40 gratis Gevonden en Verloren Sport. Rechtszaken. PAT en POM, Twee Padvindertjes, Gewestelijk Nieuws Kleine Advertenties Binnenland naaimachines J&userbstein DOS MIS •if paovsrers» KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 27 November te 2,30 uur ZIGEUNERLIEFDE, Muziek van Fr. Lehar. Zondag 27 November te 8 uur MARTHA Opera in 4 bedrijven Muziek van Flotow. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 27 November 2,15 uur Opvoering van: PAGANINI, Opera in 3 bedrijven, Muziek van Franz Lehar. Dr. Zamenhof, den schepper van Es peranto. Radio-uitzending. Maandag j.l. zond Paris P. T. T. in het Esperanto uit Lazarus" van Emile Zola. VOETBAL. Biervliet—IJzendijke 2—3. Zondag speelde Biervliet I tegen IJzendijke I, welke hier als een „derby- match" wordt beschouwd. De gastheeren spelen met de wind in den rug maar ondanks dit voordeel zijn de gasten in de meerderheid en weten na plm. 10 min. spelen te sco ren 0^-1. Biervliet komt nu wat beter opzetten en weet de gelijkmaker te maken 1 1. Nogmaals zetten ze door en weer hebben ze succes 2—1. Met dezen stand komt de rust. Na de rust schijnt het. dat de gasten in de min derheid zijn. De gastheeren weten daarvan echter niet te profiteeren. Na eenige oogenblikken spelen maakt IJzendijke gelijk 2—2. Als de rechts buiten van IJzendijke nogmaals doel punt 23 fluit scheidsrechter Linse, overigens goed leidde voor 't einde. Ons dunkt, dat een gelijk spel meer verdiend was geweest, maar daartegen over staat, dat de achterhoede van de gastheeren een geweldige blunder maakte, vandaar het derde doelpunt. Schoondijke—Groede 3—1. Schoondijke speelt eerst met de wind mee en is direct in den aanval. Een hoog schot wordt nog juist door de lat gekeerd. Daarna ontstaat uit een worsteling in het Groede-doelgebied een doelpunt, dat evenwel - terecht wordt afgekeurd wegens buitenspel. Even later neemt Schoondijke de lei ding uit een strafschop, toegekend wegens ongeoorloofd hinderen, wat wel zwaar gestraft werd. Met deze stand gaat de rust in. Bij de hervatting slaagt Groede on danks het voordeel van de wind er niet in het spel in handen te nemen. Schoondijke speelt nu tegen wind nog beter dan voor de rust en weet de stand op 3—0 te brengen. Na eenige wijziging in de opstelling weet Groede nog een tegenpunt te scoren en met deze stand komt het einde. Scheids rechter Bijleveld leidde uitstekend. Daar beide elftallen een goede kans maken op het kampioenschap bestond voor de wedstrijd veel belangstelling. Schoondijke heeft nu de leiding met een beter doelgemiddelde. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 22 Nov. 1938. De volgende personen werden ge dagvaard: A. E., 49 jaar, reiziger te Aarden- burg, wegens mishandeling van Dina Baart op 9 October 1938 te Oostburg. Eisch: f 10 of 10 d.. Uitspraak f 10 of 5 d. Mr. Kuipers, verdachte's raadsman, vraagt vrijspraak. C. M., 28 jaar, venrer gedomiclleerd te Schore, verblijvende in een woon wagen. wegens het op 23 Juni 1938 te Schoondijke uitlokken van vernie ling van een woonwagen, door tot Krijn Pieter Riteco en Jan David van de Plas in strijd met de waarheid te zeggen, dat hij een woonwagen staande op het erf van zekeren Brakman te Schoondijke had gekocht en dat zij die woonwagen mochten sloopen en stuk slaan en dat zij de zich daarin bevindende voorwerpen eruit mochten halen, waarop genoemde Rltico en van der Plas bedoelde woonwagen hebben vernield, althans beschadigd en on bruikbaar gemaakt. Eisch: 2 mnd gevangenisstraf; Uitspr.: 1 maand gevangenisstraf. go- d>9 Nu ze geen sporen behoeven te zoeken, zijn ze over een flink half uur bij de ruïne op de hei. Behoedzaam sluipen ze nader. Pat meent bij een der benedenven sters een lichtje te zien. Hun hart bonst, maar zij wil len voor elkaar niet bekennen, dat ze wel een beetje bang zijn. Twee van die groote mannen tegen die twee kleine jongens 1 Maar Pom, die zijn lawaaimakerij goed te maken heeft, overwint zijn angstgevoel en gaat voorop. Zoo gaan ze de ruïne binnen. Zachtjes sluipen zij voortde hoofdingang door, de hal door, de trap af, die naar de groote zaal gaatMaar de korreltjes der aarde, die hier en daar verspreid liggen hebben een neiging om onder hun zooien te knarsen. Welis waar hebben ze beide gummizooien, maar zelfs daarmee kan je nog lawaai maken. Opeens trapt Pat op een dor takje! Met schrik staan ze allebei stil... maar geen geluid klinkt door het kasteel. Zwak schijnt het maan licht door de hooge vensters, waar geen glas meer in zit misschien nooit in heeft gezeten 90. Langzaam gaan ze weer verder In de verte hooren zij iets, dat wel op een brommerige stem lijkt! Opge past Pat! Opgepast Bom! Onraad in de buurt! opeens staat Pat stokstijf! Op de grond ligt de hoed van een van de boeven, van de Bolle Bul, de dikste en de jongste der dieven! Ze herkennen die hoed beide op slagl „Ze zijn er, Pom", zegt Pat, een beetje bleek om zijn neus. „Ja, laten we oppassen!" zegt Pom met een stem, alsof hij zeggen wil: „Laten we weggaan, zoo gauw mogelijk!".Maar Pat voelt de jachtlust weer in hem ontwaken. Tenslotte is hij padvinder en padvinders mogen niet tegen gevaren opzien. En wat een eer zou het zijn, als zij de boeven wisten in te rekenen. Voor uit. De ruïne binnen! En de daad bij het woord voe gend, sluipt Pat voort, terwijl Pom aarzelend volgt. BRESKENS. Aanbesteding. Uitslag der gehouden aanbesteding voor het maken van rioleerlngs- en bestratingswerken in de Nijverheids straat en op het voormalig Havenfort- terrein alhier. J. H. v. d. Ven te Vlissingen f 3948,— H. Bunschoten Zn. te Santpoort f 3848, M. Wandel te Schoondijke f 3783,— Joh. Vergouwe te Breskens f 3773,— P. Vermeulen te Breskens f 3449,— De gunning is nog aangehouden. Uitvoering. Vrijdagavond gaf de Zangvereeniging „Breskens" haar jaarlijksche uitvoering in „Sumajo" onder leiding van den heer Edw. Batten met welwillende medewerking van Mej. S. v. d. Eijk (piano) en een orkest. De zaal was bijna geheel gevuld en allen hebben zeer genoten, van wat hier werd ge boden. Na een openingswoord van den voorzitter begon het programma met een drietal choralen van Bach. Prach tige gedragen muziek, die met veel warmte en goed begrip vertolkt werd en dan ook dadelijk een goede sfeer wist te scheppen. Dan volgden eenige meesterlijk gespeelde vioolsoli van den directeur, die ook zeer terecht zijn begeleidster in het succes liet deelen. Daarna kreeg het kinderkoor ge legenheid zijn krachten te toonen. Vooral de nummertjes van de kleintjes vielen zeer in den smaak, werden leuk voorgedragen en door Jan de Pree op de piano keurig begeleid. Dan was het nummer van den avond aan de beurt: een deel uit de Elias van Mendelssohn. Voorwaar een pracht stuk en met veel liefde en toewijding gezongen. Wat was hierin veel moois te genieten: prachtige aria's, afgewis seld met sobere recitatieven en groot- sche koren. De solisten hebben hun moeilijke taak schitterend vervuld en koor en orkest hebben hun beste krachten gegeven, om er onder de bezielende leiding van den dirigent, een waar evenement van te maken. Het publiek liet zich dan ook niet onbetuigd en we, hopen dat de ver- eenlging door donateurs en vooral nieuwe leden in staat zal worden ge steld, op de ingeslagen weg voort te gaan. Na de pauze kwamen nog enkele a cappella nummers van het koor en vioolsoli van den directeur, die be dankt werd met een ware ovatie van de zijde van het publiek. Na nog een mooi voorgedragen terzett en koor uit de Ellas, waren we weer aan het einde van dezen schoonen en genot vollen avond gekomen, die met een kort dankwoord van den voorzitter werd gesloten, waarna aan den direc teur een prachtige bloemenmand werd aangeboden door de vereeniging. Wij wenschen onze Zangvereeniging ^en groote bloei toe en hopen dat zooveel mogelijk zangliefhebbers zich bij de vereeniging aansluiten. SLUIS. Nieuwe Nijverheid. Hoewel reeds geruimen tijd plannen aanwezig waren alhier een nieuwe nijverheid te krijgen, en deze plannen door de tijdelijke mobilisatie-maatrege len voor een oogenblik van de baan waren geschoven, is men er toch ten slotte in geslaagd hier vestiging te bewerkstelligen. Vooral door toedoen van den Weledelgestrengen heer A. J. Aernaudts, burgemeester onzer ge meente hebben de plannen een vasten vorm aangenomen en is door de Gebr. Claeijs uit Zedelgem nabij Brugge te Sluis een terrein aangekocht van 2000 m2 oppervlakte, waarop men thans bezig is een fabriek te bouwen voor alle mogelijke onderdeelen van rijwielen en aanverwante artikelen Naar de burgemeester ons mededeelde, hoopt men in de maand December reeds met de werkzaamheden in de fabriek te beginnen, daar thans bijna een van de vier atdeelingen volledig gereed is; men is bezig met de over kapping. Volgens onze zegsman be- teekent de bouw van de genoemde fabriek voor de gemeente Sluis een groote vooruitgang, ook voor de om liggende wijken, daar nu reeds de zekerheid bestaat, dat een 25-tal jongelieden onder leiding van geschoold fabriekspersoneel, in December aan het werk zullen worden gesteld Dit aantal zal in het voorjaar tot 100 personen worden uitgebreid, zoodat een groot gedeelte van het werkeloos- vraagstuk hiermede zal zijn opgelost. Men is er namelijk op berekend, dat de fabriek ieder jaar aanmerkelijk zal uitbreiden. Tot dit doel werd be reids het klooster van de Franciscaner Broeders op den weg naar Heille aangekocht door dezelfde firma. Dit klooster zal voor woningbouw gebe zigd worden, zoodat de gezinnen van de werklieden daar een onderdak zullen vinden. Het zal voor Sluis een nieuwe opleving geven, aldus de burgemeester en verwacht mag wor den, dat deze soort van industrie goed zal slagen, mede door de groote beteekenis van het feit, dat zij hier te lande van een groot afzetgebied van haar producten is verzekerd en dat de gemeente Sluis de primeur bezit van een fabriek te krijgen, die deze volledige producten fabriceert. Op onze vraag aan welke personen de voorkeur zal worden gegeven ant woordde de burgemeester, dat het gros van de werklieden zal bestaan uit inwoners van Sluis, varieerende in de leeftijden 15 tot 19 jaar. In de toekomst zal slechts een kwantum van 10 pCt. Belgen in de fabriek werken. CADZAND. Botsing. Toen de auto der P. T. T. Zaterdag middag van deze gemeente naar Re- tranchement zou rijden, kwam zij op den hoek der Dorpsstraat alhier in botsing met een personenauto, die in de richting der duinen reed. Hoezeer er zich gelukkig geen per soonlijke ongelukken voordeden, was de botsing niettemin zoo hevig, dat beide auto's geduchte sporen der aan rijding vertoonden en eerst na ruim een uur herstelwerkzaamheid hun reis vervolgen konden. BOEKBESPREKING. Het November-nummer van „DE WANDELAAR" bevat weder aantrek kelijke artikels over de natuur, met origineele foto's en teekeningen. „De Wandelaar" is het tijdschrift voor de natuurliefhebbers. GROEDE. Gevonden: Een rijwielbelastingmerk 1938-39. Een zilveren cylinderhorloge met doublé ketting. Inlichtingen ter secretarie. Marktberichten Maandag 21 Nov. werden de volgende prijzen gemaakt: Per 70 K.G.: Zeeuw Bonten en blauwen 2.40 2.60, Zeeuw blauwen en bonten poters 1,60- 1.70, Zeeuw Eigenheimers 1.90 2 00. Zeeuw Bonken 1.601.65, Zeeuw Bintjes 1 802.00. Zeeuw Bevelanders 1.70—1.80, Eigenheimer Poters 1.40- 1.60, Ypoldef Bonten en Blauw n 2.302.40, idem Poters 1 60 1 70, Ypolder Beveandeis 1.70—1,80, Flak- keesche E'genheimers 2.00 2 10. dito Poters 140—160. Spin che Eigen heimers 2.00-2,10, dito Poters 1.50-1 60 Verder per 100 K.G.: extra mooie Nieuwlandsche Drentsche Zand Eig r- heimers 3 203.30, dito Ponken 2.70- 2.80, Ypolder Bonten en Blauwen 3.20—3.40, dito Blauwen en Bonten Poters 2.40 2.80, Hillegommer Zand- aardappelen 3.00—3.50, Anna Pauw- lowna Zandaardappelen 3.00—3.50, Noord-Hollandsche Blauwen en Bon ten 3.40—3.50, N.-H. Blauwen Poters 2.20—2.40, N.-H. Bonten 3.40—3,50. Hoogwatergetij Breskens DAGEN Woensdag 23 Nov. 1.47 2,11 Donderdag 24 2,17 2,41 Vrijdag 25 3,52 4,16 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 23 Nov. nam. 16,28 Donderdag 24 16,27 Vrijdag 25 16,25 (hoogstens 5 regels) Prijs I O 40. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Te koop: één-persoons ledikant, zoo goed als nieuw, bij Gez. WEL- ZOET, Breskens. De Belgische Koning in ons land. Gistermiddag om één uur is Z. M Koning Leopold III van België te Roosendaal aangekomen voor een ver blijf van twee dagen in ons land. Hij is te Roosendaal bij zijn aan komst op Nederlandsche bodem door de bevolking met een ongekend enthousiasme ontvangen. Op het geheele tweede perron van het Roosendaalsche station was een versiering aangebracht van sparregroen met vlaggen in de Nederlandsche en Belgische kleuren. Precies in het midden van het perron waren de ijzeren pilaren gemetamorphoseerd in witte zuilen met de Belgische en Ne derlandsche wapen en een gouden L met gouden kroon. De pilaren waren omgeven met bloembakken met gele en roode chrysanteiwaartusschen klimop en herfstbladen. Midden tus- schen de pilaren was een groote lampekap aangebracht, waarvan linten in de Belgische kleuren afhingen, ter wijl breede linten in de Nederlandsche kleuren naar de pilaren liepen. Tus- schen de pilaren was een groot tapijt uitgelegd, terwijl zich daarachter het gereserveerde gedeelte bevond voor de commissie van eeredienst. Te Rotterdam werd de Koning har telijk verwelkomd door Z.K.H. Prins Bernhard, die met den trein meereisde naar Amsterdam, alwaar op het C. S. Koningin Wilhelmina ter ontvangst aanwezig was. De begroeting, die Hare Majesteit de Koningin Haren Gast op het per ron van het Centraal Station had be reid, was hoe eenvoudig ook allerhartelijkst. Het was een protoco laire gebeurtenis, maar niettemin kwam er de vreugde over de komst van den Koning der Belgen in tot uiting. De Amsterdamsche bevolking heeft den Vorst een overweldigende ont vangst bereid. De Dam was te klein om alle menschen te bevatten. Des avonds aan den galamaaltijd heeft H.M. Haar Gast hartelijk toege sproken, waarna de Koning op harte lijke wijze zijn dank uitsprak. M E R K WAARDE RUIM 13000 AAN DE GROOTE van HET NIEUWi «ODiBLAD Voorwac<ruen e i.i~acre bijzonderheden vindt L in iet Nieuwe Modcblac Abonnementsprijs i 1.20 franco oer oost 1 1.50) per 3 maanden. V kur zich abonneeren bij den bezorger of de Admi nistratie van dit blad.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2