BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De Ijsvogel van de K.L.M. bij Amsterdam verongelukt. Sag*»*? Nat. Socialisme - Bolsjewisme Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens FEUILLETON Sen glimp van Canada* 3emeevv\e ^resVevv^ 48ste Jaargang Dinsdag 15 November 1938 Nummer 4389 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10:15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Vier leden van de bemanning en twee vrouwelijke passagiers om het leven gekomen. Gisteravond ruim zeven uur is het vliegtuig Ijsvogel, van de K.L.M., ko mende van Berlijn, op korten afstand van Schiphol, vermoedelijk tengevolge van een mislukte noodlanding bij mis tig weer, in den Riekerpolder veron gelukt. Bij deze ramp zijn gedood de ge zagvoerder J. Duimelaar, de tweede bestuurder, kapitein W. van Gemeren, de marconist W. J. Surber en de werk tuigkundige W. J. van Huut. De ste ward D. Eys kreeg lichte verwondingen. Onder de veertien passagiers, van wie tien naar Londen zouden doorgaan, bevonden zich geen Nederlanders. Er waren negen Duitschers, vier Engel- schen en een Tsjech aan boord. Van hen zijn er twee om het leven geko men. Alle slachtoffers zijn naar het Wil- helminagasthuis in de hoofdstad ge bracht. Hoe de ramp zich heeft toegedragen kan nog niet met zekerheid gezegd worden. Op Schiphol deelde men mede, dat Duimelaar eerst geprobeerd heeft om daar te landen, maar dat hij, den verkeersdienst op Schiphol dit voor nemen kenbaar makend, het verzoek kreeg om nog even in de lucht te blijven, omdat de Oeverzwaluw zoo juist geland was. De Ijsvogel bleef toen in draadloos contact met den verkeersdienst, totdat deze plotseling niets meer van hem vernam en het contact verbroken was. Even voor dien tijd had hij nog gevraagd om op het radiobaken te landen wegens den mist en den motregen. Geconstateerd is ook, dat het toestel vlak voor het ongeluk zich in de richting van het radiobaken bevond. Er is nog niet de minste zekerheid of Duimelaar een noodlanding heeft 31. (Nadruk verboden). Geheel overdekt met bagage, post en menschjes verdween de tender snel. Een zware rookkolom stond bo ven hem in de stille lucht en weer spiegelde in het effen blauwe water der Iersche Zee. In al zijn schoonheid lag het Groene Erin voor ons. De vele torens en kranen in den weste lijken hoek der baai deden zien, waar Belfast lag. Langs de kust teekende een lang snoer van witte stoomwolk- jes den weg, waarlangs de treinen da verden, die echter op dezen afstand meer hadden van kinderspeelgoed. Dappere kleine stoombootjes renden met veel drukte over den inham naar den tegenoverliggenden oever. De kust langs loopend met onzen blik zagen we In het noorden een zwaren bol gerezen uit het teere blauw van de zee. Nog altijd de cycloop. De schroef roffelde al weer in het water. We staarden op ons beroofde willen maken dan wel of hij misleid door den mist en den motregen te laag gevlogen heeft. Zeker is dat hij na op den grond terecht gekomen te zijn, eerst in een sloot geraakt is, en dat hij hierbij een van de motoren en een wiel van het landingsstel, dat uitstond, afgebroken zijn. Reeds in de buurt van deze plaats zijn eenige passagiers liggend in het weiland gevonden. De gezagvoerder. Het verscheiden van gezagvoerder Jan J. E. Duimelaar is een der zwaar ste slagen, welke de Nederlandsche luchtvaart heeft getroffen. Zijn loop baan als vlieger begon in 1921, toen hij te Soesterberg leerling-vlieger werd. Hij ontving zijn opleiding van P. v.d Griendt en kapitein Versteegh. Na zijn promotie tot sergeant-vlieger werd hij voor het eerst bekend bij de eerste luchtrace over Nederland, ter gelegen heid van de IJcar te Rotterdam, waar bij hij den tweeden prijs behaalde. In datzelfde jaar kwam hij gedurende drie weken op Schiphol om bij de K.L.M. proef te vliegen, terwijl hij in 1923 in het K L M.-corps werd opge nomen. Duimelaar maakte 25 Indië-vluchten, waarvan 24 als gezagvoerder. Vooral in de beginjaren heeft hij zeer zware reizen moeten maken, en daarbij be wezen een der grootste steunpilaren van het K.L.M. piloten-corps te zijn. Weinigen der vliegers waren bemind als hij, vooral ook bij de leerling vliegers, welke hij bij tientallen op de Douglas-vliegtuigen heeft opeleid. In 1935 ontving Duimelaar het onder- scheidingsteeken voor \2lh-jarigen dienst bij de K. L. M. De plaats, die door zijn heengaan is opengevallen, zal niet te vervullen zijn. dek, waar het voor weinige oogen- blikken nog zoo jolig was. In Schot land werd onze gezellige kring duch tig adergelaten. Ook Ierland haalde heel wat goede bekenden van boord. De achterblijvenden deden een beetje stilletjes Elk gevoelde dat ons groote gezin was uiteengerafeld. De Iersche Zee was als een spiegel. Wellicht op dat er op deze aarde niets volmaakts zou zijn, hadden de goden bijna midden in een rots door den spiegel been geprikt. Dat was het eiland Man, uit- noodigend tot een rustige vacantie, maar het baden zou er toch wel een beetje frisch zijn. De eenzame spriet op eenigen afstand van het eiland bleek een vuurtoren, gebouwd op een blinde klip. Troepjes op futen gelijkende vogels maakten zich reeds op eenigen afstand uit de voeten en een papegaaiduiker dien we op zijn tocht langs den zeebodem blijkbaar te dicht op zijn hals gekomen waren, schoot vlak naast ons ontsteld boven. Heel in de verte kwam wazig de en- gelsche kust door een zilverigen sluier heen kijken. In den nacht zijn wij ten anker ge komen. Kort na ons ontwaken stoomden wij de haven van Liverpool binnen, De koelbloedige voorbereiding van de gelijktijdige vernieling van Joodsche eigendom in Duitschland, de wellust, waarmede brigades, die daartoe op centrale punten der stad formeerden, het beestachtige vernielingswerk hebben verricht, kan met het Russische bolsje wisme volkomen op een lijn gesteld worden. En toch laten de Duitsche nationaal-socialisten geen gelegenheid voorbijgaan om in woord en geschrift de bolsjewistische dictatuur in Rusland te brandmerken wegens haar daden tegen het volk. Datgene, wat zij den bolsjewisten als de grootste misdaad als bewijs van verdorvenheid ten laste legden, nl. het sloopen van kerken, hebben zij op nog beestachtiger wijze ten uitvoer ge bracht, zij hebben synagogen in brand gestoken en een vreeselijk vernielings werk verricht. Dr. Göbbels' verklaring, dat het volk in een spontane opwelling zijn drift en toorn den vrijen loop heeft gelaten, blijkt onhoudbaar tegenover de vele bewijzen van het tegendeel. Zijn eigen cynische ontboezeming, dat hij geen lust had om, ter beteugeling van de spontane volkswoede, op zijn eigen volk te doen schieten, wijst reeds op de mentaliteit, waarmede hij tegenover deze „spontane opwelling" stond. Een cynische uitlating als van Wagner, den gouwleider van Beieren, dat „dit de belooning was voor de na tionaal-socialisten, omdat zij jarenlang geduld hebben geoefend," evenals zijn even cynisch beklag, dat hij te vroeg last had gegeven tot het afbreken van een Synagoge te München, kunnen als andere symptomen beschouwd worden van den geest, waarmede de radicale leiders der nationaal-socialisten tegenover het vernielingswerk hunner volgelingen stonden. Hoe valt overi gens te verklaren, dat de „volkswoede" wanneer hierbij werkelijk sprake zou zijn van spontaniteit, zich eerst ruim twee dagen nadat de aanslag door Grynszpan op von Rath werd gepleegd, manifesteerde? Zij is spontaan, of zij is niet spontaan, en in het eerstge noemde geval wacht zij geen twee dagen alvorens zich te ontlasten. In de geheele internationale pers, voor zoover zij door correspondenten te Berlijn is vertegenwoordigd, komt de meening tot uiting, dat de op 13 millioen mark geschatte vernieling van Joodsch eigendom in Duitschland van waarvan wij niet veel meer zagen dan een wirwar van masten, schoorsteenen en loodsen. Dicht bij de pier waar we meerden, stond een hoog fraai ge bouw, een soort tehuis voor zeelieden. Het zal wel een zinnebeeldige strek king hebben, dat op het dak van dit huis twee reusachtige vergulde peli kanen zijn aangebracht. De vogelge stalten waren dermate door ijzeren stangen gestut, dat het waarlijk oude kromme ventjes op krukken geleken. Veel tijd om rond te kijken was er intusschen niet. Laatste handdrukken, laatste groeten. Naar alle windstreken werd ook de rest van ons clubje uit- eengestrooid Adieu „Dutchess of Richmond" rustige tiouwe schuit. Adieu correcte manschap Adieu goede heet Buchanan, wat zullen Uw drie maanden verlof snel vervliegen en hoe gaarne gedenken wij Uw hoffelijkheid. Adieu lieve miss Glover, pittige studente en tegelijk zoo ernstig voor uw jeugd; dag kleine vriendin Margaret uit het verre koude Saskatchewan, dank voor jouw lieven brief. Groet je zusje Betty en geniet in Schotland. Adieu mr O'Neill, wat vocht gij flink tegen de zeeziekte en wat was uw kleine dappere gezellin te voren is beraamd en met overleg is tenuitvoergelegd Niet slechts de methode, die de extremistische nationaal socialisten thans toepassen om hun rassenhaat te koe len op het Joodsche gedeelte der be volking, zooals de bolsjewisten eerst hun klassenhaat koelden op „de bour geoisie," later op vermeende „contra- revolutionnairen" van alle schakeering, ook hun constructie van de feiten tot het rechtvaardigen van hun optre den lijkt als de eene droppel water op den anderen op die In dialectiek zeer bedreven bolsjewisten. Maar dit alles toch is de schuld der Joden, zegt dr. Göbbels. Reeds maandenlang, zoo beweert hij, wordt in de groote Joodsche bladen tot oorlog tegen Duitschland opgehitst en tot moord aangezet tegen de promi nente vertegenwoordigers van het nationaal-socialistische Duitschland. De moord op den legatie-secretaris vom Rath moest een „signaal" zijn voor het geheele Jodendom in den strijd tegen Duitschland. Hoe gemakkelijk is dit wijs te ma ken aan een deel van het volk, dat wat de groote massa betreft, geen andere voorlichtingsbronnen heeft dan een van bovenaf gederigeerde partij- pers. Zooals de bolsjewistische pers aan het eveneens in onwetendheid levende Russische volk trachite wijs te ma ken, dat de moord, in December 1934 op Kirow, den commissaris van Stalin te Leningrad, gepleegd, het sein was voor de uitroeiing van alle prominente bolsjewistische leiders, de eerste zicht bare uiting van een samenzwering van de Trotzkisten met het Duitsche na- tionaal-socialisme en het Japansche imperialisme om in Sowjet-Rusland het bewind van Stalin ten val te brengen en het land broederlijk te verdeelen. Na den moord op Kirow volgde willekeurige gevangenneming van verdachten op groote schaal, exe cutie zonder vorm van proces, ver banning eveneens zonder proces van AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Breskens zullen op Dinsdag 22 No vember 1938, des voormiddags 11 uur ten Gemeentehuize aanbesteden: Het maken van Bestratings- en rioleeringswerken in de Nijverheidsstraat en op het voor malig Havenfortterrein te Breskens. Bestek en teekening vanaf Donderdag 17 November a.s. a f 1,50 ter secretarie verkrijgbaar. Inlichtingen verstrekt de Gemeente- Opzichter. ontelbaren naar barre uithoeken van het rijk. De Duitsche nationaal-socialisten hebben zich in het onderhavige geval niqt schuldig gemaakt aan executies zonder vorm van proces; zij hebben zich bepaald tot willekeurige arresta tie van duizenden fatsoenlijke Jood sche mannen, die part noch deel heb ben gehad aan de betreurenswaardige daad van den jeugdigen Grynszpan, en het wegvoeren van deze mannen naar concentratiekampen, evenals tot het „verarischen" van tallooze floree- rende Joodsche zaken. Zooals de bolsje wisten destijds zonder vorm van pro ces Russische burgers uit hun bezit stootten en duizenden dezer burgers, evenals later duizenden „koelakken," naar concentratiekampen zonden. De constructie der feiten, zooals dr. Göb- SLECHTS Sci.PER PAK .(Ingez. Med.) vol zorg voor U; ook aan deze lieve ega onze groet. Adieu ondernemende miss Wirth, hoe flink van U zelf het stuur van de auto in handen te ne men en met uw vriendin geheel En geland rond te toeren. Spoedig be antwoorden wij Uw hartelijk schrijven. Adieu Vader Zacharay (wat is U jong voor zulk een eerwaardige naam) we hopen, dat uw veel te goed hart op gewassen zal zijn tegen de vele moei lijke dingen in het leven van den missionaris. En dan jij kleine koning van het toeristendek, jij kleine James Onions, zonnige kleuter die niets lie ver deed dan alles wegschenken aan je groote vrienden, om jou zou men zoo wel eens even naar Bredbury willen reizen adieu We stonden weer op Engelschen bodem. Kwiek en soepel waren de douanen bij het tolonderzoek. Elke toerist beijverde zich op zijn manier om tegenover de beambten het hei lige boontje uit te hangen en wat moeten de kommiezen toch versteld staan van zooveel brandschoone ge moederen, wars van het smokkelen van allerlei cadeautjes. De treinreis Liverpool—Londen was de snelste, die wij ooit maakten. Een afstand Vlissingen Groningen afleg gend in iets meer dan vier uur, vlogen we door mooie landschappen, welke slechts onderbroken werden door een achttal tunnels. We keken aldoor op groene heuvelhellingen dik onder het geboomte. Opmerkelijk was het groote aantal doode boomen. We za gen veel schapen, een hertenkamp, leelijke paarden, geen koren en nage noeg geen storende reclames om het landschap te ontsieren. Wij doen steeds ons best die nare plakkaten en beklodderde schuttingen voorbij te zien, waarvan trouwens het lezen uitermate vermoeiend en geestdoodend zou zijn. Het type van huizen bleef sedert Schotland nog steeds hetzelfde: alle vierkant, alle grijs. Wat had die andere amerikaan ook weer over Schot land: grey skies, grey buildings, grey faces. Maar van de skies en de faces heeft zich aan ons op deze reis toch wel de betere soort geopenbaard helder en zonnig. Voor den uit westelijke richting komenden reiziger kondigt Londen zich niet plotseling aan. Men ziet eenige eenvoudige huizen, meerdere huizen, groepen huizen, die zich meer en meer verdichten. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1