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuidzande 9,30 uur Ds. Stegenga. Groede 17,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Boeren- en tuindersbond) van 18 No vember, waarin wordt gezegd: „De moeilijkheden met den roggeprijs zijn nog steeds zeer groot. Er zijn leden, die van meening zijn, dat de Regee ring den gewenschten roggeprijs kan bereiken, indien zij opnieuw de mo nopolieheffingen op mals verhoogt. Dat deze meening niet juist is hebben de laatste weken bewezen; toen er 'n zeer groot verschil was tusschen den roggeprijs en den maisprijs. De gewel dige hoeveelheden rogge die werden aangeboden, kon onze markt niet op nemen, terwijl de export niet mogelijk is." Kunnen de roggeverbouwers van den getroffen maatregel dus weinig ver wachten, anders staar het met de ver bruikers van buitenlandsche granen. In het bericht van het A.N.P. wordt hier op gezinspeeld, voorzoover het de ver bruikers van mais betreft. Want hoe wel de prijs van de mais in afwijking van dien van de andere granen be trekkelijk weinig is gedaald, moest niettemin de monopolleheffing worden verhoogd om de rogge een kans op beteren afzet te geven. Het is niet zonder beteekenis, dat de regeering tegelijkertijd heeft beslo ten varkens op te koopen teneinde den marktprijs van deze dieren te steunen Door het groote aanbod daalde de de prijs der varkens al sedert eenigen tijd. Nu is mais een belangrijk varkens- voedsel, zoodat de verhoogde heffing op dit product een nadeeligen invloed op de productiekosten der varkens houderij uitoefent. Behalve voor lage varkensprijzen worden de belangheb benden dus tevens gesteld voor duur der voedsel. Afgewacht zal moeten worden of het opkoopen van varkens tot de gewenschte prijsstijging zal lel den. Anders zal de regeering weer andere maatregelen tot steun van de varkensboeren moeten nemen. Er blijkt opnieuw uit, hoe de eene maatregel aanstonds tot een volgenden noopt. Voor den graanhandel is van belang, dat de zoogenaamde voorraadovereen- komsten voor voedergranen konden worden geannuleerd. Deze overeen komsten, welke met de Akkerbouw- centrale konden worden gesloten, hiel den in. dat de betrokken handelaar de eventueele verhooging van de mono polieheffing moest bijbetalen op zijn voorraden. Omgekeerd zou hij dan restitutie ontvangen voor het geval de monopolleheffing werd verlaagd. De bedoeling van deze overeenkomsten welke iedere handelaar vrijwillig kon aangaan was een voldoende voor- raadvorming te bevorderen. Toen ech ter deze regeling in de practijk werd toegepast en in verband met de ver hooging van de monopolieheffingen in Augustus j.l door den handel op de voorraden moest worden bijbetaald, kwamen de fouten aan het licht. Want doordat het blnnenlandsche prijsniveau niet of onvoldoende opliep in verband met de verhoogde monopolieheffing, ,was hetgeen de handelaar op zijn voorraad moest bijbetalen voor hem grootendeels verlies en dus geen der ving van extra winst, zooals in de be doeling had gelegen. De handelaren, die van de kortgeleden opengestelde mogelijkheid tot annuleering van de door hen gesloten overeenkomsten heb ben gebruik gemaakt, zullen dus in het onderhavige geval niet behoeven bij te betalen, hetgeen voor hen een groote troost zal zijn. Een vraag, welke nog bij ons rijst, is, of de regeering met dit nieuwe ex periment op het gebied van den graan- steun niet had kunnen wachten, totdat de commissie inzake de graanpolitiek, welke 11 October j.l. door den minis ter van eeconomische zaken werd ge ïnstalleerd met haar rapport gereed zou zijn gekomen. Want had deze com missie niet juist de taak, advies te geven omtrent de vraag, directe gel delijke steun of volledige bescherming door heffingen aan de grens? N.R. Crt. UIT DE STAATSCOURANT. Botvisscheri]. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken afd. Vissche- rijen is bepaald dat, met afwijking van het voorgeschrevene in art. 24 le lid van het Zeeuwsche stroomenvlsscherij- reglement, tot en met 15 Maart 1939 zal zijn toegestaan de botvisscherij uit te oefenen en deze vischsoort bij zich of in een vaartuig, bun of kaar voor handen te hebben. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week deed zich te Biervliet 1 geval van roodvonk voor. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 20 Nov. jl. K.N.V.B. Axel—Breskens 42 BiervlietIJzendijke 2—3 Hoofdplaat—Com Boys 50 HulstSluiskil 3—0 Terneuzen—Oostburg 4—0 Z.V.B. Oostburg II—Aardenburg I 1 0 Schoondijke IGroede I 3—1 Programma voor Zondag 27 Nov. a.s K.N.V.B. Axel—Biervliet BreskensI Jzendij ke Corn Boys—Terneuzen Oostburg—Hoofdplaat Terneuzen Boys—Sluiskil Z.V.B. Aardenburg II—Schoondijke I Groede I—Breskens III Oostburg II - Groede II IJzendijke II—Biervliet II Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. de R. Ik ken het tqpneelstuk „Opgang" niet. Ook niet den schrijver M. van het ingezonden stuk daaromtrent. Diep doorvoeld lijkt mij de beschouwing. De toon is die van een beschaafd man. Maar aan het slot van zijn ingezon den stuk struikelt de schrijver over zijn eigen inconsequentie, al wordt deze gegeven als een schuchter opwel lende gedachte. Voor zulk een ont sierende ontboezeming lijkt mij de visie van den schrijver in de vooraf gaande regelen veel te goed. De overgroote meerderheid toch onzer natie wil Gode zij dank geen vergelijking met een rijk dat op den weg, eenmaal leidende van het barbarisme naar het licht, terugtreedt. Indien waarlijk daarginds voorzat een heilige afkeer tegen afbraak van zui vere hoog-menschelijke moraal, dan zou men ons niet beleedigen met de verguizing van naar volmaaktheid strevende geesten als een Goethe. Zijn de werken van een Mozart en een Heine en andere beroemde man nen wier geestesuitingen hun een monument schiepen, hetwelk zal blij ven zoolang er menschenheugenis zijn zal, niet op de zwarte lijst geplaatst? Doet het niet meer dan belachelijk aan, dat bluffers trachten storm te loopen tegen de nagedachtenis van denkers, wien zij om zoo te zeggen nog niet tot aan den gordel reikten? Als M. schrijft, dat het nationaal- socialisme vóór heeft op ons liberalen en democraten den meedogenloozen strijd tegen alles wat het zedelijke levenspeil naar omlaag haalt, denk ik aan de afschuwelijke martelingen in concentratiekampen, aan van organi satietalent getuigende vernieling, aan den „strijd," zooals men het nog met een groot woord noemt, tegen diep vernederde stumperige Joden, wier eenige misdaad is, dat zij voortkomen uit denzelfden stam als onze Jezus Christus. Ik koester ernstig twijfel jegens de mogelijkheid van een veredelingspro- ces door een beweging, die haar kracht zoekt in schimptaal, leege be loften en het valsche geroep van „Kameraad", waarmede schapen naar de kudde moeten gelokt worden. In zijn strijd tegen de neergang onzer moraal zoeke de geachte schrij ver geen steun bij walgelijke import. Immoreele begrippen moeten wij kun nen bestrijden ook zonder vergelijking met een land waar wettelijk gestrafte moordenaars worden verheerlijkt; waar als een rauwe kreet de verwording spreekt uit annonces als: „Heden werd ons een Jonge heiden geboren" of „Hij stierf in Hitier"; waar een schijn geloof naar nationaal-socialistisch re cept werd vervaardigd, dat ons den Christus zou moeten ontwringen. Ik zou mij al zeer moeten bedriegen, gezien het eerlijk streven van den ge- achten schrijver, zoo hij bij nader in zien zijn m.i. ondoordachte uitlating niet betreurde. B. 0 Mijnheer de Redacteur. (n.s.) In het nummer van Uw blad van 22 November 1.1., doet iemand, die zich verschuilt achter de letter M en die de schijn wil wekken, dat hij in Oostburg woont, doch die in wer kelijkheid de voorganger Mulder der doopsgezinde gemeente te Aarden- burg is, een felle en van een haast pathologische haat getuigende aanval op de door onze vereniging „Opgang" te Oostburg gegeven uitvoering. Ik zie het nutteloze van een dis cussie volkomen in. Smaken verschil len, inzichten ook, een spin zuigt ver gif uit dezelfde bloem, waaruit een bij honig puurt. Maar als men mij slaat, sla ik terug! Figuurlijk en letterlijkl Ik wens mijn vereniging, de leden en mijzelf te verdedigen tegen de onbekookte aanvallen van iemand, die aanvankelijk de zedelijke moed miste, zijn naam bekend te maken, die, In strijd met de waarheid en dus op onredelijke wijze, de lezers heeft trachten wijs te maken dat hij een Oostburger was en zo, als een kwajongen, die van achter een schut ting met vuil smijt, zijn belachelijke beweringen en insinuaties de wereld inslingert. Iemand, die op een dergelijke laf hartige en leugenachtige wijze handelt, heeft het recht verbeurd, zich op te werpen als apostel voor zedelijkheid. Een zedelijk-slecht stukl De burgemeester moest het verbo den hebbenl De zelfde beweringen, die voorgan ger Mulders geestelijke voorouders, de politiserende heerszuchtige dominees der 17e eeuw tegen Vondels werken uitten! De zelfde pogingen tot verbod, die deze heren, welke van tijd tot tijd, en volkomen terecht, verbannen wei den, aanwendden bij de Amsterdamse burgemeesters! Verward, van haat getuigend is de beoordeling van voorganger Mulder. Wat heeft de N.S.B., wat Hitier hier mee te maken? Men heeft geluisterd, men heeft de helft verstaan, deze nog verkeerd be grepen, men verwringt de waarheid en de critiek Is klaar. Men slingert zijn anathema's van kansel (vergadering zonder debat) of door middel van de pers de wereld in. Soit, het is een liefhebberij, hoewel geen onschuldige! Maar ik roep de toeschouwers, die in ademloze stilte dit epos Ser moe derliefde hebben gevolgd, deze wrange, harde, schrijnende maar ware beschrij ving van de ontzettende conflicten' waartoe menselijke hartstochten kunnen leiden, ik roep deze toeschouwers op, die onbevangen en onbevooroordeeld het stuk hebben bijgewoond, om zich zelf af te vragen of dit stuk werkelijk was zedelijk-slecht, verderfelijk van strekking, of het werkelijk ademde een geest van de afgrond. Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. U dankend voor de plaatsruimte, E. P. VAN DER WERFF, Breedestraat 80 Oostburg, Leider van de toneelvereniging „Opgang". 0 M. de R., Daar het Evangeliesatie-werk te Brussel met de moeilijke omstandighe den te kampen heeft, is ook de oor zaak dat de Heer Van Belleghem Vlaamsch Evangelist eens Breskens komt bezoeken. Met groote dankbaar heid is hij vervuld, nu Ds Goudzwaaid een morgenbeurt wil afstaan, om over zijn werk te mogen spreken. Nu een beleefd verzoek aan degene die iets willen afstaan voor het werk te Brussel en om de salarissen te kunnen betalen, doe uwe gaven in een Enveloppe en schrijf daarop voor het werk te Brussel, anders niets, dan komt het in handen van den Heer Van Belle ghem en zal daarvoor zijn hoogste dank betuigen. Mijnheer de Redacteur, dank voor de opname. L. A. CIJSOUW Breskens, 25 Nov. 1938. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 25 November 1938 De volgende personen werden ge dagvaard: J.L, 43 jaar, werkman te Hoofdplaat, thans gedetineerd, had zich te verant woorden voor het feit, dat hij op 3 November 1938 te Biervliet, in strijd met een tegen hem uitgevaardigd ver bod, binnen het bewakingsgebied is teruggekeerd. Eisch: 5 weken gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. A. Sch., 31 Jaar, kommies bij de belastingen te IJzendijke, thans gede tineerd, had zich te verantwoorden voor diefstal, meerdere malen gepleegd. Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij in Juni 1938 te IJzendijke heeft weggenomen een beitel, een tondeuse, een bankbiljet van 10 gulden, een gouden ring, toebehoorend respectie velijk aan L. de Witte, J. Kennis en G. de Mul; en in het jaar 1938 te Sas van Gent een vulpenhouder, toebehoorend aan A. Hamerlink; in Augustus 1938 te Philippine een gouden armbandhorloge, toebehoorend aan A. van Dam. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. BRESKENS. Muziekuitvoering. Gisteravond was de zaal van Sumajo natuurlijk weer stampvol. Hoe kan het anders. Als de Muziek haar uitvoering geeft, met medewerking der Tooneel- vereeniging, weet men, dat het een mooie avond worden zal. Ook nu weer mochten we voor de pauze genieten van goed vertolkte muziek. Vooral de solo, gespeeld door Iz. de Huliu op bugle en door Ko Bos- sand op trombone, oogstten een wel verdiend applaus. Een prestatie was zeker wel de door de vereeniging goed uitgevoerde „The Golden Valse", welke veertien dagen geleden voor het eerst werd gerepe teerd. Wel een bewijs voor de door tastendheid van den directeur. Na dit mooie muziekprogramma werd door het diiettatitentocneel opgeveerd de klucht „Het Wereldwonder." Deze kostelijke grap, door drie studenten uitgehaald, heeft de zaal doen d ivertn van het lachen. Het geheel stond onder leiding van den heer Carels, die ook op meester lijke wijze voor het ten tooneele ver schenen Mechanisch Mensch had ge zorgd. Het was een avond van echte vroo- lijkheid, en wat zeer te prijzen valt. het was vroegtijdig geëindigd, zoodat het niet zooals vroeger, veel te laat wetd, eer het einde kwam. Aanbesteding. Namens Ged Staten heeft de hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat Woensdag aanbesteed. het aanbrengen en onderhouden van beplantingen op wegen in West- en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, in twee perceelen. Inschrijvers eerste perceel: P. Cor nells, Hoofdplaat f 5380; Jac van Lint, Boskoop f 3575 en 3525; J. Nijssen, Kapelle f 3446; J. Vergouwe, alhier f 3020; P. van 't Westeinde—van den Driest, 's-Heer Arendskerke f 2590 Tweede perceel: Jac. van Lint f 5675 en f 5813; J. Nijssen f 4313; J. Ver gouwe, alhier f 4060; P. van 't West einde f 3990. AARDENBURG. Sint Nicolaasfeest. Uit de voor een paar maanden ge houden winkelweek is een Aarden- burgsche Winkellersvereeniging gebo ren, die besloten heeft alhier een St. Nicolaasfeest te organiseeren, waarvoor de gelden door inteekenlijsten reeds bijeengebracht zijn. De Goede Bis schop zal met muziek ingehaald wor den. De kinderen van alle scholen zul len zich in de wandelkerk van de Sint bavokerk verzamelen, waar de Heilige Man ze zal gedenken met een of an dere surprise. IJZENDIJKE. Paardenkeuring. De najaarskeuring van jonge paar den, welke alhier gehouden is, had een groote belangstelling. Behalve uit ons land waren ook paarden aanwezig uit België en Duitschland. De kampioens-plaquetten werden door Burgemeester jhr. von Bönnlng- hausen uitgereikt voor merrlën, aan Mineiva d'Ahea, eigenaar A. Aernaudts te Sluis, voor hengsten aan Fair van Sluis, eigenaar A Vermaere te Sluis. WATERLANDKERKJE. Mond en klauwzeer. Het eerste geval van mond en klauwzeer heeft zich in onze gemeente geopenbaard. Onder het rundvee van den heer A Th. Sturm is mond en klauwzeer uit gebroken. ZUIDZANDE. Brand. Hedenmiddag is door tot heden on bekende oorzaak brand uitgebroken in de Iandbouwschuur van den landbou wer A. Kotvis-Herweijer alhier. Drie paarden en een hoeveelheid ongedorschen graan werden 'n prooi der vlammen. Nationale Bond Landbouw en Maatschappij. De afdeeling West Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Nationale Bond Land bouw en Maatschappij, daartoe ge machtigd door haar provinciaal be stuur, heeft aan Z. M. den Koning der Belgen een telegram gezonden waarin de spoedige openstelling van het kantoor „Stroobrugge" voor den invoer van aardappelen en uien in België wordt verzocht. Reeds 13 Augustus 1938 is te Brussel bij de onderteekening van de regeling van handelsbetrekkingen tus schen Nederland en België tot open stelling van o.m Stroobrugge besloten. De wijziging van het Koninklijk Be sluit van 22 Juni 1938, welke de openstelling moet bewerkstelligen, laat nog steeds op zich wachten. Speciaal West Zeeuwsch-Vlaanderen ondervindt van deze maatregelen in groote mate de nadeelige gevolgen, daar het eenigst opengestelde Belgi sche douanekantoor langs de geheele Zeeuwsch-Vhamsche grens „De Paal" is in de omgeving van Hulst.. Vanuit West Zeeuwsch-Vlaanderen moet dan ook regelmatig een omweg g >maakt worden van meer dan 100 Km. Wij vertrouwen dat thans de open stelling spoedig een feit zal zijn. Nationale Bond Landbouw en Mij. Afd West Zeeuwsch-Vlaanderen P. J LEENHOUTS, Secretaris. Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Lel op 1 AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Ingez. Mod.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2