KLOOSTERBALSEM Kerk- en Schoolnieuws. Burgerlijke Stand. Sport, Gewestelijk Nieuws STRAM HE IP dag) AKKER'S KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 13 November te 2,30 en 8 uur MARTHA Opera in 4 bedrijven Muziek van Flotow. Dinsdag 15 November te 8 uur. DE GELE MANTEL, FRANSGHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 13 November 2,— uur Opvoering van: LA TOSCA, Opera in 3 bedrijven, Muziek van Puccini. Vooraf: Les Noces de Jeannette, Opera in 1 bedrijf. Muziek van V. Massé. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 13 November Breskens 9,30 uur dhr I. Verduijn. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pllester. Nleuwvüet 14,00 uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuldzande 9,30 uur Ds. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. 5,30 uur Cand, T- H. Penninga. 1,30 uur Zondagschool. Nleuwvüet 9,30 uur Cand. T. H. Penninga. Retranchement 2,— uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Cadzand. 7,uur Ds J. v. d. Werfhorst. hebben meer dan eens gezegd dat wij van deze landen niets willen, behalve de ons wederrechtelijk afgenomen koloniën. Ik heb altijd verzekerd dat zulks natuurlijk geen kwestie voor een oorlog is. Het is slechts een probleem van, laten we zeggen, van gerechtig heid en van een oprecht voornemen een samenleven der volken mogelijk te maken. Verder hebben wij van deze landen niets te vorderen, wij verlangen niets van hen. Integendeel, wij moeten met hen zaken doen, dat wil zeggen: wij willen met hen handel drijven. Hitier zeide, dat Eden als minister verklaarde, slechts een wensch te hebben, de Duitsche autarkie te ver hinderen, opdat Duitschland in den wereldhandel zou worden ingeschakeld Hitler's scepsis over de oprechtheid van Eden's verklaring, schijnt bevestigd te wordenl Wij zijn tot alles bereid. Eén ding moet men echter bedenken. In Frank rijk en Engeland zijn thans zeker man nen aan het roer, die den vrede wil len. Anderen verbergen echter niet Churchill kan zich draaien of keeren zooveel hij wil dat zij oorlog tegen Duitschland willen. De consequenties moeten daaruit worden getrokken. Morgen of overmorgen kan Churchill minister-president zijn. Als Churchill zegt de Duitschers niet te haten doch In hen een ge vaar te zien, dan komt dat op het zelfde neer. De oppositie zegt dat niet het Duitsche volk, doch het re gime vernietigd moet worden. Het regime in Duitschland is niet te vernietigen, zonder dat het Duitsche volk vernietigd wordt. Die heeren zijn niet bevoegd. Als iemand voor het Duitsche volk bevoegd Is, mijne hee ren Britsche parlementariërs, dan ben ik het, aldus Hitler. Churchill haalt misschien 20.000 stemmen, ik veertig millioen. Over het Duitsche volk te oordee- len, is een binnenlandsche aangelegen heid van het Duitsche volk en wij verzoeken met nadruk verschoond te blijven van iedere schoolmeesterach tige of gouvernante-achtige controle. Hitier verklaarde echter gedwongen te zijn ook de mentaliteit te beoordee- len van hen, die thans niet in andere staten regeeren, doch er morgen kun nen regeeren en die over hun opvat tingen geen twijfel laten. Hij is vast besloten de veiligheid van het rijk tot het uiterste te bevestigen en hij weet, dat het geheele volk met dit besluit instemt. Duitschland is ten allen tijde tot den vrede bereid en heeft den vrede ook niet gebroken. Het is echter ook te allen tijde bereid tot afweer. Hitier zeide te moeten protesteeren tegen de bewering, dat Duitschland geschiedenis wil maken niet langs den weg des rechts, doch langs den weg van het geweld. De beweringen van Churchill en Duff Cooper, dat het te genwoordige Duitschland steeds van de hand heeft gewezen den weg der onderhandelingen te betreden, zijn een speculatie op politieke onwetendheid. Langs den weg van onderhandelin gen heeft Duitschland immers zelfs 'n verdrag met Engeland gesloten. Wanneer de overige wereld den weg der onderhandelingen van de hand heeft gewezen, Is dat niet de schuld van Duitschland. Het natlonaal-socialis- tlsche Duitschland zal echter niet als bedelaar voor de deur staan. Wanneer echter de overige wereld hardnekkig ontoegankelijk blijft voor de noodza kelijkheid langs den weg van onder handelingen recht te laten wedervaren, dan moet men er zich niet over ver wonderen, wanneer de nationaal-socia- listische staat tenslotte het recht zal eischen en zich, wanneer noodig, op een anderen weg zal verzekeren. Tegenover beweringen van Engel- sche politici, dat Duitschland in een jaar tegelijk twee democratiën heeft vernietigd, stelde Hitler de vraag, wat dan eigenlijk de democratie is en wie eigenlijk het recht heeft namens de democratie te spreken? Heeft de lieve God, aldus vroeg hij ironisch, den sleutel der democratie overhandigd aan den heer Churchill of den heer Duff Cooper? Staat dat aan gegeven op tafelen der wet, die in 't bezit zijn der Britsche oppositie? De mocratie is een regiem, dat gedragen wordt door den wil van het volk. Hij, Hitler, is volgens de regelen der par lementaire democratie Duitschlands kanselier geworden en heeft thans een unanieme toestemming van het Duitsche volk achter zich. Hij heeft niet twee democratieën ter zijde gesteld, doch twee dictaturen, n.l. de dictatuur des heeren Schuschnigg en de dictatuur des heeren Benesj. De Engelsche parlementsleden zijn in het Britsche wereldrijk zeer zeker thuis, slechts in Midden-Europa ont breekt hun iedere kennis der gebeur tenissen en toestanden. Het is wel juister, wanneer de Engelsche parle mentsleden hun kennis in dit oogen- blik misschien op Palestina zouden con- centreeren. Daar zouden zij zegenrijk kunnen werken. Want hetgeen daar gebeurt, riekt sterk naar geweld en zeer weinig naar democratie. Hij voerde dit echter slechts als voorbeeld aan en geenszins als critiek, Want hij onderscheidt zich van den heer Duff Cooper, den heer Eden en anderen, die als pleitbezorger der geheele wereld optreden, doordat hij slechts vertegenwoordiger en pleit bezorger van het Duitsche volk is. Overigens zeide Hitier geen staats hoofd te zijn in den zin van een dic tator of een monarch, doch de leider van het Duitsche volk. „De heer Churchill en de andere heeren". aldus Hider, zijn afgevaar digden van het Engelsche volk en ik ben afgevaardigde van het Duitsche volk. Het verschil zit hem slechts daarin, dat op den heer Churchill slechts een fractie der Engelsche stem men zijn uitgebracht, termijl het Duit sche volk mij trouw heeft gezworen. Tenslotte zeide Hider, dat hij niet aan het einde van zijn dagen met even droeve profetieën de oogen zou willen moeten sluiten, zooals eens Bismarck. Hij wil verzekeren, dat het moeizaam door de gebalde kracht der geheele Duitsche natie verworvene zal worden behouden. Daarmede wordt ook de erfenis vervuld der dooden, die 'voor Duitschland zijn gevallen. De massa van het Duitsche volk is eens drager geweest van den nationaal- socialistischen strijd. Zij is drager van het tegenwoordige rijk en zij zal Duitschland ook in de toekomst houden. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 12 Nov. nam. 16,43 Zondag 13 16,42 Maandag 14 16,41 Dinsdag 15 16,40 De Jodenvervolging Synagogen in brand gesto ken en winkels vernield. Vele arrestaties. Wat algemeen verwacht en gevreesd werd, nl. dat de aanslag op Von Rath, in het bijzonder, wanneer deze een doodelijken afloop zou hebben, in Duitschland zou worden aangegrepen als een gemakkelijk geboden gelegen heid om de actie tegen de Joden te verscherpen, wordt bewaarheid Ter wijl de berichten van de laatste dagen alleen nog maar meldden van losse anti-semietische demonstraties in ver schillende Duitsche steden, gelijk te Kassei en Dessau, blijkt uit de be richten van gistermorgen van een voorkomen in geheel Dnitschland van afschuwelijk anti-Joodsche daden. Het Duitsche Nieuwsbureau drukt dit aldus uit: „Na het bekend worden van het overlijden van den Duitschen diplo maat Von Rath zijn in geheel Duitsch land spontane anti-Joodsche demon straties voorgekomen. De diepe ver ontwaardiging van het Duitsche volk uitte zich dikwijls ook door sterke anti-semietische aclie." Berichten uit andere bron gewagen van het in brand steken van synagogen, het inslaan van ruiten en het arresteeren van Joden. Te Berlijn, zoo meldt Reuter, zijn over de ingeslagen ruiten anti-semie tische opschriften geplakt. Te Ham burg is de vernieling grondig. Niet slechts de winkelruiten zijn ingeslagen doch ook de vensters op de eerste en tweede verdieping van aan Joden behoorende kantoren. De eenige syna goge, welke nog te München was overgebleven, stond gistermorgen in brand. Alle Joodsche mannelijke in woners zijn vroeg door de geheime politie van hun bed gelicht en naar politiebarakken overgebracht. Omtrent hun lot is niets bekend. Alle Joden te München hebben zich vóór des avonds zes uur bij de politiebureaux moeten aanmelden en er de sleutels afgeven van hun wo ningen en garages. Voorts werd hun 48 uur tijd ge geven om München te verlaten. Deze 48 uur zijn op 10 November des mid dags om vier uur ingegaan. Vele Joden hebben reeds hun wo ningen en hotelkamers moeten ver laten. Er zijn voorts eenige particu liere huizen in brand gestoken. Tot nu zijn 500 personen, alleen Joden, zoowel mannen als vrouwen, gearresteerd. BOEKBESPREKING. Carl Crow: „Vierhonderd millioen klanten." Ingen. f 3,75. Geb. f 4,60. Uitg.: N. V. Em. Querido te Amsterdam. De schrijver van dit omvangrijk weik leidde gedurende meer dan vijf en twintig jaar een der grootste adverten- tiebureaux in China. In deze functie adviseerde hij Europeesche en Ameri- kaansche exporteurs, op welke wijze zij daar voor hun artikelen een markt konden scheppen. Het is een verademing, over China te lezen zonder dat Japan, Rusland, „gisting", communisme en hervormers om de andere bladzijde ter sprake ko men. In plaats daarvan lost het eenige honderden gewone en ongewone pro blemen op en biedt het complete in formatie over een verbijsterende ver scheidenheid van onderwerpen. Maar ook harde feiten spreken uit dit boek. De ongelooflijke armoede, de smalle en onzekere levensbasis, de overbevol king van vele gebieden. Uit dit werk valt veel te leeren, en wijze lessen zijn er uit te trekken. Er zit in dit onderhoudende amusante boek een diepe waarheid. 0 Bastian Schmid: Ontmoeting met dieren," Ingen. f 2.90. Geb. f 3,90. Uitg.: W. J. Thieme té Zutphen. Dit uitmuntende boek is ontstaan in de onmiddellijke nabijheid van het dier. Tientallen jaren lang in direct contact met dieren vertelt de wereldvermaarde dierenpsycholoog Prof. Bastian Schmid van zijn vrienden uit het dierenrijk. Wij ervaren hoe het kuiken in het ei ontwaakt en reeds in zijn kleine kerker van bewustzijn blijk geeft, met zijn moeder spreekt, hoe zijn aandriften en instincten zich roeren en hoe het begint te leeren. Wij gaan na wat een hond met zijn neus presteeren kan; wij leeren den zingenden vos Karo kennen, en nog veel meer interessants. Ieder dier heeft zijn eigen wijze van leven, zijn gewoonten, ieder is een persoonlijkheid, met zijn eigen uitingen van zieleleven. Nieuwe toegangswegen tot de ziel van het dier wijst dit boek aan lederen echten dierenvriend, of hij er zelf allerlei dieren op na houdt of niet. Een boek van onschatbare waarde voor dierenvrienden. OOSTBURG. Over October 1938. GEBOORTEN: 11 Francina Jozina, d.v. W. L. Bruijnooge en F. Jansen; 21 Suzanna Thona, d v. W. I. Naeije en D. P. de Jonge; 25 Michiel Marlnus. z.v. J. M. Bijl en M. T. Toussaint; 27 Henri Amandus Everhardus, z.v. P. P. R. Bonte en M. M. Dellaert, HUWELIJKEN: 13 C. V. Gijs, 29 jaar, j.m. met E. I. Scherbeijn, 24 jaar, j.d.; 13 P. W. A. van Luijk, 25 jaar, j.m. met J. M. Lambregts, 20 jaar, j.d. OVERLEDEN: 1 Joz. A. Deuning, 79 jaar, ongeh.; 9 J. P. Ie Clercq, 81 jaar, wednr. van J, Rosseel; 29 J. M. Claarhoudt, 93 jr., weduwe van J. F. Welvaert. A.A. INGEKOMEN: A. A. Modde geb. de Milliano van Waterlandkerkje; Ach. van Poucke van Biervliet; Joh. S. K. Wage van Sluis; A. P. de Smidt van Aardenburg; G. B. Bracke van Biervliet; C. C. de Back van Vlissingen; Iac. de Wilde met ge zin van Maldeghem; R. F. Bruggeman van Sluis; P. van Vlierberghe v Sluis; Joh. M. du Burck van Middelburg; A. P. C. Tas van Aardenburg. VERTROKKEN; A. J. Allaart naar 's-Gravenhage; A. P. Bouwens naar Retranchement; J. C, de Kraker geb. van Vooren naar Aar- deeburg; B. H. Bruggeman naar Bres kens; O. J. van Pamelen naar Schoon- dijke; I. J. Faro naar Groede; C. J. M. Verplanke naar Delft; P. I. v Kampen naar 's-Gravenhage; E. I. Gijs geb. Scherbeijn naar Aardenburg; P. W. A. van Luijk naar Aardenburg. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 6 Nov. jl. K.N.V.B. Axel—Terneuzen 0—6 HulstCorn Boys 1—0 Z.V B. Aardenburg I—Schoondijke II 8 1 Hoofdplaat II—Breskens II 1—4 Biervliet II—Breskens III 3—2 Groede I—IJzendijke II 2 1 Programma voor Zondag 13 Nov. a.s. K.N.V.B. Corn Boys—Biervliet Hoofdplaat—Hulst Oostburg—Tem. Boys Sluiskil—Axel IJzendijke—Breskens Z.V.B. Aardenburg I—Hoofdplaat II Groede II—Breskens II Schoondijke II Oostburg II Biervliet II—Schoondijke I Breskens III —Aardenburg II I 1 1—L SLUIS. Schip gezonken. Het sleepvrachtschip „Edgard Tinei'" eigenaar schipper de Vos begon, na dat het vermoedelijk op een anker, dat bevestigd is aan de Kaaimuur, gestooten had, langzamerhand water binnen te krijgen en te zinken. Het 266 ton metende schip, dat toebehoort aan de maatschappij Eugene Herre- bosch te Antwerpen, was volgeladen met suikerbieten, zoodat pompen met de handpompen niets hielp. Nadat eenige werklieden den schipper op het zinken attent hadden gemaakt, ging deze onmiddellijk naar zijn maat schappij te Antwerpen telefoneeren om een spuit. Hij kreeg ten antwoord, dat onmiddellijk hiervoor zou worden zorg gedragen, maar toen deze spuit om half twaalf nog niet te Sluis was aangekomen, belde de Vos andermaal. Thans werd hem medegedeeld, dat een vergissing had plaats gehad en de spuit naar Sluiskil was vertrokken en dat ze spoedig in Sluis zou kunnen zijn. Bij het opmaken van dit bericht waren de pompen echter nog steeds niet gearriveerd. Gelukkig voor den schipper en zijn echtgenoote, die, zooals licht te begrijpen valt, in angst zitten dat het schip zal kapsijzen, be vond het vaartuig zich in tamelijk on diep water en aan voor-en achterzijde bevinden zich een paar waterdichte schotten. Het plan was evenwel ge weest, voordat men iets van de lekkage gemerkt had, zich naar dieper water te laten sleepen. In het ruim bevindt zich thans 1.50 m. water en het schip zuigt zich geheel vast in de modder, waar aan in de haven geen gebrek is. NIEUWVLIET. Raadsvergadering. Maandag 7 Nov. 1. had alhier een openbare raadsvergadering plaats onder Voorzitterschap van den Burgemeester. Alle leden waten aanwezig. Na opening werden de notulen van de vergadering van 19 Augustus 1.1. onveranderd vastgesteld. Vervolgens werden de volgende in gekomen stukken ter tafel gebracht: 1. Gemeente-rekening over 1937, welke door Ged. Staten was goed gekeurd; 2. Proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den Gemeente- Ontvanger door B. en W.; 3. Dankbetuiging namens H. M. de Koningin voor de van gemeentewege gezonden felicitatie ter gelegenheid van Haar veertig-jarig regeeringsjubileum. Deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Vervolgens werd vastgesteld het bedrag per leerling van de Lagere school in verband met de uitkeering door het Rijk ingevolge de 1. o. wet, en wel op f 9,10, Daarna was aan de orde het aan-' gaan van een overeenkomst met het Destructie-bedrijf N V. „Gekro" te Overschie. Besloten werd toe te tre- den met ingang van 1 Januari 1939.' Ingevolge die overeenkomst zullen dan de cadavers van gestorven dieren bin- nen 24 uren door het Destructie-bedrijf worden afgehaald. Hierna kwam in behandeling: steun aan kleine boeren. Na eenige bespre king werd besloten de gelegenheid open te stellen om te ondetzoeken of er in deze gemeente eventueel per sonen voor in aanmerking komen. Vervolgens onderging de verorde ning voor de veldwachter een kleine wijziging. Het punt Jeugdwerkloozenzorg West Z.-Vl. werd aangehouden, daar men nog over te weinig gegevens beschikte om een definitief besluit dienaangaande te nemen. Bij de behandeling van de begroo ting voor het dienstjaar 1939 werden de volgende opmerkingen gemaakt: Voor een reparatie aan de woning van den Gemeente-Veldwachter werd een post noodig geacht van f 25, Aangaande de post „straatverlichting" werd opgemerkt, dat de tarieven daar voor wel wat aan den hoogen kant zijn, weshalve zal getracht worden met de P. Z. E. M. een accoord te krijgen voor lagere tarieven. Voorts ligt het in de bedoeling om in 1939 de wijzerborden en den haan van den toren te vergulden, terwijl, Indien noodig, daaraan reparaties zullen geschieden. Op het verzoek van het muziekge zelschap, om een subsidie van f 100 is gunstig beschikt (6 stemmen vóór, I tegen). Bij de rondvraag wees Wethouder Provoost erop, dat de personen, die ter gelegenheid van de jubileumfeesten naar Amsterdam zijn geweest als af gevaardigde voor de gemeente, geen verblijfkosten vergoed hebben gekregen; hij stelde daarom voor dit alsnog aan die personen uit te keeren. De raad besloot daarop f 3,50 per persoon te betalen. Wordt Ge gekweld door stramheid in de lede maten? Hebt Gij last van pijnlijke spieren? Gij zrjt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude gebroken man een pijnlijken en stijven rug en stroeve gewrichten te hebben. Laat U toch wrijven met den beproefden Akker's Kloosterbalsem, welke de bij zondere eigenschap heeft diep in de weefsels door te dringen. Kloosterbalsem bevat aromatische, geneeskrachtige stof fen, die verwarmend, afleidend en oplos send werken tegen de stoffen, die zich in Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast dus die stijfheid in Uw spieren en gewrichten in haar oor- zaak aan, dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen. stram heid, kneuzin gen, ischias, pijnlijke spieren. Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van 50 Gram f 1.04 (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2