Groote Restant Afbraakveiling Sturm's Oliehandel Zeeuwsch Vlaamsche Bank ALLE BANKZAKEN Bibliotheek „Cadsandria" Kleine Advertenties] Advertentiën. UITVOERING Tandarts Hertstein weder geopend. Donderdag 3 November 1938 een groote partij Houtwaren, Van Zwamen's&Thompson's ALMANAKKEN. IJzendijke VEEDOL MOTOROLIE OOSTBURG, TELEFOON 49 Aanbestedingsformulieren veer 70 m heeft, weldra yeheel in vlammen. De brandweer stond mach teloos tegen deze ontzettende vuurzee. Spoedig sloegen de vlammen over naat de andere zijde van de Cane- bière, waar het Hotel de Noailles is gevestigd. In, dit hotel logeerden o.a. de minister president Daladler en de minister van buitenlandsche zaken Bon net, die in verband met het radicaal- socialistische congres te Marseille ver toefden. Twee uur na het uitbreken van den brand woedde het vuur in een geheel huizenblok, dat aan de Westzijde wordt begrensd door de Canebière. In dit blok staan de hotels Noailles en Asioria, de bank Société Générale en de kantoren van de Air France. Men lton nog juist op tijd twee theaters, welke naast het waren huis Nouvelles Galeries lagen, ontrui men. Ook andere hulzen werden ont ruimd. In het warenhuis, waar de brand Is uitgebroken, werd een uitgebreide verbouwing uitgevoerd. In het gebouw waren groote houten stellingen ge bouwd. Volgens verklaringen van een arbeidster zou het vuur zijn uitge broken op een stelling op de tweede verdieping. Het vuur gteep zoo snel om zich heen, dat de werklieden slechts met behulp van een rouw uit een raam konden ontvluchten. Het aantal dooden en vermisten wordt op 70 geschat. Zaterdag is men met het oprui- mingswerk begonnen, dat des avonds bij het licht van schijnwerpers werd voortgezet, niettegenstaande nog steeds rookwolken uit de puinen opstijgen. Het werk zou den geheelen nacl.t worden voortgezet, teneinde zoo spoe dig mogelijk het stoffelijk overschot van de vermisten te vinden. Op de prefectuur is onder voor zitterschap van den minister van bin- nenlandsche zaken, Sarraut, een con ferentie gehouden, waarin gesproken is over maatregelen om een herhaling van een dergelijke ramp te voor komen. Zaterdag ontdekten brandweerlie den, die van den kant van de Rue Thubaneau tot in de puinhoopen van de vierde verdieping van de Nouvelles Galeries waren doorgedrongen, drie verbrande lichamen. Het was niet uit te maken of het mannen of vrouwen waren. Nu de eerste opruimingswerkzaam heden geëindigd zijn, verschijnt het hart van Marseille in afgrijselijke troosteloosheid. Na de paniek, die op het uitbreken volgde, kan men het onheil overzien. Het ontzettende is de onzekerheid omtrent het aantal slacht offers en die om de overblijfselen te herkennen, daar de verkoolde resten geen meuschelijke vormen meer dragen en het stijgende aantal dooden en vermisten, omdat er bij bedienden en verkoopsters geweest moeten zijn, die alleen woonden en van wie de ver missing niet terstond opgemerkt be hoeft te worden. Het vinden van die overblijfsels, welke met groote zorg in lakens naar omlaag gebracht worden, brengt hart verscheurende tooneelen in de herin nering toen men hen levend voor het laatst zag, hetzij voor een ruit, die zij niet konden breken, hetzij hangend aan een kozijn of glijdend langs een goot, die ze ver boven den grond moesten loslaten. Anderen zijn door het vuur omsingeld of door een in storting bedolven. Men vertelt van een volle lift, die met donderend geraas naar beneden stortte, van brandende trappen en van het wilde dringen naar de uitgangen, waarbij sommigen onder den voet geloopen werden. Als men ziet hoe het gespuis tijdens den brand huis hield, moet men zeg gen, dat er elementen zijn, die nergens voor staan. Dat dit niet het werk van politieke extremisten kan zijn, wordt eigenlijk algemeen toegegeven. Wel schijnt de onderstelling van opzet voedsel te vinden in den indruk van de eersten, die het vuur gewaar wer den; volgens wie het van vele kan ten tegelijk kwam, maar dit schijnt op een misverstand te berusten. Algemeen heet het, dat het uitbrak bij de werk zaamheden tot modernisatie, waarbij flesschen vloeibare zuurstof, geteerd linnen en vernis gebruikt werden. Al les bij elkaar mag men nog van ge luk spreken dat het warenhuis niet vol was en de wind het vuur niet verder aanwakkerde, in welk geval nog veel meer hulzen zouden zijn aange tast. Opmerkelijk was het Zaterdag ministers met een pakje linnen onder den arm te zien loopen. Inmiddels duurt het gerechtelijke onderzoek voort. Een achtelooze roo- ker kan er schuldig aan staan en de directeur van bet magazijn heeft er kend, dat de automatische bescher ming tegen brand in reparatie was en de electrlsche alarmschellen niet werk ten bij gebrek aan stroom ofschoon ook gezegd is, dat sommige leden van het personeel op die manier op het gevaar opmerkzaam werden. Even als bij de catastrophe zelf hoort men af en toe vrouwen gillen, die resten van verwanten of vrienden komen herkennen. Tegenover de tekortko mingen bij de organisatie moet de heldhaftigheid van sommige brand weermannen en anderen geprezen worden. Radio-uitzending verwekt een paniek. Een radio-uitzending van den roman „War of the Worlds" („Wereldoorlog") van H. G. Wellsh heef» Zondagavond overal in de Ver. St. een paniek teweeggebracht onder de luisteraars met gevoelige naturen. De vervanging door namen van Amerikaansche steden van de origi- neele namen in het boek leidde tot telefonische oproepen uit alle deelen der Vereenigde S;aten, en zelfs waren speciale uitzendingen noodig om erop te wijzen, dat de voordracht geheel fictief was geweest. De luisteraars kregen in massa ze nuwtoevallen, en uit sommige deelen van het gebied van New York werd gemeld, dat de bevolking door een paniek bevangen, haar huizen ontruim de. In sommige gevallen vertelden menschen aan de politie en de dag bladen, dat zij de invasie hadden „ge zien". In enkele deelen van Atlanta, Georgia, dacht men dat het einde der wereld was gekomen Hier en daar kwamen de menschen bijeen om te bidden. Te Indianapolis rende een vrouw een kerk binnen, schreeuwend: „New York Is verwoest. Het Is het einde der wereld. Wij kunnen beter naar huis gaan om te sterven. Ik heb het zoo juist over de radio gehoord." De dienst werd onmiddellijk gestaakt en de gemeente naar huis gezonden. De mythische invasie vari Mars heeft eveneens paniek gezaaid in deelen van den staat New York, waar volgens de radio-uitzending een meteoor in bot sing was gekomen met de aarde en veelarmige mannen met doodende stra len had-gebracht Honderden automo bilisten dwaalden door de provincie, op zoek naar de „ramp". Berichten over een gasaanval ver spreidden zich zoo snel, dat dokters en verpleegsters hun diensten aanbo den, en tal van menschen moesten in de ziekenhuizen wegens zenuwaanval len worden behandeld. Vele luisteraars in Canada overstelpten de dagbladbu- reaux méc telefonische oproepen, waar uit een panische angst sprak. Ex-kroonprinses van Abessinië bestolen. Toen de ex-kroonprinses van Abessinië te Kairo terugkeerde van een kort bezoek aan Jeruzalem, bleek dat uit haar woning te Abassia voor 4.000 Pond aan juweelen en kostbaarheden was ontvreemd. Onder de vermiste voorwerpen bevonden zich een met diamanten bezette gou den kroon van de ex-keizerin en een medaille van de koningin van Sjeba. Arbeider doodgevallen. Bij den bouw van de nieuwe staalfabriek voor de Hoogovens te IJmüiden heeft gisteren een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 23-jarige on gehuwde arbeider A. M. de Dreu, die in dienst was van de Amsterdamsche Ballast Mij., welke maatschappij het werk uitvoert, is bij het aanbrengen van gordingen van een der. betonnen dakspanten van een hoogte van 22 meter gevallen. De man is na tien. minuten overleden. Inbreker. Gisternacht werd de bewoonster van een pand aan den Schiedamschedijk te Rotterdam, A. A., plotseling wakker omdat zij gestommel In de kamer hoorde. Zij ging heel voorzichtig eens poolshoogte nemen en toen zag zij, dat een man gebogen stond over het buffet, dat hij aan het doorzoeken was. Toen zij den man aauriep, ging deze er vandoor, de jnf- fronw ging hem achterna en kon nog net constateeren, dat de ongewenschte gast veel weghad van haat buurman. Zij waarschuwde de politie, die den buurman A. H heeft aangehouden. Hij had een taschje met f 16 meege nomen. De man is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Het gevaailijke spelletje. Op den Leidscheweg te Utrecht, tusschen het Stationsplein en de Smakkelaars- brug, Is Zaterdagmiddag een 8-jarige jongen, die achter op een vrachtwagen was geklommen, aangereden door een daarachter rijdende personènauto en zoo ernstig gewond, dat hij korten fijd later overleed. Met een vriendje was het slachtoffer op een vrachtauto van een melkinrichting geklommen- terwfjl deze in de file vobr den ver keersagent stilstond. Nadat de file zich in beweging had gezet, moest zij even later weer stoppen Een achter den vrachtauto rijdende personenauto reed evenwel zoo ver door, dat een van de twee jongens tusschen dezen auto en den vrachtauto bekneld raakte met het gevolg, dat zijn borstkas werd ingedrukt. Per auto van den G.G.D. is de knaap naar het stads- en aca demisch ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Ramon Franco omgekomen. Luitenant-kolonel Ramon Franco, de broer van generaal Franco. Is, naar thans eerst bekend is geworden, Don derdag j.l om het leven gekomen bij een ongeluk met een watervliegtuig. Na mishandeling overleden Gisteravond is in het gemeente-zieken huis te Arnhem de 23-jarige vrouw N. L. overleden. In Augustus jl. is zij bij een ruzie met een man, zekeren W., door dezen met een mes in den bulk gestoken. ,.'j De dader werd aangehouden en de vrouw werd naar het gemeente-zieken huis gebracht. Door sectie zal thans worden nage gaan of de dood een gevolg is van de ondergane mishandeling. Motorrijder verongelukt. Zater dagmiddag omstreeks half zes reed de 22-jarige J. H P. uit Amerongen per motorfiets over den nieuwen betonnen weg bij den rijksweg. De groote snel heid. waarmede hij reed, werd den man noodlottig. Op een gegeven oogenbllk kwam hij ten val, waar door hij een zware schedelbreuk op liep. Koften tijd later is P. aan de gevolgen bezweken. Kind gedood Zaterdagmiddag waren de kinderen van den heer Geraedis te Bruggenum in een schuur tje aan het spelen. Door onbekende oorzaak is plotseling een balk naar beneden gevallen. Het 6-jarig zoontje van den heer G. werd zoodanig ge troffen, dat het kind op slag dood was. De Hunze XIII naar Groningen gebracht. De Hunze XIII, die on langs op het Ijsselmeer is vergaan en de vorige week werd geborgen, is Zondagavond van Amsterdam naar Groniagen vertrokken. Het zwaar be schadigde schip werd gesleept door een andere boot van den lijndienst Amsterdam—Groningen der Groninger Rotterdamsche stoombootmaatschappij De Hunze. In G.oningen zou worden beslist of het de moeite en de kcSten loont de Hunze XHI te repareeren. Marktberichten Maandag 31 Oct. werden de volgende prijzen gemaakt: Per 70 K.G.: Zeeuw Bonten en blauwen 2,40 —2.60, Zeeuw blauwen en bonten poters 1,60- 1.70, Zeeuw Eigenheimers 1.90—2 00, Zeeuw Bonken 1.60—1.65, Zeeuw Bintjes 1 802.00, Zeeuw Bevelanders 1.65—1.70, Eigenheimer Poters 1,40- 1.60, Ypolder Bonten en Blauwen 2.302.40, idem Poters 1.60 -170, Ypolder Bevelanders 1.60—1,70, Fjak- keesche Eigenheimers 2.00—2.10, d|to Poters 1.40—1.60, Spuische Eigen heimers 2.00-2,10, dito Poters 1.50-1.60. Verder per 100 K.G.: extra mooië Nieuwlandsche Drentsche Zand Eigen heimers 3 203.30, dito Bonken 2.60- 2 80, Ypolder Bonten en Blauwen 3.20—3.40, dito Blauwen en Bonten Poters 2.40—2.80, Hillegomnier Zand- aardappelen 3.00—3.50, Anna Pauw- lowna Zandaardappelen 3.00 3.50, Noord-Hollandsche Blauwen en Bon ten 3 40 3.80, N. H. Blauwen Poters 2.00-2.20. tl 11 1 1 I ÉS I Hoogwatergetij Breskens DAGEN l Woensdag 2 Nov. 8.22 8,46 Donderdag 3 9,42 10,06 Vrijdag 4 10,37 11,01 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 2 Nov. nam. 17,01 Donderdag 3 16,59 Vrijdag '4 16,57 (hoogstens 5 regéis) Prijs f 0 40. Uitsluitend bij vooruitbetaling. J IV Diegene, die een blauwe Gaberdine Regenjas heeft ge vonden in de Achterstraat of Schoolstraat te Groede, wordt vriendelijk verzocht deze te be zorgen bij J. OOSTERLING, bakker te Groede. Cursuscommissie uit de Landbouworganisaties in Z. VI. W. D. Met medewerking van boven genoemde Commissie zullen den a s. winter de navolgende CUR SUSSEN worden gegeven: a. een cursus in Landmeten en Waterpassen te Biervliet door Ir I. VAN CRUIJN1NGEN te Oostburg; b. een cursus in Rundvee kennis te Hoofdplaat door H. VAN DE VIJVER, Dierenarts te Biervliet; c een cursus in Stalhyglëne en Gezondheidsleer v/h vee te IJzendijke door M. WILLEMS, Dierenarts te IJzendijke; d. een cursus in Bijenteelt te Schoondijke door S. VAN HARM, Landbouwonderwijzer te Spui bij Terneuzen; e. een cursus in Rundvee kennis te Nleuwvliet door D. HAAK, Dierenarts te Groede; f. een cursus in Stalhygiëne en Gezondheidsleer te Sluis door J. LAKO. Dierenarts te Sluis. Diegenen die één of meer van bovengenoemde cursussen wen- schen te volgen en zich hieivoor nog niet opgaven worden ver zocht zulks alsnog te doen vóór Donderdag 10 November a.s. bij ondergeteekende of bij den betrokken leeraar van den cursus waaraan men wenscht deel te nemen. De Secretaris van bovengenoemde Commissie: J. B. BECU-de Hullu. te geven door de Tooneelvereen. „Groede" op Zaterdag 5 Nov. a.S in de zaal van den heer P. BEUN. Aanvang 7 uur Opgevoerd wordt: „Het Gene- raalsvrouwtje", blijspel in 4 bedrijven. Na afloop Bal. Entrée 25 cent. Het Bestuur. houdt IEDEREN WOENSDAG spreekuur van 9 30-11 45 uur te BRESKENS len huize van den lieer VAN HOUTE Coiffeur Dorpsstraat Belaogrijk uitgebreid. Koninkl. Boekhandel E. BOOM—BLIElt, Breskens W Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen voor het leveren van Ontsmettingsmiddelen voor Zaaigranen, Ger- misan, enz. Eveneens voor het ontsmetten van zaaigranen. Ook op de hofstede te ontbieden met de ontsmettingstrommel. Iz. VERHAGE, N1EUWVLIET TELEF. 6. KEURIGE COLLECTIE Voor Schrijfbehoeften een voor deelig adres: J. J. RISSEEUW M66 Zuidzande. (w.o. het beroemde Haesbeek) Correspondentiekaarten, alsmede Onderleggers en verdere kantoorbenoodigdheden zoowel Voor Dames als Heeren. Aanbevelend, E. BOOM-BLIEK. Breskens Koninkl. Boekhandel. De waarnemend Notaris A. A. RISSEEUW te Groede zal op om 10 uur, ten verzoeke van de FIRMA HOORN1CK 6 ZONEN te Goes, aan de Haven te BRESKENS publiek verkoopen tegen contante betaling: nog w.o. 500 zware grenen balken 10 x 10, 15 x 15, 20 x 15, 20 x 20, 20 x 25, 25 x 25. 500 gordings platen, 500 stijlen, 1500 planken, schroten, dam- en mestputpalen, deuren, enz. Voorhanden in den Kon. Boekh. van E. BOOM—Bliek, Breskens Het is NU dringend gewenscht om NU dadelijk van motorolie te veranderen. De olie van voorheen voldoet nu niet meer voor de moderne auto motoren. Er wordt iets beters verlangd, kiest dan in de toekomst als nieuwe olie-vulling met couvert. Verkrijgbaar in den Boekhandef van E. BOOM—BLIEK, Breikeni

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 3