BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt i ede ren DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Een glimp van Canada» Land- en Tuinbouw. 48ste Jaargang Dinsdag 1 November 1938 Nummer 4385 ABONNEMENTSPRIJS: Per dne maanden I 1.25. Buiten Breskens per dne maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Vrijwillige Luchtafweer. Onder dit opschrift schrijft men in „Ons Leger": Toen verleden voorjaar door de Ver- eeniging voor Nationale Veiligheid een adres tot den Minister van Defensie werd gericht om ter versterking van onze luchtverdediging aan te dringen op het oprichten van semi-militaire formaties voor vrijwilligen luchtafweer, Is op dit initiatief nogal critiek uitge oefend. Wetende, dat in hoogste in stantie het inzicht niet werd gedeeld van die deskundigen, die min of meer scherp tegenover ons streven stelling namen, hebben wij ons er van ont houden om met hen in polemiek te treden. We kunnen thans mededeelen, op grond van door ons gevoerde bespre kingen, dat niet alleen door de betrok ken autoriteiten de toepassing van het geen wij hebben voorgesteld, urgent en van groot algemeen belang wordt geacht, maar ook de noodige belang stelling van particuliere zijde verzekerd is. juist deze laatste omstandigheid maakt de verwezenlijking mogelijk zon der dat daarmede een belangrijke ver zwaring van het defensie-budget ge paard behoeft te gaan. In onze situatie, die meebrengt, dat tengevolge van de geringe diepte van ons land, de jachtvliegdienst veel moeilijker dan elders tot zijn recht kan komen, is het van grootbelang, dat in Spanje de resultaten van den luchtaf weer vanaf den grond, de verwachtin gen ver hebben overgetroffen. En te meer is zulks van belang, omdat hier te lande tengevolge van het veelal laaghangende wolkendek, de vijandelijke bombardeurs gedwongen zullen zijn om voor detail-orlënteering veel lager te vliegen dan zulks over het algemeen in Spanje het geval Is. Dit wil dus zeggen, dat wij veelal ook met geschut van geringer vermogen dan daarvoor In Spanje noodig is, de vijandelijke bom bardeurs kunnen dwingen op zooda nige hoogte te blijven, dat zij de doe len, welke zij moeten aanvallen, niet kunnen vinden. Hoezeer ook de passieve luchtbe scherming van de burgerij tegen de gevolgen van luchtaanvallen noodzake lijk blijft, toch wordt meer en meer Ingezien hetgeen ook zeer duidelijk van regeeringszijde is te kennen ge geven, dat de a c t i e v e b e s t r ij- d 1 n g van nog veel grooter belang is, in de allereerste plaats teneinde daar door te trachten de aanvallen te voor komen, en verder om aanvallende vlieg 27. (Nadruk verboden). Dit stapeltje echter dreigde bij het dalen langs de steile helling telkens voorover te ploffen of in een scherpe bocht op hem zelve neer te wagge len. Of wij al zelden, dat hij een paar stuks aan ons moest overgeven, het hielp niet. Hij was echt koppig! Hij wilde zich absoluut voor ons uitsloven. Met zijn rechterhand den stapel kof fers vasthoudend waarbij hij soms nog ter meerdere consolidatie van het ge heel een paar stooten met zijn hoofd aan onze waarlijk „roerende" goederen toediende, hield hij met zijn linker hand het stuur, terwijl zijn voet de rem zoo krachtig bediende, dat hij waarlijk in deze hachelijke positie nog een aanrijding wist te voorkomen, toen van een andere helling zijwaarts van ons met ongehoorde vaart een tweede auto omlaag tolde, 's Mans ijver en opoffering werd met goeden uitslag bekroond, doordien hij de vol tuigen te verjagen of deze tenminste het ongestoord verrichten van hun verwoestend werk te beletten. Ook bij verschillende groote lndu- strieele ondernemingen hebben de lei dende personen zich afgevraagd of het wel zin had om kostbare inrichtingen te maken, waarin het personeel zich tijdens luchtaanvallen zou kunnen op bergen, indien niet tevens maatregelen werden genomen om de vernietiging der bedrijfsinstallaties door luchtaan vallen te voorkomen. Daarnaast zien deze industrieelen zich de practische mogelijkheid ontno men om op de verzekeringsmarkt het oorlogsmolestrisico voor hun bedrijf te dekken. Zou men over luchtafweerge schut kunnen beschikken, dan ware bedoeld risico aanmerkelijk geringer. In deze gedachtengang beschouwt men de uitgave voor luchtafweergeschut dus als een soort verzekeringspremie. Een en ander heeft derhalve geleid tot de vraag of men niet over zou kunnen gaan tot het aanschaffen van luchtafweergeschut. Waar men ons deze vraag gesteld heeft, hebben wij geantwoord, dat naar onze meening particulieren geen oor- logsmaterleel kunnen aanschaffen, noch dit in bezit mogen hebben. Maar ver der hebben wij geantwoord, dat even als b.v. in Zweden, ook hier te lande men zich tot de Regeering zou kunnen wenden met het aanbod om geld ter beschikking van de Regeering te stel len voor den aankoop van luchtafweer- materieel onder twee voorwaarden: le. dat het materieel in zijn geheel zal gebruikt worden voor het afweren van aanvallen op de eigendommen der geldgevers en de omgeving daarvan, 2e. dat de zorg voor, en het gebruik van dit materieel op de wijze, zooals in de eerste voorwaarde is aangegeven, geheel voor de verantwoordelijkheid van de overheid komt en de geldge vers daarmede geen bemoeienis zullen hebben. Zooals wij reeds onmiddellijk ln de Toelichtingen bij het destijds door ons ingediende adres hebben doen uitko men, is het volstrekt niet noodig, en waarschijnlijk zelfs ongewenscht. om de organisatie van den vrijwilligen lucht afweer, welke wij ons voor oogen stellen, overal tegelijk in het geheele land ter hand te nemen. Wij hebben thans in drie „rayons", welke wij voorloopig niet nader zullen aanduiden, industrieelen gevonden, die zeer belangrijke bedragen voor den aankoop van geschut beschikbaar wil len stellen. Een autoriteit op dit ge doening kon smaken twee van ver lichting zuchtende passagiers plus ba gage toch nog heelhuids te kunnen afleveren aan het kantoor der Pacific op de aanlegplaats. Daar bleek intusschen dat wij nog een uur den tijd hadden, want ons schip de „Dutchess of Richmond" was volgens telegram met veel ver traging van Montreal vertrokken we gens het laden van veel bagage en passagiers zoo voor het europeesch continent als voor de tentoonstelling te Glasgow en de vlootrevue te Spit- head. Telkens als in de zuidelijke bocht der rivier de masten van een stoomer boven den rotsigen oever zichtbaar werden en ze bleken niet te behooren tot onze „Dutchess," was er natuurlijk teleurstelling onder de wachtenden op onzen tender. Weer verscheen een mast eerst op een vrij aanzienlijken afstand gevolgd door een paar schoorsteenen, hetgeen wees op een kanjer van een schuit. Toen kwam de tweede mast en statig als het jacht van een vorst schoot de „Dutchess of Richmond" van achter de rotsen te voorschijn. Het fraaie schip glinsterde in de zon. Onze ten der maakte zich los en liep het tege moet, waarop het vaart minderde. bied heeft op ons verzoek zeer globale begrootingen opgemaakt van de be dragen, welke voor elk dezer drie „rayons" noodig geacht moeten worden. Deze bedragen zijn respectievelijk f 140.000, f 700.000 en f 2.500.000. Hoewel de toezeggingen voor deze bebragen nog niet ten volle bijeen zijn, hebben wij redenen om aan te nemen, dat het slagen van den opzet wel ver zekerd is. En hiermede is naar onze meening de moelijkste stap gezet om te komen tot den opbouw van den vrijwilligen luchtafweer in Nederland. Immers het is wel vanzelfsprekend, en voor een ieder duidelijk, dat de bevolking in een „rayon" waar men de vrijwillige luchtalweer wil gaan organi- seeren, zelf het allergrootste belang daarbij heeft. Zoodoende zullen ter plaatse gemakkelijk vrijwilligers gevon den kunnen worden, die zich beschik baar stellen om voor de bediening van het geschut te worden opgeleid. Vermits dit gebruikt wordt in per manente opstellingen, is de personeel- oplelding veel eenvoudiger dan bij de luchtdoel-artillerie van het leger en kan volstaan worden met een zeer bepeikt leer- en oefenprogram, waarover wij hier niet in détails behoeven te treden. Het is voldoende hier te zeggen, dat de „vrijwilligers" geen volledige kazer ne-opleiding noodig hebben en ver moedelijk uitsluitend m de avonduren en op Zaterdagmiddag hun instructie zullen ontvangen. Dit is overeenkom stig hetgeen in Engeland gebeurt, waar de geheele luchtverdediging vanaf den grond van Londen verzekerd wordt door vrijwilligerskorpsen bestaande uit personeel, dat op die wijze wordt op geleid. Hier te lande zal men daarvoor landstorm-verbanden moeten oprichten Maar alles wat daarvoor noodig is, is een zaak, die de militaire overheid aangaat. Wij willen nog besluiten met de mededeeling, dat op 1 Juli j.l. alhier door den Minister van Defensie het Voorbereidend Commando Luchtver dediging werd ingesteld en dat wij reeds den 17den Juli d.a.v. de bewij zen in handen hadden van de groote voortvarendheid, waarmede door dat Voorbereidend Commando de zaak was aangevat, waar wij het hier over heb ben. Er is dan ook voor ons geen twijfel dat. wanneer op 1 November a.s. het Commando Luchtverdediging definitief in werking treedt, de opbouw van den vrijwilligen luchtafweer in Nederland, een hoogst belangrijk onder deel zal vormen van de taak van dat Commando. Nieuwsgierigen keken van alle dek ken op het nieuw aankomende gezel schap neer, dat hoe aanmerkelijk in aantal ook, zoo aanstonds geheel zou worden opgelost in het groote getal passagiers van den oceaanstoomer. Toen de tender langszij van zijn grooteren broeder lag, gingen we tus- schen twee rijen van geüniformeerde bedienden aan boord Het opstellen dezer phalanx van kwieke kereltjes is ais een soort eerbetoon te beschouwen van de zijde der Pacific jegens nieuwe passagiers. Uit het tevoren ontvangen dekplan kenden wij den weg naar onze hutten. Sommige nieuwelingen kunnen ondanks herhaalde aanwijzing van de zijde der beambten hopeloos dolen op derge lijke groote schepen en klemmen zich dan maar vast aan meerberelsden of dwalen rond tot een der kleine ge galonneerde boys, die voortdurend tusschen de dekken op en neer ren nen, op hen toeschiet en ze uit den doolhof leidt. Opeens hoorde ik tot mijn reisge- noote, die voorging, ln vrij goed hol- landsch zeggen: „Dit is uw hut me vrouw'. Dat was getroffen. Beiden kregen we denzelfden hutbediende, een belg, die het hollandsch vrij aardig IETS OVER LIJMBANDEN. Uit de vragen, waarom lijmbanden moeten worden omgelegd blijkt wel dat voorlichting op dit gebied nog wel gewenscht is, derhalve willen wij dit onderwerp in het kort eens uiteen zetten. Lijmbanden worden om de stammen van vruchtboomen gelegd om te voor komen, dat in het voorjaar de boomen ernstig beschadigd worden door licht groene rupsen, de zgn trekqiaden, larven van den wintervlinder. In het voorjaar, als de knoppen beginnen te zwellen, komen de groene spanrupsjes. Ze zijn gemakkelijk te herkennen aan de eigenaardige wijze van voort bewegen, welke alle spanrupsen eigen is. Terwijl de gewone rupsen voort kruipen, door de verschillende paren pooten over kleine afstanden te ver plaatsen, waarbij het lichaam een licht golvende beweging krijgt, moeten de spanrupsen de twte paar schterlijfs- pooten over bijna de geheele lengte van het lichaam verplaatsen Zij zetten deze vlak achter de borstpooten en moeten daarvoor het lichaam sterk lus- vormig krommen. De irekmaden zijn zeer vraatzuchtig, zij vreten eerst de bloem- en blad knopjes uit, vreten later aan de jonge blaadjes en aan de jonge vruchtjes. Bij hevige aantasting is de schade aanzienlijk en kan de oogst voor een volgend jaar verloren gaan. De mogelijkheid om de schade te voorkomen, door lijmbanden berust op de eigenaardigheid van vrouwelijke winlervlinders, die vrijwel ongevleugeld zijn en niet kunnen vliegen. Om nu de eitjes te gaan leggen op de takken moeten de wijfjes tegen de stammen opkruipen. Dit kan ze belet worden door de lijmbanden. Mits goed om gelegd vormen deze een vrijwel on overkomelijke hindernis voor de vleugel- looze vlinders. Men mag evenwel van lijmbanden niet verwachten dat zij de wormstekigheid van het fruit zullen voorkomen. De rupsen welke appels en peren wormstekig maken, zijn lar ven van vlinders die zeer goed kunnen vliegen en in Juni eitjes op de jonge vruchtjes leggen. De onjuiste mening dat lijmbanden tegen wormstekigheid kunnen worden gebruikt, is het gevolg van een verwarring tusschen lijmban den en vangbanden Deze laatste, ge maakt van geribd karton kunnen op den duur wel gunstige resultaten tegen machtig was. Hij heette Schooters. Zijn aan opoffering grenzende gedien stigheid steeg tot duizelingwekkende hoogte. Soms zou men uit zijn mond verwachten: „Moet ik voor U sterven, je hebt het maar voor het zeggen, dan zeil ik er zóó tusschen uit". Een dergelijk aanbod, indien geuit, zou waarschijnlijk niet aanvaard geworden zijn. Met verheugenis op zijn jongens achtige snoet (Schooters is getrouwd) en eenigen zwier In zijn gang kwam hij altijd aanzetten als wij hem ge scheld hadden. Het was een goede jongen, al garandeerde zijn buitenge wone ijver dan ook zijn rotsvaste ver trouwen op een flinke fooi. Keurige hutten hadden wij weer. Elk een vier-persoonshut voor zich alleen. Een zacht trillen zei ons, dat de schroef aan het liedje begon, dat ze, naar we hoopten, zingen zou tot we de haven in Schotland zouden aan doen. Vlug nu een en ander geschikt en aan dek voor een blik op onze laatste canadeesche pleisterplaats. Veel nieuws hadden wij in dit verre land ontmoet, zeer veel moois leeren kennen, weer ander mooi dan wij op vroegere reizen aantroffen. wormstekigheid geven. Zij worden in Juli om de stammen van appel- en pereboomen gelegd om de rupsen uit de wormstekige vruchten, die een schuilplaats voor den winter gaan zoeken, een geschikte gelegenheid te bieden om er in weg te kruipen. Op deze wijze worde i de rupsen gevangen en door verbranding der banden ge dood. Door geregeld deze rupsen te van gen en te dooden, zullen op den duur minder vlinders zijn, zoodat minder eitjes worden gelegd en het fruit minder wormstekig zal worden. Voor lijmbanden moet een bijzondere lijm soort worden gebruikt, welke maanden lang kleefkrachtig blijft. Het is niet goed deze rupsenlijm diiect op den stam te smeren. De bast zou daarvan te veel lijden. Voor een boom van ongeveer 65 c.m. omtrek is 15 4 20 gram lijm noodig. Het verdient geen aanbeveling de lijm zelf te maken, de kwaliteit valt dikwijls niet mee. Van groot be lang is verder dat men de banden regelmatig controleerd en zoo noodig met lijm bijsmeren, er kan b.v. veel blad tegen gewaaid zijn, zoodat brug gen zouden ontstaan waardoor de vrouwelijke wintervlinders toch weer de kroon zouden bereiken. De lijm banden moeten omgelegd zijn vóórdat de wintervlinders verschijnen, eind October is de aangewezen lijd voor het omleggen. Esperanto-nieuws. Esperanto-kroniek in Neder- landsche couranten. De gecombineerde „Geldersche en Zuidhollandsche Courant", waarvan het bureau gevestigd is te Leerdam, begint een geregelde Esperanto-kroniek te publiceeren, waarin propaganda artike len en nieuws over de Esperanto-be- weging verschijnen. Spanje geeft inlichtingen In het Esperanto. De republikeinsche regeering van Spanje verstrekt voortdurend in het Esperanto inlichtingen over politieke, kultureele en economische gebeurtenis sen en over de burgeroorlog. Laatst verscheen een brochure over de ver nieling van kunstschatten door bom aanvallen. Esperanto in het Neder- landsch Talenbiad. In het Nederlandsch Talenbiad onder Een heerlijk land is Canada. Het ligt daar als een overgang tusschen het gedaver der wereld en de stilte der noordelijke wildernis. De fransche geest spat er als een vroolijke fontein zijn heldere droppels zoowel op het ernstige kleed der Pilgrim Fathers als op dat van hen, die er het kruis brachten. Een frissche wind wil er waaien over de strakke gemoederen. Duizenden mijlen vruchtbaren grond vragen er om een meer intensieve cultuur, nu toch de bison is verdre ven en die hij tot voedsel was de indiaan. De vreemdeling welke er slechts een deel bereisde van een paar pro vincies, mag zich geen oordeel aan matigen en vooral geen, dat een ver oordeeling zou zijn. Doch wel is het zijn recht te hopen, dat de bouwers aan den canadeeschen staat elkaar niet langer in de kaart zien, dat elk uit zijn bouwprogram het woord „egoisme" schrapt en onbevooroor deeld nagaat, welk goeds er ook kan zijn in het plan van den ander. Wij meenen te mogen zeggen, dat het dit is waarop Canada wacht. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1