Uit de oorlogvoerende landen PAT en POM, T Padvindertjes» Kerk- en Schoolnieuws. Sport, Buitenland Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws Opeens midden in de avondstilte Krak-krak- krak-boemlWat gebeurt er?... De boeven staan allebei stokstijf van schrik 1 Ach wie zou het anders zijn dan de ongeluksvogel Pom?... Hij heeft te veel beweging op zijn kist gemaakt en is er nu finaal doorheen gezakt, met veel gekraak, veel bombarie en met een schreeuw van schrik! Pat heeft ook de schrik te pakken. Het is ook geen kleinigheid, als je heel stil staat te luisteren en er wordt vlak naast je zoo n helsch lawaai gemaaktlEn tusschen de wrakstukken van den kist ligt Pom te spartelen en zet een keel op als een mager varken. „Help! Ik ben gevallen. Pat, trek me eruit. Au, die spijker prikt in m'n rug. Oooooohl Aauwauw. Mijn jas zit aan de plank vast! O Pat, help me loch. Paaaatt, waar ben je?„Hier ben ik, ake lig mormell", zegt Paf, ziedend van woede, omdat de dieven nu wel weg zullen zijn! „Kom zelf maar uit je kist, of blijf er voor mijn part in. jij mirakelsche onge luksvogel. Jij dekselsche Zoeloe! 8V 84. Nu geen wonder dat de boeven dadelijk op de vlucht sloegen, nu ze zoo'n kabaal in hun onmiddellijke nabijheid hoorden! Hun mes en hun breekijzer heb ben zij achtergelaten en met een vaartje zijn ze over het lage hekje gesprongen en In het donker de laan uitgerend! „Verdikkeme dat was op het kantje af!" zei „mop". „Ach, ze hadden ons niet in de gaten, maar daar waren een paar jongens aan het spelen" zei „Bul", „we kunnen het op een anderen avond nog eens overdoen. Die burgemeester krijgen wij wel te pakken. De gemeentekas loopt niet weg. De volgende week worden de ambtenjren-salarissen uitbetaald en dan is er nog veel meer geld in het huis.1" Zoo rennen ze voort... Opeens: tap tap-tap, daar hooren zij voetstappen achter zich. Het is veldwachter Burks, die loopt alsof hij de laatste trein nog wl! halen. „Mop. het is die smeris van het dorp" zegt Bul in onvervalscht bargoensch (dieventaal) tegen zijn maat „hierin jó, dan raakt ie ons kwijt!" En met een vaart rennen ze een donker boschje in en wachten daar tot Burks hijgend en proestend voorbijvliegt, in de verwachting, dat de boeven nog steeds door de Iepenlaan rennen, die op de heide uitkomt, waarop het oude kasteel staat. GROEDE. Benoemd. Mej. P. C. J. Brakman alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. School voor buitengewoon Lager Onder wijs te Middelburg. Beroepen. Ds. J. W. van Kooten te Koude- kerke, vroeger alhier, is beroepen te Hengelo (O.) redactie van Dr P. H. Ritter Jr (uit gave van de Handelswetenschappelijke Bibliotheek in Lelden) wordt een serie artikelen gepubliceerd over het onder werp: „De vergelijking tusschen Espe ranto en de nationale talen." VOETBAL. BIERVLIET. Biervliet I—Hulst I 2—1. Biervliet wint de toss en speelt met de zon in de rug. De gastheeren zijn in een nieuw costuum gestoken, wat een net en frisch gezicht geeft. Het schijnt, dat ze elkaar daardoor beter zien, want er worden direct eenige zeer goede aanvallen ondernomen, waarvan de bezoekers goed afkomen, deels door slecht schieten, deels door eenige mooie schoten, welke de keeper op goede wijze uit zijn heiligdom weet te houden. De gasten komen nu ook wat los, maar hun aanvallen hebben geen succes, doch als er 20 min. ge speeld zijn, belandt de bal bij den midvoor die den keeper het nakijken geeft (1—0). Na de rust zijn de gastheeren in de meerderheid. Het spel wordt ruwer. De scheidsrechter treedt echter zeer flauw op. Na de 22ste minuut weet Hoevenagel voor de gastheeren te scoren (2—0). Hulst kreeg tegen het einde nog een gelukkig tegenpunt (2-1). Het was een zeer harde wedstrijd, waarbij de scheidsrechter o.i. wel wat strenger had moeten optreden. SLUIS. Om de Schaal van België speelde op het terrein van de F. C. Westcapelle F. C. Sluis tegen eerstgenoemde club met als resultaat een nederlaag voor de Slulzenaren met 4-2. Voetbaluitslagen Hoofdplaat—Breskens 0—4 Oostburg— IJzendijke 1 1 Biervliet—Hulst 2— 1 De stand is nu: Breskens 6 6 0 0 29-3 12 Axel 6 5 1 0 32-8 11 Terneuzen 6 5 0 1 31-9 10 Oostburg 6 3 2 1 13-10 8 Sluiskil 6 4 0 2 13-12 8 IJzendijke 6 2 1 3 12-21 5 Hoofdplaat 6 1 2 3 9-17 4 Biervliet 6 1 1. 4 8-17 3 Tern. Boys 7 1 1 5 10-32 3 Corn Boys 7 I 0 6 12-25 2 Hulst 6 i 0 5 8-23 2 CHINA. Chineesche frontberichten. Naar het Chineesche persbureau meldt, dringen de Japansche troepen die Hossjengtsjou veroverd hebben, naar het Zuiden op, blijkbaar met de bedoeling in de provincie joennan binnen te vallen. De Chineesche troe pen in het Zuidoosten van Hoepeh doen tegenaanvallen in den sector Jangsin en hebben Loengkang her overd. Aan het front in Noord Kiangsl hebben de Chineezen echter de be langrijke stad Tehan ontruimd. Bij den strijd om deze stad hebben de Japan ners twee geheele regimenten verlo ren, zij hebben van gifgas gebruik ge maakt. De Chineesche troepen betrek ken nieuwe stellingen op de heuvels ten Zuiden en Westen van Tehan. De Chineezen bereiden een tegen offensief tegen Kanton voor Te Tsjlng- oean, 80 kilometer ten Noorden van Kanton zijn sterke afdeelingen Chi neesche keurtroepen aangekomen, j Japansche vliegtuigen hebben Zon dag een aanval op Joengjoen gedaan, ten gevolge waarvan zeventig burgers gedood of gewond zijn. SPANJE. Het rcchtache offensief. De rechtsche opmarsch in den Ebro-sector wordt sedert het aanbre ken van den dag voortgezet. Vijf Savoia-vllegtuigen, welke op groote hoogte vlogen, hebben 60 bommen, waaronder eenige brandbom men, op het havengebied van Alicante, alsmede op de stad zelf geworpen. Reeds heeft men uit de puinhoopen het lijkje van een kind geborgen. In de afgeloopen 24 uur hebben de rechtschen een reeks luchtaanval len aan de Oostkust gedaan, tenge volge waarvan 70 menschen om het leven zijn gekomen en 200 gewond. Het hevigst was de aanval op Alcira, waar een trein, die het station verliet, door bommen werd getroffen. Daarbij werden 21 menschen gedood en 80 gewond. Hitiers toenadering tot Frankrijk. Het Fransche blad „Le Bourbonnais Republicain" aldus de „Times" publiceert een artikel van Lucien La- moureux, oud-minister en afgevaardigde van het departement Allier, waarin een nieuwe kijk wordt gegeven op het onderhoud van Hider en Frangois Poncet, den vroegeren Franschen am bassadeur te Berlijn, die onlang heeft plaats gehad. Volgens Lamoureux begon Hitler met te zeggen dat hij in 't geheel geen veroordeelen tegen Frankrijk had en niets liever wilde dan tot een overeenkomst te komen. Hitier beschouwt het koloniale pro bleem niet als bijzonder urgent. Het kan op 't oogenblik uitgesteld worden, en kan weer opgevat worden op een gelegener tijd wanneer er een sfeer van werkelijke ontspanning zal heer- schen, zoodat een besluit genomen kan worden dat voor beide landen eervol is. In deze omstandigheden zou het mogelijk zijn op de volgende ba sis tot overeenstemming te komen: De twee landen zouden een overeen komst van non-agressie sluiten voor een bepaalde periode, waarbij zij be loven eikaars grenzen te eerbiedigen, evenals die van België. Zij zouden ook altijd in overleg kunnen treden bij alle belangrijke internationale pro blemen, met het doel te gelegener tijd een gemeenschappelijke politiek vast te stellen. Het pact zou een clausule bevatten waar andere landen ook aan deel zou den kunnen nemen, ter voorkoming van luchtbombardementen van open steden. Tenslotte zouden onderhande lingen begonnen kunnen worden tot het sluiten van economische overeen komsten, die de ontwikkeling en nor malisatie van den handel tusschen belde landen ten doel zouden hebben. Hitier zeide tot Frangois-Poncet, dat er geen conflicten meer mogelijk zou den zijn in Europa wanneer Frankrijk en Duitschland eenmaal tot een over eenkomst zouden zijn gekomen. De rijkskanselier voegde er aan toe, aldus besluit Lamoureux zijn artikel, dat hij zich niet met de Fransche politiek wilde bemoeien, maar dat hij er geen geheim van maakte dat, terwijl hij bereid was zijn program met Daladier en Bonnet te bespreken, mannen in wier gevoel voor werkelijkheid hij een groot vertrouwen had, hij niet kon nalaten zijn groote bezorgdheid over de onvastheid in de Fransche politiek uit te spreken. De uitzetting van de Poolsche Joden. Naar officieel te Berlijn is meegedeeld, zullen de besprekingen tusschen de Duitsche en Poolsche re geering Inzake de Poolsche staatsbur gers in Duitschland heden te War schau beginnen. De besprekingen zullen niet alleen handelen over de Polen, die in Duitsch- 'land wonen en die vermoedelijk niet naar Polen zullen mogen terugkeeren, doch ook over hen, die reeds zijn uit gewezen. Ongeveer 13,000 buitenlanders zijn in Duitschland gearresteerd, zesduizend van hen waren reeds naar de Poolsche grens getransporteerd, hiervan is on geveer de helft over de grens gezet. Zij zullen op Poolsch gebied blijven, tot een resultaat zal zijn bereikt in de Poolsch-Dultsche onderhandelingen. De Poolsche onderdanen, die nog niet over de grens zijn gezet, hebben toestemming gekregen op eigenkosten naar hun woonplaats terug te keeren. Verscheidenen zijn reeds te Berlijn, Munchen en Leipzig teruggekeerd, anderen, die geen geld voor de terug reis hebben, wachten tot men hen zal helpen. Omtrent de tegenmaatregelen, die van Poolsche zijde beraamd werden in verband met de deportatie van Poolsche Joden uit Duitschland, ver neemt de correspondent van de Daily Telegraph te Warschau, dat de door de Poolsche autoriteiten ondernomen stappen bestaan hebben in het opstel len van lijsten met de namen van Duitschers, die uit Polen zouden wor den gezet in geval van verdere depor taties. Naar schatting zijn Zondag te Wee- nen 6000 buitenlandsche Joden ge arresteerd. Gisterochtend is een trein vol Joden naar de Poolsche grens vertrokken. De Poolsche consul te Weenen heeft bij de politie gepro testeerd. BOEKBESPREKING. Henriétte van Eijk: „Als de wereld donker is." Ingen. 1,75. Geb. f 2,50. Uitg.: Querldo's Uitgevers Mij. te Amsterdam. In dit geestige boekje van de be kende schrijfster Henriétte van Eijk, worden een zestal grappige verhalen aan ons voorgelegd, welke wij met genot hebben gelezen. Het getuigt weer van teederheid en gevoeligheid voor de menschen en de dieren. 0 Jak van Hulzen: „Witte de With." Ingen. f 2.90. Geb. f 3,90. Uitg.: Van Holkema en Waren- dorf te Amsterdam. Deze historische roman beschrijft ons de geschiedenis van den in 1599 geboren zeeheld, als zoon van den boer Cornells de With en Neeltje Andries. Al vroeg tot de zee aangetrokken, wordt hij de later zoo beroemde zee held. Zijn leven en werken wordt hier op zeer mooie wijze beschreven. Een boek, dat ons de vroegere glo rie ter zee in herinnering brengt. 0 Lerard Brom: „Van de Baken." Ingen. f 1,90. Geb. f 2,50. Uitg.: N.V. Thijmfonds te 's-Gravenhage. In deze verzameling redevoeringen van Katholieke zijde, treft men bijdra gen aan, die tot het geloovig volk spreken, ja, het van de daken verkon digen. Het zijn regelrechte toespraken tot het volk gericht. De Kerkvervolging in sommige lan den wordt hier op strenge wijze be handeld, en het is niet zonder reden dat de schrijver zegt: Wie in het bui tenland reist, heeft een veilig gevoel, weer in het vaderland terug te komen. BRESKENS. Misleidend bericht. Naar wij van officieele zijde verne men is het bericht omtrent uitbreiding der N.V. „Zeelandia" alhier, hetgeen de Middelburgsche Courant ontleende aan het Dagbl v. N. Br. en Zeeland, geheel uit de lucht gegrepen. Wel hebben wij dit bericht den 12 April geplaatst in ons blad, waarin wij mededeelden, dat wij op de onder handelingen welke werden gevoerd met het oog op uitbreiding, zouden terugkomen. Thans evenwel zal, tengevolge dec valuta, nog geen uitbreiding kunnen plaats hebben. Een roofvogel. Gistelmorgen is een groote roof vogel, circa twee maal zoo groot als een kraai, vermoedelijk een jonge arend, over onze gemeente gevlogen, in de richting Oostburg. Mocht een jager dezer dagen per ongeluk deze vogel schieten of zien, zal een berlchc aan ons bureau ten zeerste op prijs worden gesteld. BIERVLIET. Gevallen. Gisteravond had de vrouw van den heer A. Br. alhier het ongeluk zoo danig van haar fiets te vallen, dat zij haar been brak. Dr. Hofstee, die spoedig aanwezig was, constateerde een dubbele been breuk en bracht haar naar het zieken huis te Oostburg. Aangehouden. Nabij Ertvelde Is door de Belgische douane gearresteerd onder verdenking van smokkelarij van paarden A. F al hier Ook een zekere R. P uit Sas van Gent is aangehouden, die mede in deze zaak werd verdacht. Zn werden naar Gent overgebracht. SLUIS. Aangesteld. Bij het korps van de Militaire Po litie, gedetacheerd te Nieuwersluls na bij Amsterdam is aangesteld de heer Med. Coppens alhlei. Eervol ontslag gevraagd. Door de zuster van de wijkverple ging van het Groene Kruis Mej. Adr Adriaanse alhier is. wegens voorgeno men huwelijk, eervol ontslag gevraagd uit deze functie, hetwelk door het bestuur werd verleend met Ingang van 1 December a.s. EEDE. Aansluiting aan het net. Onder aanwezigheid van het Ge meentebestuur alhier en vertegenwoor digers van de P. Z. E. M. werd j 1. Zaterdag de buurt „Den Biezen" aan gesloten aan het electrisch net met ongeveer 40 aansluitingen Aangezien in „Den Blezen" veel vlasindustrie Is, zal door deze aansluiting door velen overgegaan worden de machines nu electrisch te doen werken. CADZAND. Medailles uitgereikt. Bij besluit van den Belgischen Ko ning van 5 Juli 1938 is de medaille 2e klasse voor burgerdeugden, toe gekend aan den heer C. van den Heuvel, schipper, alsmede aan de heeren M. la Gasse, J. la Gasse en P. de Lijzer, leden van de bemanning der alhier gestatlonneerde reddingsboot van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, welke medailles heden werden uit gereikt als blijk van waardeering voor het op 3 Juii 1937 redden van de opvarenden van het Belgische motor jacht „Dina". Raadsvergadering. Maandag vergaderde de Raad, on der voorzitterschap van den burge meester, voltallig. De verordening, regelende de be noeming en bezoldiging der gemeente veldwachters werd opnieuw vastgesteld, waarbij de aanvangswedde en vergoe ding voor kleeding en schoeisel werd verlaagd en de vergoeding voor het bezit van het politlediploma met aan- teekenlng op f 50,- bepaald, alles overeenkomstig de door den Com missaris der Koningin gegeven normen. De raad heeft opnieuw een besluit genomen ingevolge art. 36 4e lid der Woningwet. De begrooting voor het jaar 1939 werd tot de volgend a bedragen vast gesteld: gewone dienst f 34352,aan Inkomsten en uitgaven en f 3043,— voor onvoorzien. Kapitaaldienst f 8436,- aan inkomsten en uitgaven. AXEL. De nieuwe groote verkeersweg. r e nit uwe groote vi rkeersweg. die van den Kinderdijk -alhier vra het sta tion Diie Schouw en naar de Belgische grens loopt, is thans geheel gereed, alsook het nieuw aangelegde fietspad. De groote brug bij Axel is geheel ver nieuwd en verbreed en in de plaats van het primitieve bruggetje halverwege den Kinderdijk is een groote duiker gebouwd voor den waterafvoer via de Groote Kreek. Met den aanleg van dezen weg is een groote verbetering tot stand gekomen In het drukke ver keer naar en van België Groote brand te Marseille. Vrijdagmiddag is in de Fransche haven stad Marseille een ontzettende brand uitgebroken in het warenhuis Nouvel- les Galeries aan de Cannebière, den voornaamsten boulevard te Marseille» Aangewakkerd door een felle storm, stond het groote vijf verdiepingen tel lende warenhuis, dat een lengte van circa 50 m en een diepte van onge-

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2