KLOOSTERBALSEM De KNEUZINGEN Kerk- en Schoolnieuws. IB AKKER'S Een Prinsesje in haar Koninkrijk. Rechtszaken. Sport. Land- en Tuinbouw. Ingezonden, KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 30 October te 2,30 en 8 uur: FRASQUITA, Operette ln 3 bedrijven, Muziek van Franz Lehar. Maandag 3 November 8 uur: KINDEREN OP EEN IJSSCHOTS, Muziek van Vllètn Werner door het gezelschap „Het Nederland- sche Tooneel" uit Amsterdam (Cor van der Lugt Melsert) FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 30 October 2,15 uur Opvoering van: F A U S T, Opera in 4 bedrijven en 7 tafereelen. Muziek van Ch. Gaunod. MINARDS SCHOUWBURG GENT. Vanaf Maandag 24 October Opvoering van: NOAR DE ORENZE, Groote revue in drie bedrijven. BRESKENS. Beroepen. Beroepen bij de Vrije Evangelische Gemeente te Oude-Pekela T. H. Pen- nlnga, Cand. en Hulpprediker alhier. Geslaafd. Op het gehouden examen voor vak bekwaamheid en Handelskennis slaagde voor belde vakken de heer H. de Jonge, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 October Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. Doopbediening. (Oogstdienst, extra collecte voor Diaconie en Kerk). 6,30 uur Ds J. van Woerden te Middelburg (Voorbereiding H. Avondmaal). 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. Nleuwvliet 2,uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Herdenking van de Kerkhervorming. Extra-collecte voor de Gustaaf Adolf- Vereeniging. Zuldzande 9,30 uur Ds. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Cand, T. H. Penninga. 5,30 uur Ds J. v. d. Werfhorst. Cand. T. H. Penninga. Evangelisatie-samenkomst met mede werking van het zangkoor. 1,30 uur Zondagsschool. Nleuwvliet 9,30 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Retrenchement 2,— uur Ds. J. v. d. Werfhorst. De heer Knegt vertrekt in Februari 1939 naar Buenos Aires. Het kantoor der maatschappij zal te 's-Gravenhage worden gevestigd; ook zal een bureau in Buenos Aires wor den Ingericht. Binnenkort zullen nadere bijzonder heden worden medegedeeld over de hearings, welke met medewerking van de kamers van koophandel in twaalf gemeenten van ons land worden ge organiseerd. Op dit oogenblik wordt met de betrokken kamers te dien op zichte overleg gepleegd. zaak van deze belemmeringen naar voren komt wederzijdsch onvoldoende begrip van eikaars wenschen en noo- den, eenerzljds bij de firma's-leveran ciers in Nederland, anderzijds bij de afnemerskringen In Zuid-Amerika, is een feit. Het ligt dus voor de hand, dat de vestiging van ons kantoor te Buenos Aires voor beide partijen een nuttige en welkomen schakel zal vormen. Wij gelooven dat een belangrijke verhooging van den Nederlandschen afzet naar Zuid-Amerika kan worden bereikt, wanneer de Nederlandsche exportfirma's ontvankelijk zijn voor noodzakelijke aanpassing aan toestan den en normen in dat land. Ik heb. aldus de heer Knegt, gedurende een vijftiental jaren exporttransacties be handeld en een groot deel van de wereld bereisd, gedurende welken tijd ik ook diverse markten op het La- tijnsch-Amerikaansche continent heb be werkt. zoodat ik mij voor mijn taak voldoende uitgerust acht. Geslaagde demonstraties. Over geheel Zeeland Is gisteren de middagoefening, volgens vastgestelde plannen, schitterend verloopen. Drie groepen van elk twee militaire jachtvliegtuigen uit Oostelijke richting komende, bestreken geheel Zeeland. Overal was men in actie om de onheilen, door deze vliegtuigaanvallen veroorzaakt, op de meest practische en afdoende wijze te herstellen. Deze oefeningen, die in bijna alle plaatsen goed geslaagd zijn, bewijzen wel de goede hoedanigheid der voor bereidingen. die door de plaatselijke autoriteiten waren getroffen. De bevolking onzer gemeente, waar door de autoriteiten de noodige voor bereidingen waren getroffen, heeft de bevelen zeer goed opgevolgd. Ook uit de gemeenten Groede en Oostburg, alsmede uit andere ge meenten ontvingen wij bericht van zeer goed geslaagde oefeningen. Over het algemeen mag men aan nemen, dat de voorzorgsmaatregelen hun nut hebben bewezen. Ook bij de lichtverduistering, van 8 tot 10 uur, is over het algemeen de indruk, dat de bevolking nauwkeuring de bevelen der autoriteiten heeft op gevolgd. Ook wij waren tot de genoodigden om met het contrólevliegtuig de re sultaten van deze verduistering over geheel Zeeland gade te slaan. Met het vliegtuig van kwart voor vijf vlogen wij naar Waalhaven, om van daaruit om half acht de tocht over Zeeland aan te vangen. Jammer genoeg hebben wij de ver duistering vanuit de lucht niet kunnen constateeren, omdat het controleerend vliegtuig in verband met het lage wolkendek, waardoor onvoldoende zicht was, niet is opgestegen. De route, die wij met het vliegtuig zouden maken was, van uit Waalhaven naar Tholen—Sint Annaland—Zlerikzee Brouwershaven Haamstede—Veere Domburg— Westkapelle-Mlddelburg Oost en West Souburg—Vllssingen —Goes— Kruiningen —Rilland— Hulst- Kloosteizande AxelN euzenOost burgSluis—Breskens-Vllssingen-Mid- delburgBorselen—Hoedekenskerke Goes - Waalhaven. De indruk evenwel, die men vanaf de grond verkreeg is alleszins bevredi gend geweest. En zoo behoort ook deze oefening die, laten wij hopen, wij niet in wer kelijkheid moeten houden, weer tot 't verleden. Zeeland beeft getoond, bewust te zijn van het ernstige, dat met deze proeven verband houdt. BOEKBESPREKING. veroorzaken veel pijn en veel last. De huid is gewond of gebarsten; het vleesch gekneld en beleedigd, vaak tot op het been. Alles doet zeer, is stijf en opge- loopen, waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsem hèt middel bij uitnemendheid, want die heeft gelijktijdig een dubbele werking. Kloosterbalsem bevat aromatische ge neeskrachtige stoffen, die diep in de beschadigde weefsels dringen en daar hun weefsel-herstellende werking ver richten. Kloosterbalsem bevat echter óók stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van eiken aard. Bovendien ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stramheid, ischias en pijnlijke spieren. Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, bu len, ontvellingen, schrammen, open huid. Frans Lelie: „De vreemde ontdekking'' Ingen. f 1,25. Qeb. f 1,90. Uitg.: N. V. Van Holkema en Warendorf ie Amsterdam. Dit is een detective-jongensboek van de bovenste plank. Een verkenner uit de troep van hopman Breem wordt buiten zijn weten als medehelper ge kozen door den detective Peters en weet een s'aatsgevaarlijk individu op waarlijk grootsche wijze te ontmaske ren. Een spannend jongensboek. U. G. Dorhout: „Ricardo de verstrkeling" Ingen. f 1.—. Geb. f 1,65. Uitg.: N. V. Van Holkema en Warendorf te Amsterdam. In dit mooie jongensboek maken wij de avonturen mee van het Spaansche jO' getje Ricardo Panadero, die bij zijn grootmoeder verblijvende in Andaiinas, zoo erg verlangde naar zijn vader, die met zijn ezel, beladen met Spaansch aardewerk, de wereld was ingetrokken en nu in Holland vertoefde, dat hij zich in een aan de haven liggende stoomboot verstopte, om naar Holland te komen. Hoe de stoker Alfonso hem vond en hoe het hem verder ging, wordt op zeer mooie wijze verteld. 0 In de Salamander-uitgave verscheen bij Em. Querido's Uitg Mij te Am sterdam Merijntje Gijzen's Jeugd: „In de Draaikolk" en „Onnoozele kinderen van A. M. de Jong, alsmede „Leven van Karei de Stoute" door Nine v. d. Schaaf. Prijs gebonden f 1,50. Deze werken zien er weer keurig uit en zullen in deze prijsk'asse een dank bare lezerskring vinden. 0 Het November-nummer van Beyer's Mode für Alle" biedt weder een schat van modellen zoowel voor de grooten als voor de kleintjes. Enkele practische artikelen zijn mede in dit nummer opgenomen. Arrondissements-Reehtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 28 October 1938. De volgende zaken werden behandeld: 1. A. A. F., 26 |aar, visscher te Breskens; 2. I. J. de K., 30 jaar, visschersknecht te Breskens, en 3. I. v. d. V., 40 jaar, visschers knecht te Breskens, hadden zich te verantwoorden wegens „diefstal, ge pleegd in vereeniging" subsidiair we gens „verduistering Verdachten werden bij dagvaarding ten laste gelegd, dat zij te zamen en in vereeniging op 15 September 1938 in Nederland of België hebben weg genomen 7 electrlsche scheepslampen, 1 compas, 1 sextant en 1 accu, toe- behoorende aan een ander dan ver dachten; althans dat zij opzettelijk voormelde goederen, welke zij gehaald hadden van het na aanvaring gezonken Zweed- sche schip „Nippon," zoodat zij die goederen aldus, althans anders dan door misdrijf, onder zich hadden, we derrechtelijk hebben toegeëigend. J. J., 45 jaar, beurtschipper te Bres kens, had zich te verantwoorden we. gens „heling". Verdachte werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij op 15 September 1938 te Breskens opzettelijk een 5 tal electrische scheepslampen die door diefstal, althans door misdrijf wareü verkregen, van A. A. F., 1. J. de K. en I. v. d. V., als geschenk heeft aan genomen, althans uit winstbejag heeft bewaard en verborgen, terwijl hij wist dat voornoemde personen die goede ren gehaald hadden van het gezonken Zweedsche schip Nippon. Verwezen naar de Rechter Com missaris, tot het instellen van een nader onderzoek. t pot van 25 Gram u.62l/j. pol van 5j Gram i i.l (Ingez. Med.) VOETBAL. Programma voor Zondag 30 Oct. a.s. KN.V.B. Biervliet—Hulst Corn Boys—Axel Hoofdplaat—Breskens Oostburg - IJzendijke Terneuzeu—Terneuzen Foys Z.V.B. Aardenburg II—Breskens 111 Breskens II—Aardenburg 1 Schoondijke 11—Hoofdplaat II IJzendijke II—Schoondijke I De laatste photo, gemaakt door Prins Bernhard van Zijn „groote Dochter. Bemesting met'fosforzuur. De zomer is verstreken en de val lende bladeren, regen en wind vertel len ons dat de herfst in het land en de winter nabij is. Vroeger beschouwde men de winter veelal als een periode van rust De boer van heden weet echter dat dit momenteel anders is, reeds nu houdt hij zich weer bezig met zijn;bouwplan, aan te koopen zaaizaden en bemes ting, en hij zal zooveel mogelijk pro- beeren zijn werkzaamheden regelmatig over het geheele jaar te verdeelen. Eén van de voornaamste werkzaam heden ook reeds nu te verrichten is de bemesting met fosforzuur. Het belang rijke plantenvoedsel „Fosforzuur" is in de meeste gronden aanwezig, maar moet echter regelmatig worden aange vuld. Het is dan ook niet rechtsstreeks de plant, die men ermede bemest, maar veeleer den grond, die het op haar beurt weer aan de plan en afstaat. Hieruit volgt dan ook dat fosforzuur zonder bezwaar reeds in het najaar gestrooid kan word. n. Dit leverl zelfs voordeelen op daar de najaarsbemes ting meestal de werkverdeeling op e b erderij ten goede kon t en in den bodem een betere en intensievere ver deeling van de meststof doel plaats vinden ln welken vorm echter onze fosfor zuur bemesting te geven? Superfo - faat of Thomasslakkenmeel? De idee dat Superfosfaat op de klei en Slakkenmei 1 op de lichtere gron den gebruikt moet worden is ve ouderd en foutief, beiden kunnen zoowel op de zware als lichtere gronden worden aangewend. Toch bezigt men van slakkenmeel tweemaal zooveel als van Superfosfaat Wat is hiervan de oor zaak? Slakkenmeel bevat naast de fosfor zuur ook nog andere belangrijke plan- tenvoedende stoffen, o.a. 50 pCt Kalk van zeer hooge kwaliteit, en is daar door dus ook nog kalkmeststof. Volgens berekeningen is de hoeveelheid kalk door slakkenmeel aan den Nederland schen bodem verstrekt zelfs driemaal zoo groot als met speciale Kalkbemes- ting. Zeer vele gronden hebben gebrek aan kalk en het is op deze gronden dat men met slakkenmeel twee vliegen in één klap slaat nml. fosforzuur en kalkbemesting Vooi die gronden, welke geen gebrek aan kalk hebben, bepale men zijn keuze naar de prijs per kg fosforzuur, is deze in super goedkooper dan superfosfaat, is ze in slakkenmeel goedkooper dan slakken meel; indien de prijs gelijk is, zal slakkenmeel de voorkeur verdienen, om de kalk die men dan gratis toe- krijgt. Bemest reeds in het najaar mei fos forzuur. In het voorjaar heeft men meer dan genoeg met de andere werk zaamheden, en laat U bij Uw keuze tusschen superfosfaat en slakkenmeel leiden door bovenstaande, n m. Ie de prijs per kg fosforzuur, 2e de waarde van de kalk. 1 ij gelijke prijs per kg. fosforzuur zal slakkenmeel het doir zijn waardevolle kalk, wel altijd win nen; voor gronden met kalkgebrek is slakkenmeel, zelfs bij eventueel hoo gere prijs per kg fosforzuur, toch de meststof, daar dan de kalk een groote geldswaarde vertegenwoordigt. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Stichting Amor Est lustitia. Reeds sedert vele jaren zijn er stem men opgegaan tegen de geheel nutte- looze dierenmanelmg in ons land, n.l. die der z.g. Kis'kalveren. De kalveren worden daarbij in kisten of kit ine hokjes geplaat c, bijr a zonder licht en lucht met het deel hierdoor blank vleesch te verkrijgen. Uit de onderzoekingen blijkt echter, dat dit geenszins ncodig is en de Slagershond verklaarde dan ook in een artikel, dat het alleen om het publiek ter wille ce zijn, dat deze dieren op zulke wreede wijze van hunne be wegingsvrijheid beroofd worden. Ver schillende boeren, die deze wreede methode niet toepasten en de dieren vrij lieten rondloopen bemerkten, dat het vleesch even blank was en de dieren veel gezonder waren en ook waren verschillende dierenartsen van meening, dat het vleesch der opgeslo ten dieren van bloedarme en ziekelijke dieren afkomstig was. Daar het dus hoofdzakelijk om een gewoonte van het publiek ging, heb ben wij gemeend er goed aan te doen een onderzoek in te stellen naar de meening van het publiek en con stateerden wij, dat de overgroote meerderheid vóór afschaffing van het misbruik was. Wij konden derhalve een verzoek schrift namens 9351 onderteekenaars

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2