BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. i Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Esn glimp van Canada* 48ste Jaargang Vrijdag 11 November 1938 Nummer 4388 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med 30 ct per regel Abonnements-advertenties groote korting. t Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De landbouw crisismaatregelen Aan het voorloopig verslag der Twee- dé Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds kan het volgende worden ontleend: Was men het er vrij algemeen over eens, dat van afschaffing der landbouw crisismaatregelen in den zin van prijs regeling der landbouwproducten voor loopig nog geen sprake kan zijn, som mige leden verbonden hieraan opnieuw de vraag, of het stelsel van den land bouwsteun niet kan worden vereen voudigd, indien de verbouw van gra nen door het heffen van hooge graan rechten wordt aangemoedigd. Vele leden spraken als hun overtui ging uit dat de regeedng ten aanzien van het organisatievraagstuk voor den landbouw op den duur zonder schade voor het prestige van de overheid de verantwoordelijkheid voor allerlei tech nische regelingen niet kan blijven dra gen. De overheid dient zich zoo spoe dig mogelijk van dit terrein terug te trekken en zich te beperken tot het uitoefenen van een toezicht, dat strijd met het algemeen belang Voorkomt. Verscheidene leden waren van mee ning, dat van overneming van regelin gen door de bedrijfsgenooten geen sprake kan zijn, indien in de belooning van den landbouw geen verbetering komt. Zoolang de regeering geen duur zame garantie kan geven, dat de prijzen der landbouwproducten een redelijke belooning van allen, die in het land bouwbedrijf werkzaam zijn, mogelijk zullen maken, kunnen huns inziens de organisaties der belanghebbenden de verantwoordelijkheid voor de maatre gelen, welke tot dusverre door de re geering werden genomen, niet dragen. Andere leden zouden het bedenkelijk achten, indien de regeering aan dezen aandrang tot verhooging van den steun aan den landbouw zou toegeven, ten einde daardoor de landbouworganisa ties te bewegen de uitvoering van be paalde maatregelen op zich te nemen. Zij zouden gaarne van de regeering de verzekering ontvangen, dat dit niet zal geschieden. Verscheidene leden verklaarden, dat het huns inziens inderdaad de plicht der regeering is, een redelijke verhou ding tusschen de belooning van den landbouw en die van de andere be drijfstakken tot stand te brengen. Deze leden drongen er bij de re geering op aan, de richtprijzen te ver- hoogen, teneinde het landbouwbedrijf in ons land waarlijk loonend te maken. 30. (Nadruk verboden). O, hoe leefden die menschen op in hun dans en hoe genoten wij van het aanschouwen Meer nog dan in den dans van zuidelijker landen laaide hier iets op van het feest van den oer- mensch. Om het beweeg alleen, sier lijk of woest, was hed.-n echter het spel niet begonnen. De oorzaak zat dieper. Men vond geen anderen uit weg voor het opgekropte gemoed. Het terugzien van de country na vijf, tien of twintig jaren maakte de harten vol. „Sinds negen jaar zag ik mijn moeder niet," zei ons een van hen. „Morgen haalt ze ons af met de auto, want ons huis is nog vele mijlen ver der. Mama is 80 Jaar". Toen vloog er een waas over zijn gezicht en ging hij ernstiger voort: „Drie maanden blijf ik thuis, dan vertrek ik weer naar Canada's binnenland en weet lk, dat lk de ouwe ziel nooit meer zien zal''. Van slapen is dien nacht niet veel Andere leden waren van oordeel dat een bescherming, en zeker een duurzame bescherming, zooals door verscheidene leden werd bepleit, voor den landbouw zelf geen voordeel zal opleveren, en jegens de overige bedrijfs takken onbillijk zou zijn. Naar de meening van verscheidene leden komt een veel te groot gedeelte van den landbouwsteun ten goede aan pachters en hypotheekhouders en zijn huns Inziens ook de grondprijzen veel te hoog. Vele andere leden zouden tegen elke poging tot grondnationalisatie overwe gende bezwaren hebben. Verscheidenen hunner zagen echter eveneens met be zorgdheid, dat de pachten en de koop prijzen iedere stijging der productie prijzen op den voet volgen. De oor zaak daatvan ligt naar hun meening vooral in het groote bodemtekort. Verscheidene leden waren van oor deel, dat een regeling omtrent mini mum loonen in den landbouw niet langer achterwege kan blijven. Vele leden uitten met betrekking tot deze steunregeling de volgende wen- schen. In de eerste plaats zouden zij gaarne zien, dat de toeslag voor ge zinsleden werd verhoogd en uitgebreid. Vervolgens meenden zij dat de gedeel telijke aftrek van de ouderdomsrente van inwonende ouders moet worden beëindigd. En in de derde plaats zou den zij voor sommige streken de basis bedragen gewijzigd willen zien, teneinde te voorkomen, dat kleine boeten, die in hun bedrijf behooren te blijven, naar de werkverschaffing worden gezonden. Verscheidene leden achtten de nor men voor de steunregeling aan de kleine boeren en tuinders aanmerkelijk te laag, vooral in den tuinbouw. Op verhooging hiervan drongen zij krach tig aan. Sommige leden zagen in de concen tratie op het gebied van de baconin- dustrie en de productie van vleesch- conserven een ernstig gevaar voor den Nederlandschen landbouw, een gevaar, dat de regeering huns inziens behoort af te wenden. Het oogenblik schijnt niet meer ver af, aldus deze leden, waarop een bepaalde trust afgezien van regeeringsmaacregelen, die overi gens een tijdelijk karakter hebben de prijsvorming van bacon en vleesch- conserven practisch zal beheerschen. Sommige leden vroegen 's ministers speciale aandacht voor de belangen van den handel, welke in zoo sterke mate bij de landbouwcrisispolitiek betrokken zijn. Benadeeling van den handel in graan en de graanverwerkende industrie, aldus deze leden, is voortgevloeid uit gekomen. Het bleef wat roerig aan dek, eigenlijk overal. Velen gingen maar niet naar kooi, bleven boven of pakten bagage en om zeven uur zou het reeds breakfast zijn voor de ver- trekkenden. En wonderlijk! Ook die dag was een der vijf uitverkoren da gen Schotland's. We snapten er al dus twee van de vijf, een minderheid die er zijn mocht. Nauwelijks had de tender zich met honderd en vijftig van onze menschen verwijderd of het het anker werd ge hieuwd. We zwenkten en terwijl de machtige groet van onze sirene zich over de stad slingerde en daverend van de berghellingen terugviel, liep ons schip statig de baai uit. Op den berg achter Greenock oefende waar schijnlijk vestingartillerie. Slechts wei nig fantasie benevens een tamelijke dosis ijdelheid was er noodig om de zeven kanonschoten, welke met korte tusschenpoozen vielen, als een saluut aan de vertrekkenden op onzen fraaien stoomer te beschouwen. En zie, zelfs de Ben Lomond was vriendelijk jegens ons gestemd, want hij had zijn wol- kenkrans van gisteren van zich ge blazen en toonde ons zijn ganschen ontzagwekkenden vorm. De zonnestra- en dansten over zijn groenen rug. de verhoogingen, welke de monopolie heffingen in de laatste maanden on dergaan hebben. Een tweede terrein waarop aan den handel schade Is toe gebracht, is dat van het fruit De mo nopolieheffingen hebben zoowel de Ne- derlandsche internationale fruitmarkt als de Nederlandsche scheepvaart ernstig geschaad. Een derde geval, waarin de crisismaatregelen ernstige schade aan den handel hebben toegebracht, is dat van de bloemimporteurs en de binnen landsche bloem- en meelhandelaren. Dezen hebben tengevolge van de wer king van de Tarwewet, later vervangen door de landbouwcrislswet, hun werk kring grootendeels verloren. Tegen de heffing van f 50 per ha, voor het verbouwen van aardappelen verschuldigd, hadden verscheidene le den nog steeds bezwaar. Van verschillende zijden werd er opnieuw op aangedrongen, de kalver- teeltbeperking op te heffen, waartoe thans nog meer aanleiding bestaat dan vroeger, omdat het mond- en klauw zeer talrijke slachtoffers gemaakt heeft en blijft maken. Daarmee zou naar de meening van verscheidene leden stop zetting van den invoer van buiten- Iandsch vleesch gepaard gaan. Een aantal leden was van oordeel, dat de handelwijze van de Veehou derij-centrale ten opzichte van den particulieren handel niet door den beugel kan. Deze centrale behoort huns inziens niet zelf als koopman op te treden. Eenige leden vestigen de aandacht van de regeering op de moeilijkheden, waarmee de schapenfokkerij op Texel te kampen heeft. Instandhouding van deze fokkerij is een nationaal belang. Opnieuw betoogden sommige leden, dat het niet aangaat op de gebruikers van margarine, oliën en vetten voor een groot gedeelte behoorende tot het minst draagkrachtige gedeelte der bevolking zware lasten te leg gen, ten einde de verliezen, geleden op den export van boter, goed te maken. Deze export zal sterk moeten worden beperkt. Mocht dat niet mo gelijk zijn, dan moeten de verliezen gedragen worden door de geheele bevolking en niet voornamelijk door de minst draagkrachtigen. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat In verscheidene lan den vernieuwing en moderniseering van de visschersvloot plaats vindt met behulp van de regeering. Gaarne zou den zij vernemen, in hoeverre en op welke wijze de Nederlandsche regee ring in de naaste toekomst hetzelfde denkt te doen. Over zijn voet snelden vlugge auto's, zeker naar het bergmeer, het Loch Lomond dat de toeristen lokt. Meer naar het westen stonden langs den oever vierkante grijze huizen gereid. Het was het plaatsje Dumoon, waar de beroemde schotsche tooneelspeler Harry Lauder woont. We hadden waarlijk ons ontbijt vergeten. Dankbaar gestemd jegens den boy dife ons aan tafel steeds zoo keurig bediende en ons thans zelfs tegen de gewoonte in aan dek had opgespoord, doken wij omlaag. Een glas sinaasappelsap, een stuk toast en een paar craddlecakes (lieve ouder- wetsche huismoedertjes, U zoudt ze pannekoekjes van boekenemeel noemen) waren gauw verorberd. Want boven was zooveel te zien. Daar werd de kleurenfilm weer voor ons afgerold, terwijl een weldadig zonnetje op ons neerscheen. Nog altijd hadden wij aan stuurboord het lange schiereiland, dat met zijn bergenrug de stormen van over den oceaan opving en de zeeèngte rust gaf. Het Ailsa Craig lag ook weer spoe dig achter ons. De cycloop had zijn oog dichtgedaan. Het schitteren van het effen zeevlak was hem zeker te kras geworden. Zachtjes begon het Met betrekking tot de haringvis- scherij gaven verscheidene leden te kennen, dat zij het ernstige arbeids conflict, hetwelk dit bedrijf In het voorjaar van dit jaar gedurende lan gen tijd heeft stilgelegd, zeer betreur den. Zij verzochten den minister maatregelen te willen beramen ten einde een herhaling van zulk een conflict te voorkomen. Hitier spreekt te Munchen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Munchen: Ter gelegenheid van de jaarlijksche bijeenkomst der „Alte Kampfer" van de N.S.D.A.P., in de Bürgerbraukeller te Munchen, heeft Hitier een rede uit gesproken. Hij zeide, dat 1938 voor de Duitsche geschiedenis een zeer belangrijk jaar is geweest. In 1918, al dus Hitier, zijn profeten opgestaan, die verklaard hebben, dat het niet waar was, dat de overige wereld Duitschland wilde berooven. Deze lieden voerden de veertien punten van Wilson als een bevestiging van hun opvatting aan. Het buitenland weet heel precies, waarom het de democra tische idealen in Duitschland be weent! Wanneer ik thans weer hoor, aldus Hitier, dat een leider der Engelsche oppositie verklaart, dat de Duitschers hun vriendelijkheid jegens de wereld moesten bewijzen door de gearresteer de staatsvijanden op vrije voeten te stellen, kan ik slechts zeggen: „ik ben ook eens een staatsvijand geweest. Ik heb echter niet gemerkt, dat de leiders der Britsche oppositie ook maar eenmaal te mijnen behoeve het woord hebben genomen". Die menschen weten heel goed, waarom zij zich opwerpen voor de Duitsche staatsvijanden, die indertijd en thans de bondgenooten van het buitenland zijn. Wij willen waakzaam zijn. Wij heb ben te bittere dingen beleefd, te veel smadelijks ondervonden dan dat wij ooit nog lichtvaardig Iemand geloof zouden schenken, die van de andere wereld uit zijn sireneklanken laa: weer klinken. In de eerste plaats, aldus Hitier, geloof ik slechts aan het recht, dat wij zelf in staat en vastbesloten zijn, te beschermen. In de tweede plaats geloof ik slechts aan het loon, dat men voor zichzelf verdient. Op deze wereld wordt een volk niets geschon- reuzenhoofd achter den horizon te zakken, want wij liepen hard. Voor de zooveelste maal bewonder den wij de bevallige bewegingen der vele zeemeeuwen, die al weer In af wachting van voedsel met ons mede- zweefden. Nauwelijks bewogen de met zonlicht doorzeefde vleugels. De roode pooten lagen ineengevouwen achter de reine witbedonsde borsten. En zonder dat in deze warreling van vleugels ooit een der zwierende acro baten den ander aanraakte, wentelde en tuimelde de horde onderling door een. Vertrouwelijk zette zich een der vogels op den vlaggestok aan den achtersteven, onbewogen door wenken of fluiten der passagiers. Er leek min achting te zijn in de wijze, waarop het dier soms met scheeven kop op ons neerzag, zoowel als het scheen, dat hij de rust goed kon gebruiken. Zeker een vrij ouwe heer in de meeuwenfamilie die niet zoo gemak kelijk meer met het jonge goed mee kon. Of wel, het overmatig ontbijt in het kielzog van onze boot had hem buiten adem gebracht. Precies het zelfde geval als met sommigen onzer medepassagiers, die van den tocht met een oceaanstoomer één doorloopende smulpartij maken. Men zou hier kun- ken. Juist nu wordt van alle kanten weer geprobeerd te speculeeren op de lichtgeloovigheid van het Duitsche volk. Hitler staat tegenover deze po gingen zeer koel en gereserveerd. Het zou heel mooi zijn geweest, Wan neer de wereld een nieuwen weg van vreedzamer, algemeener gerech tigheid zou inslaan. Voorloopig ech ter ziet spr. nog slechts een zich wapenende wereld en een overal dreigende wereld. Over een ding kan echter geen twijfel bestaan: wanneer de wereld zich in wapenen kleedt, zal het Duitsche volk niet alleen met een vredespalm gewapend op deze aarde wandelen. Het zal al het noo- dige doen om zich den vrede te verzekeren. Wanneer de wereld zich er echter over beklaagt, dat wij zoo weinig geloof schenken aan vredes-verzeke- rlngen, zeide Hitier, moet ik weer op mijn laatste redevoeringen terugkomen. Het is niet zoo alsof wij ons wellicht willen aanmatigen met anderen te spreken over hun buitenlandsche grondwetten. Ik wil heelemaal niet, dat natlonaal- socialistische beginselen door anderen worden toegepast. Zij kunnen bij hun democratie blijven en wij blijven bij ons nationaal-socialisme. Slechts ben ik als Dultsch staatsman verplicht in het belang van mijn volk de proble men der overige wereld te bestudee- ren, kwesties te onderzoeken en reke ning te houden met gevaren en ik laat mij hier geen voorschriften geven door een Britsch parlementslid. In 1918 hebben de tegenstanders gezegd, dat het slechts ging om ver wijdering van de dynastieën, niet om het Duitsche volk. Het Duitsche volk heeft de huichelaars leeren kennen! Zulk een ineenstorting, gelijk Duitsch land in zijn goedgeioovigheid toen heeft doorgemaakt, zal zich In de eerste duizend jaar niet meer herhalen. Hitier zeide er een gevaar in te zien, dat in andere landen een niet-onder- broken oorlogshetze tegen Duitsch land plaats vindt. Men behoeft zich maat te herinneren, dat in het Engel sche Lagerhuis onlangs door de op positie werd gevraagd of een nieuw burger-vliegtuig ook bommen naar Berlijn zou kunnen voeren. Duitsch land is dankbaar als in Engeland en Frankrijk de regeerende mannen zich van zulke gedachten distancieeren en als zij werkelijk met Duitschland op gelijken voet willen leven. Het woord „Verstandigung" is ons haast onbegrijpelijk. Waarover moet dan opheldering tot stand komen? Wij nen bijvoegen: wind en weder die nende. Want Is dit niet het geval en de zee nog maar een weinigje dartel, dan liggen de smulpapen het eerste voor schut. Belfastl Plotseling terwijl wij lunch ten, ging de machine op halve kracht. Nauwelijks lagen wij gestopt of de masten van den tender schoven voor bij de patrijspoorten van de eetzaal. We haastten, want alweer zouden er van onze luidjes weggaan. Op de schotten volgden de ieren. De familie O'Neill was al op zoek naar ons. Weer zagen we trillende lippen en strakke gezichten. En dat verwenschte traantje welde toch in de kijkers, hoe dapper deze zich ook er tegen verzet hadden. Welja hoor, zet jelui je maar neer met je rug naar ons toe op de afhaalboot. We hadden het toch al gezien en 't is heelemaal geen schande. En dadelijk sta je toch weer bp om nogeens naar ons te wuiven. Zie je wel! Saluut luiVerdraaid, met een prop in de keel roep je toch niet zoo heel gemakkelijk Good bye11 (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1