BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Uit de oorlogvoerendelanden Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens ^emeexv\e 3voe^e- Moreele en Geestelijke herbewapening. FEUILLETON Sen glimp van Canada. Gewestelijk Nieuws 48ste Jaargang Dinsdag 8 November 1938 Nummer 4387 k ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10.75. Iedere regel meer tO-,15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Steun aan kleine boeren. Doordat de Gemeenteraad in be ginsel besloot zijn medewerking te verleenen in de met 1 Januari a.s. ge wijzigde steunmaatregelen voor de kleine grondgebruikers, worden belang hebbenden, die meenen daarvoor in aanmerking te komen, verzocht zich ter secretarie op te geven vóór of op 14 November a.s. De Burgemeester van Groede. Gevolggevend aan den oproep van Hare Majesteit onze Koningin, hebben een dertigtal Zeeuwen en enkele Hol landers met elkander nagedacht over moreele en geestelijke herbewapening „dien innerlijken drang, welke ook uit- „wendigen ommekeer teweeg brengt „en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid, „vertrouwen en liefde richtsnoer wor- „den tusschen personen en volken," en zich afgevraagd welke „daad van „vertrouwen, van zelfopoffering en „zedelijken moed en van geloofthans van hen wordt gevraagd. Het antwoord was soms zeer een voudig en voor de hand liggend, soms zeer ingrijpend, doch bij nader inzien steeds ver strekkend, en tenslotte ani- meerend voor anderen om mee te doen. 1. Een Zeeuwsche boerin, die steeds op haar waschdag de sfeer voor haar zelf en haar omgeving door drukkende gejaagdheid vergalde, heeft gezien, dat het resultaat van haar moreele herbewapening beteekent dien dag met een opgeruimd gezicht te werken, waardoor in de verhoudingen in haar gezin een anderen geest wordt ge bracht. 2. Een Zeeuwsche boekhoudster heeft door haar moreele herbewapening de relatie beseft, tusschen de leveran ciers en haar administratie en gezien, 29. (Nadruk verboden). En met het nieuws uit Europa hield de dagelijks aan boord gedrukte Cana dian Pacific Gazette ons op de hoogte. Zoo konden wij, toen we op Zondag 12 Juni uit de kerk kwamen, lezen van de aardschokken te Arras, Brus sel en Gent en vermoedden wij, dat ook onze woonplaats allicht eeniger- mate getroffen moest zijn. Storm hebben wij op deze reis niet gehad, een flinke bries mag niet als zoodanig genoemd worden. Wel liepen we 36 uur lang door den mist, even wel op volle kracht. De zee had al haar aantrekkelijkheid verloren. De passagiers schuilden knusjes weg in leeszaal of bar, schreven brieven, de den een spelletje poker, onderwijl een verwijderde kapel of de radio aan hun ooren jengelde. En tusschendoor nipten de goedlevers eens van de verleidelijke cocktail, die de barhou- der uit de meest heterogene bestand dat zij eerstgenoemden kan dienen door directe en accurate afwerking. 3. Een Zeeuwsche timmerman, die vroeger met naijver jegens zijn mede arbeiders en met vijandschap jegens zijn werkgevers vervuld was, ziet nu, dat hij door hulpvaardigheid en wel willende samenwerking met zijn kame raden hen moreele herbewapening kan brengen, waardoor het werk prettiger en beter gaat en hij zijn baas steunt. 4 Een arbeider in een Zeeuwsch zaadbedrijf beseft dat moreele herbe wapening voor hem wil zeggen, dat de aan zijn zorgen ter ontsmetting toe vertrouwde zaaitarwe zoo wordt be handeld, dat de boeren hierover te vreden zijn. zoodat hun knechts geen onverdiend standje krijgen over slecht zaaien en de zaadhandelaar geen klach ten krijgt. 5. Een Zeeuwsch landbouwer ziet ten gevolge van zijn moreele herbe wapening dat hij zijn gezin meer ge duld moet toonen en zich geheel moet instellen op de belangen van zijn werk volk, door niet te heerschen maar te dienen, door niet steeds te willen handelen naar eigen inzicht veelal meer ingegeven door zelfhandhaving dan door zakelijkheid en door met zijn volk een werkgemeenschap en een levens gemeenschap te vormen. 6. Een Zeeuwsche huisvrouw wil meewerken aan moreele herbewapening door zich bij alles te laten leiden door de gedachte dat zij niet door God, maar God door haar moet worden ge diend. 7. Een Zeeuwsche onderwijzer wil zich, moreel herbewapend, niet laten leiden door eigen interesse voor het vak, maar zich indenken in de belang stellingssfeer van de kinderen en zich hiervan iederen morgen bewust maken. Bovendien wil hij door de ouders te leeren kennen en te spreken de kin deren leeren kennen. 8. Een Zeeuwsch fabrikant ziet door moreele herbewapening de noodzaak in zijn zaak een prijscalculatie te maken en deze evenals de kwaliteit vast te houden. Hij voelt zijn verantwoorde lijkheid voor zijn personeel en hun ge zinnen en wil door samenwerking met hen een eenheid vormen. 9. Een andere onderwijzer weigert privaatlessen, om daarvan werklooze collega's te laten profiteeren en wil door deze moreele herbewapening meewerken tot bestrijding van de werk loosheid 10. Een directeur van een Zeeuw sche houtzagerij ziet door dezelfde mo- deelen heeft samengesteld. Uit welke, dat weet niemand. Zelfs zijn beste klantjes kregen het geheimzinnige re cept niet uit zijn vingers. Schooters de hutboy zorgde best voor ons. Ondanks zijn zwaar plichts besef leeft hij nog. Soms brengt zijn hollandsch hem moeilijkheden, vooral wanneer hij het betreffende woord alleen in het fransch kent en hij dan lukraak vertaalt. Hij bood aan de bovenste kooi in de hut van mijn reisgenoote geheel los te schroeven en weg te nemen opdat, zooals hij het uitdrukte, mevrouw dan geen ge vaar zou loopen haar „kop" testooten. Het kwam feitelijk nog onverwachts, dat op een goeden dag de uitkijk gaf: Land in zicht 1 Werkelijk doken de eerste bergroppen van Ierland uit de golven op. Laat in den middag stoom den wij de haai in, die naar Greenock leidt. Hadden we reeds lang nu aan stuurboord de lersche kust gehad een paar uur, nadat het land verkend was, waren ook de Schotsche bergen te voorschijn gekomen. Als het machtige hoofd van een cycloop rees voor ons in de komende schemering een ronde rots, het Ailsa Craig. Zijn oog flikker de telkens met een witten straal, die in het water weerspiegelde. Het was reele herbewapening tegen werkloos heid dat hij moet afzien van zijn reor ganisatieplan, waarbij arbeiders zouden worden ontslagen, en moet streven naar vernieuwde inrichting van zijn bedrijf, waardoor meer werkgelegenheid ontstaat en dat hij hierover met zijn personeel moet spreken. 11. Een huismoeder die niet kon aarden In het dorpsleven, ziet door moreele herbewapening, dat zij zichzelf aan haar dorpsgenooten moet geven door haar hooghartigheid te overwin nen, en heeft met ieder die iets tegen haar had, vrede gesloten. 12. Een Zeeuwsch kantoormeisje ziet door moreele herbewapening, dat ge brek aan accuratesse In haar eenvoudig werk ernstige onaangenaamheden voor boven haar geplaatsten kan hebben en denkt zich nu in, in de omstandighe den van de personen, die de verant woordelijkheid voor haar werk dragen, en van hen aan wie dit werk wordt toegezonden. Zij heeft ontdekt, dat zelfs reeds van groot belang is de cijfers netjes onder elkaar te zetten opdat de kassier ze dan gemakkelijker kan optellen, daardoor met een opge wekt humeur thuiskomt, en een vroo- lijken geest brengt onder Vrouw en kinderen. 13. Een Zeeuwsche burgemeester ziet als gevolg van moreele herbewa pening. dat hij niet door valschen schijn moet streven naar handhaving van eigen prestige, maar zich moet verplaatsen in de omstandigheden van zijn burgers en met hen de voorko mende vraagstukken open en eerlijk moet bespreken in wederzijdsche liefde en wederzijdsch begrijpen en dat het niet voldoende is zijn gemeente alleen te beschermen door luchtverdediging, maar dat hij ook zijn gemeente moreel moet beschermen en geestelijk herbe wapenen. 14. Een Zeeuwsch journalist ziet als gevolg van zijn moreele herbewapening, dat hij indien hij in zijn artikelen een tendens van haat en verdeeldheid legt, een toekomstigen oorlog bevordert, terwijl hij zijn lezers daarentegen de groote persoonlijke beteekeDis van mo reele herbewapening kan bijbrengen door hen te wijzen op de noodzake lijke eenheid en goeden wil tot we derzijdsch begrijpen en onderlingen op bouw waardoor vrede wordt gesticht. Om Iets te bereiken moet men eerst een doel voor oogen hebben. Een plan voor het leven, een plan voor den dag. Daarna gaat men uitvinden hoe men het plan volvoert. Wil de lezer daar eens over nadenken? Er is een weg. het licht van den eenzamen vuurtoren, welke zelve nauwelijks zichtbaar was tegen het geweldige schijnbaar half ronde rotseiland. In den avond kwamen wij voor Greenock dat als een gordel van licht punten tegen den berg lag. Het schit terende bergvlak vond voortzetting in de ontelbare lichtjes van de stad Gou- rock, terwijl verder de rivier op een helle lichtschijn Port Glasgow verried. Honderd jaar geleden was de Clyde nog een onoogelijk stroompje, waar nauwelijks voor een platboomvaartuig voldoende water was Sedert werd de rivier kunstmatig omgevormd tot een flinken waterweg, waar de grootste oceaanstoomer kan passeeren naar Glasgow, omzijn scheepsbouw beroemd. Ook de raderbooten van de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" te Vlis- singen, welke vele lezers zich nog wel herinneren, werden te Glasgow ge bouwd. Een somber klimaat waart over dit gedeelte van Schotland. Een wonder mocht het waarlijk heeten, dat bij onze aankomst in het vallen van den avond zich een heldere hemel over de baai welfde en het geheimzinnige licht der noordelijke regionen zee en land hulde in een wittig blauwen schemer. De SPANJE. Rechts offensief. Het officieele legerbericht der recht schen meldt, dat deze den opmarsch aan het Ebrofront hebben voortgezet en bezit hebben genomen van het dorp Benifasset, dat"door de linksche troe pen vóór de ontruiming in brand was gestoken, alsmede de ten zuiden van den Rlo Seco gelegen heuvels, De kruising der wegen van Venta de Campesinos naar Mora ligt onder het machinegeweer der rechtschen. Ver scheidene vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. De troepen van Franco maakten 224 krijgsgevangenen. In het legerbericht der linkschen wordt gemeld dat de rechtsche troe pen, voorafgegaan door een honderd tal vechtwagens, bij Benisanet aan den Ebro zijn opgerukt. De gevechten duten nog voort; de troepen van Franco leden aanzienlijke verliezen. BRESKENS. Vergadering N. S. B. Zaterdagavond had in hotel Valk alhier een openbare vergadering plaats van de Nat. Socialistische Beweging, waar het 2e Kamerlid, de heer Wou denberg van Enkhuizen het woord voerde. i_De opkomst was bevredigend. Spreker had als onderwerp: Vrijheid, arbeid, brood. De strijd van het oude tegen het nieuwe. Spreker, die vroeger tot de S.D.A.P. behoord heeft, is tot de conclusie ge komen, dat deze pattij voos was en er van dien kant niets te bereiken was Hij is teleurgesteld In de democratie. Ook het Liberaal-Kapitaalstelsel is uit geleefd. Vrijheid is niet in de demo cratie, daar is gehuichel met woorden. Spreker besprak de grieven tegen de bureaucratie, vooral op het terrein der 400.000 werkloozen. In de 60er en 80er jaren is het volk verlaagd tot koopwaar door het Libe- raal-kapitalisme. De S.D.A.P. is vetburgerd en totaal machteloos. i ZZ Wij N.S.B.-ets willen arbeidsdienst voor allen, samen in dienst van het volk. Spreker laakt de Tweede Kamer- zeeêngte was bijna geheel door berg toppen omgeven, waarvan de hoogste de Ben Lomond zich met een krans van grijze wolken had getooid, waaruit de waardige top te voorschijn kwam als het hoofd van een patriarch. Verder en verder zonk de dag weg en toch kwam er geen nacht. Uit de schemering van den avond gingen wij ongemerkt over in die van den morgen. Ook de meeuwen versterkten de illusie van den blijvenden dag'. Want op het middernachtelijk uur zwoegden ze nog onverdroten rond ons zeekasteel en betwistten elkaar de hapjes, die nog steeds in ruime mate uit de patrijs poorten beneden ons werden gemikt door de even kwistige als vaardige hand van koks en stewards. Een koude wind komende uit de groote zee viel over den bergrug heen in de baai. Al hadden we ook een der mooie dagen getroffen, die Schotland's karig deel zijn. nu kregen we het toch frisch. Mr. Buchanan de schotsche ingeni eur die ons weldra verlaten zou, ver zekerde ons, dat deze streek 360 regendagen in het jaar heeft. Een wonder mocht het heeten, dat wij in de gelukkige vijf dagen hadden ge trokken. De schotten zijn van de som berheid van hun klimaat dermate over handellngen, waar nu al het 57e[debat over werkloosheid is gevoerd. Maar het is niet het verlossend woord waarop men wacht. Het is de daad. En die komt, aldus spreker, als Mussert aan de macht is. Men spreekt over het onrecht In Duitschland, waar de Joden uitgesloten worden van het ambtenaarsleven, maar men vergeet, dat hier de N S.B.-ers reeds drie jaren lang van het ambte naarsleven zijn uitgesloten. Wij willen een herboren Nederland, waar Vrijheid, Arbeid, en Brood Is. Een nieuwen staat, waarin ieder, die met zijn gaven van hoofd en hand de volksgemeenschap dient, arbeider zal zijn. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door een paar per sonen gebruik gemaakt. De vergadering werd gesloten met het staande met gestrekte arm zingen van het Wilhelmus. GROEDE. Raadsvergadering. Vrijdagavond vergaderde de raad onzer gemeente in voltallige zitting onder voorzitterschap van Burgemees ter Waghto. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd medideeling gedaan, dat van het ka binet van H. M. de Koningin een dank betuiging was ingekomen voor de ge- lukwensch bij gelegenheid van Hare Majesteit's Regeeringsjublleom. Bericht van Ged. Staten houdende afschrift verkoop huisje Koster aan de traverse. Bericht van Ged. Staten houdende goedkeuring begrooting. Deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Voorts kwam in behandeling een verzoek van P. J. Brugge voor betere verlichting. Besloten werd B. en W. te mach tigen deze toestand te onderzoeken en zoo noodig een lichtpunt aan te laten brengen. Een verzoek van het Comité Jeugd- werkloosheidszorg in Z. Vlaanderen, beoogende de belangen van de jeug dige werkloozen te behartigen werd gesteund en besloten toe te treden voorloopig voor een jaar, nadat de heer Brakman eenige vragen hierover had gesteld. Aan A. de Ie Lijs en P. van Driel werd ontheffing schoolgeld verleend. Besloten werd de overeenkomst met de „Gekro" aan te gaan. Besloten werd, wat betreft de steun tuigd, dat toen een amerlkaan eens vroeg aan een van hen: „Wanneer is het bij jullie eigenlijk zomer" prompt het antwoord kwam: „Ik weet het ook niet recht, maar verleden jaar was het op een Dinsdag! 1" Waarheid of ver dichting. het tweede komt het eerste toch dicht op zijde. Lachend om mr. Buchanan's geestig heid gingen we In de lounge een warmen grog halen. Men was er op dezen voor de schotten laatsten avond aan boord lustig aan het dansen. Hier zagen wij door een viertal paren In een kring vereenlgd een echte schot sche real dansen, waaraan een Palais glide een welsche dans onder een verfranschten naam en van eenigszins kalmer karakter was voorafgegaan. Maar in de zooveel pittiger Scottish Real leeft de schot zich uit. Alleen reeds de eentonige muziek is van groote bekoring. Men gevoelt dat in dezen dans de natuurmensch zich met gebaren en kreten uiten wil, ja eens uitbarsten, terwijl toch weer het sier lijke beweeg als een fijne nuance door alle woestheid geweven, een bijzonder accent aan het geheel verleent. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1