BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. DL Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Een glimp van Canada. Onbegrijpelijk 48ste Jaargang Vrijdag 25 November 1938 Nummer 4392 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer fO,15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot Koogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0K Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1939 als abonné van de Breskensche Courant opgeven, ont vangen de nummers van heden tot 1 Januari gratis. De vage toestand. In weerwil van het recente vermaan van dr. Göbbels aan Engeland, zich te onthouden van bemoeienis met de binnenlandsche aangelegenheden van het Derde Rijk, heeft het Engelsche Lagerhuis met eenparigheid van stem men eendoor den Labour-afgevaardigde Noel Baker ingediende motie aange nomen, waarbij de vervolging van de Joden in dit rijk onmiskenbaar wordt veroordeeld. De motie zelf geeft slechts delicaat en in het algemeen uiting aan „diepe bezorgdheid over de be treurenswaardige behandeling, die be paalde ras-, godsdienstige en politieke minderheden in Europa ondergaan," maar de door minister Sir Samuel Hoare ronduit ondersteunde toelichting van Noel Baker liet wel geentwijfel, tegen welk land in het bijzonder zij was gericht, aldus het Algtm. Han delsblad, De motie is de aanleiding geworden voor het polsen van Chamberlain over de toekomstige richting van zijn bui- tenlandsche politiek ten aanzien van het Derde Rijk- Met de soberheid van woordkeus, die Chamberlains stijl ken merkt, heeft hij verklaard, dat de Duitsche regeering er zich zeer wel van bewust is, dat de anci-Britsche propaganda in Duitschland een on gunstige uitwerking heeft op de Brltsch-Duitsche betrekkingen. Wat betreft de reden van deze anti-Britsche propaganda, verklaarde Chamberlain, dat er geen sprake kon zijn van even- tueele afhankelijkheid van het voort zetten der te München ingeleide on derhandelingen van een herzüening, op den wensch van Berlijn, van het Britsche herbewapeningsprogram. In de naaste toekomst lag trouwens gee nerlei ontmoeting van Britsche staats lieden met Duitsche in het voorne men. Chamberlain heeft zich aldus tot den strikt-formeelen kant der Engelsch- Duitsche betrekkingen bepaald, maar er is niet veel verbeeldingskracht noo- dig voor de gedachte, dat de behan deling van de Joden tusschen Engeland en Duitschland een tweeden muur heeft doen oprijzen. Dit blijkt trouwens uit de tot uiting komende ontstemming en 34. (Nadruk verboden). De firma Lyons heeft 280 zulke tearooms in de stad, heeft hiertoe 35000 menschen in haar dienst waar onder 15000 kelnerinnen, bakt dage lijks één en een kwartmiljoen broodjes, heeft een eigen aannamersmaatschappij, een staf van ingenieurs en 3 marmer groeven in Italië voor al het marmer in het reusachtige bedrijf benoodigd. In de zaal, waar wij vertoefden, was geen enkel venster of luik geopend. Ondanks de honderden aanwezigen was het er niet te warm of ook maar eenigszins bedompt. Alle uitgeademde lucht, geur van spijzen enz. verlaten door onzichtbare openingen de zaal. Deze lucht wordt opgevangen, gefil treerd en opnieuw de zaal ingepompt. De bekende Swiss Rolls dezer firma komen zoogezegd als een koek vati 40 kilometer lengte uit de machines. Dit hakwonder wordt met jam ge smeerd, in stukken gesneden, opge verontwaardiging in de Duitsche pers over het besluit der Engelsche regee ring, om onder meer Tangadjika, het vroegere Duitsch-Oost-Afrika, open te stellen voor de immigratie van uit Duitschland verdreven Joden. Dit had Berlijn blijkbaar niet voorzien, evenmin dat het door de Jodenvervolging het koloniale vraagstuk op een geheel nieuw spoor zou brengen. Opmerking verdient, dat, terwijl Chamberlain in het Lagerhuis zijn sobere mededeelin- gen deed, Eden huiten het parlement, in een rede te Leicester, aan de groe iende oppositie opnieuw leiding gaf, door te ageeren tegen hervatting op dit oogenblik van de onderhandelingen met Duitschland, die zoowel zouden uitloopen op mislukking als zouden neerkomen op een vernedering voor Engeland. Eden deed opnieuw een be roep op de internationale moraal: de wereld lijdt aan de gevolgen van ver broken beloften en dient zich te be zinnen, of zij verder op dezen weg wil voortgaan. Sprak Eden hier als de coming man, die Chamberlains taak zal moeten overnemen, wanneer diens politiek afstuit op het oude gebrek aan politiek-psychologisch inzicht en tact van Duitschland ten aanzien van de West-Europeesche mogendheden? De „Times" heeft, toen Eden als minister van buitenlandsche zaken moest heen gaan, hem, klaarblijkelijk om hem te troosten, maar misschien profetisch, het premierschap als toekomst in uitzicht gesteld. München zit op het oogenblik in de knel en het is twijfelachtig op welk spoor de Europeesche politiek zich in de naaste toekomst verder zal voortbewegen. De vraag is, of het ko loniale vraagstuk tusschen Engeland, en dientengevolge ook Frankrijk, eenerzijds en Duitschland anderzijds zal blijven staan Sedert de verscher ping van de Jodenvervolging is er ook stagnatie gekomen in de pogingen van Duitschland tot verdere toenadering tot Frankrijk. Ofschoon de Fransche re geering en de Fransche pers zich ver rassend gematigd over de vervolgingen uitlaten, kan er op het oogenblik blijk baar geen sprake zijn van een soortgelijk accoord tusschen Frankrijk en Duitschland, als te München tus schen Chamberlain en Hitier tot stand kwam, betreffende vredelievende rege ling van de bestaande problemen. Het bezoek, dat generaal von Bodenschatz, de persoonlijke adjudant van Göring, aan Londen heeft gebracht, had, naar men meent, ten doel, de Engelsche regeering ta polsen over den invloed rold, verpakt en met de eigen auto's vervoerd, zonder dat één hand de stof heeft aangeraakt. In Londen zijn acht miljoen men schen als inwoners geregistreerd, hoe wel hiervan een groot deel buiten de stad woont. Aldus heeft eiken morgen en avond een ware volksverhuizing naar en van de city plaats en blijven duizenden compartimenten gedurende den nacht onbewoond, zij het onder de hoede van concierges. Hiervoor spreekt het feit, dat in een stadsge deelte, op zichzelf zoo groot als een flinke stad, gedurende het vorig jaar slechts 64 kinderen geboren zijn en deze waren alle kinderen van con cierges. Langs de Theems wandelend kwa men wij op het middaguur in een der vele kleine parken, waarvan de Ionde- naar den geheelen dag bezit neemt Wij zagen er kantoormeisjes, winkel bedienden, klerken, studenten, die er hun lunchkoffertje opensloegen gezeten in het gras en toetastten met een graagte, die slechts de buitenlucht geven kan. Nergens werden papieren neergeworpen of overblijfsels van den maaltijd achtergelaten. Na den maal tijd strekten sommige lieden zich uit voor een tukje; anderen lazen een van de Jodenvervolgingen op de toe komstige Engelsch-Duitsche betrekkin gen. Nu dit vraagstuk zich echter op het koloniale terrein manifesteert, en daardoor ook het bewapeningsprobleem in een nieuwe fase dreigt te komen, is het de vraag, welk nut generaal von Bodenschatz missie kan afwerpen. Eveneens, wat von Ribbentrop zich voorstelt van een thans overwogen be zoek aan Parijs, dat evenmin als Lon den bereid blijkt het Derde Rijk vol ledige voldoening te schenken op ko loniaal terrein. Staat Engeland op het oogenblik in internationaal politiek opzicht sterker tegenover Duitschland dan vóór de overeenkomst van München? Sedert dien heeft als belangrijke nieuwe fac tor het Engelsch-Italiaansche accooid zijn intrede gedaan. Italië is daardoor losser van het Derde Rijk komen te staan en neemt thans tusschen Duitsch land en Engeland feitelijk een wip- positie In. De Italiaansche pers laat sedertkort tegenover Engeland een milden toon hooren, maar volstrekt niet tegen Frankrijk, waarmede het niet tot een accoord blijkt te kunnen komen. De Italiaansche positie wordt thans beheerscht door den gang van zaken in Spanje en dien in Midden- Europa. Italië wacht nog steeds met smarte op de toekenning van belli- gerentenrechten aan Franco, 7 elke Engeland bereid Is toe te kernen; Frankrijk klaarblijkelijk niet, zoolang Italië het in de Mlddellandsche Zee de duimschroeven aanzet. In Midden- Europa doet zich een nieuwe situatie voor, nu Polen en Hongarije niet be reid blijken zich bij de recente arbi trale Dultsch-Itallaansche beslissing van Weenen nopens hun grenzen ten aanzien van Tsjechoslowakije neer te leggen: zij sturen opnieuw aan op vereenlging hunner grenzen door in corporatie van Roethenië. Aldus wordt weder een latent geschil tusschen Berlijn en Rome acuut. Berlijn is te gen sluiting van de grens, omdat het een gat naar het Oosten wenscht open te houden, Rome is eigenlijk vóór sluiting, omdat het aldus in staat is, een gesloten front dwars over de lengte van Midden-Europa met Hon garije en Polen te vormen, en meent den expansiedrang van Duitschland onder controle te kunnen houden. Zal Italië tenslotte opteeren voor Boedapest en Warschau? Het geschil over Roethenië is ongetwijfeld acuut en kan in Midden-Europa tot een explosie leiden. Het jongste bezoek van koning Carol aan Londen zal ook krant, of zaten in kleine groepjes koutend bijeen. Alles geschiedde kalm en ordelijk, zonder eenige luidruchtig heid. Hoe zou een londenaar fit blijven zonder zijn parken. Het gezicht op de Theems zelve viel bar tegen. Een vrij drabbige stroom vloeide langs een reeks van slijkbeddingen, somber uitziende stei gers, vettige kaaimuren, allemaal din gen waaraan bij een rivier met een getijverschii van 4'/j meter bezwaar lijk te ontkomen is. De overheid doet wat in haar vermogen is om de Lon- densche bevolking aan armoedige strandjes te helpen door scheepsla dingen grint en rivierzand uit Neder land op de modderbeddingen van de Theems te doen neerwerpen aldus op gedeelten van den dag aan de men schen gelegenheid gevend tot pootjes- baden. Argeloos dwaalden wij langs een fraai getuigden driemastschoener, welke geheel bevlagd aan een der steigers gemeerd lag. Maar wij werden aange naam verrast, toen wij gewaar werden dat het schip de „Discovery" was, waarmede de beroemde ontdekker kapitein Robert Falcon Scott in 1901 zijn tocht aanvaardde naar de desolate landen om den zuidpool, waar hij hiermede in verband hebben gestaan. De recente bezoeken van de koningen van Griekenland en Bulgarije, van prins Paul van Joegoslavië aan Lon den, kunnen er overigens op wijzen, hoe gevoelig nog de geheele staat kundige positie van Midden-Europa en den Balkan na München is. Welke houding zal Italië daarin in de naaste toekomst aannemen, welke rol de Duce spelen? De contouren van de overeenkomst der Groote Vier van München blijven voorlooplg nog vaag- Zij zijn sedert de verscherpte Joden, vervolging in Duitschland nog aan merkelijk vager geworden. Van con densatie is vooralsnog geen sprake. De monopolieheffingen op graan met uitzondering van die op gerst zijn wederom met 50 cent verhoogd. Met ingang van 20 November moet derhalve bij invoer van tarwe, rogge, mais en haver f 3 en bij invoer van gerst f 3,50 per 100 kg. aan monopo- iieheffing worden betaald. Bij het ar tikel rogge hebben wij dan nog een denaturatieregellng, welke hierop neer komt, dat een boer die zijn roggelaat „kleuren", waarna het artikel niet meer voor menschelijke consumptie mag worden gebruikt, f 1,50 steunbijslag per 100 kg. ontvangt uit het Land bouwcrisisfonds. Deze zelfde regeling geldt voor de geïmporteerde rogge. De Importeur moet f 4 betalen, maar ontvangt f 1,50 terug wanneer hij de rogge Iaat denatureeren. Blijkens hetgeen daaromtrent door het A.N.P. wordt medegedeeld, heeft de regeering tot verhooging van de monopolieheffingen besloten, omdat de prijs van de binnenlandsche rogge nog niet het peil heeft bereikt, hetwelk in het uitzicht was gesteld (gemiddeld f 7,75 per 100 kg.J. Zooals bekend heeft de minister van oeconomische zaken in Augustus j.l. tot tweemaal toe de invoerheffing op granen verhoogd. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, den nadeeligen In vloed van de sterk gedaalde graanprij zen op de wereldmarkt ten behoeve van den Nederlandschen verbouwer uitsluitend te compenseeren door mid del van een heffing aan de grens. Spoedig bleek hetgeen reeds door ons en anderen was voorspeld dat het binnenlandsche prijspeil niet of In onvoldoende mate reageerde op de verhooging van de monopolieheffing. doordrong tot 82° 17' zuiderbreedte. Een tweede tocht daarheen onderno men met de „Terra Nova" bracht den dappere en met hem eenigen gezellen wel het bereiken der pool maar te vens de dood. (Expeditie 19101913J. Komende van de Westmlnsterbridge zagen wij nog het ruiterstandbeeld van den heldhaftigen Koning-avonturier Richard Leeuwenhart. Cromwell was eenige passen verder in brons ver eeuwigd. Gaande van hier naar Trafal gar Square ziet men reeds van verre de zuil van Nelson boven de huizen uitsteken, doch eer men tot zoover genaderd is, staat men met een schok stil voor het standbeeld van maarschalk Haig zittend op een heel vreemd paard. Het dier schijnt niet te weten, wat het wil Het voorste gedeelte klauwt dapper in de lucht, alsof het in vollen ren een hindernis neemt, terwijl de achterpooten stapvoets ach- teraansloffen alsof het een vertraagde film betreft. Wat de overigens be kwame beeldhouwer precies uit zijn schepping heeft willen doen spreken, zal wel een raadsel blijven. De kans op een blunder Is ruimschoots aanwe zig. Ware de groote krijgskundige tegelijk politicus geweest, dan ware met de houding van zijn ros wellicht Dit openbaarde zich vooral bij het ar tikel rogge. Wij hebben toen sterk ge pleit voor een systeem van lage mo- nopolieheffingen en steunbijslagen op rogge en gerst uit de opbrengst dier heffingen. Voorzoover het de rogge betreft, zagen wij ons toen weldra in het gelijk gesteld, immers op 11 Sep tember besloot de regeering tot weder invoering van de denaturatieregellng. Het door ons gepropageerde stelsel was vroeger, eveneens bij lage wereld marktprijzen, steeds met succes toege past. Als bezwaar tegen het stelsel kon worden aangevoerd, dat de betaling van steunbijslagen nogal eenige ambte lijke controle vergt, maar dit weegt niet op tegen het voordeel, dat de hulp aan den noodlijdenden graanboer beter tot haar recht komt, en dat de lasten, welke op den graanverbruiker worden gelegd, lager kunnen zijn. Zulks is ook voor den landbouw van belang, omdat de eveneens nood lijdende veehouderij voedergraan als grondstof gebruikt. Een voorbeeld uit de practijk moge het verschil tusschen de beide stelsels tllustreeren. In 1934 was de monopo lieheffing op rogge f 1,50 en de steun bijslag f 3. Thans zijn beide bedragen respectievelijk f 3 en f 1,50, dus pre cies omgekeerd. Een en ander betee- kent, dat de roggeverbruiker thans 2 maal zoo zwaar wordt belast als in 1934, maar dat het Landbouwcrisisfonds over groocere inkomsten zal beschikken. (Bij een hoogere monopolieheffing brengen de geïmporteerde granen meer geld in het laatje). Naar het A.N.P. mededeelt, heeft de wederom ingestelde denaturatieregellng voor rogge niet den gewenschten prijs opgeleverd. Met gerst is het beter gegaan, sedert de Akkerbouwcentrale belangrijke partijen uit de markt heeft genomen. Ook de prijs van de haver is minder bevredigend. Hoewel nu nog kort geleden kwam vast te staan, dat verhooging van de monopolieheffingen geen resultaat op levert, poogt de regeering langs dezen weg andermaal hulp aan de roggever- bouwers te bieden. Dit nu is onbe grijpelijk. De positie van onze voor naamste graansoort de rogge is immers niet moeilijk, omdat de mono polieheffing te laag is, maar omdat het aanbod de vraag overtreft. En in een zoodanig geval kan men met de hef fingen manlpuleeren wat men wil, eenlg resultaat is daarvan niet te verwachten. Dit vindt bevestiging in een artikel in het Boeren en tuindersblad (officieel orgaan van den Aartsdiocesanen R. K. een symbolische gedachte te associee- ren, een soort voorzegging, een waar schuwing, die de nagedachtenis van een beroemd man geenszins zou scha den. Meermalen toch in den laatsten tijd zag de wereld toe op een sprong, die geweldig moest schijnen, een daad die heel wat beloofde en nogthans uitliep op next to nothing. In de National Gallery van welker trappen wij een oogenblik neerzagen op het fraaie Trafalgar Square en zijn drukke beweeg, trachtten wij den adel te begrijpen der schilderijen van Gains borough en Turner. Uit de doeken van Romney laaide de hartstocht, om die van Reynolds trilde de teerheid. „Het Kind Samuel" van dezen por tretschilder bij uitnemendheid verraadt duidelijk den Invloed der Italiaansche school. De hollandsche meesters waren goed vertegenwoordigd, zoowel als de vlaam- sche en Italiaansche. Murillo's „Onbe vlekte Ontvangenis" hoewel ontroerend schoon, is hier minder stout minder majestueus dan het stuk, dat we eens van dezen beroemden italiaan zagen in het Louvre te Parijs, en waarop hetzelfde verheven onderwerp behan deld was. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1